Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει η δυνατότητα να βάλω πχ περιοχή Ελλαδα και γλώσσα τηλεφώνου αγγλικά; Από τις ρυθμίσεις στο γλώσσα και εισαγωγή βλέπω μόνο γλώσσα πακέτο με την αντίστοιχη χώρα.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις με ποιο firmware φλασαρω για να παω σε unbranded; εχω vodafone B181 5.1.1

 

Καποιος τα φωτα του;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γνωριζει κανεις με ποιο firmware φλασαρω για να παω σε unbranded; εχω vodafone B181 5.1.1

 

Καποιος τα φωτα του;

 

Ξεκινά από την αρχή και θα βρεις τις σχετικές συζητήσεις / λύσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά από την αρχή και θα βρεις τις σχετικές συζητήσεις / λύσεις.

 

Τα διαβασα...ολα αφορουν εκδοσεις 5.0. Το θεμα ειναι τι γινεται με τη 5.1.1. Υπαρχει ευρωοαικη εκδοση για unbranded; Γιατι στο επισημο site της huawei hellas υπαρχει firmware για 5.0,ειτε vd ειτε unbranded

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα...ολα αφορουν εκδοσεις 5.0. Το θεμα ειναι τι γινεται με τη 5.1.1. Υπαρχει ευρωοαικη εκδοση για unbranded; Γιατι στο επισημο site της huawei hellas υπαρχει firmware για 5.0,ειτε vd ειτε unbranded

 

Καλησπερα. Για ποιο λογο θες να το κανεις unbranded? Εχει καποιο προβλημμα? Απο οτι εχω δει περα απο το logo στην εκκινηση δεν εχει καποιο αλλο θεμα....Τις εφαρμογες της vodafone αν θες τις κανεις εγκατασταση....Αναβαθμισεις θα παρει κανονικα...

Απο περιεργια ρωταω γιατι και εγω που το εκανα μονο το logo αφαιρεσε...Οι εφαρμογες υπαρχουν απλος δεν τις ενεργοποιω...η' ενεργοποιησα οσες χρειαζομαι μιας και ειμαι στην vodafone....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα. Για ποιο λογο θες να το κανεις unbranded? Εχει καποιο προβλημμα? Απο οτι εχω δει περα απο το logo στην εκκινηση δεν εχει καποιο αλλο θεμα....Τις εφαρμογες της vodafone αν θες τις κανεις εγκατασταση....Αναβαθμισεις θα παρει κανονικα...

Απο περιεργια ρωταω γιατι και εγω που το εκανα μονο το logo αφαιρεσε...Οι εφαρμογες υπαρχουν απλος δεν τις ενεργοποιω...η' ενεργοποιησα οσες χρειαζομαι μιας και ειμαι στην vodafone....

 

Το γεγονός ότι θα του δουλεύει το dual sim δεν είναι αρκετός λόγος;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι θα του δουλεύει το dual sim δεν είναι αρκετός λόγος;

 

Δεν με ενδιαφερει το dual sim . Πιστευω οτι σαν unbranded θα παρει γρηγοροτερα αναβαθμιση. Παντα η vodafone δινει κανενα εξαμηνο μετα τις αναβαθμισεις

Link to comment
Share on other sites

στο φάκελο ringtones το έχω βάλει αλλά όπου και να το βάλεις το αναγνωρίζει απο την εφαρμογή Αρχεία μόλις την ανοίξεις και δείς στο Ήχος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

όσοι έχουν την συσκευή ALE-L21 μπορούν να βάλουν την android 6 χειροκίνητα και χωρίς root.

κανένα bug σε wifi/bluetooth/κλήσεις κτλ.

από αυτονομία θα περιμένω 3-4 μέρες πριν βγάλω συμπέρασμα

.πάντως το emui 4.0 είναι αισθητά πιο γρήγορο και έχει καινούριες δυνατότητες όπως εγγραφή οθόνης και screen mirroring.

γενικά όσο το μαθαίνω τόσο πιο ωραίο μου φαίνεται.

 

συμβουλή: πρίν αναβαθμίσετε σιγουρευτείτε οτι η συσκευή σας είναι ALE-L21 και φοράει την έκδοση OTA update B188 (είναι η επόμενη της Β170)

όσοι δεν την έχετε κατεβάστε την από εδώ

https://drive.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetUnpsSXhFdEgyTU0/view

και κάντε εγκατάσταση χειροκίνητα.

Έπειτα κατεβάστε την android 6 από εδώ

https://drive.google.com/file/d/0B_d8uWGbkaetUVRfUEhDU3FvMmc/view (ΛΗΨΗ)

και κάντε εγκατάσταση χειροκίνητα.

Αφού τελειώσετε κάντε και ένα wipe cache και τέλος.

 

Δοκιμασε κανεις να κανει την παραπάνω διαδικασία για αναβάθμιση σε android 6;;

Λειτουργεί κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να βάλω πχ περιοχή Ελλαδα και γλώσσα τηλεφώνου αγγλικά; Από τις ρυθμίσεις στο γλώσσα και εισαγωγή βλέπω μόνο γλώσσα πακέτο με την αντίστοιχη χώρα.

 

Κανενάς;:lost:

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφερει το dual sim . Πιστευω οτι σαν unbranded θα παρει γρηγοροτερα αναβαθμιση. Παντα η vodafone δινει κανενα εξαμηνο μετα τις αναβαθμισεις

 

εγω παντως που δεν το εκανα unbrand από VODAFONE που είναι γιατι και εγω δεν ενδιαφέρομαι για dual sim πηρα ενημερωση σε 5.1.1 αρκετα γρηγοροτερα από αλλους εδώ μεσα... οποτε μαλλον δεν αξιζει τον κοπο

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις να κανει την παραπάνω διαδικασία για αναβάθμιση σε android 6;;

Λειτουργεί κανονικα;

Εγώ το έκανα αλλά επειδή είχα ένα πρόβλημα με τα λινκ ακολούθησαν τις οδηγίες από XDA... Το έχω αναφέρει κάτι σελίδες πιο πίσω...Κανονικά και απροβληματιστα λειτουργεί το κινητό... Και είναι και πανευκολη διαδικασία αρκεί να κατεβάσεις όλα τα αρχεία και να είσαι έτοιμος...

 

Vastegial_74 Απ'οτι είδα και εγώ δεν μπορείς....Μόνο να προσθέσεις γλωσσες στο πληκτρολόγιο μπορείς...

Edited by Expendable
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα αλλά επειδή είχα ένα πρόβλημα με τα λινκ ακολούθησαν τις οδηγίες από XDA... Το έχω αναφέρει κάτι σελίδες πιο πίσω...Κανονικά και απροβληματιστα λειτουργεί το κινητό... Και είναι και πανευκολη διαδικασία αρκεί να κατεβάσεις όλα τα αρχεία και να είσαι έτοιμος...

 

Vastegial_74 Απ'οτι είδα και εγώ δεν μπορείς....Μόνο να προσθέσεις γλωσσες στο πληκτρολόγιο μπορείς...

Μιλαμε για μεταβαση σε unbranded απο 5.1.1. Εκει ειναι τα ζορια μου....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να βάλω πχ περιοχή Ελλαδα και γλώσσα τηλεφώνου αγγλικά; Από τις ρυθμίσεις στο γλώσσα και εισαγωγή βλέπω μόνο γλώσσα πακέτο με την αντίστοιχη χώρα.

 

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι είναι αυτό που ρωτάς. Αν νόμισες ότι χώρα με χώρα υπάρχουν διαφορές δεν ισχύει αυτό, κατασκευαστικά μια συσκευή αντιστοιχεί σε μια ήπειρο σαν την Ευρώπη κυρίως λόγω της τεχνολογίας των δικτύων και αλλιώς είναι πχ στις ΗΠΑ που έχουν άλλα δίκτυα, πάντοτε ανάλογα με τη συσκευή και το πόσο global είναι γιατί μπορεί να διαφέρει πχ και στην κάμερα. Το Android είναι ενιαίο για όλες τις περιπτώσεις (προφανώς ισχύει και για το EMUI) συνεπώς αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να επιλέξεις γλώσσα συσκευής τα αγγλικά και θα ρυθμίσεις τη ζώνη ώρας να δείχνει Ελλάδα. Αν είναι αυτό που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι είναι αυτό που ρωτάς. Αν νόμισες ότι χώρα με χώρα υπάρχουν διαφορές δεν ισχύει αυτό, κατασκευαστικά μια συσκευή αντιστοιχεί σε μια ήπειρο σαν την Ευρώπη κυρίως λόγω της τεχνολογίας των δικτύων και αλλιώς είναι πχ στις ΗΠΑ που byέχουν άλλα δίκτυα, πάντοτε ανάλογα με τη συσκευή και το πόσο global είναι γιατί μπορεί να διαφέρει πχ και στην κάμερα. Το Android είναι ενιαίο για όλες τις περιπτώσεις (προφανώς ισχύει και για το EMUI) συνεπώς αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να επιλέξεις γλώσσα συσκευής τα αγγλικά και θα ρυθμίσεις τη ζώνη ώρας να δείχνει Ελλάδα. Αν είναι αυτό που ρωτάς.

 

Αυτό εννοούσα, χώρα Ελλαδα με γλώσσα Αγγλικά. Πάντως κάποιες διαφορές ειδικά στο store έχω την εντύπωση πως υπάρχουν από χώρα σε χώρα. Τέλος πάντων, εμένα αυτό με ενδιέφερε, δεν είχα σκεφτεί πώς είναι τόσο απλό και εψαχνα για ειδική ρύθμιση. Ευχαριστώ.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για μεταβαση σε unbranded απο 5.1.1. Εκει ειναι τα ζορια μου....

 

Εγώ έκανα την μετάβαση πριν πάρω ενημέρωση από Vodafone...Νομίζω στην 5.1 ήταν...Πάντως ήταν σίγουρα η Β140...Πάντως νομίζω ότι αν είσαι στην Β188 τότε περνάς την 6.0 με τον ίδιο τρόπο...Απλός δεν χρειάζεται η Β170...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την μετάβαση πριν πάρω ενημέρωση από Vodafone...Νομίζω στην 5.1 ήταν...Πάντως ήταν σίγουρα η Β140...Πάντως νομίζω ότι αν είσαι στην Β188 τότε περνάς την 6.0 με τον ίδιο τρόπο...Απλός δεν χρειάζεται η Β170...

 

Στην 5.01 ησουνα. Καμια σχεση....η B188 ειναι 5.1; η 5.0;

 

Ειδες βελτιωση μπαταριας στην 6;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ειδες βελτιωση μπαταριας στην 6;

 

Μικρη διαφορα προς το καλυτερο...αλλα οχι πολλα πραγματα...Μην περιμενεις θαυματα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που βάλατε την 6 παρατηρήσατε καμιά πρόοδο στο στοκ πρόγραμμα της κάμερας; Αν βελτιώθηκαν οι νυχτερινές λήψεις και η λεπτομέρεια του βίντεο που σαφώς σηκώνει μεγαλύτερη βελτίωση. Κι αν το ράδιο απέκτησε το RDS που του λείπει;
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που βάλατε την 6 παρατηρήσατε καμιά πρόοδο στο στοκ πρόγραμμα της κάμερας; Αν βελτιώθηκαν οι νυχτερινές λήψεις και η λεπτομέρεια του βίντεο που σαφώς σηκώνει μεγαλύτερη βελτίωση. Κι αν το ράδιο απέκτησε το RDS που του λείπει;

 

RDS συνεχίζει να μην έχει....Τώρα για την κάμερα δεν είμαι και ο πιο φαν του είδους για να σου πω λεπτομέρειες...Πάντως σε βίντεο που τραβηξα για την δουλειά σε όχι και πολύ καλά φωτισμένο χώρο είμαι αρκετά ικανοποιημένος σε σχέση με άλλη συσκευή που είχα με την ίδια ανάλυση...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά γιατί είμαι vodafone Β140 ακόμα; Γιατί τόσο πίσω;

 

Η huawei στελνει ενημερωσεις βαση ιμει. Αρα καποια στιγμη θα σου ερθει η 5.1.1,δηλ η 181, η μπορει να σου ερθει κατευθειαν η 6. Σε καποιες χωρες δν βγαλανε καν την 5.1.1

Link to comment
Share on other sites

Από τι ποσοστό και κάτω βγάζει ειδοποίηση οτι θέλει φόρτιση; Μου έχει φτάσει στο 19% αλλά δεν έβγαλε κάτι. Το s3 mini χτύπαγε στο 20%
Link to comment
Share on other sites

Από τι ποσοστό και κάτω βγάζει ειδοποίηση οτι θέλει φόρτιση; Μου έχει φτάσει στο 19% αλλά δεν έβγαλε κάτι. Το s3 mini χτύπαγε στο 20%

 

Ρυθμίσεις/Εξοικονόμηση Ενέργειας/Ρυθμίσεις ξανά (στο κάτω μέρος)/Υπενθ. ultra εξοικον. ενέργειας

και θα δεις ότι από τη μάνα του το έχει στο 8% οπότε το πατάς και διαλέγεις ανάλογα το επίπεδο ειδοποίησης επιπλέον σε 20% ή 30%

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις/Εξοικονόμηση Ενέργειας/Ρυθμίσεις ξανά (στο κάτω μέρος)/Υπενθ. ultra εξοικον. ενέργειας

και θα δεις ότι από τη μάνα του το έχει στο 8% οπότε το πατάς και διαλέγεις ανάλογα το επίπεδο ειδοποίησης επιπλέον σε 20% ή 30%

 

ΟΚ το βρήκα, ευχαριστώ! Κατα τη γνώμη σου που να το βάλω, πόσο άδειο να μένει για μεγαλύτερη ζωή της μπαταρίας. Το 8% δεν είναι πολύ χαμηλά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...