Jump to content

Sony Xperia Z5 Compact


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να κάνω μία ερώτηση.

Με την κάμερα ποια εφαρμογή χρησιμοποιείται;

Έχετε αγοράσει κάποια;

Με την μαμά που τραβάτε συνήθως;με φως κ σε συνθήκες χαμηλού;

Εγώ έχω καταλήξει στο αυτόματο μιας κ δεν έχω πετύχει ανώτερα αποτελέσματα με manual και στα 20mp.

Τράβαγα 8 αλλά τώρα τελευταία σε κάτι συγκρίσεις μέσο pc στα 20 είμαι καλύτερα.

Αν κάποιος έχει βρεί την χρυσή τομή για απόγευμα η με φώτα τεχνητά βράδυ δηλαδή ας μου πει πως τραβάει.

Οποία εφαρμογή free έχω κατεβάσει μαζί με την google camera είναι πολύ χειρότερα από την μαμά κ ειδικά όχι μέρα όλες ανεβάζουν iso πολύ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πρωί με φως τραβάω πάντα στο αυτόματο στα 8 συνήθως. Στο Z1c που είχα συγκρίνει με τα 20, είχα βρει τα 8 καλύτερα, αλλά τώρα που το λες δεν έχω συγκρίνει στο Z5.

Το βράδυ σε χαμηλό φωτισμό χρησιμοποιώ manual πάλι στα 8 και σκηνικό ανάλογα με την περίσταση το ημιφως λήψη με το χέρι, το HDR διόρθωση οπίσθιου φωτισμού ή το iso υψηλή ευαισθησία

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε υπολογιστή πάντα με φως τα 20 δίνουν παραπάνω λεπτομέρεια.βεβαια το τίμημα σε αποθήκευση δεν ξέρω εάν το αξίζει.

Πάντως εάν δείς κ στο αυτόματο δείχνει κάθε φορά τα σκηνικά από κάτω που παίζει μπάλα κ θα προσέξεις ότι τα παίζει σωστά,με μια λεπτομέρεια,αν δεν είσαι σταθερός τύπος βγάζει εύκολα το ανθρωπάκι που τρέχει οπότε γρήγορο κλείστρο για να πιάσει κίνηση όπως νομίζει κ φυσικά σε χαμηλό φωτισμό χάνεις αρκετά.

Αν είσαι σταθερός τα σκηνικά τα παίζει πολύ σωστά.

Και δεν σηκώνει όσο iso νόμιζα η είχα διαβάσει.

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μία ερώτηση.

Με την κάμερα ποια εφαρμογή χρησιμοποιείται;

Έχετε αγοράσει κάποια;

Με την μαμά που τραβάτε συνήθως;με φως κ σε συνθήκες χαμηλού;

Εγώ έχω καταλήξει στο αυτόματο μιας κ δεν έχω πετύχει ανώτερα αποτελέσματα με manual και στα 20mp.

Τράβαγα 8 αλλά τώρα τελευταία σε κάτι συγκρίσεις μέσο pc στα 20 είμαι καλύτερα.

Αν κάποιος έχει βρεί την χρυσή τομή για απόγευμα η με φώτα τεχνητά βράδυ δηλαδή ας μου πει πως τραβάει.

Οποία εφαρμογή free έχω κατεβάσει μαζί με την google camera είναι πολύ χειρότερα από την μαμά κ ειδικά όχι μέρα όλες ανεβάζουν iso πολύ παραπάνω.

 

Το πρωί με φως τραβάω πάντα στο αυτόματο στα 8 συνήθως. Στο Z1c που είχα συγκρίνει με τα 20, είχα βρει τα 8 καλύτερα, αλλά τώρα που το λες δεν έχω συγκρίνει στο Z5.

Το βράδυ σε χαμηλό φωτισμό χρησιμοποιώ manual πάλι στα 8 και σκηνικό ανάλογα με την περίσταση το ημιφως λήψη με το χέρι, το HDR διόρθωση οπίσθιου φωτισμού ή το iso υψηλή ευαισθησία

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παίδες, να πώ και εγώ την εμπειρία μου. Καλύτερη εφαρμογή κάμερας από την μαμα, δεν έχω βρεί. Άρα, έχω μείνει με την εργοστασιακή.

Από και πέρα, έχω αντιληφθεί ότι η καλύτερη λύση είναι η χρήση των προεπιλεγμένων σκηνών, στα 8 mpxls υποχρεωτικά.

Η αλήθεια είναι ότι και στο αυτόματο, το κινητό ανιχνεύει μόνο του τη σκηνή και επιλέγει τις κατάλληλες ρυθμίσεις (το εμφανίζει κάτω δεξιά) δεν είμαι όμως σίγουρος ότι τα προφίλ αυτά ταυτίζονται και είναι τόσο καλά, όσο οι πραγματικές σκηνές. Λχ, αν δει κάποιος το βράδυ, στο αυτόματο, το κινητό μπορεί να ανιχνεύσει "νυχτερινό σκηνικό" όμως, το αποτέλεσμα δεν θα είναι το ίδιο με το να επιλέξει ο χρήστης μόνος του manual> σκηνές> νυχτερινό σκηνικό.

Επίσης, σε κάποιες περιπτώσεις (πχ πορτρέτα την ημέρα) είναι πιο καλό να επιλέγω τη σκηνή "απαλή λήψη" ή "soft backround" που βγάζει όμορφα αποτελέσματα στο πορτρέτο, ενώ το κινητό στο αυτόματο πιθανόν να μην διάλεγε αυτές τις σκηνές.

 

Με 2 λόγια, πιστεύω ότι τα xperia είναι φτιαγμένα στη λογική των προεπιλεγμένων σκηνών , όπως και οι compact μηχανές και απευθύνονται σε μη γνώστες που θέλουν εύκολα και καλά αποτελέσματα. Επίσης, προτιμώ τα 8 και όχι τα 20mpxls γιατί στα 20, αν κάνεις ζούμ στο 100% βλέπεις ότι υπάρχουν αρκετές ατέλειες (λογικό, γιατί μπορεί να δεις αντικείμενα που είναι 300 μέτρα μακριά σου).

Αυτά!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι.

Από πειράματα βαρεμάρας λοιπόν θα πω ότι κλείνω προς.

Τράβηξα 2 τοπίο με 23 κ με 8 το ίδιο με αυτοκινητάκι παιχνίδι μπροστινό πλάνο σε τραπέζι με διάφορα επάνω.

Η 23 έπιασε πληροφορίες που η 8 προσπάθησε.

Χθες βράδυ αυτές οι πληροφορίες όμως δημιούργησαν θόρυβο που η 8 δεν έβγαλε.

Οπότε στα γρήγορα απο εμένα έναν μη γνώστη.

Όπου υπάρχει άπλετο φως 23 και με λιγότερο 8 και αν παίξεις και με σκηνές καλύτερα.

Πάντως αυτό που ήθελα να επιβεβαιώσω είναι ότι κανενα app δεν βγάζει καλύτερα από το μαμά.

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι.

Από πειράματα βαρεμάρας λοιπόν θα πω ότι κλείνω προς.

Τράβηξα 2 τοπίο με 23 κ με 8 το ίδιο με αυτοκινητάκι παιχνίδι μπροστινό πλάνο σε τραπέζι με διάφορα επάνω.

Η 23 έπιασε πληροφορίες που η 8 προσπάθησε.

Χθες βράδυ αυτές οι πληροφορίες όμως δημιούργησαν θόρυβο που η 8 δεν έβγαλε.

Οπότε στα γρήγορα απο εμένα έναν μη γνώστη.

Όπου υπάρχει άπλετο φως 23 και με λιγότερο 8 και αν παίξεις και με σκηνές καλύτερα.

Πάντως αυτό που ήθελα να επιβεβαιώσω είναι ότι κανενα app δεν βγάζει καλύτερα από το μαμά.

Μεγαλύτερη μουφα απ τα 23mpixel δεν υπάρχει! Έχω το Ζ3 και ούτε που φαίνεται διαφορά, είναι δυνατόν 15 ολόκληρα mpixel παραπάνω και να μην φαίνεται διαφορά έστω στο crop?
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη μουφα απ τα 23mpixel δεν υπάρχει! Έχω το Ζ3 και ούτε που φαίνεται διαφορά, είναι δυνατόν 15 ολόκληρα mpixel παραπάνω και να μην φαίνεται διαφορά έστω στο crop?

 

Οταν κανεις ζουμ τη φωτογραφια στο 100%, με τα 23 mpxls βλεπεις πιο μεσα, δηλαδη πιο μακρια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις ζουμ τη φωτογραφια στο 100%, με τα 23 mpxls βλεπεις πιο μεσα, δηλαδη πιο μακρια.
Αυτό εννοώ με το crop, ελάχιστη έως καμία διαφορά...
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Έχει ,φωτογραφιστε αντικείμενα την ίδια στιγμή με 23 και 8 απλά αλλάξτε ρύθμιση κ φέρτε τα σε ίδια απόσταση, αφήστε να την διαβάσει την φωτογραφία (αργεί χαρακτηριστικά πολύ) κ κάντε screen shot κ μετά μία μπροστά μια πίσω θα δείτε ότι έχει λεπτομέρειες περισσότερες.

Τραβάω 4:3 κάνω crop 3:2 μέσο snapsheed κ εκτυπώνω οικογενειακές φωτογραφίες.

Σε λίγο μόλις επιστρέψω Αθήνα θα εκτυπώσω για πρώτη φορά 23αρες αρκετές.

Απόγευμα βράδυ είμαι πάντα manual 8 κ κατά κύριο λόγο σκοτεινό τοπίο.δεν ανεβάζει iso δεν είναι φωτεινές αλλά είναι ΚΑΛΕΣ κ όχι γεμάτες θόρυβο που στην εκτύπωση βγαίνουν άσχημες.

Το αντικείμενο να έχει λεπτομέρειες όχι κανέναν λευκό τοίχο.

Έχει κ παραεχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω το εξής πρόβλημα. Το Ζ5 compact μου απέκτησε από μονο του ένα ράγισμα στο πλαίσιο δίπλα στο power button. Από το power button (μακρια πλευρά) μέχρι το back panel. Το κινητό δεν μου έπεσε, ούτε το λύγισα. Δεν έχει άλλωστε και άλλη ζημιά. Το έστειλα στο service και μου το έβγαλαν εκτός εγγύησης. Πήρα την SONY και παραπονέθηκα, αλλά μου είπαν ότι αν οι τεχνικοί δουν σπάσιμο, το βγάζουν αμέσως εκτός. Βέβαια αυτό δεν αποδεικνύει κακή χρήση ή ατύχημα (σύμφωνα με τους όρους της εγγύησης). Τώρα τους έστειλα και ένα mail όπου παραθέτω την διαφωνία μου και απαιτώ την επισκευή. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου είχε πάθει κάτι ανάλογο με το z1c γιατί το είχε βάλει στην κωλότσεπη και ξεχάστηκε και κάθισε πάνω του. Του λειτουργούσε όμως μια χαρά. Παραγγειλε όλο το case από το eBay το άλλαξε και ακόμα του δουλεύει μία χαρά.

Από την στιγμή που έχει ρωγμή, δεν νομίζω να βγάλει άκρη με την εγγύηση

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω το εξής πρόβλημα. Το Ζ5 compact μου απέκτησε από μονο του ένα ράγισμα στο πλαίσιο δίπλα στο power button. Από το power button (μακρια πλευρά) μέχρι το back panel. Το κινητό δεν μου έπεσε, ούτε το λύγισα. Δεν έχει άλλωστε και άλλη ζημιά. Το έστειλα στο service και μου το έβγαλαν εκτός εγγύησης. Πήρα την SONY και παραπονέθηκα, αλλά μου είπαν ότι αν οι τεχνικοί δουν σπάσιμο, το βγάζουν αμέσως εκτός. Βέβαια αυτό δεν αποδεικνύει κακή χρήση ή ατύχημα (σύμφωνα με τους όρους της εγγύησης). Τώρα τους έστειλα και ένα mail όπου παραθέτω την διαφωνία μου και απαιτώ την επισκευή. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω??

 

Δυστυχώς δεν παίζει να βγάλεις άκρη, αλλά τι σε ανησυχεί; Άστο έτσι, υποθέτω ότι μια χαρά δουλεύει. Πάρε και μία θήκη για έξτρα σιγουριά αν θες... Δεν αξίζει καν να κάνεις τη διαδικασία να αλλάξεις κάσα, μεγάλη διαδικασία

 

Για την κάμερα

Από το αγαπημένο μου Z3c είχα διαπιστώσει ότι τα 23 σε σχέση με τα 8 σε σκοτάδι δε δίνουν πραγματικά τίποτα. Τι στο κέρατο κάνουν εκεί στη σόνυ δεν καταλαβαίνω...

Αλλά δεν έχετε δίκιο ότι οι εφαρμογές δεν παίζουν ρόλο, μάλλον δεν έχετε βάλει κάποια από τις εφαρμογές που βρίσκεις στο xda για ρουταρισμένα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα μη root είμαστε οι περισσότεροι.

Εχω δει και εχω χάσει την μπάλα με φουλ ρυθμίσεις και αποτελέσματα σαφέστατα καλύτερα.

Αν κανω root μετα την εγγύηση 2 πράγματα θα κάνω.

Το απο πανω και mod για τον ηχο στα ακουστικά που ειναι θεαματικά χαμηλά για τα γούστα μου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα μη root είμαστε οι περισσότεροι.

Εχω δει και εχω χάσει την μπάλα με φουλ ρυθμίσεις και αποτελέσματα σαφέστατα καλύτερα.

Αν κανω root μετα την εγγύηση 2 πράγματα θα κάνω.

Το απο πανω και mod για τον ηχο στα ακουστικά που ειναι θεαματικά χαμηλά για τα γούστα μου.

 

Ακριβώς το αυτό φίλε μου. Για αυτό ακόμη αγαπάω το Z3compact μου παρόλο που του κατέστρεψα το microsd card reader

Εύκολο ρουτ και ατελείωτη απόλαυση χωρίς χαμένη εγγύηση. Βέβαια δεν έχει κάν εγγύηση πια!!! χεχεχε

Είναι κρίμα που δε γίνεται ρουτ στο Ζ5 χωρίς να το μάθει η σόνυ

 

 

Και για να προσθέσω για αυτούς που το βρίσκουν αργό με κολλήματα, λίγη ραμ κτλ.

Σήμερα διαπίστωσα ότι το έχω να δουλεύει συνεχώς 12 μέρες και δεν έχω καταλάβει κάποια διαφορά στην αποκρισιμότητά του. Με μαμά ρομ είναι στην 7.1.1

Λέω να το αφήσω να δω πού θα φτάσει...

Edited by SCHUMIFER
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

https://youtu.be/mSMMW7MLkS4

Από το λινκ που δίνει ο τύπος εδώ κατέβασα το 3d creator και δουλεύει μια χαρά.

Δεν μου έχει κάτσει κανένας ακόμα να φτιάξω κανένα καλό γιατί είναι και λίγο δύσκολο.θελει μέρα καλό φώς δηλαδή και σταθερό χέρι.ενα κουκλάκι πάντως κουτσα στραβά το ψιλοεκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν παίζει να βγάλεις άκρη, αλλά τι σε ανησυχεί; Άστο έτσι, υποθέτω ότι μια χαρά δουλεύει. Πάρε και μία θήκη για έξτρα σιγουριά αν θες... Δεν αξίζει καν να κάνεις τη διαδικασία να αλλάξεις κάσα, μεγάλη διαδικασία

 

Για την κάμερα

Από το αγαπημένο μου Z3c είχα διαπιστώσει ότι τα 23 σε σχέση με τα 8 σε σκοτάδι δε δίνουν πραγματικά τίποτα. Τι στο κέρατο κάνουν εκεί στη σόνυ δεν καταλαβαίνω...

Αλλά δεν έχετε δίκιο ότι οι εφαρμογές δεν παίζουν ρόλο, μάλλον δεν έχετε βάλει κάποια από τις εφαρμογές που βρίσκεις στο xda για ρουταρισμένα κινητά.

 

Μπορεις να δωσεις καποιο λινκ για xda για την καμερα που ανεφερες γτ ενδιαφερομαι?

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο;δε το εχω δοκιμασει δεν ειμαι ρουτ αλλα βλεπω μεχρι και ταχυτητα κλειστρου παιζει.

υ.γ βασικα στο λινκ για xda δεν ειδα να λεει στα download για την οικογενεια z5.

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βγήκε νέα αναβάθμιση σήμερα για το z5 compact. Βασικά βγήκε για όλη την σειρά Z5. Είναι η 32.4.A.54.

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εξαφανιστηκε απ το skroutz, που θα το βρουμε;

υπαρχει πουθενα, σε σωστη τιμη, οχι στα 400 που το ειδα στον kaizer

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένο μονάχα.

Βέβαια παίζει και το πολυ καλο xc στην αγορά.

Ηταν στην σέντρα στα 200 πριν λίγο καιρό.

Έπρεπε να το κοπαναγες τότε.αλλα και αυτο μεταχειρισμένο στα 200 περίπου άντε λίγο πάνω αγορά πάντα χερι χέρι θα σε αποζημιώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στα 89 σφραγιστο καινουριο αξιζει ? Εχω προσβαση σε εταιρικη προσφορα και αναρωτιεμαι αν αξιζει να το παρω
iphone happy owner
Link to comment
Share on other sites

Στα 89 σφραγιστο καινουριο αξιζει ? Εχω προσβαση σε εταιρικη προσφορα και αναρωτιεμαι αν αξιζει να το παρω

Για 89€ είναι πολύ καλά! Πρόκειται για συσκευή που ανταπεξέρχεται άνετα ακόμη και δεν θα σε απογοητεύσει...!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Στα 89 σφραγιστο καινουριο αξιζει ? Εχω προσβαση σε εταιρικη προσφορα και αναρωτιεμαι αν αξιζει να το παρω

Και στα 189 θα άξιζε πάρα πολύ και στα 200+ καινούριο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα λύστε μου δύο απορίες σας παρακαλώ :

-Στο κινητό έχω θήκη με πορτάκι (χωρίς μαγνήτη ), υπάρχει κάποια ρύθμιση ή εφαρμογή, ώστε όταν ανοίγω το πορτάκι να ανοιγει η αρχική οθόνη ?

-Η μνήμη που χρησιμοποιείται συνήθως (με όχι αρκετές εφαρμογές) είναι 1,5 Gb. από τα 1.8.GB, έχετε και εσείς 300 mb ελεύθερη μνήμη;..... ή ευθύνεται ότι το κινητό προέρχεται από τη Commode?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...