Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το NFC διπλα απο το σημα τι σημαινει? Και αν ειναι αχρειαστο, μπορει να απενεργοποιηθει?

Καλημέρα, λοιπόν το NFC είναι τρόπος επαφής και επικοινωνίας από δυο συσκευές που έχουν NFC και μάλιστα ενεργοποιημένο, το δικό σου ενεργοποιημένο και γι’ αυτό το βλέπεις στην μπάρα. Πήγαινε ρυθμίσεις /περισσότερα / NFC και απενεργοποίησε το.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω πολυ!! Παιδια πως rootαρω το κινητο? Εχω ψαξει για επιλογη super user οπως ηταν στο jiayu S2 που ειχα αλλα δεν το βρηκα! Θελω να εγκαταστησω το Beats Audio installer αλλα πρεπει να το ρουταρω! Καμια προταση?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!! Παιδια πως rootαρω το κινητο? Εχω ψαξει για επιλογη super user οπως ηταν στο jiayu S2 που ειχα αλλα δεν το βρηκα! Θελω να εγκαταστησω το Beats Audio installer αλλα πρεπει να το ρουταρω! Καμια προταση?

Γεια, λοιπόν κατ’ αρχήν πρέπει να ξεκλειδώσεις το bootloader , για να σε αφήσει μετα να κάνεις root. Με ένα google How to root Huawei mate s θα βρεις ένα κάρο απαντήσεις. Εμένα μου έλεγε πως μετα από 14 ημέρες θα μου έδινε δικαίωμα να το ξεκλειδώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Άμα ξεκλειδωσω τον bootloader χάνεται η εγγύηση η άμα θέλω ξανά κλειδώνει

 

Δεν ξέρω αλλά με μόνο ξεκλείδωμα δεν νομίζω. Αν το ξεκλειδώσεις μετα τι νομίζεις δεν θα μπεις στον πειρασμό και για τα περεταίρω.

 

Δυστυχώς το bootloader δεν ξεκλειδώνει. Κοιτάξτε τι διάβασα στο Tech forum.

The official Huawei website no longer provides the bootloader unlock codes for your devices !!! For several weeks the official website of Huawei to request the code (unique for each terminal) returns an error message that says the ID register with Huawei to Cloud and wait 14 days, but who says he expected to receive this error message and also the Subscribing to this service Chinese I find it impossible from Italy. I tried to contact all the way Huawei but I do not want to provide the code, they are also overwhelmed by demands on their official forum but do not answer to anyone. For those who buy one today Huawei (including Honor 7 as I did) you can forget the root, recovery model and whatever else!

Το δοκίμασα και δυστυχώς έχει δίκιο. Μου βγάζει αυτό το μήνυμα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Απο αυριο θα εχω ενα mate s στα χερια μου που το ανταλλαξα με ενα note 4....οποτε θα σας πω και εγω για το τι ειδαν τα ματακια μου μιας και ολα τα τηλ. μου τα βαζω σε πολυ υψηλες φωτεινοτητες και ποτε στο αυτοματο, λογο γκαβομαρας-πρεσβοιωπιας.

Οπως επισης θα σας πω και 2-3 πραγματακια τελειως αντικειμενικα.

Το καλυτερο ομως ολων θα ειναι οταν παραλαβω ( αντε 2-3μερες) αφου επιασε Ελλαδα το Xiaomi note 3 pro και τα βαλω διπλα διπλα σε ολα!

250ευρω vs 500 ευρω κινεζικες καλες συσκευες...να δουμε τι θα δουμε.:)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν έπεφτε και λίγο η τιμή καλά θα ήταν. Το σκέφτομαι για αγορά από'δω, αλλά η τιμή δεν λέει να πέσει κάτω από 400. Τα 350 θα τα δούμε ποτέ ή είναι όνειρο; :p

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δυο βδομαδες με το τηλεφωνο πραγματικα απορω πως σας βγαζει 2 μερες η μπαταρια.... Ουτε μερα δεν βγαζει σε μενα! Και το αλλο προβλημα που μου κανει με τα την πρωτη βδομαδα ειναι δεν μου εμφανιζει καποιες φωτο που εχω τραβηξει με την καμερα. Ενω το thumbnail φαινεται κανονικα οταν παταω πανω μου εμφανιζει μερος της φωτο και το υπολοιπο ειναι γκρι.

Κατα τα αλλα το τηλεφωνο εχει απιστευτη ποιοτητα κατασκευης, οθονη δεν την χορταινεις και πολυ καλη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πλήρωσα και μου στείλαν το κωδικό και το ξεκλείδωσα και μετα του πέρασα και TWRP, δεν του έκανα ακόμη root. Περιμένω να βγει η 6 και μετα. Το πρόβλημα με τις φωτογραφίες το είχα και εγώ με το Samsung, είχα ανοίξει λογαριασμό και μου τις ανέβαζε στο ιντερνέτ και μόνο τα thumbnail φαινόταν κανονικά, εκτός και ήμουν συνδεδεμένος στο ιντερνέτ οπότε τις κατέβαζε και τις έβλεπα.

Η τιμή πολύ δύσκολα θα κατέβη πολύ ακόμα, όσο για την μπαταρία είναι σχετικό τι κάνεις αν το χρησιμοποιείς σαν παιγνιομηχανή τι να σου κάνει κανένα κινητό δεν αντέχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν έπεφτε και λίγο η τιμή καλά θα ήταν. Το σκέφτομαι για αγορά από'δω, αλλά η τιμή δεν λέει να πέσει κάτω από 400. Τα 350 θα τα δούμε ποτέ ή είναι όνειρο; :p

Η καλύτερη τιμή και εγώ από Aliexpress το πήρα.

http://www.aliexpress.com/item/New-Original-Huawei-Mate-S-Octa-Core-5-5-7-2mm-FDD-LTE-EMUI-3-1/32601228037.html?spm=2114.01020208.3.1.R7MahQ&ws_ab_test=searchweb201556_1,searchweb201644_5_505_506_503_504_301_502_10001_10002_10017_10010_10005_10011_10006_10003_10004_401_10009_10008,searchweb201560_8,searchweb1451318400_-1,searchweb1451318411_6452&btsid=d1695da6-c3f0-4fa2-a809-13e3d516ba3b

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πλήρωσα και μου στείλαν το κωδικό και το ξεκλείδωσα και μετα του πέρασα και TWRP, δεν του έκανα ακόμη root. Περιμένω να βγει η 6 και μετα. Το πρόβλημα με τις φωτογραφίες το είχα και εγώ με το Samsung, είχα ανοίξει λογαριασμό και μου τις ανέβαζε στο ιντερνέτ και μόνο τα thumbnail φαινόταν κανονικά, εκτός και ήμουν συνδεδεμένος στο ιντερνέτ οπότε τις κατέβαζε και τις έβλεπα.

Η τιμή πολύ δύσκολα θα κατέβη πολύ ακόμα, όσο για την μπαταρία είναι σχετικό τι κάνεις αν το χρησιμοποιείς σαν παιγνιομηχανή τι να σου κάνει κανένα κινητό δεν αντέχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η καλύτερη τιμή και εγώ από Aliexpress το πήρα.

http://www.aliexpress.com/item/New-Original-Huawei-Mate-S-Octa-Core-5-5-7-2mm-FDD-LTE-EMUI-3-1/32601228037.html?spm=2114.01020208.3.1.R7MahQ&ws_ab_test=searchweb201556_1,searchweb201644_5_505_506_503_504_301_502_10001_10002_10017_10010_10005_10011_10006_10003_10004_401_10009_10008,searchweb201560_8,searchweb1451318400_-1,searchweb1451318411_6452&btsid=d1695da6-c3f0-4fa2-a809-13e3d516ba3b

Μπορεις σε παρακαλω να δωσεις αναλυτικα οδηγιες, που και πως πληρωσες?

Δεν παλευεται για μενα κανενα τηλεφωνο χωρις root-twrp...:)

Eυχαριστω.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις σε παρακαλω να δωσεις αναλυτικα οδηγιες, που και πως πληρωσες?

Δεν παλευεται για μενα κανενα τηλεφωνο χωρις root-twrp...:)

Eυχαριστω.

Εδώ έχει γίνει συζήτηση.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=428653

 

Καλημέρα μου εμφάνισε ένα Update B172 την κατεβάζει κάνει reboot και με βγάζει στο μενού της TWRP .Έχω ξεκλειδώσει το Bootloader και του έχω περάσει TWRP χωρίς να του έχω κάνει root.

Να ενημερώσω έχω την Κινέζικη UL 00 , αυτό που είδα αυτή την φορα μου έγραψε – η ενημέρωση απέτυχε- έχει κανείς καμμιά ιδέα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα μου εμφάνισε ένα Update B172 την κατεβάζει κάνει reboot και με βγάζει στο μενού της TWRP .Έχω ξεκλειδώσει το Bootloader και του έχω περάσει TWRP χωρίς να του έχω κάνει root.

Να ενημερώσω έχω την Κινέζικη UL 00 , αυτό που είδα αυτή την φορα μου έγραψε – η ενημέρωση απέτυχε- έχει κανείς καμμιά ιδέα.

 

 

update δε θα σου κάνει ποτέ αν δεν βγάλεις το twrp.. θέλει την original recovery.

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

update δε θα σου κάνει ποτέ αν δεν βγάλεις το twrp.. θέλει την original recovery.

 

Ευχαριστώ, και πως βγάζω την TWRP και βάζω την εργοστασιακή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, και πως βγάζω την TWRP και βάζω την εργοστασιακή.

 

Καλα πως την εβαλες; αν σου την περασε γνωστος βαλτον να στην περασει παλι γιατι βλεπω οτι δεν εχεις ιδεα επι του θεματος (χωρις παρεξηγηση)..δυσκολο δεν ειναι αλλα θελει λιγο διαβασμα και ψαξιμο..ολα τα huawei εχουν ιδιο τροπο update, αλλα θα πρεπει να σε βοηθησει καποιος που το εχει για να σου δωσει τα καταληλα αρχεια (εγω δεν το εχω).

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Καλα πως την εβαλες; αν σου την περασε γνωστος βαλτον να στην περασει παλι γιατι βλεπω οτι δεν εχεις ιδεα επι του θεματος (χωρις παρεξηγηση)..δυσκολο δεν ειναι αλλα θελει λιγο διαβασμα και ψαξιμο..ολα τα huawei εχουν ιδιο τροπο update, αλλα θα πρεπει να σε βοηθησει καποιος που το εχει για να σου δωσει τα καταληλα αρχεια (εγω δεν το εχω).

 

Κατέβασα την TWRP διάβασα πως την περνάνε και την πέρασα. Επειδή παίζω όλα αυτά με ένα LeTV One Pro και εκεί δεν έχει update από τους Κινέζους κατεβάζεις και φλασαρεις την ρομ νόμιζα πως και εδώ είναι τα ίδια, υπάρχει και μεγάλη βοηθει και πολύ συζήτηση από τα παιδιά στο site. Εδώ είναι αλλιώς έχει update από την Huawei. Λοιπόν ή συνεχίζω κάνω root και περνάω και χειροκίνητα τις rom ή γυρίζω πίσω και κάνω update από την μαμά. Επίσης το κινητό το πήρα από Κίνα και έχει την UL 00 την Κινέζικη Rom, έχει μερικά πλεονεκτήματα από την ευρωπαϊκή, του έχω περάσει και τον Nova launcher και το έχω φτειάξει πολύ καλό.

Βρήκα το Update που κατέβασε και πήγα να το κάνω install αλλά μου βγάζει error.

Να ενημερώσω δεν είμαι expert στα κινητά απλά διαβάζω και προσπαθώ και κάθε βοήθεια θεμιτή.

 

Λοιπόν έκανα Extract την recovery από ένα image με το HuaweiUpdateExtractor_0.9.9.3 και μετα την έκανα install όπως την TWRP.

Τώρα έχω την κανονική recovery και έτσι έκανα update .

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια , πήγα να περάσω την marshmallow beta από xda και δεν ξέρω τι έγινε και κόλλησε μάλλον εγώ έκανα βλακεία στην εγκατάσταση και τώτα με το που ανοίγει εχει το σήμα της huawei και δεν μπορώ να περασω κανενα αλλο firmware μου βγαζει σφαλμα τι να κάνω ούτε κλεινει το κινητό....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια , πήγα να περάσω την marshmallow beta από xda και δεν ξέρω τι έγινε και κόλλησε μάλλον εγώ έκανα βλακεία στην εγκατάσταση και τώτα με το που ανοίγει εχει το σήμα της huawei και δεν μπορώ να περασω κανενα αλλο firmware μου βγαζει σφαλμα τι να κάνω ούτε κλεινει το κινητό....

 

Πάτα παρατεταμένα τον ON/ OFF και θα σβήσει. Κάνε Factory reset πατώντας το Volume up και το On/Off μπαίνεις στην recovery και κάνεις Factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και επαναφορα τιποτα παλι κολαει στο λογοτυπο...

 

Δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω δεν έχω τις γνώσεις. Δοκίμασε να πάρεις καμμιά βοήθεια από το XDA. Και εγώ από εκεί βρήκα βοήθεια για το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.. Το έστειλα για service τελικά... δεν βγάζω άκρη

 

Εγώ το έχω πάρει από Κίνα οπότε αποφάσισα να μην παίζω με αυτό γιατί δεν υπάρχει κόσμος για βοήθεια, όταν θέλω να παίξω με root και δοκιμές έχω ένα LeTV One Pro.

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία τελικά πως πάει;

Είναι όντως λίγα τα 2700;

Όχι η μπαταρία του είναι πολύ καλή γιατί κάνει πολύ καλή διαχείριση. Η οθόνη δεν καταναλώνει πολύ γιατί είναι 1980 ανάλυση και όχι 2450, πράγμα που δεν φαίνεται με τίποτα σε αυτό το μέγεθος. Προσωπικά μου βγάζει δυο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι η μπαταρία του είναι πολύ καλή γιατί κάνει πολύ καλή διαχείριση. Η οθόνη δεν καταναλώνει πολύ γιατί είναι 1980 ανάλυση και όχι 2450, πράγμα που δεν φαίνεται με τίποτα σε αυτό το μέγεθος. Προσωπικά μου βγάζει δυο μέρες.

Πολύ καλό αυτό. Έχεις δει περίπου πόσες ώρες έχεις ενεργή οθόνη? Από τις ρυθμίσεις->μπαταρία->οθόνη, αυτή θα είναι χρήσιμη πληροφορία.

 

Είδα και εγώ το κινητό από κοντά, πήγα να δω το Huawei g8 και το Ρ8, και μόλις έπιασα στα χέρια μου το mate έπαθα πλάκα, το design και η ποιότητά του είναι απίστευτα, ενώ η οθόνη του απολαυστική. Αν και το g8 είναι φθηνότερο(το Ρ8 εμφανισιακα δεν μου άρεσε οπότε το αφήνω), άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά για το mate και ο ενδοιασμος μου είναι η διάρκεια μπαταρίας, αν και ξέρω ότι η huawei κάνει καλή δουλειά γενικά σε αυτό τον τομεα με το software.

Όσον αφορά τη ποιότητά των φωτογραφιών, κάτι δείγματα που έχουν ανεβάσει χρήστες στο xda με ικανοποιούν απόλυτα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δυο Screenshot

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/Screenshot_2016-03-04-11-36-02_zpsgg6ooax3.png.html?sort=3&o=0

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/Screenshot_2016-03-04-11-36-24_zps6c0wfsq5.png.html?sort=3&o=1

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/Screenshot_2016-03-04-11-36-02_zpsgg6ooax3.png.html?sort=3&o=0

http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/Screenshot_2016-03-04-11-36-24_zps6c0wfsq5.png.html?sort=3&o=1http://s33.photobucket.com/user/takisspanos/media/Screenshot_2016-03-04-11-36-24_zps6c0wfsq5.png.html?sort=3&o=1

Edited by takisspanos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...