Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και το huawei honor 3C είχε το ίδιο θέμα με την αναγνώριση κλήσεων. Τους πήρε αρκετό καιρό να το φτιάξουν.

 

Αυτό με το κουτί είναι για την έκδοση με το κεραμικό ηχείο όχι την απλή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και αυτό το κάνει μόνο με κοσμοτε δηλαδή;; με τα άλλα δίκτυα δε συμβαίνει;;; περίεργο πολύ και εκνευριστικό θα έλεγα

 

Εγώ το έχω σε δίκτυο αγγλικής εταιρίας και μου το κάνει....Η συσκεή είμαι καλή τωρα που τη δουλέυω και για τα λεφτά της λέει.

Δυο πράγμα με ενοχλούν .Τα κινέζικα που πιστεύω με το root θα φύγουν και η αναγνώριση κλήσεων..αυτό το τελευταίο ακόμη το ψάχνω!

 

Μόνο εκνευριστικό? Έχουμε 2015 και δεν μπορούμε να έχουμε αναγνώριση κλήσεων και μηνυμάτων με κινητό Lenovo και σύνδεση cosmote?

 

Αυτο που εγραψα το κανατε ρε παιδια?

Για δοκιμασε αυτο και πες μας " ανοίξτε την εφαρμογή για τις κλήσεις, πατήστε το κουμπί menu , επιλέξτε "More features and settings", μετά επιλέξτε "More display features", πατήστε "Location" και απενεργοποιήστε το "Display number's location", πατήστε back για να πάτε στην προηγούμενη οθόνη, πατήστε στο "Number match bits" και επιλέξτε "By 7". " Αυτος ο οδηγος ειναι απο το Α806 γιαυτο μπορει στο Κ3 να ειναι λιγο διαφορετικα, γενικα πρεπει να πας στις ρυθμισεις των κλησεων.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εγραψα το κανατε ρε παιδια?

 

 

Τό έκανα έγω και τίποτα. Τώρα το έχω μόνο στο "Number match bits" με επιλογή "By 7". Θα δούμε πώς θα πάει...Παρατήρησα ότι συμβαίνει όταν λάμβανω κλήση απο το εθνικό δύκτιο (απο αγγλικό κινητό εδώ) και όχι απο το εξωτερικό(δοκίμασα κλήση με ένα δεύτερο ελληνικό κινητό με αριθμό της vodafone προς το αγγλικο αριθμό και έχει αναγνώριση)

Link to comment
Share on other sites

Τό έκανα έγω και τίποτα. Τώρα το έχω μόνο στο "Number match bits" με επιλογή "By 7". )

Ναι το "Number match bits" να ειναι στο "By 7" και στο "Τοποθεσια"(Location) το Eμφανιση θεσης αριθμου(Display number's Location) να ειναιι στο off.

Δοκιμαστε το και πειτε αν διορθωθηκε.

Γιατι αλλιως θα θελει αναβαθμιση η εφαρμογη.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Ναι το "Number match bits" να ειναι στο "By 7" και στο "Τοποθεσια"(Location) το Eμφανιση θεσης αριθμου(Display number's Location) να ειναιι στο off.

Δοκιμαστε το και πειτε αν διορθωθηκε.

Γιατι αλλιως θα θελει αναβαθμιση η εφαρμογη.

 

Το έκανα όλο όπως λές και με "Τοποθεσια"(Location) το Eμφανιση θεσης αριθμου(Display number's Location) να ειναιι στο off και Number match bits" να ειναι στο "By 7" αλλά δε δούλεψε. Τώρα το έχω στο μόνο στο Number match bits" να ειναι στο "By 7". Αύριο θα γράψω πώς πήγε...

Παρεπιτπώντος κατέβασα μια εφαρμογή το Whitepages Caller ID & Block μήπως το έλυνα έτσι και μου τα έκανε μαντάρα όλες τις επαφές....

Edited by untitle
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο "Πληροφοριες" και γραψε ποια εκδοση ειναι η εφαρμογη διαχειρισης επαφων

 

Δώσε μου την ακριβη διαδρομή στα αγγλικά να το βρώ...

και κάτι άλλο.Όταν ανοίγω τις επαφές αριστερα μου εμφανιζεται μόνο το αγγλικό αλφάβητο για να μεταβώ στις επαφες που αρχίζουν με αυτό το γράμμα.Για να μεταβώ σε επαφή αποθηκευμενη στα ελληνικά είτε την ψάχνω στα ελληνικά είτε πάω στο Ζ στα αγγλικά στο τελευταίο γράμμα και τρέχω μετά όλες τις ελληνικές επαφές.Πώς εμφανίζεται και το ελληνικό αλφαβητο αριστερα;

Edited by untitle
Link to comment
Share on other sites

Phone/ κουμπι επιλογων (αριστερο πληκτρο)/ more features and settings/ about lenovo address book/ και τι εκδοση σου γραφει κατω απο το contact manager
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το φορουμ...

 

Για το προβλημα που αναφερετε (αν δεν εχει λυθει) διαβασα πως υπαρχει μια εφαρμογη prefixer με την οποια καθε φορα που θα δεχεσαι μια κληση μπορει να τροποποιει τον αριθμο ωστε να αναγνωριζεται απο την συσκευη η επαφη. Στην ουσια το ρυθμιζεις και του λες τι να αφαιρει ή τι να προσθετει. Αν θελετε μπορειτε να ριξετε μια ματια.

 

Δυστηχως δεν μπορω να το δοκιμασω και να δωσω λεπτομερειες καθως δεν εχω συσκευη android αυτην την στιγμη. Eιμαι σε αναμονη για το lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω τις επαφές αριστερα μου εμφανιζεται μόνο το αγγλικό αλφάβητο για να μεταβώ στις επαφες που αρχίζουν με αυτό το γράμμα.Για να μεταβώ σε επαφή αποθηκευμενη στα ελληνικά είτε την ψάχνω στα ελληνικά είτε πάω στο Ζ στα αγγλικά στο τελευταίο γράμμα και τρέχω μετά όλες τις ελληνικές επαφές.Πώς εμφανίζεται και το ελληνικό αλφαβητο αριστερα;

Αυτο δεν το ξερω, δεν εχω το κινητο. Στο δικο μου εχει ολα τα αγγλικα γραμματα αν εχω επαφη στα αγγλικα και ελληνικα γραμματα αν εχω επαφη στα ελληνικα.

Τελικα ποια εκδοση ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Phone/ κουμπι επιλογων (αριστερο πληκτρο)/ more features and settings/ about lenovo address book/ και τι εκδοση σου γραφει κατω απο το contact manager

 

Αυτη τη διαδρομή δε τη βρίσκω. Κοιτω για το / about lenovo address book/ αλλά δεν υπάρχει.Κοίταξα σε όλα τα υπομενού αλλά κάτι τέτοιο δε βρίσκω..

 

 

Χαιρετω το φορουμ...

 

Για το προβλημα που αναφερετε (αν δεν εχει λυθει) διαβασα πως υπαρχει μια εφαρμογη prefixer με την οποια καθε φορα που θα δεχεσαι μια κληση μπορει να τροποποιει τον αριθμο ωστε να αναγνωριζεται απο την συσκευη η επαφη. Στην ουσια το ρυθμιζεις και του λες τι να αφαιρει ή τι να προσθετει. Αν θελετε μπορειτε να ριξετε μια ματια.

 

Δυστηχως δεν μπορω να το δοκιμασω και να δωσω λεπτομερειες καθως δεν εχω συσκευη android αυτην την στιγμη. Eιμαι σε αναμονη για το lenovo.

 

Θα το δω. Ελπίζω μονάχα να μη λειτουργεί μονάχα σε online σύνδεση πάντα συνδεδεμένο όπως μερικές εφαρμογές που δοκίμασα κάνουν(πιο πολύ ζημιά κάνουν παρά βοηθούν)

Edited by untitle
Link to comment
Share on other sites

Νεούδι κι εγώ

Το παρέλαβα προχτές απο ένα κατάστημα aliexpress...

μου άρεσαν 2-3 πράματα

πχ έλεγχος το τι συμβαίνει στο notification bar, όπως και αν κρατάς παρατεταμένα κάτι έκει σου δίχνει πια εφαρμογή το έβγαλε

Σύντομα είδα οτι το "I love wallpaper" πετάει διαφημίσεις και πως όλο κάτι traveling εφαρμογές και χαζά παν να κάνουν εγκατάσταση απο μόνα τους

 

Ψιλιάστικα κάτι, είδα το AVG που έχει απο μαμα δεν είναι πρόσφατο αλλά σου λέει πως δεν υπάρχει update και δεν σε αφίνει να βάλεις δίπλα του πχ avg free... βάζω το eset security κσι τι να δω;;; 6 ιούς σε προεγκατεστιμένα!!!!!!!!!!! (Δοκιμάστε το και άλλοι ρε παιδιά αυτό)

 

ΦΡΙΚΗ!

 

Θα δω τον οδηγό εδώ να το ρουτάρω και να τα σβήσω (οχι πως εχω ξαναρουτάρει και δεν με ενδιαφέρει να εχω ρουτ κινητό να πω την αμαρτία μου αλλά τι άλλο να κάνω;;;) και μετά αν βγεί άλλο firmware με σωστή μετάφραση (τώρα έχω το VIBEUI V2.5_1511_5.444,1_ST) θα το περάσω και άντε ξανά όλα απο την αρχή;;;; Φτού να πάρει!

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα είδα οτι το "I love wallpaper" πετάει διαφημίσεις και πως όλο κάτι traveling εφαρμογές και χαζά παν να κάνουν εγκατάσταση απο μόνα τους

 

Ψιλιάστικα κάτι, είδα το AVG που έχει απο μαμα δεν είναι πρόσφατο αλλά σου λέει πως δεν υπάρχει update και δεν σε αφίνει να βάλεις δίπλα του πχ avg free... βάζω το eset security κσι τι να δω;;; 6 ιούς σε προεγκατεστιμένα!!!!!!!!!!! (Δοκιμάστε το και άλλοι ρε παιδιά αυτό)

 

ΦΡΙΚΗ!

Με γειά το τηλέφωνο!

Πες αν θέλεις και ποιές εφαρμογές σου επισήμανε ως ιούς (ή malware τέλος πάντων), για να έχει ο κόσμος εδώ το νου του...

 

Όπως έγραφα και στο σχετικό νήμα, έπαθα το ίδιο με το Jiayu S3, μέσα στη ROM του οποίου μου βρήκε το antivirus ιό σε προεγκατεστημένη εφαρμογή συστήματος! (στην επόμενη ROM πάντως δεν υπήρχε πλέον - ό,τι κι αν σημαίνει αυτό...)

 

Πρσωπική μου γνώμη (και το λέω εδώ με κάθε επιφύλαξη, γιατί ΔΕΝ έχω Lenovo - το λέω με βάση τα Lenovα* 3-4 φίλων -διαφόρων πρόσφατων μοντέλων- που βλέπω συχνά, αλλά και τα σχόλια που διαβάζω εδώ στο forum - μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου!)

είναι ότι θα ήταν καλό να απεγκαταστήσει κανείς όλες (ή τέλος πάντων τις περισσότερες) αυτές εφαρμογές διαχείρισης που έχει διαλέξει (αναρωτιέμαι με ποια κριτήρια...) και προ-εγκαταστήσει η Lenovo, και να τις αντικαταστήσει με αυτές της αρεσκείας του (ή ακόμα και τις ίδιες, αλλά από το Play Store, για να έχει καλύτερο έλεγχο του τι βάζει πάνω), καθώς δεν έχω πειστεί καθόλου ότι κάνουν καλό τελικά στην πράξη.

Π.χ. αυτά τα διάφορα DU-this και DU-that που τα είχα δοκιμάσει για λίγο, θεωρώ ότι είναι τελικά υπερβολικά intrusive για τις εφαρμογές και τα δεδομένα του χρήστη (κι εγώ ξέρω π.χ. να καθαρίσω τον αποθηκευτικό χώρο, αν πάω και σβήνω με το... φτυάρι τα δεδομένα του χρήστη!), ενώ άλλα είναι πολύ πιο "διακριτικά" και εξίσου (αν όχι περισσότερο) αποτελεσματικά (π.χ. το SD Maid για καθαρισμό).

Γνώμη μου πάντα, επαναλαμβάνω..

 

_______________________

* πσσσσς...! Μπαμπινιώτης!

Link to comment
Share on other sites

και μετά αν βγεί άλλο firmware με σωστή μετάφραση (τώρα έχω το VIBEUI V2.5_1511_5.444,1_ST) θα το περάσω και άντε ξανά όλα απο την αρχή;;;; Φτού να πάρει!

 

Σε αυτο το βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=3w07LjEQ1vw ο τυπος δειχνει οτι εχει την Lenovo K3 Note ROM VIBEUI_V2.5_1518_7.98.1_DEV_K50-T5 . Δεν ξερω αν λυνει προβληματακια. Παντως στο Α806 που εχω εγω, την "καλη" εκδοση την ειχε στειλει το vickmall σε εναν φιλο και ετσι την βαλαμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Προεγκατεστιμένα προγράμματα που παρουσιάζουν ΙΟΥΣ στο ESET Mobile Security

 

Caller ID (TrojanSMS.Agent AJX (variant))

Κέντρο Θεμάτων (SMSreg LJ (variant))

Twitter (Agant.IB (variant))

I Love Wallpaper (Secapk.F (variant)) <-- Αυτό κάποιες στιγμές βγάζει και μύνημα "...stoped working"

User Experience (Spy Luespy.A(viariant))

Boyaa Texas Poker (AdDisplay.AppFlood.A (variant))

 

Πριν λίγο είπα να δοκιμάσω λίγο πιο official λύση, περασα το lenovo suite... βρήκε firmware update, το κατέβασε το πέρασε αλλά στο apply μου έκανε fail (αν και νομίζω το update που βρήκε ήταν μόνο κινέζικο)

 

ΕΡΩΤΗΣΗ : Η λύση στις σελ 17-18 που αναγράφουν τον οδηγό εκεί : http://www.chinasmartphonereview.com/lenovo-lemo-k3-note-recovery-google-service/

Ο οδηγός λέει : 2. Language: Chinese/English

Θα τα χάσω τα Ελληνικά αν το κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να χασεις τα ελληνικα.

 

Βασικα μην περνετε στα σοβαρα τα antivirus. Μαμισιο κινητο και να εχει ιους?

Στο δικο μου παντως το Caller ID και Twitter (πρεπει να ειναι κινεζικη version και τρωει μπαταρια) τα εχω διαγραψει.

Το κεντρο θεματων ΜΗΝ το διαγραψετε, θα εχει προβληματα μετα το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να χασεις τα ελληνικα.

 

Βασικα μην περνετε στα σοβαρα τα antivirus. Μαμισιο κινητο και να εχει ιους?

Στο δικο μου παντως το Caller ID και Twitter (πρεπει να ειναι κινεζικη version και τρωει μπαταρια) τα εχω διαγραψει.

Το κεντρο θεματων ΜΗΝ το διαγραψετε, θα εχει προβληματα μετα το κινητο.

 

Καλά τα λες αλλά και μόνο που στην 1η ώρα μου πέταξε 3-4 διαφημίσεις στο notification bar και μου προσπαθούσε να εγκαταστίσει κάτι απο πίσω (αυτό το travel κατι που ελεγε) ΠΡΙΝ βάλω κάτι άλλο εγώ... λέει πολλά

 

Και ας μην ξεχνάμε πως η συγκεκριμένη ROM δεν είναι και τοσο μαμα, εντελώς ανεπίσημη η multi-language.

Ασε που τώρα θα αρχίσει να με προβληματίζει το γιατί δεν έκανε update απο το lenovo smart assistant

Link to comment
Share on other sites

Τα επισημα update δεν παιζουν οταν εχει πειραχτει η ρομ.

(αυτο το ξερουν καλα οσοι αλλαζουν ρομ μονοι τους, ειναι στανταρντ κανονας).

Ευτυχως τα περισσοτερα βγαζουν fail, ειδαλλως μονο ζημια θα κανετε.

 

Αν θελετε να δουλευουν τα update να ζητησετε απο το καταστημα να μην πειραξουν την ρομ. Θα παιζουν μονο αγγλικα και κινεζικα, μεχρι να βγει και επισημη πολυγλωσσικη ROW.

Link to comment
Share on other sites

Τα επισημα update δεν παιζουν οταν εχει πειραχτει η ρομ.

(αυτο το ξερουν καλα οσοι αλλαζουν ρομ μονοι τους, ειναι στανταρντ κανονας).

Ευτυχως τα περισσοτερα βγαζουν fail, ειδαλλως μονο ζημια θα κανετε.

 

Αν θελετε να δουλευουν τα update να ζητησετε απο το καταστημα να μην πειραξουν την ρομ. Θα παιζουν μονο αγγλικα και κινεζικα, μεχρι να βγει και επισημη πολυγλωσσικη ROW.

 

Χμμμ, δεν το γνωριζα αυτό... θα μπορώ μετά με κάποιο τρόπο να περάσω την ROW τώρα που έχω την VIBE.UI????

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος κατοχος να τρεξει πχ το antutu και να δει στην καρτελα ''info'' τι γραφει στο ''sensor'' ?

 

Ευχαριστω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

...καθώς έχω τον κάτοχο παρέα στο σπίτι, ενημερώνω ότι AunTuTu: 44.950. Από πάνω του βρίσκονται μόνο το Meizu MX4 (1o) και Samsung Note 4 (2o). Στην 3ήμερο θέση το Κ3 με 44.950 ξαναλέω... Μια χαρά για συσκευή κάτω των €200!!!

 

Edit: (ενημέρωση για τους αριθμολάγνους της παρέας)... μετά από ένα reboot, το score ανέβηκε στα 45.605!

Edited by costasp

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Τα επισημα update δεν παιζουν οταν εχει πειραχτει η ρομ.

(αυτο το ξερουν καλα οσοι αλλαζουν ρομ μονοι τους, ειναι στανταρντ κανονας).

Ευτυχως τα περισσοτερα βγαζουν fail, ειδαλλως μονο ζημια θα κανετε.

 

Αν θελετε να δουλευουν τα update να ζητησετε απο το καταστημα να μην πειραξουν την ρομ. Θα παιζουν μονο αγγλικα και κινεζικα, μεχρι να βγει και επισημη πολυγλωσσικη ROW.

Δεν το ήξερα αυτό και το κινητό είναι στο δρόμο.... Και αν δεν μας νοιάζουν τα ελληνικά και θέλουμε την επίσημη αγγλική ρομ, πως θα γίνει? Κολλήσαμε με την πειραγμένη ρομ? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κατέβασα το Root Check : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummyapps.rootchecker

και μου λέει πως το κινητό είναι rooted

 

Μετά όμως που κατέβασα αυτό που σβήνει bloadware : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp

Γιατί μου λέει πως πρέπει να κάνω root το κινητο για να δώσω access???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...