Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες να σας εξηγήσω μερικά πράγματα. Τη ρομ του Ιταλού την έχω δύο περίπου μέρες και όντως είναι πολύ καλή. Βέβαια δεν είναι τελείως καθαρή όπως λέγεται, κινεζιές δεν έχει όμως έχει άλλο bloat δικό του. οκ μπορείτε να τα παγώσετε με κάποιο πρόγραμμα. Η ρομ είναι ήδη ρουταρισμένη και με gapps, ΠΟΛΥ σημαντικό στοιχείο να περάσετε τη ρομ μέσω TWRP αυτό που δίνει λινκ στο site διότι το κινητό θα παίρνει ΟΤΑ updates σε κάθε νέα αναβάθμιση δική του, ενώ με CWM δεν θα το κάνει.

Μπορεις please να δωσεις οδηγιες βημα προς βημα αναλυτικα για ασχετους; Παρελαβα προχθες απο to2c και σκεφτομαι να δοκιμασω την Ιταλικη...Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες να σας εξηγήσω μερικά πράγματα. Τη ρομ του Ιταλού την έχω δύο περίπου μέρες και όντως είναι πολύ καλή. Βέβαια δεν είναι τελείως καθαρή όπως λέγεται, κινεζιές δεν έχει όμως έχει άλλο bloat δικό του. οκ μπορείτε να τα παγώσετε με κάποιο πρόγραμμα. Η ρομ είναι ήδη ρουταρισμένη και με gapps, ΠΟΛΥ σημαντικό στοιχείο να περάσετε τη ρομ μέσω TWRP αυτό που δίνει λινκ στο site διότι το κινητό θα παίρνει ΟΤΑ updates σε κάθε νέα αναβάθμιση δική του, ενώ με CWM δεν θα το κάνει.

 

Έχει έξτρα εφαρμογές μέσα εννοείται απλά δεν ενοχλούν και σε πολλούς χρειάζονται θεωρώ οπότε δε το θεωρώ άχρηστο υλικό ειδικά αφού δε πετάνε ειδοποιήσεις διαφημίσεις κλπ, πχ whatsapp και messenger όλοι έχουμε και επειδή υπάρχουν προεγκατεστημένα δουλεύει και το led ειδοποίησης. Όπως είπα έχει αντικατασταθεί ο dialer και η εφαρμογή contacts με άλλη καθώς και ο launcher, επίσης υπάρχουν το swiftkey, ebay, internet chrome, maxx audio, share it syncit, system update, titanium, pages manager.

Αυτό με το twrp η αλήθεια είναι στη βιασύνη μου δε το πρόσεξα γιατί ήμουν σίγουρος ότι δε θα τη κρατήσω τη ρομ οπότε λέω ας τη περάσω δυο λεπτά και πάω κατευθείαν στην official που να ξέρα... :lol::lol:

 

μου ήρθε σήμερα το tempered glass της nillkin που είχα παραγγείλει. πόσο βαρύ μπορεί να είναι; το κινητό το αισθάνομαι πλέον βαρίδι κανονικό, ενώ πριν μου άρεσε που ήταν τόσο ελαφρύ σε σχέση με το μέγεθος του.

 

Τόσο πολύ βαρύ είναι πια; Κι ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω μιας και όλοι έλεγαν ότι το δώρο του vickmall θα ήταν μάπα αλλά τελικά μια χαρά ούτε νιώθεις την υπαρξη του ομολογώ και εγώ είμαι και περίεργος δεν έχω βάλει ποτέ ούτε screen protector σε συσκευή μου. Από αφή και αίσθηση τουλάχιστον μια χαρά;

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να σας εξηγήσω μερικά πράγματα. Τη ρομ του Ιταλού την έχω δύο περίπου μέρες και όντως είναι πολύ καλή. Βέβαια δεν είναι τελείως καθαρή όπως λέγεται, κινεζιές δεν έχει όμως έχει άλλο bloat δικό του. οκ μπορείτε να τα παγώσετε με κάποιο πρόγραμμα. Η ρομ είναι ήδη ρουταρισμένη και με gapps, ΠΟΛΥ σημαντικό στοιχείο να περάσετε τη ρομ μέσω TWRP αυτό που δίνει λινκ στο site διότι το κινητό θα παίρνει ΟΤΑ updates σε κάθε νέα αναβάθμιση δική του, ενώ με CWM δεν θα το κάνει.

Δώσε οδηγίες στο λαό πώς το κάνει μέσω TWRP!!! :clap::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

Τα bloat εφοσον ειναι ροοταρισμενη του ιταλου δε μπορουμε να τα βγαλουμε τελειως?γιατι να τα κανουμε freeze απλα?
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο EU Warehouse έχει δυο σχόλια από κάτω για το τι να περιέχει το κινητό? root,1520 Κλπ κλπ?

Δεν εννοείται ότι θα είναι έτοιμο το κινητό για χρήση στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες να σας εξηγήσω μερικά πράγματα. Τη ρομ του Ιταλού την έχω δύο περίπου μέρες και όντως είναι πολύ καλή. Βέβαια δεν είναι τελείως καθαρή όπως λέγεται, κινεζιές δεν έχει όμως έχει άλλο bloat δικό του. οκ μπορείτε να τα παγώσετε με κάποιο πρόγραμμα. Η ρομ είναι ήδη ρουταρισμένη και με gapps, ΠΟΛΥ σημαντικό στοιχείο να περάσετε τη ρομ μέσω TWRP αυτό που δίνει λινκ στο site διότι το κινητό θα παίρνει ΟΤΑ updates σε κάθε νέα αναβάθμιση δική του, ενώ με CWM δεν θα το κάνει.

 

Κατ' αρχάς σε ευχαριστούμε για αυτή τη διευκρίνηση που μας έκανες, αλλά καλό θα είναι αν ξέρεις και έχεις χρόνο να μας γράψεις βήμα-βήμα πως περνάμε την room μέσω TWRP. Επίσης το άλλο που αναφέρεις ότι (το κινητό θα παίρνει ΟΤΑ updates σε κάθε νέα αναβάθμιση δική του) εννοείς τις εργοστασιακές του αναβαθμίσεις ή όχι; Και πάλι σε ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

cwm recovery και TWRP μπαίνουν μετά απο ρουτ;;;;

Όχι...

Μόλις έβαλα του Ιταλού!!!! Μέχρι στιγμής τα σπάει!!!

Θα γράψω πιο μετά οδηγό...

Link to comment
Share on other sites

Για το τυπικο της υποθεσης αυτη την ρομ φοραει το δικο μου απο το to2c με 1-2 κινεζιες χωρις καθολου διαφημισεις στο chrome αλλα με αυξημενη θερμοκρασια κ εγω στο πανω μερος του κντ κ σχετικα μεγαλη καταναλωση μπαταριας..

Μια ερωτηση..με διπλο χτυπημα ξεκλειδωνω την οθονη, πως ομως την κλειδωνω χωρις να πατησω το power?

Link to comment
Share on other sites

Για το τυπικο της υποθεσης αυτη την ρομ φοραει το δικο μου απο το to2c με 1-2 κινεζιες χωρις καθολου διαφημισεις στο chrome αλλα με αυξημενη θερμοκρασια κ εγω στο πανω μερος του κντ κ σχετικα μεγαλη καταναλωση μπαταριας..

Μια ερωτηση..με διπλο χτυπημα ξεκλειδωνω την οθονη, πως ομως την κλειδωνω χωρις να πατησω το power?

Αυτή είναι ουσιαστικά η 1511 που έχουν default τα κινεζομάγαζα απλά σε κάποια της έχουν δώσει το 2511 για να τη ξεχωρίζουν φαντάζομαι. Και όντως ζεσταίνει πάνω ψηλά στην οθόνη. Η συσκευή από μόνη της μόνο ξεκλειδώνει με διπλό tap στην οθόνη για κλείδωμα πρέπει ανάλογα με το launcher που θα χρησιμοποιήσεις να βάλεις και μια συμβατή εφαρμογή. Πχ με nova συνεργάζεται το app screen of and lock που το τικάρεις να ενεργοποιείται με διπλό πάτημα στο nova (prime εκδοση) και έτσι κλειδώνει όπου και να διπλοπατήσεις σα να ήταν εργοστασιακό δηλαδή.

Αυτή υποθετικά δεν την περνάμε για μικρότερη κατανάλωση;

 

Συνήθως όσο νεώτερη έκδοση η λογική λέει ότι θα έχει και βελτιώσεις στη κατανάλωση οπότε όπως είχαν γράψει παιδιά εδώ με την official 1520 η μπαταρία τα πήγαινε καλύτερα από τη 1511 και μπορώ πλέον με σιγουριά να το πω κι εγώ για 1522 (ιταλική) σε σχέση με 1511 αντέχει παραπάνω η μπαταρία

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ βαρύ είναι πια; Κι ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω μιας και όλοι έλεγαν ότι το δώρο του vickmall θα ήταν μάπα αλλά τελικά μια χαρά ούτε νιώθεις την υπαρξη του ομολογώ και εγώ είμαι και περίεργος δεν έχω βάλει ποτέ ούτε screen protector σε συσκευή μου. Από αφή και αίσθηση τουλάχιστον μια χαρά;

 

Από αίσθηση και αφή είναι μια χαρά. Δεν έχει άνοιγμα/τρύπα για την μπροστινή κάμερα, βέβαια δεν την έχω δοκιμάσει καλά (είμαι στο γραφείο) για να δω αν την επηρεάζει. είναι όντως βαρύ τουλάχιστον το διπλό βάρος από αυτό του vickmall εγώ το υπολογίζω γύρω στα 20-25 γραμμάρια όταν πάω σπίτι θα ζυγίσω το κινητό σε ζυγαριά ακριβείας και θα σου πω.

Ας μας πει και κάποιος άλλος που έχει το συγκεκριμένο tempered glass επηρεάζει την μπροστινή κάμερα στην απόδοσή της; αν ναι να ξέρω να το πετάξω και να βάλω το free απο το vickmall.:lol::lol::lol:

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Ειχα προσεξει εξ'αρχης το twrp και την μεταφρασμενη σημειωση του Ιταλου για τα ota updates, περιμενω να αναφερετε αν παιζει στην πραξη στο επομενο update. Ή οποιος εχει χρονο ας βαλει την ιταλικη 520 και μετα να δοκιμασει το ota update.

(Θεωρω οτι θα χρειαζεται unroot και ξανα root μετα την αναβαθμιση, μικρο το κακο, γλυτωνουμε μπολικο χρονο στα επομενα updates).

 

Μια ερωτηση..με διπλο χτυπημα ξεκλειδωνω την οθονη, πως ομως την κλειδωνω χωρις να πατησω το power?

Στο playstore υπαρχουν 100 εφαρμογες για lock screen οπου με ενα πατημα εικονιδιου στην οθονη, κλεινει και κλειδωνει το κινητο, πχ

https://play.google.com/store/apps/details?id=diewland.screen.off

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflock

Link to comment
Share on other sites

Για το τυπικο της υποθεσης αυτη την ρομ φοραει το δικο μου απο το to2c με 1-2 κινεζιες χωρις καθολου διαφημισεις στο chrome αλλα με αυξημενη θερμοκρασια κ εγω στο πανω μερος του κντ κ σχετικα μεγαλη καταναλωση μπαταριας..

Μια ερωτηση..με διπλο χτυπημα ξεκλειδωνω την οθονη, πως ομως την κλειδωνω χωρις να πατησω το power?

 

Screen Off

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflockdonate

 

για μενα απο τις πιο καλες

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σε ευχαριστούμε για αυτή τη διευκρίνηση που μας έκανες, αλλά καλό θα είναι αν ξέρεις και έχεις χρόνο να μας γράψεις βήμα-βήμα πως περνάμε την room μέσω TWRP. Επίσης το άλλο που αναφέρεις ότι (το κινητό θα παίρνει ΟΤΑ updates σε κάθε νέα αναβάθμιση δική του) εννοείς τις εργοστασιακές του αναβαθμίσεις ή όχι; Και πάλι σε ευχαριστούμε.

 

από εσένα κρεμομαστε

 

Παίδες είμαι στο γραφείο και δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή, άλλα έτσι στα γρήγορα θα σας πω τι έκανα εγώ.

Επειδή είχα ήδη περασμένο το CMW από πριν στην 1511, και αφού έβαλα τα δύο ZIP του TWRP και της ROM στην εξωτερική κάρτα SD, πέρασα πρώτα μέσω CMW το TWRP και έκανα reboot.

Στη συνέχεια σβήνω το κινητό και με πατημένα τα πλήκτρα volume +,- και power μπαίνω στο TWRP.

Εκεί κάνω factory reset και στη συνέχεια κάνω install zip και διαλέγω το zip της ρομ και την κάνω εγκατάσταση.

Έπειτα reboot, κάνει λίγα λεπτά και κανονικά ανοίγει το κινητό με τη νέα ρομ. Να σημειώσω όσοι ρωτάτε δεν μπορείτε να έχετε ταυτόχρονα CMW και TWRP recovery, με το που περνάτε το zip του TWRP τότε αυτό είναι πλέον το recovery που έχει η συσκευή.

Αυτά προς το παρόν, για κάποιους που ίσως όλα αυτά τα ακούνε για πρώτη φορά μόλις βρω λίγο χρόνο θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Περασα τη ρομ του Ιταλού. Τα γραφικα του dialer ηταν καλύτερα θεωρω στην 1511. Το καλο ειναι οτι εχουν εξαφανιστεί κινεζοεφαρμογές. Επισης δεν μπορώ να απενεργοποιήσω τον ήχο κλείστρου στην κάμερα. Καμιά ιδέα;

Sony Xperia Neo V

Amoi N828

Jiayu G4S

Lenono K3 Note

Link to comment
Share on other sites

Ειχα προσεξει εξ'αρχης το twrp και την μεταφρασμενη σημειωση του Ιταλου για τα ota updates, περιμενω να αναφερετε αν παιζει στην πραξη στο επομενο update. Ή οποιος εχει χρονο ας βαλει την ιταλικη 520 και μετα να δοκιμασει το ota update.

(Θεωρω οτι θα χρειαζεται unroot και ξανα root μετα την αναβαθμιση, μικρο το κακο, γλυτωνουμε μπολικο χρονο στα επομενα updates).

 

 

έχει μέσα δύο εφαρμογές για OTA update. Η μία είναι του Ιταλού και η άλλη η Official, για update στη δική του ρομ μα τη δική του εφαρμογή προφανώς και δεν χρειάζεται unroot αφού η ρομ είναι ήδη ρουταρισμένη και προφανώς η δική του εφαρμογή είναι έτσι ''γραμμένη''. Βέβαια θα το δούμε στην πράξη άλλα αυτή είναι η γνώμη μου!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περασα τη ρομ του Ιταλού. Τα γραφικα του dialer ηταν καλύτερα θεωρω στην 1511. Το καλο ειναι οτι εχουν εξαφανιστεί κινεζοεφαρμογές. Επισης δεν μπορώ να απενεργοποιήσω τον ήχο κλείστρου στην κάμερα. Καμιά ιδέα;

Βέβαια ο Ιταλός μας την έκανε σε αυτό το θέμα άλλα μην αγχώνεσαι, μπες στο system/media/audio/ui και μετανόμασε τα αρχεία camera_click.ogg, camera_focus.ogg σε bak δλδ camera_click.ogg.bak κλπ. και είσαι οκ, ίσως χρειαστεί reboot σε μένα δεν χρειάστηκε.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παμε....την διαδικασια την εκανα σε windows 7 32 bit...

το κινητο ηρθε με την (σαβουρο)ρομ του vickmall την 1511...αλλα δεν νομιζω στην διασικασια να παιζει ρολο τι ρομ φοραει το κινητο...

τον οδηγο που θα περιγραψω παρακατω ειναι τι εκανα εγω!σιγουρα θα υπαρχει ευκολοτερος τροπος,αλλα λογο περιορισμενου χρονου το εκανα οπως ηξερα...

 

1)κατεβαζουμε τα ακολουθα αρχεια....

α) drivers και flashtool και cwm recoveryhttps://mega.nz/#!ht0EBJAB!HkqEUO0uvdmvZZuseFRfKvMB0Yv6CN3wlHxjv7V3MAk

β)rom https://docs.google.com/uc...xport=download

γ) twrp recovery https://www.dropbox.com/s/9so9p688m0nmn7v/TWRP_2.8.6.0_K3_cuoco92.zip?dl=0

 

να σημειωσω εδω οτι οπως ειδατε εχω μεσα και cwm και twrp recoverys...περναμε πρωτα το cwm μεσω flashtool και επειτα φλασαρουμε το twrp μεσω cwm...θα εξηγησω την διαδικασια παρακατω..

 

2)αφου αποσυμπιεσουμε τα "α" αρχειο που κατεβασαμε θα προκυψουνε 3 αλλα αρχειακια(CWM,FLASHTOOL,DRIVERS)

3)ανοιγουμε τον φακελο drivers και κανουμε διπλο κλικ για να εγκατασταθουν(περιμενουμε).καποια στιγμη ισως βγαλει "εγκατασταση ετσι και αλλιως",παταμε συνεχεια...

4)κλεινουμε το κινητο,μολις κλεισει παταμε volume down + power μεχρι το κινητο να γραψει κατω meta mode.συνδεουμε το κινητο και περιμενουμε να εγκατασταθουνε οι drivers...(αν ανοιξετε την πορεια της εγκαταστασης των drivers ο ενας θα βγαλει x,ο CNC...καπως ετσι τελος παντων....δεν πτοουμαστε και συνεχιζουμε..)

5)μολις εγκατασταθουνε οι drivers παταμε το power συνεχωμενα μεχρι να κλεισει το κινητο...παταμε ξανα το power μεχρι να ανοιξει το κινητο...

6)συνδεουμε το κινητο στον υπολογιστη και περναμε χυμα στην μνημη του κινητου την ρομ που κατεβασαμε και το twrp recovery...

7)αφου περαστουνε τα αρχεια κλεινουμε το κινητο...το αποσυνδεουμε απο τον υπολογιστη...

8)ανοιγουμε τον φακελο flashtool(απο το αρχειο "α"που κατεβασαμε πριν...130mb περιπου) και βρισκουμε το flashtool.exe...διπλο κλικ επανω του..

9)μολις ανοιξει παμε αριστερα που λεει ενα κουμπι scatter file,το παταμε ανοιγει ενα παραθυρο για να ψαξουμε το αρχειακι...παμε στον φακελο CWM και εκει μεσα εχει ενα αρχειο scatter.txt,το φορτωνουμε..(οταν το φορτωσει βλεπουμε απο κατω να εχει τικαρισμενο μονο το recovery...).

10)με κινητο κλειστο και αποσυνδεδεμενο παταμε στο flashtool "download" και κατευθειαν συνδεουμε το κινητο στον υπολογιστη...(εγω το πετυχα με την τριτη,με μπαταρια πανω στο κινητο..η διαδικασια κρατησε δευτερολεπτα...)

11)μολις τελειωσε η διαδικασια και βγαλει ενα κυκλο με ενα πρασινο τσεκ στο κεντρο αποσυνδεουμε το κινητο...(παταμε volume up down + power για να δοκιμασουμε αν περαστηκε το recovery.το recovery θα ειναι στα κινεζικα,αλλα εχει επιλογη για να το γυρισετε στα αγγλικα...)

12)αν δουμε οτι οντως περαστηκε το recovery κανουμε factory reset,wipe dalvic cache.wipe data μεσα απο το recovery.

13)μολις τα κανουμε ολα αυτα γυρναμε στην αρχικη οθονη του recovery και παταμε install(θα βγαλει καποιες επιλογες,εμεις παταμε την πρωτη..install from sd card).βρισκουμε το αρχειο TWRP και το φλασαρουμε..(το ειχαμε βαλει στην αρχη χυμα στην μνημη του κινητου μαζι με την ρομ...).μολις τελειωσει παμε ξανα στην αρχικη οθονη του recovery,επιλεγουμε reboot option και επειτα reboot to system....(θα αργησει να ανοιξει..η υπομονη ειναι αρετη!!περιμενουμε)

14)μολις ανοιξει το ξανακλεινουμε....παταμε volume up down + power και μπαινουμε σε twrp recovery

15)μολις μπουμε στην recovery κανουμε ξανα ολα τα wipe(data,dalvic)και factory reset...μολις τελειωσει παμε στην αρχικη οθονη και παταμε install επειτα install from sd card και βρισκουμε την ρομ και την φλασαρουμε...μολις τελειωσει θα βγαλει να ξανακανουμε wipe αυτοματα σε ενα κουμπακι,το κανουμε.μολις τελειωσει

παταμε το κουμπακι reboot...αυτο ηταν!!τωρα περιμενουμε να ανοιξει!!θα αργησει!!

 

αυτην την διαδικασια εκανα εγω ....ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ!!!!

μπορειτε το βημα του περασματος του twrp recovery να το παραλειψετε.εγω το εκανα διοτι αναφερθηκε οτι με twrp θα περνουμε κανονικα ota update...

ελπιζω να εγινα κατανοητος με τα γραφομενα μου...(τοσο γραψιμο δεν εκανα ουτε 16 χρονια στα σχολεια....)

Edited by sakis0547
Link to comment
Share on other sites

Από αίσθηση και αφή είναι μια χαρά. Δεν έχει άνοιγμα/τρύπα για την μπροστινή κάμερα, βέβαια δεν την έχω δοκιμάσει καλά (είμαι στο γραφείο) για να δω αν την επηρεάζει. είναι όντως βαρύ τουλάχιστον το διπλό βάρος από αυτό του vickmall εγώ το υπολογίζω γύρω στα 20-25 γραμμάρια όταν πάω σπίτι θα ζυγίσω το κινητό σε ζυγαριά ακριβείας και θα σου πω.

Ας μας πει και κάποιος άλλος που έχει το συγκεκριμένο tempered glass επηρεάζει την μπροστινή κάμερα στην απόδοσή της; αν ναι να ξέρω να το πετάξω και να βάλω το free απο το vickmall.:lol::lol::lol:

 

11-12g είναι

 

δεν επηρεάζει πουθενά την κάμερα, και τα BodyGuardz πχ που είναι από τις ανώτερες λύσεις, στις glass επιλογές δεν κάνουν τρύπα για κάμερα. στης πλαστικές βάζουν

Link to comment
Share on other sites

Στο playstore υπαρχουν 100 εφαρμογες για lock screen οπου με ενα πατημα εικονιδιου στην οθονη, κλεινει και κλειδωνει το κινητο, πχ

https://play.google.com/store/apps/details?id=diewland.screen.off

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflock

 

Yποθέτω όμως ότι ο φίλος έψαχνε εφαρμογή που να μη χρειάζεται κουμπί να πατήσεις αλλά να το κάνει οπουδήποτε με διπλό πάτημα όπως στο LG G2) σε αυτή τη περίπτωση δε παίζουν πολλές, δοκίμασα αρκετές για να βρω τη κατάλληλη γι αυτό και την ανέφερα. Σε αυτή συνεργάζεται με το launcer οπότε οπου κι αν κάνεις διπλό tap κλειδώνει την οθόνη που για μένα ειναι πολύ βολικότερο.

 

Περασα τη ρομ του Ιταλού. Τα γραφικα του dialer ηταν καλύτερα θεωρω στην 1511. Το καλο ειναι οτι εχουν εξαφανιστεί κινεζοεφαρμογές. Επισης δεν μπορώ να απενεργοποιήσω τον ήχο κλείστρου στην κάμερα. Καμιά ιδέα;

 

Δυστυχώς και μένα δε μου άρεσε η εφαρμογή και έβαλα τον exdialer όπως παλιά. Απλά η εφαρμογή που έχει η lenovo αν εξαιρέσεις τα κινέζικα στο yellow pages όντως ήταν και κατ' εμέ η ομορφότερη και πολύ πρακτική. Στην 1520 του Ιταλού προφανώς υπάρχει η stock γιατί το γράφει ότι την άλλαξε στη 1522 προφανώς για να φύγουν τα κινέζικα στο τελευταίο tab

 

έχει μέσα δύο εφαρμογές για OTA update. Η μία είναι του Ιταλού και η άλλη η Official, για update στη δική του ρομ μα τη δική του εφαρμογή προφανώς και δεν χρειάζεται unroot αφού η ρομ είναι ήδη ρουταρισμένη και προφανώς η δική του εφαρμογή είναι έτσι ''γραμμένη''. Βέβαια θα το δούμε στην πράξη άλλα αυτή είναι η γνώμη μου!!

 

Σε μένα που το πέρασα μέσω CWM πάντως δείχνουν να λειτουργούν οι εφαρμογές θα φανεί όταν βγει update. Τη πρώτη φορά μου έβγαλε και ενα μηνυμα το superuser ότι κάτι έκανε για να μην εντοπίζεται και να μπορει να πραγματοποιηθεί κανονικά update και πάτησα οκ, θα φανεί...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαι στο γραφείο και δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή, άλλα έτσι στα γρήγορα θα σας πω τι έκανα εγώ.

Επειδή είχα ήδη περασμένο το CMW από πριν στην 1511, και αφού έβαλα τα δύο ZIP του TWRP και της ROM στην εξωτερική κάρτα SD, πέρασα πρώτα μέσω CMW το TWRP και έκανα reboot.

Στη συνέχεια σβήνω το κινητό και με πατημένα τα πλήκτρα volume +,- και power μπαίνω στο TWRP.

Εκεί κάνω factory reset και στη συνέχεια κάνω install zip και διαλέγω το zip της ρομ και την κάνω εγκατάσταση.

Έπειτα reboot, κάνει λίγα λεπτά και κανονικά ανοίγει το κινητό με τη νέα ρομ. Να σημειώσω όσοι ρωτάτε δεν μπορείτε να έχετε ταυτόχρονα CMW και TWRP recovery, με το που περνάτε το zip του TWRP τότε αυτό είναι πλέον το recovery που έχει η συσκευή.

Αυτά προς το παρόν, για κάποιους που ίσως όλα αυτά τα ακούνε για πρώτη φορά μόλις βρω λίγο χρόνο θα δώσω περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Και γω σαν εσένα είμαι με την CWM περασμένη στην 1511 και Root

2-3 ερωτήσεις ...άντε 5:

 

1. Αφού περάσω το TWRP στην SD, κάνω κάτι άλλο?

την επιλέγω?

την τρέχω?

τι κάνω?

πως μετά από το επόμενο reboot (κρατώντας τα 3 πλήκτρα) μπαίνει σε TWRP? έτσι απλά? (και θέλει απ΄ότι γράφεις τα ίδια κουμπιά +- & power και η TWRP??)

 

2.Μετά δεν θέλει τα 3 wipe που θέλει στην CWM ??? Μόνο Fatory reset μέσα από την TWRP?

 

3. Backup πήρες μέσω TWRP ή δεν πήρες?

(Προσπάθησα να πάρω με CWM, μου λέει βέβαια backup complete, αλλά κάποιες σειρές πιο πάνω γράφει:

No android_secure found. Skipping backup of aplications on external storage --- το έκανε ή δεν το έκανε το backup? Στην εξ.SD στον φάκελο του CWM υπάρχει αρχείο σαν backup)

 

4. Τα update του Ιταλού θα εμφανίζονται στο κινητό και εμείς απλά θα τα κατεβάζουμε και θα τα τρέχουμε?

 

5. Γενικά είναι καλύτερο το TWRP από το CWM?

Edited by PopCorn1
Link to comment
Share on other sites

Yποθέτω όμως ότι ο φίλος έψαχνε εφαρμογή που να μη χρειάζεται κουμπί να πατήσεις αλλά να το κάνει οπουδήποτε με διπλό πάτημα όπως στο LG G2) σε αυτή τη περίπτωση δε παίζουν πολλές, δοκίμασα αρκετές για να βρω τη κατάλληλη γι αυτό και την ανέφερα. Σε αυτή συνεργάζεται με το launcer οπότε οπου κι αν κάνεις διπλό tap κλειδώνει την οθόνη που για μένα ειναι πολύ βολικότερο.

 

Ποια ειναι η εφαρμογη που λες?

Στο Α850+ που ειχα ειχε την επιλογη shake to lock και κλειδωνε χωρις κουμπι δεν ξεκλειδωνε ομως με καποιον τροπο εκτος απο το power. Σ΄αυτο συμβαινει το αντιθετο!

Παιδια αν ειναι ευκολο, επειδη δεν το εχω κανει ποτε...πως περναμε CWM και TWRP ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...