Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια χαιρετω.Πηρα το αμαξι το Απογευμα απο Χανιαδακ servise 20000 kai εβαλα και μονωση καπο γαματη.....!40 ευρ. προσφορα!για ηχομονωση και θερμομ. νομιζω οτι ηταν πολυ καλη τιμη και δεν μου πηραν και εργατικα...!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτα τα εργατικα παντα μας γ@μ@νε... Εγω βλεπω τα λαδια μου που ειναι καταμαυρα και ολο σκεφτομαι μηπως τα αλλαξω μαζι με φιλτρο τωρα. Κι εχω μονο 5000χλμ.
Link to comment
Share on other sites

Καταμαυρα στα 5.000χλμ????? Εμενα μεχρι και τα 15.000 χλμ ηταν ακομη κιτρινα... Μετα τα 15.000 αρχισαν να μαυριζουν και τωρα στα 18.500 ειναι αρκετα μαυρα!

Λαδακι εχουν καψει τα C4 σας μεχρι τωρα?? Συμπληρωσατε καθολου??

Link to comment
Share on other sites

παιδια χαιρετω.Πηρα το αμαξι το Απογευμα απο Χανιαδακ servise 20000 kai εβαλα και μονωση καπο γαματη.....!40 ευρ. προσφορα!για ηχομονωση και θερμομ. νομιζω οτι ηταν πολυ καλη τιμη και δεν μου πηραν και εργατικα...!

Παρατήρησες μείωση θορύβου?:worry:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν ειναι μαυρα καφετια θα τα χαρακτηριζα . τωρα στα 6.500 που εφτασα

 

αλεξανδρε καθε ποτε θελουν αλλαγη τα λαδια σου στην 147 ? εχεις 20.000 χιλιομετρα με τα ιδια λαδια ?

 

λαδι δεν εχει καψει σε μενα παντως .

 

 

doganos1985

 

για ηχομονωση και θερμομ. οταν λεσ θερμομ ? τι ενωεις μονωση θερμοτητας ειναι καλο αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησες μείωση θορύβου?:worry:

μπορω να σου πω πως ναι εκανα το ταξιδι αθηνα χαλκιδα σημερα και ηταν αισθητα πιο αθορυβο...!

Link to comment
Share on other sites

doganos1985

 

για ηχομονωση και θερμομ. οταν λεσ θερμομ ? τι ενωεις μονωση θερμοτητας ειναι καλο αυτο ?

σκεψου το καπο σου τη θερμοκρασια αναπτυσει το καλοκαιρι.......!

Link to comment
Share on other sites

Που είναι ρε mainos αυτός ο περιβόητος ευθυγραμμισάς; Θέλω να πάω κι εγώ να κάνω ευθυγράμμιση γιατί δεν μπορεί κανείς να το φέρει στα ίσια του. Έχω κάνει 2 στην CITROEN και 1 έξω (εννοείται πλήρωσα) αλλά πάλι χάνει το τιμόνι.

Τον συγκεκριμένο στον Ν.Κόσμο τον έχω ξανακούσει αλλά δεν ξέρω ούτε πως λέγεται, ούτε που είναι. Δώσε περεταίρω στοιχεία αν μπορείς

 

Ειχα κανει 2 στα κεντρικα και μια πληρωσα εξω αλλα παλι τιποτα, μετα πηγα σ' αυτον και το εφτιαξε οσο καλυτερα γινοταν. Θα σου τα εξηγησουν ολα αναλυτικα . μου φτιαξαν και το τιμονι να ειναι πιο βαρυ στα πολλα , εχει αλλη αισθηση τωρα.

Αμα δεις πως το σεταρουν θα νομιζεις οτι εισαι στα πιτς φορμουλα 1.Ασχολουνται πολυ ωρα , δεν τα ξεπετανε γρηγορα. Να φανταστεις μετρανε τα παντα, (πιεση ελαστικων, λαστιχα μπρος πισω αλλαγη λογω διαφορας τριβης) και δεν πειραζουν τιποτα αν δεν συμφωνειτε σε κατι . Με εμενα πηγα με το μαστορα 2 βολτες μεχρι να καταληξουμε σε καποιο σημειο.

Αυριο θα κοιταξω το χαρτι που εχω στο αμαξι και θα σου γραψω την διευθυνση.(το χαρτι ειναι απο κομπιουτερ με ολο το στησιμο του αυτοκινητου σε μοιρες , χιλιοστα κλπ. ουτε σε αγωνες να κατεβαινα.) Μη φοβασε τις εργοστασιακες ρυθμισεις δεν τις πειραζουν καθολου , θα σου φτιαξουν μονο τις μαλακιες που σου εκαναν εδω στην αντιπροσωπ.

Αυριο βραδυ θα το εχεις να σωθεις γιατι σε καταλαβαινω, θυμαμαι τι τραβηξα μεχρι να τον βρω.

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα πλευρικα τζαμια τα εχει βαλει κανεις?αξιζουν?και τη τιμη εχουν?

Προσπαθεις να φτιαξεις το "Αθορυβο Αυτοκινητο";;;:lol: Χοντρικα νομιζω γυρω στα 250 αλλα ας πει καλυτερα καποιος που τα ειχε βαλει. Αυτα ομως οταν το παραγγειλεις για τωρα μαζι με εργατικα φανταζομαι θα παει πανω απο 300... Επισης για τη θερμοκρασια του καπω που λες αν οντως κανει θερμομονωση στο καπω να μη ζεστενεται σκεψου ποση θερμοτητα κραταει μεσα το καλοκαιρι... γιάυτο εγω το σκεφτομουνα πολυ αν θα το βαλω...

amelidi εννοεις στο c4 οτι ηταν μεχρι τα 15Κ κιτρινα; Δεν τα αλλαξες στα 10Κ; Αν εννοεις σε αλλο αυτοκινητο τι συγκρινεις; Τελειως διαφορετικα ολα.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει τζάμια ασφαλείας και ηχομόνωση στο καπό. Είναι αρκετά αθόρυβο και σίγουρα δεν με ενοχλεί. Στο ρελαντί δεν ξέρεις εάν είναι ο κινητήρας ανοικτός ή όχι.

 

@enginekiller, όταν είχα ελέγξει τα λάδια στις 5k χλμ ήταν κίτρινα. Τα άλλαξα στα 10k κανονικά γιατί το λάδι που έχει μέσα είναι ειδικό για το στρώσιμο του κινητήρα. Για αυτό δεν κάνουμε ποτέ του κεφαλιού μας.

 

@amelidis, τι συγκρίνεις κι εσύ τώρα με την 147...άλλα λάδια, άλλο αυτοκίνητο δεν βγάζουμε άκρη έτσι.

 

 

Ο πατέρας μου παρήγγειλε την Alfa 159 2.2 Distinctive με αρκετά εξτρά. Τιμή 39k. Eλπίζω να μην με χάσει το C4 μου...xe xe xe! :lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καταμαυρα στα 5.000χλμ????? Εμενα μεχρι και τα 15.000 χλμ ηταν ακομη κιτρινα... Μετα τα 15.000 αρχισαν να μαυριζουν και τωρα στα 18.500 ειναι αρκετα μαυρα!

Λαδακι εχουν καψει τα C4 σας μεχρι τωρα?? Συμπληρωσατε καθολου??

Περίπου στις 6 με 7 χιλιάδες χιλιόμετρα που είχα πάει στη αντιπροσωπία για τα αμοτισέρ, μου είχαν τσεκάρει και τα λάδια και συμπλήρωσαν αρκετή ποσότητα. Μαλιστα μου είχε κανει εντύπωση αυτό και τους είχα ρωτήσει, αλλά μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό να κάψει κάποια ποσότητα λόγω του τύπου του λαδιού που βαζουν.

Μετά την αλλάγή που έκανα στα 10,000 χλμ, και μέχρι τα 14,000+ που έχω τώρα, μια - δυό φορές που τα κοίταξα, δέν χρειάστηκε συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

@enginekiller, όταν είχα ελέγξει τα λάδια στις 5k χλμ ήταν κίτρινα. Τα άλλαξα στα 10k κανονικά γιατί το λάδι που έχει μέσα είναι ειδικό για το στρώσιμο του κινητήρα. Για αυτό δεν κάνουμε ποτέ του κεφαλιού μας.

Προφανως δε θα εκανα του κεφαλιου μου αν ημουνα στο στρωσιμο αλλα τωρα καθε αλλο παρα στρωσιμο κανω γιάυτο το λεω...

 

Ο πατέρας μου παρήγγειλε την Alfa 159 2.2 Distinctive με αρκετά εξτρά. Τιμή 39k. Eλπίζω να μην με χάσει το C4 μου...xe xe xe! :lol:

 

Πουλημενε!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα κοιταξω το χαρτι που εχω στο αμαξι και θα σου γραψω την διευθυνση

 

OK, ευχαριστώ πολύ. Αναμένω....:D

Link to comment
Share on other sites

τρυπες για τις πινακιδες λες ?

 

παντως για τις πινακιδες μπορεις αμα θελεις να τις παρεις εσυ η η αντιπροσωπια .

 

Τουλαχιστον σε εμενα ετσι εγινε , απλα μεσολαβησα εγω για νουμερο της επιλογης μου και τις πηρε η αντιπροσωπια .

 

 

Ναι, για τις πινακίδες... Αν δεν κάνω λάθος βιδόνονται στις τρύπες που ήδη έχει, σωστά;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Εχμμμ:rolleyes: γκουχ γκουχ:p

 

ΕΕεεεεεεεεεεεεεεε:O :O :X :X

Καλα ντε μια κουβεντα ειπαμε....:O :X

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρινω την 147 με το C4... Απλα ενημερωτικα ρωτησα!

Σπυρο το αυτοκινητο εχει κανει ηδη 18.503χλμ μεχρι χθες το βραδυ και δεν εχει αλλαξει λαδια ακομα! Δεν εχω συμπληρωσει σταγονα απο την στιγμη της αγορας του και δεν εχει καψει τιποτα...

Μαλιστα οταν το πηγα στην ΕΜΙΚΟ για κατι που ηθελα να ρωτησω ο αρχιμηχανικος φανηκε σαστισμενος οταν του εξηγησα οτι δεν εχω συμπληρωσει ποτε λαδι και ενω η σταθμη του ηταν λιγο κατω απο το MAX...!

Μου εξηγησε οτι αυτο ειναι πολυ καλο και πως δεν ειναι αναγκαιο να αλλαζει λαδια το αμαξι καθε 10.000χλμ! Τα Selenia που χρησιμοποιει η Αλφα ειναι πληρως συνθετικα και αντεχουν... Και στο κατω-κατω δεν ειναι δικο μου το αυτοκινητο!! ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαι το δικό μου έκαψε μόνο 100ml. τίποτα δηλαδή. Αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο που οδηγεί ο καθένας, με τις ανοχές του κάθε κινητήρα και το λάδι χρησιμοποιεί.

Πρώτη αλλαγή melos θα κάνεις στα 20k δηλαδή;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ναι,σε 1500χλμ! Σε λιγοτερο απο μηνα δηλαδη... :D

Ακριβως αυτο μου ειπαν στην ΕΜΙΚΟ: "Αναλογα με τον τροπο οδηγησης!" και η αληθεια ειναι οτι δεν το λυπαμαι το μοτερ μου!! Με την καλη εννοια ομως, δηλαδη δουλευει συνεχεια σε περιοχες ανω των 4500rpms και αρκετες φορες κοντα στις 6500rpms! Αλλα ταυτοχρονα το σεβομαι κι ολας.. Πριν το σκισω θα περιμενω να φτασουν τα νερα στην θερμοκρασια λειτουργιας τους (90 βαθμους κελσιου) και μετα αλλα 5 λεπτα με ηπιας για να φτασουν και τα λαδια στην θερμοκρασια τους!

Οσο για τα λαδια του αυτοκινητου που ειχε απο την μανα του αυτα πρεπει να ειναι τα Selenia 10W-40!

Ειδωμεν.... :)

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα δούμε και με το 159 2.2 που παραγγείλαμε...χαίρομαι πάντως με αυτά που διαβάζω για το 147 σου.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όταν έβαλα εμπρός το αμάξι μου έβγαλε το εξής μήνυμα:egnine oil presure is too low, και μου έβγαζε το μήνυμα STOP.Εχει τύχει σε κανέναν αυτό το πρόβλημα και αν ναι τι έγινε τελικά?? Όταν τηλεφώνησα στην Citroen μου είπαν καλό είναι να μην το μετακινήσω και αύριο να πάω να το κοιτάξουν!
Link to comment
Share on other sites

OK, ευχαριστώ πολύ. Αναμένω....:D

 

 

Ο τυπος λεγετε Διονυσοπουλος και ειναι στην οδο Κασομουλη 81-102. Απο Συγγρου πανω μπαινεις Φρατζη, αριστερα στην Ηλια Ηλιου νομιζω και λοξα δεξια ειναι η Κασομουλη που βγαινει Βουλιαγμενης. Ευκολα θα το βρεις ειναι 2 μαγαζια το ενα απεναντι απο το αλλο.Αν το πιασει ο μαστορας ο χοντρουλης πες του τι ακριβως ζητας( π.χ. βαρυ τιμονι, να παταει καλα μη βρισκει πετραδακι και στριβει το τιμονι, κλπ) και θα σου εξηγησει τα παντα. Πες του για ενα ασημι διπορτο C4, ενας ψηλος , θα με θυματε γιατι τον ειχα τρελανει στις ερωτησεις και πως το ενα και το αλλο. Ολοι οι τρελοι με τα φτιαγμενα εκει τα σεταρουν.

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...