Jump to content

Ulefone Be Touch 2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα παρακαλεσω το φιλο ofiole σε τι κατασταση ειναι τωρα η μπαταρια του και αν εχει το ιδιο θεμα με το κινητο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μάλλον δεν έκανες σωστά το calibration. Έχω το κινητό 4 μήνες κ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είμαι με την original rom, full updated, root, greenify και calibrated!!!

 

Εγω λεω να δοκιμασω καινουργια μπαταρια γιατι ξερω να κανω caibration και εχω κανει και στα προηγουμενα μοντελα που ειχα.Αν και πιστευω οτι ειναι θεμα λογισμικου.Και η crystal βασισμενη πανω σ'αυτη που εχει το τηλεφωο ειναι και γι'αυτο εχει παλι θεματα.Μακαρι να βγει και καποια αλλη να δουμε μηπως.Στο λεω γιατι εμενα αυτη δεν μου κανει για 3050 η μπαταρια για 2000 ναι

 

edit:και ψαχνωντας βρηκα το παρακατω

https://www.china-devices.com/topic/5928-ulefone-be-touch-2-battery-fake/

λες να ειναι αληθεια ?

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

edit:και ψαχνωντας βρηκα το παρακατω

https://www.china-devices.com/topic/5928-ulefone-be-touch-2-battery-fake/

λες να ειναι αληθεια ?

ΠΟΛΥ καλή πηγή πληροφορίας (και προφανώς όχι μόνο για το Be Touch 2) το post αυτό του china-devices.com, αν διαβάσει κανείς και τα σχόλια των υπολοίπων παρακάτω!

Υπάρχει ένας τύπος ειδικά που φαίνεται να κατέχει το αντικείμενο γενικότερα.

Bookmarked!

 

Πάντως, με βάση τα γραφόμενα εκείνου (και όχι του ITXTutor, του OP), η μπαταρία του BT2 φαινεται μάλλον τελικά όντως να πληροί τις προδιαγραφές της...

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλεσω το φιλο ofiole σε τι κατασταση ειναι τωρα η μπαταρια του και αν εχει το ιδιο θεμα με το κινητο.

 

Καλή χρονιά σε όλους.

Φίλε η μπαταρία αν παίζω παιχνίδια τελειώνει χωρίς να το πάρεις χαμπάρι. Αν απλά το έχεις μονο για χρήση ομιλίας και ολίγον σερφάρισμα, βγάζει ίσως την μέρα. Χωρίς καθόλου παιχνίδι.

 

Τώρα πως ο φίλος ο soulfunkdjx την βρίσκει τόσο καλή . . . δεν μπορώ να το καταλάβω. Ακόμα και στο γκρουπ της ulephone στο facebook όλοι γκρινιάζουν για την μπαταρία. Απλά έχω συμβιβαστεί και έχω πάντα από κοντά ένα φορτιστή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κινητό που παίζεις παιχνίδια και δεν τελειώνει ή μπαταρία γρήγορα; Ακόμα κ Samsung note 4 που είχα προχθες έπεφτε απίστευτα γρήγορα. Αλλού είναι το πρόβλημα. Στα battery drain που υπάρχουν σε stand by mode. Να ξερετε πως το be touch έχει κυκλοφορήσει σε 2 εκδόσεις. Εγώ έχω τη δεύτερη κ ίσως παίζει ρόλο αυτό.... Ίσως έχουν προβλήματα όσοι έχουν την πρώτη.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κινητό που παίζεις παιχνίδια και δεν τελειώνει ή μπαταρία γρήγορα; Ακόμα κ Samsung note 4 που είχα προχθες έπεφτε απίστευτα γρήγορα. Αλλού είναι το πρόβλημα. Στα battery drain που υπάρχουν σε stand by mode. Να ξερετε πως το be touch έχει κυκλοφορήσει σε 2 εκδόσεις. Εγώ έχω τη δεύτερη κ ίσως παίζει ρόλο αυτό.... Ίσως έχουν προβλήματα όσοι έχουν την πρώτη.

Κοίτα πλέον το έχω συνηθίσει. Όπου πάω φροντίζω να το έχω φορτίσει από πριν ή να έχω κοντά έναν φορτιστή.

Έχουν περάσει από τα χέρια μου τουλάχιστον 5-6 κινέζικα κινητά τα 2-3 τελευταία χρόνια, είναι μακράν το χειρότερο από άποψη μπαταρίας. Και με τα άλλα την ίδια χρήση έκανα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κινητό που παίζεις παιχνίδια και δεν τελειώνει ή μπαταρία γρήγορα; Ακόμα κ Samsung note 4 που είχα προχθες έπεφτε απίστευτα γρήγορα. Αλλού είναι το πρόβλημα. Στα battery drain που υπάρχουν σε stand by mode. Να ξερετε πως το be touch έχει κυκλοφορήσει σε 2 εκδόσεις. Εγώ έχω τη δεύτερη κ ίσως παίζει ρόλο αυτό.... Ίσως έχουν προβλήματα όσοι έχουν την πρώτη.

 

Κοτα εγω δεν λεω για τα παιχνιδια.Αν παιξω κανα παιχνιδι στο εξαμηνο και ακομη περιμενω και τα δικα σου:lol: .Εγω λεω το μονο που ηθελα απο το τηλεφωνο να μου βγαζει 1μισι μερα με κλησεις,facebook κτλ.Αυτο δεν το κανει.Δλδ αν το αφησω μια μερα το βραδυ στο 90% μπορει να το βρω και κλειστο το πρωι.Αλλη μερα μπορει να το βρω και στο 88% οτ ιθελει κανει.Ασε που οπως εχουν ολοι παρατρησει μολις παει στο 1% καθεται κανα μιασωρο εκει.Τα προηγουμενο που ανεβασα δεν το ανεβασα για να σουτην πω οτι κοιτα τι λεει αυτος και εγω εγω προβλημα.Απλα για να δουμε ολοι μαζι οτι ενα τηλεφωνο που πουλιοταν γυρω στα 200 ευρω ειναι απλα μια αποτυχια.Την εταιρια την βαζω πολυ χαμηλα.Ισως στο ιδιο επιπεδο με Kingzone και Elephone.Οταν εννοεις εχεις την δευτερη ? τι εννοεις ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα παρακαλεσω το φιλο ofiole σε τι κατασταση ειναι τωρα η μπαταρια του και αν εχει το ιδιο θεμα με το κινητο.

 

Καλή χρονιά σε όλους.

Φίλε η μπαταρία αν παίζω παιχνίδια τελειώνει χωρίς να το πάρεις χαμπάρι. Αν απλά το έχεις μονο για χρήση ομιλίας και ολίγον σερφάρισμα, βγάζει ίσως την μέρα. Χωρίς καθόλου παιχνίδι.

 

Τώρα πως ο φίλος ο soulfunkdjx την βρίσκει τόσο καλή . . . δεν μπορώ να το καταλάβω. Ακόμα και στο γκρουπ της ulephone στο facebook όλοι γκρινιάζουν για την μπαταρία. Απλά έχω συμβιβαστεί και έχω πάντα από κοντά ένα φορτιστή.

 

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ ανοιχτο το τηλεφωνο χωρις καρτες σιμ και χωρις να εχω ανοιχτο WIFI και το βρηκα κλειστο την αλλη μερα.Δλδ αμα παω και κανα ταξιδι πρεπει να παρω τρια power bank μαζι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτό που γράφω. Το κινητό βγήκε σε 2 εκδόσεις. Μεν ή πρώτη που βγήκε είχε πολλά bugs κ μετά βγάλανε κ δεύτερη έκδοση. Εγώ από όλα τα προβλήματα που ακούω από άλλους το μόνο που αντιμετώπισα είναι στο ότι κάθεται στο 1% αρκετή ώρα. Ίσως να παίζει ρόλο αυτό; Ίσως ο τρόπος που έχω στήσει το κινητό; Τι να πω. Πάντως μόνο τηλέφωνο,email,Facebook μου κρατάει 2 μέρες. Αν παίζω κ κάνα παιχνίδι 1 μέρα. Όποιο android τηλέφωνο κ να είχα, αυτές ήταν οι διάρκειες ων μπαταριών τους.
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτό που γράφω. Το κινητό βγήκε σε 2 εκδόσεις. Μεν ή πρώτη που βγήκε είχε πολλά bugs κ μετά βγάλανε κ δεύτερη έκδοση. Εγώ από όλα τα προβλήματα που ακούω από άλλους το μόνο που αντιμετώπισα είναι στο ότι κάθεται στο 1% αρκετή ώρα. Ίσως να παίζει ρόλο αυτό; Ίσως ο τρόπος που έχω στήσει το κινητό; Τι να πω. Πάντως μόνο τηλέφωνο,email,Facebook μου κρατάει 2 μέρες. Αν παίζω κ κάνα παιχνίδι 1 μέρα. Όποιο android τηλέφωνο κ να είχα, αυτές ήταν οι διάρκειες ων μπαταριών τους.

 

Εχω μπει εδω και εχω κατεβαει ολα αυτα που χρειαζονται για να φλασαρω το τηλεφωνο.Εχω ομως το εξης προβλημα.Οταν ανοιγω το φακελο και παταω το install.bat για να περασει τους drivers το τηλεφωνο γραφει να πατησω οποιοδηποτε πληκτρο για να ξεκινησει η εγκτασταση και δεν κανει εγκατασταση απλα κλεινει το παραθυρο.

http://ulefone.com/download/betouch2.html

μηπως μπορεις να με βοηθησεις ???

Link to comment
Share on other sites

Ποια windows έχεις? Κατέβασε την μπάρα τέρμα στις ρυθμίσεις ελέγχου λογαριασμού χρήστη.Κάνε επαννεκίνηση και μετά ξαναπροσπάθησε.
Link to comment
Share on other sites

Ποια windows έχεις? Κατέβασε την μπάρα τέρμα στις ρυθμίσεις ελέγχου λογαριασμού χρήστη.Κάνε επαννεκίνηση και μετά ξαναπροσπάθησε.

 

Εχω τα 10.Παιζει ρολο αυτο τοσο πολυ ?

Link to comment
Share on other sites

Oh yes....

 

Το εκανα αυτο που μου ειπες με τις ρυθμισεις εκανα επανεκκινηση αλλα παλι τιποτα μολις ανοιγει το παραγυθρο και παταω ενα πληκτρο να κανει εγκατασταση τους drivers κλεινει αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπα ήταν για windows 7.

Αν διάβασε τις οδηγίες στο επίσημο της ulefone θα είδες πως δεν υποστηρίζεται για windows 8 και 10.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν έχω κάνει ακόμα Root. Κι εγώ τα 10άρια (64 bit) έχω

και εγκατέστησα τα 7 (32 bit) μέσω VMware, ουσιαστικά για το Ulefone. Ακόμα όμως δεν έχω κάνει κάτι.

Ο άλλος λόγος είναι ότι περιμένω μήπως βγάλει κανένα ακόμα update η Ulefone, (αν και χλωμό το βλέπω...)

Τέλος πάντων.

 

Έχει κανένας από εσάς καρτοκινητό wind σε αυτή τη συσκευή με απενεργοποιημένα από τις ρυθμίσεις τα δεδομένα;

Έχει παρατηρήσει να του γίνονται χρεώσεις (για data πάντα) που κανονικά δε θα έπρεπε;

Εγώ από την πρώτη στιγμή που το πήρα το κινητό, όλο και κάποιο καλό πακέτο μου ερχόταν ως επιλεκτική προσφορά και είχα data.

Αλλά όταν αυτά έληξαν, άρχισα να έχω θέμα!

Με χρέωνε η wind κάθε μέρα χωρίς να φαίνεται πουθενά ότι κάνω την παραμικρή χρήση! (περισσότερα εδώ).

 

Εν ολίγοις και επειδή τελικά δε δικαιώθηκα από την wind, έχετε υπόψιν σας τον τρόπο που σταμάτησα της χρεώσεις.

Δυστυχώς δεν το είχα σκεφτεί πιο νωρίς και πρόλαβα να χρεωθώ 5 ευρώ!

Προσωπικά έχω 2 SIM στη συσκευή μου. Η μία είναι wind και η άλλη vodafone.

Αυτή της vodafone την έχω σχεδόν πάντα απενεργοποιημένη. Επέλεξα λοιπόν από τις ρυθμίσεις να χρησιμοποιείται

η κάρτα της vodafone για πρόσβαση στα δεδομένα και στη συνέχεια την απενεργοποίησα ως συνήθως.

 

http://i67.tinypic.com/2jdkv1s.jpg http://i66.tinypic.com/71mky1.jpg

 

Από την μεθεπόμενη μέρα σταμάτησαν οι χρεώσεις... (ε αυτό έλλειπε!!!).

 

Το θέμα τώρα είναι. Έχουμε θέμα με το κινητό μας; Μήπως η υλοποίηση της Ulefone έχει κάποιο κενό σε αυτό τον τομέα;

Είναι δυνατόν να περνάει κάποια κυκλοφορία δεδομένων, η οποία όμως δεν καταγράφεται πουθενά;

 

http://i66.tinypic.com/b4cavl.jpg http://i67.tinypic.com/15s96k1.jpg

 

Κάποιοι αναφέρουν ότι τέτοια προβλήματα εμφανίζονται με συγκεκριμένες συσκευές, (π.χ. εδώ).

Μήπως το κινητό μας ανήκει σε αυτές;

Στο προηγούμενο κινητό μου, (iPhone 3Gs), είχα κάνει jailbreak και είχα περάσει ένα APN Tweak από Cydia,

ώστε να μπορώ να το αλλάξω και να μην υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ. Και όντως ποτέ δεν χρεώθηκα.

Έψαξα στο PlayStore για κάτι αντίστοιχο αλλά ότι βρήκα έγραφε πως δεν ισχύει για εκδόσεις Android 4.0

ή νεότερες που μας ενδιαφέρει, γιατί η Google έχει μπλοκάρει την επέμβαση σε αυτό τον τομέα.

Δείτε π.χ. τι γράφει, μια από τις περιγραφές...

 

http://i65.tinypic.com/6hmdqo.jpg

 

Σε περίπτωση που έχουμε κάνει Root, να υποθέσω ότι μπορούμε να επέμβουμε στις ρυθμίσεις APN όπως και να 'χει;

:confused:

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο θέμα που αναφέρεις δε το έχω ξανασυναντήσει. Έως τώρα δεν είχα θέμα με τα δεδομένα. Όταν τα έκλεινα αυτά έκλειναν κανονικά και δεν είχα έξτρα χρεώσεις. Λογικά με root κ exposed κάτι θα μπορείς να κάνεις. Εγώ κάτι άσχετο ήθελα να σε ρωτήσω. Στην μπαταρία σου πως έβαλες το εικονίδιο με το ποσοστό %???
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι δεν έχεις wind, γι΄αυτό δεν έχεις πρόβλημα!

Ολόκληρο θέμα έχει ανοίξει για αυτή την ιστορία, η οποία είναι γνωστή από παλιά...

Απλά εγώ στο προηγούμενο κινητό μου δεν είχα ποτέ πρόβλημα,

γιατί είχα πάντα πρόσβαση στις APN ρυθμίσεις και είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Εν τω μεταξύ υπάρχει μία ρύθμιση στη Χρήση δεδομένων για Περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου.

Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο. :worry:

 

http://i65.tinypic.com/33jkbyd.jpg

 

Σε κάθε περίπτωση, μου φαίνεται πολύ περίεργο, ότι κίνηση κι αν υπάρχει να μη γίνεται αντιληπτή πουθενά! (εκτός από την... wind!)

Κρατάω όμως μικρό καλάθι, γιατί δεν έχω γνώση πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Όσο για το ποσοστό της μπαταρίας, έχω βάλει το Battery Percent Enabler, που απλά ενεργοποιεί μια κρυφή δυνατότητα του Android.

Δεν πειράζει κάτι άλλο στο λειτουργικό. Γιατί αν άλλαζε π.χ. το μέγεθος του ποσοστού ή/και το χρώμα κλπ. θα υπήρχε πρόβλημα με τα OTA Updates.

Και αυτό το App δε χρειάζεται καν Root. Περισσότερα στην περιγραφή, εδώ.

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Για τον soup88 και για όποιον δε μπορεί να εγκαταστήσει τους drivers απο την Ulefone ας δοκιμάσει το παρακάτω link.

http://www.howtogeek.com/167723/how-to-disable-driver-signature-verification-on-64-bit-windows-8.1-so-that-you-can-install-unsigned-drivers/

Link to comment
Share on other sites

Για τον soup88 και για όποιον δε μπορεί να εγκαταστήσει τους drivers απο την Ulefone ας δοκιμάσει το παρακάτω link.

http://www.howtogeek.com/167723/how-to-disable-driver-signature-verification-on-64-bit-windows-8.1-so-that-you-can-install-unsigned-drivers/

 

Ευχαριστω για την βοηθεια φιλε αλλα παλι τιποτα.Το εκανα και παλι αποτομα κλεινει το παραθυρο και δεν κανει εγκατασταση.Τωρα δεν ξερω αν θα μπορεσω να το κανω με VMWARE

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Οι drivers είναι λίγο άτιμο πράγμα!!!

 

Αν δεν περαστούν σωστά από την αρχή μπορεί να έχεις προβλήματα, ακόμα και αν στη συνέχεια προσπαθήσεις να τους περάσεις με τον σωστό τρόπο! :X

Το αν αυτή η διαδικασία αποτελεί λύση ή όχι, θα κριθεί μόνο αν δοκιμάσει κάποιος να τους περάσει από την αρχή, με αυτό τον τρόπο,

(χωρίς δηλαδή να έχει δοκιμάσει κάτι άλλο πριν, όπως εσύ).

Υπάρχει βέβαια τρόπος να καθαρίσεις 100% το σύστημά σου από προηγούμενα υπολείμματα αλλά από ότι θυμάμαι δεν είναι πολύ απλό κάτι τέτοιο.

Δε χάνεις τίποτα όμως να δοκιμάσεις, αφού εσύ βρίσκεσαι ήδη σε αυτή την φάση. ;)

Προσωπικά, θα δοκίμαζα αυτό τον τρόπο, εάν αποφάσιζα να κάνω καθαρή εγκατάσταση των 10 μετά, (πριν από αυτό εννοείται),

ώστε μετά να είναι πάλι καθαρό το σύστημά μου από θέμα οδηγών, εάν τελικά η διαδικασία δεν απέδιδε.

 

Τώρα, μέσω VMware που δοκίμασα, (Windows 7, 32-bit) δεν κατάφερα να περαστούν σωστά! (με κλειστό ίντερνετ καλού κακού)

Αρχικά δοκίμασα χωρίς να έχω συνδεδεμένο το κινητό, με διπλό κλικ στο Install.bat

Ανοίγει το πρώτο μαύρο παράθυρο και από πάνω εμφανίζεται το μήνυμα από τα Windows αν θέλω να επιτρέψω την εγκατάσταση,

λόγω του ότι ο δημιουργός είναι άγνωστος. Φυσικά πάτησα "Ναι" και είδα ότι γράφει πως πρέπει να είμαι μέλος του γκρουπ διαχειριστών για να κάνω την εγκατάσταση, καθώς και ότι δεν υπάρχει συνδεμένη συσκευή. Δεν αναφέρεται βέβαια στις οδηγίες της Ulefone ότι θα πρέπει να έχουμε συνδέσει πρώτα το κινητό!

 

Τέλος πάντων, αφού πάτησα το Space (κατά το "Press any key to continue"), έκλεισε και δεν έγινε τίποτα! (όπως γράφει ο soup88)

Μου έβγαλε όμως το γνωστό μήνυμα των Windows να γίνει προσπάθεια εγκατάστασης ξανά, εφαρμόζοντας τις καλύτερες δυνατές ρυθμίσεις... Τα ίδια...!

Τρέχω το Install.bat ως διαχειριστής... Τίποτα!

Συνδέω τη συσκευή και προσπαθώ ΟΛΑ τα παραπάνω... Και πάλι τίποτα!!!

 

Δεν ξέρω εν τέλη αν φταίει το γεγονός ότι είναι εικονικά τα Windows ή ότι για κάποιο λόγο δε μου δίνει δικαιώματα εγκατάστασης.

Εγώ τα εγκατέστησα τα 7 και δεν έχω φτιάξει κάποιον λογαριασμό απλού χρήστη για να μπαίνω.

 

Αχ αυτοί οι drivers... :(

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Χθες είπα να ασχοληθώ με το θέμα των Drivers (σε εικονικά Windows 7) αλλά και με το Root!

Βρήκα λοιπόν άκρη με όλα αυτά και είπα να φτιάξω έναν ελληνικό οδηγό για αρχάριους... :rolleyes:

 

Σε ότι αφορά τους Drivers, περνάνε κανονικά στα εικονικά 7άρια, εάν πρώτα ακολουθήσετε αυτόν τον οδηγό.

Τη δημιουργία Password μπορείτε να την παρακάμψετε.

Επίσης, καλού κακού απενεργοποιείστε την αυτόματη ενημέρωση των drivers από τα Windows, ακολουθώντας την πρώτη μέθοδο από εδώ.

Τρέχοντας το αρχείο Install.bat, μου έβγαλε "Driver Install Done. Press any key to continue..." (όπως δείχνει στη σχετική σελίδα της Ulefone, εδώ).

Μετά, πατώντας κάποιο κουμπί για συνέχεια, απλά έκλεισε το παράθυρο και δεν είδα να προχωράει κάποια άλλη διαδικασία. Είναι όμως ΟΚ.

 

Πάμε τώρα στο ψητό... Το ROOT

 

 

ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ:

 

1. Τους Drivers από εδώ, (μόνο αυτό με την ονομασία "drive").

2. Την τελευταία έκδοση του SP Flash Tool, (v5.1532)

3. Custom Recovery της επιλογής σας (εγώ π.χ. διάλεξα αυτήν)

 

Όσων αφορά την Custom Recovery, αρχικά εγκατέστησα αυτήν που προτείνει ο soulfunkdjx,

αλλά είδα ότι έχει υπο-μενού στα Ρώσικα, (πέρα από το βασικό μενού που είναι στα Αγγλικά),

οπότε κατέληξα να περάσω αυτή που προτείνει η Ulefone στο Blog της,

η οποία έχει ίδιο interface και από όσο είδα είναι όλα στα Αγγλικά. ;)

Τώρα από δυνατότητες, δεν έχω ιδέα να σας πω τι διαφορές έχουν. Εμένα ίδιες μου φάνηκαν. Εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον.

Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, ας μας διαφωτίσει...

 

Σε κάθε περίπτωση, θα χρειαστείτε το αρχείο MT6752_Android_scatter.txt,

οπότε εάν η Custom Recovery που επιλέξετε δεν το έχει μέσα, να ξέρετε ότι υπάρχει εδώ.

Επίσης, καλού κακού τσεκάρετε την ονομασία του image και αν χρειαστεί μετονομάστε το.

Κανονικά πρέπει να είναι "recovery.img".

 

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ Custom Recovery (TWRP Recovery):

 

Όπως είπα στην αρχή, τη διαδικασία την έκανα σε εικονικά Windows 7 32-bit μέσω VMware,

ενώ η κανονική μου εγκατάσταση είναι Windows 10 64-bit, οπότε πριν κάνω οτιδήποτε,

απενεργοποίησα καλού κακού AntiVirus & Firewall και στα δύο Windows...

 

01. Αποσυμπιέστε το SP Flash Tool, καθώς και την Custom Recovery που κατεβάσατε.

 

02. Τρέξτε (συνιστάται ως διαχειριστής) το "flash_tool.exe"

 

03. Πηγαίνετε στην καρτέλα Options ---> Download και τσεκάρετε το USB Checksum

 

04. Στην αρχική οθόνη του Flash Tool πατήστε στο Scatter-loading.

 

05. Επιλέξτε το αρχείο "MT6752_Android_scatter.txt". Εάν δεν υπάρχει στην Custom Recovery που κατεβάσατε, είπαμε, θα το βρείτε εδώ.

 

06. Θα εμφανισθεί μια λίστα με τα Partition του τηλεφώνου, όποτε εκεί φροντίστε να είναι επιλεγμένη,

(στα κουτάκια που έχει αριστερά), ΜΟΝΟ η σειρά του recovery και καμία άλλη!

 

07. Στη στήλη που γράφει recovery, στην δεξιά μεριά (περιοχή Location), κάνοντας κλικ επιλέγετε τη διαδρομή που βρίσκεται το image

της Custom Recovery που θέλετε να περάσετε. Φροντίστε όπως είπαμε η ονομασία να είναι: "recovery.img" (χωρίς τα εισαγωγικά εννοείται :p)

 

08. Πατήστε το Download, (που δείχνει ένα πράσινο βελάκι που κοιτά προς το κάτω)

 

Ερχόμαστε τώρα στο κινητό μας...

 

09. Απενεργοποιείστε το κινητό.

 

10. Συνδέστε το κινητό σε μια θύρα USB του υπολογιστή σας, (όχι Hub).

 

11. Θα δείτε την κάτω μπάρα του Flash Tool να κοκκινίζει και στη συνέχεια να δείχνει την πρόοδο εγκατάστασης με κίτρινο χρώμα.

Στο τέλος, θα σας βγάλει ένα μικρό παράθυρο με μια πράσινη ένδειξη επιτυχής εγκατάστασης.

 

12. Αφαιρέστε το καλώδιο USΒ από τον υπολογιστή και στη συνέχεια ξανά συνδέστε το, χωρίς να το ανοίξετε.

 

13. Πατήστε στο κινητό Volume+ και Power, (κρατημένα). Εντός 10 δευτερολέπτων, θα έχει ανοίξει η Custom Recovery που εγκαταστήσατε. :wink:

 

Περιμένετε λίγα δευτερόλεπτα να φορτώσει και πατήστε Reboot για να κλείσει και να ανοίξει κανονικά το Ulefone.

Αποσυνδέστε το κινητό από το PC και κλείστε τα παράθυρα του Flash Tool στον υπολογιστή σας. Δεν το χρειάζεστε άλλο. Ούτε αυτό, ούτε τον υπολογιστή.

 

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Root:

 

1. Κατεβάστε το τελευταίο Super SU από εδώ, στο κινητό σας. Κάπου που να θυμάστε σε ποιο φάκελο είναι κατεβασμένο.

 

2. Απενεργοποιείστε το κινητό.

 

3. Μπείτε στην Custom Recovery πατώντας Volume+ και Power, (κρατημένα μέχρι να ανοίξει η κονσόλα).

 

4. Πατήστε το κουμπί Install και επιλέξτε τη διαδρομή που έχετε αποθηκεύσει το Super SU.

 

5. Επιλέξτε το Super SU αρχείο και σύρετε την σχετική μπάρα στο κάτω μέρος (από αριστερά προς τα δεξιά) για εγκατάσταση.

 

6. Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία, κάντε Reboot, (επανεκκίνηση).

 

Είστε έτοιμοι... :up:

 

Απλά ελέγξτε με ένα Root Checker από το Play Store, ότι έχετε δικαιώματα διαχειριστή...

Έτσι, για να είστε σίγουροι 100% ότι όλα πήγαν καλά. ;)

Edited by corduroy27
Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά φίλος. Με γλύτωσες από πολύ κόπο μιας και σκεφτόμουν να κάνω κ γω οδηγό. Για το custom recovery που με προανέφερες δε νομίζω να έδωσα αυτό που είναι στα Ρώσικα μιας και ποτέ δε το είχα βάλει ο ίδιος.

Πάντως μπράβο σου, ελπίζω να βοηθήσει πολύ κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά...

Ναι. καλό είναι να υπάρχει στο πρώτο post. ;)

Για το custom recovery που με προανέφερες δε νομίζω να έδωσα αυτό που είναι στα Ρώσικα μιας και ποτέ δε το είχα βάλει ο ίδιος.

Από την απάντησή σου σε αυτό το σχόλιο, αυτό κατάλαβα. :confused:

Εν το μεταξύ φαντάζομαι εσύ είσαι με το ίδιο user name που σχολιάζεις στο link που είχα δώσει από needrom.

Σε ότι αφορά τη γλώσσα, αναφέρθηκε αυτό τόσο στο πρώτο σχόλιο όσο και στο τελευταίο, (ότι έχει και Ρώσικα μέσα).

Αλλά είπα σε πρώτη φάση να το δοκιμάσω, αφού μέχρι τώρα δεν έχω καμιά ουσιαστική εμπειρία από χρήση TWRP για να ξέρω ποιο είναι καλύτερο...

Εν τέλη, καλύτερα με αυτό όμως, που και ίδιο μου φάνηκε και είναι όλο στα Αγγλικά. Έχει και το .txt μέσα για το Be Touch 2 και είναι κομπλέ. ;)

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Α μπορεί να μπερδεύτηκα. Και γω το αγγλικό έχω. Πρώτη φορά έβαλα twrp και είναι πολύ εύχρηστο, όμορφο και γρήγορο στα backup/restore. Κανά κόλπο θα βρούμε να ανάβει ο φακός μετά το 15% της μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά τελικά βγήκε χθες στην παραγωγή το game που σας είχα υποσχεθεί!!!

Θα το βρείτε στο Play Store με την ονομασία ''Angry Greek'' και όχι ''Angry Greeks'' (Εκείνο είναι άλλου).

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.antignosis.angrygreek&hl=el

 

Στηρίξτε μας κατεβάζοντάς το και βάλτε και αστεράκια πολλά.

Επίσης θέλω να μου πείτε και πως δουλεύει στο be touch 2 σας.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...