Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα , το κινητό ειναι Brandt Γερμανικό στην tmobile , ομως με το καλημέρα ατυχία... έβγαλε update το πέρασα και η συσκευή μένει στο logo της Huawei , μπαίνει ομως fastboot και μπαίνει και στο stock recovery , γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει πως μπορώ να περάσω firmware και ποια αρχεία χρειάζομαι απ το firmware γιατι αν θυμάμαι στο mate 7 και στο g7 έπρεπε να κανω extract την rom με το Huawei extractor και να πάρω το system το boot και το cust? που τα πέρναγα με εντολές... εδω ομως λόγο οτι ο bootloader ειναι κλειδωμένος δεν δέχεται της εντολές , και με power + volume +- μου βγάζει fail γιατι λογικά κατι λάθος βάζω στην sd και δεν περνάει το firmware , τι ειναι αυτο που κάνω λαθος ? εχει κάποιος φρέσκια την διαδικασία επαναφοράς να με βοηθήσει μπας και γλιτώσω την Arvato και τον μήνα που θα κάνει να το φτιάξει γιατί εχω πολύ κακή εμπειρία απ το συγκεκριμένο service... και αν το δεχτεί brand tmobile Γερμανικό...:cry:
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το προβλημα συνεχίζει.

Τη πρώτη φορά που το ανοιξα κι έκανα τις εγκαταστάσεις μου έκανε μια αναβάθμιση του Google play και φοβάμαι ότι αυτή δεν έχει κάτσει καλά. Θα του κάνω σήμερα πάλι μια επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και μετά θα βάζω μια εφαρμογή τη μέρα. Συνήθως το κάνει το βραδυ.

Με έχει απογοητεύσει. Εξαιρετικό κινητό αλλά κάτι δε κάνω καλά.

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω το original firmware που έχω και γω και πως μπορώ να του κάνω εγκατάσταση από την αρχή σαν τελευταία λύση; Χωρίς twrp όμως καθώς μπορεί να χρειαστω την εγγύηση.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , το κινητό ειναι Brandt Γερμανικό στην tmobile , ομως με το καλημέρα ατυχία... έβγαλε update το πέρασα και η συσκευή μένει στο logo της Huawei , μπαίνει ομως fastboot και μπαίνει και στο stock recovery , γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει πως μπορώ να περάσω firmware και ποια αρχεία χρειάζομαι απ το firmware γιατι αν θυμάμαι στο mate 7 και στο g7 έπρεπε να κανω extract την rom με το Huawei extractor και να πάρω το system το boot και το cust? που τα πέρναγα με εντολές... εδω ομως λόγο οτι ο bootloader ειναι κλειδωμένος δεν δέχεται της εντολές , και με power + volume +- μου βγάζει fail γιατι λογικά κατι λάθος βάζω στην sd και δεν περνάει το firmware , τι ειναι αυτο που κάνω λαθος ? εχει κάποιος φρέσκια την διαδικασία επαναφοράς να με βοηθήσει μπας και γλιτώσω την Arvato και τον μήνα που θα κάνει να το φτιάξει γιατί εχω πολύ κακή εμπειρία απ το συγκεκριμένο service... και αν το δεχτεί brand tmobile Γερμανικό...:cry:

 

Το αγόρασες καινούργιο ή μεταχειρισμένο? Γιατί είναι περίεργο να κόλλησε με το update, μήπως ήταν root?

Τώρα τη ρομ που φοράς δεν ξέρω που θα τη βρεις, αλλά μπορείς να βρεις την ευρωπαϊκή έκδοση εδώ http://www.huaweiblog.de/huawei_firmware_downloads/huawei-mate-s-downloads/

Από ότι βλέπω η τελευταία είναι η Β145, εγώ έχω την Β114, δεν έχει έρθει ακόμα ΟΤΑ.

Βάζεις το αρχείο APDATE.APP σε ένα φάκελο τον οποίο ονομάζεις dload. Βάζεις το φάκελο στην sd card, και με κλειστό το κινητό πατάς ταυτόχρονα τρία κουμπιά, vol+ vol- και το power button και θα αρχίσει η εγκατάσταση. Μόλις ξεκινήσει, αφήνεις το power button και μετά τα vol buttons.

 

Το προβλημα συνεχίζει.

Τη πρώτη φορά που το ανοιξα κι έκανα τις εγκαταστάσεις μου έκανε μια αναβάθμιση του Google play και φοβάμαι ότι αυτή δεν έχει κάτσει καλά. Θα του κάνω σήμερα πάλι μια επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και μετά θα βάζω μια εφαρμογή τη μέρα. Συνήθως το κάνει το βραδυ.

Με έχει απογοητεύσει. Εξαιρετικό κινητό αλλά κάτι δε κάνω καλά.

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω το original firmware που έχω και γω και πως μπορώ να του κάνω εγκατάσταση από την αρχή σαν τελευταία λύση; Χωρίς twrp όμως καθώς μπορεί να χρειαστω την εγγύηση.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Ποιά ρομ έχεις? Links για ρομ έχω δώσει πάνω. Δοκίμασε να κάνεις ένα clear cache τις εφαρμογές play store και Google services. Εφόσον εσένα μπαίνει στο μενού, αν φτάσεις στην εσχάτη λύση να περάσεις ρομ, μπορείς να το κάνεις και με local update. Κατεβάζεις τη ρομ σε φάκελο όπως περιγράφω πάνω, τη βάζεις στην sd card, και πας ρυθμίσεις->ενημέρωση λογισμικού-> Τοπική ενημέρωση. Αν και γενικά προτιμώ clean install με τη μέθοδο των τριών κουμπιών.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εκανα χτες ένα γενικό clear cache και δείχνει να στρώνει.

Ευχαριστώ για τα links. Με έχει μπερδέψει κάτι. Το αρχείο που βάζουμε στο dload το μετονομάζουμε σε update.APP ή update.ZIP? Γιατί άλλοι λένε έτσι κι άλλοι αλλιώς. Και το αρχείο που κατέβασα από εκεί έχει μέσα τη διαδρομή dload/update.zip.

Ευχαριστώ!!

 

ΥΓ.: Marshmallow έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Για να βρει κάποιος τη ρομ που χρειάζεται απο το επίσημο site της huawei μπορεί να δει εδώ

http://m.huawei.com/grmobile/consumer/mobile-phones/detail/mates-gr.htm

Απλά επιλέγει τη χώρα και το μοντέλο και του βγάζει τις διαθέσιμες ρομ στο download section. Έχει και τις branded roms αρκεί να επιλέξει σωστά τη χώρα.

Υπόψιν ότι αν θέλει κάποιος να περάσει marshmallow σε Ευρωπαϊκό μοντέλο πρέπει πρώτα να περάσει την Β145.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εκανα χτες ένα γενικό clear cache και δείχνει να στρώνει.

Ευχαριστώ για τα links. Με έχει μπερδέψει κάτι. Το αρχείο που βάζουμε στο dload το μετονομάζουμε σε update.APP ή update.ZIP? Γιατί άλλοι λένε έτσι κι άλλοι αλλιώς. Και το αρχείο που κατέβασα από εκεί έχει μέσα τη διαδρομή dload/update.zip.

Ευχαριστώ!!

 

ΥΓ.: Marshmallow έχει δοκιμάσει κανείς?

Εγώ ξέρω ότι στο φάκελο dload βάζεις το UPDATE.APP. Αυτό έκανα και στο honor που είχα. Και αυτό λέει για τον τρόπο που γίνεται manual update και για το μοντέλο μας στο επίσημο site της huawei αν διαβάσεις τα FAQs. Δεν έχω δοκιμάσει προς το παρόν να κάνω update, οπότε δεν μπορώ να σου πω 100%. Δοκίμασε να κατεβάσεις τη ρομ και από το site της Huawei που έδωσα πιο πάνω να δεις τι έχει μέσα το αρχείο. Ή ας μας πει κάποιο παιδί που έκανε update πως το έκανε.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την Κινέζικη Rom UL00 και τις προάλλες μου έκανε update κανονικά, δηλαδή με ενημέρωσε πως υπάρχει update και του έδωσα ΟΚ και μου την φόρτωσε μόνο του, την έκανε install και μετα έκανε επανεκκίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ενώ είχαμε μιά ήσυχη βραδυά και μέρα (!) από το απόγευμα είχα άλλο πρόβλημα. Δε δούλευε το play store!!! Μου έβγαζε ένα μήνυμα RH-01 κι αφού έκανα τις κινήσεις που έλεγαν για να διορθωθεί άρχισαν πάλι τα restarts!!!!!

 

Κατέβασα από τη γερμανική σελίδα το 145 αλλά όταν πάω να το κάνω εγκατάσταση μου λέει "there is no update.app" ενώ το έχω μετονομάσει σε update.app και το έβαλα στο folder dload. Εν πάσει περιπτώσει δοκιμάζω να το κατεβάσω κι από τη σελίδα της Huawei που έδωσε ένας φίλος πιο πάνω. Η αλήθεια είναι όιτι βλέπω τεράστια διαφορά σε μέγεθος. Της γερμανικής σελίδας είναι 105 ΜΒ ενώ της Huawei 1,5 Gb!!!

 

Πολύ μεγάλη απογοήτευση τελικά....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την Κινέζικη Rom UL00 και τις προάλλες μου έκανε update κανονικά, δηλαδή με ενημέρωσε πως υπάρχει update και του έδωσα ΟΚ και μου την φόρτωσε μόνο του, την έκανε install και μετα έκανε επανεκκίνηση.

Ναι, σου ήρθε ΟΤΑ update οπότε η διαδικασία είναι όπως περιγράφεις. Ο φίλος θέλει να κάνει manual update γιατί δεν εχει ερθει ΟΤΑ ακόμα. Φαντάζομαι πάντως ότι η κινέζικη ρομ παιρνει πιο γρήγορα τα updates αν κρίνω από τα άλλα μοντέλα.

Δυστυχώς ενώ είχαμε μιά ήσυχη βραδυά και μέρα (!) από το απόγευμα είχα άλλο πρόβλημα. Δε δούλευε το play store!!! Μου έβγαζε ένα μήνυμα RH-01 κι αφού έκανα τις κινήσεις που έλεγαν για να διορθωθεί άρχισαν πάλι τα restarts!!!!!

 

Κατέβασα από τη γερμανική σελίδα το 145 αλλά όταν πάω να το κάνω εγκατάσταση μου λέει "there is no update.app" ενώ το έχω μετονομάσει σε update.app και το έβαλα στο folder dload. Εν πάσει περιπτώσει δοκιμάζω να το κατεβάσω κι από τη σελίδα της Huawei που έδωσε ένας φίλος πιο πάνω. Η αλήθεια είναι όιτι βλέπω τεράστια διαφορά σε μέγεθος. Της γερμανικής σελίδας είναι 105 ΜΒ ενώ της Huawei 1,5 Gb!!!

 

Πολύ μεγάλη απογοήτευση τελικά....

Μήπως δεν έπρεπε αλλάξεις την ονομασία του zip file? Μάλλον αυτό το. αρχείο έχει μόνο το update από το ΟΤΑ και δεν περιέχει όλη τη ρομ, γι αυτό είναι μικρό. Επίσης εκτός από clear cache δοκίμασες να κάνεις clear data του play store?

 

Anyway, ενα καλό που βλέπω σε αυτά που γράφεις είναι ότι πιθανόν το πρόβλημα είναι software. Κάτι προφανώς δεν έκατσε καλά στην εγκατάσταση είτε του play store είτε των Google services. Αν είναι 1.5GB τότε σίγουρα είναι αρχείο UPDATE.APP και περιέχει όλη τη ρομ αυτό που κατεβάζεις από το site της Huawei.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω κάνει clear cache και data και στο Play store. Καμία διαφορά. Απεγκατέστησα και την ενημέρωση που έκανε. Τα ίδια.

 

Εγκατέστησα την 145. Τα ίδια. Εχω απογοητευτεί εντελώς...ΚΑι είχα άλλα δύο Huawei, το Honor6 και το P8lite. Η γυναίκα μου έχει το 3C 4G. Γενικά πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα και τόσο επίμονο.

 

Θα κάνω άλλη μια φορά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κι αν δε γίνει κάτι θα το στείλω service. Το θέμα είναι ποιό είναι το service και πόσο καιρό θα μου πάρει καθώς τη κάρτα δε μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σε άλλο τηλέφωνο. Είναι nano-sim....Απογοήτευση...

 

ΜΜ δε θέλω να βάλω, αν και διάβασα ότι κάνει καθαρή εγκατάσταση από την αρχή, καθώς είναι beta και φοβάμαι μικροπροβλήματα άλλα. Την έχει βάλει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Την Β145 την εγκατέστησες με clean install, δηλαδή με τη μέθοδο των τριών κουμπιών?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Μέσα από το πρόγραμμα για update.

Τελικα την αναβαθμιση την έκανες με το αρχείο UPDATE.APP από το site της Huawei? Αν ναι, πέρασέ τη ρομ με τη μέθοδο των τριών κουμπιών για να κάνει καθαρή εγκατάσταση. Αν το έκανες με local update απλώς πάτησε πάνω στη ρομ που είχες. Αν δεν στρώσει και με αυτό τον τροπο πήγαινε για service, μην το καθυστερήσεις. Για τη SIM αν χρειαστεί να το πας θα πάρεις ένα ανταπτορακι.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβάθμιση πλήρη το Β145 με τη πλήρη της Huawei (1,5 Gb περίπου).

Περίπου προς το 70% μου έβγαλε Update main fail αλλά συνέχισε. Μου έγραψε μετά Update fail, κάνει restart και στη συνέχεια κάνει κανονικά την εγκατάσταση.....

Τώρα πιά έχει επανέλθει σε εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Πως σας ακούγεται αυτό? Μάλλον πάω για service ε? Arvato? Τι λένε αυτοί? Τους έχει επισκεφθεί κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ανοίξει κανονικά στην 145 δεν νομίζω να εχεις λόγο για σέρβις...
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Όντως, εφόσον κάνει boot Είσαι οκ. Κάνε και μια επαναφορά και ας ελπίσουμε ότι λύθηκε το πρόβλημα που είχες. Αν δεν έχει λυθεί, τότε το πας service.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Bootάρισε κανονικά στην 145. Τώρα για restart...θα δω βάζοντας μία μία τις εφαρμογές...

Κανε μια επαναφορά πριν αρχίσεις να το στήνεις.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εκανε μόνο του έτσι κι αλλιώς. Την έκανα clean install με τα τρία κουμπιά και έσβησε τα πάντα και έκανα intsall από την αρχή κωδικούς κλπ. σαν να το είχα πάρει καινούριο.

 

Τι να πω...ελπίζω...

 

Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ενώ το Google Play store που είχα πριν ήταν στην έκδοση 6.0.5 ή κάτι τέτοιο, τώρα είναι στην 5 κάτι. Και πιστέυω ότι το πρόβλημα ήταν εκεί.

Edited by Georgema
Link to comment
Share on other sites

Τι sar έχει το κινητό; Μου είπαν ότι έχει μεγάλο (head) και φυσιολογικό στο body. Ισχύει; Δεν σας προβλημάτισε το υψηλό sar (εάν ισχύει) για την αγορά του;
Link to comment
Share on other sites

Τι sar έχει το κινητό; Μου είπαν ότι έχει μεγάλο (head) και φυσιολογικό στο body. Ισχύει; Δεν σας προβλημάτισε το υψηλό sar (εάν ισχύει) για την αγορά του;

1 έχει στο κεφάλι, 0.3 στο σώμα. Θα πρέπει να σημειωθεί όμως ότι έχει 2 κεραίες για βέλτιστη ληψη σήματος. Οι τιμές αυτές SAR επομενως είναι οι μέγιστες και ισχυουν μονο σε συνθηκες οπου το σήμα δεν είναι καλό και λειτουργούν και οι 2 κεραίες ώστε να υπάρχει βέλτιστοποίηση στη λήψη σήματος. Σε κανονικές συνθήκες επομένως δεν λειτουργουν και οι 2 κεραιες και το SAR είναι πιο χαμηλό από αυτές τις τιμές. Επίσης μην ξεχνάμε ότι είναι μεταλλική κατασκευή και σχεδόν όλες οι μεταλλικές συσκευές έχουν σχετικά υψηλότερο SAR. Πάντως από το iphone έχει χαμηλότερο SAR ;)

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφυγε για service...θα δούμε τι θα προκύψει.

 

Μιά ερώτηση για όταν γυρίσει. Εχει βάλει κανείς τη θήκη που περιέχεται στη συσκευασία? Διάβασα κάπου ότι χαράζει την οθόνη. Εχει κάποιος προσωπική εμπειρία? Μου φαίνεται πολύ ποιοτική για να κάνει τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφυγε για service...θα δούμε τι θα προκύψει.

 

Μιά ερώτηση για όταν γυρίσει. Εχει βάλει κανείς τη θήκη που περιέχεται στη συσκευασία? Διάβασα κάπου ότι χαράζει την οθόνη. Εχει κάποιος προσωπική εμπειρία? Μου φαίνεται πολύ ποιοτική για να κάνει τόσο μεγάλο πρόβλημα.

 

Εγώ την χρησιμοποίησα αρκετό καιρό και δεν μου έκανε τίποτα και πως να κάνει αφού είναι πολύ μαλακή, είναι αδύνατον να ευσταθεί αυτό, το διάβασα και εγώ. Υπάρχουν πολλοί που για να κατηγορήσουν κάτι γράφουν απίθανα πράγματα, απλά υπάρχει και η κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα την Δευτέρα που μας πέρασε είχα πάει το mate s στην Arvato γιατί μετά από update έμενε στο λογότυπο της Huawei...δεν μπουταρε, εχθές λοιπόν η Arvato μου είπε ότι την συσκευή δεν την καλύπτει οπότε δεν την αναλαμβάνει για σέρβις και να την πάω στο κατάστημα που την πήρα , το κινητό είναι αγορασμένο από Mytell και είναι Brandt γερμανικό της Tmobile , για πείτε κάποια γνώμη παιδιά τι να κάνω τι να τους πω ? Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...