Jump to content

2in1 sim


Nosferatu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στα εταιρικα ειναι δωρεαν επισης.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 779
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως πολύ καλή υπηρεσία αρκει να έστελναν και τα μηνυματάκια προωθημένα στο άλλο νούμερο. Ελπίζω να γίνει κάποια στιγμή κι αυτό

 

Πρέπει να υπάρχει λύση αλλά η υλοποίησή της κοστίζει. Θα έπρεπε να προωθούν τα μηνύματά σου από το "σβηστό" νο στο ανοιχτό... Θα προκαλούσε επιβάρυνση στο δίκτυο και σίγουρα θα ήθελαν να σε χρεώσουν γι'αυτό. Ικανούς τους έχω να ζητούσαν να χρεωθείς τα προωθούμενα μηνύματα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μπορω να κανω το τωρινο μου νουμερο συνδεσης

καρτοκινητο με τη ληξη του συμβολαιου και

να μπει με το καινουργιο νουμερο συνδεσης σε 2in1?...

τι θα χρεωθω για ολη αυτη την διαδικασια;..

θα παρω ολη την επιδοτηση για το νεο ππρογραμμα;..

THNX

 

υπαρχει λιστα με τις συσκευες;.. T39m?..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με Κ750 ξέρει κανένας αν παίζει? :O

Η υπηρεσία αυτή παίζει σχεδόν με όλα τα κινητά δεν είναι ανάγκη να είστε στην λίστα. Όλες οι νέες συσκευές το υποστηρίζουν κανονικότατα. Για παράδειγμα θα σας αναφέρω ότι την υπηρεσία την ενεργοποίησα το φθινόπωρο σε ένα Motorola V600 κινητό αναφοράς για την εταιρία αφού το λογισμικό του σχεδόν ανακατασκευάστηκε σε όλα τα μετέπειτα κινητά της. Δοκίμασα σε ένα παλιό 8210 που είχα. Άψογα και εκεί! Θα ήθελα να αναφέρω μια μικρή λεπτομέρεια... Στο Motorola και ίσως και σε άλλα κινητά από την στιγμή που θα επιλέξω την ενεργοποίηση στην μία γραμμή "χρειάζεται" το κινητό περίπου 2 λεπτά για να μπορούν να σε καλέσουν κανονικά, ενώ στο 8210 κατευθείαν. Ο λόγος που έτυχε να καταλάβω ήταν ο εξής... Το νόκια μετά την ενεργοποίηση ( στέλνεται ένα μήνυμα στο δίκτυο που ζητά προώθηση της μιας γραμμής στην άλλη ) έβγαζε από μόνο του κατευθείαν την προώθηση που "είχε μείνει" από την προηγούμενη γραμμή. Αποφάσισα να το δοκιμάσω στο motorola μου. Μόλις ενεργοποίησα την γραμμή πάτησα ##21# και ακύρωσα την προώθηση... έτσι μπορούσαν να με καλούν κανονικά κατευθείαν όπως σαν να το είχε κάνει το νοκια από μόνο του. Απο τότε το κάνω κάθε φορά. Στο site της Cosmote γράφει για κάτι τέτοιο... ότι μπορεί η αλλαγή να διαρκέσει έως 2 λεπτά αναλόγως συσκευής. Υποθέτω ότι το motorola μου δεν είναι τόσο έξυπνο και απλώς το δίκτυο στα 2 λεπτά βγάζει την "κρατημένη προώθηση" ενώ το νοκια λόγω γενικότερης καλύτερης συμπεριφοράς και συννενόησης το καταλαβαίνει και τοβγάζει από μόνο του.... Αυτα.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αξιότιμε κύριε *********,

 

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε, που επικοινωνήσατε με την Εταιρία Κινητής Τηλεφωνίας COSMOTE, μέσω INTERNET, και για το ενδιαφέρον σας για την Εταιρία μας.

 

Οι κάτωθι αναφερόμενες συσκευές (Sony Ericsson T-610, Sony Ericsson Τ-630), ***επί του παρόντος*** [1], δεν συμπεριλαμβάνονται στα μοντέλα κινητών που είναι συμβατά με τη χρήση της υπηρεσίας COSMOTE 2in1.

 

Σχετικά με τις επισημάνσεις σας για την υπηρεσία COSMOTE 2in1, θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε και να σας διαβεβαιώσουμε ότι η COSMOTE μεριμνά συνεχώς για τη ***βελτίωση*** [3] των παρεχόμενων υπηρεσιών, στοχεύοντας στην αρτιότερη εξυπηρέτηση των ***Συνδρομητών*** [2].

 

 

---><---

 

 

1) [...] είναι συμβατές με την υπηρεσία οι Sony Ericsson T-610 και Τ-630;

 

2) [...] οι συνδρομητές με συμβόλαιο [...] εξαναγκάζονται σε καταβολή παγίου για τη χρήση της υπηρεσίας, από τη στιγμή που δεν συμβαίνει το ίδιο με τους πελάτες της καρτοκινητής [...]

 

3) [...] είναι απαραίτητη η εναλλαγή γραμμών για τη λήψη γραπτών μηνυμάτων;

 

 

---><---

 

 

 

Χρονίσαμε και τίποτα δεν άλλαξε. Εμ, κάπως πρέπει να βγάλουμε και την εξαγορά του Γερμανού, πριν μας απορροφήσει ο ΟΤΕ και μας πάρει πακέτο η... [self-censored].

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις:

 

Εχω συμβόλαιο (1 ΣΙΜ) και καρτοκινητό (2η ΣΙΜ).

 

Θέλω:

Να έχω 1 ΣΙΜ και να περιέχει 2 αριθμούς. Η ΣΙΜ να είναι USIM. Εχω το Ν70. Υποστηρίζει τέτοιο πράγμα το Ν70; Πώς γίνεται η αλλαγή μεταξύ των αριθμών; Οταν εχω ενεργοποιημένη την μία γραμμή (ΣΙΜ) θα μπορώ να δέχομαι κλήσεις και μυνήματα στην άλλη γραμμή χωρίς να κάνω καμιά ενέργεια; Η γίνεται προώθηση μεταξύ των γραμμών; Τα μυνήματα πηγαίνουν στον άλλο αριθμό; Η μόνο η κλήσεις;

 

Πόσο κοστίζει όλο αυτό; Προώθηση, 2σε1, γενικά..

 

Συγνώμη αλλά έχω χαθεί...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά έχω ένα pda Eten G500 και θέλω να βάλω τα 2 νούμερα στην 1 sim. Πήρα στην Cosmote να ρωτήσω αν η συσκευή μου κάνει και φυσικά ούτε που την ήξεραν. Ρώτησα αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα η δυνατότητα να το δοκιμάσω πρώτα μέσω κάποιας demo κάρτας αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Πρέπει να πάρω το ρίσκο.

 

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος φίλος που έχει την dual sim να τον συναντήσω να κάνουμε μια γρήγορη δοκιμή για να μην πάρω τέτοιο ρίσκο και μετά δεν κάνει; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα pda Eten G500 και θέλω να βάλω τα 2 νούμερα στην 1 sim. Πήρα στην Cosmote να ρωτήσω αν η συσκευή μου κάνει και φυσικά ούτε που την ήξεραν. Ρώτησα αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα η δυνατότητα να το δοκιμάσω πρώτα μέσω κάποιας demo κάρτας αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Πρέπει να πάρω το ρίσκο.

 

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος φίλος που έχει την dual sim να τον συναντήσω να κάνουμε μια γρήγορη δοκιμή για να μην πάρω τέτοιο ρίσκο και μετά δεν κάνει; :worry:

Αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα με το Motorola Ε398. Κανείς δεν ήξερε αν είναι συμβατό, ούτε η Cosmote, ούτε η Motorola. Πήγαινε στο Γερμανό και ζήτα μήπως υπάρχει κάποια κάρτα διαθέσιμη. Ή και σε κάποιο oteshop. Και εκτός από το να ανοίξεις το κινητό προσπάθησε να κάνεις και αλλαγή γραμμής. Εκεί θα φανεί αν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως να ξέρεις ότι ως ένα βαθμό θα πάρεις ρίσκο. Προσωπικά το πήρα και άξιζε τον κόπο.

Η κάρτα λειτούργησε άψογα και στα motorola Ε1070, Ε365, V360, V66, και στο siemens c65. Μόνο στο Νοkia 3310 δεν μπορούσε να κάνει την αλλαγή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις:

 

Εχω συμβόλαιο (1 ΣΙΜ) και καρτοκινητό (2η ΣΙΜ).

 

Θέλω:

Να έχω 1 ΣΙΜ και να περιέχει 2 αριθμούς. Η ΣΙΜ να είναι USIM. Εχω το Ν70. Υποστηρίζει τέτοιο πράγμα το Ν70; Πώς γίνεται η αλλαγή μεταξύ των αριθμών; Οταν εχω ενεργοποιημένη την μία γραμμή (ΣΙΜ) θα μπορώ να δέχομαι κλήσεις και μυνήματα στην άλλη γραμμή χωρίς να κάνω καμιά ενέργεια; Η γίνεται προώθηση μεταξύ των γραμμών; Τα μυνήματα πηγαίνουν στον άλλο αριθμό; Η μόνο η κλήσεις;

 

Πόσο κοστίζει όλο αυτό; Προώθηση, 2σε1, γενικά..

 

Συγνώμη αλλά έχω χαθεί...

1ον: 2in1 USIM δεν υπάρχει ακόμα. Βέβαια δεν χάνεις και τίποτα να ρωτήσεις

2ον: Η προώθηση από τη μια γραμμή στην άλλη είναι δωρεάν

3ον: Λογικά το Ν70 θα υποστηρίζει τη SIM, πάρε όμως και στο 1212 να ρωτήσεις για επιβεβαίωση αλλιώς διάβασε το post στον Demon

4ον: Κλήσεις μπορείς να δέχεσαι και από τις δύο γραμμές, αρκεί να έχεις ενεργοποιήσει την προώθηση από τη μια στην άλλη, μηνύματα όμως όχι. Δέχεσαι μόνο της ενεργοποιημένης γραμμής, ενώ τα μηνύματα στον άλλο αριθμό θα τα δεχτείς όταν ενεργοποιήσεις την αντίστοιχη γραμμη

5ον: Χρεώσεις: 15 ευρώ η SIM, 1,4 συν ΦΠΑ πάγιο στη σύνδεση, όχι στην κάρτα. Τίποτε άλλο.

Αυτά

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρονίσαμε και τίποτα δεν άλλαξε. Εμ, κάπως πρέπει να βγάλουμε και την εξαγορά του Γερμανού, πριν μας απορροφήσει ο ΟΤΕ και μας πάρει πακέτο η... [self-censored].

Το Τ630 είναι συμβατό το έχω δοκιμάσει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα με το Motorola Ε398. Κανείς δεν ήξερε αν είναι συμβατό, ούτε η Cosmote, ούτε η Motorola. Πήγαινε στο Γερμανό και ζήτα μήπως υπάρχει κάποια κάρτα διαθέσιμη. Ή και σε κάποιο oteshop. Και εκτός από το να ανοίξεις το κινητό προσπάθησε να κάνεις και αλλαγή γραμμής. Εκεί θα φανεί αν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως να ξέρεις ότι ως ένα βαθμό θα πάρεις ρίσκο. Προσωπικά το πήρα και άξιζε τον κόπο.

Η κάρτα λειτούργησε άψογα και στα motorola Ε1070, Ε365, V360, V66, και στο siemens c65. Μόνο στο Νοkia 3310 δεν μπορούσε να κάνει την αλλαγή.

 

Έχεις δίκιο. Πήρα το ρίσκο και τελικά άξιζε διότι μου λειτουργεί μια χαρά και είναι μεγάλη ευκολία αυτό που ουσιαστικά προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

5ον: Χρεώσεις: 15 ευρώ η SIM, 1,4 συν ΦΠΑ πάγιο στη σύνδεση, όχι στην κάρτα. Τίποτε άλλο.

 

Για να είμαστε ακριβείς η χρέωση είναι 14 ευρώ η SIM και επίσης εκτός από το καρτοκινητό δωρεάν είναι και το εταιρικό. Εγώ δηλαδή που έχω συνδυάσει εταιρικό νούμερο με καρτοκινητό το έχω εντελώς δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

μια πληροφορια και μια ερωτηση...

Πληροφορια:μου ειπαν (χρηστης)οτι το S200 ειναι συμβατο με το 2in1...

Ερωτηση: Λειτουργει με φορητοτα αριθμου;;;να παρω ενα νουμερο πχ Q και να το κανω καρτοκινητο στην Cosmote και να ειναι ολα ΟΚ.....

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

μια πληροφορια και μια ερωτηση...

Πληροφορια:μου ειπαν (χρηστης)οτι το S200 ειναι συμβατο με το 2in1...

Ερωτηση: Λειτουργει με φορητοτα αριθμου;;;να παρω ενα νουμερο πχ Q και να το κανω καρτοκινητο στην Cosmote και να ειναι ολα ΟΚ.....

 

Για την ερώτηση η απάντηση είναι ναι. Εγώ έχω ένα νούμερο που ήταν της TIM και τώρα που το έχω κάνει What's Up το έχω στην 2in1.

 

Όσο για την πληροφορία πιστεύω πως κατά 99,9% κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το Τ630 είναι συμβατό το έχω δοκιμάσει

 

Εχμ, ναι, δεν είναι αυτό ακριβώς το πρόβλημα πλέον! \

 

Ο εξαναγκασμός σε καταβολή τέλους για τους συνδρομητές (ανήκουστο) και η εναλλαγή γραμμής για λήψη μηνυμάτων, είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Πήρα το ρίσκο και τελικά άξιζε διότι μου λειτουργεί μια χαρά και είναι μεγάλη ευκολία αυτό που ουσιαστικά προσφέρει.

Τα περισσότερα κινητά πέρα από ορισμένα πολύ παλιά που δεν ενσωμάτωναν την αυτόματη ενημέρωση κάρτας sim, δουλεύουν.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά είναι σαν να βγάζεις τη μια SIM και να βάζεις την άλλη.

 

Ακριβώς. Με την ουσιαστική διαφορά όμως ότι όποιο νούμερο και να έχεις ενεργό θα δέχεσαι κανονικά τις κλήσεις του άλλου νούμερου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζετε αν και πότε θα βγουν οι 2in1 USIM για 3G? Έχω ήδη 3G σύνδεση και Usim kai θέλω να προσθέσω στην ίδια κάρτα μία 3G κοσμοκάρτα μόνο για internet και MobileTV ώστε να υπάρχει έλεγχος στη χρέωση. Από cosmote Τσιμισκή μου είπαν ότι δεν έχουν έρθει ακόμη ούτε 3G 2in1 αλλά ούτε και 3G κοσμοκάρτες και πως αυτό που μπορώ να κάνω είναι να αγοράσω μία cosmoκάρτα και να ζητήσω αντικατάσταση κάρτας σε Usim πληρώνοντας ένα ποσό παραπάνω για να έχω όλες τις υπηρεσίες 3G αλλά δύο κάρτες. Αυτό μου φαίνεται ανώφελο βέβαια, καθώς αν ήθελα δύο κάρτες θα αγόραζα μία TIM F2G με flat rate πλοήγηση.

Έχετε πληροφορίες για το πότε θα κυκλοφορήσουν οι 2in1 3G ή έστω οι 3G κοσμοκάρτες?

tsampouros
Link to comment
Share on other sites

Χτες από την εξυπηρέτηση πελατών δεν ήξεραν πότε.

Νομίζω τελικά είμαστε πολλοί αυτοί που θέλουμε dual USIM.

Κάτι πρέπει να κάνει γι'αυτό η Cosmote.

Αλήθεια η Vodafone δίνει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εχει δοκιμάσει κανένας την cosmote 2 σε 1 σε SEk800? Από την cosmote μου είπαν ότι σταμάτησαν να ποστηρίζουν τα SE γιατί κολλάνε αλλά εφόσον στο κ750 που έχω η κάρτα 2σε1 δουλεύει μια χαρά δεν είναι λογικό να δουλέψει και στο Κ800?
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανένας την cosmote 2 σε 1 σε SEk800? Από την cosmote μου είπαν ότι σταμάτησαν να ποστηρίζουν τα SE γιατί κολλάνε αλλά εφόσον στο κ750 που έχω η κάρτα 2σε1 δουλεύει μια χαρά δεν είναι λογικό να δουλέψει και στο Κ800?

Φίλε Dimis72 ξέρω πως δουλεύει κανονικά και σε κ800

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις χτες έβαλα 2σε1 sim στο Κ800i. Δουλεύει μια χαρά. Όπως όλα τα κινητά, στην εναλλαγή γραμμής κάνει restart. Πάλι καλά που δεν έχω symbian !!!

 

YΓ: Για 3G 2σε1 sim δεν υπάρχει καμμία ενημέρωση...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...