Jump to content

Εδώ Λονδίνο: Διαμονή, διασκέδαση, ψώνια, συγκοινωνίες κ.α.


harryal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kοντά στη Russell Sq., που αναφέρει o VeCo, υπάρχουν εκτός από ξενοδοχεία και "πανσιόν" (δεν ξέρω αν τις χαρακτηρίζω σωστά, ίσως να θεωρούνται κι αυτές ξενοδοχεία, και να τις καλύπτει η απάντηση του VeCo), εν πάση περιπτώσει μπορείς να κλείσεις πολύ καλά δωμάτια σε καλές τιμές. Θυμάμαι ότι έχει πολλές μαζεμένες σε έναν ήσυχο δρόμο λίγο πιο δίπλα από την Russell Sq.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kοντά στη Russell Sq., που αναφέρει o VeCo, υπάρχουν εκτός από ξενοδοχεία και "πανσιόν" (δεν ξέρω αν τις χαρακτηρίζω σωστά, ίσως να θεωρούνται κι αυτές ξενοδοχεία, και να τις καλύπτει η απάντηση του VeCo), εν πάση περιπτώσει μπορείς να κλείσεις πολύ καλά δωμάτια σε καλές τιμές. Θυμάμαι ότι έχει πολλές μαζεμένες σε έναν ήσυχο δρόμο λίγο πιο δίπλα από την Russell Sq.

 

Φαντάζομαι εννοείς τα B&B... Αυτά όντως έχουν καλές τιμές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον είναι καλή επιλογή για ένα ζευγάρι...

 

Καλά και σχετικά φθηνά είναι τα ξενοδοχεία ης Imperial Hotels, τα President, Bedford, Imperial.

 

Προσωπικά οι επιλογές μου για Λονδίνο ήταν το Caesar Hotel παλαιότερα και τις τελευταίες τρεις φορές το Hotel Imperial, αλλά είναι και τα δύο a tad pricey...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς τα B&B... Αυτά όντως έχουν καλές τιμές, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον είναι καλή επιλογή για ένα ζευγάρι...

 

Καλά και σχετικά φθηνά είναι τα ξενοδοχεία ης Imperial Hotels, τα President, Bedford, Imperial.

 

Προσωπικά οι επιλογές μου για Λονδίνο ήταν το Caesar Hotel παλαιότερα και τις τελευταίες τρεις φορές το Hotel Imperial, αλλά είναι και τα δύο a tad pricey...

Nαι, αυτά εννοώ. Έχεις δίκιο, εξαρτάται τι θέλει το ζευγάρι. Πάντως σε γενικές γραμμές έχουν καλή εξυπηρέτηση και... πολύ καλό πρωινό!

Πιστεύω ότι αξίζουν σίγουρα αν θέλεις να μείνεις αρκετές μέρες, ώστε να μη χαλάσεις πολλά χρήματα στη διαμονή. Για 2-3 νύχτες μόνο, ίσως και να μην αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αυτά εννοώ. Έχεις δίκιο, εξαρτάται τι θέλει το ζευγάρι. Πάντως σε γενικές γραμμές έχουν καλή εξυπηρέτηση και... πολύ καλό πρωινό!

Πιστεύω ότι αξίζουν σίγουρα αν θέλεις να μείνεις αρκετές μέρες, ώστε να μη χαλάσεις πολλά χρήματα στη διαμονή. Για 2-3 νύχτες μόνο, ίσως και να μην αξίζουν.

 

Συμφωνώ. Για πολλές μέρες είναι μια χαρά.

 

Επί του πρωϊνού, σπανίως κλείνω δωμάτια με πρωϊνό, γιατί πηγαίνε στο Pret A Manger απέναντι από τον σταθμό. Εξαιρετικά sandwich, τρελλά brownies! :food:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αξίζει 1-2 φορές να φας το πρωινό που σου προσφέρουν, ειδικά αν είναι καλοφτιαγμένο (αυγά, μπέικον, λουκάνικα, τηγανίτες κλπ), και μπορεί να σε κρατήσει για να κάνεις βόλτα όλη μέρα στην πόλη... :p

 

A, επί του Β&Β, είναι σημαντικό να ελέγξεις ότι το δωμάτιό σου έχει δικό του μπάνιο, επειδή κάποια δωμάτια το μοιράζονται ανά 2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αξίζει 1-2 φορές να φας το πρωινό που σου προσφέρουν, ειδικά αν είναι καλοφτιαγμένο (αυγά, μπέικον, λουκάνικα, τηγανίτες κλπ), και μπορεί να σε κρατήσει για να κάνεις βόλτα όλη μέρα στην πόλη... :p

 

A, επί του Β&Β, είναι σημαντικό να ελέγξεις ότι το δωμάτιό σου έχει δικό του μπάνιο, επειδή κάποια δωμάτια το μοιράζονται ανά 2.

 

Συμφωνώ και στα δύο, ειδικά το δεύτερο είναι πολύ σημαντικό...

 

Υ.Γ.

Μόνοι μας παίζουμε μπάλα; :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και στα δύο, ειδικά το δεύτερο είναι πολύ σημαντικό...

 

Υ.Γ.

Μόνοι μας παίζουμε μπάλα; :p

Ελπίζω να προστεθούν κι άλλοι... Εγώ άλλωστε δεν έχω πάει τόσες φορές όσες θα ήθελα... :( Έχω ακόμα αρκετά να ανακαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να προστεθούν κι άλλοι... Εγώ άλλωστε δεν έχω πάει τόσες φορές όσες θα ήθελα... :( Έχω ακόμα αρκετά να ανακαλύψω!

 

Once you're tired of London, you're tired of life. :wink:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα θα είναι η δεύτερη φορά που θα πάω, την πρώτη όμως ήμασταν αντροπαρέα και είχαμε πάει για μια έκθεση οπότε δε κάτσαμε πολύ και γυρίσαμε τα βασικά. Μέναμε σχετικά κοντά με το μετρό από το κέντρο αλλά η περιοχή μας δεν είχε ζωή οπότε το είχαμε λίγο να κοιτάμε το ρολόι .

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες σας, θα κλείσω ξενοδοχείο στη Russell Square οποιαδήποτε άλλη πληροφορία καλοδεχούμενη.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Once you're tired of London, you're tired of life. :wink:

 

ποτε δεν θα γινει αυτο VeCo , ποτε , ποτε , ποτε:lol:

 

Το Λονδινο ειναι καταπληκτικο , καθε φορα που πηγαινω περναω και καλυτερα και οντως πραγματικα πιστευω οτι πολυ δυσκολα καποιος θα το βαρεθει.

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν θα γινει αυτο VeCo , ποτε , ποτε , ποτε:lol:

 

Το Λονδινο ειναι καταπληκτικο , καθε φορα που πηγαινω περναω και καλυτερα και οντως πραγματικα πιστευω οτι πολυ δυσκολα καποιος θα το βαρεθει.

 

Πως να μην συμβαίνει αυτό, αφού κάθε φορά που επισκέπτεται κάποιος το Λονδίνο, υπάρχουν ένα σωρό καινούργιο πράγματα να δει και να κάνει. Δε νομίζω να υπάρχει άλλη τέτοια πόλη στον κόσμο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνονται αυτά τα 2? 1 2 έχετε καμία άλλη πρόταση στα ίδια χρήματα περίπου? στην ίδια ή σε άλλη περιοχή με "ζωή"
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

ειχα παει πριν 2 χρονια. τρομερη πολη ειχα κατσει μια βδομαδα.

απο το πρωι εωσ το βραδυ βολτα και ψωνια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σειρά μου να ξεθάψω το θέμα!

Θα πάω στο Λονδίνο με την κοπέλα μου, που μου προτείνετε να μείνω? Θέλω να είναι κοντά σε μετρό ώστε να μπορούμε την μέρα να το γυρίσουμε και να έχει κοντά στην περιοχή εστιατόρια-νυχτερινή ζωή ώστε να μη σκεφτόμαστε αν είμαστε έξω νύχτα τι ώρα θα πάει μη χάσουμε το τελευταίο μετρό.

 

Καταρχη φιλε μου τι λεφτα εχεις να δωσεις? και εννοω συγκεκριμενα τη μερα? διοτι αν θες σου προτεινω απο το SAVOY μεχρι ξενοδοχεια στο BRIXTON :O

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Καταρχη φιλε μου τι λεφτα εχεις να δωσεις? και εννοω συγκεκριμενα τη μερα? διοτι αν θες σου προτεινω απο το SAVOY μεχρι ξενοδοχεια στο BRIXTON :O

 

Πάνω κάτω 100Ε τη μέρα και θα κάτσουμε 5 νύχτες.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω 100Ε τη μέρα και θα κάτσουμε 5 νύχτες.

 

Λοιπόν .. η καλύτερη επιλογή για μένα στο Λονδίνο είναι στην περιοχή West Hampstead και συγκεκριμένα σε μια "αλυσίδα" με apartments με την ονομασία 198 & 291 suites. (Έχω μείνει 3-4 φορές (ως ζευγάρι, έτσι) και έχω στείλει και γνωστούς μου - ζευγάρια, επίσης) Οι τιμές συνήθως ήταν γύρω στις 60 λίρες τη βραδιά .. Φαντάζομαι με ένα πακέτο 5 ημερών ίσως να'χεις και καλύτερη τιμή...!

Ακριβώς μπροστά στα δωμάτια έχει στάση 24ωρου λεωφορείου που σε συνδέει με κέντρο Λονδίνου (Piccadilly, Euston, Kings' Cross, κτλ) σε 20 λεπτά (off peak times). Επίσης το μετρό (Jubilee line) είναι μια στάση με το ίδιο bus (ή και άλλα της γραμμής) ή 5 λεπτά στην ευθεία με τα πόδια (σε 15-20 λεπτά είσαι Bond Street)!

Γύρω στο τετράγωνο έχει 24ωρο supermarket, dominos, και διάφορα εστιατόρια, καφέ, κτλ. Μου έχουν πει ότι θεωρείται καλή περιοχή .. και πολλοί απορούν πως βρίσκω τέτοιες τιμές εκεί ... Μπορείς να ρίξεις μια ματιά .. Εμένα με έχει βολέψει πολύ .. και μετά την τελευταία μου εμπειρία σε King's Cross -St Pancras area - υποτίθεται ξενοδοχείο της περιοχής - όπου για ένα βράδι πλήρωσα 130 ευρώ (δίκλινο πάντα) και τελικά το ξενοδοχείο ήταν B&B - δεν τα αλλάζω τα apartments αυτά .. με τίποτα..!! (και ήταν η δεύτερη εμπειρία μου στην περιοχή .. η πρώτη ήταν σε ένα τρίκλινο - με φίλες - με άθλιες κυριολεκτικά συνθήκες .. και η τιμή ... ?!?!? απλά απαράδεκτη !!)

Γενικότερα, έχω εξυπηρετηθεί και από Ibis Hotel, και στο Λονδίνο (ωστόσο αυτά με τις λογικές τιμές, δεν βρίσκονται σε κεντρικές αρτηρίες, απ'όσο θυμάμαι) και στο Amsterdam (κέντρο).. όχι ότι προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο .. τα θεωρώ low budget hotel .. Αλλά τουλάχιστον αξίζουν πολύ περισσότερο από το να μείνεις σε B&B της Αγγλίας..!!!

 

 

'Οσον αφορά τα 2 links που παρέθεσες .. Το δεύτερο ούτε που θα το κοιτούσα καν .. Όπως έγραψα και παραπάνω .. η λέξη Hotel σε εκείνη την περιοχή (King's Cross) είναι παραπλανητική 80% .. Ακριβώς απέναντι από τον σταθμό έχει μια έκταση 2-3 τετραγώνων που είναι όλα B&B .. τα περισσότερα άθλια... Αν θα προτιμούσα κάτι κι εγώ από αυτά, με τσιμπημένη κάπως την τιμή, σίγουρα θα ήταν κάποιο "όνομα" όπως καλή ώρα το Premier Inn που δίνεις ... (το μωβ είναι στη μόδα, αλλά δεν ξέρω στις φωτό του ξενοδοχείου με χαλάει..!!! :P )

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν .. η καλύτερη επιλογή για μένα στο Λονδίνο είναι στην περιοχή West Hampstead και συγκεκριμένα σε μια "αλυσίδα" με apartments με την ονομασία 198 & 201. (Έχω μείνει 3-4 φορές (ως ζευγάρι, έτσι) και έχω στείλει και γνωστούς μου - ζευγάρια, επίσης) Οι τιμές συνήθως ήταν γύρω στις 60 λίρες τη βραδιά .. Φαντάζομαι με ένα πακέτο 5 ημερών ίσως να'χεις και καλύτερη τιμή...!
Ωραίο ακούγεται, έχεις να μου δώσεις κάποιο λινκ τηλέφωνο ή οτιδήποτε? :)
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ακούγεται, έχεις να μου δώσεις κάποιο λινκ τηλέφωνο ή οτιδήποτε? :)

 

198suites και 291 suites.

 

Το πρώτο είναι στο αριστερό σου χέρι(όπως ανεβαίνεις από το σταθμό του μετρό) Το δεύτερο λίγο πιο κάτω στο δεξί σου χέρι (μπροστά στη στάση του λεωφορείου). Το γραφείο που παίρνεις τα κλειδιά και κάνεις την πληρωμή, είναι αμέσως μετά τη Dominos.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

198suites και 291 suites.

 

Το πρώτο είναι στο αριστερό σου χέρι(όπως ανεβαίνεις από το σταθμό του μετρό) Το δεύτερο λίγο πιο κάτω στο δεξί σου χέρι (μπροστά στη στάση του λεωφορείου). Το γραφείο που παίρνεις τα κλειδιά και κάνεις την πληρωμή, είναι αμέσως μετά τη Dominos.

 

Σε ευχαριστώ πολύ :)

Έκλεισα στο πρώτο από τα δύο, από τις φωτογραφίες φαίνεται πολύ όμορφο. Εντάξει βέβαια τον Δεκέμβρη θα πάμε οπότε αν βρω κάτι καλύτερο μπορώ να κάνω ακύρωση της κράτησης.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω 100Ε τη μέρα και θα κάτσουμε 5 νύχτες.

 

δες ΕΔΩ ...το εχω χρησιμοποιησει και ειναι καλο

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Πως να μην συμβαίνει αυτό, αφού κάθε φορά που επισκέπτεται κάποιος το Λονδίνο, υπάρχουν ένα σωρό καινούργιο πράγματα να δει και να κάνει. Δε νομίζω να υπάρχει άλλη τέτοια πόλη στον κόσμο...

 

Aχ πραγματικα ομως!! Οσες φορες και να παω πιστευω οτι δεν θα το βαρεθω ποτε. :D

 

Οσο για ξενοδοχεια, οποτε πηγαινω μενω παντα στο αγαπημενο μου αχανες μεν, οικονομικο δε, Royal National στη Russell γιατι η τοποθεσια του απλα δεν παιζεται κι ειναι και οικονομικο (ιδιαιτερως αν κλεισεις μεσω Hotelsclick.com).

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Οσο για ξενοδοχεια, οποτε πηγαινω μενω παντα στο αγαπημενο μου αχανες μεν, οικονομικο δε, Royal National στη Russell γιατι η τοποθεσια του απλα δεν παιζεται κι ειναι και οικονομικο (ιδιαιτερως αν κλεισεις μεσω Hotelsclick.com).

 

Δοκιμασμένο και εξαιρετικό για budget διαμονές. Ειδικά το Ben & Jerry's vending machine στο ισόγειο, όλα τα λεφτά. :D

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το Ben & Jerry's vending machine στο ισόγειο, όλα τα λεφτά. :D

 

Kαι ιδανικος προορισμος για ξεφορτωμα ψιλων. :lol:

 

Βen & Jerry's = :love:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το Royal National δεν είναι σαν τα άλλα σε εκείνη την περιοχή που μοιράζεσαι την τουαλέτα. Σωστά? και απο ότι είδα το προπληρώνεις?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το Royal National δεν είναι σαν τα άλλα σε εκείνη την περιοχή που μοιράζεσαι την τουαλέτα. Σωστά? και απο ότι είδα το προπληρώνεις?

 

Mα δεν ειναι B & B, ειναι τεραστιο ξενοδοχειο που πιανει σχεδον ολο το τετραγωνο. Και ναι αμα θελεις να πετυχεις καλη τιμη το προπληρωνεις, αλλα κι ετσι να πας με τοσα δωματια που εχει στανταρ θα βρεις. ;)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...