Jump to content

Εδώ Λονδίνο: Διαμονή, διασκέδαση, ψώνια, συγκοινωνίες κ.α.


harryal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις είδα το χάρτη του μετρο και πρεπει να ηταν καμια 10αρια τα απανωτα εγκεφαλικα!! :)))) Νομίζω οτι την πραγματική βοήθεια θα την χρειαστω για τις μεταφορες εντος πόλης! Όπως είπα θα μενω κοντα στο Βρεττανικο Μουσειο και θα παω στα βασικα αξιοθέατα!! Τι μου προτείνετε για τις μετακινήσεις μου; Ποιές γραμμές με εξυπηρετούν (αν ειναι ευκολο να μου πειτε με βαση το χρώμα της γραμμης) και τι κάρτα να βγάλω για τις διαδρομές;;; πφφφφφφ.....δυσκολες οι μετακινησεις!!! :))))

 

Χαχα ... ε, ναι ... τι νόμιζες..; ότι είναι σαν της Αθήνας...; 3 γραμμές και τέλος!!

Αν δεν κάνω λάθος είναι 12-13 γραμμές και εξυπηρετούν όλο μα όλο το Λονδίνο ... αν βάλεις και τα υπόλοιπα ΜΜΜ γίνεται πραγματικά ένας πανικός!!!

Αλλά... προσοχή ... μην σε αγχώνει ... θεωρώ ότι η μετακίνηση με tube στο Λονδίνο είναι εξαιρετικά εύκολη υπόθεση. 'Ισως να φταίει που έχω πάρει ένα map-άκι (από τα free) που έχουν στους σταθμούς κι έχει όλες τις γραμμές αναλυτικά (λεωφορεία και tube) και μάλιστα εικονογραφημένο από τη μια μεριά .. όπου σου δείχνει και τα περισσότερα αξιοθέατα σε ποιες περιοχές/στάσεις βρίσκονται!!

 

H oysters card, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι η καλύτερη επιλογή .. τη φορτώνεις με ένα ποσό και μετακινείσαι στις ζώνες 1 και 2 (που καλύπτουν ένα μεγάλο ποσοστό του Λονδίνου) και καθάρισες. θες να μπεις σε tube, την κάνεις "swipe" στο μηχάνημα και μπαίνεις! θες να μπεις στο λεωφορείο, το ίδιο...!

 

Ωστόσο υπάρχουν και κάτι άλλες κάρτες, με περιορισμένη διάρκεια ζωής, π.χ. ημερήσια, 3ήμερη, κ.ο.κ. αλλά νομίζω είναι μόνο για το tube (μπορεί να κάνω λάθος, δεν θυμάμαι, μια φορά είχανε βγάλει οι δικοί μου ένα 3ήμερο).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

[...]

 

Οσο για την μεταφορα απο το αεροδρομιο , να πω οτι θα μείνω κοντα στο βρεττανικο μουσειο, στο κεντρο! Οποτε για να συνοψισουμε ποιος πιστευετε οτι ειναι ο πιο οικονομικοσ τροπος για να παω στο ξενοδοχειο??

 

Νομίζω από Gatwick τα λεωφορεία, αλλά επειδή δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο, ας απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα...

 

Και εφόσον θα μεινω 6 μερες εκει τι προτεινετε για τις μετακινησεις μας; Οι καρτες διαδρομων ποσο κοστίζουν;;

 

TravelCard 7 επτά ημερών, για δύο ζώνες, περίπου £30, ~35 ευρώ. Απεριορίστες μετακινήσεις με λεωφορεία, μετρό κλπ. Βασικά το μετρό είναι που μας ενδιαφέρει, καθώς είναι αδύνατον να θέλετε να δείτε κάτι το οποίο να απέχει περισσότερο από 15 λεπτά με τα πόδια από στάση του μετρό.

 

Μόλις είδα το χάρτη του μετρο και πρεπει να ηταν καμια 10αρια τα απανωτα εγκεφαλικα!! :)))) Νομίζω οτι την πραγματική βοήθεια θα την χρειαστω για τις μεταφορες εντος πόλης! Όπως είπα θα μενω κοντα στο Βρεττανικο Μουσειο και θα παω στα βασικα αξιοθέατα!! Τι μου προτείνετε για τις μετακινήσεις μου; Ποιές γραμμές με εξυπηρετούν (αν ειναι ευκολο να μου πειτε με βαση το χρώμα της γραμμης) και τι κάρτα να βγάλω για τις διαδρομές;;; πφφφφφφ.....δυσκολες οι μετακινησεις!!! :))))

 

Για την κάρτα δες πιο πάνω (και το πιο πάνω μήνυμα μου με το link).

 

Αναφορικά με τις μετακινήσεις:

 

(α) Τυπώνεις ένα χάρτη του μετρό και σημειώνεις τη στάση του ξενοδοχείου, και τις στάσεις για κάθε αξιοθέατο, όπως επίσης και τους τερματικούς (τελευταίους) σταθμούς της κάθε γραμμής.

 

(β) Υπολογίζεις τις διαδρομές. Μπαίνοντας σε κάθε σταθμό, πρέπει να επιλέξεις κατεύθυνση. Όπως λ.χ. όταν μπαίνεις στο Μοναστηράκι και θες να πας Σύνταγμα επιλέγεις προς Αεροδρόμιο και όχι προς Αιγάλεω, έτσι και εδώ. Βλέπεις λοιπόν σε ποιά στάση θες να κατέβεις και που κάνει τέρμα το τραίνο που κατευθύνεται προς τα εκεί και είσαι έτοιμος για αναχώρηση. Εάν έχεις iPhone/iPod Touch υπάρχουν 2-3 εξαιρετικές εφαρμογές για τις μετακινήσεις με το μετρό...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

(β) Εάν έχεις iPhone/iPod Touch υπάρχουν 2-3 εξαιρετικές εφαρμογές για τις μετακινήσεις με το μετρό...

 

Αυτό όντως είναι απίστευτο προνόμιο που έχει το "μηλαράκι" ... σου λύνει τα χέρια!!!

Επίσης εγώ έχω βρει και κανά 2 journey planners στο internet, επίσης πολύ βοηθητικοί..

1. Tube Planner

2. Transport Direct

 

τσέκαρέ τους να πάρεις μια ιδέα..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όντως είναι απίστευτο προνόμιο που έχει το "μηλαράκι" ... σου λύνει τα χέρια!!!

Επίσης εγώ έχω βρει και κανά 2 journey planners στο internet, επίσης πολύ βοηθητικοί..

1. Tube Planner

2. Transport Direct

 

τσέκαρέ τους να πάρεις μια ιδέα..

 

:respect:

 

Εξαιρετικά links σου λύνουν τα χέρια! Ειδικά το πρώτο, είναι πανεύκολο. Cudos Mariel! :up:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά έχω ακούσει για μια περιοχή έξω από το Λονδίνο που είναι γεμάτη με Outlet ισχύει? Προσπαθώ να οργανώσω λίγο τις μέρες μας. Την Τετάρτη φεύγω και έχετε βοηθήσει πολύ από την αρχή.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Bicester village. Η πρόσβαση δεν ειναι και ιδιαιτερα ευκολη καθοτι πρεπει να αλλαξεις 2 τραινα αν δεν λανθανομαι. Ψαξε στο google το ονομα που εδωσα εδω και στην επισημη ιστοσελιδα παρεχονται οδηγιες πως να πας εκει και φυσικα τι περιεχει το καθε μαγαζι.

 

Ειναι σαν ενα μικρο χωριο με μπολικα καταστηματα για να παρεις οτι θελεις. Εγω δεν ειμαι ιδιαιτερα φαν αφου ειναι καπως δυσκολο να βρεις προσφατα κομματια. Επισης υπαρχει το Burberry outlet στο Hackney (Ανατολικό Λονδίνο), εκει για να πας πρεπει να παρεις Overground τρενο ή λεοφωρείο από το σταθμό Liverpool street. Aν ενδιαφερεσαι για να πας σ'αυτο, απαντησε εδω για να σου δωσω οδηγιες. Αλλες περιοχες με outlets δεν γνωριζω εδω κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται το Bicester village θα το κοιτάξω να δω μπας και μπορούμε να περάσουμε καμία μέρα απο εκεί.

Ευχαριστώ

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα χθες απο το Λονδίνο 9-14 πήγαμε.Ήταν υπέραχά μας έκανε πολύ ωραίο καιρό, είχε ήλιο λίγο ψύχρα και μόνο μια μέρα έριξε 2 ψιχάλες που ούτε καν ομπρέλα δε χρειάστηκε να ανοίξουμε. Μείναμε στο royal national στον 7ο όροφο. Το δωμάτιο ήταν ωραίο, άνετο σχετικά καθαρό (λίγο σκόνη υπήρχε στο κάτω μέρος του κομοδίνου πχ αλλά μέχρι εκεί τπτ παραπάνω) και είχε κανονικό μπανιο με wc, μπιντέ και κανονική μπανιέρα η οποία όμως δεν είχε τηλέφωνο είχε μόνο ντουζ εμένα δε με πείραξε αλλά η κοπέλα μου είχε ένα θέμα γιατί όταν ήθελε να κάνει ντουζ χρειαζόταν να τυλάει με κάτι το μαλλί μη της βραχει. Κατά τα άλλα γυρίσαμε ότι μπορούσαμε να γυρίσουμε για τις μέρες που κάτσαμε. Απο φαϊ παράπονο γενικά δεν έχω κάτσαμε σε ιταλικό (όπως και εδώ ήταν), ισπανικό που δεν είχα ξαναφάει (ωραίο και αυτό), σε burger king (αποδεκτά χειρότερα απο τα goodys καλύτερα απο τα macdonalds). Μια απο τις μέρες πήγαμε το πρωί και στο bicester village το οποίο ήταν καλό είχε πολλά πραγματα και πραγματικά μεγάλες προσφορές με εκπτώσεις μέχρι και 70% και σε στοκ καμία σχέση με τα αντίστοιχα ελληνικά που τα έχουν σε ένα νούμερο, εκεί ήταν σαν να ψωνίζεις σε νορμαλ μαγαζί ζήταγες νούμερο και σου το φέρνετε.

Σας ευχαριστώ όλους που βοηθήσατε να το οργανώσω!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους

θα παω μεσα φεβρουαριου στο λονδινο για λιγες μερες διακοπες και θα ηθελα αν καποιος

μπορει να μου πει μερικα βασικα για το που να παω για ψωνια για ρουχα σχετικα οικονομικα σε γνωστες φιρμες, δεν γνωριζω αν τοτε θα εχουν και τιποτα εκπτωσεις.

εννοείται οτι θα παω και στα Abercrombie & Fitch.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Bicester village. Η πρόσβαση δεν ειναι και ιδιαιτερα ευκολη καθοτι πρεπει να αλλαξεις 2 τραινα αν δεν λανθανομαι. Ψαξε στο google το ονομα που εδωσα εδω και στην επισημη ιστοσελιδα παρεχονται οδηγιες πως να πας εκει και φυσικα τι περιεχει το καθε μαγαζι.

 

Ειναι σαν ενα μικρο χωριο με μπολικα καταστηματα για να παρεις οτι θελεις. Εγω δεν ειμαι ιδιαιτερα φαν αφου ειναι καπως δυσκολο να βρεις προσφατα κομματια. Επισης υπαρχει το Burberry outlet στο Hackney (Ανατολικό Λονδίνο), εκει για να πας πρεπει να παρεις Overground τρενο ή λεοφωρείο από το σταθμό Liverpool street. Aν ενδιαφερεσαι για να πας σ'αυτο, απαντησε εδω για να σου δωσω οδηγιες. Αλλες περιοχες με outlets δεν γνωριζω εδω κοντα.

 

Αξίζει να πας ως εκεί?Στο Burberry outlet αναφέρομαι...έχει μόνο ρούχα ή και τσάντες και επίσης οι τιμές πώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να πας ως εκεί?Στο Burberry outlet αναφέρομαι...έχει μόνο ρούχα ή και τσάντες και επίσης οι τιμές πώς είναι?

 

Οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές τα περισσότερα είναι μισή τιμή και κάτω (αλλά και πάλι... πχ κάτι που έκανε 3000λίρες στο δίνει 1800 προσφορά είναι από μια άποψη αλλά ποιος τα δίνει :lol: ), επίσης καμία σχέση με τα ελληνικά outlet, εκεί (στη diesel τουλάχιστον) είχε αρκετά κομμάτια από κάθε νούμερα βέβαια δε ξέρω αν πέσαμε στη περίπτωση... Πάντως αξίζει αν έχεις σκοπό να πάρεις κάτι ακριβό ή "πολλά" πράγματα γιατί δε θυμάμαι και καλά αλλά πρέπει να είχαμε πληρώσει κανένα 25άρι λίρες για το τρένο κανένα 45λεπτο μακρυά και μετά σε παίρνει βανάκι. Το οποίο την περίοδο που πήγα το οδηγούσε άγιος Βασίλης.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές τα περισσότερα είναι μισή τιμή και κάτω (αλλά και πάλι... πχ κάτι που έκανε 3000λίρες στο δίνει 1800 προσφορά είναι από μια άποψη αλλά ποιος τα δίνει :lol: ), επίσης καμία σχέση με τα ελληνικά outlet, εκεί (στη diesel τουλάχιστον) είχε αρκετά κομμάτια από κάθε νούμερα βέβαια δε ξέρω αν πέσαμε στη περίπτωση... Πάντως αξίζει αν έχεις σκοπό να πάρεις κάτι ακριβό ή "πολλά" πράγματα γιατί δε θυμάμαι και καλά αλλά πρέπει να είχαμε πληρώσει κανένα 25άρι λίρες για το τρένο κανένα 45λεπτο μακρυά και μετά σε παίρνει βανάκι. Το οποίο την περίοδο που πήγα το οδηγούσε άγιος Βασίλης.

 

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στο Bicester village...ωραία ακούγονται!θα το βάλουμε τότε στο πρόγραμμα να πάμε..25 λίρες έχει το τρένο το άτομο?

Link to comment
Share on other sites

Στο blue water έχει πάει κανείς; Τι γνώμη έχετε; αξίζει;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στο Bicester village...ωραία ακούγονται!θα το βάλουμε τότε στο πρόγραμμα να πάμε..25 λίρες έχει το τρένο το άτομο?

ναι στο bicester αναφέρομαι. Σε πάει το τρένο bicester north και από εκεί βανάκι στο bicester village. Αν θυμάμαι καλά χωρίς να είμαι και 1000% σίγουρος κάπου εκεί πρέπει να κάνει 25 λίρες με επιστροφή και το βανάκι.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

ναι στο bicester αναφέρομαι. Σε πάει το τρένο bicester north και από εκεί βανάκι στο bicester village. Αν θυμάμαι καλά χωρίς να είμαι και 1000% σίγουρος κάπου εκεί πρέπει να κάνει 25 λίρες με επιστροφή και το βανάκι.

 

Εντάξει καλά είναι τότε!Γιατί αν είναι 25 να πας και 25 να γυρίσεις...χαθήκαμε!!

Link to comment
Share on other sites

Στο blue water έχει πάει κανείς; Τι γνώμη έχετε; αξίζει;

 

Πήγα σήμερα στο Bluewater Shopping Centre με την παρέα μου!

Περάσαμε 5 ώρες ευχάριστα, ψωνίζοντας ... έχει όλες τις μάρκες της αγοράς, πολλά και διαφορετικά food courts και entertainment parks, και είναι τέλειο το όλο κλίμα, διότι δεν σε απασχολεί ούτε το κρύο, ούτε ο καιρός, ούτε η κίνηση στους δρόμους, τίποτα ..

Ξεκινήσαμε από Waterloo East (overground) -γιατί μας βόλευε όλους να συναντηθούμε εκεί, περνάει κι από Charring Cross, London Bridge, Cannon Street - με κατεύθυνση προς Greenhithe for Bluewater. Έξω από το σταθμό, με το που φτάσαμε, επιβίβαση σε ένα λεωφορειάκι με κατεύθυνση Bluewater και σε λιγότερο από 5' ήμασταν εκεί! Είναι συνολικά 1 ώρα μακρυά από το Λονδίνο.

Είχαμε αγοράσει από Waterloo τα εισιτήρια (και του λεωφορείου, μετ΄επιστροφής) και μας έβγαλαν ομαδικό, για 3 άτομα, γύρω στις £ 33.

Για όσους θέλουν μία απόδραση μακριά από το κέντρο του Λονδίνου και στα "πόδια" τους τις περισσότερες μάρκες της αγοράς ... το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας παιδια!γεια σου Mariel,δεν ξερω αν με θυμασαι,σου ειχα στειλει για πληροφοριες για το λονδινο!

Λοιπον,την Τεταρτη,με το καλο, θα φυγουμε για λονδινο και εχω την εξης απορια(διλλημα), ποιος νομιζετε οτι ειναι ο καλυτερος τροπος πληρωμης?να κανω συναλλαγμα απο εδω 'η να χρησιμοποιησω περισσοτερο πιστωτικη?

αν καποιος ξερει ας μου πει γιατι εχω διαβασει απο πολλους οτι συμφερει η πιστωτικη γιατι δεν κρατανε αποθεματα κλπ..οποτε δεν ξερω τι να κανω!

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Συναλλαγμα μη κανεις απο την Ελλαδα. Στα μαγαζια θα πληρωνεις με καρτα και βγαλε με καποια ελληνικη καρτα χρηματα απο ΑΤΜ στην Αγγλια (ενημερωσε τη τραπεζα σου πρωτα).

 

Οι καρτες στην Αγγλια ειναι αποδεκτες σχεδον παντου, καμια σχεση με εδω.

Link to comment
Share on other sites

Συναλλαγμα μη κανεις απο την Ελλαδα. Στα μαγαζια θα πληρωνεις με καρτα και βγαλε με καποια ελληνικη καρτα χρηματα απο ΑΤΜ στην Αγγλια (ενημερωσε τη τραπεζα σου πρωτα).

 

Οι καρτες στην Αγγλια ειναι αποδεκτες σχεδον παντου, καμια σχεση με εδω.

 

Ειχα σκοπο να κανω ενα 500αρι συναλλαγμα και τα υπολοιπα με πιστωτικη..δλδ μου προτεινεις να τα βαλω τα 500 σε καρτα?εχω την ethnocash και μια prepaid της Κυπρου..

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

αμα πληρωσω με ευρω στο λονδινο θα το δεχτουνε??γιατι πιστωτικη δεν εχω...

 

Γύρισα χθες απο το Λονδίνο 9-14 πήγαμε.Ήταν υπέραχά μας έκανε πολύ ωραίο καιρό, είχε ήλιο λίγο ψύχρα και μόνο μια μέρα έριξε 2 ψιχάλες που ούτε καν ομπρέλα δε χρειάστηκε να ανοίξουμε. Μείναμε στο royal national στον 7ο όροφο. Το δωμάτιο ήταν ωραίο, άνετο σχετικά καθαρό (λίγο σκόνη υπήρχε στο κάτω μέρος του κομοδίνου πχ αλλά μέχρι εκεί τπτ παραπάνω) και είχε κανονικό μπανιο με wc, μπιντέ και κανονική μπανιέρα η οποία όμως δεν είχε τηλέφωνο είχε μόνο ντουζ εμένα δε με πείραξε αλλά η κοπέλα μου είχε ένα θέμα γιατί όταν ήθελε να κάνει ντουζ χρειαζόταν να τυλάει με κάτι το μαλλί μη της βραχει. Κατά τα άλλα γυρίσαμε ότι μπορούσαμε να γυρίσουμε για τις μέρες που κάτσαμε. Απο φαϊ παράπονο γενικά δεν έχω κάτσαμε σε ιταλικό (όπως και εδώ ήταν), ισπανικό που δεν είχα ξαναφάει (ωραίο και αυτό), σε burger king (αποδεκτά χειρότερα απο τα goodys καλύτερα απο τα macdonalds). Μια απο τις μέρες πήγαμε το πρωί και στο bicester village το οποίο ήταν καλό είχε πολλά πραγματα και πραγματικά μεγάλες προσφορές με εκπτώσεις μέχρι και 70% και σε στοκ καμία σχέση με τα αντίστοιχα ελληνικά που τα έχουν σε ένα νούμερο, εκεί ήταν σαν να ψωνίζεις σε νορμαλ μαγαζί ζήταγες νούμερο και σου το φέρνετε.

Σας ευχαριστώ όλους που βοηθήσατε να το οργανώσω!!!

 

εκει θα μεινω και εγω το καλοκαιρι!!!!

Edited by cute_eyes
Link to comment
Share on other sites

αμα πληρωσω με ευρω στο λονδινο θα το δεχτουνε??γιατι πιστωτικη δεν εχω...

 

 

 

εκει θα μεινω και εγω το καλοκαιρι!!!!

 

Ευρώ δε τα δέχονται, αλλά ή μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα εδώ ή να σηκώσεις εκεί από ΑΤΜ χρήματα με τη κάρτα σου.

Το ξενοδοχείο είναι σε κεντρικό σημείο, καθαρό, τεράστιο και για τα λεφτά του super

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

κριμα ρε γ@μωτο...ελβετια τα δεχοντουσαν τα ευρουλακια μας...παντως θα κανω ενα μικρο συναλλαγμα απο εδω αλλα θα εχω και ευρω μαζι μου για να κανω και εκει οταν το χρειαστω..ειναι καλο το ξενοδοχειο εεε??αχ ωραια γιατι ειχα διαβασει στο ιντερνετ οτι δεν ειναι και τοσο καλο(πολυ φασαριες και τετοια) και ανησύχησα...
Link to comment
Share on other sites

κριμα ρε γ@μωτο...ελβετια τα δεχοντουσαν τα ευρουλακια μας...παντως θα κανω ενα μικρο συναλλαγμα απο εδω αλλα θα εχω και ευρω μαζι μου για να κανω και εκει οταν το χρειαστω..ειναι καλο το ξενοδοχειο εεε??αχ ωραια γιατι ειχα διαβασει στο ιντερνετ οτι δεν ειναι και τοσο καλο(πολυ φασαριες και τετοια) και ανησύχησα...

 

Καλύτερα να βγάλεις το 500 άρι από Αγγλία ... και να αφήσεις το συνάλλαγμα από Ελλάδα ... θα σου φάνε διάφορα σε προμήθειες,κτλ .. επίσης ... αν τελικά βγάλεις (και δεν μας ακούσεις) μην διανοηθείς να πάρεις από το αεροδρόμιο που έχει κάτι συναλλακτήρια... είναι ακόμα μεγαλύτερη η κλεψιά....

Ακόμα κι ένα κουτί τσίχλες να θες να πάρεις 99% των περιπτώσεων πληρώνεις με κάρτα! Γι' αυτό άστα μέσα, να τα'χεις και σίγουρα! Δεν υπάρχει λόγος να κουβαλάς ευρώ μαζί σου ... έχετε μέσα στην κάρτα, πήγαινε σε ένα ΑΤΜ οποιασδήποτε τράπεζας (δεν υπάρχει τετραγωγικό μέτρο στην αγγλία χωρίς ΑΤΜ) και τράβα το ποσό που θες!

Κι αν σε καίει να μάθεις και πόση προμήθεια θα σου "φάνε" οι τράπεζες ... κάνε μια βόλτα από Εθνική και Κύπρου για να σου πουν... (στην χρεωστική η Κύπρου χρεώνει 2.90 έξοδα ανάληψης)

Άντε καλό ταξίδι και καλά ψώνια ... έχε υπόψιν σου .. ότι η λίρα αυτές τις μέρες είναι λίγο φουσκωμένη .... αλλά τα μαγαζιά λόγω κρίσης έχουν πολλές προσφορές κι εκπτώσεις!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

mariel ευχαριστω για αλλη μια φορα για τη βοηθεια..λοιπον to sum up,μου προτεινεις να κανω συναλλαγμα απο εκει και στα περισσοτερα να πληρωνω με την πιστωτικη ή τη χρεωστικη? εγω εχω την εξης απορια σε αυτο,αν πληρωνω με καρτες η εκαστοτε τραπεζα,πχ η εθνικη που εχω εγω, δε θα μου παρει προμηθεια? πχ αγοραζω κατι που κανει 50 λιρες,εγω σε ευρω θα πληρωσω 57,70 euro με βαση την τωρινη ισοτιμια?

συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα δεν εχω καταλαβει καλα..

btw τελικα το ταξιδι μας ακυρωθηκε για τεταρτη λογω απεργιων και εγινε παρασκευη..πφφ ελπιζω να πανε ολα καλα!

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βγάλεις το 500 άρι από Αγγλία ... και να αφήσεις το συνάλλαγμα από Ελλάδα ... θα σου φάνε διάφορα σε προμήθειες,κτλ .. επίσης ... αν τελικά βγάλεις (και δεν μας ακούσεις) μην διανοηθείς να πάρεις από το αεροδρόμιο που έχει κάτι συναλλακτήρια... είναι ακόμα μεγαλύτερη η κλεψιά....

Ακόμα κι ένα κουτί τσίχλες να θες να πάρεις 99% των περιπτώσεων πληρώνεις με κάρτα! Γι' αυτό άστα μέσα, να τα'χεις και σίγουρα! Δεν υπάρχει λόγος να κουβαλάς ευρώ μαζί σου ... έχετε μέσα στην κάρτα, πήγαινε σε ένα ΑΤΜ οποιασδήποτε τράπεζας (δεν υπάρχει τετραγωγικό μέτρο στην αγγλία χωρίς ΑΤΜ) και τράβα το ποσό που θες!

Κι αν σε καίει να μάθεις και πόση προμήθεια θα σου "φάνε" οι τράπεζες ... κάνε μια βόλτα από Εθνική και Κύπρου για να σου πουν... (στην χρεωστική η Κύπρου χρεώνει 2.90 έξοδα ανάληψης)

Άντε καλό ταξίδι και καλά ψώνια ... έχε υπόψιν σου .. ότι η λίρα αυτές τις μέρες είναι λίγο φουσκωμένη .... αλλά τα μαγαζιά λόγω κρίσης έχουν πολλές προσφορές κι εκπτώσεις!!

σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και ελπίζω το καλοκαίρι να ξεφουσκώσει λίγο η λίρα!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...