Jump to content

ZUK Z1 (by Lenovo)


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κάνεις βάλει τη nuclear rom που είναι με Android 7.1? Έχει κάποιο σοβαρό bug? Στο φόρουμ δεν έγραφε τίποτα.

 

Στάλθηκε από το ZUK Z2131 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 939
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μιλάψ με Vickmall.

Λένε ότι η τελευταία επίσημη International rom δεν είναι η CM13.

Τι παίζει;

 

TH CM την περνάς ΜΕΤΑ,

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΡΟΜ ΚΑΙ αν έχει από τη μάνα του το κινητό.

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να με καθοδηγήσει πως να ενεργοποιήσω τα sms; Έχω την τελευταία nightly cm13. Έστειλα μήνυμα "MMS" στο 1333 αλλά μου ήρθε απάντηση "Δεν έγινε αποστολή ρυθμίσεων MMS στο κινητό σας και να καλέσω την εξυπηρέτηση πελατών. Το δοκίμασα και μου είπε οτι μου έστειλαν τις ρυθμίσεις αλλά δεν μου έχει έρθει κάτι ακόμα. Έχει κανείς ιδέα πως το κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να με καθοδηγήσει πως να ενεργοποιήσω τα sms; Έχω την τελευταία nightly cm13. Έστειλα μήνυμα "MMS" στο 1333 αλλά μου ήρθε απάντηση "Δεν έγινε αποστολή ρυθμίσεων MMS στο κινητό σας και να καλέσω την εξυπηρέτηση πελατών. Το δοκίμασα και μου είπε οτι μου έστειλαν τις ρυθμίσεις αλλά δεν μου έχει έρθει κάτι ακόμα. Έχει κανείς ιδέα πως το κάνω;

 

Κάνε επανεκκίνηση ή και επαναφορά ρυθμίσεων

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Για ξεκλείδωμα, φλασάρισμα TWRP, ROOT ΚΛΠ,

 

http://forum.xda-developers.com/zuk-z1/orig-development/tool-toolzukz1eng0-0-3-mauronofrio-t3332563

 

 

 

είναι καλό εργαλείο;

 

Sent from mTalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για ξεκλείδωμα, φλασάρισμα TWRP, ROOT ΚΛΠ,

 

http://forum.xda-developers.com/zuk-z1/orig-development/tool-toolzukz1eng0-0-3-mauronofrio-t3332563

 

 

 

είναι καλό εργαλείο;

 

Sent from mTalk

NAI

TO ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΚΑΠΟΤΕ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

NAI

TO ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΚΑΠΟΤΕ

Αλλιώς τι εναλλακτικές υπάρχουν;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς τι εναλλακτικές υπάρχουν;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Unlock bootloader

Flash TWRP H CYanogenMod recovery

Και μετά φλασαρεις cyanogenmod ROM

Έχει οδηγίες κάποια ποστς ποιο πίσω

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμη μέσα στον Γενάρη θα βγει και Nougat beta

http://www.gsmarena.com/zuk_announces_android_70_nougat_update_plans_for_the_z2_pro_and_z1-news-22050.php

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάποια καλά λόγια για τη ZUI rom όσον αφορά την μπαταρία και είπα να την δοκιμάσω. Ξηλώθηκε στο μισάωρο, οι κινεζιές είναι ανυπόφορες.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάποια καλά λόγια για τη ZUI rom όσον αφορά την μπαταρία και είπα να την δοκιμάσω. Ξηλώθηκε στο μισάωρο, οι κινεζιές είναι ανυπόφορες.

 

Επειδή δοκίμασα όποια custom ROM υπάρχει και δεν υπάρχει, η ZUI είναι η καλύτερη από άποψη απόδοσης και μπαταρίας. Ποια έκδοση έβαλες; Οι κινεζικές που είχε η δική μου γινόντουσαν απεγκατάσταση και έμειναν μόνο η User Center και το Store που απλά τις έκρυψα σε έναν φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αυτή εδώ

http://zukfans.eu/community/threads/twrp-z1-zui-2-3-045-st.1439/

που μπαίνει μέσω TWRP.

Λες να της δώσω δεύτερη ευκαιρία;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάποια καλά λόγια για τη ZUI rom όσον αφορά την μπαταρία και είπα να την δοκιμάσω. Ξηλώθηκε στο μισάωρο, οι κινεζιές είναι ανυπόφορες.

Δηλαδή για ποιες κινεζικές εφαρμογές μιλάς;

Πατάει spam μηνύματα κλπ;

Ή απλά σε ενοχλεί που τις βλέπεις;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξαναέβαλα τη ZUI , απεγκατάστησα τις κινεζιές που δεν μου άρεσε ούτε να τις βλέπω, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να συνηθίσω να μην υπάρχει app drawer, οπότε μπήκε ο Nova Launcher. Αλλά δεν παίζουν σωστά τα widgets. Έχει κανείς καμμιά ιδέα;

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν μπορούν να ενεργοποιηθούν τα 2 hw buttons που δεν δουλεύουν στη ZUI;

Από μπαταρία ίσως λίγο καλύτερα από τις CM based να τα πηγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη κοινότητα.

 

Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο ZUK, το οποίο εκκινεί κανονικά αλλά φτάνει στη 3η σελίδα που σου ζητάει να βάλεις το google account με το οποίο είχε συγχρονιστεί το κινητό στο παρελθόν.

Οπως καταλαβένετε δεν υπάρχει η περίπτωση να μου δώσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτητης τo gmail του. Δοκίμασα μερικές φορές να βάλω το δικό μου, αλλά δεν το παίρνει.

Από εκεί και πέρα έχω δοκιμάσει τα εξής.

 

1. Μπήκα 3 φορές στη σελίδα του recovery εκανα wipe και factory reset αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Συνεχίζει να ζητάει τον κωδικό του προηγούμενου ιδιοκτητη.

2. Προσπάθησα με adb και fastboot αλλά ο υπολογιστής δεν μπορεί να δει το κινητό. Αντίθετα, με το που συνδέω το κινητό στον υπολογιστή, ανοίγει αμέσως η sd Card του και μπορώ να τη διαβάσω, να κατεβάσω ή να εγγράψω αρχείο.

3. Δοκίμασα τα 2 βιντεάκια στο youtube που υποτιθεται ότι δίνουν λύση στο πρόβλημα μου. Και α δύο τα προχωρώ μέχρι ένα σημείο και μετά οι επιλογές που μμου δίνουν δεν δουλεύουν στο κινητό μου.

4. Ρώτησα στο zukfans.eu και ένα μέλος που ανέφερε να χρησιμοποιήσω το QFIL και να φλασάρω νέο firmware. To μέλος αυτό δεν έχει ξαναποστάρει ποτέ (ξέρει τι λέει?) και δεν ξέρω από που θα κατεβάσω το κατάλληλο firmware μαζί με το rawprogram & patch files.

 

Αν έχει καμμία άλλη ιδέα κανείς, ας μου πεί.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη κοινότητα.

 

Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο ZUK, το οποίο εκκινεί κανονικά αλλά φτάνει στη 3η σελίδα που σου ζητάει να βάλεις το google account με το οποίο είχε συγχρονιστεί το κινητό στο παρελθόν.

Οπως καταλαβένετε δεν υπάρχει η περίπτωση να μου δώσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτητης τo gmail του. Δοκίμασα μερικές φορές να βάλω το δικό μου, αλλά δεν το παίρνει.

Από εκεί και πέρα έχω δοκιμάσει τα εξής.

 

1. Μπήκα 3 φορές στη σελίδα του recovery εκανα wipe και factory reset αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Συνεχίζει να ζητάει τον κωδικό του προηγούμενου ιδιοκτητη.

2. Προσπάθησα με adb και fastboot αλλά ο υπολογιστής δεν μπορεί να δει το κινητό. Αντίθετα, με το που συνδέω το κινητό στον υπολογιστή, ανοίγει αμέσως η sd Card του και μπορώ να τη διαβάσω, να κατεβάσω ή να εγγράψω αρχείο.

3. Δοκίμασα τα 2 βιντεάκια στο youtube που υποτιθεται ότι δίνουν λύση στο πρόβλημα μου. Και α δύο τα προχωρώ μέχρι ένα σημείο και μετά οι επιλογές που μμου δίνουν δεν δουλεύουν στο κινητό μου.

4. Ρώτησα στο zukfans.eu και ένα μέλος που ανέφερε να χρησιμοποιήσω το QFIL και να φλασάρω νέο firmware. To μέλος αυτό δεν έχει ξαναποστάρει ποτέ (ξέρει τι λέει?) και δεν ξέρω από που θα κατεβάσω το κατάλληλο firmware μαζί με το rawprogram & patch files.

 

Αν έχει καμμία άλλη ιδέα κανείς, ας μου πεί.

 

Ευχαριστώ

 

XDA δοκιμασες να ρωτησεις;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό παντα όταν πουλάμε κινητό, πρωτα αφαιρούμε τους λογαριασμούς google απο αυτό και μετα κάνουμε factory reset. Είναι πατάτα του πωλητή, επικοινώνησε μηπως και σου δώσει τα credentials, και μετα μπαίνει και τα αλλάζει.
Link to comment
Share on other sites

Εχω προσωπικά πουλήσει και αγοράσει πάνω από 20 smartphones, και ποτέ δεν έκανα συγκεκριμένη διαδικασία για να καθαρίσω το κινητό μου από το λογαριασμό μου. Ενα reset to factorz settings αρκούσε. Τώρα τι έχει συμβεί με αυτό το ZUK ενας θεός ξέρει
Link to comment
Share on other sites

Στα cyanogenmod, aosp και σε stock android κινητα πρέπει απαραίτητα να γίνεται αυτή η διαδικασία, γιατί ενεργοποιείται η ασφάλεια της Google σε περίπτωση κλοπής του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

μην τσακωνεστε, γινεται. Βεβαια το εχω δει μονο σε samsung εγω. Εκανα hard reset (μεσω recovery) και οχι απο το μενου (reset factory settings) και στην επαναφορα μου ζητουσε τον samsung λογαριασμο. Φανταζομαι κατι αναλογο συμβαινει κι εδω. Βεβαια αν φλασαρεις την ρομ θα λυσεις το προβλημα σου (φανταζομαι).
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZUK Z1 (by Lenovo)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...