Jump to content

Sony Xperia Z5 Compact


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως όλοι προτείνουν clean install της 7.1.1 για να μην υπάρχουν προβλήματα.

Αυτό θα κάνω και εγώ (όταν έρθει το update)

 

Τα προβλήμα που αναφέρονται δεν είναι προβλήματα δήθεν επειδή δεν έκατσε καλά.

Είναι bugs, τα οποία υπήρχαν και στην 7 και απλά δεν λύθηκαν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα πάντως η 7.1.1 δεν μου κάθισε καθόλου καλά. Έχω την Nordic rom και πέρασα την αναβάθμιση over the air.. Από τότε εκεί που το κινητό λειτουργεί κανονικά (και μάλιστα πιο smooth και πιο γρήγορα από πριν), ξεκινάει και τρώει κολλήματα , ζεστένεται και ξεκινάνε να λαγκάρουν τα πάντα. Οι εφαρμογές κάνουν πολύ ώρα να ανοίξουν, ο launcher κάνει refresh τα εικονίδια και γενικά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό. Με ένα restart επανέρχεται στα κανονικά του μέχρι την επόμενη φορά...

Με την πρώτη ευκαιρία θα του κάνω ένα factory reset και ένα repair από το companion και προφανώς θα στρώσει..

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η 7.1.1 δεν μου κάθισε καθόλου καλά. Έχω την Nordic rom και πέρασα την αναβάθμιση over the air.. Από τότε εκεί που το κινητό λειτουργεί κανονικά (και μάλιστα πιο smooth και πιο γρήγορα από πριν), ξεκινάει και τρώει κολλήματα , ζεστένεται και ξεκινάνε να λαγκάρουν τα πάντα. Οι εφαρμογές κάνουν πολύ ώρα να ανοίξουν, ο launcher κάνει refresh τα εικονίδια και γενικά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό. Με ένα restart επανέρχεται στα κανονικά του μέχρι την επόμενη φορά...

Με την πρώτη ευκαιρία θα του κάνω ένα factory reset και ένα repair από το companion και προφανώς θα στρώσει..

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ομοιοπαθών φίλε μου! Τελικά το κινητό δεν έχει βελτιωθεί... Θα κάνω κάποια στιγμή καθαρή εγκατάσταση για να δω... Κατά τη γνώμη μό έχει γίνει χειρότερο....

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Ωραία βρήκα τι έφταιγε στο δικό μου.

Στην 7 είχα σαν ζωντανή ταπετσαρία το Xperia loops του XZ.

Για κάποιο λόγο είναι ασυμβατη με τον καινούριο launcher στην 7.1.1 με αποτέλεσμα μετά από λίγο να "σκάει" και να επιβραδύνει τα πάντα στο κινητό.

Από τη στιγμή που άλλαξα ταπετσαρία το κινητό έγινε απίστευτα smooth και απροβλημάτιστο όπως πριν.

Επίσης στις κλήσεις η οθόνη ανάβει λίγο πιο γρήγορα (όχι αμέσως πάντως)

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ώρες με αρκετή χρήση η διαπίστωση είναι ότι.......

Παιδιά κάντε μια επαναφορά το κινητό για την7.1.1 .... Απλά δεν θα έχει καμία σχέση με πριν! Γρήγορο, Drain battery ανύπαρκτο στις κλήσεις το κινητό είναι άμεσο (Όπως πρέπει να είναι άλλωστε)... Στο άλμπουμ μόνο έχει μείνει το κουσούρι... Τι να πω θα δείξει ο καιρός αλλά προς τον παρών αισθάνομαι ότι αγόρασα άλλο κινητό..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ώρες με αρκετή χρήση η διαπίστωση είναι ότι.......

Παιδιά κάντε μια επαναφορά το κινητό για την7.1.1 .... Απλά δεν θα έχει καμία σχέση με πριν! Γρήγορο, Drain battery ανύπαρκτο στις κλήσεις το κινητό είναι άμεσο (Όπως πρέπει να είναι άλλωστε)... Στο άλμπουμ μόνο έχει μείνει το κουσούρι... Τι να πω θα δείξει ο καιρός αλλά προς τον παρών αισθάνομαι ότι αγόρασα άλλο κινητό..

Περιμενε λιγες μερες.. Και στην 7.0 ειχα κανει επαναφορα και επιδιορθωση, αλλα.....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε λιγες μερες.. Και στην 7.0 ειχα κανει επαναφορα και επιδιορθωση, αλλα.....

 

Ανησυχητικό! Περιμένω λοιπόν... Προς το παρών μια χαρά να μη το ματιασω...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε λιγες μερες.. Και στην 7.0 ειχα κανει επαναφορα και επιδιορθωση, αλλα.....

 

Φίλε μου έχεις δίκιο τελικά!

Το ερώτημα είναι πως μπορεί να διορθωθεί αυτό 2ον τι τρώει τόσο πολύ τη μνήμη (απ ότι βλέπω 1GB θέλει μόνο το Android) . Αν συνεχιστεί αυτό το κινητό θέλει άμεση αντικατάσταση γιατί γίνεται δυσλειτουργικό.... Τι το χαλάει τόσο πολύ εκεί που ήταν μια χαρα?

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις δίκιο τελικά!

Το ερώτημα είναι πως μπορεί να διορθωθεί αυτό 2ον τι τρώει τόσο πολύ τη μνήμη (απ ότι βλέπω 1GB θέλει μόνο το Android) . Αν συνεχιστεί αυτό το κινητό θέλει άμεση αντικατάσταση γιατί γίνεται δυσλειτουργικό.... Τι το χαλάει τόσο πολύ εκεί που ήταν μια χαρα?

 

Κοιτα, βασικα στο Ζ5 εκτος απο τα 3 bugs ( οτι αργει να αναψει η οθονη, οτι αργει να καθαρισει η gallery και οτι στα στατιστικα της μπαταριας δειχνει πολυ ψηλα το phone idle) δεν εχω αλλα θεματα. Η συσκευη ειναι γρηγορη, χωρις καθυστερησεις, και το fingerprint αριστο . Αλλα θεματα δεν υπαρχουν εκτος απο τα παραπανω.

 

Για τη μπαταρια ειναι πολυ σημαντικο να εχεις απενεργοποιημενο το αυτοματο backup (απο ρυθμισεις) και να εχεις απενεργοποιημενη την αυτοματη σαρωση wifi και bluetooth απο ρυθμισεις> τοποθεσια (τρεις τελιτσες).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, βασικα στο Ζ5 εκτος απο τα 3 bugs ( οτι αργει να αναψει η οθονη, οτι αργει να καθαρισει η gallery και οτι στα στατιστικα της μπαταριας δειχνει πολυ ψηλα το phone idle) δεν εχω αλλα θεματα. Η συσκευη ειναι γρηγορη, χωρις καθυστερησεις, και το fingerprint αριστο . Αλλα θεματα δεν υπαρχουν εκτος απο τα παραπανω.

 

Για τη μπαταρια ειναι πολυ σημαντικο να εχεις απενεργοποιημενο το αυτοματο backup (απο ρυθμισεις) και να εχεις απενεργοποιημενη την αυτοματη σαρωση wifi και bluetooth απο ρυθμισεις> τοποθεσια (τρεις τελιτσες).

 

Μόλις τα έκανα και τα δύο.... Ήταν ενεργοποιημένα! Θα επανέλθω με αποτελέσματα... Προς το παρών μετά από επανεκινηση λειτουργεί νορμάλ... Δηλαδή πολύ καλά! Θα φανεί γιατί το πρόβλημα επανήλθε στο 2ημερο...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα έκανα και τα δύο.... Ήταν ενεργοποιημένα! Θα επανέλθω με αποτελέσματα... Προς το παρών μετά από επανεκινηση λειτουργεί νορμάλ... Δηλαδή πολύ καλά! Θα φανεί γιατί το πρόβλημα επανήλθε στο 2ημερο...

Με ενεργοποιημενα αυτα, ηταν λογικο να τρωει μπαταρια και να καιει συνεχεια, οταν ηταν σε data. Σωστα εκανες και επανεκκινηση μετα την απενεργοποιηση τους. Ετσι θελει. Τωρα θα πηγαινει νορμαλ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα έκλεισα κ εγώ αυτα που είπατε.

Εμένα παιδιά το τηλέφωνο πάει πάρα πολύ καλά.

Είμαι όμως light χρήστης, δηλαδή χωρίς social media apps κ viber.

Επίσης δε χρησιμοποιώ clean cache apps.εχει μαζέψει περίπου 900mb cache κ έχει μείνει εκεί.

Δείχνει να την διαχειρίζεται πολύ καλά κ είναι πολύ σβέλτο σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Για τη μπαταρια ειναι πολυ σημαντικο να εχεις απενεργοποιημενο το αυτοματο backup (απο ρυθμισεις) και να εχεις απενεργοποιημενη την αυτοματη σαρωση wifi και bluetooth απο ρυθμισεις> τοποθεσια (τρεις τελιτσες).

Αυτά είναι must εδώ που τα λέμε οπουδήποτε :shifty::):wink:

Επίσης στα location επιλέγουμε battery saving.

 

Από εκεί και περα υπάρχουν third party app πχ για gallery η και dialer που λύνονται τα θέματα ;)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι must εδώ που τα λέμε οπουδήποτε :shifty::):wink:

Επίσης στα location επιλέγουμε battery saving.

 

Από εκεί και περα υπάρχουν third party app πχ για gallery η και dialer που λύνονται τα θέματα ;)

Ναι, είναι γενικές οδηγίες αυτές. Εγώ τα έμαθα από τα θέματα της σάμσουγκ. :lol:

Το θέμα στην gallery είναι βαθύτερο. Εμφανίζεται και με trird party apps . Κάποια λαλακία έχουν κάνει.

Μόνο στο google photos δεν υπάρχει το πρόβλημα αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα έκλεισα κ εγώ αυτα που είπατε.

 

Κάνε και επανεκκίνηση μετά το κλείσιμο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με ενεργοποιημενα αυτα, ηταν λογικο να τρωει μπαταρια και να καιει συνεχεια, οταν ηταν σε data. Σωστα εκανες και επανεκκινηση μετα την απενεργοποιηση τους. Ετσι θελει. Τωρα θα πηγαινει νορμαλ.

 

Μετά από μια μέρα λοιπόν με πάρα πολύ χρήση φαίνεται να λύνεται το μείζων πρόβλημα! Χαίρομαι και πάλι το κινητό... Θα περιμένω λίγο ακόμη να δω αλλά κατά τα φαινόμενα δε βλέπω να έχει πρόβλημα ξανα...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτό το location για να επιλέξω battery saving;

Ρυθμίσεις> τοποθεσία.

 

Μετά από μια μέρα λοιπόν με πάρα πολύ χρήση φαίνεται να λύνεται το μείζων πρόβλημα! Χαίρομαι και πάλι το κινητό... Θα περιμένω λίγο ακόμη να δω αλλά κατά τα φαινόμενα δε βλέπω να έχει πρόβλημα ξανα...

Καμιά φορά, η σάρωση wifi ή bt ενεργοποιείται και μόνη της, δεν ξέρω γιατί. Πού και πού να το τσεκάρεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις> τοποθεσία.

 

 

Καμιά φορά, η σάρωση wifi ή bt ενεργοποιείται και μόνη της, δεν ξέρω γιατί. Πού και πού να το τσεκάρεις.

 

Τελικά μάλλον εκεί ήταν το πρόβλημα μιας και το κινητό κάνει καυτερή διαχείριση και είναι ταχύτερο ακόμη και από εποχή 6.0.1

Πραγματικά το κινητό πλέον πάει πιο γρήγορα και από το Tab S2 που εχω!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον εκεί ήταν το πρόβλημα μιας και το κινητό κάνει καυτερή διαχείριση και είναι ταχύτερο ακόμη και από εποχή 6.0.1

Πραγματικά το κινητό πλέον πάει πιο γρήγορα και από το Tab S2 που εχω!

 

Ποιό tab s2.......:p:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πηγα σημερα μια βολτα απο media markt με εναν φιλο που προτιμα samsung.

θελαμε να δουμε το s8,εκει ειχε free wifi οποτε μπηκαμε youtube k διαλεξαμε το https://www.youtube.com/watch?v=iNJdPyoqt8U.

το ειδαμε σε s8 s7 p10.

καποια στιγμη μου λεει να βγαλω το μικρο κ να το παιξουμε διπλα διπλα.

ουτε εγω γνωριζα. :blink:

το x-reality ρε ιαπωνα τι εχεις φτιαξει; :D

τα σκοτωσε ολα.

με σειρα s8 s7 p10 τα ξεπαστρεψε σε πιστοτητα χρωματων μα εκει που εγινε το παρτυ ηταν στην διαύγεια αν μπορω να το πω.

οι φολίδες των κορμων τα κυτταρα των ερπετων το κοκκινο στον παπαγαλο τα βραχια. :ninja: τα μακελωσε κ μπηκε τσεπη.

ο φιλος εμεινε με το στομα ανοιχτο.στην αρχικη οθονη του launcher το s8 ειναι ω θεε μου τι υπεροχο αλλα μετα στην ουσια επαθε πατατρακ απο το Ζ5COMPACT οχι κανενα xz.

φυσικα κ παιξαμε κ με τις ρυθμισεις οθονης κ στα sammy κ στο huawei αλλα .....δεν.

ποτε δεν αγοραζουμε κινητο απο το marketing απο το gimmick παντα παμε κ παιζουμε μαζι του...παντα.

και φυσικα δεν αλλαζουμε τα z5....οχι ακομα. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε, με τρελαινει ο τροπος που τα λες!! :lol::)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μετά το πέρας λοιπόν 15 ημερών με τη συμβουλή του ddr2 οφείλω να πω ότι κινητό είναι καλύτερο από ποτέ με καλύτερη σαφώς μπαταρία, τρομερά καλύτερη διαχείριση μνήμης ( με τα βίας ανεβαίνει πάνω από 67% ενώ μέσο όρο είναι γύρω στο 58%) και ασυζητητί πιο γρήγορο... Περιμένουμε λοιπόν και το Android 8 .......

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...