Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέχρι 150 ευρώ, το Spirit είναι το πληρέστερο φτηνό με 1gb RAM αν βιάζεσαι κινητό και δεν παίζει ούτε σταγόνα ευρώ παραπάνω.

 

Αν ανεβάσεις το κασέ στα 180 παίζει το J5 που είναι αξιοπρεπέστατο (ειδικά σε σχέση με το Spirit).

 

Σε Windows Phone θα πήγαινα μόνο αν ήμουν πολύ περιστασιακός χρήστης εφαρμογών και παιχνιδιών. Το Store είναι άδειο από επίσημες εφαρμογές (τίγκα στις "απομιμίσεις" και τις υλοποιήσεις web-app για γνωστά sites. π.χ. Youtube δεν παίζει επίσημα. Είναι ουσιαστικά μια συντόμευση για τo http://www.youtube.com σε mobile έκδοση -_- )

 

Απ' την άλλη τα Windows Phone έχουν καμεράρες και πολύ καλή αυτονομία. Και όπως ειπώθηκε, το 640 είναι νεότερο και καλύτερο του 730 σχεδόν στα ίδια λεφτά. ;)

 

Το δίλημμα είναι το εξής: "εφαρμογές και Android? με περισσότερα χρήματα" ή "lag-free, περιορισμένες εφαρμογές και κάμερα";

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς είμαι κάτοχος samsung s4 και μου έσπασε η οθόνη. Για αλλαγή δεν γλυτωνω με τίποτα κάτω απο 150 ευρώ. Το κινητό το εχω 2 χρόνια με χάλια μπαταρία, 2 φορτίσεις την ημερα. Αξίζει να το επισκευάσω η να πάω σε νέο. σκέφτομαι Lenovo 7000, η τα xaiomi to red 2? θέλω κατι με 200 εώς 250 ευρώ. Κάποιος να προτείνει κατι.. Επίσης από Κίνα τα κινητά ειναι αξιόπιστα; Έχουν θέμα με το sar;

Xiaomi redmi note 2. Μην το σκέφτεσαι. Και αξιόπιστα είναι και καλύτερη υποστήριξη σε software θα βρεις από τους "επώνυμους". Το sar είναι θέμα του soc. Τα ίδια soc χρησιμοποιούν και οι " επώνυμοι". Το sar ήταν ο μπαμπούλας για να μην αγοράζουμε από κίνα

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

To S6 για κανένα λόγο αν ενδιαφέρεται για την αυτονομία. Με το ζόρι βγάζει μέρα. Αλλά είναι το πιο lag-free ακριβό κινητό που παίζει αυτή την περίοδο.

 

Το Z3, πάλι, το μόνο που προσφέρει είναι πολύ καλή αυτονομία 2 ημερών. Δεν εντυπωσιάζει πουθενά αλλού. Από την άλλη κοστίζει 420 ενώ με τα ίδια λεφτά παίρνει overall καλύτερες συσκευές (Nexus 6, LG G4).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θέλω ένα φτηνό κινητό εώς 100 ευρώ που να είναι σίγουρα 4g με οθόνη 5 ιντσών, να έχει notification led ίσως και φωτιζόμενα πλήκτρα (αυτό όχι και απαραίτητο) μνήμη το λιγότερο 1gb RAM και 8gb ROM, και καλή κάμερα (από 8mp και πάνω) και μπαταρία (από 2300mAh και πάνω). Δηλαδή αν καταλάβετε ήμουν έτοιμος για το Doogee X5 pro αλλά κολλάω στο notification led και τη κάμερα του.

Ευχαριστώ.

Edited by mixalis_kr
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις προτάσεις. αν θέλω να το επισκευάσω, το σκέφτομαι και αυτο, ξέρει κανένας κατάστημα εξωτερικού που να στέλνει αυθεντική οθόνη samsung και να ειναι και οικονομική. Επίσης ποιο ειναι αντίστοιχο του s4 η και καλύτερο. Πάντα με max Budget 250-300..
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα κι εγώ ένα S4 με άσχημο burn-in στην οθόνη, δυστυχώς και απ' έξω παίζουν αρκετά ψηλά οι τιμές. Στο eBay π.χ. από καλό πωλητή, έβγαινε ένα 90άρι-100άρι χαλαρά. Δεν νομίζω πως αξίζει να δώσεις άλλα 100 σε κινητό που δεν σε ικανοποιεί ιδιαίτερα απ' ότι διάβασα στο πρώτο post :P

 

Αντίστοιχο του S4 είναι το G3 (το 2gb στα ίδια επίπεδα και το 3gb σε ακόμα καλύτερη θέση), αλλιώς πάμε στο S5 neo που είναι πανομοιότυπο με το S4 σαν επιδόσεις πλην ελάχιστων αμελητέων εξαιρέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θέλω ένα φτηνό κινητό εώς 100 ευρώ που να είναι σίγουρα 4g με οθόνη 5 ιντσών, να έχει notification led ίσως και φωτιζόμενα πλήκτρα (αυτό όχι και απαραίτητο) μνήμη το λιγότερο 1gb RAM και 8gb ROM, και καλή κάμερα (από 8mp και πάνω) και μπαταρία (από 2300mAh και πάνω). Δηλαδή αν καταλάβετε ήμουν έτοιμος για το Doogee X5 pro αλλά κολλάω στο notification led και τη κάμερα του.

Ευχαριστώ.

Cubot h1

118$

Αλλα 5.5,

Μαζεμενο ομως....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Αφού την κανεις την δουλεια σου δεν υπάρχει λογος να αλλαξεις.όλα τα κινητα στην κατηγορία χρημάτων που εχεις σκοπό να πας την ίδια δουλεια κανουν με μικρές διάφορες μεταξύ τους.κρατα το κινητό σου και περιμενε για κάτι επιτέλους πρωτοποριακό (βλέπε μεγάλη μπαταρία)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα το zte nubia z7 λόγω οθόνης κυρίως αλλά και του γεγονότος ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη ZTE από το V967s.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παιδιά που απάντησαν ήδη... Για δυο λόγους... Πρώτον είσαι ευχαριστημένος από τη συσκευή σου, οπότε μπορείς με κάποια νέα rom πχ να δεις ανανέωση και να μην ξοδέψεις χρήματα εποχές που είναι... Δεύτερον στα 250-300 από Ελλάδα, κάτι φρέσκο και πολύ καλύτερο δεν ξέρω αν βρίσκεις στις 5.5 ίντσες...
Link to comment
Share on other sites

Απο που μπορω να το παραγγείλω; Η μπαταρία έχει καλή αυτονομία. Το sar τι πόσο δείχνει. Είμαι μεταξύ αυτού και το g3 η s5. Εχω μπερδευτεί απίστευτα. Κάποιος να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Σκοπευω να δωσω ως 300€-320€, θελω το κινητο να εχει μεγαλη μνημη η να παιρνει καρτα μνημης..!

 

Εχω εδω και 1+χρονο το lg g2.. Ετσι δουλευω αρκετα την καμερα που σημαινει οτι θα ηθελα τωρα πια μια καλυτερη. Επισης καλο θα ηταν η αυτονομια να ειναι στα ιδια επιπεδα..! Παιχνιδια δεν παιζω και τοσο συχνα.

 

Υπαρχει καποιο αλλο κινητο με αυτα τα χαρακτηριστικα..?

Εχω διαβασει και αυτο το αρθρο..http://in2mobile.gr/2015/09/06/samsung-galaxy-s5-neo-review/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα σε s5 neo,μια χαρά τούμπανο ειναι..Για να μη μπλεξω και με Κινέζους..Σε αυτά τα λευτα υπάρχει και το g3 αλλά με κάποια προβληματακια..
Link to comment
Share on other sites

Από vickmall ( και παρεμφερη μαγαζια) χωρίς πρόβλημα με paypal. Μέτρια αυτονομία, αλλά συνεχώς βελτιώνεται όσο βγαίνουν καινούργιες rom. Το sar του είναι καλό. Πολύ πιο φθηνή συσκευή που συνολικά δεν υπολείπεται των άλλων 2.
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε αυτά τα 2 δεν το σκέφτεσαι καν και πας για το mi4c εκτός κι αν δεν σου φτάνουν τα 32GB

Δες και το νέο letV

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για κινητό με τα ακόλουθα προαπαιτούμενα:

-Πολύ καλή ποιότητα ομιλίας

-Notification led

-gorilla-scratch resistant glass

-καλή οθόνη (4,7-5.5") με πολύ καλή ορατότητα στον ήλιο

-αξιοπρεπή κάμερα με φλας (12mp)

-να μην κολλάει

 

Η χρήση ειναι 40% τηλέφωνα, 40% browsing & emails, 10% photos, 10% gps

 

Ευχαριστώ!

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να αγοράσω ένα κινητό απο το συγκεκριμένο site. Μπορω να το αγοράσω μέσω χρεωστικής κάρτας? και επίσης, μπορώ να επιλέξω όλα τα κινητα ή αυτά που λένε EU warehouse? Πόσο είναι τα μεταφορικά περίπου? Ας απαντήσει η ας μου στείλει κάποιος που έκανε πρόσφατα αγορά απο κει.. Ευχαριστώ... :D:D:D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον το letV το αποκλειω. Το μεγεθος που ψαχνω ειναι εως 5.2" το μεγιστο.

Οπως επισης και το lg g3 εχει μεγαλη αναλυση οθονης, δηλαδη ακομη μικροτερη αυτονομια..

 

Ισως να περιμενω ακομη ενα μηνα να δω τι αλλο θα εμφανιστει..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην αναζήτηση κινητού και εγώ,μέχρι την συγκεκριμένη τιμή.πάνω κάτω ίδιες χρήσεις,καθόλου παιχνίδια. Είμαι ανάμεσα σε xiaomi mi4c, samsung galaxy Α5, το νέο onePlus X το οποίο δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη και τέλος lg g3. Φυσικά μιλάω για εκδόσεις με 3GB RAM.Δεν κάνω νέο threat μιας και πιστεύω ίδια πράγματα ζητάμε. Τέλος να αναφέρω ότι το κινητό το κρατάω 2-3 χρόνια (ή έστω μέχρι να αρχίσει να κολλάει τόσο πολύ που να μη μπορώ να το χρησιμοποιήσω-κάτοχος ενός samsung galaxy advance s αυτή την στιγμή).Θα ήθελα από χρήστες που έχουν λειτουργήσει κάποια να που καμιά γνώμη μήπως βγει άκρη.

δεκτή κ οποιαδήποτε άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην αλλαγη κινητου,και εχω 2 περιπτωσεις ανταλλαγης με το alpha μου....

 

Η μια ειναι samsung note 3 και η αλλη ειναι lg g3 32gb.....

 

Ποια απο τις 2 προτινετε...???

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Note για την οθόνη και LG για την κάμερα. Επίσης το G3 θα πάρει Marshmallow.

 

Εγώ θα πήγαινα G3 (αν κι εφόσον έχει κανονικά εγγύηση, καθότι είχαν εμφανιστεί θέματα με την οθόνη κατά καιρούς ακόμα και σε ένα χρόνο χρήσης...)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον το letV το αποκλειω. Το μεγεθος που ψαχνω ειναι εως 5.2" το μεγιστο.

Οπως επισης και το lg g3 εχει μεγαλη αναλυση οθονης, δηλαδη ακομη μικροτερη αυτονομια..

 

Ισως να περιμενω ακομη ενα μηνα να δω τι αλλο θα εμφανιστει..

Το mi4c είναι ευκαιρία πάντως , καλή πρόταση αν και όχι τίποτα καλύτερο είναι και το one plus το 5άρι που βγήκε τωρα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...