Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου είσαι αρχηγός ,σε ευχαριστώ πολύ και κάνω αυτό που λες έβγαλα και την β380 και είμαι μια χαρά όλα δουλεύουν ρολοι,και Ναι όταν έβαλα την 321 ήταν για την 432 και άλλαξε σε 900
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρεα.Ερώτηση:αξίζει να ανταλλαξω το p9 lite μου με το mate s;

Επειδή δούλεψα λίγο το p9 lite με τα 2gb γιατί το έχει γνωστός μου, το mate s είναι ανώτερο σχεδόν σε όλα κατά την άποψή μου, οθόνη, κάμερα, γρηγοράδα, εμφάνιση κλπ είναι ένα κλικ ανώτερο. Για την μπαταρία του p9 lite δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Το μειονέκτημα του mate s είναι ότι δεν θα πάρει όπως φαίνεται nougat, ενώ το p9 lite θα πάρει, αν και έχει αργήσει πολύ ήδη η αναβάθμιση. Αυτός θα πρέπει να είναι και ο μόνος σου ενδοιασμός δεδομένου ότι θα ήθελες κινητό με nougat. Από εκεί και πέρα κοιτάς εγγυήσεις κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δούλεψα λίγο το p9 lite με τα 2gb γιατί το έχει γνωστός μου, το mate s είναι ανώτερο σχεδόν σε όλα κατά την άποψή μου, οθόνη, κάμερα, γρηγοράδα, εμφάνιση κλπ είναι ένα κλικ ανώτερο. Για την μπαταρία του p9 lite δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη. Το μειονέκτημα του mate s είναι ότι δεν θα πάρει όπως φαίνεται nougat, ενώ το p9 lite θα πάρει, αν και έχει αργήσει πολύ ήδη η αναβάθμιση. Αυτός θα πρέπει να είναι και ο μόνος σου ενδοιασμός δεδομένου ότι θα ήθελες κινητό με nougat. Από εκεί και πέρα κοιτάς εγγυήσεις κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Σε Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πηρα και εγω.Φαινεται εξαιρετικη συσκευή και σαφως ανωτερη του p9 lite.Το μονο αρνητικο σε σχεση με το P9 lite ειναι το Mate εχει λιγοτερη δαιρκεια στην μπαταρία.Οχι κάτι τραγικο ομως.Εχω και μια ερωτηση:φοραει την Β321.Να βαλω την 380;Ειναι απαραίτητο;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πηρα και εγω.Φαινεται εξαιρετικη συσκευή και σαφως ανωτερη του p9 lite.Το μονο αρνητικο σε σχεση με το P9 lite ειναι το Mate εχει λιγοτερη δαιρκεια στην μπαταρία.Οχι κάτι τραγικο ομως.Εχω και μια ερωτηση:φοραει την Β321.Να βαλω την 380;Ειναι απαραίτητο;

Καλοδούλευτο. Δεν σου βγάζει ΟΤΑ update για την Β361 αρχικά? Κοίτα μέσω το hicare. Με την Β380 θα έχεις τα πιο πρόσφατα security patches. Δεν είναι κόπος να τη βάλεις και δεν χάνεις data, υπάρχει λινκ με οδηγίες σε προηγούμενο ποστ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου βγαζει ota.ειδα ότι υαπρχει το λινκ στην σελ.46 για την 380.Υπαρχει και για την 361;

Λογικά υπάρχει για την Β361 στο γερμανικό φόρουμ, εμένα μου είχε έρθει ΟΤΑ. Αλλά Δεν χρειάζεται να βάλεις την Β361, πας κατευθείαν στην Β380. Εγώ την πέρασα όπως γράφει στις οδηγίες στο γερμανικό φόρουμ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7093230

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ.θα την περασω αυριο και ελπιζω να κανει καλύτερη διαχείριση μπαταριας γιατι εκει εχει ενα θεματακι....
Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρια τι λεει η συσκευη??Τη βγαζει τη μερα με εντονη χρηση?Το εχω στο ρανταρ μου γιατι θελω να περασω σε 5,5 ιντσες +...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λογικά υπάρχει για την Β361 στο γερμανικό φόρουμ, εμένα μου είχε έρθει ΟΤΑ. Αλλά Δεν χρειάζεται να βάλεις την Β361, πας κατευθείαν στην Β380. Εγώ την πέρασα όπως γράφει στις οδηγίες στο γερμανικό φόρουμ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7093230

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Επειδη ειναι στα Γερμανικα και η μεταφραση της Google ειναι λιγο ακαταλαβιστικη , μπορει να βοηθησει καποιος για το πως γινεται η εγκατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι στα Γερμανικα και η μεταφραση της Google ειναι λιγο ακαταλαβιστικη , μπορει να βοηθησει καποιος για το πως γινεται η εγκατασταση?

- Κατεβάζεις το αρχείο και το κάνεις unzip. Θα υπάρχουν 2 αρχεία μέσα, ένας φάκελος και το UPDATE.APP.

 

-Δημιουργείς ένα φάκελο τον οποίο ονομάζεις dload και μέσα εκεί βάζεις τα 2 αρχεία(το φάκελο και το UPDATE.APP).

 

-Μετά τον φάκελο dload τον μεταφέρεις στην εξωτερική κάρτα μνήμης sd card.

 

-Μετά πληκτρολογείς στον dialer του τηλεφώνου το εξής:

* # * # 2846579 # * # **

 

-Θα σε πετάξει σε ένα μενού και εκεί επιλέγεις ProjectMenu> Software Upgrade> SDCard Upgrade και αρχίζει η αναβάθμιση.

 

Παιδιά θα πάρουμε το emui 5 ποτέ? Και αν όχι πως μπορούμε να το εγκαταστήσω? Ευχαριστώ​!

 

Όχι δεν θα πάρουμε emui 5, αλλά ίσως μας δώσουν κάποια αναβάθμιση που θα έχει μερικά από τα χαρακτηριστικά της emui 5. Δεδομένου ότι παίρνουμε updates με το σταγονόμετρο, και αυτό χλωμό το κόβω, θα είναι μεγάλη έκπληξη. Οπότε δεν μπορείς να βάλεις emui 5 εκτός και αν βγει κάποια custom Rom.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

- Κατεβάζεις το αρχείο και το κάνεις unzip. Θα υπάρχουν 2 αρχεία μέσα, ένας φάκελος και το UPDATE.APP.

 

-Δημιουργείς ένα φάκελο τον οποίο ονομάζεις dload και μέσα εκεί βάζεις τα 2 αρχεία(το φάκελο και το UPDATE.APP).

 

-Μετά τον φάκελο dload τον μεταφέρεις στην εξωτερική κάρτα μνήμης sd card.

 

-Μετά πληκτρολογείς στον dialer του τηλεφώνου το εξής:

* # * # 2846579 # * # **

 

-Θα σε πετάξει σε ένα μενού και εκεί επιλέγεις ProjectMenu> Software Upgrade> SDCard Upgrade και αρχίζει η αναβάθμιση.

 

 

 

Όχι δεν θα πάρουμε emui 5, αλλά ίσως μας δώσουν κάποια αναβάθμιση που θα έχει μερικά από τα χαρακτηριστικά της emui 5. Δεδομένου ότι παίρνουμε updates με το σταγονόμετρο, και αυτό χλωμό το κόβω, θα είναι μεγάλη έκπληξη. Οπότε δεν μπορείς να βάλεις emui 5 εκτός και αν βγει κάποια custom Rom.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ευχαριστω παρα πολυ για την διαδικασια , αλλα να φανταστω οτι τα μισα βηματα τα κανω στο PC και απο την μεταφορα και μετα στο κινητο, σωστα? Δεν συνδεω το κινητο με το PC.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για την διαδικασια , αλλα να φανταστω οτι τα μισα βηματα τα κανω στο PC και απο την μεταφορα και μετα στο κινητο, σωστα? Δεν συνδεω το κινητο με το PC.

 

Θα το συνδέσεις με το pc μόνο για να μεταφέρεις το φάκελο dload στην εξωτερική κάρτα. Μετά το αποσυνδέεις και κάνεις τα επόμενα βήματα από το κινητό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θα το συνδέσεις με το pc μόνο για να μεταφέρεις το φάκελο dload στην εξωτερική κάρτα. Μετά το αποσυνδέεις και κάνεις τα επόμενα βήματα από το κινητό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ωραια, πρεπει να εχω sd card? Δεν εχω βαλει, ειμαι με τα 32Gb του κινητου!

Link to comment
Share on other sites

Στο firmware finder φαίνεται ότι βγήκε καινούργιο update σε Β390. Είναι λίγο μανούρα να γίνει το update από το firmware finder, οπότε ελπίζω να βγουν σύντομα οδηγίες από το γερμανικό φόρουμ.

http://i.imgur.com/Bdz5rgu.png

http://i.imgur.com/AN3aI9v.png

 

 

Ωραια, πρεπει να εχω sd card? Δεν εχω βαλει, ειμαι με τα 32Gb του κινητου!

Ναι, χρειάζεται sd card. Αν έχεις μια πρόχειρη με χωρητικότητα από 2 GB και άνω βάλτη να κάνεις το update και την ξαναβγαζεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ειναι λιγο μανουρα;κανενα λινκ εχεις;

Δεν είναι τίποτα πολύπλοκο, απλα έχει κάποια διαδικασία αν θες να τη δει το κινητό σαν ΟΤΑ update. Έχει οδηγίες εδώ, η διαδικασία είναι η ίδια από ότι μου είπαν για όλα τα Huawei https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3557089 Έχει και οδηγίες στην εφαρμογή.

Έχουν γράψει και κάποια παιδιά τη διαδικασία και στο νήμα του p9 lite, μπορείς να δεις και εκεί. Φαντάζομαι αν θες να κάνεις καθαρή εγκατάσταση η διαδικασία είναι η γνωστή με τα τρια κουμπιά.

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει update μέσω του firmware finder ακόμα, οπότε παραπάνω δεν γνωρίζω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δουλεψα λιγο το p8 lite 2017 με nougat και emui 5 και ειναι απίστευτο. Και μιλαμε για κινητο 190 ευρώ. Πραγματικα ειναι κριμα που δεν θα τη παρουμε την αναβαθμιση το κινητο θα απογειωνοταν
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες αναβάθμισης σε Β390

Κατεβάζουμε την ρομ από εδώ

 

- Κάνουμε unzip το αρχείο. Θα υπάρχει ένα αρχείο μέσα, το UPDATE.APP.

 

-Δημιουργούμε ένα φάκελο τον οποίο ονομάζουμε dload και μέσα εκεί βάζουμε το αρχείο UPDATE.APP.

 

-Τον φάκελο dload τον μεταφέρουμε στην εξωτερική κάρτα μνήμης sd card.

 

-Μετά πληκτρολογούμε στον dialer του τηλεφώνου το εξής:

*#*#2846579#*#*

 

-Στο μενού επιλέγουμε ProjectMenu> Software Upgrade> SDCard Upgrade και αρχίζει η αναβάθμιση.

 

Μόλις την πέρασα, δεν χάθηκαν data. Έχει το security patch του Απριλίου και γίνεται αναβάθμιση σε emui 4.0.3. Λένε για καλύτερη μπαταρία, θα μπορώ να πω εντυπώσεις για την μπαταρία σε λίγες ημέρες.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!!

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φίλε zanarino και χρονια πολλα. Μετα την αναβαθμιση σε 390 χαθηκε η εφαρμογη τα αρχεια μου και τα θεματα. Τι κανω τωρα ειδικα για τα αρχεια
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φίλε zanarino και χρονια πολλα. Μετα την αναβαθμιση σε 390 χαθηκε η εφαρμογη τα αρχεια μου και τα θεματα. Τι κανω τωρα ειδικα για τα αρχεια

Περίεργο, μήπως έχεις branded κινητό? Πριν κάνεις οτιδήποτε, δες από τις ρυθμίσεις, εφαρμογές αν οι εν λόγω εφαρμογές υπάρχουν στη λίστα εφαρμογών. Αν δεν υπάρχουν, τις ανέβασα εδώ, δοκίμασε αν γίνεται εγκατάσταση https://mega.nz/#F!6VBDhSjY!IkMvx7dGL853uy-lGfRoNw

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, μήπως έχεις branded κινητό? Πριν κάνεις οτιδήποτε, δες από τις ρυθμίσεις, εφαρμογές αν οι εν λόγω εφαρμογές υπάρχουν στη λίστα εφαρμογών. Αν δεν υπάρχουν, τις ανέβασα εδώ, δοκίμασε αν γίνεται εγκατάσταση https://mega.nz/#F!6VBDhSjY!IkMvx7dGL853uy-lGfRoNw

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Παει το κινητο. Το εκανα εργοστασιακες ρυθμισεις και κολαει στο σημειο που λεει αν εχετε δευτερη συσκευη. Δεν προχοραει αλλο. Καμια ιδεα η παει για service???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...