Jump to content

Καμουφλαρισμένες κεραίες / Κεραίες σε κατοικημένες περιοχές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια παρατήρηση:

Οι κεραίες (εκπομπής ή/και λήψης κάθε είδους) δεν τοποθετούνται εντός μεταλλικών κουτιών διότι το μέταλλο, ως αγώγιμο υλικό, ανακλά το μεγαλύτερο μέρος της εκπεμπόμενης ΗΜ ακτινοβολίας, "εγκλωβίζοντας" το κύμα εντός του, καθιστώντας την λειτουργία τους προβληματική.

 

Σωστα .....ο ορος μεταλλικο κουτι ηταν για να δωσω μια εικονα οτι η κατασκευη ειναι << αορατη >> και ουσιαστικα ενσωματομενη στην πινακιδα του καταστηματος .Το υλικο του δεν το γνωριζω ( ειναι λιγο ψηλα για να το << χτυπησω >> να δω αν ειναι μεταλο ) αλλα ειδα οτι εκει μεσα μπηκε μια κεραια...

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει και εγω οτι ολο και αυξανονται οι κατηγοριες για κρυμενες κεραιες σε διαφορα σημεια πιστευω πως ο φοβος που υπαρχει ειναι σιγουρα δικαιολογιμενος μιας και σαν πολιτες οι ενημερωση που εχουμε μονο εγκυρη δεν ειναι και το μονο που γινετε ειναι να μεγαλοποιητε το προβλημα απο τα ΜΜΕ.Οπως αναφεραν και πιο πανω οι fab3d κ agiorgitis η θεση τοποθετησης των κεραιων ειναι δικοπο μαχαιρι αλλα αυτο το θεμα θα πρεπει να βγουν κ να το αναλυσουν εκτεταμενα καποιοι γνωστες αλλα που...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
μόλις είδα αυτό το θέμα θυμήθηκα μια κλώσσα που βγήκε στην ΕΤ3 και φώναζε.Κακά τα ψέματα ως τεχνικός θα μπορέσω να σας εξηγήσω κάποια πράγματα να μην φωνάζουμε.Σε ένα βαθμό όσα λέγονται εδώ μέσα είναι σωστά.Θα έπρεπε οι εταιρίες κινητής να τοποθετούν κεραίες σε νόμιμα μέρη με την άδεια της Πολεοδομίας και της ΔΕΗ.ΟΜΩΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ(πχ στην cosmote σε ένα μήνα νομιμοποιείται η κεραία ενώ στην ΤΙΜ σε κανά 2 χρόνια και αν...);Παίρνουμε στο cs και κάνουμε παράπονα για το σήμα.Όμως έτσι λέμε στην εταιρία βελτίωσε το σήμα σου.Πάει η εταιρία και βάζει κεραία(ακόμα ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΑ) και κάνουμε διαδήλωση στην πορεία της γειτονιάς για να κατέβει η κεραία :( Αν έιναι δυνατόν.Αλλά είμαστε έλληνες.Στον Βόλο 2 κεραίες αδειοδοτημένες επειδή ήθαλαν οι κάτοικοι κατέβηκαν.Για καθίστε ρε παιδιά,τι νομίζεται;Οι κεραίες κινητής είναι πυρηνικοί αντιδραστήρες :lol: ;Είναι λάμπες χαμηλής ισχύος(το μέγιστο 60w) που εκπέμπουν συχνότητες πολύ χαμηλές σε σχέση με το ορατό φως!!!!Τι νομίζεται ότι είναι;Και αυτές είναι στημένες από εξειδικευμένους ανθρώπους και συνεργεία.Τι γίνεται με τις άλλες κεραίες που υπάρχουν;ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ?Το wifi που έχει στήσει ο ερασιτέχνης γείτονας με τον ερασιτέχνη οπαδό της ασύρματης τεχνολογίας δε σας ανησυχεί που λειτουργεί σε συχνότητες 2,5GHZ και είναι 100% κακοστημένο;Γιατί τόσος φόβος και απέχθεια για τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας; Πάρτε νετμονιτορ και κάντε μετρήσεις.Αν βρείτε κεραία πάνω από τα όρια κάντε παράπονα.Αν όχι τουλάχιστον μη φωνάζετε.να γνωρίζεται ότι τις κεραίες τις χρησιμοποιούν οι δήμαρχοι για να κερδίζουν την εύνοια των ψηφοφόρων και όχι γιατί σας αγαπάνε.Ξέρετε ότι αυτοί είναι τα μεγαλύτερα ρεμάλια;Αυτοί ΚΑΛΟΥΝ τις εταιρίες για τοποθέτηση κεραιών(πχ Ο "κύριος" μήτρου στο Βόλο) και μετά τις κατεβάζουν για λόγους ασφαλείας.Μη φωνάζετε λοιπόν αλλά ναι,αντισταθείτε στις καμουφλαρισμένες κεραίες αλλά όχι στις νόμιμες.Δεν είναι τίποτα επικίνδυνο.... :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Είναι δύο κεραίες 20 μέτρα από το σπίτι μου. Μια της ΤΙΜ και η άλλη είναι από ραδιοφωνικό σταθμό. Κάθε μέρα πονοκέφαλο εχω . Τι να κάνω βρε παιδιά; Λέτε να πάω κανα βράδυ και να κόψω από ένα καλώδιο και στις δύο; Αλλά δεν πιστεύω να έχουν συναγερμό η κάμερα;:ninja: :p
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο κεραίες 20 μέτρα από το σπίτι μου. Μια της ΤΙΜ και η άλλη είναι από ραδιοφωνικό σταθμό. Κάθε μέρα πονοκέφαλο εχω . Τι να κάνω βρε παιδιά; Λέτε να πάω κανα βράδυ και να κόψω από ένα καλώδιο και στις δύο; Αλλά δεν πιστεύω να έχουν συναγερμό η κάμερα;:ninja: :p

 

να πας!

και εγω μαζι σου!!!

περα απο τη πλακα ομως, πολυ κοντα σου ειναι ρε γαμωτο!:(

Link to comment
Share on other sites

Paidia epeidh diavazw diafora.. Oi keraies kinhths thlefwnias DEN ekpempoun dunatotero shma apo auto twn kinhtwn thlefwnwn!!

 

Apla to thema einai oti mporei na stelnontai polla radiofwnika shmata thn idia xronikh stigmh!

Link to comment
Share on other sites

Paidia epeidh diavazw diafora.. Oi keraies kinhths thlefwnias DEN ekpempoun dunatotero shma apo auto twn kinhtwn thlefwnwn!!

 

Apla to thema einai oti mporei na stelnontai polla radiofwnika shmata thn idia xronikh stigmh!

:blink: Από το άρθρο του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (link):

Base stations transmit power levels from a few watts to 100 watts or more, depending on the size of the region or "cell" that they are designed to service.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας region δεν εννοεί απαραίτητα κατοικιμένη περιοχή.

 

Τα πολλά watts είναι στα βουνά ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο κεραίες 20 μέτρα από το σπίτι μου. Μια της ΤΙΜ και η άλλη είναι από ραδιοφωνικό σταθμό. Κάθε μέρα πονοκέφαλο εχω . Τι να κάνω βρε παιδιά; Λέτε να πάω κανα βράδυ και να κόψω από ένα καλώδιο και στις δύο; Αλλά δεν πιστεύω να έχουν συναγερμό η κάμερα;:ninja: :p

 

δεν ειναι καθολου ασχημη η ιδεα σου,δυστυχως τα πραγματα με τις κεραιες δεν ειναι καθολου καλα και ειδικα οταν τις εχεις και τοσο κοντα σου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας region δεν εννοεί απαραίτητα κατοικιμένη περιοχή.

 

Τα πολλά watts είναι στα βουνά ;)

Και μόνο που ξεκινάει από μερικά Watt είναι αρκετό, ώστε να ξεπεράσει ένα κινητό τελευταίας γενιάς... ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

 

Otan exoume sundesh point to point, dhladh sthn prokeimenh periptwsh Keraia me Kinhto thlefwno tote o pompos ths keraias stelnei shma idias isxuos me to shma pou stelnei to kinhto!

Auto les esy isxuei fisika, me thn diafora oti thn idia xronikh stigmh einai energes polles sundeseis point to point!

To eixa pei kai sto arxiko mou post!

Den thelw na katsw na analusw pws leitourgoun ta kupselota diktua..

 

Kai ena tip: Panta na kratate to kinhto oso pio makria mporeite apo to auti sas giati akoma kai ena cm apostashs parapanw upotetraplasiazei thn isxu pou dexetai o egefalos!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο κεραίες 20 μέτρα από το σπίτι μου. Μια της ΤΙΜ και η άλλη είναι από ραδιοφωνικό σταθμό. Κάθε μέρα πονοκέφαλο εχω . Τι να κάνω βρε παιδιά; Λέτε να πάω κανα βράδυ και να κόψω από ένα καλώδιο και στις δύο; Αλλά δεν πιστεύω να έχουν συναγερμό η κάμερα;:ninja: :p

 

20m; :blink:

 

Anyway, η κεραία της κινητής δεν είναι τίποτα μπροστά στην κεραία του ραδιοφωνικού σταθμού.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Άυτά για να θυμηθούμε λιγάκι, όταν εγώ σε ένα άλλο θέμα, σχετικά με την κεραία κινητής στην ταράτσα, έλεγα ότι προκαλεί πολλά προβλήματα και άλλοι λέγαν ότι έιναι πιο υγειϊνό!!

Και ότι άλλοι θα ευχόντουσαν να είχαν κεραία κινητής στην τάράτσα τους!!

Ας ξαναμιλήσουν τώρα, μπάς και κάνουν τον πονοκέφαλο του παιδιού να περάσει!!

Φιλικά Πάντα!!

<-@Storman@->:superman:
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι μια κεραία ραδιοφωνικού σταθμού εκπέμπει πολύ ισχυρότερα από οποιαδήποτε κεραία κινητής. Ελέγξτε το δεύτερο link. Οι κεραίες των ραδιοσταθμών είναι αρκετά χιλιόμετρα μακριά ενώ πολύ κοντά στο σημείο μέτρησης υπάρχει σταθμός βάσης της Cosmote.

 

http://emf.physics.auth.gr/gr/north_greece/north_greece.htm

http://emf.physics.auth.gr/gr/measurements.php?mea=21&date=16-12-2003

 

 

Και ένα γενικό...

 

http://www.fasmaprogram.gr/

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Άυτά για να θυμηθούμε λιγάκι, όταν εγώ σε ένα άλλο θέμα, σχετικά με την κεραία κινητής στην ταράτσα, έλεγα ότι προκαλεί πολλά προβλήματα και άλλοι λέγαν ότι έιναι πιο υγειϊνό!!

Και ότι άλλοι θα ευχόντουσαν να είχαν κεραία κινητής στην τάράτσα τους!!

Ας ξαναμιλήσουν τώρα, μπάς και κάνουν τον πονοκέφαλο του παιδιού να περάσει!!

Φιλικά Πάντα!!

 

Το να πάσχει το παιδί από ημικρανίες το αποκλείουμε? Και εμένα ακριβώς απέναντι από τη δουλειά μου υπάρχει κεραία κινητής αλλά δεν πονάει το κεφάλι το δικό μου ή κάποιου άλλου συναδέλφου. :O Τι να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

τι διαβάσατε αυτό: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=586806

η άποψη σας;

ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΟΙ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΕΝΗΜΕΡΩΤΟΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ! (ΝΑΙ ΦΩΝΑΖΩ):knife: :rocket:

 

Είναι σοβαρά τα άτομα; Αντί να μειώνουν την ακτινοβολία ΤΗΝ ΑΥΞΑΝΟΥΝ!!!!!!:mad:

Δείτε αυτό >> http://www.hermes-program.gr/

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΟΙ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΕΝΗΜΕΡΩΤΟΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ! (ΝΑΙ ΦΩΝΑΖΩ):knife: :rocket:

 

Είναι σοβαρά τα άτομα; Αντί να μειώνουν την ακτινοβολία ΤΗΝ ΑΥΞΑΝΟΥΝ!!!!!!:mad:

Δείτε αυτό >> http://www.hermes-program.gr/

 

Για εξηγα το λιγο αυτο που λες!

Link to comment
Share on other sites

Δείτε αυτό >> http://www.hermes-program.gr/
Αυτό τώρα γιατί το δίνεις; Έρευνα με χορηγό την Vodafone!!! :lol:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγα το λιγο αυτο που λες!

Δες αυτό >> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=742493#post742493

 

και δεν το λέω μόνο εγώ ή το συγκεκριμένο μέλος. Το λένε φυσικοί που κάνουν μετρήσεις και υπολογισμούς και είναι πολύ πιο αρμόδιοι να απαντήσουν. Και όχι η κυρία Μαρίτσα της γειτονιάς... ;)

 

 

Αυτό τώρα γιατί το δίνεις; Έρευνα με χορηγό την Vodafone!!!

Η Vodafone *σε συνεργασία με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνίο και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης*. Δεν νομίζω να θέλουν να πουν ψέματα τα πανεπιστήμια.

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone *σε συνεργασία με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνίο και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης*. Δεν νομίζω να θέλουν να πουν ψέματα τα πανεπιστήμια.
Μην το λες, μην το λες... Τα φράγκα πολλά κάνουν, και οι μίζες περισσότερα...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να ισχύει,οι κεραίες δεν θα έπρεπε να είναι καμουφλαρισμένες.

Εάν οι κεραίες δεν ήταν καμουφλαρισμένες τότε η Αθήνα θα ήταν μία πόλη κεραία. Εγώ συμφωνώ με τις καμουφλαρισμένες κεραίες. Κάνουν το περιβάλλον πιο ανθρώπινο.

 

Μην το λες, μην το λες... Τα φράγκα πολλά κάνουν, και οι μίζες περισσότερα...

Πιστεύεις ότι όλα είναι έτσι; Ίσως ναι, ίσως και όχι. Όμως μία παράνομη κεραία κατά πάσα πιθανότητα δεν εκπέμπει πάνω από τα όρια. Γιατί αν συμβαίνει αυτό και γίνουν μετρήσεις τότε τρώει και πρόστιμο η εταιρία.

 

Μακάρι να μπει νόμιμη και καμουφλαρισμένη κεραία απέναντι μου! Δεν με πειράζει καθόλου. Ίσα ίσα θα είναι καλύτερα από το τωρινό χάος που υπάρχει. Αρκεί βέβαια να μην υπάρχουν αντιδράσεις.;)

 

 

 

Δηλαδή εσείς συμφωνείτε με αυτό που έγινε στη Πολυτεχνιούπολη; Εγώ το βρίσκω χυδαίο και είναι εκτός ορίων Δημοκρατίας.:mad:

Link to comment
Share on other sites

.Δηλαδή εσείς συμφωνείτε με αυτό που έγινε στη Πολυτεχνιούπολη; Εγώ το βρίσκω χυδαίο και είναι εκτός ορίων Δημοκρατίας.:mad:

Eγώ διαφωνώ με την πράξη αλλά θέλω να ξέρω πού υπάρχουν κεραίες.

Να είναι όλες ορατές δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσείς συμφωνείτε με αυτό που έγινε στη Πολυτεχνιούπολη; Εγώ το βρίσκω χυδαίο και είναι εκτός ορίων Δημοκρατίας.:mad:
Εγώ πάλι βρίσκω εκτός ορίων δημοκρατίας το να καμουφλάρουν τις κεραίες και κυρίως σαν καμινάδες. Ας βρουν κάποιο τρόπο κάλυψης και όμορφο αλλά και να φαίνεται ότι εκεί είναι κεραία (ας κάνουν διαγωνισμό π.χ. με διακοσμητές). Η «προσομοίωση» καμινάδας δεν νομίζω να έγινε για ομορφιά... :whistle:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...