Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θέλω να προχωρήσω σε αγορά συσκευής Sony Z3+ vs Nexus 5x 32 αύριο! έχω (πετάξει) αρκετά χρήματα από τα Χριστούγεννα από Htc M8 , Lg G3 , Lg g4 και μέχρι και εχθές Huawei p8... σημαντικό κριτήριο μπαταριά, camera και γρήγορο σε καθημερινή χρίση... Τα + του Sony Z3+ αδιάβροχο αρκετά καλή camera και το stamina mode.... Tα + του Nexus 5x 32 fingerprint, μελλοντικά update ( δεν με νοιάζουν και τόσο ) ομαλή σταθερή γρήγορη λειτουργιά και καλή camera.

 

budget euros : 300 maximum ( ούτε euro παραπάνω )

Link to comment
Share on other sites

Στο Ζ3+ δεν προσφερεται εγγύηση από την Sony Hellas, οπότε μακριά.

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάρτες απευθείας δέχονται vickmall και banggood. Και τα 2 είναι αρκετά αξιόπιστα εφόσον δεν θες να μπλέξεις με κόλπα κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

θέλω να προχωρήσω σε αγορά συσκευής Sony Z3+ vs Nexus 5x 32 αύριο! έχω (πετάξει) αρκετά χρήματα από τα Χριστούγεννα από Htc M8 , Lg G3 , Lg g4 και μέχρι και εχθές Huawei p8... σημαντικό κριτήριο μπαταριά, camera και γρήγορο σε καθημερινή χρίση... Τα + του Sony Z3+ αδιάβροχο αρκετά καλή camera και το stamina mode.... Tα + του Nexus 5x 32 fingerprint, μελλοντικά update ( δεν με νοιάζουν και τόσο ) ομαλή σταθερή γρήγορη λειτουργιά και καλή camera.

 

budget euros : 300 maximum ( ούτε euro παραπάνω )

 

Για το Nexus 5x τα θετικά είναι η κάμερα, ο σένσορας (σα να πατάς το power button), το κινητό πάει σφαίρα ότι και να του ανοίξεις, μπαταρία τη βρίσκω μια χαρά (με WiFi/4G ανοικτό πάει απο 1 εώς 1μιση μέρα με ομιλία και Skype), το Doze κάνει πολύ καλή δουλειά και φυσικά updates. Στα μείον το ηχείο. Με ακουστικά ο ήχος είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικώς τι λέει το Nexus 5X; Πλαστικό διαβάζω αλλά είναι καλής ποιότητας;

Εγώ θα έλεγα να βάλεις στο παιχνίδι και το Sony Z3 αν λόγω εγγυησης απορρίψεις το Ζ3+.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και το Nexus 5 έχει καλής ποιότητας πλαστικό με καλή αίσθηση στο χέρι. Τουλάχιστον δεν έχει το τραγικό αλουμίνιο της Samsung που ξεφτίζει για πλάκα με το βάλε βγάλε ακόμα και θήκης σιλικόνης.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,συναγωνιστες θελω την βοηθεια σας...ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο κινητα Sony M5 και Honor 7

Εχω ψαξει πολυ τα υπερ και τα κατα και των δυο αλλα επειδη σιγουρα κατι μου ξεφευγει θα ηθελα κ την γνωμη σας για αυτα τα δυο!

Αυτα που εχω σημειωσει εγω ειναι,το m5 διαφορετικο επεξεργαστη που ανεβαζει θερμοκρασια αρκετη,δεν εχει μπροστινο φλας κ το πισω ειναι μονό φλας,ενω το honor 7 εχει αλλον επεξεργαστη που δεν ξερω τι παιζει με θερμοκρασιες,κ εχει φλας μπροστα κ πισω διπλο. Το m5 τραβαει 4κ βιντεο ενω το αλλο οχι....καμερες κ οθονες τα ξερουν ολοι τις διαφορες τους,απλα θελω να μαθω αν εχετε ακουσει κατι αρνητικο η θετικο για αυτα τα δυο! Οπως πχ οτι το honor 7 δεν εχει ερθει ευρωπη κ οπου το βρεις ειναι στα κινεζικα...αυτο ισχυει?

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Επειδή ενδιαφέρομαι για την αγορά του συγκεκριμένου τάμπλετ, θα ήθελα όποιος το έχει και μπορεί να μου πει πως τα πάει με το wifi.

Πιάνει σήμα σε όλο το σπίτι ή πρέπει να είσαι δίπλα στο ρούτερ για να πιάσει;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από vickmall το πήρα και η κάρτα μου (eurobank) πέρασε κανονικά.

OnePlus 8T KB2000 12/256 Global

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρεις από vickmall θα το χεις στο δεκαήμερο περίπου και με τα 70 ευρώ που γλιτώνεις παίρνεις θήκη, tempered glass και ένα φθηνό Doogee για δεύτερο!!!

:lol: :rotfl: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η ώρα για αλλαγή κινητού.

 

Προσανατολίζομαι προς το xiaomi note 3 pro καθώς όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι καλύτερο στα μάτια μου. Έχοντας κατά νου ότι το budget φτάνει μέρχι και 250 βαριά βαριά. Γενικά έχω κοιτάξει τα meizu/zuk/letv . Έχετε καμία πρόταση που μου έχει ξεφύγει ή που είναι καλύτερη σε σημεία που δεν φαίνονται στα χαρτιά;

 

Γενικά θέλω ~5.5 inches / 3 GB ram / 32 GB rom / αξιοπρεπή κάμερα / max ta 250 ευρό.

 

Εκεί που μπερδεύομαι είναι οι επεξεργαστές. Από ότι έχω καταλάβει ο snap 650 > Ηelio X10 αλλά δεν έχω καταλάβει αυτοί πως συγκρίνονται με τους snap 801/805 που επίσης βλέπω και αν οι κάρτες γραφικών έχουν αρκετά σημαντικές διαφορές ώστε να προτιμήσω κάποιο άλλο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η ώρα για αλλαγή κινητού.

 

Προσανατολίζομαι προς το xiaomi note 3 pro καθώς όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι καλύτερο στα μάτια μου. Έχοντας κατά νου ότι το budget φτάνει μέρχι και 250 βαριά βαριά. Γενικά έχω κοιτάξει τα meizu/zuk/letv . Έχετε καμία πρόταση που μου έχει ξεφύγει ή που είναι καλύτερη σε σημεία που δεν φαίνονται στα χαρτιά;

 

Γενικά θέλω ~5.5 inches / 3 GB ram / 32 GB rom / αξιοπρεπή κάμερα / max ta 250 ευρό.

 

Εκεί που μπερδεύομαι είναι οι επεξεργαστές. Από ότι έχω καταλάβει ο snap 650 > Ηelio X10 αλλά δεν έχω καταλάβει αυτοί πως συγκρίνονται με τους snap 801/805 που επίσης βλέπω και αν οι κάρτες γραφικών έχουν αρκετά σημαντικές διαφορές ώστε να προτιμήσω κάποιο άλλο μοντέλο.

 

ο snap 650 είναι καλύτερος από τον snap 808 και πλησιάζει σε επιδόσεις τον 810 ξεπερνώντας τον σε gpu. οπότε για μένα είναι μονόδρομος το note 3 pro. Δεν θα βρεις καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέω να γυρίσω πίσω το Lumia 950 κυρίως λόγω λογισμικού.. Θέλω ένα κινητό στα 250-350 ευρώ αλλά μόνο αν:

-Έχει κάμερα αντίστοιχη

-Μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας

 

Σκέφτομαι για το nexus 5x 32GB.. Το έχει κανένας να μου πει σε σχέση με το 950 τι να περιμένω; Κάτι άλλο; Σκεφτόμουνα και το LG G4 από τα λίγα ως dual sim αλλά άκουσα για προβλήματα..

 

Δεν θέλω Κινέζο σε αυτή τη φάση, Lenovo, κτλ. Επίσης δεν θέλω μεγάλη οθόνη, 5 εως 5.5" το πολύ

Edited by kekropas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Χρειαζομαι μια μικρή βοηθεια για την επιλογή κινητού. Αρχικα δεν θέλω να χαλασω παρα πολλά σε κινητό μέχρι 120-130 , το μονο που με ενδιαφέρει είναι μια αξιοπρεπή κάμερα ,αυτό που έχω αν κ turbo x έχει 8 m . αυτό που έχω βρει εγώ είναι το mls IQ talk mini color http://www.techdonkey.gr/mls-iqtalk-color-mini-pink-dual-sim.html

Τι πιστεύετε; αξίζει να δώσω τα λεφτά μου εκεί; η υπάρχει κάτι καλυτερο σε αυτά τα λεφτά;;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5x λογικά δεν έχει την κάμερα του 950 αλλά σίγουρα δεν πρόκειται να σε απογοητεύσει. Τραβάει πολύ καλά και σε σκοτεινό περιβάλλον.

Η μπαταρία είναι σίγουρα καλύτερη και με αρκετή χρήση κρατάει απο 1 εώς 1μιση μέρα.

Το λογισμικό είναι άψογο, πάει σφαίρα, κάνει πολύ καλή διαχείριση ενέργειας και όσες εφαρμογές και αν ανοίξεις δε δείχνει να κολλάει πουθενά. Για παιχνίδια δεν έχω άποψη.

Ο fingerprint sensor είναι τάχιστος. Στο χέρι κάθεται καλά διότι αν και σχετικά μεγάλο, είναι πολύ ελαφρύ και μπορείς να κάνεις, οριακά, χρήση με το ένα χέρι.

Το ηχείο του δεν είναι ιδιαίτερο καλό, αλλά με ακουστικά ακούγεται μια χαρά. Φορτίζει αρκετά γρήγορα (1ω και 40 λεπτά περίπου απο 0-100%).

Σίγουρα θα πάρει αναβάθμιση λογισμικού χωρίς παρατράγουδα (Google γαρ).

Στα λεφτά του είναι πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Χρειαζομαι μια μικρή βοηθεια για την επιλογή κινητού. Αρχικα δεν θέλω να χαλασω παρα πολλά σε κινητό μέχρι 120-130 , το μονο που με ενδιαφέρει είναι μια αξιοπρεπή κάμερα ,αυτό που έχω αν κ turbo x έχει 8 m . αυτό που έχω βρει εγώ είναι το mls IQ talk mini color http://www.techdonkey.gr/mls-iqtalk-color-mini-pink-dual-sim.html

Τι πιστεύετε; αξίζει να δώσω τα λεφτά μου εκεί; η υπάρχει κάτι καλυτερο σε αυτά τα λεφτά;;

 

Ευχαριστω

 

Φίλε η καλή κάμερα δεν έχει να κάνει τόσο με τα mp αλλά με το φακό. Πάντως και mls και turbo-x είναι καλό να τα αποφύγεις. Σε λίγο περισσότερα χρήματα από αυτά που θέλεις να δώσεις καλές προτάσεις για κάμερα είναι το j5 http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?from=catspan&keyphrase=j5 και το lg zero http://www.skroutz.gr/s/7932088/LG-Zero-16GB.html?from=catspan&keyphrase=lg+zero. Για το δεύτερο έχω προσωπική άποψη καθώς το δούλεψα λίγο όταν το πήρε ένας φίλος μου και η κάμερα του είναι τρομερή για τα χρήματα αυτά. Για το πρώτο δεν έχω προσωπική άποψη παρά μόνο απόψεις γνωστών και φωτογραφίες τους που είδα σε facebook

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλά δεν θέλω να ξεφυγω από το ποσο αυτό . όσο για τα turbo x επαθα κ έμαθα κ ενω οκ δεν έχω τραγικά θέματα με τ κινητό , δυστυχώς έσπασε το front glass κ όταν Ρώτησα ποσο θέλουν μου ειπαν 50 ευρώ δεν υπάρχει περιπτωση να δωσω για ενα κινητό 3 χρονων που δεν πουλάνε ουτε εκείνοι πλεον.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέω να γυρίσω πίσω το Lumia 950 κυρίως λόγω λογισμικού.. Θέλω ένα κινητό στα 250-350 ευρώ αλλά μόνο αν:

-Έχει κάμερα αντίστοιχη

-Μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας

 

Σκέφτομαι για το nexus 5x 32GB.. Το έχει κανένας να μου πει σε σχέση με το 950 τι να περιμένω; Κάτι άλλο; Σκεφτόμουνα και το LG G4 από τα λίγα ως dual sim αλλά άκουσα για προβλήματα..

 

Δεν θέλω Κινέζο σε αυτή τη φάση, Lenovo, κτλ. Επίσης δεν θέλω μεγάλη οθόνη, 5 εως 5.5" το πολύ

 

Αντίστοιχη κάμερα σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις μόνο σε G4. Έβγαλε προβλήματα σε κάποιες παρτίδες αλλά ήταν hardware θέμα και με αλλαγή motherboard (εντός εγγύησης) το θέμα δεν υπάρχει. Προσωπικά για αυτό το θέμα δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα δηλαδή στη χειρότερη περίπτωση που πετύχω συσκευή με θέμα θα πάει η συσκευή στο service και σε λίγες μέρες θα την έχω πίσω άψογη. Σε λίγο παραπάνω χρήματα δηλαδή στα 400€ βρίσκεις s6 και v10 με προτίμηση στο δεύτερο εφόσον δεν σε πειράζει το μέγεθος του. Στο nexus δεν θα βρεις ανάλογη κάμερα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσο καλή κάμερα είχε το 950, στα χρήματα που ζητάς δεν νομίζω πως μπορείς να βρεις.

 

Στα 300 ευρώ, όντως το G4 το συναγωνίζεται επάξια στις ημερήσιες λήψεις, αλλά οι βραδινές και το HDR του 950 είναι αξεπέραστα κατ' εμέ.

Link to comment
Share on other sites

ο snap 650 είναι καλύτερος από τον snap 808 και πλησιάζει σε επιδόσεις τον 810 ξεπερνώντας τον σε gpu. οπότε για μένα είναι μονόδρομος το note 3 pro. Δεν θα βρεις καλύτερο.

 

Eυχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους είμαι ανάμεσα στο ZTE AXON ELITE και στο ELEPHONE P9000

 

Απο όσο τα τσέκαρα και ψάχτηκα είμαι προς το ZTE AXON ELITE αλλά δεν ξέρω αν θα πάρει android 6.0 και με προβληματίζει κάπως.

 

Τι γνώμη έχετε εσείς;

 

Ευχαριστώωωω

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των 2 εταιριών σε ποιότητα και αξιοπιστία των συσκευών τους, η ΖΤΕ είναι αρκετά επίπεδα ανώτερη. Μην κοιτάς μονο τα χαρακτηριατικα. Τι να την κάνεις την 6 αν δεν δουλεύει πχ το GPS ή αν δεν ξέρεις πιο bug να πρωτοδιορθωσεις?

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των 2 εταιριών σε ποιότητα και αξιοπιστία των συσκευών τους, η ΖΤΕ είναι αρκετά επίπεδα ανώτερη. Μην κοιτάς μονο τα χαρακτηριατικα. Τι να την κάνεις την 6 αν δεν δουλεύει πχ το GPS ή αν δεν ξέρεις πιο bug να πρωτοδιορθωσεις?

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

 

Συμφωνω απολυτα. Καμμια συγκριση μεταξυ των δυο.

Παντως για 6 δεν βλεπω στο ΖΤΕ.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...