Jump to content

Καμουφλαρισμένες κεραίες / Κεραίες σε κατοικημένες περιοχές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα φίλε μου. Μάλιστα, είναι κεραίες 2 εταιριών. Αυτό το καταλαβαίνεις από τα 2 κουτιά που βρίσκονται δίπλα από τις κεραίες. Εκει μέσα είναι τα λινκ. Ένα για την μία εταιρία και ένα για την άλλη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η χρηστικότητα της όλης κατασκευής. Για διαφήμιση του εν λόγω ξενοδοχείου τόσο ψηλά, μου φαίνεται πολύ περίεργο. Επιπρόσθετα αν είναι κεραία κινητής πρέπει να μην έχει άδεια από τη νομαρχία ή από όπου αλλού παίρνουν την άδεια μιας και είναι πολύ πονηρά καλυμμένη. Και αν τελικά είναι, πόση είναι η επιτρεπόμενη απόσταση από σχολεία που πρέπει να τηρείται?

 

Πονηρά καλυμμένες είναι πλέον όλες φίλε μου στα αστικά κέντρα και αυτό διότι με το παραμικρό ανίδεοι και ημιμαθείς τις ξηλώνουν χωρίς να καταλαβαίνουν ότι έτσι δημιουργούν πολλαπλάσια προβλήματα...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα το παρακάτω παράξενο κατασκεύασμα το αποίο μου μοιάζει για κεραία κινητής τηλεφωνίας. Προσέξτε πώς κρύβεται από τη μια πλευρά από την καμινάδα, τα καλώδια που φαίνονται να βγαίνουν από κάτω και η χρηστικότητα της όλης κατασκευής. Για διαφήμιση του εν λόγω ξενοδοχείου τόσο ψηλά, μου φαίνεται πολύ περίεργο. Επιπρόσθετα αν είναι κεραία κινητής πρέπει να μην έχει άδεια από τη νομαρχία ή από όπου αλλού παίρνουν την άδεια μιας και είναι πολύ πονηρά καλυμμένη. Και αν τελικά είναι, πόση είναι η επιτρεπόμενη απόσταση από σχολεία που πρέπει να τηρείται?

 

Κεραία είναι σχεδόν σίγουρα. Το αν έχει άδεια ή όχι θέλει ψάξιμο, αλλά δεν θα προξενούσε έκπληξη να μην έχει (το συνηθίζουν οι εταιρείες).

Αναλυτικά οι προυποθέσεις και οι περιορισμοί για την εγκατάσταση κεραιών κινητής τηλεφωνίας καθορίζονται από το ν. 3431/3.2.2006 (ΦΕΚ Α 13).

 

ΥΓ Εάν δεν κάνω λάθος σύμφωνα με το νόμο η απόσταση από σχολείο πρέπει να είναι τουλάχιστον 300 μέτρα

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Και ένα σχετικό άρθρο από τα σημερινά Νέα

 

 

 

«Ακτινοβολία σε σπίτια, μπαλκόνια, προαύλια και αίθουσες σχολείων»

 

Απαράδεκτα υψηλά τα όρια στην Ελλάδα

 

 

«Ως ερευνητική ομάδα έχουμε πραγματοποιήσει μετρήσεις έπειτα από αιτήματα κατοίκων που δεν εμπιστεύονται την αρμόδια κρατική υπηρεσία» λέει ο Λ. Μαργαρίτης, διευθυντής του Τομέα Βιολογίας Κυττάρου και Βιοφυσικής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

«Αυτά που έχουμε καταγράψει καταδεικνύουν ότι η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία μέσα σε σπίτια, σε μπαλκόνια, σε προαύλια σχολείων και σε σχολικές αίθουσες είναι μεν κάτω από τα όρια ακτινοβολίας που ισχύουν στην Ελλάδα, αλλά είναι ταυτόχρονα πάνω από τα όρια πολλών χωρών, όπως η Γαλλία, η Βουλγαρία, η Κίνα, το Βέλγιο, η Αίγυπτος, η Ρωσία κ.ά.», εξηγεί ο κ. Μαργαρίτης και επισημαίνει ότι τα όρια ακτινοβολίας από κεραίες κινητής τηλεφωνίας στη χώρα μας πρέπει να μειωθούν τουλάχιστον κατά 10 φορές.

Σύμφωνα με το άρθρο 31, όπου περιγράφονται οι ρυθμίσεις σχετικά με την εγκατάσταση κεραιών, τα ασφαλή όρια για την έκθεση του κοινού τίθενται στο 70% των ορίων της Ε.Ε. για τους σταθμούς βάσης που βρίσκονται σε απόσταση μεγαλύτερη των 300 μέτρων από σχολεία, βρεφονηπιακούς σταθμούς, νοσοκομεία και γηροκομεία και στο 60% για αυτούς που βρίσκονται σε μικρότερη απόσταση. Από τον συγκεκριμένο νόμο προκύπτει ότι τα όρια ακτινοβολίας στην Ελλάδα κυμαίνονται μεταξύ 22 και 33 βολτ ανά μέτρο (V/m).

 

Λανθασμένα όρια

Ο λόγος που επικαλείται ο καθηγητής Βιολογίας την περαιτέρω μείωση της ακτινοβολίας είναι ο εξής: «Οφείλουμε κατ΄ αρχάς να διευκρινίσουμε ότι δεν υπάρχουν “όρια ασφαλούς έκθεσης”, όπως λανθασμένα αναφέρουν τα έγγραφα της Ελληνικής Επιτροπής Ατομικής Ενέργειας. Τα όρια αυτά έχουν προταθεί, με βάση την αύξηση θερμοκρασίας που προκαλείται στο ανθρώπινο σώμα για ορισμένο χρόνο έκθεσης- περίπου 30 λεπτά- των ανθρώπων στην ακτινοβολία. Στην περίπτωση των κεραιών βάσης αυτό δεν ισχύει, αφού οι ευρισκόμενοι σε παραπλήσιες οικίες και χώρους εργασίας, σχολεία κ.λπ. είναι δυνατό να δέχονται την ακτινοβολία από την κεραία ολόκληρο το 24ωρο, σε καθημερινή βάση. Επιπλέον, οι μηχανισμοί με τους οποίους δρουν αυτές οι ακτινοβολίες στα κύτταρα δεν είναι ακόμη σαφείς», λέει ο κ. Μαργαρίτης.

Όπως αναφέρουν μελέτες που έχουν δημοσιευθεί σε έγκυρα διεθνή επιστημονικά έντυπα, με επίπεδα έκθεσης εντός των ισχυόντων «ορίων αποδεκτής έκθεσης» ή λίγο υψηλότερα παρουσιάστηκε αλλαγή συμπεριφοράς σε ποντίκια, μείωση της συγκέντρωσης ιόντων ασβεστίου των εγκεφαλικών κυττάρων σε κοτόπουλα, διάσπαση DΝΑ των κυττάρων του εγκεφάλου σε αρουραίους.

«Οι μέχρι τώρα επιδημιολογικές έρευνες σε ανθρώπινο πληθυσμό, σε σχέση με ακτινοβολίες κινητής τηλεφωνίας, έχουν καταγράψει συσχέτιση της έκθεσης με καρκίνο. Άλλη μελέτη κατέδειξε για πρώτη φορά, αμυδρή συσχέτιση με κάποιο είδος καρκίνου του ματιού. Από τη στιγμή που οι μηχανισμοί με τους οποίους δρουν αυτές οι ακτινοβολίες στα κύτταρα δεν έχουν αναλυθεί πλήρως, θεωρώ σωστό να ακολουθείται η αρχή της προφύλαξης, δηλαδή η αποφυγή κάθε έκθεσης στην ακτινοβολία, εφόσον αυτό είναι εφικτό. Γι΄ αυτό προτείνουμε την επανασχεδίαση του δικτύου των κεραιών, έτσι ώστε οι τιμές της ακτινοβολίας σε κοντινά μπαλκόνια, διαμερίσματα και ιδίως σχολικά συγκροτήματα να μην υπερβαίνουν τα 0,2 βολτ ανά μέτρο», καταλήγει ο κ. Μαργαρίτης.

 

http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20070612&nid=4956138&sn=ΕΛΛΑΔΑ

 

http://assets.in.gr/AssetService/Image.ashx?c=3992038&r=0&p=0&t=0&q=85&w=800&v=1&

 

http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20070612&nid=4956135&sn=ΕΛΛΑΔΑ

 

http://assets.in.gr/AssetService/Image.ashx?c=3992085&r=0&p=0&t=0&q=85&w=800&v=1&

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

ωραια.. και τωρα που εντοπισαμε οτι ειναι κεραια, τι διαδικασιες κανουμε για να την ξηλωσουμε?

 

υ.γ. και για οσους θα μου απαντησουν με υβρεις και επιθεσεις δηλωνω οτι:

1) σπιτι μου η cosmote εχει πολυ χαμηλο σημα, αλλα δε με ενοχλει καθολου αυτο, ουτως η αλλως οταν ειμαι σπιτι με βρισκουν και στο σταθερο

2) οποιος ειναι τοσο σιγουρος οτι ειναι ασφαλες να εχει μια κεραια πανω απο το κεφαλι του, και κατηγορει τους υπολοιπους για σκοταδισμο και ημιμαθεια, μπορει να δωσει το καλο παραδειγμα και να βαλει αυτος κεραια στην πολυκατοικια του.

ουτως η αλλως λετε οτι ειναι ασφαλες, η μηπως κανω λαθος ;)

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. και για οσους θα μου απαντησουν με υβρεις και επιθεσεις

Γιατί να σου απαντήσουν με ύβρεις και επιθέσεις :rolleyes:? Επειδή δεν θέλεις να έχεις μια κεραία πάνω από το κεφάλι σου… όπως και οι περισσότεροι βέβαια ;).

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε γράψει πολλές φορές αλλά ας τα ξαναγράψουμε.

 

1) Αν δεν έχει άδεια είναι εύκολο αλλά δεν θα σου βγει τζάμπα (οι δικηγόροι πρέπει να βγάλουν κάνα φράγκο). Αν έχει άδεια δεν ξηλώνεται με νόμιμο και φθηνό τρόπο.

 

2) Το που είναι η κεραία και το τι τρως εσύ και το αν είναι καλύτερα να φύγει η κεραία ή όχι είναι μεγάααααλο θέμα. Το σωστό και ασφαλές θα ήταν να γίνουν μετρήσεις από ειδικούς στον χώρο σου και να ενημερωθείς αν τρως ακτινοβολία από την συγκεκριμένη κεραία και κυρίως πόση. Το να φύγει η κεραία δεν σημαίνει ότι θα μειωθεί η ακτινοβολία που δέχεσαι, μπορεί και να αυξηθεί.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι από την στιγμή που θέλουμε κινητή τηλεφωνία πρέπει να έχουμε και όσο το δυνατόν περισσότερες κεραίες (ακριβώς για να μειώνεται η επιβάρυνση του περιβάλλοντος σε η/μ ακτινοβολία).

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Sumfwno arxika me ton Xphus.....

Kata deuteron exei gemhsei h athina me thermosyfwnes k tetoia koytakia...einai kyriolektika pantoy...toylaxiston mexri persi poy hmoun Ellada....

 

To oti einai kalhmmenoi symvainei gia tou eksei logous kata eme:

 

-Gia na mhn trexei kathe katoikos, eidika aytos pou den kserei tipota k trwei ayta poy lene oi kaloi mas dhmosiografoi, sta dikasthria gia thn kathe keraia opou k na einai ayth.

 

-Merikes tha einai paranomes opote kryvontai skopima apo thn aiteria. Epipeon, mias k perimenoun na vgei h adeia egatastash thn thetoun se leitoyrgia mias k sthn Ellada kati tetoio pernaei apo pollous foreis.

 

-Gia aisthitikous logous(ayto einai apopsh twn providers)-einai mia asxhmia gia mena oi thermosyfwnes.

 

Akoma tha prosthesw oti an ginei metrhsh apo thn EETT ston stathmo vaseis h aiteria prepei na to gnwrisei pou, shmainei oti aneta me remote access mporei na allaksei thn isxy ekpomphs k synepws thn aktinovolia ths kathe keraias me katallhlo software....shladh ola kala kata ton elegxo...Ara to thema einai poly ma poly megalo.....

 

Gia mena h alhthia einai kapou sthn mesh.....:worry:

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

ωραια.. και τωρα που εντοπισαμε οτι ειναι κεραια, τι διαδικασιες κανουμεγια να την ξηλωσουμε?

 

υ.γ. και για οσους θα μου απαντησουν με υβρεις και επιθεσεις δηλωνω οτι:

1) σπιτι μου η cosmote εχει πολυ χαμηλο σημα, αλλα δε με ενοχλει καθολου αυτο, ουτως η αλλως οταν ειμαι σπιτι με βρισκουν και στο σταθερο

2) οποιος ειναι τοσο σιγουρος οτι ειναι ασφαλες να εχει μια κεραια πανω απο το κεφαλι του, και κατηγορει τους υπολοιπους για σκοταδισμο και ημιμαθεια, μπορει να δωσει το καλο παραδειγμα και να βαλει αυτος κεραια στην πολυκατοικια του.

ουτως η αλλως λετε οτι ειναι ασφαλες, η μηπως κανω λαθος ;)

 

Να μη ξηλώσουμε μήπως?:O Την ακτινοβολία (βλαβερή ή μη βλαβερή) θα τη τρως ούτως ή άλλως αφού αυτή τη στιγμή π.χ η Cosmote στη περιοχή σου για να μισοκαλύπτει το κενό αυτό έχει βάλει κάποια άλλη γειτονική κεραία να δουλεύει Χ2...(και σκέψου τους ανθρώπους που μένουν κοντά σε αυτή τη γειτονική κεραία)

 

Επίσης μπορεί εσύ στο σπίτι να μην το χρειάζεσαι υπάρχουν όμως πάρα πολλοί άνθρωποι που το χρειάζονται και δεν νομίζω να υπάρχει λόγως εξαιτίας του ασθενούς σήματος το κινητό τους να δουλεύει στη διπλάσια ισχύ για να μιλήσουν σαν άνθρωποι και να τρώνε στο κεφάλι τους τη διπλάσια ακτινοβολία...:(

 

Να πω επίσης πως αν τόσους αιώνες ζούσαμε με το φόβο απέναντι στη τεχνολογία τώρα δεν θα είχαμε ούτε ρεύμα... Για αυτό τέτοιες αντιλήψεις τη στιγμή που επίσημα δεν έχει αποδειχθεί τίποτα μόνο μεσαιωνικές μπορούν να χαρακτηριστούν...:!:

 

Αλλά το πιο υποκριτικό και για εμένα γελοίο (και μην το λάβεις ως επίθεση, συζήτηση κάνουμε) είναι ότι όλοι εσείς που κατηγορείτε τις κεραίες έχετε κινητό!:lol: Δηλαδή να έχουμε κινητά, να μπορούμε να επικοινωνήσουμε εκτός σπιτιού (κάτι που για να γίνει χρειάζονται κεραίες) αλλά επειδή στο δικό μας σπίτι δεν το χρειαζόμαστε μην έχουμε κοντά μας καμία κεραία! Έλεος...:X Αν είστε επιφυλακτικοί και αρνητικά διακείμενοι απέναντι στη κινητή τηλεφωνία δώστε το σωστό παράδειγμα και μην χρησιμοποιείτε κινητό!!!;) Και να πω και κάτι άλλο? Δεν κοιτάμε αυτά που τρώμε, αυτά που πίνουμε, τον αέρα που αναπνέουμε, το ότι είμαστε κλεισμένοι σε 4 τοίχους με δεν ξέρω και εγώ πόσες συσκευές να λειτουργούνε και να εκπέμπουν ακτινοβολία,αλλα και το γενικότερο lifestyle μας, οι κεραίες κινητής μας πείραξαν και από αυτές θα πάθουμε καρκίνο...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τη γνωμη σου και για τους χαρακτηρισμους που μου προσαπτεις

 

ο,τι ομως και αν μου λες δε μου αλλαζεις τη γνωμη, και εφοσον δεν εχει αποδειχθει κατι μεχρι τωρα, ασε με να πιστευω οτι θελω.

αν αποδειξει καποιος ανεξαρτητος φορεας οτι ειναι ακινδυνο να εχω μια κεραια πανω η απεναντι απο το κεφαλι μου, τοτε θα αναθεωρησω

 

μεχρι τοτε ομως, μπορεις να κανεις εσυ το πρωτο βημα, και ως αποδειξη του προοδευτισμου σου και του ελευθερου πνευματος σου και να βαλεις κεραια στο σπιτι σου, στο σπιτι της φιλης σου, των γονιων σου η και κοντα στο σχολειο του παιδιου σου (300μ δεν ειναι η ελαχιστη αποσταση?)

 

κανε αυτο πρωτα και μετα κατηγορησε εμας για σκοταδισμο και μεσαιωνικες αντιληψεις

 

υ.γ. το τι τρωει και τι πινει ο καθενας ειναι θεμα επιλογης του. το να βαλουν ομως κατι στην απεναντι πολυκατοικια το οποιο μπορει να ειναι επικινδυνο για την υγεια του, να μην τον ενημερωνουν και να το καμουφλαρουν προσπαθωντας να τον παραπλανησουν για το τι πραγματικα ειναι, αναιρει καθε εννοια ελευθερη επιλογης. κατα τη γνωμη μου συγκρινεις ανομοια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τη γνωμη σου και για τους χαρακτηρισμουε που μου προσαπτεις

 

οτι ομως και αν μου λες δε μου αλλαζεις τη γνωμη, και εφοσον δεν εχει αποδειχθει κατι μεχρι τωρα, ασε με να πιστευω οτι θελω.

αν αποδειξει καποιος ανεξαρτητος φορεας οτι ειναι ακινδυνο να εχω μια κεραια πανω η απεναντι απο το κεφαλι μου, τοτε θα αναθωρησω

 

μεχρι τοτε ομως, μπορεις να κανεις εσυ το πρωτο βημα, και ως αποδειξη του προοδευτισμου σου και του ελευθερου πνευματος σου να βαλεις κεραια στο σπιτι σου, στο σπιτι της φιλης σου, των γονιων σου η και κοντα στο σχολειο του παιδιου σου (300μ δεν ειναι η ελαιστη αποσταση?)

 

κανε αυτο πρωτα και μετα κατηγορησε εμας για σκοταδισμο και μεσαιωνικες αντιληψεις

 

υ.γ. το τι τρωει και τι πινει ο καθενας ειναι θεμα επιλογης του. το να βαλουν ομως κατι στην απεναντι πολυκατοικια το οποιο μπορει να ειναι επικινδυνο για την υγεια του, να μην τον ενημερωνουν ,και να το καμουφλαρουν προσπαθωντας να τον παραπλανησουν για το τι πραγματικα ειναι, αναιρει καθε εννοια ελευθερη επιλογης. κατα τη γνωμη μου συγκρινεις ανομοια πραγματα

Δεν νομίζω ότι σε έβρισα. Μήπως παρεξηγήσαι λίγο εύκολα?:blink: Εγώ αγαπητή μου έχω δώσει χώρο στη Ε.Ο Αθηνών-Λαμίας για εγκατάσταση κεραίας. Και στο σπίτι μου δεν θα έβαζα μόνο για αισθητικούς λόγους. Αλλά αν δεν θέλεις να συζητήσεις καν τότε τι κάνεις σε ένα forum?:wacko: Eπίσης ξαναλέω πως αν είχαμε μια τέτοια συμπεριφορά απέναντι στη τεχνολογία τότε δεν θα έιχαμα ούτε ρεύμα (Μεσαίωνας).

Και αφού δεν καταλαβαίνεις ότι με το να ξηλωθεί μια κεραία δεν καταφέρνεις απολύτως τίποτα (κάποια γειτονική με άυξηση της έντασης θα κληθεί να καλύψει το σημείο ενώ όσοι δύσμοιροι μιλούν στο κινητό τους λόγω του αραιού δικτύου αυτό θα εκπέμπει σε μεγαλύτερη ισχύ) ΠΕΤΑΞΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!!! Από τη μία έχουμε κινητό και κάνουμε τη δουλειά μας και από την άλλη δεν θέλουμε τις κεραίες, πως γίνεται αυτό μόνο εσύ το ξέρεις....:worry: :O

Link to comment
Share on other sites

Εσύ λες δεν θες κεραία πάνω στο σπίτι σου στον γονιών σου κτλ κτλ.. Και που θα μπουν οι κεραίες? Φαντάζομαι όμως πως αν κάπου (εκτός σπιτιού σου αφού εκεί σε βρίσκουν και στο σταθερό) δεν έχεις σήμα κατηγορείς την εταιρία! Και πληροφοριακά, το να βάλεις κεραία πάνω στο σπίτι σου δεν σε επηρεάζει καθόλου... Επίσης όσο καλύτερο σήμα έχεις στο κινητό τόσο λιγότερη ακτινοβολία τρως από αυτό, που το έχεις και διπλα στο κεφάλι σου...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σε έβρισα. Μήπως παρεξηγήσαι λίγο εύκολα?:blink: Εγώ αγαπητή μου έχω δώσει χώρο στη Ε.Ο Αθηνών-Λαμίας για εγκατάσταση κεραίας. Και στο σπίτι μου δεν θα έβαζα μόνο για αισθητικούς λόγους. Αλλά αν δεν θέλεις να συζητήσεις καν τότε τι κάνεις σε ένα forum?:wacko: Eπίσης ξαναλέω πως αν είχαμε μια τέτοια συμπεριφορά απέναντι στη τεχνολογία τότε δεν θα έιχαμα ούτε ρεύμα (Μεσαίωνας).

 

το επιχειρημα περι αισθητικης πρεπει να το παρω στα σοβαρα?

Link to comment
Share on other sites

το επιχειρημα περι αισθητικης πρεπει να το παρω στα σοβαρα?

 

Πες μου ένα λόγο για να μην το πάρεις στα σοβαρά.:wacko: :mad: (και μου αρέσει πως από όλα όσα εγραψα συγκράτησες αυτό).

Link to comment
Share on other sites

maria24 είσαι το ίδιο προκατελημένη προς την τεχνολογία μεν την γιαγιά μου.

Όσο για το αν θα έβαζα κεραία κινητής τηλεφωνίας πάνω από το σπίτι μου λέω χωρίς κανένα ενδοιασμό, πως αν μου το ζητούσαν από την εταιρία στην οποία είμαι συνδρομητής, θα έβαζα γιατί τον τελευταίο χρόνο η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο,

Δεν βλέπουμε την σαρκοφάγο του κατεστραμμένο αντιδραστήρα του Τσρνόμπιλ ο οποίος εξακολουθεί να περιέχει το 95% των ραδιενεργών υλικών και είναι έτοιμος να καταρρεύσει και τώρα τρέχουν να τον βάλουν σε ειδικό θόλο αλλά δεν προλαβαίνουν. Μας πειράζουν οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας που όσο πυκνότερο δίκτυο υπάρχει τόσο μειώνεται η εκπομπή της μη ιονήζουσας ακτινοβολίας από την συσκευή μας.

Link to comment
Share on other sites

maria24 είσαι το ίδιο προκατελημένη προς την τεχνολογία μεν την γιαγιά μου.Όσο για το αν θα έβαζα κεραία κινητής τηλεφωνίας πάνω από το σπίτι μου λέω χωρίς κανένα ενδοιασμό, πως αν μου το ζητούσαν από την εταιρία στην οποία είμαι συνδρομητής, θα έβαζα γιατί τον τελευταίο χρόνο η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο,

Δεν βλέπουμε την σαρκοφάγο του κατεστραμμένο αντιδραστήρα του Τσρνόμπιλ ο οποίος εξακολουθεί να περιέχει το 95% των ραδιενεργών υλικών και είναι έτοιμος να καταρρεύσει και τώρα τρέχουν να τον βάλουν σε ειδικό θόλο αλλά δεν προλαβαίνουν. Μας πειράζουν οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας που όσο πυκνότερο δίκτυο υπάρχει τόσο μειώνεται η εκπομπή της μη ιονήζουσας ακτινοβολίας από την συσκευή μας.

 

αγαπητε συμφορουμιτη,

μπορεις να μου γνωρισεις τη γιαγια σου να κανουμε παρεα

 

οσο για την προκαταληψη μου, εκφραζω τη γνωμη μου, χωρις να προσβαλλω καποιον, η να εμποδιζω τον αντιλογο

πειτε ο,τι θελετε, και κατηγορηστε με για σκοταδισμο

 

ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΕΡΑΙΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΤΕ

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΕΡΑΙΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΤΕ

 

Και τότε γιατι μπαίνεις στη διαδικασία να το συζητήσεις σε ένα forum? Για να ...συμφωνήσουμε μαζί σου?:lol: Ακόμα δεν μου είπες α)γιατι χρησιμοποιείς κινητό

β)γιατι δεν λαμβάνεις σοβαρά το επιχείρημα περι αισθητικής?

Link to comment
Share on other sites

απαξιω να σου απαντησω

 

ο καθενας κρινεται απο αυτα που λεει

 

E βέβαια, εσύ Θεά, υπεράνω...:rolleyes: Μήπως μας κάνεις και χάρη όταν μας απευθύνεις το λόγο?:lol: Αλήθεια πως κρίνεται κάποιος που στην όποια επιχειρηματολογία της αντίθετης άποψης απαντά με αοριστολογίες? Τέλως πάντων, δεν συνεχίζω να ασχολούμαι μαζί σου, είναι κρίμα να κλειδωθεί το θέμα και να διαγράφονται μηνύματα χωρίς λόγο...

 

Πάντως γενικά να πω πως ύστερα καθόμαστε και σχολιάζουμε γιατι οι εταιρείες κινητής δεν έχουν στην Ελλάδα καλό σήμα... Ας ελπίσουμε ώστε στο μέλλον να υπάρχει ένα πιο σαφές νομικό πλαίσιο σχετικά με την εγκατάσταση και λειτουργία κεραιών και τις διαδικασίες αδειοδότησης (που κάθε άλλο παρά διαφανείς είναι στη συγκεκριμένη χώρα) και, γιατί όχι, και υποχρεωτική συνεγκατάσταση από τις εταιρείες...! Αν πάτε σε άλλες χώρες στο εξωτερικό όπως Γαλλία, Αγγλία, Η.Π.Α, Ελβετία, Ιαπωνία κ.λ.π θα δείτε πως μέσα στις πόλεις δεν υπάρχει σημείο που να μην έχετε full σήμα! Και να φανταστείτε πως π.χ στη Γαλλία δεν το χρησιμοποιούν τόσο το κινητό όσο εμείς!:!:

Link to comment
Share on other sites

maria24 με το να επικαλείσαι συνεχώς το δικαίωμά σου να μην έχεις κεραία κινητή τηλεφωνίας πάνω από το κεφάλι σου δεν βγάζει πουθενά.

Εδώ γίνεται μια...πολιτισμένη συζήτηση. Συμφωνούμε με όποιες απόψεις μας αντιπροσωπεύουν, διαφωνούμε με όποιες μας βρίσκουν αντίθετους καθώς και αιτιολογούμε με συγκεκριμένα επιχειρήματα και όχι με αερολογίες.

Τέλος μην το σκέφτεσαι καθόλου να σε γνωρίσω με την γιαγιά μου γιατί θα γίνεται ένα εκρηκτικό δίδυμο.:cry: Εκτός ότι δεν θα αφήσετε καμία κεραία κινητής τηλεφωνίας όρθια φοβούμαι επίσης πως δεν θα αφήσετε ούτε και τις τηλεοπτικές κεραίες που ούτε λόγος δεν γίνεται παρόλο που λειτουργούν σε πολύ μεγαλύτερες συχνότητες σε σχέση με αυτές τις κινητή τηλεφωνίας.:p

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΕΡΑΙΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΤΕ

 

Οπωσδήποτε κανείς δεν μπορεί να σου στερήσει το δικαιωμα αυτό. Εξ όσων γνωρίζω όμως εγώ θα επέλεγα να την έχω ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω από το κεφάλι μου! Οι κεραίες εκπέμπουν σήμα σε γωνία κλήσης 60 μοιρών. Αυτοί που είναι από κάτω ακριβώς δέχονται ελάχιστη ακτινοβολία. Οι δυστοιχείς είναι αυτοί που βρίσκονται εντός του πεδίου που εκπέμπει το σήμα η κεραία.

 

Γενικότερα, όμως θα ήταν καλό να γίνουν μετρήσεις και -ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ- κάποιος ανεξάρτητος φορέας να αποφανθεί για το τι είναι το λιγότερο βλαβερό: Πολλές μικρές σε χαμηλή ακτινοβολία ή κάποιες μεγάλες σε απομακρισμένες (σχετικά) περιοχές (όπως αυτές της τελεόρασης ή κάτι ανάλογο).

 

Αλήθεια, πιστεύετε οτι μια εταιρεία θα επέλεγε το -συνολικό- κόστος των πολλών μικρών κεραιών; Εχω έντονες αμφιβολίες σχετικά με το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μπορούμε να συνεχίσουμε πολιτισμένα με επιχειρήματα, χωρίς προσωπικές επιθέσεις και χαρακτηρισμούς;:!:
Link to comment
Share on other sites

....... και τις τηλεοπτικές κεραίες που ούτε λόγος δεν γίνεται παρόλο που λειτουργούν σε πολύ μεγαλύτερες συχνότητες σε σχέση με αυτές τις κινητή τηλεφωνίας.:p

 

Νομίζω ήθελες να γράψεις για την μεγαλύτερη ισχύ, οι συχνότητες είναι λίγο πιο κάτω. Αυτό είναι αλήθεια, σπίτια μας η ένταση από τους τηλεοπτικούς και ραδιοφωνικούς σταθμούς είναι μεγαλύτερη.

 

Υπάρχει και το ζήτημα της χωρητικότητας του δικτύου, κάθε κεραία εξυπηρετεί ταυτόχρονα έναν συγκεκριμένο αριθμό κινητών, περισσότερες κεραίες θα πει μεγαλύτερη σιγουριά ότι το δίκτυο θα λειτουργήσει σε μια κρίσιμη (ή "κρίσιμη" στιγμή (σεισμός, πρωτοχρονιά κτλ...)

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει κάποια στιγμή να ξεκαθαρίσει το τοπίο, να οριοθετηθούν επίσημα οι προδιαγραφές και όποιος λέει μπαρούφες χωρίς απόδειξη (είτε είναι δημοσιογράφος που θέλει θέμα, είτε "επιστήμονας" που θέλει χρηματοδότηση για ερευνητικό πρόγραμμα) να πηγαίνει αυτόφωρο. Και φυσικά να μην λέγονται και νομοθετούνται πράγματα παλαβά, όπως αυτό με τα 300 μέτρα. Δηλαδή αν ο πυλώνας είναι στα 500 μέτρα και έχει στραμμένη κατευθείαν πάνω στο σχολείο μια κεραία είναι καλά; Ενώ αν είναι στα 250 μέτρα και εκπέμπει μόνο στην αντίθετη κατεύθυνση είναι επικίνδυνη;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...