Jump to content

myphone POLL: Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης για εσάς;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης smartphone για εσάς;  

1.159 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης smartphone για εσάς;

    • Μικρότερη των 4 ιντσών
      6
    • (4,0-4,2) ίντσες
      18
    • (4,3-4,5) ίντσες
      62
    • (4,6-4,9) ίντσες
      208
    • (5,0-5,2) ίντσες
      451
    • (5,3-5,5) ίντσες
      201
    • (5,6-5,7) ίντσες
      140
    • (5,8-5,99) ίντσες
      30
    • 6 ίντσες ή μεγαλύτερη
      38
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      5


Recommended Posts

4,5 έως 5 δαγκωτό... με ιδιαιτερη προτίμηση στα 4,7

και προσωπικά αν δεν μπορώ να πληκτρολογήσω με το ένα χέρι το θεωρώ μεγάλο..

για εμένα αυτό ειναι το κριτήριο... αν ειναι να χρειάζομαι 2 χέρια τότε (για εμένα) ειναι tablet και όχι smartphone!

 

Συμφωνώ. Και εγώ θεωρώ την ιδανική 5-5.2 γιατί παραπάνω πρέπει να βάλω και δεύτερο χέρι και είναι άβολο και υπερβολικό κάποιες φορές. Απο εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με την οθόνη αυτή καθ' αυτή. Παίζει ρόλο γενικά το μέγεθος της πρόσοψης του κινητού.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με τα δεδομένα της εποχής, εγώ προτιμώ τις 5 ίντσες, γιατί είναι ένα μέγεθος που και οι μεγαλοθονάκηδες μπορούν να κάνουν υποχώρηση και οι μικροθονάκηδες την υπέρβαση.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά Προτιμώ 5 έως αυστηρά 5.5 παραπάνω δεν αντέχω.

Είχα το 1520, 1320, 640XL, Ascend Mate 7 έκανα ειλικρινείς προσπάθειες, αλλά κάθε φορά που έφερνα το ταψί κοντά στα μούτρα μου γινόταν έκλειψη ηλίου... lights out λέμε :lol:

5.5 ούτε τεράστιο το λές, ούτε μικρό, όπως πχ Lg G3 υποδειγματικότατο, μαϊτζέβελο (λαϊκιστί), ευκολοδούλευτο :cool:

Πάντως όλα έχουν να κάνουν όπως πολύ σωστά θα έχουν ήδη αναφέρει αρκετοί συμφορουμίτες, ο λόγος οθόνης προς μέγεθος και bezels, τουτέστιν οι τελικές διαστάσεις και όχι τόσο η διαγώνιος της οθόνης.

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

από 4,7 και άνω θεωρώ ότι είναι ό,τι πρέπει. φυσικά θα πρέπει να έχει και την ανάλογη μπαταρία διότι μεγαλύτερη οθόνη = περισσότερες διεργασίες. μπορεί πχ το nexus 6 να το ξεζουμίσω στις ταινίες λόγω της οθόνης και να θέλω μία συγκεκριμένη μπαταρία. σε ένα iPhone από την άλλη είμαι μια χαρά ικανοποιημένος και με την μπαταρία του 4s μιας και η οθόνη του δεν είναι για πολλές διεργασίες.

φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι με ένα compact δεν θα έκανα τη δουλειά μου απλώς ένα z ultra το θεωρώ "κορυφή" όσον αφορά την οθόνη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

4,5 max

Ρε παιδιά πως επιλέγετε από 5 και πάνω; Χωράει στην τσέπη σας;

 

Εξαρτάται απόλυτα από την κατασκευή. Με τη συσκευή μου, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μετά το Note3, επιλογή μου το Note4. Φανατικά στις 5,7".:)

Έτσι !

Διαβάζονται καλύτερα τα updates στο facebook και τα μηνύματα στο viber στην παντόφλα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

4,7-5,5 πάντα ανάλογα την κατασκευή του κινητου λεπτό χοντρό με γωνίες χωρίς

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω το oneplus με 5,5. Μια χαρά είναι. Όταν κάποτε πάρω το επόμενο (αν τότε εισαγονται πλέον κινητά στην Ελλάδα) πιθανότατα θα είναι λίγο μεγαλύτερο. Όχι γιατί το χρειάζομαι τώρα, αλλά γιατί μέχρι τότε θα έχει γίνει standard.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Πριν 4 χρονια είχα κινητό στις 3.8". Από το 2.1" n80 που είχα ηταν τρελή αναβάθμιση. Έπειτα πήγα σε LG 4x στις 4.7" και μου φάνηκε αρχικά τεράστιο. Σε 9 μήνες χτύπησα note 3 στις 5.7". Μου φανηκε απόλυτα φυσιολογικό με μικρά bezels. Είναι απόλαυση. Πολλές σειρές παιχνίδια ανετο σερφαρισμα και πολλά άλλα κάτι που σε μικρότερη οθόνη έβγαζα τα μάτια μου. Ελπίζω σε ένα note 5 στις 5.9" με μικρότερα bezels από του note 3 ώστε να έχουν ιδιες διαστάσεις με μεγαλύτερη οθόνη. Το όριο πιστεύω είναι στις 6.2" αλλά με 10-15% max να είναι bezels και το υπόλοιπο οθόνη. Για παραπάνω πας σε 10ιντσο tablet.
Link to comment
Share on other sites

Ολα θεμα του τι βολευει τον καθενα ειναι. Παλια ελεγα 4 με 4.5, μετα 5....Θεωρουσα υπερβολη τις 6 μεχρι που επιασα το Mate 7...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ως κάτοχος του Note II προτιμώ πλέον λίγο μεγαλύτερο. 5,7-5,9 για μένα το ιδανικό.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως στις 5,5 εως και 5,7 ειναι ιδανικα για ολους και αυτο διαλεξα στο poll αν και για τα γουστα μου ειναι στις 6 ιντσες για internet και games.
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! είναι ανάλογα την χρήση που κάνει ο καθένας, τίποτα δεν είναι ηλίθιο....

εγώ έχω 5" και μου φαινεται πολυ λιγο πλεον.....πριν ειχα 3.2 και ηταν ψειρα και 3.5 σε iphone και επισης πολυυυυυ μικρο, ετσι πηγα σε 5, ομως τωρα το συνηθισα παλι μικρο ειναι, εχω ενα ταμπλετοτηλεφωνο 7" αλλα θα μπει στο αμαξι για car multimedia-gps κτλ γιατι δεν με βολευει αυτο το μεγεθος για το κουβαλημα οχι για να μιλαω μια χαρα μιλουσα με το 7" στο χερι και στο αυτι...., γιατι θελει μεγαλο τσαντακι μεσης να το εχεις μαζι σου, οποτε το επομενο θα ειναι στις 6" να ειμαστε μεσα! :lol::lol::lol: επισης εχει σημασια και τι χερια εχουμε, εγω πχ ειμαι 1.86 εχω μεγαλα χερια οποτε το κραταω μια χαρα, αμα το δωσεις σε εναν κοντο ή σε παιδι λογικο να μην μπορει, μεγαλες ιντζες σε HD αναλυση πολυ ξεκουραστο σε οτι κανεις! επισης να πω πως ΠΟΤΕ δεν παιζω παιχνιδια σε κινητα....μονο σε ταμπλετς....οποτε δεν κρινω τι κανει σε παιχνιδια το μεγεθος μεγαλου κινητου. Αυτα....

 

Υ.Γ ειχαμε και αλλο τετοιο θεμα θυμαμαι τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

5-5,5" θεωρω ιδανικες για smartphone,αλλα στις 5,5" μονο το καλουπι του G3 λογω bezels.Μετα ξεφευγουμε...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μέχρι 5 είναι μια χαρά το g2 που είναι ένα πολύ μαζεμένο κινητό είναι τέλειο. Θα δυσκολευτώ να βρω κάτι τόσο βολικό πάλι.
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

για εμένα μέγιστη διαγώνιος 5'

αν και μόνον αν δεν υπάρχουν μπέτζελ τότε δεχομαι και 5,1-5,2

MOBILE:

HTC Desire S (2012-2015),

Xiaomi Mi4 LTE(2015-),

SII I9100 (2015- For Fun, Flashing CM roms etc)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...