Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, όπως λέει και ό τίτλος είμαι ανάμεσα στα δύο και αν μπορείς κάποιος που τα έχει δουλέψει ας πει την γνώμη του.

Αυτά που ήθελα να μάθω είναι φωτεινότητα στον ήλιο, ήχος, το mx5 έχει fm radio, σωστά?

Και αν δεν κάνω λάθος το mx4 pro είναι 5.2", επομένως καλύτερη αίσθηση στο χέρι?

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παίδες,

 

Σήμερα χάλασε το Meizu mx3 μου, ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται μέχρι στιγμής αφού δεν ανοίγει με κανέναν απολύτως τρόπο.

 

Θέλω να πάρω μια καινούργια συσκευή. Αρχικά να αναφέρω την χρήση που κάνω και μετά σε ποια χαρακτηριστικά δίνω περισσότερη βάση. Θα προτιμούσα επίσης τα άτομα που θα προτείνουν κάποια συσκευή να την έχουν δοκιμάσει κιόλας μιας και τι υπάρχει διάθεσιμο, από άποψη χαρακτηριστικών τα γνωρίζω.

 

Λοιπόν,

 

Χρήση :

 

Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια, ακούω αρκετή μουσική, emails, browsing, whatsapp,messenger, και τα κλασσικά που κάνει ένα smartphone (κλήσεις,ξυπνητιρι κλπ κλπ)

 

Χαρακτηριστικά:

 

1) Καλό ηχείο , ακουστικό , μικρόφωνο

2) Καλή ποιότητα κατασκευής

3) να είναι ωραίο, να βγάζει μια premium αίσθηση, (To meizu mx3 που είχα, είδικα όσον αφορά την μπροστίνη όψη, μου άρεσε ίσως περισσότερο από ολα που έχω δει, πλην 1-2 εξαιρέσεων)

4) Καλή οθόνη οπωσδήποτε, δυνατή φωτεινότητα, ωραία χρώματα, καλές γωνίες θέασης, με την οθόνη του meizu mx3 ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Και θέλω να είναι ξανά Fhd. Παρόλο που αρκετοί υποστηρίζουν πως σε λίγες inches δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ HD kai FHD, νομίζω πως υπάρχει, ειδικά σε browsing..

5) Τώρα όσον αφορά την κάμερα, θέλω απλά να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες, με το meizu mx3 αν και είχε 8MP πίσω κάμερα, ήμουν ευχαριστημένος, ειδικά την ημέρα.

6) θα προτιμούσα να είναι 32GB..

 

Όριο τιμής θέλω να μην ξεπερνάει τα 160-170 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι 4g??

Ειναι αληθεια οτι στα δικαρτα κινητα η δυο θεσεις sim δεν υποστηριζουν το ιδιο ιντερνετ?η μια ειναι πχ 4g kη αλλη απλο 2g????

One Plus 6
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω smartphone με γυροσκοπιο για να μπορο να παιζω παιχνιδια VR

Αγωρασα ενα VR CARDBOARD και ψαχνω ενα με γυροσκοπιο για παιχνιδια VR

αγωρασα το http://www.skroutz.gr/products/show/21719100

αλλα δεν δουλευη αριστερα δεξια αλλα μονο πανω ,κατω ξερη καπιος γιατι?

και με ποσα χρηματα παιρνω ενα με γυροσκοπιο που να δουλευη σωστα στα VR GAMES

ενοητε εως 150 ευρο μαξιμουμ η καπιο μεταχειρησμενο με google play store

δεν γνωριζη κανενας?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνει φίλος κάτι κοντά στα 300 ευρώ. Του πρότεινα αυτά τα 3. Ψηφίστε ένα από τα τρία και αν υπάρχει κάποια εξαιρετική επιλογή που έχω ξεχάσει πείτε την.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνει φίλος κάτι κοντά στα 300 ευρώ. Του πρότεινα αυτά τα 3. Ψηφίστε ένα από τα τρία και αν υπάρχει κάποια εξαιρετική επιλογή που έχω ξεχάσει πείτε την.

 

Για μένα LG G4 λόγω του ότι είναι το πιο δοκιμασμένο και πιο future proof από τα άλλα δύο. Και το P8 είναι καλό αλλά όχι σαν το G4.

:chair:
Link to comment
Share on other sites

G3 και ασε τα samsung.Κλασεις ανωτερο και θα παρει και την 6.0

 

Ψηφιστηκε και ως το καλυτερο κινητο του 2014.Το εχουν παρει 5 ατομα το 16αρι και παει σφαιρα.Κανενα θεμα ουτε ελαττωματικα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Galaxy J5 Dual Sim

 

Meizu M2 Note

 

Απο κινα θα ειχες περισσοτερες επιλογες

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Galaxy J5 Dual Sim

 

Meizu M2 Note

 

Απο κινα θα ειχες περισσοτερες επιλογες

 

 

Ψαχνω κ εγω ενα καλο δικαρτο.

Τα δικαρτα γενικα,οπως το j5 που λες που ειναι κ 4g ,υποστηριζουν το 4g k στις δυο sim??εχω ακουσει οτι σχεδον κανενα δικαρτο δεν υποστηριζει την ιδια συνδεσιμοτητα,αν το λεω καλα! Ειναι αληθεια αυτο?

One Plus 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κατοχος του αθανατου galaxy s2 εδω και 5 ετη ηρθε ο καιρος να το αποχωριστω. Θα ηθελα συσκευή dual sim λογω χρησης δυο καρτων και δυο συσκευών αυτη την στιγμή μεχρι την τιμη των 500€ + - .

 

Δεν εχω πρόβλημα μεγέθους αν και θα προτιμουσα κοντα στις 5,5 - 6 ιντσες.

Δεν εχω προβλημα να το παραγγειλω απο ασια μερια!

 

Σκεφτομουν το huawei mate 8 η το galaxy note 5 dual. Εαν έχετε καποια καλυτερη προταση θα σας παρακαλουσα να μου δωσετε τα φωτα σας. Η ακομη και να με βοηθησετε με την επιλογη απο αυτες τις 2.

 

Σε ομορφια το mate με εξιταρει περισσοτερο αλλα απο την αλλη το note ειναι note!

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δες και το ZTE BLADE S6, το είχε προσφορά στα 149€ στα mediamarkt πριν λίγες μέρες. Αξιόλογο και απροβληματιστο κινητό.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω κ εγω ενα καλο δικαρτο.

 

 

Τα δικαρτα γενικα,οπως το j5 που λες που ειναι κ 4g ,υποστηριζουν το 4g k στις δυο sim??εχω ακουσει οτι σχεδον κανενα δικαρτο δεν υποστηριζει την ιδια συνδεσιμοτητα,αν το λεω καλα! Ειναι αληθεια αυτο?

 

 

 

Μια καρτα 2G/3G/4G και μια μονο 2G απο τς ρυθμισεις της συσκευης ομως δινεις 3G στο 2ο slot και αντιστροφα GSM στο 1ο.Δεν χρειαζεται εναλλαγη καρτων.Νομιζω ενα full active dual sim ειναι το asus zenphone 2.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Εχετε να προτεινετε κανα κινητο δικαρτο γυρω στα 200€; Η χρηση ειναι κυριως για φωτογραφιες και χαλαρη χρηση οπως fb, youtube και κανα απλο παιχνιδακι. Εχω δει το p8 lite ειναι καλο σε αυτα τα λεφτα. Ξερετε καποιο καλυτερο;(απο ελληνικη αγορα μονο)

Ευχαριστω πολυ

 

Για τη χρήση που αναφέρεις η καλύτερη επιλογή στα χρήματά σου πιστεύω ότι είναι το lumia 640 xl. Κορυφαία κάμερα, μπαταρία, smooth πλοήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα το έπαιρνα ρε φίλε ας ξεπερνάει και λίγο το budget, αλλά 5.5 inches είναι αρκετές, δεν θέλω κάτι μεγαλύτερο από 5 inches, ή γενικά κάτι μεγαλύτερο από 140 mm μήκος... Ξέχασα να το αναφέρω αυτό!

 

Ευχαριστώ πάντως. Για το Redmi 3 vs meizu m2 mini τι γνώμες έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρες πλεον αυτες οι οθονες για εμενα και τα κινητά αυτα δεν τα γνωριζω παρα μονο απο οτι διαβαζω εδω μεσα.Πιστεύω πως το redmi 3παντως με την τεράστια μπαταρια του θα αποδειχθεί μια πολύ καλη αγορά!!!είναι και εντελώς φρέσκο μοντέλο εγώ προσωπικά θα πήγαιναν πάλι προς xiaomi μεριά. Edited by referi
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια διόρθωση σε αυτά που αναφέρθηκαν. Το huawei G8 έχει 3GB RAM και όχι 2. Είναι και 8πύρηνο, οπότε στους τομείς αυτούς δεν υστερεί σε σύγκριση με τα υπόλοιπα. Επίσης, χρόνια κάτοχος huawei και πρόσφατα ενός LG g3, θεωρω ότι το UI της huawei είναι ανώτερο και πληρέστερο από αυτό της lg. Μου έχει λείψει η emui, η οποία έχει σχεδόν ότι χρειάζεται ένας χρήστης, και σε συνδυασμό με την κακή διαχείριση μπαταρίας του LG (3 ώρες SOT είναι πολύ λίγες) σκέφτομαι και εγώ το G8. Γενικά το λειτουργικό και το hardware των κινητών της huawei μου εμπνέει μια εμπιστοσύνη την οποία δεν ένιωσα με το LG. Θεωρώ από όσα διαβάζω ότι το ίδιο ισχύει και για το g8. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η κάμερα, και γι αυτό το λόγο μπαίνει στο παιχνίδι το LG g4 τώρα που η τιμή του έχει πέσει και αναμένεται να πέσει και άλλο τις επόμενες ημέρες.

Το LG flex για εμένα είναι ένα παρατημένο κινητό χωρίς υποστήριξη ακόμα και από την ίδια εταιρία.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Με βάση την επιδότηση που μου έχει έρθει από τη Cosmote, το budget που μπορώ να διαθέσω και τη λίστα υπερεπιδοτούμενων συσκευών της εταιρίας, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο τηλέφωνα. Πάντοτε χρήστης low-mind range συσκευών android (αφού οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες) και ποτέ στο παρελθόν χρήστης Windows Phone, ναι μεν η συνήθεια android με κάνει να κλίνω προς LG αλλά διαβάζω ταυτόχρονα πολύ καλά λόγια για το 640 με τα windows. Κάθε πρόταση και βοήθεια για τις δύο αυτές συσκευές ευπρόσδεκτη...
Link to comment
Share on other sites

Απο καθε αποψη το 640, απλα ισως χρειαστει να συμβιβαστεις λιγο με το στορε, αναλογα και με τι εγαρμογες χρησημοποιεις, αλλα κατα τη γνωμη μου αξιζει

Αν το στορε ειναι μεγαλο θεμα και θες ανδροιδ, δεν θα σου προτεινα το σπιριτ... οποτε καλυτερα 640

Link to comment
Share on other sites

Galaxy J5 Dual Sim

 

Meizu M2 Note

 

Απο κινα θα ειχες περισσοτερες επιλογες

Από Κίνα σίγουρα θα είχα παραπάνω επιλογές όπως το redmi note 3 32gb που είχαμε καταλήξει αλλά δεν εκατσε η αγορά από εξωτερικό..

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...