Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση, έμαθα μια καινούργια λέξη σήμερα.

Από το λίγο που το έψαξα κατάλαβα ότι τα κινητά δεν έχουν hdmi θύρα αλλά μέσω της micro usb και ενός mhl adaptor, και με την προϋπόθεση ότι το κινητό το υποστηρίζει, το συνδέεις με την hdmi της τηλεόρασης.

Για λίστα των κινητών που υποστηρίζουν mhl μπορείτε να δείτε εδώ:

http://www.mhlconsortium.org/devices.aspx

Άρα αυτό το tv-out στο kimovil προφανώς εννοεί ότι υποστηρίζει mhl.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To ταμπλετ που ήδη έχεις καθως και πολλα κινητά απο android 4.2 και άνω εκτος απο hdmi υποστηρίζουν και το ασύρματο πρότυπο wifi miracast.Με αυτό το wifi display adapter μπορει να κάνεις δουλειά.Εχω ένα τέτοιο και προσωπικά με έχει βολέψει αρκετά.Υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στον συγχρονισμό εικόνας και ήχου αλλά προσωπικά δε με ενοχλεί καθως δε ψάχνομαι με καλώδια κτλ.Απλά κουμπώνω,ανοίγω απο το κινητό το "μετάδοση οθόνης" και είμαι έτοιμος.
Link to comment
Share on other sites

To Κ3 note είναι πολύ καλή συσκευή αλλά έχει μέσα πολλές κινέζικες εφαρμογές (ακόμα και αν αγοραστεί από την Ελλάδα) και θέλει ο χρήστης να ξέρει λίγο από αλλαγή rom κλπ. Εγώ από Ελλάδα θα σου πρότεινα το huawei P8 lite. Είναι όμορφο, καλοφτιαγμένο και προσφέρει μια πολύ καλή out of the box εμπειρία.

 

Αυτό με τις κινέζικες εφαρμογές αποτελεί θέμα. Γιατί από αλλαγή Rom δεν...Αντίθετα το Huawei P8 lite , φαίνεται καλή επιλογή και σ'ευχαριστώ.

 

Ανάμεσα σε αυτά τα 2 θα επέλεγα το K3 note.

Αλλά δες και το meizu m2 note ή το redmi note 2 φίλε μου απο skroutzομάγαζα βγαίνουν περίπου στα 215

 

Τα έριξα μια ματιά , αλλά ο ενδοιασμός μου είναι το service τους κτλ. Για το Meizu είμαι πιο θετικός να πω την αλήθεια , αλλά οτι δεν έχει ράδιο και είναι ένα θέμα. Πάντως σας ευχαριστώ και τους 2 :)

Link to comment
Share on other sites

 

Τα έριξα μια ματιά , αλλά ο ενδοιασμός μου είναι το service τους κτλ. Για το Meizu είμαι πιο θετικός να πω την αλήθεια , αλλά οτι δεν έχει ράδιο και είναι ένα θέμα. Πάντως σας ευχαριστώ και τους 2 :)

 

Για το Zte δεν γνωρίζω εαν είναι επίσημα στην ελλάδα,πάντως το lenovo δεν είναι επίσημα πάντως οπότε θα έχεις το ίδιο service με το xiaomi ή το m2 note

Το service του μαγαζίου που θα το πάρεις δηλαδή ( εαν σου προσφέρουν ) αλλιώς απλά στο στέλνουν αυτοί στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μεταξυ των δυο κινητων. Κολλαω στο να επιλεξω το Μ2 κυριως γιατι δεν ξερω αν θα μεινει αρκετη μνημη με την αναβαθμιση σε lolipop καθως και για την οθονη του που δεν ειναι IPS οπως το Μ4. Εχει καποιος που εχει χειριστει και τα δυο κινητα, εντυπωσεις απο τις οθονες τους; Επισης τη μνημη μενει διαθεσιμη απο τα 8Gb στο Μ2 μετα την αναβαθμιση σε lolipop;
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μέχρι τα 150 ευρώ από όσο κρίνω σύμφωνα με τις επιλογές σου..Εγώ θα προτιμούσα το s3 neo με hd super amoled οθόνη.Πολύ ανώτερο γενικα από τα 2 που αναφέρεις..
Link to comment
Share on other sites

Το s3 neo το εχω δουλεψει λιγο, προκειται για ενα απο τα καλυτερα κινητα, φοβερη οθονη και καμερα και εχει πεσει και πολυ η τιμη του αλλα δυστυχως δεν κυκλοφορει σε δικαρτο που θελω οπωσδηποτε.

Ψαχνοντας στο φορουμ ανακαλυψα παραπανα για μειωση της μνημης κατα ενα γιγα μετα το upgrade σε λολιποπ, οποτε εχουμε ενα μειον για το μ2. Το θεμα που εκκρεμει ειναι η συγκριση των οθονων τους. Ναι μεν δεν ειναι ips αλλα προκειται για midrange κινητο οποτε πρεπει να εχει καλη ποιοτητα. Απο την αλλη το Ε4 ειναι ενα χρονο νεοτερο, δεν ειναι Midrange αλλα η ψαλιδα στην οθονη δεν πρεπει να ειναι πολυ μεγαλη ή σημαντικη.

Βεβαια αν μπορουσε να μας πει αν γνωριζει στην πραξη καποιος συμφορουμιτης για τις δυο οθονες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η Lenovo πλέον καλύπτει Service στην Ελλάδα, απλά από συγκεκριμένα καταστήματα.

 

Στις συσκευές που δεν είναι επίσημα στην ευρωπαική αγορά αλλά προορίζονται μόνο για την ασία,χλωμό το βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Στις συσκευές που δεν είναι επίσημα στην ευρωπαική αγορά αλλά προορίζονται μόνο για την ασία,χλωμό το βλέπω

 

 

Ισχύει απόλυτα. π.χ. το P70 θα έχει , αλλά το K3 όχι.... :X

Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφέρεις το Blade S6, θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά και στο Vodafone Smart Ultra 6. Αν δεν τον πειράζει το logo της Vodafone και μερικές εφαρμογές που θα έχει μέσα.

Πρόκειται στην ουσία για το μεγάλο αδελφό του S6 με 5,5 ίντσες οθόνη FHD, μεγαλύτερη μπαταρία, κατασκευασμένο πάλι από τη ZTE, με σχεδόν "καθαρή" Lolipop και τιμή στα 199 ευρώ.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφέρεις το Blade S6, θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά και στο Vodafone Smart Ultra 6. Αν δεν τον πειράζει το logo της Vodafone και μερικές εφαρμογές που θα έχει μέσα.

Πρόκειται στην ουσία για το μεγάλο αδελφό του S6 με 5,5 ίντσες οθόνη FHD, μεγαλύτερη μπαταρία, κατασκευασμένο πάλι από τη ZTE, με σχεδόν "καθαρή" Lolipop και τιμή στα 199 ευρώ.

 

Επειδή το διάβασα σε άλλο θέμα (νομίζω ήταν του S6), ήταν στην λίστα. Απλά τώρα δώρο με εφαρμογές vodafone μέσα κτλ μου φάνηκε κάπως. Κατα τ'αλλα όντως. Είναι ο μεγάλος του αδερφός :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Όπως λέει και ο τίτλος μου, ψάχνω κινητό (με μία sim) για έναν φίλο μου ο οποίος διαθέτει περίπου 100€ (σε ιδικές περιπτώσεις ± 15-20€). Τι προτείνετε;

 

Δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικός αλλά ψάχνει για το ποιο vfm που μπορεί να βρει σε αυτό το budget.

 

Αρχικά θα ήθελα κάποια πρόταση εντός Ελλάδας επειδή το βλέπει πιο πιθανό να αγοράζει από εδώ. Ωστόσο, ευπρόσδεκτες είναι και οι προτάσεις για αγορά από εξωτερικό (Κίνα) αν βρούμε άκρη με τα capital controls... :p

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by godofwar161
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα windowsphone είναι μονόδρομος για αγορά από Ελλάδα. Δες Lumia 535.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα windowsphone είναι μονόδρομος για αγορά από Ελλάδα. Δες Lumia 535.

 

Aν δεν έχει περιορισμούς στο λειτουργικό και απλά θέλει μια VFM συσκευή, θα πρότεινα και εγώ Windows Phone... Το 535 είναι καλή πρόταση αρκεί να έχουν διορθωθεί κάτι προβλήματα που είχε αρχικά με την οθόνη (δεν το ξέρω γιατί δεν παρακολουθώ το θέμα του)... Εναλλακτικά νομίζω ότι αξίζει (εφόσον μπορεί) και μια υπέρβαση στα 135 ευρώ για το lumia 640 (από skroutz), για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα για Nokia 640.

 

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, και δίκαρτο στην τιμή που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το E4 έχει καλύτερη μπαταρία όμως από το E4g. http://www.gsmarena.com/sony_xperia_e4g-review-1242p3.php
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ.

 

Πρώην κάτοχος του lenovo A806, μου εσπασε το digitizer και η lcd οθόνη, και θέλω να αγοράσω κάποιο καινούργιο.

Από την εμπειρία μου και την ενασχόλησή μου με το lenovo, το συγκεκριμένο κινητό είχε αρκετά θέματα με τις ρομ κατά τη γνώμη μου και μέχρι σήμερα δεν είχα βρει κάποια που να με καλύπτει 100% χωρίς προβλήματα. Οπότε δεν θέλω να έχω πάλι ένα αντίστοιχο κινητό που στο φόρουμ να έχουν γραφτεί 512 σελίδες μέσα σε ένα χρόνο γεμάτες προβήματα και λύσεις.

 

Έχω βρει 5 και θα ήθελα την γνώμη σας όσοι έχετε κάποιο από αυτά ή μπορείτε να με βοηθήσετε στην επιλογή μου με κάποιο διαφορετικό. όσον αφορά τις απαιτήσεις μου σίγουρα θέλω να έχει FHD οθόνη, 3GB ram, μέχρι 5,5'', το 4G δεν μου είναι απαραίτητο.

Τα βρήκα από site που είχα ξαναγοράσει. Δεν το βάζω για διαφήμιση, είναι τυχαία η επιλογή.

 

1) MEizu MX 5 Helio X10

http://www.vickmall.com/meizu-mx5-helio-x10-turbo-4g-lte-octa-core-2-2ghz-flyme-4-5-3gb-16gb-android-5-0-smartphone-5-5-inch-screen.html

 

2) Huawei Honor 6

http://www.vickmall.com/huawei-honor-6-4g-lte-smartphone-android-4-4-octa-core-3gb-32gb-5-inch-13mp-camera-dual-sim.html

 

3) Xiaomi Mi4C

http://www.vickmall.com/xiaomi-mi4c-smartphone-4g-fdd-lte-1-8ghz-5-0inch-miui-v7-3gb-32gb-64-bit-snapdragon-808-hexa-core-13-0mp-5-0mp-usb-type-c.html

 

4) Original Xiaomi Mi4

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-mi4-4g-fdd-lte-smartphone-snapdragon-801-quad-core-5-0-inch3quad-hd-13mp-camera-ram-3gb-rom-16gb-white.html

 

5) Letv Le One Pro

http://www.vickmall.com/original-letv-pro-4g-fdd-lte-qualcomm-810-octa-core-2-0ghz-5-5inch-4gb-ram-32gb-rom-13-0mp-smart-cell-phone.html

 

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κοιτάζω για νέο τηλέφωνο στην ίδια τιμή... Θα πρόσθετα κι αυτό στη συζήτηση στα 250

http://www.everbuying.net/product1081957.html

Επίσης πολύ καλό στα 270

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_230088.html

Phone : Lenovo Vibe P1 M Stock

Tabs : MLS iQTab Atlas 7''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

 

Έχω επιφορτιστεί με την ευθύνη να βρω Κινέζικα κινητά για τις εξής χρήσεις:

 

Συσκευή πρώτη (budget 300-350 ευρώ):

1. High end επεξεργαστής

2. Τέλεια κάμερα με ΟΙS.

3. Υποστήριξη κοινότητας/κατασκευαστή για Marshmallow

4. 3gb RAM και πάνω

5. Ανεξαρτήτου μεγέθους οθόνης

 

Συσκευή δεύτερη (budget 200-250 ευρώ):

1. Τέλεια αυτονομία 2-3 ημερων με κανονική χρήση (κυρίως browsing-facebook)

2. Midrange επεξεργαστής

3. 2gb RAM τουλάχιστον

4. Οθόνη 5,5" και πάνω. Ιδανικά 5,7"-6"

5. Ικανοποιητική κάμερα με φλας

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...