Jump to content

2in1 sim


Nosferatu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 779
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας.

Θα ηθελα να μου πειτε αν το Nokia6230 ειναι συμβατο με αυτη την υπηρεσια.

Το χει χρησιμοποιησει κανεις?

ΠΟια η διαφορά του με το 6230ι?

Εχω παει σε πολλα καταστηματα Γερμανος και Cosmote και αλλου μου λενε οτι ειναι και αλλου οτι δεν ειναι...

Το χετε δοκιμασει?

Ευχαρσιτω.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας όλο το θεμα εχω τις εξης αποριες.

Θελω να παρω το 2ιν1 για ενα νοκια2626.

Ειναι συμβατο και εχω της εξης αποριες...

1] ειναι ευκολη η "εγκατασταση" της εν λογω λειτουργιας?

2] γινεται αμεσως? ή χρειαεται να περιμενω καποιο διαστημα?

3] αν οπως λετε εχω ονομασει τις 2 γραμμες Α και Β, πως εναλλασω τις γραμμες?υπαρχει ειδικο μενου? και οταν ειμαι στη γραμμη Α οι κλησεις της γραμμης Β φαινονται?και μπορω να σηκωσω το κινητο ενω καποιος με παιρνει στη Β?

4] Με τα μηνυματα τι συμβαινει? Ερχονται μονο οταν ειμαι στη συγκεκριμενη γραμμη? Δε χανονατι όμως?

5] Η προωθηση σε 2 κινητα (whatsup& cosmocart) κοστιζει?

Δηλαδη αν ειμαι στην γραμμη Α και με καλεσει στη γραμμη Β, μπορω να το σηκωσω ? χρεωνομαι κατι παραπάνω ή οχι?

6] Στα νοκια τα κινητα θελουν επανεκκινηση για να γινει αυτη η εναλλαγη ή γιενται μεσω του μενου? Οσο γινεται η εναλλαγη και οι 2 γραμμεσ ειναι απενεργοποιημένες?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας όλο το θεμα εχω τις εξης αποριες.

Θελω να παρω το 2ιν1 για ενα νοκια2626.

Ειναι συμβατο και εχω της εξης αποριες...

1] ειναι ευκολη η "εγκατασταση" της εν λογω λειτουργιας?

2] γινεται αμεσως? ή χρειαεται να περιμενω καποιο διαστημα?

3] αν οπως λετε εχω ονομασει τις 2 γραμμες Α και Β, πως εναλλασω τις γραμμες?υπαρχει ειδικο μενου? και οταν ειμαι στη γραμμη Α οι κλησεις της γραμμης Β φαινονται?και μπορω να σηκωσω το κινητο ενω καποιος με παιρνει στη Β?

4] Με τα μηνυματα τι συμβαινει? Ερχονται μονο οταν ειμαι στη συγκεκριμενη γραμμη? Δε χανονατι όμως?

5] Η προωθηση σε 2 κινητα (whatsup& cosmocart) κοστιζει?

Δηλαδη αν ειμαι στην γραμμη Α και με καλεσει στη γραμμη Β, μπορω να το σηκωσω ? χρεωνομαι κατι παραπάνω ή οχι?

6] Στα νοκια τα κινητα θελουν επανεκκινηση για να γινει αυτη η εναλλαγη ή γιενται μεσω του μενου? Οσο γινεται η εναλλαγη και οι 2 γραμμεσ ειναι απενεργοποιημένες?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Λοιπόν... Θα τα πω άλλη μια φορα, για να μην υπάρχουν φόβοι.

1) Ναι είναι πανεύκολο. Παίρνει ο υπάλληλος τις 2 SIM τις ακυρώνει και σου δίνει μία νέα που μέσα σε 5 λεπτά έχει τους 2 αριθμούς.

2) Αμέσως μόλις πάρεις την κάρτα SIM, περίπου 5 λεπτά.

3) υπάρχει μενού της κάρτας SIM κάτω από κει που έχεις το Mycosmos, Έχει 2 επιλογές κάθε φορά. ΑΝ είσαι στην γραμμή 1 θα γράφει α. Ενεργοποίηση ΜΟΝΟ της γραμμής 2 (γραμμή 1 κλειστή ) β. Ενεργοποίηση της 2 με την 1 ενεργή. Δηλαδή θα είσαι στην 2, θα χρεώνεσαι όπως ορίζει η 2 αλλά αν κάποιος σε καλέσει χτυπάει κανονικά και με τον νόμο σαν να ήσουν στην 1. Καμία χρέωση για οποιονδήποτε συνδιασμό, πλην του παγίου στις συνδέσεις

4) Έρχονται κανονικά στην γραμμή που είσαι. Αν έρθει κάποιο στην άλλη δεν χάνεται αλλά πρέπει να γυρίσεις στην άλλη να το δεις.

5) όχι.

6) Στα νόκια γίνεται η αλλαγή χωρίς επαννεκίνηση, αθόρυβα, και κρατάει περίπου 1 λεπτό. Η αλλαγή γίνεται αστραπιαία και χρησιμοποιείς την γραμμή που διάλεξες κανονικά αλλά αν κάποιος καλέσει στην άλλη γραμμή θα την βρει κλειστή. Μέσα σε ένα λεπτό όπως είπα αυτό γίνεται αυτόματα όμως.

Αν βιάζεσαι και θες να ενεργοποιηθεί άμεσα, μόλις αλλάξει η γραμμή πατάς ##21# και τσουπ αμέσως!

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το 2in1 σε nokia 6030? Πήρα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της ΚΟΤΕ και μου είπαν ότι δε γίνεται.

 

Ο λόγος που ρωτάω εδώ είναι γιατί πιο πάνω διάβασα ότι μπορεί να γίνει το 2in1 σε παλιό sharp(δηλαδή αυτά με το μενού της vodafone) ενώ στο τμήμα εξυπηρέτησης μου είπαν ότι δεν γίνεται. Οπότε δεν τους πολύ εμπιστεύομαι

Vamos :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις με dual SIM από κάποιο γνωστό.

Και να κάνεις αλλαγή γραμμής. Εκεί φαίνεται η συμβατότητα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι είμαι φαντάρος(άδεια ορκωμοσίας) και δεν μπορώ να το ψάξω. Γι' αυτό αν το έχει κάποιος δοκιμάσει, ας μου πει.

Vamos :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το 2in1 σε nokia 6030? Πήρα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της ΚΟΤΕ και μου είπαν ότι δε γίνεται.

 

Ο λόγος που ρωτάω εδώ είναι γιατί πιο πάνω διάβασα ότι μπορεί να γίνει το 2in1 σε παλιό sharp(δηλαδή αυτά με το μενού της vodafone) ενώ στο τμήμα εξυπηρέτησης μου είπαν ότι δεν γίνεται. Οπότε δεν τους πολύ εμπιστεύομαι

 

κοιτα να δεις φιλαρακι....και σε εμενα ελεγαν "ότι δε γίνεται"...η πραξη εδειξε οτι σε ολα τα κινητα -παλια και καινουργια- που την εχω δοκιμασει την 2 σε 1, δουλευει μια χαρα....:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενεργοποιήθηκε η 2in1 sim μου. Δουλεύει άψογα στο Nokia 6030, το οποίο δεν "υποστηρίζει" σύμφωνα με αυτά που μου είπανε στην εξυπηρέτηση πελατών της ΚΟΤΕ. Μάλλον πετάνε πολύ αετό εκεί μέσα...
Vamos :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Α)Γινεται 2in1 frog me whatsup?

Β)Λογω του οτι ειναι καρτοκινητα θα υπαρχει καποιο παγιο ή επιπλεον χρεωσεις?

Γ)Η αλλαγη του ενος λεπτου δεν ειναι ιδιαιτερα αστραπιαια...Τι εννοειται με το ##21# μετα την αλλαγη?Αν το κινητο εχει επιλογη αλλαγης γραμμης απο μονο του?πχ του π910ι που εχω εγω,εχει το χρησιμοποιω απο την επιλογη του αυτη?

Δ)Ποια αλλα κινητα ξερετε που να εχουν επιλογη απο μονα τους για αλλαγη γραμμης τα series 60 3rd ed. εχουν?

E)Καταστημα cosmote που κοντα υπαρχουν στον πειραια?δικαιολογητικα και εγγραφα για καρτοκινητα χρειαζονται?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

6) Στα νόκια γίνεται η αλλαγή χωρίς επαννεκίνηση, αθόρυβα, και κρατάει περίπου 1 λεπτό. Η αλλαγή γίνεται αστραπιαία και χρησιμοποιείς την γραμμή που διάλεξες κανονικά αλλά αν κάποιος καλέσει στην άλλη γραμμή θα την βρει κλειστή. Μέσα σε ένα λεπτό όπως είπα αυτό γίνεται αυτόματα όμως.

Αν βιάζεσαι και θες να ενεργοποιηθεί άμεσα, μόλις αλλάξει η γραμμή πατάς ##21# και τσουπ αμέσως!

 

Σχετικά με αυτό που λες (που έβαλα εγώ σε bold) : Έτσι (χωρίς επανεκκίνηση) δλδ χάνεις την προώθηση από τη 2η στην 1η γραμμή αφού λες είναι σαν κλειστή. Υποθέτω αυτό γίνεται μέχρι να κάνεις τελικά επανεκκίνηση; Η επανεκκίνηση δλδ χρειάζεται για να μη φαίνεται η 2η γραμμή κλειστή;

KCB
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενεργοποιήθηκε η 2in1 sim μου. Δουλεύει άψογα στο Nokia 6030, το οποίο δεν "υποστηρίζει" σύμφωνα με αυτά που μου είπανε στην εξυπηρέτηση πελατών της ΚΟΤΕ. Μάλλον πετάνε πολύ αετό εκεί μέσα...

Το ίδιο έλεγαν και σε μένα. Και φυσικά λειτουργεί η κάρτα στα περισσότερα κινητά που έχω δοκιμάσει. ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ. Μπορώ να σου πω σίγουρα για το 3310 που μου έρχεται στο νου.

Καλός πολίτης φίλε μου, πλησιάζει και για μας η ώρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το τηλέφωνο E840 και ένα από τα κριτήρια επιλογής μου είναι και το αν υποστηρίζει αυτόματη ενημέρωση από την κάρτα SIM, όσον αφορά την ενεργοποίηση υπηρεσίας 2 γραμμών σε 1 (π.χ. Cosmote 2in1 κ.α.). Θα εκτιμούσα λοιπόν μία απάντηση για το συγκεκριμένο τηλέφωνο, ή αν δεν το υποστηρίζει θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε ποια τηλέφωνα της εταιρίας Samsung υποστηρίζουν ανάλογες υπηρεσίες.

 

P.S. #1 Στο Γερμανό λένε πως το Ε840 δεν υποστηρίζει 2in1 αλλά απ' ότι διάβασα στο forum αυτό δεν είναι πάντα αλήθεια, οπότε μόνο κάποιος που έχει δοκιμάσει το 2in1 στο συγκεκριμένο τηλέφωνο θα ξέρει να απαντήσει σίγουρα...

 

P.S. #2 Η παραπάνω ερώτηση ισχύει και για το U600 :O

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και στο topic των καρτοκινητών αλλά δεν είδα ανταπόκριση:

Έχω τη μια γραμμή με συμβόλαιο και την άλλη what's up. Κάνω κανονικά εναλλαγές, ώσπου κάποια στιγμή εξάντλησα εντελώς το καρτοκινητό και πλέον δεν με άφηνε να κάνω εναλλαγή με προώθηση της μιας γραμμής στην άλλη! Εφόσον υποτίθεται ότι δε χρεώνεται γιατί γίνεται αυτό το έχει δει κανείς;

KCB
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που λες (που έβαλα εγώ σε bold) : Έτσι (χωρίς επανεκκίνηση) δλδ χάνεις την προώθηση από τη 2η στην 1η γραμμή αφού λες είναι σαν κλειστή. Υποθέτω αυτό γίνεται μέχρι να κάνεις τελικά επανεκκίνηση; Η επανεκκίνηση δλδ χρειάζεται για να μη φαίνεται η 2η γραμμή κλειστή;

 

Αναφερόμουν αποκλειστικά στο ένα λεπτό μέχρι να γίνει η αυτόματη αλλαγή. Δεν υπάρχει επαννεκίνηση στα Nokia και σε πολλά άλλα κινητά. Απλά χάνεται το σήμα, επανέρχεται, και για ένα λεπτό η δευτερη γραμμή δεν λειτουργεί. Αμέσως μετά γίνεται η αυτόματη ενεργοποίηση και της 2ης. Αν θέλεις αμέσως μόλις πάρεις σήμα να ενεργοποιηθεί απλά πατάς ##21#

 

Το έγραψα και στο topic των καρτοκινητών αλλά δεν είδα ανταπόκριση:

Έχω τη μια γραμμή με συμβόλαιο και την άλλη what's up. Κάνω κανονικά εναλλαγές, ώσπου κάποια στιγμή εξάντλησα εντελώς το καρτοκινητό και πλέον δεν με άφηνε να κάνω εναλλαγή με προώθηση της μιας γραμμής στην άλλη! Εφόσον υποτίθεται ότι δε χρεώνεται γιατί γίνεται αυτό το έχει δει κανείς;

 

Γιατί η προώθηση ( η εντολή του δικτύου ) όταν πατάς γίνεται με μια αποστολή ενός δωρεάν μηνύματος ( δεν γίνεται αντιληπτό ).

Επειδή μηδένισες την κάρτα σου, και έφραξες τα μηνύματα, μέχρι να βάλεις κάρτα δεν θα μπορείς να βάλεις την 2η σε προώθηση.

 

Για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαι

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η προώθηση ( η εντολή του δικτύου ) όταν πατάς γίνεται με μια αποστολή ενός δωρεάν μηνύματος ( δεν γίνεται αντιληπτό ).

Επειδή μηδένισες την κάρτα σου, και έφραξες τα μηνύματα, μέχρι να βάλεις κάρτα δεν θα μπορείς να βάλεις την 2η σε προώθηση.

 

Για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαι

 

Πολύ κατατοπιστικά, ευχαριστώ! Υποθέτω το δωρεάν μήνυμα φεύγει όταν με ρωτάει αν επιτρέπω την ενέργεια της SIM.

Κάτι τελευταίο από περιέργεια: Αρχικά το τηλέφωνο (nokia 6300) δείχνει το βελάκι της προώθησης (αυτό σε ορθή γωνία) και μετά από λίγο λέει ότι η προώθηση ακυρώθηκε και το βελάκι σβήνει. Ξέρω ότι συνεχίζει να λειτουργεί η προώθηση γιατί το έχω δοκιμάσει αλλά τι γίνεται εκεί;;

KCB
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς με Nokia 6120 classic;

 

Σημερα το εκανα και ως τωρα,ολα λειτουργουν αψογα.Ενας αριθμος εταιρικος και ο αλλος what's up.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Νοκια 6300 όπου παίζει η 2in1 και ένα άλλο nokia 6230 (αυτό που φαίνεται στο avatar μου) αλλά δεν παίζει! Επειδη η cosmote έλεγε ότι παίζει μπορεί να μου πει κανείς άλλος που το έχει δοκιμάσει;;
KCB
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κανείς 1 αριθμό συμβολαίου και 1 αριθμό καρτοκινητής (εν προκειμένω what's up) με την 2in1 μπορεί να ενεργοποιηθεί το call600 στον what's up αριθμό;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικά, ευχαριστώ! Υποθέτω το δωρεάν μήνυμα φεύγει όταν με ρωτάει αν επιτρέπω την ενέργεια της SIM.

Κάτι τελευταίο από περιέργεια: Αρχικά το τηλέφωνο (nokia 6300) δείχνει το βελάκι της προώθησης (αυτό σε ορθή γωνία) και μετά από λίγο λέει ότι η προώθηση ακυρώθηκε και το βελάκι σβήνει. Ξέρω ότι συνεχίζει να λειτουργεί η προώθηση γιατί το έχω δοκιμάσει αλλά τι γίνεται εκεί;;

 

Ναι τότε το ζητάει το SMS. Εκεί απλά το δίκτυο δέχεται την προηγούμενη προώθηση την αποθηκεύει και έτσι σου διώχνει με δική του εντολή που στέλνει στο κινητό, 1 λεπτό μετά την προώθηση μια και δεν χρειάζεται αφού έχει πλέον ρυθμίσει τον 2ο αριθμό να προωθείται στον 1ο. Αν βιάζεσαι ##21#

 

Έχω ένα Νοκια 6300 όπου παίζει η 2in1 και ένα άλλο nokia 6230 (αυτό που φαίνεται στο avatar μου) αλλά δεν παίζει! Επειδη η cosmote έλεγε ότι παίζει μπορεί να μου πει κανείς άλλος που το έχει δοκιμάσει;;

Το έχω ξαναπεί παίζουν όλα τα καινούρια κινητά. Παλιό κάποιο θεωρείται πριν του 8210. ( το 8210 δουλεύει )

 

Αν έχει κανείς 1 αριθμό συμβολαίου και 1 αριθμό καρτοκινητής (εν προκειμένω what's up) με την 2in1 μπορεί να ενεργοποιηθεί το call600 στον what's up αριθμό;

Ευχαριστώ

 

Όπως είπε και ο jotz, παίζει σίγουρα. Μόνο το 1ευρωλεπτό/λεπτό της Cosmoκάρτας δεν αφήνουν και ας κουρεύονται τάχα για λογιστικούς λόγους... για την τσέπη τους.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί παίζουν όλα τα καινούρια κινητά. Παλιό κάποιο θεωρείται πριν του 8210. ( το 8210 δουλεύει )

 

Κι όμως όταν βάζω τη SIΜ εκεί βγάζει ένα μήνυμα λάθους που θα το ξαναδώ κάποια στιγμή και θα στο γράψω, και επιπλέον πήγα στην cosmote και μου είπαν ότι το 6230 δεν παίζει ενώ το 6230i παίζει! :wacko::confused:

KCB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...