Jump to content

Ulefone Be Touch 2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να προσπαθήσεις να αλλάξεις κανάλι στο ρούτερ σου.

 

Στάλθηκε από το Be Touch 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν αναφερομαι μονο στο ρουτερ του σπιτιου μου. Ειμαστε εξω, ολοι συνδεονται εκτος απο μενα. Οταν ειμαι κοντα σε ρουτερ τοτε ολα λειτουργουν καλα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ σου ξαναλέω άλλαξε το κανάλι στο router σου να δεις πως θα πάει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ σου ξαναλέω άλλαξε το κανάλι στο router σου να δεις πως θα πάει.

 

Επειδη δεν το κατεχω το σπορ της τεχνολογιας, πως γινεται η αλλαγη καναλιου στο ρουτερ??

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις service για be touch 2???Σταματησε να δουλευει η καμερα και οταν εβαλα αλλο προγραμμα μηχανης να το δοκιμασω ζεσταθηκε αρκετα χωρις να ανοιξει και παλι......
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν το κατεχω το σπορ της τεχνολογιας, πως γινεται η αλλαγη καναλιου στο ρουτερ??

 

Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του router σου μέσω του υπολογιστή. Αν ψάξεις το manual του θα το γράφει. Αλλιώς αν δε μπορείς, παίρνεις ένα τηλέφωνο κάποιον εκπρόσωπο της εταιρίας που είσαι (forthnet,OTE,wind ή Cyta) και σου λένε βήμα βήμα πως να το κάνεις. Απλά θα πρέπει να αλλάξεις κανάλι μέχρι να δεις ποιο σου κάνει. Στο κάνει και αλλού αυτό ή μόνο στο σπίτι σου? Γιατί αν στο κάνει και αλλού τότε κάτι παίζει με το κινητό. Αν είναι μόνο στο σπίτι σου κάνε αυτά που σου είπα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...έχεις βάλει και exposed;

Όχι. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με exposed. Από το το λίγο που είχα είδα δει όμως παλιότερα στο xda,

νομίζω δεν υπήρχε καθαρά για το Ulefone Be Touch 2 που να είναι stable. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Λοιπόν μου ήρθε χθες ο φορτιστής που είχα προαναφέρει και έκανα την πρώτη φόρτιση. 1 ώρα και 45 λεπτά παρακαλώ....

Θα το ξαναφορτίσω όταν πάει στο τέλος και θα ξαναενημερώσω.

Πολύ καλό αυτό. Μιλάμε για σημαντική διαφορά...

Ειμαι κατοχος εδω και ενα μηνα του ulefone be touch 2. Γενικα προκειται για ενα καλο κινητο. Εκεινο ομως που με δημιουργει προβλημα ειναι η εμβελεια του wifi. Αλλαγη δωματιου και η συνδεση εξαφανιζεται. Υπαρχει καμια λυση στο προβλημα?

Δεν αναφερομαι μονο στο ρουτερ του σπιτιου μου. Ειμαστε εξω, ολοι συνδεονται εκτος απο μενα. Οταν ειμαι κοντα σε ρουτερ τοτε ολα λειτουργουν καλα.

Γενικά μη περιμένεις να είναι το ίδιο αποτελεσματικό στην πράξη με αντίστοιχα επώνυμα, όπως Samsung, iPhone, LG κλπ.

Κι εγώ το έχω διαπιστώσει αυτό σε πολλές περιπτώσεις. Ακόμα κι αν βρει δίκτυα, μπορεί να μη γίνει σωστή σύνδεση στην πράξη.

Μόνο όταν το σήμα είναι σταθερά καλό, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τα ίδια νομίζω πάνω κάτω ισχύουν για τα περισσότερα κινέζικα κινητά. Αυτής της κατηγορίας τιμής τουλάχιστον.

Είναι δηλαδή στην καλύτερη περίπτωση ικανοποιητικά ως προς το WiFi και την κάμερα τους.

παιδια ξερει κανεις service για be touch 2???Σταματησε να δουλευει η καμερα και οταν εβαλα αλλο προγραμμα μηχανης να το δοκιμασω ζεσταθηκε αρκετα χωρις να ανοιξει και παλι......

Αν το πήρες από Ελλάδα, απευθύνσου στο μαγαζί που το πήρες.

Αν πάλι το πήρες από Κίνα, κατά τη γνώμη μου μάλλον είναι καλύτερα πρώτα να ψάξεις μόνος σου μήπως βρεις κάποια λύση.

Είτε περνώντας κάποια ROM από εδώ, είτε κάνοντας επαναφορά του κινητού.

Όλα αυτά άμα είσαι Root. Αν όχι, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Ρώτα αν θέλεις σε κάποιο μαγαζί όπως το 9Volto, το makeitwork ή κάποιο άλλο αντίστοιχο.

Αν και δε νομίζω να αναλαμβάνουν κινέζικες συσκευές, δε χάνεις τίποτα να τους ρωτήσεις.

Ως τελευταία επιλογή είναι η αποστολή του στην Κίνα, (μετά από συνεννόηση με το μαγαζί που το πήρες).

Έχε υπόψιν σου αυτό το θέμα, αν τελικά το χρειαστείς.

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του router σου μέσω του υπολογιστή. Αν ψάξεις το manual του θα το γράφει. Αλλιώς αν δε μπορείς, παίρνεις ένα τηλέφωνο κάποιον εκπρόσωπο της εταιρίας που είσαι (forthnet,OTE,wind ή Cyta) και σου λένε βήμα βήμα πως να το κάνεις. Απλά θα πρέπει να αλλάξεις κανάλι μέχρι να δεις ποιο σου κάνει. Στο κάνει και αλλού αυτό ή μόνο στο σπίτι σου? Γιατί αν στο κάνει και αλλού τότε κάτι παίζει με το κινητό. Αν είναι μόνο στο σπίτι σου κάνε αυτά που σου είπα πριν.

 

Το κανει παντου. Οπου ολοι εχουν κανονικα σημα εμενα μπορει να μην βλεπει καν το ρουτερ. Δεν ειναι θεμα ρουτερ σπιτιου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις service για be touch 2???Σταματησε να δουλευει η καμερα και οταν εβαλα αλλο προγραμμα μηχανης να το δοκιμασω ζεσταθηκε αρκετα χωρις να ανοιξει και παλι......

 

Και σ εμένα τα ίδια έκανε. Σταμάτησε να δουλεύει ή πίσω κάμερα κ φλας και λειτουργούσε ή μπροστινή κ με έδειχνε κ πάνω κάτω .... Απλά έχει φύγει ή καλώδιο ταινία από την πλακέτα . Το πήγα σ έναν τεχνικό, το ανοξε και την ξανασυνδεσε σε 5 λεπτακια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κανει παντου. Οπου ολοι εχουν κανονικα σημα εμενα μπορει να μην βλεπει καν το ρουτερ. Δεν ειναι θεμα ρουτερ σπιτιου.

 

Ειλικρινά δε ξέρω. Το μόνο που μπορείς να είναι να ξαναφλασαρεις την rom την αρχή ή να βάλεις custom recovery και να εγκαταστήσει κάποια άλλη custom rom. Κ άλλοι που είχαν ίδιο θέμα το λυσανε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

εχεις την καλοσυνη να μοθ πεις που το εκανες??(αν εισαι Αθηνα)..Οπου και να ρωτησα δεν αναλαμβανουν....και μενα πανω κατω τα ιδια κανει...αναβει το μπρος φλας και σκοταδι και στις 2 καμερες...

Σου εγραφε κατι οτι δεν ανταποκρινεται η UI??ευχαρισω

Link to comment
Share on other sites

εχεις την καλοσυνη να μοθ πεις που το εκανες??(αν εισαι Αθηνα)..Οπου και να ρωτησα δεν αναλαμβανουν....και μενα πανω κατω τα ιδια κανει...αναβει το μπρος φλας και σκοταδι και στις 2 καμερες...

Σου εγραφε κατι οτι δεν ανταποκρινεται η UI??ευχαρισω

 

Όχι δε μου έγραφε κάτι. Βασικά θα πρέπει να φλασαρεις πάλι την rom για να δεις αν είναι θέμα software. Αν δε γίνει θα πρέπει λογικά ν είναι θέμα hardware. Υπάρχει ενα βίντεο που δείχνει πως να ανοίξει το πρώτο be Touch που λογικά είναι το ίδιο. Και άλλοι είχαν το συγκεκριμένο πρόβλημα και λύθηκε με αυτά που σου προανεφερα. Ψάξε το βίντεο στο youtube. Λέγεται teardown ulefone be touch.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εαν δεν κανω root το τηλεφωνο δεν υπαρχει η δυνατοτητα να βελτιωθει η εμβελεια του wifi???

Μη μπερδεύεσαι... Το root απλά σημαίνει πως ξεκλειδώνεις τη συσκευή σου και μπορείς να πειράξεις τις ρυθμίσεις του συστήματος. Δε κάνει τίποτα άλλο το root. Προσπάθησες να ξαναπεράσεις την rom με flashtool?

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύεσαι... Το root απλά σημαίνει πως ξεκλειδώνεις τη συσκευή σου και μπορείς να πειράξεις τις ρυθμίσεις του συστήματος. Δε κάνει τίποτα άλλο το root. Προσπάθησες να ξαναπεράσεις την rom με flashtool?

 

Κανενας αλλος τροπος, καθως σε περιπτωση που κανω root, η συσκευη δεν θα εχει προσβαση στο ote tv go.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν apps που κοβουν το root προσωρινα για να παιξουν αυτες οι εφαρμογές. Τσεκαρε την εφαρμογη hide my root.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω φάει μούντζα τελικά στις φορτίσεις δεν εξηγηται αλλιώς. Εκεί που πήρα τον samsung φορτιστή κ μου εκανε φορτιση σε 1 ωρα κ 45 λεπτά απλά τα εφτυσε ο φορτιστής...δε φορτίζει...!!!! Ούτε 10 φορτισεις δεν εκανα. Τελικά εβαλα παλι τον μαμα uefone φορτιστή μ το αλωδιο του samsung και.... λειτουργεί τελεια. Ασε που γεμιζει σε 1μιση ωρα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για όσους ενδιαφέρονται, ανέβασα καινούρια rom στο needrom. Δυστυχώς είναι ακόμα ευπαθή στην απειλή του stagefright, αλλά πέρα από αυτό όλα λειτουργούν τέλεια σε αυτή την rom με πολύ βελτιωμένη ζωή της μπαταρίας.

Κατεβάστε και πείτε μου τις εντυπώσεις σας.

http://www.needrom.com/download/modulate-rom-v2-16/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι κάτοχος εδώ και 5 μήνες ενος ULEFONE BETUCH2 ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΟΥΤΕ ΦΟΡΤΙΖΕΙ//// τι κάνω? το αγόρασα απο Ελλάδα.. Δραμα youhou... ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

κατερινη μενω φιλε

 

Δεν είμαστε μακριά. Εγώ είμαι Βέροια. Αν θες μπορώ να στο flashάρω. Σημαίνει ότι διαγράφουμε τα πάντα από μέσα και του ξαναπερνάμε το λογισμικό. Ειπες είναι εντελώς μα εντελώς νεκρό; Δώσε μου τηλεφωνο σου να σε πάρω να συνεννοηθούμε γιατί μέσω μηνυμάτων θα ξημερωσουμε. Τόλη με λενε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χαιρετώ το forum και εγώ ως παλιός αναγνώστης (από το 2007) και μιας και βλέπω ότι η κοινότητα είναι πολύ ενεργή ακόμα και σήμερα είπα να κάνω και εγώ την εγγραφή μου. Έχω και εγώ το Be Touch 2 αγορασμένο από Κίνα. Κατάφερα να λύσω το πρόβλημα του wifi χρησιμοποιώντας ΑΛΟΥΜΙΝΟΧΑΡΤΟ (ναι, αυτό ακριβώς) πίσω από το πλαστικό κάλυμμα διπλωμένο 3 φορές (6-8 λεπτά φύλλα αλουμινόχαρτου). Με την πατέντα αυτή έχω σωθεί αφού να καταλάβετε στο αμφιθέατρο του ceid δεν έπιανα ούτε 5mbps ενώ με την πατέντα κατάφερα να πιάσω 20mbps (και upload και download, έχουμε gigabit bandwidth :p ).

Έχω επίσης σκεφτεί να φτιάξω ένα Android 6 (Marshmallow) custom rom για το κινητό αυτό. Αυτό βέβαια δεν είναι και τόσο απλό και θα χρειαστώ βοήθεια. Κατ' αρχάς , θέλω το android 6.0 rom σε μια καλή μορφή (.zip αν είναι δυνατόν) από το Sony XPERIA C4 (και αν είναι εύκολο το dual sim). Μετά η διαδικασία είναι εμφανώς η κλασική δουλειά που έχει το portάρισμα. Σκέφτομαι ότι το C4 είναι ό,τι καλύτερο για τέτοιο port καθώς έχει ίδιο SoC, camera, ανάλυση οθόνης κλπ. Περιμένω εθελοντές συνφορουμίτες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...