Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για δες εδω ενα review απο το Notebookcheck που ειναι απο τα πλέον αξιόπιστα διεθνώς.

http://www.notebookcheck.net/Nokia-Lumia-830-Smartphone-Review.129646.0.html

 

Εγω αυτο προτείνω έναντι του 930 και 640.

 

Αλλιώς μπορείς να ρωτήσεις στο νήμα του.

 

να σε καλα σε ευχαριστω.μαλλον αυτο θα παραγγείλω αυριο.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

"Το φοβερό πάντως για το zenfone 2 είναι ότι είναι το μοναδικό που παγκοσμίως είναι DUAL SIM DUAL ACTIVE και δεν έχει πετσοκομμένες μπάντες (λειτουργούν και οι 2 κάρτες ταυτόχρονα και έτσι μπορείς να μιλάς στην δεύτερη και να κάνεις tethering στο laptop από την πρώτη χωρίς να σου κόβει το internet όπως κανουνε οι dual stand by) και αυτό από μόνο του το κάνει κάτι μοναδικό έκτος από τα καλά χαρακτηριστικά του μαζί με τα 4 gb ram και την γρήγορη φόρτιση σε αυτά τα χρήματα."

 

Τα παραπανω τα κλεψα από άλλο θεμα απο το συνφορουμιτη @cmvr, που φαίνεται να το κατέχει το άθλημα κ ελπίζω να σε βοηθησουν κατά την αναζήτηση σου...;) :)

 

απο αξιολόγηση στο skroutz:

"παρα πολυ καλο κινητο με 4g ram δεν κολλαει πουθενα και σε κανενα βαρυ παιχνιδι η καμερα πολυ καλη η μπαταρια βγαζει μια μερα με ανεση το μονο αρνητικο για μενα ειναι οτι δεν μπορεις να ενεργοποιησεις το ιντερνετ απο την δευτερη καρτα σιμ.για τα λεφτα του ειναι το καλυτερο κινητο που μπορει να παρει κανεις αυτη τη στιγμη με αυτα που προσφερει"

 

Μπερδέυτηκα!!!

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Στο επισημανα γιατι το παλικαρι γραφει, μεταξυ αλλων:

"Συνεργάζομαι με εταιρία που παράγουμε ειδικό λογισμικό κατά παραγγελία για εταιρίες και οργανισμούς. Είμαι προγραμματιστής και έχουμε σχεδόν όλες τις συσκευές της αγοράς για να τεστάρουμε το λογισμικό μας αφού τις ποιο πολλές φορές οι πελάτες χρησιμοποιούν την λογική BYOD (Bring your own device) και εμείς πρέπει να ......"

και

"Είμαι τυχερός γιατί πέρασαν πολλές συσκευές από τα χέρια μου (αφού έκανα δοκιμές στο λογισμικό)...."

Θεώρησα, μετά τα παραπάνω, ότι είναι αξιόπιστη η γνώμη του....:)

Μπες στο θέμα "Τα καλύτερα κινητά με αναλογία τιμής/απόδοσης (antutu)" να δεις κ ρωτα τον μιας κ δείχνει ότι το κατέχει...;)

Το θέμα θα το βρεις στη 2η σελίδα της ενότητας " Επιλογή συσκευής".

Link to comment
Share on other sites

Λίγο χλωμό να ξέρει κάποιος αν θα φτάσει σε 13 ημέρες το δέμα σου.

Άλλοι παραλαμβάνουν σε 10 μερούλες ,άλλοι σε έναν μήνα κι άλλοι υποφέρουν πιο πολύ...

Τελευταία βλέπουμε καλύτερους χρόνους με SG post αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα το χεις σε 13 ημέρες.

Ρώτα μια μπας και το φέρει το minideal πάλι ή το vick.

Link to comment
Share on other sites

Με μια αναζήτηση το μοναδικό αξιόλογο που βρήκα είναι το samsung utopia το οποίο έχει και flash & nokia asha 300.

 

Καμιά άλλη πρόταση;

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Στη δουλειά θα μας αντικαταστήσουν το blackberry και έχουμε ένα budget ~700E.

Πάντα έπαιζα με Android άρα σκέφτομαι να δοκιμάσω πρώτη φορά iPhone. (Το 6 αν δεν υπερβώ το budget). Αλλιώς μου καλύπτουν το iPhone 5s.

 

Αλλά επειδή δε νομίζω να αγοράσω σύντομα ακριβές συσκευές, βάζω στην εξίσωση και το Samsung Note 4 (αν και μεγάλο) αλλά και κάποιο high-end HTC για δοκιμή.

 

Προτάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Πού στέλνω βιογραφικό για την εταιρεία που εργάζεσαι?:p

 

Κάτοχος του Νote 4 με την 5.1.1 το κινητό είναι όπως θα έπρεπε να είναι από το κουτί.Αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι το πενάκι για την δουλειά σου είναι ΤΟ μοναδικό κινητό που κάνει για εσένα.

Αν πάλι δεν το χρειάζεσαι πάρε το i6 και αν δεν σου κάνει απλά το πουλάς και παίρνεις Ν4 και ξενοιάζεις.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Να το πουλήσω δύσκολα γιατί όταν τελειώσει το συμβόλαιό μου θα το επιστρέψω (αν δε μου ανανεώσουν) (εξωτερικό δουλεύω).

Γενικά δε θα το χρησιμοποιώ πολύ (μόνο για emails βασικά).

Με ψήνει το πενάκι αλλά με τρώει να δοκιμάσω iPhone 1 φορά.

Αρκεί να το εγκρίνουν αλλιώς πάω για το 5s

Link to comment
Share on other sites

xiaomi mi4

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Και η απάντηση στο ερώτημα είναι: To Cyanogen! :p Πήρα το ZUK σε μαύρο/γκρι. Κάτοχος εδώ και κάνω δίωρο. Το σκαλίζω προσπαθώντας να το φέρω στα μέτρα μου :D
There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

στα υπερ του g4.

1.Hχειο λιγο καλυτερο.

2.Καρτα μνημης.

3.Αφαιρουμενη μπαταρια.

 

Φυσικα το 2 και 3 δεν με απασχολουν.

 

Στα υπερ του s6.

1.Ποιοτητα κατασκευης.

2.καλυτερη αυτονομια.

3.ανωτερη οθονη +πολυ καλυτερο touch απο το g4.

4.καλυτερη καμερα στα σημεια,πολυ καλυτερες manual ρυθμισεις,στο g4 ειναι αρκετα πολυπλοκη η ρυθμιση.

5.Εμφανιση,αν και προσωπικα το edge δεν μου αρεσει γι αυτο και προτιμησα το απλο,δεν παυει ομως να ειναι πιο ιδιαιτερο το edge.

6.Ασυρματη φορτιση,ενα must have χαρακτηριστικο.

7.Καλυτερο σημα και καλυτερη ποιοτητα συνομιλιας.

 

Ισαξια σε επιδοσεις για κανενα λογο,μπορει και τα 2 να ειναι smoothness ομως το s6 ειναι ανωτερο σε βαριες εφαρμογες και παιχνιδια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζεται η αγορά με ταβάνι στα ~350 ευρώ αγοράς κινητού με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

 

* δεκτά και κινέζικα από Lenovo, ZTE, Huawei, Xiaomi, Asus (, Meizu αλλά δεν έχω ξαναδουλέψει)

* οθόνη 5.5"+

* δίκαρτο με 4G κάλυψη στην Ελλάδα. Θα εκτιμηθεί η υποστήριξη της μπάντας 20 (@800) στο FDD-LTE

* καλό λογισμικό

* Αγορά θα γίνει μέσω Paypal (υπάρχουν φράγκα στο balance)

* Αν δεν είναι επεκτάσιμη η εσωτερική μνήμη, τότε να είναι τουλάχιστον 32Gb η μνήμη flash

 

Προτάσεις; Από τα όσα έχω σκεφτεί:

- αν δεν υπήρχε ο περιορισμός μεγέθους οθόνης θα πήγαινα στο Xiaomi Mi4c

- το OnePlus Two κόβεται επειδή τρέχει τα δικά του, αν είχε Cyanogen θα το έπαιρνα τυφλά...

- Xiaomi MiNote;

- Κάποιο από τα Ευρωπαϊκά Asus Zenfone 2;

- Κάποιο από τα ευρωπαϊκά Hyuawei;

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω με Paypal από amazon.it και δεν νομίζω να είμαι τυχερός με πιστωτική/χρεωστική λόγω CC.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία παίζει και το Lenovo vibe s1 pro που θα έρθει τις επόμενες εβδομάδες στην ευρωπαϊκή αγορά.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο χρονάκια έφτασε η στιγμή να αποχωριστώ το Lenovo S650 το οποίο

λειτουργεί ακόμα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

 

Το νέο κινητό που θέλω να αγοράσω θα είναι για απλή καθημερινή χρήση (τηλέφωνα,sms), ίντερνετ (social media,browsing,youtube). Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου.

Τα χαρακτηριστικα του θέλω να είναι :

- οθόνη 5" (καλο θα ηταν αν εχει gorilla glass)

- dual sim

- σχετικά καλή καμερα

- αυτονομια δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα γιατι μπορω να το φορτίζω ενδιαμεσα

- οσο το δυνατον πιο αξιοπιστο GPS

- 4G

- 200-240 ευρω

 

Θέλω να διαλέξω ανάμεσα σε αξιόπιστα κινέζικα με πρωτη επιλογη ισως την Xiaomi και μετα Ηuawei, Asus, Meizu ισως και Lenovo.

 

Noμιζω οτι μια καλη επιλογη ειναι το Μi4C.

Εσεις τι προτεινετε ;

Edited by GeorgeKa
Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα πήγαινα σε Ελληνικά/Ευρωπαϊκά (μπορείς να τα βρείς στην τιμή σου) Lenovo Vibe Z2 Pro[...]

 

Έχεις κάποιο link για φτηνή αγορά για το ευρωπαϊκό; Μπορώ να το πάρω και από εξωτερικό μέσω Paypal, αν απαιτηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

 

Δεδομένου ότι θα παρω τη συσκευή με επιδότηση και θα δώσω ελάχιστα εχω βάλει στο μάτι από cosmote τα samsung j5 (250 euro) & a3 (290 euro). Ποιό απο τα δύο να επιλέξω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία.. Θέλω να αγορασω κινητο.. Είμαι ανάμεσα σε LG G4 από Ελλαδα που κανει 400 ευρω ή να πάρω απο minideal h αλλο site MEIZU MX5 ή το MEIZU PRO5 h ONE PLUS 2, h τετοιο κινητο αυτη΄ς της κατηγοριας... τι λετε εσεις? στα 400 ευρω περιπου
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αγόραζα το G4 για την καλύτερη κάμερα αλλά και την πιθανότητα να χρειαστεί σέρβις που θα γίνει γρήγορα στην ελλάδα αντί να περιμένω 1-2 μήνες να γίνει στην κίνα. Αλλά εξαρτάται από το τι εσύ ζητάς από τη συσκευή που θα αγοράσεις.
Link to comment
Share on other sites

Από τα δύο θα πήγαινα στο J5. Πιο καινούργιο, καλύτερα χαρακτηριστικά, μεγαλύτερη μπαταρία...

 

Ωστόσο δες και τα Huawei P8 Lite (2 GB RAM, πιο γρήγορος επεξεργαστής στα 269€) και στις 5,5 ίντσες το Alcatel Idol 3 (5.5).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , σήμερα το πρωί έπεσε ένα ποτήρι πάνω στο κινητό και ράγισε η οθόνη. Επίσης δεν λειτουργεί ούτε η αφή στο μεγαλύτερο μέρος της οθόνης με αποτέλεσμα να είμαι χωρίς συσκευή αυτή τη στιγμή . Είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει ( διάβαζα τόσα και τόσα στο σκρουτζ ότι το g2 είναι ευαίσθητο αλλά τόσο πολύ δεν το περίμενα :o) Για να μην πολυλογώ , το κινητό το αγόρασα τον αύγουστο του 2014 και ήδη το έχω χρυσοπληρώσει. Να το κάνω άλλη μία φορά ή να προβώ σε αγορά άλλου κινητού? Υπόψιν ότι μπορώ να διαθέσω μεχρι 160-170.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα από Ελλάδα δεν παίρνεις κάτι καλύτερο ή έστω στα ίδια επίπεδα με το G2. Από έξω ωστόσο νομίζω πως μπορείς να βρεις αξιόλογες συσκευές (πχ. Xiaomi Redmi Note 2).
Link to comment
Share on other sites

στα υπερ του g4.

1.Hχειο λιγο καλυτερο.

2.Καρτα μνημης.

3.Αφαιρουμενη μπαταρια.

 

Φυσικα το 2 και 3 δεν με απασχολουν.

 

Στα υπερ του s6.

1.Ποιοτητα κατασκευης.

2.καλυτερη αυτονομια.

3.ανωτερη οθονη +πολυ καλυτερο touch απο το g4.

4.καλυτερη καμερα στα σημεια,πολυ καλυτερες manual ρυθμισεις,στο g4 ειναι αρκετα πολυπλοκη η ρυθμιση.

5.Εμφανιση,αν και προσωπικα το edge δεν μου αρεσει γι αυτο και προτιμησα το απλο,δεν παυει ομως να ειναι πιο ιδιαιτερο το edge.

6.Ασυρματη φορτιση,ενα must have χαρακτηριστικο.

7.Καλυτερο σημα και καλυτερη ποιοτητα συνομιλιας.

 

Ισαξια σε επιδοσεις για κανενα λογο,μπορει και τα 2 να ειναι smoothness ομως το s6 ειναι ανωτερο σε βαριες εφαρμογες και παιχνιδια.

 

μιλαμε για το απλο edge ετσι;;οχι για το plus

Link to comment
Share on other sites

το να πάω σε nexus 5 μεταχειρισμένο πως το βλέπεις? τιμή γύρω στα 200-220, Σίγουρα η πιο φτηνή λύση είναι να το φτιάξω , βλέπω όμως ότι είναι εξαιρετικά πιθανό να το ζήσω και τρίτη φορά αυτό το σκηνικό .
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...