Jump to content

Καμουφλαρισμένες κεραίες / Κεραίες σε κατοικημένες περιοχές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάλι βρίσκω εκτός ορίων δημοκρατίας το να καμουφλάρουν τις κεραίες και κυρίως σαν καμινάδες. Ας βρουν κάποιο τρόπο κάλυψης και όμορφο αλλά και να φαίνεται ότι εκεί είναι κεραία (ας κάνουν διαγωνισμό π.χ. με διακοσμητές). Η «προσομοίωση» καμινάδας δεν νομίζω να έγινε για ομορφιά... :whistle:

Δεν είναι μόνο για ομορφία. Έχεις δίκιο.

 

Στο δήμο μου υπάρχουν 100% νόμιμες κεραίες κινητής οι οποίες είναι σε στυλ καμινάδας και ηλιακού για να μην αντιδρούν οι κάτοικοι. ;) (Κρίμα για μένα που είναι στην άλλη άκρη :()

Είναι η άμυνα των εταιριών απέναντι στις κινήσεις του τύπου που είδαμε στο post του antonis_wrx .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες αυτό >> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=742493#post742493

 

και δεν το λέω μόνο εγώ ή το συγκεκριμένο μέλος. Το λένε φυσικοί που κάνουν μετρήσεις και υπολογισμούς και είναι πολύ πιο αρμόδιοι να απαντήσουν. Και όχι η κυρία Μαρίτσα της γειτονιάς... ;)

 

Σωστο αυτο και γνωστο!Αλλα ο ενοικος της πολυκατοικιας δεν δεχετε πολυ μεγαλη ποσοτητα ισχυς?

Το ειπα και σε προηγουμενο post μου οτι η ισχυς που εκπεμπει ο πομπος ειναι αναλογη του τετραγωνου της αποστασης(τετραπλασια).. Φαντασου δηλαδη τι ραδιοκυματικη ακτινοβολια τρωει αυτος που εχει την κεραια πανω απο το κεφαλι του!

Link to comment
Share on other sites

Οι ένοικοι της πολυκατοικίας που είναι εγκατεστημένη τυχόν κεραία, δεν δέχονται καμία ακτινοβολία, γιατί η κεραία δεν εκπέμπει προς τα κάτω. Οι διπλανές πολυκατοικίες την πληρώνουν, ιδίως αν είναι ψηλά.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Οι ένοικοι της πολυκατοικίας που είναι εγκατεστημένη τυχόν κεραία, δεν δέχονται καμία ακτινοβολία, γιατί η κεραία δεν εκπέμπει προς τα κάτω. Οι διπλανές πολυκατοικίες την πληρώνουν, ιδίως αν είναι ψηλά.

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις γίνονται μετρήσεις.

 

Φυσικά, κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να φωνάξει τους αρμόδιους για μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι ένοικοι της πολυκατοικίας που είναι εγκατεστημένη τυχόν κεραία, δεν δέχονται καμία ακτινοβολία, γιατί η κεραία δεν εκπέμπει προς τα κάτω. Οι διπλανές πολυκατοικίες την πληρώνουν, ιδίως αν είναι ψηλά.

 

To σημα δεν εχει συγκεκριμενη κατευθηνση οταν φευγει απο τον πομπο!

 

Εσυ το ξερεις και το λες αυτο?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παρά τις συνεχείς εκκλήσεις των επιστημόνων και τις διαβουλεύσεις διαφόρων υπουργών για τους κινδύνους των κεραίων κινητής τηλεφωνίας και παρά τις προηγούμενες προσπάθειες να πεισθεί ο ΟΤΕ να αποσύρη την εγκατεστημένη κεραία της COSMOTE στο κτίριο της οδού Νότη Μπότσαρη και Ανδρούτσου στο ΚΟΥΚΑΚΙ εκείνος εξακολουθεί να την ενισχύει ( Σε πυκνοκατοικημένη περιοχή στο κέντρο της Αθήνας )

Πως μπορεί να κινηθεί ένας πολίτης όταν υπάρχει σε γειτονιά μέσα κεραία κινητής τηλεφωνίας ?

Link to comment
Share on other sites

Άυτά για να θυμηθούμε λιγάκι, όταν εγώ σε ένα άλλο θέμα, σχετικά με την κεραία κινητής στην ταράτσα, έλεγα ότι προκαλεί πολλά προβλήματα και άλλοι λέγαν ότι έιναι πιο υγειϊνό!!

Και ότι άλλοι θα ευχόντουσαν να είχαν κεραία κινητής στην τάράτσα τους!!

Ας ξαναμιλήσουν τώρα, μπάς και κάνουν τον πονοκέφαλο του παιδιού να περάσει!!

Φιλικά Πάντα!!

 

 

Μη με τρομάζετε και παίρνω κάθε μέρα σχεδόν παναντόλ από ημικρανίες .....

 

Παιδιά πάρτε στο 195

Να τους τρελάνουμε στα τηλέφωνα

Είναι καταγγελίες προς το Δήμο Αθηναίων

Πάρτε και πείτε το πρόβλημα , είναι ειδική υπηρεσία για τέτοια θέματα ( γενικά για τους κατοίκους )

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί να κινηθεί ένας πολίτης όταν υπάρχει σε γειτονιά μέσα κεραία κινητής τηλεφωνίας ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=52338&page=3

 

(μεταφέρθηκε :p )

 

άνετα.Κάντε τις ανοησίες που κάναν και στο Βόλο και τώρα τρέχουμε στα μπαλκόνια να μιλήσουμε.Συν τοις άλλοις,όχι μόνο δε κάνουμε τη δουλειά μας αλλά ΨΗΝΟΜΑΣΤΕ με τα 2W του κινητού.Αν λοιπόν κλείσει η κεραία της ΚΟΣΜΟΤΕ πετάξτε όλα τα κινητά κοσμοτε στα σκουπίδια.Αν το κάνετε και εγώ μαζί σας είμαι.Αλλά μη κάνετε απερίσκεπτα πράγματα!:mad: Οι κεραίες είναι ασφαλείς.Αν δεν αισθάνεστε σίγουροι για το πόσο εκπέμπει η κεραία απλά ζητείστε περιβαντολλογική μελέτη και πηγαίνετέ την σε κάποιο ειδικό...Για να πεις ότι μια κεραία(όχι μόνο κινητής αλλά και ραδιοφώνου-υπάρχουν πάρα πολλοί παράνομοι,τηλεόρασης κτλ) είναι επικίνδυνη πρέπει να ξέρεις τον τρόπο λειτουργία της.Αλλά κανείς δε μπαίνει στο κόπο να μάθει και όλοι μάθαμε φωνάζουμε στο έθνος της μιζέριας... (όχι πως πολλές φορές έχουμε άδικο)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αλλά κανείς δε μπαίνει στο κόπο να μάθει και όλοι μάθαμε φωνάζουμε στο έθνος της μιζέριας... (όχι πως πολλές φορές έχουμε άδικο)

 

Δεν έχω κοσμοτέ οπότε να το πετάξω :lol:

Εχουν γίνει τόσες έρευνες που λένε για τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας

Δεν το λέω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κοσμοτέ οπότε να το πετάξω :lol:

Εχουν γίνει τόσες έρευνες που λένε για τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας

Δεν το λέω εγώ

 

και τι λένε; Δε ξέρω...:worry: αυτές οι έρευνες λένε μόνο για τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας ή μόνο για τα κινητά; Γιατί μιλάμε για full duplex transmission:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει πολλές έρευνες άλλες λένε το ένα, άλλες λένε το άλλο. Το θέμα είναι όχι το που είναι η κεραία αλλά το πόση ακτινοβολία τρώμε. Και αυτό μπορεί να απαντηθεί μόνο με μετρήσεις. Η απάντηση δεν είναι εύκολη.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τι ακριβώς πειράζουν εκτός από το τοπίο; αυτό δεν έχω καταλάβει:worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To σημα δεν εχει συγκεκριμενη κατευθηνση οταν φευγει απο τον πομπο!

 

Εσυ το ξερεις και το λες αυτο?:worry:

Ναι, αυτό τουλάχιστον, το ξέρω. Δες για παράδειγμα εδώ (link):

These antennae emit RF beams that are typically [highlight]very narrow in the vertical direction[/highlight] but quite broad in the horizontal direction.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό τουλάχιστον, το ξέρω. Δες για παράδειγμα εδώ (link):

 

λογικό είναι,οι omni για αυτή τη συχνότητα χρησιμοποιούνται σπάνια(στα 900μεγκαχέρτζ και κυρίως στη θάλασσα) Αυτό είναι επικίνδυνο δηλαδή; Η συνολική ενέργεια της κεραίας παραμένει σταθερή.Τα κυψελωτά δίκτυα,το λέει και η λέξη,χρησιμοποιούν κυψέλες που κατευθύνουν το σήμα τόσο για καλύτερη κάλυψη όσο και για καλύτερη διαχείριση του φάσματος συχνοτήτων...Ωστόσο δεν είναι επικίνδυνο αυτό! ακόμα και 20 μοίρες άνοιγμα να έχει μία κυψέλη δεν είναι επιβλαβές,απλά θα χτυπάει κάπου μακρυά και δε χρειάζεται το σήμα να σκορπά στη διαδρομή προς το κινητό:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δείτε την φωτογραφία που τράβηξα και πείτε μου την γνώμη σας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε την φωτογραφία που τράβηξα και πείτε μου την γνώμη σας.

 

ωραία φωτογραφία.Η πρώτη που φαίνεται έχει χειρότερη θέση από αυτήν που φαίνεται στο "βάθος" με μικρότερο tilt down στα cell γιατί βρίσκεται σε χαμηλότερο ύψος.Επίσης και οι δύο έχουν μικροκυμματικά backbone links:p

Δε μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημά σας εφόσον οι δύο κεραίες έχουν άδειες.Είναι και μέσα σε πόλη,πάνω από 9-10 W δεν είναι.Ξέρετε όμως πόσο πέφτει η ένταση της κεραίας του κινητού σας με αυτές τις κεραίες;:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ωραία φωτογραφία.Η πρώτη που φαίνεται έχει χειρότερη θέση από αυτήν που φαίνεται στο "βάθος" με μικρότερο tilt down στα cell γιατί βρίσκεται σε χαμηλότερο ύψος.Επίσης και οι δύο έχουν μικροκυμματικά backbone links:p

Δε μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημά σας εφόσον οι δύο κεραίες έχουν άδειες.Είναι και μέσα σε πόλη,πάνω από 9-10 W δεν είναι.Ξέρετε όμως πόσο πέφτει η ένταση της κεραίας του κινητού σας με αυτές τις κεραίες;:cool:

 

Φίλε.

1ον Οι κεραίες δεν είναι εγκαταστημένες στην Ελλάδα.

 

2ον Η ισχύ τους είναι 30 Watt έκαστος

 

3ον Λυπάμε αυτούς που μένουν κοντά............

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε.

1ον Οι κεραίες δεν είναι εγκαταστημένες στην Ελλάδα.

 

2ον Η ισχύ τους είναι 30 Watt έκαστος

 

3ον Λυπάμε αυτούς που μένουν κοντά............

 

1oν Μιλάμε για Ελλάδα,σωστά; Και αυτές που έδειξες δεν είναι καμουφλαρισμένες

 

2ον Η ισχύ των ημιαστικών/αστικών περιοχών δε ξεπερνά τα 15W,στην Ελλάδα.

 

3ον Αυτοί που μένουν κοντά πίστεψέ με δε θα έχουν κανένα πρόβλημα...αυτοί που μένουν μακρυά ίσως(?)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1oν Μιλάμε για Ελλάδα,σωστά; Και αυτές που έδειξες δεν είναι καμουφλαρισμένες

 

2ον Η ισχύ των ημιαστικών/αστικών περιοχών δε ξεπερνά τα 15W,στην Ελλάδα.

 

3ον Αυτοί που μένουν κοντά πίστεψέ με δε θα έχουν κανένα πρόβλημα...αυτοί που μένουν μακρυά ίσως(?)

 

Φίλε στο ξαναλέω και σε σένα ότι οι κεραίες δεν είναι εγκαταστημένες στην Ελλάδα και δεν είδα πουθενά να λέει ότι μιλάμε μόνο για Ελλάδα.

 

2ον Επίσης δεν μιλάμε μόνο για καμουφλαρισμένες, σωστά?

"Καμουφλαρισμένες κεραίες / Κεραίες σε κατοικημένες περιοχές"

 

3ον Οι εν λόγο κεραίες όπως και πολλές άλλες στην ίδια περιοχή είναι των γνωστών εταιρειών που έχουμε και στην Ελλάδα, μόνο που η ισχύ τους είναι 30W και όχι 15 όπως πολύ σωστά αναφέρεις θα έπρεπε να είναι. Τώρα αν έχουν πρόβλημα αυτοί που μένουν 20 μέτρα από την κεραία...... η ιστορία θα δείξει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε στο ξαναλέω και σε σένα ότι οι κεραίες δεν είναι εγκαταστημένες στην Ελλάδα και δεν είδα πουθενά να λέει ότι μιλάμε μόνο για Ελλάδα.

 

2ον Επίσης δεν μιλάμε μόνο για καμουφλαρισμένες, σωστά?

"Καμουφλαρισμένες κεραίες / Κεραίες σε κατοικημένες περιοχές"

 

3ον Οι εν λόγο κεραίες όπως και πολλές άλλες στην ίδια περιοχή είναι των γνωστών εταιρειών που έχουμε και στην Ελλάδα, μόνο που η ισχύ τους είναι 30W και όχι 15 όπως πολύ σωστά αναφέρεις θα έπρεπε να είναι. Τώρα αν έχουν πρόβλημα αυτοί που μένουν 20 μέτρα από την κεραία...... η ιστορία θα δείξει.

 

Απλά είναι υπερβολικό να μιλάμε για όλο το κόσμο.Μπορώ για παράδειγμα να σου πω για Ιαπωνία που έχουν ισχύ οι κεραίες 1W...:blink:

Θέλησα να κάνω αυτή την παρέμβαση γιατί το νομοσχέδιο μας έχει τροποποιηθεί ώστε να μη ξεπερνούν οι νόμιμες κεραίες τα 15 W σε αστική περιοχή.Σε ημιαστική έχω δει κανονικά 60 W σε μεγάλο Πυλώνα που διοχέτευε όμως την ισχύ του αρκετά έξω από το χωριό/πόλη... Φυσικά όταν υπάρχουν ξηλώματα κεραιών αυξάνεται η ισχύς των υπαρχόντων κεραιών για να εξυπηρετήσουν τον κόσμο.

Για τον τίτλο....το δεύτερο κομμάτι μπορεί να σχολιαστεί; Μα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΕΡΑΙΕΣ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ.Δεν είναι το παράξενο της υπόθεσης.Οι καμουφλαρισμένες είναι πρόβλημα το οποίο όμως έχει λογική εξήγηση...

Στην Ε.Ε. το όριο είναι 30 W σε κατοικημένες/ 120 W σε ημιαστικές/επαρχία. Στην Ελλάδα τα όρια είναι 50% κάτω... Αν βρεις κάποια κεραία στην Ελλάδα εντός αστικής περιοχής που δε τηρεί τις προϋποθέσεις(πχ στον Πύργο των Αθηνών οι κεραίες ενώ έχουν μεγάλη ένταση τηρούν τις προϋποθέσεις:cool: ) να κάνεις καταγγελία...:blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Εντόπισα το παρακάτω παράξενο κατασκεύασμα το αποίο μου μοιάζει για κεραία κινητής τηλεφωνίας. Προσέξτε πώς κρύβεται από τη μια πλευρά από την καμινάδα, τα καλώδια που φαίνονται να βγαίνουν από κάτω και η χρηστικότητα της όλης κατασκευής. Για διαφήμιση του εν λόγω ξενοδοχείου τόσο ψηλά, μου φαίνεται πολύ περίεργο. Επιπρόσθετα αν είναι κεραία κινητής πρέπει να μην έχει άδεια από τη νομαρχία ή από όπου αλλού παίρνουν την άδεια μιας και είναι πολύ πονηρά καλυμμένη. Και αν τελικά είναι, πόση είναι η επιτρεπόμενη απόσταση από σχολεία που πρέπει να τηρείται?
Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα το παρακάτω παράξενο κατασκεύασμα το αποίο μου μοιάζει για κεραία κινητής τηλεφωνίας. Προσέξτε πώς κρύβεται από τη μια πλευρά από την καμινάδα, τα καλώδια που φαίνονται να βγαίνουν από κάτω και η χρηστικότητα της όλης κατασκευής. Για διαφήμιση του εν λόγω ξενοδοχείου τόσο ψηλά, μου φαίνεται πολύ περίεργο. Επιπρόσθετα αν είναι κεραία κινητής πρέπει να μην έχει άδεια από τη νομαρχία ή από όπου αλλού παίρνουν την άδεια μιας και είναι πολύ πονηρά καλυμμένη. Και αν τελικά είναι, πόση είναι η επιτρεπόμενη απόσταση από σχολεία που πρέπει να τηρείται?

 

 

φιλε εχει γεμισει η Αθηνα απο τετοιες "καλυμενες" κεραιες....:wacko: :wacko: :wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

κάπου είδα πως τις φτιάχνουν και με φύλλα για να φαίνονται σαν δέντρα
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

φιλε εχει γεμισει η Αθηνα απο τετοιες "καλυμενες" κεραιες....:wacko: :wacko: :wacko:

 

 

...μαλιστα πριν 2-3 χρονια οταν αρχιζαν να εξαπλονονται αυτες οι κεραιες το περιοδικο "Ραδιοεπικοινωνιες"¨(= περιοδικο ραδιοερασιτεχνικου ενδιαφεροντος) ειχε κανει ενα σχετικο ρεπορταζ....ειχαν παει κατι ρεπορτερ-κομμαντος :p σε ταρατσες και φωτογραφισαν τις κεραιες απο την μεσα πλευρα ;) ....ηταν κανονικες κεραιες κινητης τηλεφωνιας.....:wacko: :wacko: :wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...