Jump to content

LeTV Le One (X600)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάλε την EUI 5.8.018S version 1.2a - lite edition: http://www.leeco.re/topic/1460-dev-namex600-eui-58018s-lite-mod/.

Εγκατέστησε το morelocale2 και ρυθμισε μέσα από αυτό Ελλάδα και ελληνικά.

Βάλε και τον ZenUI (Asus) launcher.

 

Για το πως θα βάλεις Custom Recovery ώστε να ξεκινήσεις την εγκατάσταση της custom ROM, υπάρχουν οδηγοί και στο δικό μας και σε ξένα forum.

 

Το γυροσκοπιο εγώ δε το χρησιμοποιώ, αλλά από ότι διαβάζω, στις εκδόσεις EUI 5.8 (Android 6) έως τώρα υπάρχει θέμα, που έχει κάπως βελτιωθεί στην έκδοση 18s και αναμένεται να λυθεί στην 20s. Στις εκδόσεις EUI 5.5 (Android 5) φαίνεται ότι δεν υπάρχει το πρόβλημα. Μια λύση αν δοκιμάσεις αυτή που σου πρότεινα πιο πάνω και δε σου κάνει, θα ήταν, μέχρι να βγει η 20s, να εγκαταστησεις την 11s signed (EUI 5.5, Android 5), όπως έχω γράψει στη σελίδα 193 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6801202#post6801202.

Αν καταλήξειs σε αυτή τη λύση, δοκίμασε κι εκεί το ZenUI launcher.

 

Σε ότι αφορά το τηλέφωνο, διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Ακόμα και σήμερα, στα χρήματα που το πήρα πριν ένα χρόνο, δε βρίσκω να υπάρχουν και πολλά που να αξίζουν τον κόπο για να το αλλάξω! Βέβαια δε δουλεύει out of the box, χρειάζεται άλλη rom και κάποια ενασχόληση. Όμως αυτό νομίζω ότι το ξέραμε.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και για να συνεχίσω λίγο το τελευταίο που έγραψα για το τηλέφωνό μας.

Θα άξιζε να αλλάξει κάποιος το τηλέφωνο μας, μόνο, αν έβρισκε κάποιο το οποίο θα είχε μεγαλύτερη μπαταρία, 64ρα και πάνω μνήμη rom ή δυνατότητα για έξτρα κάρτα μνήμης, 800ρα μπάντα, τουλάχιστον ίδιας ποιότητας κάμερες, όχι πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις και από αξιόπιστο κατασκευαστή και με κόστος παρόμοιο με όσο έκανε το δικό μας (πριν ένα χρόνο ας πούμε, που δε θεωρουνταν πλέον καινούργιο, είχε το 32ρι από 135 έως 170 $).

Όποιος έχει κάτι υπ οψην ας το πει.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Και για να συνεχίσω λίγο το τελευταίο που έγραψα για το τηλέφωνό μας.

Θα άξιζε να αλλάξει κάποιος το τηλέφωνο μας, μόνο, αν έβρισκε κάποιο το οποίο θα είχε μεγαλύτερη μπαταρία, 64ρα και πάνω rom ή δυνατότητα για έξτρα κάρτα μνήμης, 800ρα μπάντα, τουλάχιστον ίδιας ποιότητας κάμερες, όχι πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις και από αξιόπιστο κατασκευαστή και με κόστος παρόμοιο με όσο έκανε το δικό μας (πριν ένα χρόνο ας πούμε, που πλέον δε θεωρουνταν πλέον καινούργιο, είχε το 32ρι από 135 έως 170 $).

Όποιος έχει κάτι υπ οψην ας το πει.

 

καποια τελευταια κινητα της Χιαομι εχουν αυτα τα χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

χίλιες και μία.....

Σε ευχαριστώ αγαπητέ Baniko για τις οδηγίες σου. Δυστυχώς το site: http://www.letv.re δεν λειτουργεί και δεν μπόρεσα να κατεβάσω την έκδοση που μου συνέστησες. Κατάφερα όμως να εγκαταστήσω την 15s. Δυστυχώς και πάλι το γυροσκόπιο δεν λειτουργούσε κανονικά. Βρήκα λοιπόν μια έκδοση στη τύχη απο το needRom και την εγκατέστησα. Ονομάζεται flyme. Προορίζεται για το δικό μας τηλέφωνο αλλά ΔΕΝ λειτουργεί καθόλου. Το τηλέφωνο κολλάει κατά την εκκίνηση και ξανακάνει reset ξανά και ξανά για πάντα....

Το χειρότερο είναι ότι δεν κράτησα αντίγραφο της προηγούμενης εγκατάστασης στη flash του τηλεφώνου και ενώ το teamWin λειτουργεί κανονικά δεν έχω firmware μέσα στο τηλέφωνο για να το εγκαταστήσω. Ούτε έχω επικοινωνία με τον Η/Υ. Κλειδώθηκα λοιπόν απέξω και έμεινα χωρίς κλειδιά.......

Καινούργια ταλαιπώρια τώρα.

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να ξεκινήσω με fastBoot και να βρώ το απαραίτητο software για τον Η/Υ ώστε να ξαναφλασάρω κομάτι του firmware στο τηλέφωνο. Αν βρω βεβαια αντίγραφο της ROM του τηλεφώνου.....Φέξε μου και γλύστρισα...

Νόμισα ότι αγόρασα τηλέφωνο για να κάνω τη δουλειά μου. Αντί αυτού άνοιξα καινούργια δουλειά. Έχω μέρες που παιδεύομαι για να κατανοήσω τα παραπάνω. Και έπεται συνέχεια. Το τηλέφωνο κόστισε περίπου 120€ και τα μεροκάματα που έφαγα μάλλον ξεπερνούν το τριπλάσιο της αξίας του. Τι ήθελα ο έρμος; GPS και Virtual reality να λειτουργούν στο τηλέφωνο μου.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. Περιμένω τα σχόλια σας.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

χίλιες και μία.....

Σε ευχαριστώ αγαπητέ Baniko για τις οδηγίες σου. Δυστυχώς το site: http://www.letv.re δεν λειτουργεί και δεν μπόρεσα να κατεβάσω την έκδοση που μου συνέστησες. Κατάφερα όμως να εγκαταστήσω την 15s. Δυστυχώς και πάλι το γυροσκόπιο δεν λειτουργούσε κανονικά. Βρήκα λοιπόν μια έκδοση στη τύχη απο το needRom και την εγκατέστησα. Ονομάζεται flyme. Προορίζεται για το δικό μας τηλέφωνο αλλά ΔΕΝ λειτουργεί καθόλου. Το τηλέφωνο κολλάει κατά την εκκίνηση και ξανακάνει reset ξανά και ξανά για πάντα....

Το χειρότερο είναι ότι δεν κράτησα αντίγραφο της προηγούμενης εγκατάστασης στη flash του τηλεφώνου και ενώ το teamWin λειτουργεί κανονικά δεν έχω firmware μέσα στο τηλέφωνο για να το εγκαταστήσω. Ούτε έχω επικοινωνία με τον Η/Υ. Κλειδώθηκα λοιπόν απέξω και έμεινα χωρίς κλειδιά.......

Καινούργια ταλαιπώρια τώρα.

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να ξεκινήσω με fastBoot και να βρώ το απαραίτητο software για τον Η/Υ ώστε να ξαναφλασάρω κομάτι του firmware στο τηλέφωνο. Αν βρω βεβαια αντίγραφο της ROM του τηλεφώνου.....Φέξε μου και γλύστρισα...

Νόμισα ότι αγόρασα τηλέφωνο για να κάνω τη δουλειά μου. Αντί αυτού άνοιξα καινούργια δουλειά. Έχω μέρες που παιδεύομαι για να κατανοήσω τα παραπάνω. Και έπεται συνέχεια. Το τηλέφωνο κόστισε περίπου 120€ και τα μεροκάματα που έφαγα μάλλον ξεπερνούν το τριπλάσιο της αξίας του. Τι ήθελα ο έρμος; GPS και Virtual reality να λειτουργούν στο τηλέφωνο μου.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. Περιμένω τα σχόλια σας.

Νίκος

 

Το site είναι πλέον leeco.re . Αν μπορείς να μπείς στο recovery λογικά θα μπορεί να δει το κινητό το PC . Κατέβασε την [dev name][X600] EUI 5.8.018S Lite Mod ( δες πρώτα τις οδηγίες ) είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ michsof. Πράγματι υπήρχε πρόβλημα με τον MTP driver των windows. Όταν τον διόρθωσα, τα windows είδαν το κινητό. Έστεισα λοιπόν την 18s και το τηλέφωνο ξαναλειτούργησε. Όλα καλά εκτός από το γυροσκόπιο. Περίεργο, στην αρχική Ελληνική έκδοση του κινητού μου το γυροσκόπιο λειτουργούσε κανονικά. Όχι όμως το GPS. Τώρα δουλεύει το GPS αλλά έχει πρόβλημα το γυροσκόπιο. Τι να πώ; Καλό το hardware του x600, αλλά χάλια τα έκανε η letv με το firmware.....

Τώρα που έμαθα πάντως, θα δοκιμάσω και άλλο firmware τις επόμενες μέρες.

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, τα ξαναλέμε.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λύση για το IR Blaster (υπέρυθρες-για να μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όποια άλλη 3rd part εφαρμογή θέλετε):

Flashάρετε το xposed-v84-sdk23-arm64.zip

Εγκαταστήστε το Xposed Installer 3 alpha

Βρείτε και κατεβάστε το module "LeEco Infrared Fix"

Το ενεργοποιείτε και κάνετε επανεκκίνηση.

 

Επίσης, όσοι έχουν προβλήματα με καθυστερημένες ειδοποιήσεις κάντε το εξής:

Στην οθόνη κλήσεων πληκτρολογήστε: *#*#46360000#*#*

Στη συνέχεια ξε-τσεκάρετε το “Enable background resource control”

Επανεκκίνηση.

 

Συνεχίζω την αναζήτηση λύσης για το γυροσκόπιο. Στην 20s φαίνεται πως έχει λυθεί, ίσως μπορούμε να πάρουμε την λύση από εκεί.

Edited by Lazarosamsung
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Το X600 δεν μου διαγράφει τα αρχεία με factory reset (όχι από TWRP αλλά απ τις ρυθμίσεις) και για κάποιο λόγο εκτός του backup pou einai 6gb περίπου είναι άλλα 17 gb γεμάτα και έχω μείνει με σχετικά λίγο χώρο. Αν κάποιος ξέρει πως γίνεται να σβήσω όλα τα αρχεία χωρίς να σβήσω τη rom θα με βοηθούσε πάρα πολύ . Παρεμπιπτόντως έχω τη 15s του Ιταλού περασμένη στο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

@gadgetakiasGR

 

Σε ότι αφορά το χώρο, κοίτα κατ αρχή μήπως κάποιος file manager που έχεις βάλει, έχει κάδο ανακύκλωσης και γι αυτό όταν εσύ σβηνεις αρχεία μέσω αυτού, τα αρχεία τελικά εξακολουθούν να καταλαμβανουν χώρο στη μνήμη. Το έχω πάθει με τον Xplorer. Με βοήθησε να τα βρω το sdmade.

 

To backup μπορείς να το μεταφέρεις στo PC και έτσι να αδειασεις χώρο στη μνήμη. Από εκεί το βάζεις σε ένα στικακι και έτσι το έχεις διαθέσιμο μέσω OTG για το τηλέφωνο. Το βλέπει και από το recovery. Καλό θα είναι το στικακι να το έχεις φορμαρει μέσω του τηλεφώνου.

 

Αν θες factory reset, κάνε το μέσω recovery. Μια άλλη ιδέα είναι να ξαναεγκαταστησεις τη ROM.

 

Αυτό που έχω κάνει εγώ, για να έχω ένα backup στη μνήμη του τηλεφώνου, αλλά και να μη δεσμευω πολύ χώρο (τελικά τα 32gb είναι οριακά!), είναι να παίρνω ένα backup αμέσως μετά την εγκατάσταση της ROM και αφού έχω κάνει τις ρυθμίσεις google, γλώσσα κλπ και αφού έχω βάλει τις απαραίτητες βασικές εφαρμογές, πχ titanium. Έτσι έχω ένα backup ασφαλείας στο τηλέφωνο, που όμως έχει ένα σχετικά μικρό μέγεθος (γύρω στο 1.5 GB).

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

@Lazarosamsung

Υπάρχει ένα θέμα με το link του xposed installer 3 alpha.

Εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3034811 βρήκα τα

xposed installer 3 alpha4

& xposed installer 3.1.1

Ποιο από τα δύο λες;

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

@Lazarosamsung

Υπάρχει ένα θέμα με το link του xposed installer 3 alpha.

Εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3034811 βρήκα τα

xposed installer 3 alpha4

& xposed installer 3.1.1

Ποιο από τα δύο λες;

 

Είναι το πρώτο, εδώ -> xposed installer 3 alpha4 :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα. Φίλος μου έχει εδώ κι ένα χρόνο τη συσκευή με αυτή τη rom: 5.0.002S (stable). Θέλει να πετάξει έξω τις κινεζιές το οποίο γίνεται μόνο με αλλαγή rom. Θα βοηθήσω εγώ γιατί ο ίδιος δεν έχει/θέλει ιδέα από flash κ.τ.λ.

- που να κοιτάξω/διαβάσω για αλλαγή rom;

- ποια rom προτείνετε να περαστεί έτσι ώστε να ΜΗ χρειαστεί να ασχοληθεί σύντομα ξανά με τη συσκευή;;;

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα. Φίλος μου έχει εδώ κι ένα χρόνο τη συσκευή με αυτή τη rom: 5.0.002S (stable). Θέλει να πετάξει έξω τις κινεζιές το οποίο γίνεται μόνο με αλλαγή rom. Θα βοηθήσω εγώ γιατί ο ίδιος δεν έχει/θέλει ιδέα από flash κ.τ.λ.

- που να κοιτάξω/διαβάσω για αλλαγή rom;

- ποια rom προτείνετε να περαστεί έτσι ώστε να ΜΗ χρειαστεί να ασχοληθεί σύντομα ξανά με τη συσκευή;;;

 

Στην πρώτη σελίδα έχει αναλυτικό οδηγό και για ρομ http://www.leeco.re/topic/1460-dev-namex600-eui-58018s-lite-mod/

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο μηνα ολα πανε στραβα με αυτο το κινητο...μερες τωρα εκανε τρελο drain την νυχτα ενα οταν το φορτιζα αν ηταν ανοιχτο εκανε μονο του επανεκκινησεις... τωρα εκλεισε απο 30 % μπαταρια το φορτιζω και ξαφνικα δεν ανοιγει με τιποτα ουτε μπαινει recovery τιποτα..το λαμπακι πανω αναβει πως φορτιζει αλλα η οθονη δεν αναβει δεν ανοιγει με τιποτα δεν αντιδραει σε τιποτα... sos παιδια υπαρχει λυση πριν το πεταξω στον καδο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Φοράω την 11s και θα ήθελα να περάσω την 18s, αλλά διαβάζω ότι υπάρχουν κάποια μικρό προβλήματα σε κάποιους, όπως για παράδειγμα με το remote control, και θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να το κάνω ή να παραμείνω στην ίδια! Προσωπικά δεν μου έχει προκύψει κανένα θέμα με αυτήν την ρομ και ρολαρει πολύ όμορφα!
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο μηνα ολα πανε στραβα με αυτο το κινητο...μερες τωρα εκανε τρελο drain την νυχτα ενα οταν το φορτιζα αν ηταν ανοιχτο εκανε μονο του επανεκκινησεις... τωρα εκλεισε απο 30 % μπαταρια το φορτιζω και ξαφνικα δεν ανοιγει με τιποτα ουτε μπαινει recovery τιποτα..το λαμπακι πανω αναβει πως φορτιζει αλλα η οθονη δεν αναβει δεν ανοιγει με τιποτα δεν αντιδραει σε τιποτα... sos παιδια υπαρχει λυση πριν το πεταξω στον καδο?

 

Τα ίδια μου έκανε και μένα και άλλαξα καλοδιο φόρτωσης και διαμαγιας ξεμπερδεξα.τωρα γιατί δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μου έκανε και μένα και άλλαξα καλοδιο φόρτωσης και διαμαγιας ξεμπερδεξα.τωρα γιατί δεν ξέρω.

 

τρια καλωδια εχω δοκιμασει,,,

Link to comment
Share on other sites

τρια καλωδια εχω δοκιμασει,,,

Εμένα κάποια στιγμή μου είχε κάνει κάποια περίεργα κατά τη φόρτιση ανοιχτό, όπως να μην ανταποκρινεται κανονικά στο τατς.

Τότε το πρόβλημα ηταν ο φορτιστής. Είχα δοκιμάσει να το φορτισω με έναν άλλο φορτιστή των 1000 mA. Ξαναλλαζοντας φορτιστή, όλα καλά.

Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα μπορεί να είναι, καλώδιο, φορτιστής ή μπαταρία.

Ακόμα και η μπαταρία, γίνεται. Επομένως μη το πετάς.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο μηνα ολα πανε στραβα με αυτο το κινητο...μερες τωρα εκανε τρελο drain την νυχτα ενα οταν το φορτιζα αν ηταν ανοιχτο εκανε μονο του επανεκκινησεις... τωρα εκλεισε απο 30 % μπαταρια το φορτιζω και ξαφνικα δεν ανοιγει με τιποτα ουτε μπαινει recovery τιποτα..το λαμπακι πανω αναβει πως φορτιζει αλλα η οθονη δεν αναβει δεν ανοιγει με τιποτα δεν αντιδραει σε τιποτα... sos παιδια υπαρχει λυση πριν το πεταξω στον καδο?

 

Έχω αλλάξει μπαταρία, γίνεται, δεν είναι μεγάλη διαδικασία. Θα σου πρότεινα λοιπόν να παραγγείλεις μια μπαταρία και να κάνεις ένα format το κινητό φλασάροντας μια νεα ρομ. Ξεκίνα όμως πρώτα από τα πιο έυκολα,καλώδιο και φορτιστή. Μετά ρομ και τέλος αλλαγή μπαταρίας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα! Φοράω την 11s και θα ήθελα να περάσω την 18s, αλλά διαβάζω ότι υπάρχουν κάποια μικρό προβλήματα σε κάποιους, όπως για παράδειγμα με το remote control, και θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να το κάνω ή να παραμείνω στην ίδια! Προσωπικά δεν μου έχει προκύψει κανένα θέμα με αυτήν την ρομ και ρολαρει πολύ όμορφα!

 

Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει κατ'εμέ η 18άρα είναι το γυροσκόπιο που είτε σε κάποιες εφαρμογές δεν δουλεύει καθόλου είτε σε άλλες είναι υπερευαίσθητο και δεν καλιμπράρεται. Κατα τα άλλα το remote control λειτουργεί μια χαρά και σε συνδυασμό με ένα mod μέσω του xposed μπορείς να χρησιμοποιήσεις και 3rd party εφαρμογές από το Google Store. Αν όμως φυσικά είσαι ικανοποιημένος από την 11, να μείνεις εκεί. Ήταν όντως από τις καλύτερες ΡΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα είναι οτι δεν ανοιγει πως θα αλλαξω ρομ αφου δε μπορώ να μπω ουτε στο ρικοβερυ;

Επομένως, καλώδιο και φορτιστής σ αυτή τη φάση. Αν τα έχεις εξαντλησει "αυτά, πας στην μπαταρία.

Πιθανών κάποιος φίλος από εδώ, να μπορεί να σου προτείνει και τι και από που να πάρεις. Επίσης τι υπάρχει σε βίντεο με οδηγίες στο γιουτιουμπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα! Φοράω την 11s και θα ήθελα να περάσω την 18s, αλλά διαβάζω ότι υπάρχουν κάποια μικρό προβλήματα σε κάποιους, όπως για παράδειγμα με το remote control, και θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να το κάνω ή να παραμείνω στην ίδια! Προσωπικά δεν μου έχει προκύψει κανένα θέμα με αυτήν την ρομ και ρολαρει πολύ όμορφα!

Αν σ αρέσει το πως ρολαρει, μείνε με την 11s.

Στην 18s πήγαινε μόνο αν για κάποιο λόγο θελήσεις ακόμα καλύτερο ρολαρισμα και με την προϋπόθεση πως δε χρησιμοποιείς εφαρμογές που χρειάζονται καλή λειτουργία του γυροσκοπιου.

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους Ανάσταση......

σήμερα δοκίμασα την MIUI v 8.0.2.0 από εδώ:

http://www.leeco.re/topic/1890-miui-v-8020-by-bobn-doubletaptowake/

Το θαύμα έγινε. Λειτουργούν και το GPS και το γυροσκόπιο. Πρός το παρών δεν βρήκα κάποιο άλλο πρόβλημα. Ελληνικά , πυξίδα, φακός, πληκτρολόγιο κλπ, όλα εντάξει. Κινεζιές δεν έχει πολλές.

Ευχαριστώ αγαπητέ Baniko για το link.

Να είστε καλά..

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...