Jump to content

Doogee Y100 Valencia2 PRO


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει την 800, αλλά εμένα προσωπικά δεν μου έχει δείξει καν ένδειξη 4g.. Αγόρασα 4g sim, αλλά μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση ακόμα; Βέβαια το έχω δοκιμάσει μόνο στα Γιαννιτσά, όπου το δίκτυο 4g πιάνει σε ελάχιστες περιοχές..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 328
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει την 800, αλλά εμένα προσωπικά δεν μου έχει δείξει καν ένδειξη 4g.. Αγόρασα 4g sim, αλλά μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση ακόμα; Βέβαια το έχω δοκιμάσει μόνο στα Γιαννιτσά, όπου το δίκτυο 4g πιάνει σε ελάχιστες περιοχές..

 

Τι να σου πω φίλε μου, το είχε ένας συνάδελφος και το βάζαμε δίπλα με Xperia Z3C και HTC One SV - αυτά έπιαναν 4G μια χαρά και με τη μία, το doogee έπαιζε μεταξύ 3G και Η (ούτε καν H+), για αυτό και είχα ρωτήσει πιό νωρίς αν είδε κανείς το 4G στην οθόνη.... γιατί από το τι γράφει η doogee στο spec sheet δεν βγάζεις άκρη ποτέ.

Εγώ χτες παρέλαβα το meizu m2, που έχει 4G στα 1800 και 2600 και έπιασε αμέσως 4G στο ίδιο σημείο που κάναμε τις δοκιμές που λέω και άρα έχει 4G σε μια από τις δύο αυτές συχνότητες - το doogee δεν τις έχει άραγε;;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε μου, το είχε ένας συνάδελφος και το βάζαμε δίπλα με Xperia Z3C και HTC One SV - αυτά έπιαναν 4G μια χαρά και με τη μία, το doogee έπαιζε μεταξύ 3G και Η (ούτε καν H+), για αυτό και είχα ρωτήσει πιό νωρίς αν είδε κανείς το 4G στην οθόνη.... γιατί από το τι γράφει η doogee στο spec sheet δεν βγάζεις άκρη ποτέ.

Εγώ χτες παρέλαβα το meizu m2, που έχει 4G στα 1800 και 2600 και έπιασε αμέσως 4G στο ίδιο σημείο που κάναμε τις δοκιμές που λέω και άρα έχει 4G σε μια από τις δύο αυτές συχνότητες - το doogee δεν τις έχει άραγε;;

μηπως τελικα και το 4G ειναι ακομα ενα κινεζικο ψεματακι? αν και δεν με νοιαζει πολυ το 4G ας μας πει καποιος οτι το επιασε με το doogee....

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερωτησης...εχει παρει κανενας σας αυτη την θηκη ???

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_227856.html

Αν ναι , σας λειτουργει εσας το smart flip ??

δειχνει δηλαδη την ωρα και καποιες αλλες info στο στρογγυλο κομματι που αφηνει στην οθονη ??

γιατι εμενα δεν λειτουργει....

Μηπως πρεπει να ενεργοποιησω καποια ρυθμιση?

αυτη που πηρες δεν ξερω πως ενεργοποιειται αλλα ξερω πως πρεπει να την υποστηριζει η συσκευη.....

εγω πηρα αυτην http://www.banggood.com/Original-Flip-Protective-Leather-Case-For-DOOGEE-Y100-Pro-p-988741.html

Edited by dedalos91
Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

μηπως τελικα και το 4G ειναι ακομα ενα κινεζικο ψεματακι? αν και δεν με νοιαζει πολυ το 4G ας μας πει καποιος οτι το επιασε με το doogee....

 

δεν νομίζω να μην έχει 4G, το θέμα είναι ποιές μπάντες έχει... όποιος το έχει σε μέρος που πιάνει το 4G ας κάνει μια χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου για να δει "τι ψάρια θα πιάσει", γιατί μπορεί να υπάρχει αδύναμο 4G και να λoκάρει σε 3G

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να μην έχει 4G, το θέμα είναι ποιές μπάντες έχει... όποιος το έχει σε μέρος που πιάνει το 4G ας κάνει μια χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου για να δει "τι ψάρια θα πιάσει", γιατί μπορεί να υπάρχει αδύναμο 4G και να λoκάρει σε 3G

να ενας που χρησιμοποιει 4G

"I'm using O2 UK on 4G, this is 800MHz band.

 

Sent from my Valencia2_Y100pro using XDA Free mobile app"

Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι γίνεται στην Ελλάδα. Υπάρχει κάποιος που να του έβγαλε σήμα 4g στην Ελλάδα από cosmote, vodafone κλπ; Εμένα πάντως δείχνει μέχρι 3g.
Link to comment
Share on other sites

στα 80 ευρω http://www.igogo.es/product333070.html ισως να εχει και καποια μεταφορικα αλλα σιγουρα πολυ καλη τιμη , το καταστημα δε το ξερω ομως !!!
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, το πήρα κι εγώ πριν λίγες μέρες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, το κινητό απλά φυσάει! Έχω ξεχάσει τι θα πει lag... :D

Αλλά έχω κάποιες απορίες...

1ον) Γιατί βγάζει μόνο 20.000 στο antutu? Το παλιό μου Xperia E4 έβγαζε 18.000 με 1GB Ram, 16GB εσωτερικό χώρο, χειρότερο επεξεργαστή και γενικά πολύ υποδεέστερο του Doogee. Άρα αυτό δεν θα έπρεπε να βγάζει αρκετά παραπάνω?

2ον) Τι πρέπει να κάνω για να πιάσει 4G? Πιάνει συνεχώς 3G/3G και H. Πρέπει να αλλάξω σιμ ή θέλει κάποια ρύθμιση? Και είμαι Θεσσαλονίκη, όχι σε κανένα χωριό...

Link to comment
Share on other sites

πανω κατω ιδια αποδοση εχουν οι επεξεργαστες. Ο a53 ειναι λιγο πιο γρηγορος απο τον a7 του e4 αλλα τα 300mhz επιπλεον σε καθενα πυρηνα απο τους 4 ισοφαριζουν τη διαφορά

 

η sim σου ειναι 4g ? Aν την εχεις πανω απο 2 χρονια κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι και πρεπει να πας σε ενα καταστημα να στην αλλαξουν. Θεωρώ σαν δεδομενο οτι εχει 4g σημα στην περιοχη σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το πήρα κι εγώ πριν λίγες μέρες και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, το κινητό απλά φυσάει! Έχω ξεχάσει τι θα πει lag... :D

Αλλά έχω κάποιες απορίες...

1ον) Γιατί βγάζει μόνο 20.000 στο antutu? Το παλιό μου Xperia E4 έβγαζε 18.000 με 1GB Ram, 16GB εσωτερικό χώρο, χειρότερο επεξεργαστή και γενικά πολύ υποδεέστερο του Doogee. Άρα αυτό δεν θα έπρεπε να βγάζει αρκετά παραπάνω?

2ον) Τι πρέπει να κάνω για να πιάσει 4G? Πιάνει συνεχώς 3G/3G και H. Πρέπει να αλλάξω σιμ ή θέλει κάποια ρύθμιση? Και είμαι Θεσσαλονίκη, όχι σε κανένα χωριό...

1) Γιατί έχει 32bit Android οπότε είναι λογικό με αυτή τη cpu. Για να καταλάβεις τηλ με ίδια cpu αλλά με kernel+λειτουργικό στα 64bit χτυπάνε απο 25-27000 στο antutu κι απ'οτι φαίνεται δεν νομίζω να ασχοληθεί κάποιος για να δώσει 64bit για το συγκεκριμένο.

2) δες τι γίνεται με τον πάροχο δικτύου που είσαι, επικοινώνησε μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

2ον) Τι πρέπει να κάνω για να πιάσει 4G? Πιάνει συνεχώς 3G/3G και H. Πρέπει να αλλάξω σιμ ή θέλει κάποια ρύθμιση? Και είμαι Θεσσαλονίκη, όχι σε κανένα χωριό...

 

Για πες είχες κανένα νεότερο; Γιατί όπως έχω αναφέρει πιο πριν, συνάδελφος που το είχε το βάλαμε δίπλα δίπλα στο ίδιο σημείο και με ίδιες γραμμές vodafone (εταιρικές) και εκείνος δεν έμπαινε με τίποτα σε 4G - εγώ μπήκα και με sony Z3c και με το meizu m2 που δεν έχει την 800άρα...

 

Και γενικά ακόμα δεν έχει απαντήσει ένας κάτοχος από Ελλάδα να εχει μπει σε 4G...

Link to comment
Share on other sites

Θέλει και ενεργοποίηση απο τον πάροχο.Εχω το φθηνότερο doogee x5 pro που έχει ίδια cpu με το y100 pro και πιάνω κανονικά 4G με cosmote που είναι η μόνη που έχει στην περιοχή μου.Επρεπε όμως να τηλεφωνήσω να μου το ενεργοποιήσουν
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα με το 4g το έχω αναφέρει κι εγώ πιο πάνω.. Αν έχει πιάσει κάποιος στην Ελλάδα 4g με αυτή τη συσκευή, ας το πει να ψάξουμε τι φταίει.. Κι εγώ μέχρι 3g πιάνω σε Πάτρα, Γιαννιτσά και κέντρο Θεσσαλονίκης.. Επίσης μου έτυχε 2 φορές να κολλήσει κατά τη διάρκεια που δεχόμουν κλήση και να μη μπορώ να απαντήσω.. Μου συνέβη 2 φορές, γι αυτό δεν το ψάχνω παραπάνω.. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Η σιμ μου δεν είναι και πολύ παλιά την έχω κάπου 1.5 χρόνο...

Θα πάρω αυτές τις μέρες ένα τηλέφωνο στην Vodafone να δω τι θα με πουν και ενημερώνω...

 

Επίσης ένα μεγάλο (για μένα) αρνητικό ότι δεν έχω βρει μέχρι στιγμής θήκη σιλικόνης ούτε από εδώ ούτε από εξωτερικό (ebay,aliexpress). Οι μόνες σιλικόνης που βγάζει είναι κάτι με σχέδια και μετά με πάει σε flip

Link to comment
Share on other sites

2ον) Τι πρέπει να κάνω για να πιάσει 4G? Πιάνει συνεχώς 3G/3G και H. Πρέπει να αλλάξω σιμ ή θέλει κάποια ρύθμιση? Και είμαι Θεσσαλονίκη, όχι σε κανένα χωριό...

Aν έχεις καρτοκινητό σε vodafone πρέπει να τηλεφωνήσεις στο 1285 και ακολουθώντας τις οδηγίες,ενεργοποιείς το 4g

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις καρτοκινητό σε vodafone πρέπει να τηλεφωνήσεις στο 1285 και ακολουθώντας τις οδηγίες,ενεργοποιείς το 4g

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό έφταιγε τελικά...

Το ενεργοποίησα χθες και πιάνω κανονικά 4G από τότε, ούτε σιμ χρειάστηκε να αλλάξω...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό έφταιγε τελικά...

Το ενεργοποίησα χθες και πιάνω κανονικά 4G από τότε, ούτε σιμ χρειάστηκε να αλλάξω...

επιτελους λυθηκε το μηστηριο,

τελικα σε αυτο δεν φταιει το τηλεφωνο αλλα η αγνοια μας....

Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

επιτελους λυθηκε το μηστηριο,

τελικα σε αυτο δεν φταιει το τηλεφωνο αλλα η αγνοια μας....

 

Ε ναι...

Και ήμουν σίγουρος πως θα ενεργοποιούνταν μόνο του το 4G και δεν ήθελε να ενεργοποιήσω κάτι από τον πάροχο κινητής... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος ρουταρισμένος να δει αν στο MobileUncle tools αναφέρει τι αισθητήρες έχει στις κάμερές του;

 

Άκυρο, τις βρήκα: http://forum.xda-developers.com/android/general/doogee-valencia-2-y100-pro-mtk6735-t3088288/post61919102#post61919102

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Ας γραψει καποιος που το εχει καποιους μηνες στην κατοχη του αν ειναι αξιοπιστο αν αντεχει δηλαδη στο χρονο. Εχω δηλαδη ενα samsung galaxy απο το 2009 τα πρωτα android που ειχαν βγει και δουλευουν ολα τελεια.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το παρελαβα πριν λιγες μερες μεχρι στιγμης παει σουπερ 4G μια χαρα λειτουργει (WIND) βορειοανατολικα προαστια, και δοκιμασα περιηγηση σφαιρα παει και με wi fi και με δεδομενα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα πως γραφουμε εδω , δεν εχω καταλαβει μονο παραθεση και απαντηση βλεπω βλεπω στο geekbuying σε ιδια χρηματα το DOOGEE VALENCIA 2 Y100 PRO και το Elephone P6000 Pro 2GB εχει καποιος να προτεινει ποιο να διαλεξω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μαλλον τα καταφερα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πως γραφουμε εδω , δεν εχω καταλαβει μονο παραθεση και απαντηση βλεπω βλεπω στο geekbuying σε ιδια χρηματα το DOOGEE VALENCIA 2 Y100 PRO και το Elephone P6000 Pro 2GB εχει καποιος να προτεινει ποιο να διαλεξω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μαλλον τα καταφερα!

 

δες ενα συγκριτικο στο καλυτερο σιτε του ειδους (για μενα)...

 

http://www.kimovil.com/en/compare/doogee-valencia-2-y100-pro,elephone-p6000copia

 

Για καλυτερες φωτογραφιες με την stock camera ή με οποιαδηποτε αλλη εφαρμογή για camera, οταν στις ρυθμισεις επιλεξετε Auto ISO (αυτοματη ρυθμιση ISO) τοτε εχουμε πολυ θορυβο στην εικονα και στα χρωματα (κατι που ειναι η εξηγηση για τα πολλα αρνητικα σχολια για την ποιοτητα της καμερας του κινητου αυτου, απ΄οτι καταλαβα)....

Αν ομως επιλεξουμε ISO συαθερα 100 απο τις ρυθμισεις, τοτε εχουμε πολυ καθαροτερες φωτογραφιες !!!

 

(ισως λιγο σκοτινοτερρες? δεν ξερω δοκιμαστε....δοκιμαστε και μεγαλυτερη φωτηνοτητα...)

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα 1 περιέργο θέμα του προχθές.

Προσπάθησα να συνδέσω το τηλέφωνο με ράδιο που έχει 3.5άρα θύρα. Έβαλα το καλώδιο, πάτησα αναπαραγωγή και ενώ ξεκινάει να παίζει μουσική και ακούγεται κανονικά στο ράδιο, μετά από 4-5 δευτερόλεπτα σταματά η αναπαραγωγή. Το ίδιο κάνει και από άλλη εφαρμογή για μουσική και από το youtube. Το δοκίμασα με 2 διαφορετικά καλώδια και σε 2 ράδιο αλλά πάλι τα ίδια. Και μου κάνει εντύπωση γιατί ακουστικά που συνδέω τα βρίσκει κανονικά και δε σταματάει καθόλου η αναπαραγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος οταν γραφω λειτουργει η δονηση και πως γίνεται να το απενεργοποιήσω ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...