Jump to content

Ulefone Be Touch 2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς το κινητό έχει μειονεκτήματα, όπως η κακή rom (αναμένονται αναβαθμίσεις αλλά υποστήριξη απο τέτοιες εταιρίες δεν μπορούμε να περιμένουμε), android 5 (και όχι 5.1 όπως διαφημίζει η εταιρία), μέτρια μπαταρία (με πιθανόν μικρότερη χωρητικότητα απο τα 3050mah που διαφημίζει η ulefone), μη φωτιζόμενα πλήκτρα, δεν έχει Notification led και να προσθέσω ενα ακόμη που με ενοχλεί: μεγάλα bezel γύρω της οθόνης.

Κατα τα λοιπά έχει καλό hardware (cpu,ram, camera), καλό design, Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, καλή οθόνη (κατα κοινή ομολογία των reviewers, αν και έχουν εμφανιστεί κάτοχοι και προβληματικών με φωτεινά σημεία) και καλή αναλογία τιμής/ποιότητας.

 

Απο εκεί και πέρα, πέρα απο το θέμα προσωπικού γούστου είναι κατα πόσο μπορεί να αγοράσει κάποιος αφού το paypal δεν επιτρέπει χρεώσεις σε Ελληνικές πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 298
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σήμερα έκανε μια αναβάθμιση αλλά τίποτε ουσιαστικό....:(

Όπως ανέφερε και ο Βασίλης το κινητό πάσχει από ROM (πιο απλή και ίσως να έχουν μόνο τα κινητά για ηλικιωμένους).

Έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και σταμάτησε να λειτουργεί το OTG !!! :mad::mad:

Επικοινώνησα με την ULEFONE και μου είπανε μερικά κινέζικα.

Μεγάλο μειονέκτημα, η έλλειψη drivers για windows 8.1 και 10. Έκανα αναβάθμιση στα 10 και φυσικά δε μπορώ να κάνω ΤΙΠΟΤΕ με το κινητό.

Δεν ξέρω αν έκανα καλή επιλογή....ίσως αν βγει μια άλλη ROM να μου αρέσει περισσότερο, αλλά προς το παρόν νιώθω πολύ απογοητευμένος!:X:X:X

:X Με την καλή έννοια...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φίλε να σε ρωτήσω. Το GPS του το λειτουργείς καθόλου; Είναι ακριβές η σε βγάζει 2-3 στενά παρακάτω; Επίσης δε καταλαβαίνω όταν λες το μενού είναι απλό...αφού ολα τα android εχουν το ίδιο μενού και τις ίδιες ρυθμίσεις. Κάτι ακόμα. Εχει ξύπνημα οθόνης με 2 ΤΑΠ με το δάκτυλο;
Link to comment
Share on other sites

Το Gps είναι πολύ καλό κι έχει διπλό ταπ για ξύπνημα της οθόνης.Εχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα με το hotspot,ενώ συνδέεται κανονικά με τις συσκευές να μην υπάρχει ανταλλαγή δεδομένων internet;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου. Μήπως ξέρει και κανένας πως να το παραγγείλω τώρα με τα capital controls που μας έτυχαν; Για παράδειγμα στο to2c δεν πουλάνε Ελλάδα πλέον. Ξέρει κανείς κάποιο τρόπο ή κάποιο κατάστημα ώστε να το παραγγείλω;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου. Μήπως ξέρει και κανένας πως να το παραγγείλω τώρα με τα capital controls που μας έτυχαν; Για παράδειγμα στο to2c δεν πουλάνε Ελλάδα πλέον. Ξέρει κανείς κάποιο τρόπο ή κάποιο κατάστημα ώστε να το παραγγείλω;

 

Ο καλύτερος τρόπος παραμένει το paypal (λόγω ασφάλειας). Και υπάρχει τρόπος να γίνει αγορά μέσω paypal (δες ΕΔΩ). Κατα τα λοιπά και εγώ παρακολουθώ το τηλέφωνο αυτό αλλά ομολογώ μετά το νέο xiaomi redmi note 2 αλλαξοπίστησα (καθώς έχει συνδυασμό hardware/software/brandname που σκοτώνει κάθε αντίπαλο). Και πως να μην αλλαξοπιστήσει κανείς διαβάζοντας στο xda για όλα αυτά τα παράξενα του ulefone (οφειλόμενα τα περισσότερα σε software/κακή rom βέβαια, αλλά και πάλι θα βγάλει η ulefone σωστή rom?)...

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος παραμένει το paypal (λόγω ασφάλειας). Και υπάρχει τρόπος να γίνει αγορά μέσω paypal (δες ΕΔΩ). Κατα τα λοιπά και εγώ παρακολουθώ το τηλέφωνο αυτό αλλά ομολογώ μετά το νέο xiaomi redmi note 2 αλλαξοπίστησα (καθώς έχει συνδυασμό hardware/software/brandname που σκοτώνει κάθε αντίπαλο). Και πως να μην αλλαξοπιστήσει κανείς διαβάζοντας στο xda για όλα αυτά τα παράξενα του ulefone (οφειλόμενα τα περισσότερα σε software/κακή rom βέβαια, αλλά και πάλι θα βγάλει η ulefone σωστή rom?)...

Εγω εχω παραγγειλει το xiaomi redmi note 2 και το περιμενω, πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα εχουν αυτα τα 2 εε? πιο θεωρειτε καλυτερο και πιο αξιοπιστο ?

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παραγγειλει το xiaomi redmi note 2 και το περιμενω, πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα εχουν αυτα τα 2 εε? πιο θεωρειτε καλυτερο και πιο αξιοπιστο ?

 

Εννοειται το xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά όπως πάντα καλό θα είναι αλλά όπως Όλα τα κινέζικα κακοσχεδιασμένο δίχως δοκιμές μοντέλο και με πειραματόζωο το καταναλωτή. Εννοώ σου φεύγει από τα χέρια και πέφτει στο γραφείο από μισό μέτρο δίχως να πάθει ούτε γρατζουνιά και εσωτερικά μπορεί να έχει ξεκολλήσει καμία κολληση η Κανένα καλώδιο Η οτιδήποτε άλλο. Χαρβαλα είναι τα περισσότερα κινέζικα . Αν είσαι πολύ τυχερός Ίσως πέσεις σε καλή συσκευή που όμως πρέπει να προσέχεις πολύ μη είναι σε υγρασία μην σου πέσει κλπ και φυσικά για τους πρώτους μήνες γιατί άμα περάσει χρόνος μετά τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ.

 

Αλήθεια έχει αναρωτηθεί κανείς με τα κινέζικα .... έχετε δει ποτέ κανέναν με κινέζικο να λέει το Έχω δύο η τρία χρόνια και να δουλεύει ακόμη τέλεια? Η έχετε δει παλιό κινέζικο κινητό με φθορές να είναι ακόμη λειτουργικό? Εγώ προσωπικά όχι.

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως πάντα καλό θα είναι αλλά όπως Όλα τα κινέζικα κακοσχεδιασμένο δίχως δοκιμές μοντέλο και με πειραματόζωο το καταναλωτή. Εννοώ σου φεύγει από τα χέρια και πέφτει στο γραφείο από μισό μέτρο δίχως να πάθει ούτε γρατζουνιά και εσωτερικά μπορεί να έχει ξεκολλήσει καμία κολληση η Κανένα καλώδιο Η οτιδήποτε άλλο. Χαρβαλα είναι τα περισσότερα κινέζικα . Αν είσαι πολύ τυχερός Ίσως πέσεις σε καλή συσκευή που όμως πρέπει να προσέχεις πολύ μη είναι σε υγρασία μην σου πέσει κλπ και φυσικά για τους πρώτους μήνες γιατί άμα περάσει χρόνος μετά τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ.

 

Αλήθεια έχει αναρωτηθεί κανείς με τα κινέζικα .... έχετε δει ποτέ κανέναν με κινέζικο να λέει το Έχω δύο η τρία χρόνια και να δουλεύει ακόμη τέλεια? Η έχετε δει παλιό κινέζικο κινητό με φθορές να είναι ακόμη λειτουργικό? Εγώ προσωπικά όχι.

 

Εγώ προσωπικά ναι! Ίσως να είμαι από τους τυχερούς. Τελευταίο μου απόκτημα ήταν το καταπληκτικό thl t100s το οποίο απεβίωσε πρόσφατα μετά από πτώση θανάτου από τον δεύτερο... Και παρ'όλα αυτά σε ένα σημείο δε δουλεύει το touch screen. Τέλος πάντων εγώ γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους κινέζους και σου είπα ίσως εγώ να ήμουν τυχερός. Απλά να σημειώσεις πως μέχρι και το τελευταίο εξάμηνο έχει που τα κινέζικα μοντέλα ήταν φθηνοκατασκευές. Παρατηρείτε γενικώς μία άνοδος στα υλικά και στην αντοχή των κινέζικων μοντέλων. Είναι μία βιομηχανία που ανθίζει πάρα πολύ γρήγορα για την Κίνα και σε ένα χρόνο από τώρα θα βλέπουμε υπερκινητάρες από τους σχιστομάτηδες. Για τα λεφτά που αξίζουν είναι μακράν πολύ καλά για αγορά.

Προχθές παρήγγειλα το ulefone be touch 2 και εγώ μιας και μου άρεσε πάρα πολύ. Διάβασα πάρα πολλά αρνητικά σχόλια αλλά επίσης και πολλά θετικά. Αποφάσισα όμως να το τολμήσω. Οπότε παιδιά θα με έχετε στην παρέα σας εδώ να μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν παιδιά το πήρα σήμερα το κινητό. Όλα καλά ως τώρα. Απλά πήρα καινούρια κάρτα sim απο την cosmote που υποστηρίζει το 4G και παρ'όλο που άνοιξα τα δεδομένα δείχνει ακόμα 3G. Επίσης στις ρυθμίσεις είναι στο 4G. Μήπως πρέπει να πειράξω τα APN? Αυτά μπήκαν αυτόματα. Σε σας τρέχει το 4G?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το πήρα σήμερα το κινητό. Όλα καλά ως τώρα. Απλά πήρα καινούρια κάρτα sim απο την cosmote που υποστηρίζει το 4G και παρ'όλο που άνοιξα τα δεδομένα δείχνει ακόμα 3G. Επίσης στις ρυθμίσεις είναι στο 4G. Μήπως πρέπει να πειράξω τα APN? Αυτά μπήκαν αυτόματα. Σε σας τρέχει το 4G?

 

χωρίς να είμαι κάτοχος εύχομαι να το χαρείς! Ήταν απο τα πιο υποσχόμενα μοντέλα και εύχομαι η ulefone να το υποστηρίξει με νέες rom (διάβασα αναμένεται μια αναβάθμιση την επόμενη εβδομάδα).

Για το 4g είχα διαβάσει σχετικά στο xda αλλά δεν βρίσκω τώρα τις αναφορές.

 

Απλά απο εμένα κοίτα την οθόνη να δεις αν έχει σωστή ομοιμορφία και αν ανταποκρίνεται καλά στην αφή (γρήγορη ανταπόκριση χωρίς να δείχνει καθυστέρηση). Αυτά τα 2 (white spots & screen lag) είναι τα σημαντικότερα προβλήματα που έχουν αναφέρει κάτοχοι του τηλεφώνου (μιλάω για xda καθότι εδώ είστε λίγοι κάτοχοι).

 

Εύχομαι να βρεις άκρη με το 4g και περιμένουμε και εντυπώσεις!

 

ΥΓ: η τηλεόραση πως πάει (την panasonic et60 δεν έχεις?) ;

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα white spot στην οθονη και κανενα θεμα με το touch. Πανε ολα σφαιρα και μαζι δυστυχως και η μπαταρια.Εχω την et60 ακομα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Απλά δε ξέρω πως να κάνω μετάδοση οθόνης. Δε ξέρω αν το υποστηρίζει η τηλεόραση μου. Αν και έχει DLNA σύνδεση. (Που το ξερεις ρε θηριο; μιλησαμε και σε αλλο φορουμ);; Κανείς βρε παιδιά περί του 4G? Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

φιλε η καμερα τι λεει καλη?εχει μπεζελς?επειεσης οταν το δοκιμασεις πολυ θελω να μου πεις για την ραμ και για την μπαταρια!!!και εαν δεν ειναι κουρααστικο κανα βιντεακι γιατι εχω ψυθει να το αγορασω κι εγω!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το τηλεφωνο με εχει εντυπωσιασει. Διαβαζα 2 μερες τωρα το forum του xda και ολοι λεγανε για καποια στανταρ προβληματα. Τιποτα απο αυτα δεν εχω παρατηρησει. Ισως οσοι πειραζουν τις συσκευες απο μονοι τους να προκαλουν προβληματα. Η καμερα ειναι εξαιρετικη και με εντυπωσιασε. Πεντακαθαρες φωτο. Η μνημη ειναι ατελειωτη...τι ρωτας; 3 ολοκληρα gb ειναι υπεραρκετα. Μονο η μπαταρια απ'οτι λενε τελειωνει γρηγορα. Δε προλαβα να το τσεκαρω μιας κ σημερα το πηρα. Θα σε ενημερωνω ομως με οτι θες γιατι καταλαβαινω πως νοιωθεις ;-).

Απο to2c παρήγγειλα με απλο ταχυδρομειο μεσω σιγκαπουρης και εκανε 5 μερες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω το τηλέφωνο, οπότε θα συστήσω 2 (ψιλο-)στάνταρ πράγματα να δοκιμάσεις για το 4G:

 

Αν δεν είχες 4G και στην προηγούμενη συσκευή σου, το πιο πιθανό είναι να πρέπει να το ενεργοποιήσει ο πάροχος για τη γραμμή σου. Ανάλογως του ποιος είναι αυτός, αυτό μπορεί να γίνεται με SMS σε κάποιο 4-ψήφιο, ή απλώς καλώντας την εξυπηρέτηση πελατών.

 

Επίσης τα τελευταία (τελευταίας χρονιάς) κινέζικα που βγαίνουν παρατηρώ ότι έχουν μεν τα στοιχεία των ελληνικών δικτύων κινητής, για κάποια από αυτά όμως έχουν προεπιλεγμένο λάθος APN (κάτι που δε συνέβαινε σε προηγούμενα χρόνια).

Π.χ. για τη Vodafone είχαν προεπιλεγμένο κάποιο άλλο (δε θυμάμαι τώρα ποιο...) αντί για το internet.vodafone.gr, που είναι και το σωστό, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καθόλου σύνδεση δεδομένων μέχρι να βάλεις το σωστό.

 

Για δες μήπως ισχύει κάποιο απ' αυτά τα δύο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα white spot στην οθονη και κανενα θεμα με το touch. Πανε ολα σφαιρα και μαζι δυστυχως και η μπαταρια.Εχω την et60 ακομα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Απλά δε ξέρω πως να κάνω μετάδοση οθόνης. Δε ξέρω αν το υποστηρίζει η τηλεόραση μου. Αν και έχει DLNA σύνδεση. (Που το ξερεις ρε θηριο; μιλησαμε και σε αλλο φορουμ);; Κανείς βρε παιδιά περί του 4G?

 

Το ξέρω γιατί την ίδια τηλεόραση έχω και εγώ και "ναι", μιλήσαμε σε ομώνυμο της θέμα σε άλλο forum που είχες αναφέρει την αγορά της (ήσουν και αυτός που άνοιξες το θέμα κιόλας).

Χαίρομαι που δεν έχει προβλήματα το κινητό, και εγώ διαβάζω στο xda και πραγματικά ενώ μου άρεσε πολύ έστριψα μόλις διάβαζα τα στραβά και περίεργα. Δεν κρύβω όμως οτι έκανα 2-3 προσπάθειες αγοράς μέσω paypal όταν βγήκε (αλλά με τα capital controls απορρίφθηκαν) και φυσικά πριν αρχίσουν οι αναφορές περι μπαταρίας, κακής rom κλπ. Έκτοτε φρέναρα και εγώ την αγορά κινητού λόγω άλλων προτεραιοτήτων...

 

Όπως λέει και ο @vasilis77_st περιμένουμε περισσότερες εντυπώσεις σου (και καμιά φωτογραφία για δείγμα)!

 

EDIT: Ξέχασα για το screen mirroring, δυστυχώς η τηλεόρασή μας δεν το υποστηρίζει (απο την επόμενη χρονιά έγινε standard στις τηλεοράσεις).

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς δε το υπστηρίζει αλλιώς θα το είχα βρει. Τελικά λειτούργησε το 4G. ήθελε ενεργοποίηση από την Cosmote...Ευχαριστώ τον w2o4ts

που μας ενημέρωσε. Όταν σας καλούν σας βγαίνει επάνω στην οθόνη ποιος σας καλεί? Δε μου βγαίνει full screen. Πρέπει να κάνω κάτω με το δάκτυλο για να βγει. Έτσι είναι στο Lollipop?

Τελικά έτσι είναι και σε άλλους. Αν αλλάξω launcher το βγάζει full screen όπως παλιά.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία ημέρα έχω κατεβάσει αρκετές εφαρμογές και όλα τρέχουν στην εντέλεια!!! Η μνήμη είναι στα 1,7GB free. Το wifi πάει σφαίρα και σε μακρινά δωμάτια που είμαι 100τμ σπίτι. Αργότερα θα δοκιμάσω να συνδεθώ από τον επάνω όροφο να σας πω πως πάει. Το 3G πάει σφαίρα και το 4G άστα να πάνε...δε το προλαβαίνω. Έκανα το πρωί ταξίδι από Βέροια - Κοζάνη με το Navigon (τελευταία edition) μόνο με GPS ανοιχτό χωρίς δεδομένα κινητής και απλά επιτέλους βρήκα το τέλειο GPS!!!Υποστηρίζει και Glonass (Ρώσικοι δορυφόροι) για όσους ενδιαφέρονται. Δεν με έχασε ούτε δευτερόλεπτο και είχε 200% ακρίβεια!!! Την πρώτη φορά που δοκίμασα με το GPS Test να κλειδώσω δορυφόρο το έκανε σε 10 δευτερόλεπτα. Τις επόμενες φορές σε 2 δευτερόλεπτα είχε κλειδώσει. Και όλα αυτά μόνο με το GPS ανοιχτό χωρίς ίντερνετ. Η μπαταρία μου φαίνεται πως κρατάει καλά. Απο τις 6 το πρωί με τηλέφωνα, wifi κάνα μισάωρο, 4G δεδομένα με 1080p στο youtube βιντεάκια, καμιά ώρα παιχνίδι και γενικά να το πειράζω όλη την ώρα (λόγω πρώτης ημέρας :p) τώρα που είναι 16:10 ακόμα έχει 10%. Θα τραβήξω μερικές φωτό το απόγευμα και κάποιο βίντεο και θα τα ανεβάσω. Το λειτουργικό μέσα λέει πως είναι 5.1 και κάποιοι υποστηρίζουν πως είναι 5.0. Δε ξέρω πως είναι το 5 ή το 5.1 αλλά στο antutu που το έβαλα μου έλεγε και εκεί πως έχει 5.1 και βαθμολογία μου το έβγαλε σχεδόν 46000. Ως τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος! Άσε που όσοι το είδαν ως τώρα θέλουν και αυτοί να το πάρουν. Άρε κινεζάκια business που σας άνοιξα... :ninja: Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

http://www.everbuying.net/product957337.html

http://www.everbuying.net/product957338.html

παιδια τι λετε ασπρο ή μαυρο?

επεισης ειναι αξιοπιστο το everbuying???

 

Φίλε μου εγώ το πήρα σε Γκρι (Είναι γκρι από πίσω και μαύρο από μπροστά). Μου αρέσει πάρα πολύ. Απλά αν το πάρεις σε άσπρο θα βλέπεις κάποια μαύρα διαστήματα που έχει η οθόνη γύρω γύρω και ίσως σε ενοχλεί. Δες βιντεάκια. Απο την άλλη εγώ το παρήγγειλα απο το http://www.to2c.com. Έχω αγοράσει πάρα πολλά τηλέφωνα απο αυτούς και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Και το καλύτερο είναι πως εχθές που πήρα το Be touch 2 έκανε ΜΟΝΟ 1 εβδομάδα με απλό ταχυδρομείο μέσω Σιγκαπούρης.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΑ την έκανα την πατάτα.... Πήγα να περάσω το tempred glass και το γέμισα φουσκάλες....:mad: Τώρα πρέπει να παραγγείλω άλλο... Ευτυχώς είχε και άλλη ζελατίνα το κουτί και αυτή την πέρασα τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...