Jump to content

Εδώ Λονδίνο: Διαμονή, διασκέδαση, ψώνια, συγκοινωνίες κ.α.


harryal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μια εβδομαδα Λονδινο 3 ατομα ποσα μετρητα πρεπει να εχω;Εννοειται οτι καρτες εχω οποτε δεν ξερω που μπορει να μην κανουν δεκτες τις πιστωτικες.

 

Κάρτες δέχονται απλά παντού, εκτός από τα περίπτερα στο δρόμο και τους πάγκους στις αγορές. Κατά τα άλλα, αν μιλάμε για συνολικό ποσό που θα χρειαστείς για μία εβδομάδα, υπολόγισε τουλάχιστον 50 λίρες την ημέρα στις οποίες θα συμπεριλαμβάνονται έξοδα μετακίνησης, φαγητό, μικρές αγορές.

 

Αν πρόκειται να επισκεφθείς ακριβά μαγαζιά και εστιατόρια σίγουρα το ποσό θα ανέβει.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάρτες δέχονται απλά παντού, εκτός από τα περίπτερα στο δρόμο και τους πάγκους στις αγορές. Κατά τα άλλα, αν μιλάμε για συνολικό ποσό που θα χρειαστείς για μία εβδομάδα, υπολόγισε τουλάχιστον 50 λίρες την ημέρα στις οποίες θα συμπεριλαμβάνονται έξοδα μετακίνησης, φαγητό, μικρές αγορές.

 

Αν πρόκειται να επισκεφθείς ακριβά μαγαζιά και εστιατόρια σίγουρα το ποσό θα ανέβει.

Οκ σχεδον ολα θα γινονται με καρτα.Αυτο ηθελα να ξερω για να μην παρω πολλα μετρητα και χανω με τις ισοτιμιες.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Οκ σχεδον ολα θα γινονται με καρτα.Αυτο ηθελα να ξερω για να μην παρω πολλα μετρητα και χανω με τις ισοτιμιες.

 

Για μία εβδομάδα καλύτερα να πάρεις καμία 300αριά λίρες για μικρές αγορές, τις μεγάλες τις κάνεις με κάρτες και αν χρειαστείς τραβάς από οποιαδήποτε ΑΤΜ. Άντε να χάσεις 4-5 ευρώ με την ισοτιμία, και πολλά λέω.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα η οποια δεν ξερω κατα ποσο κολλαει εδω...

 

μπορει να δωσει καποιος infos για outlet στο Λονδίνο και στα περιχωρα ?

 

στο Liverpool κοντά υπάρχει το Chesire Oaks .. προχτές ήμουν... ταπί έμεινα!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω Λονδίνο προς το Μάρτιο για 5 μέρες διακοπές.. αλλά όποιον και να ρωτάω μου λέει οτι όλα είναι πολύ πιο ακριβά από Ελλάδα:(
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω Λονδίνο προς το Μάρτιο για 5 μέρες διακοπές.. αλλά όποιον και να ρωτάω μου λέει οτι όλα είναι πολύ πιο ακριβά από Ελλάδα:(

 

Ισχύει γενικά. Αλλά για διακοπές πας, δε μετακομίζεις :) Το ίδιο θα ίσχυε αν έρθεις στην Αθήνα από κάποια κωμόπολη επάρχίας. Πας στην πρωτεύουσα, είναι όλα πιο ακριβά από τις άλλες πόλεις. Πάντως έχω βρει πολλά πράγματα φθηνότερα από Αθήνα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στο County Hotel του ομίλου imperial hotels έχει μείνει κανείς ? Αξίζει (για ζευγάρι) σαν ξενοδοχείο ή λέει να δώσω ~40€ :ninja:παραπάνω για τα υπόλοιπα του ομίλου όπως Royal National, President…?

Κάθε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Στο County Hotel του ομίλου imperial hotels έχει μείνει κανείς ? Αξίζει (για ζευγάρι) σαν ξενοδοχείο ή λέει να δώσω ~40€ :ninja:παραπάνω για τα υπόλοιπα του ομίλου όπως Royal National, President…?

Κάθε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη.

 

Αν μπορείς να τα δώσεις, να τα δώσεις. Από τα Imperial Hotels, πιστεύω πως το καλύτερο είναι το Bedford, ειδικά αν πάρεις δωμάτιο με θέα στον πίσω κήπο/αυλή, που θα έχει και πιο ησυχία.

 

Γενικά όλα της αλυσίδας είναι καλά, αλλά όπως είναι προφανές όσο πέφτει η τιμή, πέφτει και το επίπεδο των υπηρεσιών.

 

Κατά τη γνώμη μου όμως, ο συνδυασμός τοποθεσίας και τιμής είναι ίσως ο καλύτερος σε όλο το Λονδίνο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς αυτό που είπε ο VeCo... τα φθηνά είναι πολύ μέτρια, είναι τόσο καλή η τοποθεσία που είναι πάντα γεμάτα, και δεν τα συντηρούν όσο θα έπρεπε, ίσως επειδή δεν τους πολυνοιάζει. Δηλαδη από Royal National και πάνω είναι οκ... αν απλά θες ένα κρεβάτι για το βράδυ, κάνουν όλα. Αλλά κατά τ'άλλα, και ειδικά ως ζευγάρι, στα μικρά εξαρτάται σε τί δωμάτιο θα πέσεις... το Tavistock ας πούμε έχει μερικά που είναι οκ, άλλα που μυρίζουν υγρασία και δε λένε μία.. όσο ανεβαίνεις τιμή τόσο καλύτερα είναι. Το County δεν το έχω δει μέσα, αλλά το ότι είναι φθηνότερο απ'το Tavistock δε με εμπνέει καθόλου... Τέλος το ότι έχει κοινά μπάνια (ένα άνα 4 δωμάτια) θα ήταν deal-breaker αν πήγαινα με τη γυναίκα μου :p
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς αυτό που είπε ο VeCo... τα φθηνά είναι πολύ μέτρια, είναι τόσο καλή η τοποθεσία που είναι πάντα γεμάτα, και δεν τα συντηρούν όσο θα έπρεπε, ίσως επειδή δεν τους πολυνοιάζει. Δηλαδη από Royal National και πάνω είναι οκ... αν απλά θες ένα κρεβάτι για το βράδυ, κάνουν όλα. Αλλά κατά τ'άλλα, και ειδικά ως ζευγάρι, στα μικρά εξαρτάται σε τί δωμάτιο θα πέσεις... το Tavistock ας πούμε έχει μερικά που είναι οκ, άλλα που μυρίζουν υγρασία και δε λένε μία.. όσο ανεβαίνεις τιμή τόσο καλύτερα είναι. Το County δεν το έχω δει μέσα, αλλά το ότι είναι φθηνότερο απ'το Tavistock δε με εμπνέει καθόλου... Τέλος το ότι έχει κοινά μπάνια (ένα άνα 4 δωμάτια) θα ήταν deal-breaker αν πήγαινα με τη γυναίκα μου :p

 

Αυτό θα έπρεπε να είναι deal-braker γενικώς. :)

 

Μία φορά έμεινα στο Bedford για δύο βράδια και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος γιατί:

 

(α) το δωμάτιο παρ' ότι ήταν δίπλα από το ανελκυστήρα, έβλεπε πίσω και ήταν ήσυχο

(β) ήταν καθαρό και σχετικώς άνετο

(γ) το μπάνιο ήταν εντελώς μα εντελώς καινούργιο, πατώματα, τοίχοι, συστήματα κλπ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε θα είναι οι εκπτώσεις στο Λονδίνο ?

Και αν ξέρετε τίποτα για το Bicester Village, που έχει πολλές μάρκες σε πιο χαμηλές τιμές?

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε θα είναι οι εκπτώσεις στο Λονδίνο ?

Και αν ξέρετε τίποτα για το Bicester Village, που έχει πολλές μάρκες σε πιο χαμηλές τιμές?

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι ξεκινανε αρχες Ιανουαριου

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε θα είναι οι εκπτώσεις στο Λονδίνο ?

Και αν ξέρετε τίποτα για το Bicester Village, που έχει πολλές μάρκες σε πιο χαμηλές τιμές?

 

Xωρίς να κόβω το λαιμό μου, νομίζω αρχίζουν μετά τα Χριστούγεννα, δηλαδή από 27 Δεκεμβρίου.

Το Bicester Village είναι μια ώρα βορειοδυτικά απ'το Λονδίνο, λίγο έξω από την Οξφόρδη. Ωραίο το'χουν κάνει, είναι σα χωριουδάκι που κάθε σπίτι είναι μαγαζί μεγάλης εταιρίας.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να κόβω το λαιμό μου, νομίζω αρχίζουν μετά τα Χριστούγεννα, δηλαδή από 27 Δεκεμβρίου.

Το Bicester Village είναι μια ώρα βορειοδυτικά απ'το Λονδίνο, λίγο έξω από την Οξφόρδη. Ωραίο το'χουν κάνει, είναι σα χωριουδάκι που κάθε σπίτι είναι μαγαζί μεγάλης εταιρίας.

 

'Ολο το χρόνο υπάρχουν .. απλά οι τρανταχτές εκπτώσεις (κυρίως στους μεγάλους οίκους :) ) ξεκινάνε μετά το Boxing Day (26.12) και διαρκούν περίπου ένα μήνα ...

Ουσιαστικά, μετά τις 15 του Γενάρη, δεν πετυχαίνεις και πολλά πράγματα ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα η οποια δεν ξερω κατα ποσο κολλαει εδω...

 

μπορει να δωσει καποιος infos για outlet στο Λονδίνο και στα περιχωρα ?

 

εάν έχεις υπομονή και όρεξη για περπάτημα δες και αυτό

 

http://www.portobellomarket.org/

Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις υπομονή και όρεξη για περπάτημα δες και αυτό

 

http://www.portobellomarket.org/

 

Φίλε μου έχει καλές μάρκες αυτός ο δρόμος; Όπως στο Bicester Villageq

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανεις κανενα καταστημα ηλεκτρονικων με καλες τιμες στο Λονδινο;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου εχει πει για το http://www.game.co.uk/ οτι εχει καλα πραγματα, κυριως σε μεταχειρισμενα και σε καλες τιμες. Εχει και καταστηματα!
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κλείσαμε :yahoo:στο royal national για 7/1 με 69 ευρώ τη βραδιά (από πρακτορείο) .

Έχουμε όμως ένα πρόβλημα : Η πτήση επιστροφής είναι 6:50 με easy jet από Gatwick. Πως θα πάμε εκεί τόσο νωρίς ? Σκέφτηκα με easy bus, αλλά από ότι κατάλαβα έχει Depart από West Brompton (5:00). Πως θα πάμε μέχρι West Brompton από το ξενοδοχείο ? Με ταξί :cry: ?

Κάποιος άλλος τρόπος να φτάσουμε Gatwick 6:00 από royal national ?

 

:help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κλείσαμε :yahoo:στο royal national για 7/1 με 69 ευρώ τη βραδιά (από πρακτορείο) .

Έχουμε όμως ένα πρόβλημα : Η πτήση επιστροφής είναι 6:50 με easy jet από Gatwick. Πως θα πάμε εκεί τόσο νωρίς ? Σκέφτηκα με easy bus, αλλά από ότι κατάλαβα έχει Depart από West Brompton (5:00). Πως θα πάμε μέχρι West Brompton από το ξενοδοχείο ? Με ταξί :cry: ?

Κάποιος άλλος τρόπος να φτάσουμε Gatwick 6:00 από royal national ?

 

:help::help::help:

 

Μέχρι Victoria Station με mini cab (taxi) το οποίο θα σας καλέσει το ξενοδοχείο και θα φροντίσει να είναι κανονισμένη η τιμή πριν ξεκινήσετε (περίπου 15 λίρες), και ακολούθως Gatwick Express. Δύσκολα θα βρείτε πιο συμφέρουσα επιλογή.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σ’ ευχαριστώ πολύ veco για την απάντηση. Μάλλον έτσι θα κάνουμε.

Κάτι άσχετο, είδα πως τα fun park όπως thorpe park , altontowers…είναι κλειστά αυτή τη περίοδο. Υπάρχει κάποιο που να έχει Roller coaster :D και να είναι ανοιχτό ?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι Victoria Station με mini cab (taxi) το οποίο θα σας καλέσει το ξενοδοχείο και θα φροντίσει να είναι κανονισμένη η τιμή πριν ξεκινήσετε (περίπου 15 λίρες), και ακολούθως Gatwick Express. Δύσκολα θα βρείτε πιο συμφέρουσα επιλογή.

 

Οι εναλλακτικες επιλογες ειναι το national express αντι για gatwick express (με εισιτηρια που ξεκινανε απο 5,5 λιρες, αλλα νομιζω πρεπει το τελευταιο βραδινο να φτανει στις 4:30 gatwick) και night bus αντι για ταξι. Αλλα απο κει που εισαι λογικα πρεπει να αλλαξεις λεωφορειο για να πας victoria. Δες και στο tfl για να σαι σιγουρος.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Οι εναλλακτικες επιλογες ειναι το national express αντι για gatwick express (με εισιτηρια που ξεκινανε απο 5,5 λιρες, αλλα νομιζω πρεπει το τελευταιο βραδινο να φτανει στις 4:30 gatwick) και night bus αντι για ταξι. Αλλα απο κει που εισαι λογικα πρεπει να αλλαξεις λεωφορειο για να πας victoria. Δες και στο tfl για να σαι σιγουρος.

 

Μια άλλη λύση που βρήκα είναι το first capital connect (9,5 λίρες) από City Thameslink station που είναι αρκετά κοντά στο ξενοδοχείο και δεν θα πάρει πολλά και το ταξί. Έχει αρκετές επιλογές απ’ότι είδα.

Απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές , το να τριγυρνάς στους σταθμούς του Λονδίνου 4:30 τα ξημερώματα.:O

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

υπάρχει περίπτωση να πάω Λονδίνο για 2 βδομάδες για κάτι δουλίτσες.

Για το διάστημα αυτό πιστεύω πως θα είναι πιο φθηνά εαν πάω σε studio/apartment.

Έχει να προτείνει κανείς τίποτα καλό και οικονομικό; Για 2 άτομα.

Ευχαριστώ

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου που σπουδάζει στο Λονδίνο πληρώνει ενοίκιο 2000 λίρες το μήνα σε δυάρι 50 τ.μ. αλλά κοντά στα Harrods!Πολύ ακριβή η ζωή πάντως!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...