Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα..λοιπόν είμαι κάτοχος V10 κλασσικά το πήγα στο service και μου είπαν πως το τηλέφωνο είναι ρουτ χωρίς να το έχω κάνει ποτέ. (o bootloader είναι κλειδωμένος εννοείται)

Στο νήμα του V10 μου είπαν πως αυτό είχε αναφερθεί και στο G4...

Κάποιος που να έχει παρόμοια εμπειρία, και τι έκανε τελικά?

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ειπαν πως εισαι ρουτ τοτε εισαι.

Με κλειδωμένο Bootloader?? πως γίνεται να είμαι?

Και εφόσον δεν το έχω πειράξει το κινητό?? (καινούργιο το έχω πάρει)

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Με κλειδωμένο Bootloader?? πως γίνεται να είμαι?

Και εφόσον δεν το έχω πειράξει το κινητό?? (καινούργιο το έχω πάρει)

Απο που το πηρες; Ρωτα το καταστημα που το αγορασες τοτε αυτοι θα κανανε την λαμακια.

Αν παλι εισαι σιγουρος πως ειναι ενταξει το κινητο σου στειλε μια καταγγελια στο ινκα και φτιαξτους.

Link to comment
Share on other sites

Απο που το πηρες; Ρωτα το καταστημα που το αγορασες τοτε αυτοι θα κανανε την λαμακια.

Αν παλι εισαι σιγουρος πως ειναι ενταξει το κινητο σου στειλε μια καταγγελια στο ινκα και φτιαξτους.

Βασικά το πήρα από γνωστό σκρουτσομαγαζο στην Ομόνοια - Γ Σεπτεμβρίου...

Η Procordia μου είπε και μου έδειξε ότι το κινητό έχει ρουταριστει, δύο μέρες μετά την ημερομηνία αγοράς... φυσικά ο Bootloader είναι κλειδωμένος... και φυσικά το κινητό δεν το έχω πειράξει ποτέ, πόσο μάλλον όταν ήταν δύο ημερών...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το πήρα από γνωστό σκρουτσομαγαζο στην Ομόνοια - Γ Σεπτεμβρίου...

Η Procordia μου είπε και μου έδειξε ότι το κινητό έχει ρουταριστει, δύο μέρες μετά την ημερομηνία αγοράς... φυσικά ο Bootloader είναι κλειδωμένος... και φυσικά το κινητό δεν το έχω πειράξει ποτέ, πόσο μάλλον όταν ήταν δύο ημερών...

 

Νομιζω πως απο κει το ειχε παρει και το αλλο παιδι το g4. Που σου εδειξε οτι εχει ρουταριστει; Στο συστημα τους ή στη συσκευη;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως απο κει το ειχε παρει και το αλλο παιδι το g4. Που σου εδειξε οτι εχει ρουταριστει; Στο συστημα τους ή στη συσκευη;

Βασικά και στα 2 και στο κινητό μου έδειξε ότι και καλά είναι ρουτ και μου έστειλε και την παρακάτω εικόνα που επισυνάπτω... αλλα ρε φίλε πως έγινε ρουτ με κλειδωμένο Bootloader και γιατί να πουλάνε ρουταρισμενα αυτοί?? Είναι δυνατόν?

 

http://imgur.com/5Ei08tT

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βασικά και στα 2 και στο κινητό μου έδειξε ότι και καλά είναι ρουτ

 

Τι σου έδειξε ακριβώς δηλαδή;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι σου έδειξε ακριβώς δηλαδή;

 

Μπήκε σε ένα κρυφό μενού... μέσω dialer... και εκεί έλεγε ότι και καλά είναι ρουτ... με ημερομηνία 2 μέρες μετά από την αγορά

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο υπομενου μπηκε, σου εδειξε; Να δω κι εγω αν ειμαι ρουτ ρε αδερφε και δε το ξερω :lol:
Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον κωδικό βγαίνει ένα κρυφό μενού.

*#546368#*815#

Όταν το είχα σκαλίσει (ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ - ΠΕΙΡΑΞΩ ΚΑΤΙ) είχα δεί σε ένα σημείο που μιλούσε για root και έγραφε false. Δεν θυμάμαι όμως πού ακριβώς ρε γμτ. Έχω αλλάξει τόσες συσκευές τελευταία που έχω χάσει την μπάλα :p

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον κωδικό βγαίνει ένα κρυφό μενού.

*#546368#*815#

Όταν το είχα σκαλίσει (ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ - ΠΕΙΡΑΞΩ ΚΑΤΙ) είχα δεί σε ένα σημείο που μιλούσε για root και έγραφε false. Δεν θυμάμαι όμως πού ακριβώς ρε γμτ. Έχω αλλάξει τόσες συσκευές τελευταία που έχω χάσει την μπάλα :p

 

Γνωριζω πως μπαινω στο μενου. ΤΟ υπομενου με ενδιαφερει, θυμισου τοοοο :p Δε μπορω να δω που :/

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι ήταν κάπου μέσα στα Self test τα οποία είναι 2 εάν δεν κάνω λάθος.

Με επιφύλαξη παιδιά...μήν πάρω κανέναν στο λαιμό μου...:cry:

 

Εάν δεν γνωρίζετε τί σκαλίζετε ΜΗΝ το επιχειρείτε. Είναι διαολεμένα αυτά τα secret menu!!!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το root στο android, μην σας φαινεται παραξενο το γεγονος πως μπορει καποιος να βρεθει ρουταρισμενος χωρις να εχει κανει κατι αυτος.

Υπαρχουν αρκετα walware σε εφαρμογες του android οπου πραγματοποιουν root στο κινητο εν αγνοια του χρηστη.

Ενδεχομενως να υφισταται και τετοιο σεναριο.

 

Αν καποιος κανει search στο google με λεξεις κλειδια "malware-root-android" θα βρει παρα πολλα αρθρα σαν τα παρακατω.

 

http://www.computerworld.com/article/3087003/security/new-android-malware-can-secretly-root-your-phone-and-install-programs.html

 

https://arstechnica.com/security/2016/07/virulent-auto-rooting-malware-takes-control-of-10-million-android-devices/

 

http://www.androidauthority.com/ghost-push-malware-root-apps-fix-648735/

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο υπομενου μπηκε, σου εδειξε; Να δω κι εγω αν ειμαι ρουτ ρε αδερφε και δε το ξερω :lol:

 

*#546368#*815# πατήστε κλήση>SVC menu, LG RCT, Display Result

 

Εμένα μου έβγαλε αυτό... http://imgur.com/Nh1hGPO

 

αυτό μου δείξανε στην Procordia και μου είπαν ότι είμαι ρουτ.

Λογικά έπαθα κάτι αντίστοιχο με αυτά που αναφέρει ο nemaki

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς και δυστυχώς δεν έχω βρεί κάποιον ομοιοπαθή να μου πει τι έγινε και τι έκανε

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

*#546368#*815# πατήστε κλήση>SVC menu, LG RCT, Display Result

 

Εμένα μου έβγαλε αυτό... http://imgur.com/Nh1hGPO

 

αυτό μου δείξανε στην Procordia και μου είπαν ότι είμαι ρουτ.

Λογικά έπαθα κάτι αντίστοιχο με αυτά που αναφέρει ο nemaki

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς και δυστυχώς δεν έχω βρεί κάποιον ομοιοπαθή να μου πει τι έγινε και τι έκανε

 

Αν κάποια από τις προηγούμενες συσκευές σου ήταν ρουταρισμένη και είχε εγκατασταθεί το superuser, οπότε καταχωρήθηκε στο google account σου, είναι πολύ πιθανό έως σίγουρο πως το superuser εγκαθίσταται αυτόματα σε κάθε συσκευή που συγχρονίζει τις εφαρμογές της με αυτό το google account. Προφανώς αυτό δεν σημαίνει πως είναι ρουταρισμένη και η κάθε νέα συσκευή, το superuser μπορεί να εγκατασταθεί και σε αρουτάριστη συσκευή (έστω κι αν εκεί είναι αχρηστο), δεν αποτελεί απόδειξη ρουταρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποια από τις προηγούμενες συσκευές σου ήταν ρουταρισμένη και είχε εγκατασταθεί το superuser, οπότε καταχωρήθηκε στο google account σου, είναι πολύ πιθανό έως σίγουρο πως το superuser εγκαθίσταται αυτόματα σε κάθε συσκευή που συγχρονίζει τις εφαρμογές της με αυτό το google account. Προφανώς αυτό δεν σημαίνει πως είναι ρουταρισμένη και η κάθε νέα συσκευή, το superuser μπορεί να εγκατασταθεί και σε αρουτάριστη συσκευή (έστω κι αν εκεί είναι αχρηστο), δεν αποτελεί απόδειξη ρουταρίσματος.

Οπότε πως σβήνω το ιστορικό του Google account? Κατά τα άλλα του Κ.... υ τα εννιαμερα

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πως σβήνω το ιστορικό του Google account? Κατά τα άλλα του Κ.... υ τα εννιαμερα

Νομίζω πως μετα την απεγκατάσταση απο οποιαδηποτε συσκευή, σταματάει η αυτόματη εγκασταση σε επόμενες συσκευές.

 

Sent from my LG-H840 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

*#546368#*815# πατήστε κλήση>SVC menu, LG RCT, Display Result

 

Εμένα μου έβγαλε αυτό... http://imgur.com/Nh1hGPO

 

αυτό μου δείξανε στην Procordia και μου είπαν ότι είμαι ρουτ.

Λογικά έπαθα κάτι αντίστοιχο με αυτά που αναφέρει ο nemaki

Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς και δυστυχώς δεν έχω βρεί κάποιον ομοιοπαθή να μου πει τι έγινε και τι έκανε

 

Ευχαριστω! Εμενα λεει "Official" . Μου φαινεται ψιλοδυσκολο εως αδυνατο... Τι εφαρμογες κατεβασες;

Ειχες προηγουμενο κινητο ρουτ; Πανε στη βιβλιοθηκη των παλαιων σου εφαρμογων στο play store και σβησε τα σχετικα με ρουτ και κυριως superuser κλπ...Οχι οτι θα παιξει ρολο, αλλα you never know... Μηπως ειχες βαλει το superuser να δεις τι κανει και εμεινε καταλοιπο και το βλεπουν ως root? Αν ειναι ποτέ δυνατον να βλεπουν ως ρουτ το κινητο απο εκει μεσα... Μιλαμε για αστεια πραγματα... Και να το βλεπουν μαλιστα στην 6.0 εκδοση, που για ρουτ χρειαζεται ξεκλειδωμα πρωτα. Ταχα οτι δε το ξερουν... Και στην 5.1 να το ειχες ρουταρει, στην 6.0 ΔΕΝ θα ηταν rooted χωρις ξεκλειδωμα.

 

 

Αν κάποια από τις προηγούμενες συσκευές σου ήταν ρουταρισμένη και είχε εγκατασταθεί το superuser, οπότε καταχωρήθηκε στο google account σου, είναι πολύ πιθανό έως σίγουρο πως το superuser εγκαθίσταται αυτόματα σε κάθε συσκευή που συγχρονίζει τις εφαρμογές της με αυτό το google account. Προφανώς αυτό δεν σημαίνει πως είναι ρουταρισμένη και η κάθε νέα συσκευή, το superuser μπορεί να εγκατασταθεί και σε αρουτάριστη συσκευή (έστω κι αν εκεί είναι αχρηστο), δεν αποτελεί απόδειξη ρουταρίσματος.

 

Δε πιστευω να ισχυει. Ειχα root 2 προηγουμενα κινητα με το ιδιο google account. Το ενα απο αυτα το LG optimus G. Δεν εχω κανει τπτ ιδιαιτερες αλλαγες στο account μου, και το optimus G ειναι still rooted και με custom rom. Το παραπανω μενου δειχνει οτι ειμαι κανονικα.

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Δε πιστευω να ισχυει. Ειχα root 2 προηγουμενα κινητα με το ιδιο google account. Το ενα απο αυτα το LG optimus G. Δεν εχω κανει τπτ ιδιαιτερες αλλαγες στο account μου, και το optimus G ειναι still rooted και με custom rom. Το παραπανω μενου δειχνει οτι ειμαι κανονικα.

Δεν εγραψα οτι ρουταρεται η συσκευη, αλλα οτι εγκαθισταται και το superuser μαζι με τις υπολοιπες εφαρμογες του google account. Τσεκαρισμενο μαλιστα στην μεταβαση μου απο LGO2 σε LGΟ4X. Στην συνεχεια, το απεγκατεστησα απο το O4X και επαψε να εγκαθισταται στις επομενες συσκευες μου. Στο Ο2 ομως παρεμεινε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγραψα οτι ρουταρεται η συσκευη, αλλα οτι εγκαθισταται και το superuser μαζι με τις υπολοιπες εφαρμογες του google account. Τσεκαρισμενο μαλιστα στην μεταβαση μου απο LGO2 σε LGΟ4X. Στην συνεχεια, το απεγκατεστησα απο το O4X και επαψε να εγκαθισταται στις επομενες συσκευες μου. Στο Ο2 ομως παρεμεινε.

 

Α, λες δηλαδη οτι εγκαθισταται αν κανεις επαναφορα του λογαριασμου σου (δεν ειπα ουτε εγω οτι actually ρουταρεται :p ) ;

In fact την πρωτη φορα εκανα επαναφορα , ομως ποτέ δεν εγκατασταθηκε το superuser. Μετα ειχα κανει επαναφορα εργοστασιακων ωστοσο, και με το φοβο του bootloop , ξεκινησα ως "νεα συσκευη" (αρα και τα παντα χειροκινητα).

Link to comment
Share on other sites

Α, λες δηλαδη οτι εγκαθισταται αν κανεις επαναφορα του λογαριασμου σου (δεν ειπα ουτε εγω οτι actually ρουταρεται :p ) ;.

Ναι, γι αυτο μαλιστα ειναι αδιανοητο να θεωρειται αποδειξη ρουταρισματος η υπαρξη ιχνους του superuser στην συσκευη. Ακομη κι αν εξακολουθει να παραμενει στις εγκατεστημενες εφαρμογες, δεν σημαινει πως η συσκευη εχει ρουταριστει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γι αυτο μαλιστα ειναι αδιανοητο να θεωρειται αποδειξη ρουταρισματος η υπαρξη ιχνους του superuser στην συσκευη. Ακομη κι αν εξακολουθει να παραμενει στις εγκατεστημενες εφαρμογες, δεν σημαινει πως η συσκευη εχει ρουταριστει.

Ναι δεν την παλεύουν οι άνθρωποι καθολου. Πάνε να μετριασουν την ζημιά και βγάζουν οπότε τους έρθει ότι η συσκευή επειδή κάποιος, κάποτε κατέβασε το super user ότι είναι root . Λες και αυτό αποδεικνύει ότι η συσκευή είναι πειραγμένη. Το image retention είναι χαρακτηριστικό της οθόνης, η κιτρινιλες στις p -oled οθόνες του flex 2 ομοίως και πάει λέγοντας. Πρέπει να κοιτάξει να δημιουργήσει ένα σοβαρό quality control σαν εταιρία καθώς τηλέφωνα που βγαζει είναι εξαιρετική και σε καλές τιμές αλλά δυστυχώς έχουν προβλήματα, σε αρκετούς χρήστες τουλάχιστον ούτως ώστε να γίνει ντόρος.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Εμενα λεει "Official" . Μου φαινεται ψιλοδυσκολο εως αδυνατο... Τι εφαρμογες κατεβασες;

Ειχες προηγουμενο κινητο ρουτ; Πανε στη βιβλιοθηκη των παλαιων σου εφαρμογων στο play store και σβησε τα σχετικα με ρουτ και κυριως superuser κλπ...Οχι οτι θα παιξει ρολο, αλλα you never know... Μηπως ειχες βαλει το superuser να δεις τι κανει και εμεινε καταλοιπο και το βλεπουν ως root? Αν ειναι ποτέ δυνατον να βλεπουν ως ρουτ το κινητο απο εκει μεσα... Μιλαμε για αστεια πραγματα... Και να το βλεπουν μαλιστα στην 6.0 εκδοση, που για ρουτ χρειαζεται ξεκλειδωμα πρωτα. Ταχα οτι δε το ξερουν... Και στην 5.1 να το ειχες ρουταρει, στην 6.0 ΔΕΝ θα ηταν rooted χωρις ξεκλειδωμα.

 

 

 

 

Δε πιστευω να ισχυει. Ειχα root 2 προηγουμενα κινητα με το ιδιο google account. Το ενα απο αυτα το LG optimus G. Δεν εχω κανει τπτ ιδιαιτερες αλλαγες στο account μου, και το optimus G ειναι still rooted και με custom rom. Το παραπανω μενου δειχνει οτι ειμαι κανονικα.

 

Ναι είχα προηγούμενα κινητά ρουτ... αλλά σε καμία περίπτωση το V10.

Βέβαια η Procordia μου είπε πάρτο, ξερούταρε το και το δεχόμαστε κανονικά.(να λέμε και τα καλά)

Αλλά κινητό με κλειδωμένο Bootloader Πως διάολο είναι ρουτ.???

Αυτά είναι γελοιότητες για μένα... επειδή δλδ κατέβασα το Super Su σε άλλα κινητά με τον ίδιο Google Account, πάει να πει πως και αυτό είναι ρουταρισμένο???

Απλά τέλος η LG για μένα...ενα G3 και ένα V10 και τα δύο με πρόβλημα...και με τραγική αντιμετώπιση την δεύτερη φορά...λες και είμαι καμια θεία που δεν ξέρει τι σημαίνει ρουτ ...ετσι σε αντιμετωπίζουν. ΤΕΡΑΣΤΙΟ Χ LG (PROCORDIA)

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η Procordia μου είπε πάρτο, ξερούταρε το και το δεχόμαστε κανονικά.(να λέμε και τα καλά)

Αυτό είναι το Α και το Ω και άργησες να το αναφέρεις! :)

Αλλά κινητό με κλειδωμένο Bootloader Πως διάολο είναι ρουτ.???

Πραγματικά θα ήθελα και εγώ να μάθω πώς έγινε αυτό! Δεν έχω πολλές γνώσεις στο Andoid και ειδικά απο root κλπ κόλπα...αλλά όταν ο bootloader είναι κλειδωμένος...ΠΩΣ;;;;;; :confused:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...