Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουπς, ευχαριστώ, αν και έχω δει το βίντεο δεν είχα προσέξει ότι κάνει την εγκατάσταση από το internal storage και όχι από sd. Παράξενο πάντως που μετά τα wipes παραμένει το αρχείο στη μνήμη αλλά μάλλον θα είναι έτσι φτιαγμένες οι recoveries ώστε να αναγνωρίζουν και να μη σβήνουν τα ζιπ των ρομ. Ελπίζω βέβαια αυτό να μην είναι κάποιο feature της twrp (αυτή χρησιμοποιεί ο κινέζος) γιατί εγώ έχω cwm. Θα το μάθω σύντομα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πέρασα την nexus και το κινητο πηγαινει πολυ καλα. Απλά το μόνο που με χαλάει είναι ότι η ποιότητα των φωτογραφιών που βγάζει η καμερα δεν ειναι καλή σε σχεση με άλλες όπως του Ιταλου και τη Row. Γνωρίζει κανείς τι φωτογραφίες βγάζει η carbon?
Link to comment
Share on other sites

γιατί ανέβηκε τόσο πολύ η τιμή του στο GearBest??? θα επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα? ξέρει κάποιος?
Link to comment
Share on other sites

Την πήρα την απόφαση και θα το παραγγείλω...

Έχει μήπως κανένας σας κάποιο κουπόνι για τα κινεζομάγαζα;

Δεν έχω παραγγείλει ποτέ μου btw - κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την πήρα την απόφαση και θα το παραγγείλω...

Έχει μήπως κανένας σας κάποιο κουπόνι για τα κινεζομάγαζα;

Δεν έχω παραγγείλει ποτέ μου btw - κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

 

Απο οτι βλέπω το GearBest έχει διαφορετικές τιμές, ανάλογα την αποθηκη...

Και ειναι όλα out of stock εκτός του ΗΚ

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε λέτε να βάλουμε μια δημοσκόπηση να δούμε ποιές rom χρησιμοποιούνται περισσότερο?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Αν το παρω απο εδω

http://www.everbuying.net/product895278.html

 

θα εχει Ελληνικα και Playstore? Ειναι για καποιο φιλο και δεν θελω να ασχοληθω καθολου με root κλπ. To καταστημα θεωρειται αξιοπιστο?

Νομιζω έχει την καλυτερη τιμη.

 

Ναι φίλε μου είναι αξιόπιστο site. Πριν 2 εβδομάδες μου ήρθε το Lenovo K3 Note σε κίτρινο χρώμα που παρήγγειλα απο everbuying.net.

Δεν είχε root και είχε παλιά rom (1520 αν θυμάμαι καλά). Ελληνικά είχε αλλά ήταν εν μέρη Ελληνικά και εν μέρη Αγγλικά.

Εγώ το έκανα root δοκίμασα 2-3 roms και τελικά κατέληξα στην ινδική 1.12 που είναι η μόνη νομίζω με πλήρη ελληνικά και όλα δουλεύουν άψογα πλεον.

Edited by Papabill
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να περάσω οποια θέλω με Twrp όπως έκανα με του Ιταλού;;;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 14 ημέρες χρήσης της Ινδικής επέστρεψα στην 1532 LTT. Πραγματικά δε ξέρω πως αντέχετε αλλά το σύστημα ναι μεν ήταν αρκετά πιο αργό αλλά μετά από μερικές μέρες χρήσης είχε γίνει τόσο αργό πλέον μετά που το κινητό αργούσε ακόμα και στο να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο. Χθες με χάρτες και navigon ταυτόχρονα δε μπορούσα καν να το χρησιμοποιήσω σερνόταν.

Επέστρεψα στην κινέζικη που είχα κρατήσει backup και πετάει και πάλι. Δε ξέρω πως δεν ενοχλεί πολλούς απλά ουτε πολλές εφαρμογές έχω ούτε βαριά χρήση του κάνω και φίλος με μπακατέλα (iocean) μου λέει χθες μα γιατί είναι τόσο αργό χειρότερο κι από το δικό μου; :cry::X

 

Πάντως μιας κι έκανα την αλλαγή χθες έκανα κι ένα τεστάρισμα στη κάμερα που έλεγα. Έβγαλα 4 φώτο (σε φως, σε σκοτάδι, μακρυά, κοντά) πρώτα με Ινδική μετά με Ιταλική 1,10 (android 5.0) που έβαλα για λίγο και μετά με 1532 LTT (Android 5.1).

H Ινδική κάνει πολύ μεγάλη συμπίεση δηλαδή όλες οι φώτο ήταν από 2,1 έως 2.6ΜΒ στην Ιταλική από 3,1 έως 3,5ΜB ενώ στην 1532 από 4,1 έως 4,4MB. Mιλάμε ακρίβώς για τις ίδιες φώτο με ίδιο φώς όλα όμοια.

Σαν αποτέλεσμα με το μάτι μου δεν έβλεπα βέβαια διαφορές απλά μου έκανε πολύ εντύπωση η συμπίεση στο μισό στην ROW σε σχέση με official κινέζικη

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα την nexus και το κινητο πηγαινει πολυ καλα. Απλά το μόνο που με χαλάει είναι ότι η ποιότητα των φωτογραφιών που βγάζει η καμερα δεν ειναι καλή σε σχεση με άλλες όπως του Ιταλου και τη Row. Γνωρίζει κανείς τι φωτογραφίες βγάζει η carbon?

Αυτός είναι και ο κυριος λόγος που πεταξα την nexus και δεν βάζω την carbon.

 

Αν η rom δεν είναι official ή βασισμένη στην official οι φωτογραφίες υποφέρουν

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά pan82 μάλλον έχουμε διαφορετικό τηλέφωνο, δεν ξέρω τι άλλο να πω.

Αυτά που αναφέρεις είναι σοβαρά κολλήματα και πίστεψε με αν είχα τόσο αργή ανταπόκριση, θα είχα αλλάξει κι εγώ rom.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά pan82 μάλλον έχουμε διαφορετικό τηλέφωνο, δεν ξέρω τι άλλο να πω.

Αυτά που αναφέρεις είναι σοβαρά κολλήματα και πίστεψε με αν είχα τόσο αργή ανταπόκριση, θα είχα αλλάξει κι εγώ rom.

 

Mα βλέπω και στα ξένα fora που όλοι παραδέχονται ότι είναι κάποια κλικ πιο αργόστροφη από τις μαμίσιες αλλά οι μισοί δε τη παλεύουν με την ROW λεπτό και οι άλλοι μισοί λένε ότι είναι νορμάλ και ανεκτή και μια χαρά. Γι αυτό απορώ κι εγώ. Τη πρώτη φορά παλιότερη version την είχα κρατήσει καμιά βδομάδα τώρα την έβαλα για δύο περίπου και ήταν απελπισία. Μα τι στο καλό τα δικά μας είναι πιο σχιστομάτικα από άλλα και θέλουν πάση θυσία κινέζικη version?? :p:p:lol::lol::lol::lol:

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

#Καλησπέρα. Το έχω πάρει από vickmall και έχει εγκατασταθεί από το μαγαζί η 1520 multilanguage rom kai superSU . είναι ρουταρισμενο.

Τα μόνα προβληματακια που βλέπω είναι ότι

Πετάει που και που άσχετο link στο mozilla μάλλον διαφημιστικό κινέζικο

Κάποιες φορές κολλάει το προεγκατεστημενο YouTube και

Πετάει συχνά κάτι το syncit.

Το superSU ζητάει αναβάθμιση.

Επειδή το νήμα είναι πολύ μεγάλο υπάρχει κάπου η λύση για αυτά τα προβλήματα ή απλά δεν λύνονται?

Κάποια αγορασμενη εφαρμογή από playstore μπορεί να κάνει κάτι?

Δεν θέλω να μπλεξω με αλλαγές rom γιατί μου φαίνεται βουνό απλά αν σε αυτή την ρομ γίνεται να φτιάξουν αυτά τα προβλήματακια. Δεν είμαι high-end user αλλά νομίζω ότι το κινητό πεταει. Μόνο αυτά αν μπορούσαν να λυθούν

 

Ξέρετε πως μπορεί να κάνει τυπική παραδοσιακή βιντεοκληση?

Το πρόβλημα με το YouTube?

Την συγκεκριμένη ρομ την κράτησε κάνεις πάνω από μια μερα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι και ο κυριος λόγος που πεταξα την nexus και δεν βάζω την carbon.

 

Αν η rom δεν είναι official ή βασισμένη στην official οι φωτογραφίες υποφέρουν

 

Εσυ ποια χρησιμοποιείς? Εχω αλλάξει 5-6 ρομ και δεν μπορω να βρω καμια που να ειναι κομπλε σε ολα. Πολλές φορες λεω γτ πηρα αυτο το κινητο....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την Carbon K3 lite 2 την βάζεις άνετα χωρίς κάρτα SD μέσω CWM. Απλά βάλτε το zip στην εσωτερική μνήμη και βγάλτε την SD κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης.
Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποια χρησιμοποιείς? Εχω αλλάξει 5-6 ρομ και δεν μπορω να βρω καμια που να ειναι κομπλε σε ολα. Πολλές φορες λεω γτ πηρα αυτο το κινητο....

 

Παιξε με πιο παλια ρομ.

Εγω ειμαι με 1.4 ιταλου.

Ναι δεν εχει πολλα χαρακτηριστικα των μεταγενεστερων αλλα τρεχει χωρις προβληματα.

Δε παω σε νεοτερη ρομ εαν δε σιγουρευτω οτι τρεχει οπως πρεπει να τρεχει.

Link to comment
Share on other sites

Το παραγγειλα απο GEARBEST EU WAREHOUSE, Θα εχω προβλημα απο τελωνειο? Θα εχει play store kai gaps?

 

Εμενα μου το βγαζει out of stock στο ΕU

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακυρο - μονο το ασπρο ειναι out of stock στο gearbest EU

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποια χρησιμοποιείς? Εχω αλλάξει 5-6 ρομ και δεν μπορω να βρω καμια που να ειναι κομπλε σε ολα. Πολλές φορες λεω γτ πηρα αυτο το κινητο....

Official 1535 κινεζική και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Βέβαια δεν με νοιάζουν τα ελληνικα.

 

Αν ψαχνεις για rom με ελληνικά ρίξε μια μάτια στην 1.10 του cuoco. Την ιταλική όπως λέμε εδώ. Δεν βρήκα κανένα σοβαρό πρόβλημα με αυτήν την Ρομ.

 

Επίσης μην αγχωνεστε με τις rom,το κινητό έχει μέλλον ακόμα και θα δούμε πολλά.

Edited by psarogen
Link to comment
Share on other sites

Official 1535 κινεζική και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Βέβαια δεν με νοιάζουν τα ελληνικα.

 

Αν ψαχνεις για rom με ελληνικά ρίξε μια μάτια στην 1.10 του cuoco. Την ιταλική όπως λέμε εδώ. Δεν βρήκα κανένα σοβαρό πρόβλημα με αυτήν την Ρομ.

 

Επίσης μην αγχωνεστε με τις rom,το κινητό έχει μέλλον ακόμα και θα δούμε πολλά.

 

Δωσε φιλε μου αν θες εδώ λινγκ για την 1.10 του cuoco

Link to comment
Share on other sites

Παιξε με πιο παλια ρομ.

Εγω ειμαι με 1.4 ιταλου.

Ναι δεν εχει πολλα χαρακτηριστικα των μεταγενεστερων αλλα τρεχει χωρις προβληματα.

Δε παω σε νεοτερη ρομ εαν δε σιγουρευτω οτι τρεχει οπως πρεπει να τρεχει.

 

Στο παρελθόν είχα βάλει την 1.9 του ιταλού και δεν μου είχαν αρέσει τα εξής:

 

Δεν είχα ποτέ notifications σε facebook και άλλες εφαρμογές.

Δεν υπήρχε αυξομείωση ήχου. Δηλαδή είχα ήχο ή δεν είχα. Δεν μπορούσα να το χαμηλώσω όποτε ήθελα.

Κατά τα άλλα πήγαινε πολύ καλά το κινητό με καλή μπαταρία.

 

Στην 1.4 δεν υπάρχουν αυτά τα προβλήματα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Official 1535 κινεζική και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Βέβαια δεν με νοιάζουν τα ελληνικα.

 

Αν ψαχνεις για rom με ελληνικά ρίξε μια μάτια στην 1.10 του cuoco. Την ιταλική όπως λέμε εδώ. Δεν βρήκα κανένα σοβαρό πρόβλημα με αυτήν την Ρομ.

 

Επίσης μην αγχωνεστε με τις rom,το κινητό έχει μέλλον ακόμα και θα δούμε πολλά.

 

Στην 1.10 του ιταλού από τα σχόλια που είχα δει παλιότερα έχει θέματα και πάλι με τα notifications. Το αντιμετώπισες ποτέ εσύ αυτό το πρόβλημα? Εννοώ με facebook κτλ. Με τον ήχο είχες ποτέ θέμα? Εννοώ μπορούσες να τον αυξομειώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν είχα βάλει την 1.9 του ιταλού και δεν μου είχαν αρέσει τα εξής:

 

Δεν είχα ποτέ notifications σε facebook και άλλες εφαρμογές.

Δεν υπήρχε αυξομείωση ήχου. Δηλαδή είχα ήχο ή δεν είχα. Δεν μπορούσα να το χαμηλώσω όποτε ήθελα.

Κατά τα άλλα πήγαινε πολύ καλά το κινητό με καλή μπαταρία.

 

Στην 1.4 δεν υπάρχουν αυτά τα προβλήματα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στην 1.10 του ιταλού από τα σχόλια που είχα δει παλιότερα έχει θέματα και πάλι με τα notifications. Το αντιμετώπισες ποτέ εσύ αυτό το πρόβλημα? Εννοώ με facebook κτλ. Με τον ήχο είχες ποτέ θέμα? Εννοώ μπορούσες να τον αυξομειώσεις?

Δεν θυμάμαι να συνάντησα πρόβλημα με Facebook και ήχο. Ουσιαστικά ή 1.1 βασίζεται στην 1529 που ήταν αρκετά σταθερή. Ή 1.9 που λες δεν ήταν ποτέ stable. Προσοχή ή 1.12 του ιταλού είναι βασισμένη στην ινδική.

 

 

Για τα προβλήματα με τα notifications κατά πάσα πιθανότητα έπρεπε να τα επιτρεψεις από safe center της λενοβο (αυτο το τέλειο app).

 

Σχεδόν όλες οι εφαρμογές που βάζεις έρχονται με notifications και autostart off

Edited by psarogen
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως να ξαναπώ πως είχα απο την αρχη σχεδον 1.4 Ιταλού χωρίς κανένα πρόβλημα (εκτός από τη μη υποστήριξη led notification σε messenger, viber που μου ήταν και ψιλό αδιάφορο) και μετά εδώ και 1 μήνα είμαι με την 1.10 Ιταλού και είμαι 99% καλυμμένος (με led notification κανονικά αλλα μόνο με ένα χρώμα για τα πάντα... Λίγο ξενερωτος όπως έχω αναφέρει ο dialer του που δεν έχει μεγάλες φώτο όταν σε καλούν )... Δεν βρίσκω λόγο να αλλάξω ROM πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποια χρησιμοποιείς? Εχω αλλάξει 5-6 ρομ και δεν μπορω να βρω καμια που να ειναι κομπλε σε ολα. Πολλές φορες λεω γτ πηρα αυτο το κινητο....

 

Με μεγάλη διαφορά η καλύτερη ρομ και κομπλέ σε όλα η 1535ST.....

Εδώ και μερικές μέρες δοκιμάζω την 1537dev η οποία είναι επίσης τέλεια!

Την ινδική δεν την άντεξα ούτε μισή μέρα. :down:

Πιο αργή και από τον Μήτρογλου...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη διαφορά η καλύτερη ρομ και κομπλέ σε όλα η 1535ST.....

Εδώ και μερικές μέρες δοκιμάζω την 1537dev η οποία είναι επίσης τέλεια!

Την ινδική δεν την άντεξα ούτε μισή μέρα. :down:

Πιο αργή και από τον Μήτρογλου...:lol:

Αν και το throttling παραμένει :/

 

 

Τίποτα καλύτερο που έχεις παρατηρήσει από τις dev?

Edited by psarogen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...