Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρώτο δεν "παίζει" σίγουρα στις 4g μπάντες μας, το δεύτερο δείχνει να παίζει αν και μοντέλο με κωδικό 910Τ.

910f νομίζω πρέπει να είναι το μοντέλο για μας.

Καθως και το 910c παιζει αψογα ειναι και οκτα exynos.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με σειρά προτεραιοτητας :

Letv x600

Xiaomi 4c

Lenovo vibe shot.

Πολυ αδυναμος ο επεξεργαστης του lenovo, το παίρνεις μονο αν σ ενδιαφέρει η εμφάνιση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απλα το ψυχολογικο. 15 ημερες εμεινε ο φιλος μου χωρις κινητο. Βασικα ακομα δεν το εχει, εγω πηγα το πηρα απο την procordia και θα ερθει σε λιγες ημερες Αθηνα να του το δωσω.

 

Ξερεις τι σημαινει να εισαι τοσες ημερες χωρις το βασικο σου κινητο; Το χρειαζοταν για τη δουλεια του, τους το ειχε πει κιολας. Μακρυα απο το lg g4.

 

Και σε εσενα που δεν ετυχε ακομα το bootloop ειναι θεμα χρονου. Ολα τα g4 νομιζω θα παθουν αυτο το προβλημα, αργα ή γρηγορα.. Βασικα οσα αγοραστηκαν μεχρι και τελη του 2015. Και μπορει να το ξαναπαθουν ξανα μετα την αλλαγη της πλακετας.. Κατι στραβωνει με την υπερβολικα θερμοκρασια που αναπτυσσεται στο κινητο. Δε ξερω ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το Lenovo αποσύρεται και προστίθενται redmi note 3 pro και (επισήμως) το Χ600. Εκτός από τις 5.5", αυτά είχαν απορριφθεί το μεν Χ600 για τα θέματα με το GPS, το δε redmi για τη φωτογραφική. Ισχύουν, τελικά, τα προβλήματα αυτά;
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει αρκετα απο τα θεματα και εχω καποια ιδεα,οχι εντελως ολοκληρωμενη,για το τι κυκλοφορει απο κινητα.

Οι βασικες προδιαγραφες ειναι οι εξης :

1.Δικαρτο,( η μια καρτα συνδεση η αλλη καρτοκινητη,δεν ξερω αν εχει καποια σημασια απλα το αναφερω.)

2.Χαμηλο sar. ( βασικα επειδη ξεχναει πολλες φορες τα handsfree, μιλαει συχνα με το κιν κολλημενο στο αυτι και για αρκετη ωρα,οποτε θα προτιμηθει κατι με οσο γινεται χαμηλοτερη ακτινοβολια. Αν και σε αρκετα,υπαρχει μεγαλη διαφορα στις τιμες EU με US,οποτε δεν εχω βγαλει και πολυ ακρη.)

3.Επειδη τωρα ειναι με ενα samsung galaxy 5ετιας+, εχει βολευτει γενικα με το ολο συστημα της samsung, οποτε κατα προτιμηση απο αυτην την εταιρια.

4.Οθονη τουλαχιστον 4,5", οχι πανω απο 5 αντε 5 και κατι,αν ειναι μαζεμενο το κινητο. Εννοειται να ειναι και καπως εμφανισιμο,για γυναικα μιλαμε..

5. Μπατζετ γυρω στο 200αρι,αν ειναι κατι εξαιρετικο μπορει να παει και κανα 250αρι.

Επισης,μιλαμε για αγορα αποκλειστικα απο Ελλαδα,οποτε σουπερ κινητα εκ Κινας εχουν ηδη απορριφθει. (ναι ξερω οτι αποκλειονται πολυ καλα κινητα,μην το αναλυσουμε παραπανω).

6.Επειδη οτι οτι παρει θα ειναι πολυ πιο νεο απο αυτο που εχει,δεν νομιζω να εχει θεμα με αυτονομια,καμερα ουτε υπαρχουν τρομερες απαιτησεις. Καλη τηλεφωνια να παρεχει,αξιοπιστη και απροβληματιστη απλη χρηση.

 

Απο οσα εχουμε δει, πιο πολυ συγκλινουμε στο J5 dual sim (2016), αφου το Α5 duos δεν με επεισε οτι αξιζει περισσοτερο, ενω στο p8 lite σταθηκαμε λιγο παραπανω πριν απορριφθει. Να προλαβω να πω οτι το motorola g4 που προτεινα ως το καλυτερο vfm,δεν συζητηθηκε καν,μετα απο μια ματια αποδοκιμασιας..

Εχω δει κι αλλα αξιολογα,τουλαχιστον οσον αφορα τα specs,κινητα,αλλα επειδη στις γυναικες αυτα δεν μετρανε και τοσο, αν υπαρχει καποια αλλη προταση με βαση τα παραπανω δεδομενα, θα εκτιμηθει στο επακρο..

Link to comment
Share on other sites

Τα ποιο πολλά εκεί επισήμως πουλιούνται χωρίς Google play και είναι κλειδωμένα. Η Κίνα έχει πολλούς περιορισμούς για τα τηλέφωνα που πωλούνται στην τοπική αγορά. Μόνο στην μαύρη δίνεις αρκετά παραπάνω. Πήγε κολλητός έψαχνε τηλέφωνο και μας βγήκε το λάδι να βρούμε κάτι.

 

Και όλα τα άλλα Samsung κλπ εκτός απο τις κινεζικές είναι πανάκριβα όπως εδώ.

 

Αυτό έγινε πριν 2 χρόνια. Τώρα εάν άλλαξε κάτι δεν το γνωρίζω.

 

Send by Lenovo Phab Plus 6.8" (PB1-770M) using Tapatalk.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενος από χρόνια Nexus και Motorola, αναρωτιέμαι αν υπάρχει αξιόλογος Κινέζος με όσο γίνεται πιο stock Android. Εννοείται και χωρίς hard buttons, γιατί συνήθως τα βάζουν "ανάποδα". Και αν πείτε "βάλε άλλο launcher", δεν είναι μόνο αυτό αλλά και τα συρτάρια με τις συντομεύσεις κ.λπ. που αλλάζουν...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ή το RN3PRO ή το X600.

Το πρώτο πολύ διαδεδομένο με πολύ υποστήριξη στο λογισμικό ειδικά αν παλεύεις την συσκευή.

Έχει δυνατότερο επεξεργαστή και μπαταρία.

Τώρα το geekbuing to έχει 150ε αλλά μόνο αυτό αλλιώς παραπάνω χρήμα (το 3/32).

Το δεύτερο έχει για φωτογραφική sony με OIS όπου στα χαρτιά είναι καλύτερο από το παραπάνω ειδικά το βράδυ.

Έχει usb-c (αν και ίσως δημιουργήσει θέματα επειδή δεν είναι ακόμα διαδεδομένο) και TV-OUT.

Έχει 124ε σε αρκετά καταστήματα.

Για το GPS του δεν γνωρίζω ελπίζω να απαντήσει κάποιος άλλος.

Δεν έχει υποδοχή κάρτας επέκτασης ούτε fm radio αν σε ενδιαφέρουν.

Για τα λεφτά τους τα κινητά δίνουν πολλά για αυτά που ζητάνε , εγώ το RN3PRO θα έπαιρνα λόγο λογισμικού/υποστήριξη με τα 150ε αλλά το ois του Χ600 είναι πειρασμός στα 124ε.

Edited by andval
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. Τελικά από ότι φαίνεται η επιλογή θα είναι ανάμεσα στο Χ600 και το 3 pro (3/32). Τα μεγάλα πλεονεκτήματα του Redmi είναι ο επεξεργαστής, η αυτονομία και η υποστήριξη (έχω δυο sim, οπότε χάνω την επέκταση του αποθηκευτικού χώρου και σπάνια ακούω ραδιόφωνο), ενώ του Χ600 η τιμή, η φωτογραφική και η απόδοση του ήχου (διάβασα διθυραμβική κριτική για την απόδοση της εξόδου ακουστικών, μπορεί κάποιος να το επαληθεύσει;). Μήπως είναι γνωστό εάν μπορεί να γίνει απευθείας αγορά με πιστωτική κάρτα και Paypal από το Geekbuying ή πρέπει να γίνει το κόλπο με το paypal balance;

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι όλους τους συμμετέχοντες!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα 5άρι μέχρι 120€ περίπου:!:

 

Κατέληξα ανάμεσα στα redmi 3s και mi4c μιας και παίζουν στην ίδια τιμή περίπου.

Καλοβλέπω τα 3gb ram.

Θα ήθελα να δουλεύουν καλά gps και γενικά η πλοήγηση.

Υπάρχει εκεί έξω άλλη επιλογή που μου διαφεύγει;

 

edit: Στη λίστα αρχικά υπήρχε το thor αλλά αποκλείστηκε λόγω αισθητήρων..

Edited by NikoSoti

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Το p9 lite μου αρεσε εμενα,αλλα κολησαμε στο sar και στην ελλειψη του κεντρικου κουμπιου που το samsung εχει και την βολευει περισσοτερο την γυναικα...

Να πω οτι ειδαμε και το j3 duos (2016) που εχει και καλυτερη τιμη,αλλα μου φανηκε καπως παρακατιανο σε σχεση με το j5. Ισως ομως να ειναι πιο καταλληλο για την περισταση,ενω ειναι και πιο ελαφρυ. Παλι στο sar λιγο μπερδευτηκα,αφου ενω στο EU ειναι σχετικα χαμηλο,στο US ειναι πανω απο 1.

Link to comment
Share on other sites

Παλι στο sar λιγο μπερδευτηκα,αφου ενω στο EU ειναι σχετικα χαμηλο,στο US ειναι πανω απο 1.

 

Είναι διαφορετικός ο τρόπος μέτρησης και μη συγκρίσιμος .Μην σε μπερδεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δες το Lenovo Zuk είτε το 1 είτε το 2, εξαρτάται ποσα χρήματα διαθέτεις.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Nexus 5X για κάμερα, οριακά γρηγορότερο chipset, και μελλοντικές αναβαθμίσεις (θα πάρει Android 7.0 Nougat).

 

P9 lite για microSD, επιλογή dual sim, λίγο καλύτερη μπαταρία, και πιο premium αίσθηση στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες stock android και καλές νυχτερινές τότε 5χ.

Αν σου κάνει το UI της Huawei τότε και αυτό είναι καλό συν τα dual sim/card slot αλλά με την παρατήρηση ότι δεν έχει gorilla glass θα χρειαστεί ένα tempered glass (έχω συναντήσει σελίδες που γράφουν ότι όντος έχει αλλά δεν έχω βγάλει τελικό συμπέρασμα ακόμα...).

Βέβαια πρέπει να τα πιάσεις στα χέρια σου σε κάποιο μαγαζί να τα παλέψεις λίγο αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες stock android και καλές νυχτερινές τότε 5χ.

Αν σου κάνει το UI της Huawei τότε και αυτό είναι καλό συν τα dual sim/card slot αλλά με την παρατήρηση ότι δεν έχει gorilla glass θα χρειαστεί ένα tempered glass (έχω συναντήσει σελίδες που γράφουν ότι όντος έχει αλλά δεν έχω βγάλει τελικό συμπέρασμα ακόμα...).

Βέβαια πρέπει να τα πιάσεις στα χέρια σου σε κάποιο μαγαζί να τα παλέψεις λίγο αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Noμιζω ότι το p8 lite ειχε προστασια οθονης (απλα όχι gorilla glass)

It's a broke day but everything is ok

I'm up all night, but everything is alright

It's a rough week, and I don't get enough sleep

It's a long year pretending I belong here

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως έχω βολευτει πολύ με το UI της huawei, έχει κάποια εργαλεία από την μαμά του που σε απαλλάσουν από το ψάξιμο και τα οποία λειτουργούν καλά. Από την άλλη σκέφτομαι ότι με το Nexus θα έχω ενημερωμένη συσκευή για παραπάνω καιρό από το huawei και δεν είναι και ή περιέργεια για το καινούργιο γιατί δεν έχω δουλέψει ποτέ εντελώς καθαρό Android.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...