Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αξίζει αυτό παιδιά? τι έχετε να πείτε για αυτή τη μάρκα?

 

http://www.thewatchery.com/watch.asp?ID=2147

 

τι το ιδιαίτερο έχει και κοστολογείται τόσο? ένα απλό ρολόι φαίνεται, όμορφο δε

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να με συγχωρείτε κι εμένα που ενιωσα την ανάγκη να επέμβω για να διορθώσω μία επέμβαση για τη διορθωση μιας ιστορικής "διαστρεβλωσης"..

Το μηχανικό ρολόι είναι σχεδόν βέβαιο ότι γεννήθηκε στην Ε-Υ-Ρ-Ω-Π-Η και οι πρώτοι μετρητές χρόνου, με την μοντέρνα έννοια του όρου εμφανίστηκαν κατα τα τέλη του 13ου αιώνα. Σημερα η Ελβετία είναι η πρώτη χώρα που μας ερχεται στο μυαλό όταν ομιλουμε για ρολόγια ομως η κοιτίδα αυτής της τεχνης εντοπιζεται αλλού. Λέω σχεδόν γιατί δυστυχώς για τον εφευρετη αυτου του υπεροχου μηχανσμου είναι δυσκολο να διευκρινιστεί με απολυτη βεβαιοτητα ποια ακριβως χώρα ή περιοχή ειχε την τιμη να δώσει σαρκα και οστα στο πρώτο μηχανικό ρολόι ομως σύμφωνα με τις πλεον προσφατες ερευνες είναι μία από τις ακολουθες : ITALY , England, Flanders , France με επικρατεστερη την ΙΤΑΛΙΑ (βλέπε P-A-N-E-R-A-I).

Σε όποιον επιμενει να παραθετει ανακρίβειες μπορούμε να προτεινουμε την αντίστοιχη βιβλιογραφία που αποδεικνύει τα λεγόμενα μας.

 

Και εγω που εριξα μια ματια στο νετ, μιλανε για Ευρωπη. Λιγο εδω λιγο εκει σε καθε χωρα που ανεφερες γινοταν και μια εξελιξη παραπανω. Τα springs λεει τα εφτιαξαν οι Ιταλοι πρωτοι, κλπ. Μιλαμε βεβαια για ρολογια φορητα και οχι τεραστιες κατασκευες για εκκλησιες πχ. Το πρωτο χειρος λεει το εκανε ο Patek και φαινεται οι Ελβετοι πηραν το κολλαει. Το πρωτο quartz η Seiko και το πρωτο led η Hamilton USA.

Link to comment
Share on other sites

Νεα ερωτηση: Τα ρολογια στις διαφημισεις, τι ωρα τα βαζουν να δειχνουν και γιατι;

 

δεκα και κατι ψιλα.....το V βλεπεις ειναι περισσοτερο οπτικα αποδεκτο...

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΡΟΛΟΓΙΑ

 

http://www.miumu.com/phpbb/index.php?mforum=wgr

Link to comment
Share on other sites

αξίζει αυτό παιδιά? τι έχετε να πείτε για αυτή τη μάρκα?

 

http://www.thewatchery.com/watch.asp?ID=2147

 

τι το ιδιαίτερο έχει και κοστολογείται τόσο? ένα απλό ρολόι φαίνεται, όμορφο δε

Η Corum είναι μια σχετικά νεοσυστατη αλλά πολλά υποσχόμενη εταιρεία και φημίζεται ιδιαίτερα για τη σχεδιαστική της φιλοσοφία, την πρωτοτυπία και φαντασία στα καντραν καθως και για τα πρώτης ποιοτητας υλικα κατασκευης της. Φαντασου ότι υπαρχει το "πειρατικό" μοντέλο της όπου στο καντραν εκτός από τους δείκτες διασταυρώνονται και 2 σπαθιά το ένα από τα οποία στάζει αίμα :-)

Ετσι εξηγείται η τιμή (που μεταξυ μας για τετοιο ρολόι δεν είναι καθόλου υψηλή)

Γενικά και λόγω του πανίσχυρου ανταγωνισμού, στο χώρο της ωρολογοποί'ιας τίποτε δεν είναι τυχαίο, ότι πληρώνεις συνήθως παίρνεις

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα πανέμορφο ρολόι αυτό που έβαλα στο link το έχω βάλει στο μάτι θα πάω να το δω και απο κοντά το έχω δει το πειρατικό είναι συλλεκτικο πιο ακριβό επίσης έχει βγει ένα με νυχτερίδες όμορφο και αυτό
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Και εγω που εριξα μια ματια στο νετ, μιλανε για Ευρωπη. Λιγο εδω λιγο εκει σε καθε χωρα που ανεφερες γινοταν και μια εξελιξη παραπανω. Τα springs λεει τα εφτιαξαν οι Ιταλοι πρωτοι, κλπ. Μιλαμε βεβαια για ρολογια φορητα και οχι τεραστιες κατασκευες για εκκλησιες πχ. Το πρωτο χειρος λεει το εκανε ο Patek και φαινεται οι Ελβετοι πηραν το κολλαει. Το πρωτο quartz η Seiko και το πρωτο led η Hamilton USA.

 

Στους κύκλους των αληθινών φίλων της υψηλής ωρολογοποιίας είναι γνωστό ότι η Ιταλία, αν και συχνά παραλείπεται ακόμη και σε βιβλία περί του αντικειμένου , μπορεί δικαίως να χαρακτηριστεί ως η γενέτειρα του μηχανικού ρολογιού, κι αυτό δεν το λέω εγώ αλλά οι ψαγμένοι ερευνητές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ ρε παιδιά έχω πάθει μία πλάκα με τα μεγάλα ρολόγια: είναι αδύνατο να επιστρέψω σε μέγεθος κάτω των 44 χιλιοστών που φορώ γιατί μου φαίνονται ψείρες ! Να φανταστείτε μου έχουν κάνει επισημο δώρο ένα πολύ ομορφο Tag Heuer Monza 40 χιλιοστώνμε μαυρο λουράκι το οποίο φόρεσα 5 φορές και εκτοτε αναπαυεται στο συρταρι. Μου φαίνεται ότι θα το πουλήσω/σκοτώσω σε κανένα fleamarket κρίμα είναι το καημένο να τη βγαζει στο σκοταδι :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

paliotera eixa pei oti eimai anamesa sto breitling superocean kai to omega seamaster montelo 2254.50.00 (automato ,41mm, mauro, mprasele)

 

sas rwthsa na mou peite thn aposph sas gia an eprepe na parete ena apo ta dio pio tha agorazate... kai kaneis den apanthse ektos apo ena paidi pou to euxaristw!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι τιμές είναι αυτές που αναφέρονται στο site, είναι πολύ καλές. Μου αρέσει πολύ το Askulap και το Nightflight, παρότι το δεύτερο είναι κουρδιστό και είμαι λάτρης του αυτόματου θα το αγόραζα άνετα. Τα μοτόρια τους είναι καλά και δείχνουν καλοδουλεμένα. Πού κατασκευάζονται?

 

edit: τώρα το είδα, Γερμανία. Μια χαρά είναι, μου γυάλισαν. Προέχει το Samurai προς το παρόν, αλλά θα τα έχω υπόψιν :)

ευχαριστω φιλε

ναι, οι τιμες ειναι αυτες του σιτε και οι μηχανες τους ειναι παρα πολυ καλες -dimatha για δες τες να μας πεις τη γνωμη σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφουτσικα ειναι ! Ψιλοτσιμπανε βεβαια αλλα μπορει να αξιζουν τα λεφτα τους ! Μου αρεσαν το chronosport και το aeskulap

ghostdoc ειλικρινα αξιζουν τα λεφτα τους -και επισης δεν πιστευω οτι ψιλοτσιμπανε, αντιθετως θα ελεγα . Αν εφεραν το ονομα μιας γνωστης μαρκας πιστευω οτι θα ηταν 4-5 φορες τουλαχισον πανω οι τιμες τους

Link to comment
Share on other sites

exw ena personal message gia esena! pantws exw diaforetikh apopsh gia ta swatch... egw exw ena edw kai 2 xronia kai dne exei pathei tipota... douleuei roloi!
Kι εγώ ένα μαύρο χρονογράφο(Swatch εννοείται) που από το 1995 που το αγόρασα δουλεύει ρολόι!!:) Είμαι πολύ ικανοποιημένος καθώς είναι και αδιάβροχο και δεν μασάει σχεδόν τίποτε.Το μόνο που χρειάζεται είναι αλλαγή στα δερμάτινο λουράκι όταν σκίζεται και στην μπαταρία όταν τελειώνει καθώς είναι quartz.:)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλοι

για το που πρωτοφτιαχθηκαν τα ρολογια, μηχανικα, συμφωνα με την εγκυκλοπαιδεια britannica -αξιοπιστη πηγη υποθετω- για τα μεν τοιχου, ειναι η Ιταλια,Μιλανο -χαρα οι πανεριστι-

http://www.britannica.com/clockworks/weight.html

και για τα χειρος ας πουμε η Γερμανια -Ευρωπη παλι

http://www.britannica.com/clockworks/spring2.html

Link to comment
Share on other sites

paliotera eixa pei oti eimai anamesa sto breitling superocean kai to omega seamaster montelo 2254.50.00 (automato ,41mm, mauro, mprasele)

 

sas rwthsa na mou peite thn aposph sas gia an eprepe na parete ena apo ta dio pio tha agorazate... kai kaneis den apanthse ektos apo ena paidi pou to euxaristw!

 

Min eisai griniaris. Breitling apo emena.

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ ένα μαύρο χρονογράφο(Swatch εννοείται) που από το 1995 που το αγόρασα δουλεύει ρολόι!!:) Είμαι πολύ ικανοποιημένος καθώς είναι και αδιάβροχο και δεν μασάει σχεδόν τίποτε.Το μόνο που χρειάζεται είναι αλλαγή στα δερμάτινο λουράκι όταν σκίζεται και στην μπαταρία όταν τελειώνει καθώς είναι quartz.:)

τελικα απο ότι φαίνεται τα swatch αντεχουν αρκετα , οι ευχαριστημενοι κατοχοι πληθαίνουν! Για πες μου όμως έκανες καταδυση στα 100 μέτρα στoν Ατλαντικό να δουμε αν θα επιζήσει ή μόνο στη μπανιέρα του σπιτιού σου ;-)

Πλάκα κάνω, να το χαίρεσαι :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

paliotera eixa pei oti eimai anamesa sto breitling superocean kai to omega seamaster montelo 2254.50.00 (automato ,41mm, mauro, mprasele)

 

sas rwthsa na mou peite thn aposph sas gia an eprepe na parete ena apo ta dio pio tha agorazate... kai kaneis den apanthse ektos apo ena paidi pou to euxaristw!

αυτό μάλλον οφείλεται στα greeklish ! Breitling με τα χερια στην αναταση και για μενα, εσενα ποιο σου κανει κλικ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

ghostdoc ειλικρινα αξιζουν τα λεφτα τους -και επισης δεν πιστευω οτι ψιλοτσιμπανε, αντιθετως θα ελεγα . Αν εφεραν το ονομα μιας γνωστης μαρκας πιστευω οτι θα ηταν 4-5 φορες τουλαχισον πανω οι τιμες τους

μακαρι, το ευχομαι να ειναι τοσο καλα αλλα πως αποδεικνυεται? Δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες και αν υπαρχει κανεις που τα εχει χρονια και εμεινε ευχαριστημενος, εννοω είναι δοκιμασμενα ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

re paidia sugnwmh alla den exei ellhnika to pc mou :O

 

emena pou les file ghostdoc mou kanei klik pio polu sxediasthka milaw to seamaster :( mou aresei to sxedio tou kai to oti einai xwris eksogomata ktl.. einai ola strogilemena... :P

to breitling apo oti kserw foraei kaluterh mhxanh kai paei pio bathia alla einai barh, kai ligo xontrokomeno(Se sxesh me to seamaster)

 

 

den kserw an einai toso boliko na to foraw sunexeia pou thelw egw.... :p

ektos autou to breitling me th kantran? mauro h aspro?

perimenw apanthseis!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

re paidia sugnwmh alla den exei ellhnika to pc mou :O

 

emena pou les file ghostdoc mou kanei klik pio polu sxediasthka milaw to seamaster :( mou aresei to sxedio tou kai to oti einai xwris eksogomata ktl.. einai ola strogilemena... :P

to breitling apo oti kserw foraei kaluterh mhxanh kai paei pio bathia alla einai barh, kai ligo xontrokomeno(Se sxesh me to seamaster)

 

 

den kserw an einai toso boliko na to foraw sunexeia pou thelw egw.... :p

ektos autou to breitling me th kantran? mauro h aspro?

perimenw apanthseis!!!!!!!!

 

 

μα αυτο το εχουμε απαντησει εδω και καιρο, ΜΑΥΡΟ σε ολα!!!

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΡΟΛΟΓΙΑ

 

http://www.miumu.com/phpbb/index.php?mforum=wgr

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο ότι φαίνεται τα swatch αντεχουν αρκετα , οι ευχαριστημενοι κατοχοι πληθαίνουν! Για πες μου όμως έκανες καταδυση στα 100 μέτρα στoν Ατλαντικό να δουμε αν θα επιζήσει ή μόνο στη μπανιέρα του σπιτιού σου ;-)

Πλάκα κάνω, να το χαίρεσαι :-)

...:D :D Ευχαριστώ!Kαλό το αστείο!!Πάντως δεν το βγάζω καθόλου από το χέρι και σε καταδύσεις στο κολυμβητήριο όμως..:)
Link to comment
Share on other sites

re paidia sugnwmh alla den exei ellhnika to pc mou :O

 

emena pou les file ghostdoc mou kanei klik pio polu sxediasthka milaw to seamaster :( mou aresei to sxedio tou kai to oti einai xwris eksogomata ktl.. einai ola strogilemena... :P

to breitling apo oti kserw foraei kaluterh mhxanh kai paei pio bathia alla einai barh, kai ligo xontrokomeno(Se sxesh me to seamaster)

 

 

den kserw an einai toso boliko na to foraw sunexeia pou thelw egw.... :p

ektos autou to breitling me th kantran? mauro h aspro?

perimenw apanthseis!!!!!!!!

 

Ε αφού το Pc σου είναι αλλοδαπό σε συγχωρώ :)

 

Χμ, χμ τώρα τα πράγματα περιπλέκονται.. Γιατί όντως το Breitling είναι βαρύτερο και πιο νταβρατισμένο, συνηθως όμως ετσι πρέπει να είναι τα καταδυτικά, ζουμπουρλουδικα :happy:

Σιγουρα δεν ειναι για καθε μερα νυχτα

 

Αν σου κανει κλικ το seamaster αυτό πρέπει οπωσδήποτε να παρεις για να μη σου μεινει απωθημενο, και τα δύο είναι αξιοπιστα οποτε δε θα αντιμετωπισεις προβλημα, νομιζω πως πρεπει να ορμηξεις προς Omega μερια ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού το Pc σου είναι αλλοδαπό σε συγχωρώ :)

 

Χμ, χμ τώρα τα πράγματα περιπλέκονται.. Γιατί όντως το Breitling είναι βαρύτερο και πιο νταβρατισμένο, συνηθως όμως ετσι πρέπει να είναι τα καταδυτικά, ζουμπουρλουδικα :happy:

Σιγουρα δεν ειναι για καθε μερα νυχτα

 

Αν σου κανει κλικ το seamaster αυτό πρέπει οπωσδήποτε να παρεις για να μη σου μεινει απωθημενο, και τα δύο είναι αξιοπιστα οποτε δε θα αντιμετωπισεις προβλημα, νομιζω πως πρεπει να ορμηξεις προς Omega μερια ;)

 

alladapo einai... :) euxaristw polu ... mallon omega to blepw na agorazw telika :cool:

Link to comment
Share on other sites

δείτε και αυτό επειδή έχω κέφια χεχε

 

http://cgi.ebay.com/Oris-Automatic-Rectangular-Mens-SS-swiss-watch-AUTH_W0QQitemZ5073426957QQcategoryZ31387QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

τρέλααααααα

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...