Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από Ελλάδα το lumia 640 ή ακόμα καλύτερα το 640xl, αν αντέχει το μέγεθος...;)

 

@adversus σταμάτα επιτέλους να γράφεις μηνύματα κατά ριπάς για να σε πιάσω, κοντά είμαι ....:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

 

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας να επιλέξω ανάμεσα σε high end κινητό, δλδ samsung galaxy note 5 - N9208 (dual) και Iphone 6s plus 64gb ή κάποια άλλη καλύτερη πρόταση?

 

Ευχαριστώ ;)

 

note 5 με κλειστά τα μάτια φίλε αν θέλεις πραγματικά ένα άκρως επαγγελματικό εργαλείο στα χέρια σου, (εκτός αν θέλεις να λες ότι πήρες το iphone 6S).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Η αδερφή μου βλέποντας το Coolpad F1 που πήρα :D πείστηκε από τους Κινέζους και μου ζήτησε να της διαλέξω συσκευή.

Το budget είναι <130 και προϋπόθεση να είναι από το Gearbest.

Περιμένω προτάσεις. Καλή επιλογή μου φαίνεται το Elephone P6000 pro (αν και κοστίζει λίγο παραπάνω).

Προτεραιότητες είναι Κάμερα>Οθόνη>Μπαταρία>Επιδόσεις.

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Μην το πάρεις γιατί θα κλαις με μαύρο δάκρυ (λόγω των προτεραιοτήτων σου)

Η κάμερα είναι τραγική.

GPS δεν έχει (10μ. απόκλιση).

Η οθόνη απλά ανεκτή.

Η διάρκεια της μπαταρίας (με την ρομ vibe 2.5) καθώς και οι επιδόσεις της συσκευής γενικά είναι είναι μια χαρά.

Αν προσθέσεις και τα 165gr βάρος έχεις πλήρη εικόνα (απογοήτευσης)....;)

Διάλεξε από τα παρακάτω:

1) http://www.vickmall.com/meizu-m2-mini-4g-lte-dual-sim-16gb-flyme-4-5-mtk6735-1-3ghz-5-0-inch-ips-screen-android-5-1-smartphone.html

2) http://www.vickmall.com/meizu-m2-note-note2-4g-lte-smartphone-16gb-flyme-4-5-octa-core-1-3ghz-dual-sim-5-5-inch-fhd-5-13mp-smartphone-white.html

3) http://www.vickmall.com/jiayu-s3-mtk6752-octa-core-android-4-4-smartphone-4g-fdd-lte-ram-3gb-rom-16gb-13mp-camera-3000mah-5-5-inch-fhd-gorilla-glass-screen.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή τα 2 κινητά που παίζουν πολύ και ίσως παραπάνω το πρώτο είναι --> xiaomi redmi note 2 (150 ευρω)

και μετά πολύ όμορφο είναι και το meizu m2 note (142 ευρώ).

Για μένα αυτή την εποχή αυτά τα 2 αξίζουν...

Τρίτη λύση lenovo k3note (140 ευρώ).

 

Δεν εμπιστεύομαι και ιδιαίτερα τα elephone, εγώ προσωπικά. Αν θες εγγύηση τότε μόνο xiaomi!

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πάρω ένα κινητό για την κοπέλα μου μέχρι 160 ευρώ και έχω καταλήξει σε τρία μοντέλα: LG G4c, Huawei Ascend G620s και Lumia 640 LTE...ξέρω όλοι μάλλον θα πείτε και έχετε δίκιο οτι το lumia είναι το καλύτερο αλλά σε περίπτωση που θέλει Android εσείς πιο λέτε ? το lumia είναι αρκετά καλύτερο απ τα άλλα δύο ? ουσιαστικά έχουν όλα ίδια οθόνη, cpu και ram βέβαια άλλο λειτουργικό. Πιο θα επιλέγατε με σειρά κατάταξης ? επίσης αν και είναι πολύ καλά δεν θέλω κινέζικο απ έξω. Ευχαριστώ περιμένω τις απαντήσεις σας... Α να προσθέσω και το Samsung Galaxy S3 Neo που απ ότι είδα έχει 1.5GB ram...γι αυτό τι λέτε ? Edited by elessar86
Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα το lumia 640 ή ακόμα καλύτερα το 640xl, αν αντέχει το μέγεθος...;)

 

@adversus σταμάτα επιτέλους να γράφεις μηνύματα κατά ριπάς για να σε πιάσω, κοντά είμαι ....:lol: :lol:

χαχαχα ντάξει θα κάνω 1 μέρα ρεπό :lol::D

 

Το 640 πολύ καλή επιλογή απο Ελλάδα.

 

@Άλκη,μέχρι 150 είπε ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρειάζομαι την βοήθεια σας. Ψάχνω ένα κινητό μέχρι 120ε και μέχρι 4''. Η χρήση του θα είναι απλή , τηλέφωνα, κάνα μήνυμα και καμιά φωτογραφία. Θα το χρησιμοποιεί μεγαλύτερης ηλικίας άτομο χωρίς καμία εμπειρία σε android , οπότε να είναι και σχετικά αξιόπιστο. Λόγω επιδότησης , κοιτάμε αποκλειστικά από Wind. Επίσης και ένα δεύτερο μέχρί 300ε. Προσανατολίζομαι στο p8 lite, m4 aqua και samsung A3. Ευχαριστώ πολύ. Edited by djdjdj
Link to comment
Share on other sites

Μη τρελαθούμε κιόλας.... Galaxy S6 με κλειστά μάτια !! :)

Εκτός από κόσμημα είναι καλύτερο σε όλα και με διαφορά , επεξεργαστές , κάμερες, οθόνες , αναλύσεις... ! :happy:

 

Κάποια "θέματα" που υπήρχαν (multitasking/αυτονομία) μετά την 5.1.1 δεν υπάρχουν πια !

Επίσης στα skroutzομάγαζα κοντεύει τα 450 ευρά !

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Μη τρελαθούμε κιόλας.... Galaxy S6 με κλειστά μάτια !! :)

Εκτός από κόσμημα είναι καλύτερο σε όλα και με διαφορά , επεξεργαστές , κάμερες, οθόνες , αναλύσεις... ! :happy:

 

Κάποια "θέματα" που υπήρχαν (multitasking/αυτονομία) μετά την 5.1.1 δεν υπάρχουν πια !

Επίσης στα skroutzομάγαζα κοντεύει τα 450 ευρά !

 

Εγώ πάντως απο φιλους ξέρω πως μέρα δύσκολα βγάζει. Τώρα όσο αφορα τον επεξεργαστη δεν νομιζω να υπάρχει σοβαρό επιχείρημα σε αυτές τος ταχύτητες. Δηλαδή πια η διαφορα στο να βγάζει 50000 η 60000 σκορ στο antutu? Αν είσαι 15 χρονων ή hardcore fan της τεχνολογίας τοτε ίσως σε ενοχλεί.

 

Όπως επίσης μην μου πεις πως ξεχωρίζει το μάτι σου την διάφορα απο τα 538 ppi στα 571 ppi.

 

Στις κάμερες το g4 παιζει να είναι και καλυτερο.

 

Τέλος ας αναφέρουμε και απουσία ράδιο και επέκταση μνήμης SD απο το S6 και να 2 πολύ σημαντικοί λόγοι για να μην το πάρει κάποιος.

 

Ας αναφέρουμε λοιπον όλα τα θετικά και τα αρνητικά των συσκευών για να βοηθήσουμε τον κόσμο στο να επιλέξει μόνος του και ας αφήσουμε τα "πάρε το τάδε γιατί είναι καλυτερο απο τα αλλά...'

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι λες....

Το μόνο σωστό που είπες είναι πως το S6 δεν έχει ράδιο και επέκταση μνήμης !

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι λες....

Το μόνο σωστό που είπες είναι πως το S6 δεν έχει ράδιο και επέκταση μνήμης !

 

Δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαινεις. Εκτος και αν δεν το "εχεις".

 

Αυτά τα σωστα που είπα είναι υπέραρκετά για κάποιους ώστε να μην πάρουν μια συσκευή. Για εσένα μπορεί να μην είναι σημαντικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Θέλω να βρω το οικονομικότερο smartphone με τα εξής κριτήρια κατά σειρά προταιρεότητας:

 

1. Μεγάλη αυτονομία. (2 μέρες τουλάχιστον με απλή χρήση)

2. Να παίρνει κάρτα μνήμης

3. Έως 5.5-5.7 ίντσες (στις 5" ιδανικά)

4. Όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα για τα λεφτά του

Προαιρετικά 5. Να είναι 4g.

 

Budget: έως 300 ευρώ. Όχι 310, όχι 320. Και τα 300 είναι ήδη πολλά. Ιδανικά έως 200, εκτός αν στα 200-300 παίζει κάτι vfm. ;)

 

Δεν ξέρω τι παίζει με τις αγορές από εξωτερικό λόγω cc, οπότε θα προτιμούσα από Ελλάδα, εκτός κι αν η αγορά από εξωτερικό έχει απλουστευθεί με κάποιο τρόπο (δεν έχω Paypal balance, έχω χρεωστική όμως). :worry:

 

Υ/Γ. Πρόσφατα είχα στα χέρια μου ένα Lenovo S60 στα 170 ευρώ, είχε τα χαρακτηριστικά που ήθελα, πλην της καλής κάμερας, που ήταν απογοητευτική.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε πρώτα την κοπέλα ποιο λειτουργικό προτιμάει και μετα μιλάμε πάλι...;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.vickmall.com/xiaomi-mi4c-smartphone-4g-fdd-lte-1-8ghz-5-0inch-miui-v7-3gb-32gb-64-bit-snapdragon-808-hexa-core-13-0mp-5-0mp-usb-type-c.html

Το νέο σου τηλέφωνο, απλά δεν το ξέρεις ακόμα....:lol:

Καινούριο, μαζεμένο, ελαφρύ, τουμπανάκι, αυτονομία, αξιοπιστη εταιρία και καταπληκτική απ' ότι φαίνεται κάμερα (κυκλοφορεί με 2 εκδόσεις καμερών βέβαια, μία sony και μια samsung, τώρα ποια θα σου λάχει......):

http://www.phonearena.com/news/First-Xiaomi-Mi-4c-camera-samples-show-what-its-Sony-IMX258-sensor-is-capable-of_id73970#BrEgbJDb1mMP2ERy.99

Του λείπει η εξωτερική κάρτα, αλλά αφού συζητάμε για την έκδοση με τα 32GB αποθηκευτικό χώρο, δεν τίθεται θέμα.

Επίσης έχει τις 3 από τις 4 συχνότητες του 4G στην Ελλάδα (1800,2100 & 2600-δεν έχει την 800ρα της wind που λέ ε....:wacko:) και όχι τις 2 από τις 4 όπως αναφέρει το site του vickmall.

Το θέμα του Paypal από Ελλάδα έχει λυθεί νομίζω, οπότε κάνεις ένα λογαριασμό στο paypal χρησιμοποιώντας τη χρεωστική σου και καθάρισες. Εγγυημένο ασφαλές και αξιόπιστο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απο φιλους ξέρω πως μέρα δύσκολα βγάζει. Τώρα όσο αφορα τον επεξεργαστη δεν νομιζω να υπάρχει σοβαρό επιχείρημα σε αυτές τος ταχύτητες. Δηλαδή πια η διαφορα στο να βγάζει 50000 η 60000 σκορ στο antutu? Αν είσαι 15 χρονων ή hardcore fan της τεχνολογίας τοτε ίσως σε ενοχλεί.

 

Όπως επίσης μην μου πεις πως ξεχωρίζει το μάτι σου την διάφορα απο τα 538 ppi στα 571 ppi.

 

Στις κάμερες το g4 παιζει να είναι και καλυτερο.

 

Τέλος ας αναφέρουμε και απουσία ράδιο και επέκταση μνήμης SD απο το S6 και να 2 πολύ σημαντικοί λόγοι για να μην το πάρει κάποιος.

 

Ας αναφέρουμε λοιπον όλα τα θετικά και τα αρνητικά των συσκευών για να βοηθήσουμε τον κόσμο στο να επιλέξει μόνος του και ας αφήσουμε τα "πάρε το τάδε γιατί είναι καλυτερο απο τα αλλά...'

 

 

Παιδιά δεν θέλω να τσακωθείτε για τις συσκευές:p προς θεού, η αλήθεια είναι πως δεν μου φαίνεται κ τόσο μεγάλο μειονέκτημα η μη ύπαρξη κάρτας SD αλλά ίσως πάλι κ να κάνω λάθος αλλά κ στο One (οκ είχε 64gb αλλά κ πάλι δεν είχα σε καμία περίπτωση χρησιμοποιήσει τα μισά!) Μήπως η ύπαρξη επέκτασης SD δημιουργεί αυξημένες πιθανότητες lag? Είναι φοβερά τα Specs αλλά μήπως παίζει ενδεχόμενο lag? λογικά η Samsung σαν μεγαλύτερο brand θα λύσει τα ζητήματα με αναβαθμίσεις αλλά κ η LG κάθε άλλο παρά αμελητέα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα. Πάντως σε εμφάνιση το LG σκίζει! Θυμίζει τις ναυαρχίδες της εταιρίας.

Θα πάω να τσεκάρω και το lenovo με την 1η ευκαιρία να δω πώς είναι. Αν κάποιος το έχει ή εν πάση περιπτώση το έχει δουλέψει λίγο

αν θέλει ας μας γράψει τις εντυπώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Προέρχομαι απο Nexus 4 και το δίλημμα αφορά τον αντικαταστάτη του με οριο τα 350 Ευρω.

Lg G3 η Μοτο Χ 2014? Χρηση του ειναι νορμαλ σε τηλεφωνα,και μιση με 1 ωρα ιντερνετ με WiFi καθημερινα,και καμια φορα χρησιμοποιω 3G.Η αυτονομια της μπαταριας είναι πολυ σημαντικη για μενα και ενας απο τους λογους που αλλαζω το Nexus.

Δεκτή και οποιαδήποτε άλλη πρόταση

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πάρω ένα κινητό για την κοπέλα μου μέχρι 160 ευρώ και έχω καταλήξει σε τρία μοντέλα: LG G4c, Huawei Ascend G620s και Lumia 640 LTE...ξέρω όλοι μάλλον θα πείτε και έχετε δίκιο οτι το lumia είναι το καλύτερο αλλά σε περίπτωση που θέλει Android εσείς πιο λέτε ? το lumia είναι αρκετά καλύτερο απ τα άλλα δύο ? ουσιαστικά έχουν όλα ίδια οθόνη, cpu και ram βέβαια άλλο λειτουργικό. Πιο θα επιλέγατε με σειρά κατάταξης ? επίσης αν και είναι πολύ καλά δεν θέλω κινέζικο απ έξω. Ευχαριστώ περιμένω τις απαντήσεις σας... Α να προσθέσω και το Samsung Galaxy S3 Neo που απ ότι είδα έχει 1.5GB ram...γι αυτό τι λέτε ?

 

Αν δεν έχει θέμα με το λειτουργικό να πάει στο 640. Η δικιά μου ενώ της άρεσαν τα lumia δεν ήθελε να μπει στην διαδικασία να μάθει νέο λειτουργικό όταν μόλις είχε συνηθίσει το android.

Link to comment
Share on other sites

Το νέο Motorola X Play εχει εξαιρετικη αυτονομια απο τα καινούργια.

http://www.notebookcheck.net/Motorola-Moto-X-Play-Smartphone-Review.150511.0.html

http://www.skroutz.gr/s/7314178/Motorola-Moto-X-Play-16GB.html

Αλλιώς το Galaxy s5 εναλλακτική

Το G3 μην ασχολείσε καν(κάκιστη αυτονομια,κάκιστη οθονη εχει)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

 

 

 

Όπως λέει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι για αγορά κάποιου tablet με windows το οποίο θα μπορεί να αντικαταστήσει ενα λαπτοπ για ΑΠΛΕΣ εργασίες. Δηλαδή σερφαρισμα, επεξεργασία κειμένων, εκτύπωση, αναπαραγωγή ταινιών σε τηλεόραση με σύνδεση από σκληρό δίσκο.

 

 

 

Οροφή τιμής 300-350€

 

Μέγεθος οθόνης μικρότερο 10.1"-13.3"

 

Συνδεσιμότητα hdmi

 

Κανονικές θύρες USB

 

Δυνατότητα σύνδεσης εξωτερικού σκληρού δίσκου.

 

 

 

Ακούω γνώμες για τα ακόλουθα.

 

 

 

Nokia Lumia 2520: Καλύπτει τις ανάγκες μου(;), αλλά πόσο θα με περιορίσουν τα win8 RT; Άραγε θα πάρει win10? http://www.skroutz.gr/s/4012562/Nokia-Lumia-2520-32GB.html

 

 

 

Asus Transformer Book: Με προβληματίζει το 1gb ram. Μου αρέσει το deck που το κάνει πιο λαπτοπ. Ανάλυση 1366*768. Διαβάζω προβλήματα αξιοπιστίας. Πολλές διαφορετικές εκδόσεις και μπερδεύομαι.

 

 

 

Hp Pavillion 10. Χαμηλότερη ανάλυση 1280*800; http://www.skroutz.gr/s/6275181/HP-Pavilion-10-k077nr-x2-Z3736F-2GB-32GB.html

 

 

 

Acer Aspire 10. http://www.skroutz.gr/s/5770658/Acer-Aspire-Switch-10-Z3735F-2GB-32GB.html

 

 

 

Toshiba satellite click mini. Fhd ανάλυση, με προβληματίζει το 8.9".

 

http://www.skroutz.gr/s/6962908/Toshiba-Satellite-Click-Mini-L9W-B-102-Z3735F-2GB-32GB.html

 

 

 

Κλίνω πιο πολύ προς το Lumia, αλλά φοβάμαι μη τυχόν με περιορισουν τα RT και δεν μπορώ να έχω την διασύνδεση με τα win10 που θα πάρει το Lumia που έχω.

 

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για απλά πράγματα και δεν το "πολυεχει" με τις πολυπλοκότητες του android, ας πάρει Lumia. Εχει τις βασικές εφαρμογές που μπορεί να χρησιμοποιεί (viber, fb κλπ) και δεν χρειάζεται να της εξηγείς πώς να κλείνει τις εφαρμογές για να μην τις κρατάει στο backround, πως να καθαρίζει την ram κλπ. Τα windows τα κάνουν μονα τους και είναι για πιο απλούς χρήστες.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

ποιό απο τα δύο συστήνετε?

ο μόνος λόγος που με αποθαρρύνει κάπως το j5 είναι το μέγεθός του.έχω συνηθήσει με το core gt-i8260 και μου φαίνεται κάπως το πιο μεγάλο.

όσον αφορά τα υπόλοιπα τι θα λέγατε οι έχοντες περισσότερη εμπειρία,αλλά και οι κατέχοντες ενός εκ των 2?

Ευχαριστώ

Edited by lexotanyl
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...