Jump to content

Wind MMS


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα μια πληροφορία,έχω το nokia 3510i και tim φυσικά!Θέλω να ενεργοποιήσω τα mms αλλά το site της δεν έχει τις ρυθμίσεις του.Και κάτι άλλο και τα mms αν ενεργοποιήσω θα μου ζητήσει μετά να εγγραφώ στο gprs πρώτα!Που μπορώ να τις βρώ;

Στείλε απλά το γράμμα Ν στο 345 ή μπορείς να καλέσεις χωρίς χρέωση στο 1231 για να σου τις στείλουν από κει :)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

αν βρισκομε στο εξωτερικο και δεν ειναι ενεργοποιημενα τα mms μου μπορω ακομα να λαβω καπιο ενημεροτικο μηνυμα οπου και μπορω να ελενξω το mms οn line? (opos tιn cosmote)

 

ΣαΣ ευχαριστω!!

 

mipos kserei kaneis an boro k pos na stilo mms apo ameriki (amerikaniko diktio h email account) se kinito stin ellada?

 

eyxaristo poli.

 

Synxoreste me an eimai sto lathos forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guys, επειδή είμαι ψιλοάσχετος απο MMS και δεν έχω στείλει-λάβει κανένα μέχρι τώρα και μόλις έκανα τις ρυθμίσεις ΤΙΜ ΜΜS στο MPx200 μου, θα ήθελα να ξέρω το εξής: Όταν μου στείλει κάποιος MMS το λαμβάνω αυτόματα σαν το SMS ή πρέπει να συνδεθώ για να το κατεβάσω? Μου έρχεται κάποια ειδοποίηση οτι έχω νέο MMS?? Και τέλος, μου κοστίζει τίποτα να λάβω MMS με το νέο ΤΙΜ F2G??? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
μπορώ από το mms.tim.com.gr να στείλω mms σε άλλο αριθμό ΤΙΜ? Κ αν ναί πόσο είναι η χρεώση? Επίσης υπάρχει κανένα σαιτ να κατεβάσω καρτούλες για να τις στείλω εγώ με mms? Ευχαριστώ.
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει κανένα σαιτ να κατεβάσω καρτούλες για να τις στείλω εγώ με mms? Ευχαριστώ.

Yπαρχει μια υπηρεσια tim cliiick λεγεται, οχι κλικ κλιιικ

οποτε φιλε μου κανε ενα κλιιικ εδω και καλη αποστολη των καρποσταλ σου!

:D

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει μια υπηρεσια tim cliiick λεγεται, οχι κλικ κλιιικ

οποτε φιλε μου κανε ενα κλιιικ εδω και καλη αποστολη των καρποσταλ σου!

:D

O aspirin μάλλον ενδιαφέρεται για ήδη υπάρχουσες e-cards που μπορεί να στείλει με mms και όχι για το πως θα στείλει ταχυδρομικώς φωτογραφίες που θα βγάλει με το κινητό του...

 

Ξέρει κανείς λοιπόν sites με e-cards για κινητό;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

σωστά κατάλαβε ο Πέτρος. Για υπάρχουσες κάρτες ενδιαφέρομαι να τις στέιλω κατευθείαν σε άλλο κινητο. Αλλά και το ΤΙΜ κλικ δεν είναι κακό.
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...κάποια παραπάνα για τα MMS της ΤΙΜ(ή μάλλον για τα MMSc)

1)Με εκνευρίζει αφάνταστα η συμπίεση που κάνει στα εισερχόμενα MMS στις φωτογραφίες.Ο άλλος σου στέλνει 2ΜΡ φωτογραφία και εσύ παίρνεις 2,6KB.Για εμένα είναι ντροπή αυτό το πράγμα καθώς η ποιότητα δεν γίνεται "λίγο χειρότερη" αλλά ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.Δεν έχουμε 3510i για να κάνει τέτοια συμπίεση...Εξάλλου η ΤΙΜ επεμβαίνει στα mms και δεν έχει κανένα δικαίωμα να το κάνει

2)Η ανάκτηση σε πολλές περιπτώσεις γίνεται μετά απο 2η φορά ή από restart συσκευής.Έλεος δηλαδή...

3)Το περιεχόμενο ορισμένες φορές δεν έρχεται...Στα 3gp λέει "μη υποστηριζόμενο περιεχόμενο" χωρίς να έρχεται καν το video να πεις ότι φταίει το κινητό.Ο κώστας_pav μου έστειλε 300KB,μου ήρθαν 18ΚΒ και δεν είχε μέσα το video.

 

Μπορούν να μου πουν τι κάνουν στα MMS?

Σάμπως είναι και φθηνά; Αν δε φτιάξουν την υπηρεσία τους όπως πρέπει δε πρόκειται να την ξαναχρησιμοποιήσω...

ΝΤΡΟΠΗ

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με εκνευρίζει αφάνταστα η συμπίεση που κάνει στα εισερχόμενα MMS στις φωτογραφίες.Ο άλλος σου στέλνει 2ΜΡ φωτογραφία και εσύ παίρνεις 2,6KB.Για εμένα είναι ντροπή αυτό το πράγμα καθώς η ποιότητα δεν γίνεται "λίγο χειρότερη" αλλά ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.Δεν έχουμε 3510i για να κάνει τέτοια συμπίεση...Εξάλλου η ΤΙΜ επεμβαίνει στα mms και δεν έχει κανένα δικαίωμα να το κάνει

Απ όσο γνωρίζω η TIM δεν κάνει compression στα MMS αλλα η ίδια η συσκευή στις ρυθμίσεις αποστολής, μπορεί εσύ να τραβήξεις μια φωτογραφία με ανάλυση 2 MP [300-800 kb περίπου] αλλα όταν πας να τη στείλεις, το κινητό σου στη καλύτερη περίπτωση θα στείλει 300 kb MMS. :lol:

 

Το compression γίνεται πάντα από τη συσκευή και ποτέ από το δίκτυο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο γνωρίζω η TIM δεν κάνει compression στα MMS αλλα η ίδια η συσκευή στις ρυθμίσεις αποστολής, μπορεί εσύ να τραβήξεις μια φωτογραφία με ανάλυση 2 MP [300-800 kb περίπου] αλλα όταν πας να τη στείλεις, το κινητό σου στη καλύτερη περίπτωση θα στείλει 300 kb MMS. :lol:

 

Το compression γίνεται πάντα από τη συσκευή και ποτέ από το δίκτυο :cool:

Όχι όταν από τις ρυθμίσεις του κινητού έχεις επιλέξει "Προτότυπη" στο μέγεθος εικόνας! Εκεί δεν γίνετε καμμία μεταβολή! ;)

Link to comment
Share on other sites

κάτι άσχετο. Με το ΜΜΣ δεν υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος του αρχείου? Κ μια 5ΜΡ φωτογραφία ας πούμε μπορεί να σταλεί ?
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Kapoia kinita kanoun sympiesh alla kai to diktuo kanei episis. To kako einai oti sth TIM h sympiesh einai megalyterh apo olous. Fotografia pou exei apothikeuetei sta stalthenta san 200KB,fthanei ston allo se megethos 22KB kai malista se syskeyh neas texnologias pou yposthrizei lipsi negalwn mms. H idia fotografia me karta Vodafone eftase se 178KB.
Link to comment
Share on other sites

Απ όσο γνωρίζω η TIM δεν κάνει compression στα MMS αλλα η ίδια η συσκευή στις ρυθμίσεις αποστολής, μπορεί εσύ να τραβήξεις μια φωτογραφία με ανάλυση 2 MP [300-800 kb περίπου] αλλα όταν πας να τη στείλεις, το κινητό σου στη καλύτερη περίπτωση θα στείλει 300 kb MMS. :lol:

 

Το compression γίνεται πάντα από τη συσκευή και ποτέ από το δίκτυο :cool:

 

Και βέβαια δε γίνεται από το κινητό μου η συμπίεση :p

Ο μετρητής δεδομένων δείχνει ότι φεύγουν όταν για παράδειγμα στέλνω 289ΚΒ +15ΚΒ από αυτά που έστειλα(προφανώς για πιστοποίηση)

 

Άλλο λες εσύ Dromea.όταν πας να βάλεις μια φωτογραφία πάνω από 300ΚΒ μέσα στο MMS τότε συμπιέζεται από τη συσκευή...συμφωνώ.

όμως η ΤΙΜ στα εισερχόμενα MMS συμπιέζει και μικραίνει υπερβολικά το μέγεθος της φωτογραφίας.Από 250ΚΒ που στέλνει ο άλλος φτάνουν 2,6 το πολύ 5...Το κινητό 10ΚΒ λαμβάνει,10 δείχνει...Δε νομίζω να φταίει αυτό:blink: ΅

Τα video γιατί δε φτάνουν; Και δεν έχω προσέξει πότε φτάνουν αλλά σπάνια...

 

mobilegr:η vodafone έχει λογισμικό που εντοπίζει με βάση το ΙΜΕΙ τον τύπο της συσκευής που λαμβάνει το MMS και δε συμπιέζει πολύ το MMS.η ΤΙΜ καταχαρακώνει την ανάλυση λες ζητήσαμε τίποτα τέτοιο...Αφού επεμβαίνει στην ανάλυση της φωτογραφίας ποιος μου λέει ότι δεν επεμβαίνει και στο περιεχόμενο;;;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από κινητό μπορώ να στείλω MMS σε e-mail?

Δοκίμασα να στείλω πήρα κανινικά αναφορά παράδοσης αλλά στο e-mail δεν έφτασε ποτέ.

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν η ΤΙΜ υποστηρίζει e-mail

Μπορούμε να στείλουμε ή να λάβουμε e-mail στο κινητό?

Και αν ναι τι ρυθμίσεις χρειάζονται.

Η ΤΙΜ δεν αναφέρει τίποτε για e-mail στο site της

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω τρομερό πρόβλημα με τα MMS της ΤΙΜ!!! έχω μεταφέρει ένα αριθμό από Vodafone σε ΤΙΜ και δεν μπορώ να λάβω MMS από κανένα μόνο από υπηρεσίες ΤΙΜ και αριθμούς ΤΙΜ!!! Οι ρυθμίσεις είναι σωστές. Μπορώ να στείλω σε όλους άνετα MMS αλλά να λάβω για κανένα λόγο!!! ΈΛΕΟΣ Αυτή η κατάσταση...και όσες φορές πήρα στο 1231 μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή μου!! τότε τι??? διακρίσεις κάνει το δίκτυο???

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Hello! Πήρα πριν λίγες το Sharp GX 40 το οποίο είναι κινητό της Vodafone.Έβαλα μέσα μια κάρτα sim της ΤΙΜ την οποία είχα στο παλιό μου κινητό,αλλά έχω πρόβλημα με τις ρυθμίσεις για τα mms.Όλες οι ρυθμίσεις που υπάρχουν στο κινητό είναι της Vodafone....και οταν προσπαθώ να βάλω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις της ΤIM MMS,ενώ καταχωρώ κανονικά όλα τα στοιχεία που ζητούνται,μου βγάζει ένα μήνυμα που λεει οτι οι πληροφορίες ρύθμισης που εισάχθηκαν δεν έχουν καταχωρηθεί.Δεν ξέρω τι να κάνω για να ενεργοποιηθούν τα mms...μήπως υπάρχει κανείς που να γνωρίζει σχετικά με το Sharp gx40 και τα mms της ΤΙΜ?Αν ναι,παρακαλώ βοηθήστε!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα mms σήμερα; ενώ φεύγουν κανονικά, δεν παραδίδονται (σε cosmote & vodafone). Επίσης ενώ μου έχουν στείλει δεν έχει έρθει τίποτα... Παρατήρησε κανείς κάτι παρόμοιο;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49I MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα mms σήμερα; ενώ φεύγουν κανονικά, δεν παραδίδονται (σε cosmote & vodafone). Επίσης ενώ μου έχουν στείλει δεν έχει έρθει τίποτα... Παρατήρησε κανείς κάτι παρόμοιο;

 

prin mia vdomada eixa akrivws to idio provlima!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα προβλήματα με τα MMS έχουν ΠΑΡΑΤΡΑΒΗΞΕΙ.

Έχω το LG U8210 που υποστηρίζει 3gp αρχεία video.

Πριν 2 ημέρες ένας φίλος μου μου έστειλε 2 MMS από Ν70 με video.Video όμως δε παρέλλαβα παρά ένα txt αρχείο με κείμενο "unsupported type of content 3gp".Παίρνω την πρωτοβουλία του του στείλω εγώ MMS με περιεχόμενο 2 video.Το δεύτερο φθάνει,το πρώτο απορρίπτεται και στο Ν70 που υποστηρίζει υποτίθεται περισσότερους τύπους αρχείων από το LG:O

Παίρνω 1231,μίλησα με έναν ευγενέστατο κύριο,κάτοχος LG U8210,του αναφέρω το πρόβλημα και μου λέει να στείλω MMS στον εαυτό μου να το λάβω,του εξηγώ ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός,υπάρχει πρόβλημα ασυμβατότητας στο κέντρο.Αφού δε συννενοούμασταν αποφάσισε ότι φταίει το firmware της συσκευής και να το στείλω για αναβάθμιση.έλεος δηλαδή...

στέλνω το ίδιο MMS σε vodafone νούμερο,τα λαμβάνει και δύο MMS ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!!:O

Κύριοι τεχνικοί της ΤΙΜ,το LG U8210,το Ν70 και άλλα κινητά υποστηρίζουν κανονικά τo 3gp format.ΜΗ ΜΑΣ ΤΑ ΚΟΒΕΤΕ ΤΑ 3gp ΑΠΟ ΤΑ MMS ΜΕΣΩ MMSC:!: :blink: Και άντε να ζητήσω τα χρήματά μου πίσω από τα MMS.Χρεώθηκα 39cents+19% για να φθάσει ένα TXT στον παραλήπτη...!

ένα μόνο πράγμα έχω να πω...ντροπή!:rocket: :chair: :whip:

 

Για να μη πω τη συμπίεση που ρίχνει στις εικόνες jpg...και αυτό γίνεται μόνο κατά τη λήψη! όταν στέλνω σε vodafone κινητά 250KB photo φθάνει 250...στην ΤΙΜ φθάνει 3kb! ούτε πρόσωπα δε φαίνονται,ούτε φόντο δε μπορείς να τη βάλεις...Επίτηδες τα κάνουν; Παλιότερα δεν υπήρχαν τέτοια προβλήματα!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το είχα συζητήσει παλιότερα κι εγώ με το CC, αλλά άκρη δεν έβγαλα καθώς αρνούνταν κατηγορηματικά πως το κέντρο δεν συμπιέζει καθόλου τα μηνύματα... Νομίζω ότι θα πρέπει κάποια στιγμή που θα βρεθώ εκεί κοντά, να πεταχτώ μέχρι το Μαρούσι, να τους κάνω μια ζωντανή επίδειξη του προβήματος γιατί δεν θέλουν να καταλάβουν τι συμβαίνει...

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...