Jump to content

OnePlus 2


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει παρατηρήσει κάνεις την αλλαγή της επιλογής data από την μία κάρτα στην άλλη;Εμένα μου το κάνει μερικές φορές όταν χάνω το σήμα στην πρώτη κάρτα όπου είναι και επιλεγμένη για data
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα (και χρόνια πολλά για την ημέρα),μια γρήγορη ερώτηση,έχω Wind με νέα SIM και δεν βλέπω να συνδέεται σε 4G (ή LTEδεν γνωρίζω τι αναγράφει στην οθόνη), ενώ φίλος πάλι με Wind αλλά με S6 έχει κανονικά.Τα κινητά δίπλα-δίπλα. Πήρα Wind και από θέμα κάρτας είμαι κομπλέ ,σύμφωνα με αυτούς.Εννοείται στα "δίκτυα κινητής τηλεφωνίας" το έχω επιλεγμένο. Τι μπορεί να συμβαίνει;

Βάλε τη καρτα σιμ σε αλλο κινητό που υποστηρίζει 4g. Περίμενε ώσπου να πιάσει δίκτυο 4g.

Μετά βάζεις τη σιμ πάλι στο κινητό σου και λογικά θα δεις το 4g.

Υπάρχει αυτό το πρόβλημα και σε άλλες συσκευές με τη σιμ της wind

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Βάλε τη καρτα σιμ σε αλλο κινητό που υποστηρίζει 4g. Περίμενε ώσπου να πιάσει δίκτυο 4g.

Μετά βάζεις τη σιμ πάλι στο κινητό σου και λογικά θα δεις το 4g.

Υπάρχει αυτό το πρόβλημα και σε άλλες συσκευές με τη σιμ της wind

Δοκίμασα με ένα Huawei P8 Lite στο οποίο έδειχνε μέχρι H+ .(αυτό δεν είναι 4G,έτσι ; ). Το έβαλα στο OP2 και δείχνει H.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα (και χρόνια πολλά για την ημέρα),μια γρήγορη ερώτηση,έχω Wind με νέα SIM και δεν βλέπω να συνδέεται σε 4G (ή LTEδεν γνωρίζω τι αναγράφει στην οθόνη), ενώ φίλος πάλι με Wind αλλά με S6 έχει κανονικά.Τα κινητά δίπλα-δίπλα. Πήρα Wind και από θέμα κάρτας είμαι κομπλέ ,σύμφωνα με αυτούς.Εννοείται στα "δίκτυα κινητής τηλεφωνίας" το έχω επιλεγμένο. Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

'Εχω το ίδιο πρόβλημα μόνο που δεν μπορώ να δοκιμάσω σε άλλο τηλ μιας και δεν έχω άλλη συσκευή να παίρνει nano sim. Στο καρτοσυμβόλαιο που έχω της wind πάλι έχει κανονικά LTE-4G οπότε πιστεύω ότι η κάρτα sim του free2go που έχω το πρόβλημα αν και την αγόρασα πριν μια βδομάδα μάλλον είναι παλιού τύπου και δεν υποστηρίζει 4G όπως διάβασα σε ένα link της wind. Θέλω να περάσω από ένα κατάστημα της wind να το επιβεβαιώσω...

 

Τώρα όσον αφορά το OPT από χθές το πρωί κάνω ένα πείραμα για να δώ πόσο μπορεί να με κρατήσει η μπαταρία του με την ελάχιστη δυνατή χρήση που μπορώ να του κάνω. Έχω απενεργοποιήσει εντελώς την μία από τις 2 sim, έχω απενεργοποιήσει το wifi , το 3G-4G και γενικά όλα τα data, το gps και το bluetooth, έχω βάλει την μπαταρία στο mode για εξοικονόμηση μπαταρίας και χρησιμοποιώ το τηλέφωνο μόνο όταν το έχω ανάγκη όπως χρησιμοποιούσα δηλαδή και το παλιό μου sony live with walkman . Ανοίγω βέβαια το wifi ή τα data αν χρειαστώ κάτι για λίγο αλλά μετά τα επενεργοποιώ αμέσως. Το αποτέλεσμα είναι ότι από χθες το πρωί με φουλ φόρτιση σήμερα το βραδυ αυτή την στιγμή που σας γράφω έχει φτάσει στο 70% η μπαταρία. Δηλαδή μιαμιση μέρα (36 ώρες περίπου). Αν συνεχίσει έτσι τότε πιστεύω θα κλείσω πάνω απο 5 μέρες χωρις φόρτιση που για μένα είναι απίστευτη αυτονομία από ένα κινητό με 5,5 inches οθόνη και 8 πυρήνες επεξεργαστή.... Θα σας ενημερώσω για το τελικό αποτέλεσμα...

 

Να σας πω βέβαια ότι με όλα ανοιχτά , και με 2 sim ενεργοποιημένες και με όλη την ώρα να το παίζω τις πρώτες μέρες που το αγόρασα με έβγαζε μια με μιαμιση μέρα και πολύ οριακά τις 2 μερες... Με απαιτητική βέβαια χρήση...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι άνω τούμπα ψηλά, δίπλα στην πυλαία, και με Vodafone έχω φουλ σήμα. Οποίος έρχεται με κοσμοτε στο σπιτι μου, πρέπει να ψάχνει σήμα έστω για να μπορεί να δεχτεί κλήσεις. (συνήθως 0-1 μπάρες) Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες περιοχές που έχω τεσταρει. Κάθε φορά που οι γνωστοί μου με κοσμοτε έχουν 1 μπάρα σήματος, εγώ με Vodafone έχω τρεις.

 

Πυλαία -Πυλαία πάλι η Vodafone είναι μόνο "τρύπες".

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με ένα Huawei P8 Lite στο οποίο έδειχνε μέχρι H+ .(αυτό δεν είναι 4G,έτσι ; ). Το έβαλα στο OP2 και δείχνει H.

Και τα Huawei ίδιο πρόβλημα έχουν.

Βρες καποιο Samsung η lg που σίγουρα είναι συμβατά με το 4g της wind.

Για να δεις 4g στο κινητό σου αρκεί να εγγραφεί η κάρτα μια φορά στο δίκτυο του 4g απο άλλη συσκευή.

Τα έχω περάσει και νομίζω αυτη είναι η λύση στο πρόβλημα σου

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να θυμίσω ότι έχουμε ξεχωριστά θέματα όπου συζητάμε την κάλυψη του δικτύου των εταιριών τηλεφωνίας. Παρακαλώ να επανέλθουμε στα της συσκευής του τίτλου μιας και ούτως ή άλλως κάποια post δεν φαίνεται να τη γλυτώνουν τη σκούπα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όσον αφορά το OPT από χθές το πρωί κάνω ένα πείραμα για να δώ πόσο μπορεί να με κρατήσει η μπαταρία του με την ελάχιστη δυνατή χρήση που μπορώ να του κάνω. Έχω απενεργοποιήσει εντελώς την μία από τις 2 sim, έχω απενεργοποιήσει το wifi , το 3G-4G και γενικά όλα τα data, το gps και το bluetooth, έχω βάλει την μπαταρία στο mode για εξοικονόμηση μπαταρίας και χρησιμοποιώ το τηλέφωνο μόνο όταν το έχω ανάγκη όπως χρησιμοποιούσα δηλαδή και το παλιό μου sony live with walkman . Ανοίγω βέβαια το wifi ή τα data αν χρειαστώ κάτι για λίγο αλλά μετά τα απενεργοποιώ αμέσως. Το αποτέλεσμα είναι ότι από χθες το πρωί με φουλ φόρτιση σήμερα το βραδυ αυτή την στιγμή που σας γράφω έχει φτάσει στο 70% η μπαταρία. Δηλαδή μιαμιση μέρα (36 ώρες περίπου). Αν συνεχίσει έτσι τότε πιστεύω θα κλείσω πάνω απο 5 μέρες χωρις φόρτιση που για μένα είναι απίστευτη αυτονομία από ένα κινητό με 5,5 inches οθόνη και 8 πυρήνες επεξεργαστή.... Θα σας ενημερώσω για το τελικό αποτέλεσμα...

 

 

45 ώρες μόλις τώρα και η μπαταρία βρίσκετε ακόμη στο 65%.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος για τέτοιες δοκιμές. Δεν υπάρχει λόγος αγοράς SmartPhone αν δεν το χρησιμοποιείς για το smart κομμάτι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος για τέτοιες δοκιμές. Δεν υπάρχει λόγος αγοράς SmartPhone αν δεν το χρησιμοποιείς για το smart κομμάτι.

Μα το χρησιμοποιώ κανονικά. Και τις εφαρμογές του και το ιντερνετ. Απλά το χρησιμοποιώ μόνο οταν πραγματικά το χρειάζομαι και δεν του κάνω αλόγιστη χρήση όπως πχ να παίζω παιχνιδια κλπ... Ενεργοποιώ το wifi ή τo 4g ανάλογα με το τι θα χρειαστώ , κάνω την δουλειά μου που συνήθως δεν είναι πάνω από 1 λεπτό, και μετά απλά τα απενεργοποιώ όλα για εξοικονόμιση μπαταρίας. Απλά βάζοντας το σε mode εξοικονόμιση μπαταρίας απενεργοποιούνται κάποια features όπως τα google services και δεν τρώνε μπαταρία καθώς είναι σε standby mode ....Επίσης έχω παρατηρήσει ότι σε εξοικονομηση μπαταρίας πέφτει αρκετά και η απόδοση του τηλεφώνου πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι ίσως απενεργοποιεί τον έναν από τους 2 επεξεργαστές του τηλεφώνου για λιγοτερη κατανάλωση.

 

Αλλά οκ καταλαβαίνω το σκεφτικό σου απλά εγώ το κάνω το τεστ για να δώ σε κάποια έκτατη ανάγκη που θα βρεθώ κάπου χωρίς φορτιστή (πχ σε κανένα 3ημερο-4ημερο ταξίδι) μέχρι πόσο μπορεί να κρατήσει η μπαταρία του χωρίς να μείνω πάντα από κινητό τηλεφωνο. Και τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά ως τώρα.

 

70 ώρες ανοιχτό και η μπαταρία είναι ακόμη στο 47%.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα το 1 για 2η συσκευή έβγαλε 10 μέρες με 4.4.4 και 7 με 5.1.1.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάνετε πάνω από 1-2 μέρες να φτάσετε σπίτι σας, στο φορτιστή σας και στη πρίζα σας; :) Εμένα το μόνο που με απασχολεί είναι να με γυρνάει σπίτι ανεξαρτήτου χρήσεως, πράγμα που πιστεύω το 2 το κάνει άνετα!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς από εσάς το πρόβλημα απόκρισης του home button??

 

Εγώ έχω παρατηρήσει οτι ενώ λειτουργεί άψογα μόνο όταν το φορτίζω και αυτό όχι πάντα έχει ένα θεματάκι. Χάνει που και που το πάτημα και θέλει και δεύτερη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το home button είδα στο Internet πολλά άρθρα και βίντεο να δείχνουν ότι όταν το κρατάς με το ένα χέρι και πατάς με το άλλο τον home button δεν λειτουργεί. Κάποιο θέμα γειωσης αν κατάλαβα καλά. Έχετε δει τέτοια περιστατικά?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως μπορουμε να αγορασουμε την ευρωαικη εκδοση one plus 2 υπαρχει καποιο κινεζικο καταστημα να το χει φερει ?

χρειαζετε προσκληση ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως μπορουμε να αγορασουμε την ευρωαικη εκδοση one plus 2 υπαρχει καποιο κινεζικο καταστημα να το χει φερει ?

χρειαζετε προσκληση ?

 

Έχει πολλά κινέζικα που το πουλάνε. Δε χρειάζεται πρόσκληση από κινέζικο. Για παράδειγμα το review του myphone έγινε με συσκευή απο κινεζικό και δεν είχε θέμα με κάλυψη δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανει κανενας,αναβαθμιση,καποιον οδηγο...? Αγορασε μεταχειρω φιλος,και δεν μπορει να βγαλει ακρη....:wacko:

 

δεν εχει εικονιδιο για ανβαθμιση....:confused:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανει κανενας,αναβαθμιση,καποιον οδηγο...? Αγορασε μεταχειρω φιλος,και δεν μπορει να βγαλει ακρη....:wacko:

 

δεν εχει εικονιδιο για ανβαθμιση....:confused:

Settings>About Phone>System update.

Τελευταία έκδοση είναι η 2.1.1

Link to comment
Share on other sites

Settings>About Phone>System update.

Τελευταία έκδοση είναι η 2.1.1

 

ευχαριστω του το εστειλα.....:happy:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος πρόβλημα με ασθενείς σήμα στο δίκτυο. Εκεί που άλλο τηλέφωνο με την ίδια εταιρεία έχει 4 στα 5 το one plus δείχνει 0. Είμαι μαι την τελευταία oxygen.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος πρόβλημα με ασθενείς σήμα στο δίκτυο. Εκεί που άλλο τηλέφωνο με την ίδια εταιρεία έχει 4 στα 5 το one plus δείχνει 0. Είμαι μαι την τελευταία oxygen.

 

Το δικτυο το εχεις στο 4G να παιζει η σε 3G ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...