Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπραβο ρε συ! Ωραια τα λες. Καλωσηρθες και παλι. Δυστυχως δε θα μπορεσω να παρεβρεθω λογω αποστασης και υποχρεωσεων, στο μελλον ομως να επιδιωξουμε γενικη συναξη πιο οργανωμενα για να τα πουμε και να τα πιουμε !

 

 

απο που εισαι φιλε? συντεκνος η' καρνταση?

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΡΟΛΟΓΙΑ

 

http://www.miumu.com/phpbb/index.php?mforum=wgr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπραβο ρε συ! Ωραια τα λες. Καλωσηρθες και παλι. Δυστυχως δε θα μπορεσω να παρεβρεθω λογω αποστασης και υποχρεωσεων, στο μελλον ομως να επιδιωξουμε γενικη συναξη πιο οργανωμενα για να τα πουμε και να τα πιουμε !

 

kalos sas brika k pali....giait file mu pu eisai esy?!?!?!ama dne paei o moame8 sto bouno paei to bouno pu lene...kalo mu akugetai k gia kana xidaki:ninja: :lol: :p ...me to kalo oloi pareitsa....

 

 

sto 8ema mas....:

 

ta mont blanc pos sas fainontai genikotera?!?!?!?!telika einia kapos tsimpimena...alla na paries ena roloi pu nai men einia omorfo alla apo mia etairia pu mesuranei se stylo...

(etsi gia na pikaro k ligo ton Megalo....pu exei k eidiko thread.....oriste oriste gi ana mnh leei.....xexexexe)

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Η συναντηση δεν ειναι μονο για λιγους, ειναι για ολους. Οποτε καλο θα ηταν να γινει ΣΚ για να μπορουν ολοι να ερθουν. Ουδετερο μερος θεωρω το κεντρο (Αθηνα), οποτε απογευμα Σαββατο η' Κυριακη πρωι ισως? τι λετε παιδες? Αντε θα βγαλουμε και ομαδικη φορουμ φωτο.

[ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μεταλικα αντικειμενα στο χωρο συναντησης ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ. θα υπαρχει μεταλικος ανιχνευτης - για οσους καταλαβαν καταλαβαν....χαχαχαχαχα]

 

Κυριακη πρωι καλυτερα. Καπου να παρκαρουμε κιολας. Deals στο Ψυχικο;

 

ΥΓ. Εμενα παντως το Πανεραι χτυπαει στα αεροδρομια στον ανιχνευτη.

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη πρωι καλυτερα. Καπου να παρκαρουμε κιολας. Deals στο Ψυχικο;

 

ΥΓ. Εμενα παντως το Πανεραι χτυπαει στα αεροδρομια στον ανιχνευτη.

 

χαχαχαχαχα ΑΘΕΡΑΠΕΥΤΟΣ χαχαχαχαχα για αυτο μου αρεσεις!!!

Να μαντεψω οτι δεν το βγαζεις απο το χερι σου ποτε? και οτι δεν θα το αφησεις ουτε και οταν ερθει η μοιραια ωρα? Παντως εγω θα ηθελα να βρω μια γυναικα που να με γουσταρει οπως γουσταρεις εσυ το Πανεραι, τουλαχιστον τοτε θα ειχα το πανω χερι, γιατι τωρα....:(

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΡΟΛΟΓΙΑ

 

http://www.miumu.com/phpbb/index.php?mforum=wgr

Link to comment
Share on other sites

re paidia pu ienia h foto dne mporo na thn do...mpories na thn xanavaleis......

 

καλα μιλας σοβαρα? δεν βρισκεις την φωτο? ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ....καλα θα γινει χαμος:D

 

Λοιπον Κυριακη πρωι Deals στο Ψυχικο, ωρα? 10:30 καλα?

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΡΟΛΟΓΙΑ

 

http://www.miumu.com/phpbb/index.php?mforum=wgr

Link to comment
Share on other sites

mesa.....10.30...elpizo na mhn exume xenyxtisei trela gia na mporesume na syr8ume mexri ekei.xexexe!!!!!

 

mas thn efagan thn foto bampesika!!!!!;-pppppppp

 

 

os dia mageias emfanistike xafnika...alla kolpa.....file ligo maurismeno se blepo...oraia stolh!!!;-)

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

@ghostoc

μια απορεια που εχω ακομα.

εστω και το πρωτο μηχανικο ρολοι ηταν κατασκευασμενο στην ιταλια, ή ακομα και το πρωτο εκρεμες ή το πρωτο φωρητο, τσεπης, χειρος, marine chronometer, αυτοματο, quarz κτλ

αληθεια τι σχεσει θα ειχε αυτο με την πανεράι?

θα εδιχνε οτι η πανεράι αντιπροσωπευει και κουβαλάει όλη την ιστορια και παραδωση της ιταλικης ωρολογοποιηας?

οσο για τα μεγαλα ποστ μου που τα βρισκεις βαρετα και πολυ εκτενει σε αναλυση που κουραζουν πρεπει να ξερεις οτι και τα βιβλια ρολογιων ειναι συνηθως μεγαλα και εκτενος γραμμενα με πολλες λεπτομέριες, αν εσενα αυτο σε κουραζει και μπορεις με τις 5 λεξεις μιας διαφημισεις και της 15 γραμμες απο μια μπροσουρα να καταλαβεις τα παντα για ενα ρολοι μπραβο σου, εγω δεν εφτασα ακομα σε αυτο το επιπεδο.

τωρα για το οτι προμηθευει ρολογια στο πολεμικο ιταλικο ναυτικο πιστευω ειναι λογικο αφου υπηρχε ιταλικη εταιρια να διαλεξουν αυτην, οπως η γερμανικη αστυνομια εχει γερμανικα αυτοκινητα και μηχανες κτλ

θα θεωρουσα παντος πιο σπουδαιο το οτι η breitling προμηθευει ρολογια στην πολεμικη αεροπορια διαφορων χωρων ή τη fortis σε ρωσικες και κινεζικες διαστημικες αποστολες. οι γερμανοι οπως ηταν λογικο διαλεξαν τη sinn αφου ειναι γερμανικη εταιρια.

 

Πριν απαντησω να εκφρασω κι εγω μια απορία;Μπορεις να μου εξηγησεις πως είναι δυνατον να διαστρεβλωνεις/παρερμηνευεις/παραμορφωνεις συστηματικα τα όσο πολύ ξεκαθαρα περιγραφω;

Να το πω απλουστερα: γιατί συνεχως καταλαβαίνεις (μονο εσυ και κανενας αλλος) κατι

διαφορετικο απο αυτο που παραθετω; Δε φανταζομαι να είναι επιτηδες αλλα ούτε και απο μειωμενη αντίληψη. Τι να υποθέσω λοιπον; Βοηθησε με παρακαλώ να λύσω το γρίφο.

 

Πάμε και στην ουσία των πραγματων:

1. Ειπα ποτε ότι η Ιταλία κουβαλαει ολη την ιστορία της Ιταλικης ωρολογοποιίας;Αυτα βρίσκονται ΜΟΝΟ μεσα στο μυαλο σου.

Εγω είπα ότι το πρωτο μηχανικο ρολόι κατασκευαστηκε εκεί (αληθευει) και επισης πως η Ιταλικη ωρολογοποιία είναι ως ενα βαθμο υποτιμημενη απο το πλατυ κοινο λογω ελλειπους πληροφορησης, γιατί προβάλλεται συνεχως η Ελβετική ιστορία (που φυσικα είναι τεραστια και ιδιαίτερα σημαντικη). Επίσης η Panerai είναι ίσως η μεγαλυτερη Ιταλικη εταιρεία ωρολογοποίας, επομενως εχει και αυτη συμβαλλει ενεργα στην ιστορικη εξελιξη ετσι δεν εναι; Ok ως εδω;

 

2.Ποιος σου ειπε οτι με κουραζουν τα μεγαλα βιβλια ή οι λεπτομερειες και ποιος επισης σου ειπε ότι διαβαζω μονο από μπροσουρες; Τα οσα ξερω φανταστηκες οτι τα εμαθα απο διαφημισεις; Αν αυτο καταλαβες από ολα μου τα ποστς βρίσκεσαι μιλια μακριά από την πραγματικοτητα. Ειπα ότι στα πλαισια της συζητησης ενος φόρουμ δεν παραθετουμε ολοσελιδα ποστς όταν ο μεσος επισκεπτης δε μας το ζηταει. Μια ερωτηση απλη σου κανουν κι εσυ αραδιαζεις ενα κατεβατο , μαλιστα όπως πολυ σωστα τονισε ο redcon δινεις την εντυπωση ότι τα σκαναρεις απο βιβλιοπεριοδικα και τα παραθετεις με μικροαλλαγες για να δειχνουν δικα σου, ακομη κι ετσι να μην ειναι φαντασου ποσο αποστεωμενα στεγνα και αχρωμα φανταζουν .

 

3. Για το Ιταλικο πολεμικο ναυτικο παλι λαθος εισαι . Το υπουργείο αμυνας της Ιταλιας απευθυνθηκε πρωτα σε άλλες εταιρείες/χωρες , και Γερμανια και Ελβετία και Αγγλια προτου καταληξει στην Panerai. Θελεις να μαθεις τι πραγματικα εγινε; Τους ζητησε να της κατασκευασουν προτυπα-ρολογια για να τα περασει απο τα διαφορα crash tests της εποχης (στεγανοτητα, αντοχη σε χτυπηματα, φωτεινοτητα καντραν στο βυθο κλπ) διοτι τα προοριζε για την ομαδα γ των δυτων της (οι πιο σπεσιαλ ειδικες δυναμεις βατραχανθρωπων)και όλα μα ολα απετυχαν. Επειτα στραφηκαν στην Πανεραι, μολις δοκιμασαν το πρωτο Radiomir οχι μονο περασε ολα τα τεστ αλλα θριαμβευσε , ειχε δηλαδη ξεπερασει και τις πιο αισιοδοξες προβλεψεις για τα στανταρτς που απαιτουνταν. Μαλιστα ηταν τόσο ισχυρα που εκτος απο το Ιταλικο ναυτικο προμηθευαν και αλλες χωρες όπως η Αιγυπτος.

 

Καταλαβες τωρα ποιες παρενεργεις προκαλουνται οταν γνωριζεις μονο επιφανειακα ενα θεμα και λειτουργεις απολυτα ;

Καταλαβες τωρα γιατι εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να λεω: πειτε οτι θελετε αρκει να ισχυει σε ολη του την εκταση;

 

Σε θερμοπαρακαλω αν ξαναναφερθεις σε δικο μου ποστ μην του αλλαξεις την πιστη για να βρεις κατι ρηχο να απαντησεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισε Deals. Να το κανουμε 11 να ειναι και ανοιχτο σιγουρα; ειναι και κυριλε αυτοι εκει.

ζηλευω !!! στην επομενη θελω οπωσδηποτε να σας γνωρισω! Θα με καταλαβετε απο το PANERAAAAAAAAAIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

ζηλευω !!! στην επομενη θελω οπωσδηποτε να σας γνωρισω! Θα με καταλαβετε απο το PANERAAAAAAAAAIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

 

Ναι, θα γερνεις απο τη μια μερια :)

Link to comment
Share on other sites

και η nasa διαλεξαι το speedmaster μετα απο καποια τεστ κτλ αλλα μονο μεταξυ κουρδιστων και οχι αυτοματων ρολογιων, γιατι το αυτοματο δε θα δουλευε στο κενο κατι που αποδειχτηκε λαθος μετα απο τα fortis και sinn στο διαστημα!

η nasa παλι καλεσε τις εταιριες που κατασκευαζαν στυλους και θα διαλεγε αυτην που θα κατασκευαζε εναν στυλο ο οποιος θα εγραφε και στο κενο και ετσι δημιουργηθηκε η αναγκη κατασκευης του pressurized pen ομως ξοδευτικαν μεγαλα ποσα στην ερευνα και δημιουργια αυτου του στυλου.

οι ρωσοι πηραν στο διαστημα απλα μολυβια!!! :) :) :)

τις περισσοτερες φορες βλεπουμε μονο το να δημιουργησουμε κατι ξεχωριστο, μια τεχνολογικη καινοτομια κτλ ξεχνοντας δυστηχως πολλα βασικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

auto telika htan onots etsi giait ego auto me to molibi to exo kausie mono san anekdoto k distixos dne katafera na to diastauroso pu8ena oti einia 4real!!!!

 

symfono pantos mazi su oti polles fores 8ysiazume/xechname polla basika pragmata..

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω συνέχεια ενα DW-9550 G-Shock με BPM Counter.

Αψογο ρολοι, το έχω σύρει σε τοιχους το έχω βουτήξει οπου να ναι, το έχω χτυπήσει πολύ άσχημα. Το μόνο που έχει πάθει μετά απο αυτά που τράβηξε είναι μια μικρή γρατζουνίτσα στο κέντρο της οθόνης (απο ένα ατύχημα με μηχανή που είχα μέσα σε πέτρες κλπ)

Αθάνατο :P

Το έχω στην γκρί-κίτρινη έκδοση

http://www.g-peopleland.com/DW-9550%20BPM.htm

http://www.sportuhren.co.at/images/casio_dw-9550re-9.gif

 

Εχω ακουσει γι αυτα τα gshock οτι ειναι πολυ die hard ρολογια, μαλλον ισχυει τελικα ε;

Εισαι των ειδικων δυναμεων και σερνεις βουτας τρεχεις πεφτεις σε πετρες κλπ ;-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

kanonika...milame poly axiopisto roloi!!!k sigura axizei ta lefta tu...8ymamai otan eixan protobgei eixan kanei 8raush....kapu prpeie na exo araxniasmeno k to diko mu...eimia siguros pos ama tu alaxo bataria meta apo tooooosa xronia 8a paizei kanonika!
:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει γι αυτα τα gshock οτι ειναι πολυ die hard ρολογια, μαλλον ισχυει τελικα ε;

Εισαι των ειδικων δυναμεων και σερνεις βουτας τρεχεις πεφτεις σε πετρες κλπ ;-)

 

Ασε μην τα συζητας,

εγώ θα τσακιστώ και αυτό θα υπάρχει.:ninja:

 

Αναλογα σε τί κατάσταση βρίσκομαι, αλλοτε περναω φωτιστικά σε πύργους, αλλοτε κάνω περίεργες δουλειες και καμια φορά με τη μηχανή στο βουνό.

Πάντα είναι στο χέρι μου.

Οντως πολύ σκληρά για να πεθάνουν

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισε Deals. Να το κανουμε 11 να ειναι και ανοιχτο σιγουρα; ειναι και κυριλε αυτοι εκει.

 

και πόσα ρολόγια επιτρέπεται να έχουμε μαζι μας? θα φέρετε τα κυριακάτικά σας μόνο?

 

 

 

 

Περήφανος κάτοχος Breitling Chrono SuperOcean

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

etsi etsi tetoia na akouo....

 

as ferume oso exume basika k meta blepume....eee re gelia pu exei na ginei sto magazi...les k 8a eimaste se ek8esh to blepo.....

 

ante na mazeutume gia na akuso....pu ienia oloi oi alloi

 

panokrator...trelo roloi,ths ypografhs su...

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

παρεα γεια

και εγω ειμα μεσα φυσικα :)

11.00 το νωριτερο- παμε και λειτουργια εμεις οι μεγαλοι :lol:

και ενημωστε για το μερος της συναντησης -με λεπτομερειες για μας που τυχον δεν το ξερουμε

Link to comment
Share on other sites

και πόσα ρολόγια επιτρέπεται να έχουμε μαζι μας? θα φέρετε τα κυριακάτικά σας μόνο?

 

 

 

 

Περήφανος κάτοχος Breitling Chrono SuperOcean

 

Οσα θελεις φερνεις. Εγω 3 λεω να φερω. Ενα στο δεξι, ενα στο αριστερο, και ενα στο ποδι. Και λουρακια φυσικα. Το VC το εχω θυριδα γιατι δεν το φοραω, αλλα δεν ειναι και τιποτα να κοπεις.

Link to comment
Share on other sites

παρεα γεια

και εγω ειμα μεσα φυσικα :)

11.00 το νωριτερο- παμε και λειτουργια εμεις οι μεγαλοι :lol:

και ενημωστε για το μερος της συναντησης -με λεπτομερειες για μας που τυχον δεν το ξερουμε

 

Εκει θα λειτουργησουμε την επομενη Κυριακη. Ειναι του οσιου ωρολογιου.

 

Λοιπον το Deals ειναι Ν. Ψυχικο, στον Βασιλοπουλο διπλα. Ανεβαινεις Κηφισιας, στη νεα ανισοπεδη Ψυχικου πας απο επανω, παραδρομο, στον ΑΒ (εκει που αρχιζει) δεξια, σε 50 μετρα δεξι χερι, ειναι εμφανες δεν θα το χασεις.

Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxa oraios o redcon!!!!!!...vevaia to VC k na mnh exeis na kopeis plaka mas kaneis etsi-pisteuo oti genikotera ta VC einia ola tus poly oraia k finetsa rologia...tora k autes oi times tus omos einia...fotia k laura!!?!?!?!...alios ferto se foto...xaxaxaxa.....ante ante oraia..
:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Α, θα φερω και ενα orange monster για να παθετε πλακα. Ταπεινο seiko αλλα το καλοκαιρι ας μου βρειτε πιο βολικο ρολοι. Δυο στα χερια, δυο στα ποδια, ενα ακομα εμεινε... Τι να βαλω εκει...
Link to comment
Share on other sites

ta mont blanc pos sas fainontai genikotera?!?!?!?!telika einia kapos tsimpimena...alla na paries ena roloi pu nai men einia omorfo alla apo mia etairia pu mesuranei se stylo...

(etsi gia na pikaro k ligo ton Megalo....pu exei k eidiko thread.....oriste oriste gi ana mnh leei.....xexexexe)

--------------------

paides edo kaneis kamia apntisi..8a h8ela na akuso ta sxolia sas redcon,ghostdoc,dimatha k ta ypoloipa paidia..

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...