Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μπαταρια αδειαζει πολυ γρηγορα σε ολους εδω? Καποιος τροπος να κραταει παραπανω? Εκτος απο το να ειναι κλειστο?

 

Ναι όντως αδειάζει αρκετά γρήγορα. Εξαρτάται και την χρήση βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, το k50-t5 ειναι κωδικη ονομασια και ειναι αυτο που δουλευει στα δικα μας δικτυα κινητης τηλεφωνιας.
το εχω παραγγειλει απο to2c σαν k3 note.ελπιζω να δουλευει στα δικα μας δικτυα...

 

Ναι όντως αδειάζει αρκετά γρήγορα. Εξαρτάται και την χρήση βέβαια.
ολες οι μπαταριες σε ολα τα κινητα αδειαζουν γρηγορα αν εχουμε ανοιχτο wifi και τα σκαλιζουμε σε facebook κ.λ.π. με ανοιχτη οθονη,δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει την ημερα.

εχω και το samsung note 3 με πολυ καλη και μεγαλη μπαταρια,και σε αυτο το θεμα ειναι μια απο τα ιδια,αλλα φορτιζει πολυ γρηγορα.

ενω αν μιλαω τρεις ωρες στο κινητο με σβηστη οθονη,τρωει ελαχιστη μπαταρια!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θέμα,εχω κανει το update ota και ειμαι στην 1522.συμφωνα με τον οδηγό φτάνω στο σημείο της εγκατάστασης του cwm ,το flash tool βγαζει επιτυχια,αλλα οταν πατάω και τα τρία πλήκτρα με βγαζει στο lenovo recovery,επιλέγω αγγλικα και με βάζει στο main menu με τις επιλογές reboot,install update package,wipe user data και power off.

Πουθενα install zip,choose zip from /sdcard ώστε να επιλέξω gapps ή su.καμια ιδέα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θέμα,εχω κανει το update ota και ειμαι στην 1522.συμφωνα με τον οδηγό φτάνω στο σημείο της εγκατάστασης του cwm ,το flash tool βγαζει επιτυχια,αλλα οταν πατάω και τα τρία πλήκτρα με βγαζει στο lenovo recovery,επιλέγω αγγλικα και με βάζει στο main menu με τις επιλογές reboot,install update package,wipe user data και power off.

Πουθενα install zip,choose zip from /sdcard ώστε να επιλέξω gapps ή su.καμια ιδέα;

 

Δεν έχεις βάλει το cwm recovery. Ξανά πέρνα το. Βεβαιώσου ότι έχεις περάσει το cwm αρχείο και όχι το stock.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εδω στο forum.Εχω μια ερωτηση-ιδεα και θελω να μου πειτε αν ειναι σωστή.Αν κανω ρουτ το κινητό και του ξαναπερασω την 1511 θα εχω κινεζιες,αλλα επειδή θα ειναι ρουτ θα εχω δικαιώματα και ετσι με ενα app freezer ή ενα app manager θα μπορουσα να βγαλω τις κινεζιες.(Ειμαι ασχετος απο ρουτ γι αυτο σορρυ αν ειναι λαθος αυτο)
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα τα αρχείο για cwm που ηταν μεσα στο αρχείο LenovoK3Note που εχει το flash tool και γι αυτο δεν περνούσε.ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ένα ευχαριστώ και από εμένα για όλα τα παιδιά που βοηθάνε εδώ μέσα. Είχα την 2511 από to2c και πέρασα την 1516 από το needrom ακολουθώντας τις οδηγίες από κάτω. Μετά έκανε αναβάθμιση και πέρασα ota την 1522. Έπειτα ακολούθησα τον οδηγό του 1ου ποστ για να περάσω το playstore και το ρουτίνα. Νομίζω ότι ο βαθμός δυσκολίας δεν είναι πολύ μεγάλος. Απλώς θέλει να τα βάλεις όλα σε μια σειρά. Ερωτήσεις. Αυτό με την κάμερα που πατάμε 2 φορές το volume up και τραβάει φώτο πως το ενεργοποιουμε? Έχω βάλει το app quarantine για να φριζαρω εφαρμογές. Προτείνεται κάτι άλλο και γιατί? Τελευταία μου αρέσει ο launcher της Lenovo, είναι πολύ βαρύ? Να το φριζαρω και να βάλω κάτι άλλο ή να το αφήσω? Πάντως η κάμερα του και η μπαταρία του λες και πήρα άλλο κινητό, μεγάλη βελτίωση.
Link to comment
Share on other sites

παίδες δοκίμασα 2-3 ρομ και κατέληξα ότι η πιο σταθερή είναι η 1511 του vickmall αφού μετά από ροοτ βγάλουμε τις κινεζιές. Ακόμα και η 1522 official δεν ήτανε σταθερή και για να δουλέψει ο nova σωστά πάλι έπρεπε να γίνει system app, ενώ στη 1522 vickmall δεν δουλεύουν τα character settings.

 

Ας πούμε ΟΚ η 1511 αν Rootαριστεί, εκτός από το φλας που δεν συγχρονίζει με το κλείστρο!!

 

:!: SOS υπάρχει ROM σταθερή που μπαίνει μέσω CWΜ???;;; :!:

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να έχουν καθαρή ρομ, μπορούνε να βρουν επίσημη στο http://www.vibeui.com/vibeui/list

 

Για GMS (GApps), μήπως μπαίνουν εύκολα μέσω του Appstore της εταιρίας;

http://www.lenovomm.com/search/default_list_1.html?q=google&f=0

 

ΥΓ: Δεν έχω την συσκευή, προσπαθώ να βοηθήσω.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να έχουν καθαρή ρομ, μπορούνε να βρουν επίσημη στο http://www.vibeui.com/vibeui/list

 

Για GMS (GApps), μήπως μπαίνουν εύκολα μέσω του Appstore της εταιρίας;

http://www.lenovomm.com/search/default_list_1.html?q=google&f=0

 

ΥΓ: Δεν έχω την συσκευή, προσπαθώ να βοηθήσω.

 

Είσαι πολύ σωστός. Μπαίνουν και έτσι τα gapps

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να έχουν καθαρή ρομ, μπορούνε να βρουν επίσημη στο http://www.vibeui.com/vibeui/list

 

Για GMS (GApps), μήπως μπαίνουν εύκολα μέσω του Appstore της εταιρίας;

http://www.lenovomm.com/search/default_list_1.html?q=google&f=0

 

ΥΓ: Δεν έχω την συσκευή, προσπαθώ να βοηθήσω.

 

μέσω Chrome δεν τα μεταφράζει όλα τα Κινέζικα!

Το κατεβάζεις στον υπολογιστή και το περνάς χειροκίνητα το Play store?

Πατώντας το πράσινο κουμπί ανοίγει παράθυρο με 2 κουμπιά, ένα πορτοκαλί και ένα πράσινο!

...για βοηθήστε λίγο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το περιμένω μέσα στην εβδομάδα....

 

Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς αυτήν την rom: http://www.androidiani.com/forum/lenovo-modding/467838-lenovo-k3-note-firmware-cuoco92.html#post6869452

 

Βασίζεται στην τελευταία επίσημη 1522 και ο δημιουργός λέει ότι είναι multilang. :confused:

Αν και δε το πίστευα να είμαι ειλικρινής είπα σήμερα να παίξω λίγο με τις ρομ. Οπότε πέρασα την ρομ του vickmall 1520 την οποία και έβγαλα άμεσα μιας και έχουν αφαιρέσει όπως ανεφερε και ο φίλος το μενού character setting οπότε ειδικά το κλείδωμα με διπλό κλικ είναι για μένα βασικό. Πριν επιστρέψω στη κανονική ρομ είδα αυτή εδώ που έβαλες και από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι μάλλον έχει μετάφραση και στα Ιταλικά μόνο αλλά λέω δε χάνω και τίποτα ας την περάσω μια μέσω cwm και επιστρέφω μέτα. Και εγένετο θαύμα! Όντως η συγκεκριμένη είναι πραγματικα multi language. Είναι η 1522 ρουταρισμενη με google apps ξηλώμενο οτιδήποτε κινέζικο και περασμενες αρκετές εφαρμογές (whatsapp, messenger, άλλη εφαρμογή κλήσεων και επαφών και διαφοροποιημενο lenovo launcher). Την πέρασα πριν κάνα τρίωρο και όλα δείχνουν να δουλεύουν ρολόι δεν έχει φάει κάποιο σκάλωμα. Έχει επιπλέον κουμπί επιτέλους στις συντομεύσεις για τη δόνηση on/off που έψαχνα γιατί δε βολεύει να μπαίνεις στο μενού, μια εφαρμογή sound effect το λέει στις συντομεύσεις Maxx audio στις ρυθμίσεις. Νομίζω ότι η κάμερα βελτιώθηκε λίγο από τις δοκιμές ως τώρα.

Θα επανέλθω αύριο με περισσότερες λεπτομερείες. Το gps που το δοκίμασα κλείδωσε σε δευτερα. Ενώ με τον lenovo launcher βγάζει και στην οθόνη κλειδώματος όπως είδα τις ειδοποιήσεις, mail, SMS κλπ. Επίσης το χρησιμοποιώ σερί από την στιγμή που πέρασα τη ρομ με δοκιμές σεταρισματα και διαρκές download κοντά 2+ ώρες και δε δείχνει να καίει στο πάνω μέρος όπως συνέβαινε θα το κρίνω αυτό και τις επόμενες μέρες.

 

 

 

[ATTACH]61563[/ATTACH]

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

τέλεια!ο ιταλός μας έφτιαξε!επειδή το περιμένω από μέρα σε μέρα,τι εννοείς οτι η καμερα ειναι πιο καλη με αυτη τη ρομ?δηλαδη γενικα ειναι μέτρια?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.

Αρχισα να ξαχνω και εγω για ενα κινητο αφου το zopo zp820 μετα απο 2 χρονια αρχισε να τα φτύνει.

Ο αδελφος πηρε ενα lenovo a806 (αν θυμαμαι καλα?) και το μονο που με ενοχλησε ειναι οι κινεζικες εφαρμογες που τρεχουν συνεχεια.Το εκανα root αλλα και παλι δεν σβηνουν οι κ@λοεφαρμογες .

Τα ιδια προβλημματα θα εχω και εγω με το K3 Note,δηλαδη θα πρεπει να το ρουταρω ,να αλλαξω rom οι μπορω να το παραλαβω καθαρο απο το μαγαζι που θα παραγγειλω.Σκεφτομαι για το gearbest αφου τρεχει και ενα κουπουνι.

Παντως αν χρειαζεται root - rom κλπ θα χρειαστω βοηθεια απο καποιον φιλο (Λαρισα)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.Τελικα εσεις ποια rom θα προτεινατε που να μην καιει το κινητο να εχει βελτιωμένη κάμερα (και ταχύτητα που τραβαει φωτο)Να εχει playstore,να εχει το double volume up και φωτο,και το double knock.Να ειναι multilang.Και γενικα να ειναι σταθερή. Edited by pcGamer2015
Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να έχουν καθαρή ρομ, μπορούνε να βρουν επίσημη στο http://www.vibeui.com/vibeui/list

 

Για GMS (GApps), μήπως μπαίνουν εύκολα μέσω του Appstore της εταιρίας;

http://www.lenovomm.com/search/default_list_1.html?q=google&f=0

 

ΥΓ: Δεν έχω την συσκευή, προσπαθώ να βοηθήσω.

 

προσοχή αυτές είναι DEV εκδόσεις και όχι ST θα σας λείπουν πράγματα και κανεις δεν εγγυάται την σταθερότητα τους

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.Τελικα εσεις ποια rom θα προτεινατε που να μην καιει το κινητο να εχει βελτιωμένη κάμερα (και ταχύτητα που τραβαει φωτο)Να εχει playstore,να εχει το double volume up και φωτο,και το double knock.Να ειναι multilang.Και γενικα να ειναι σταθερή.

 

Η rom των Ιταλών αυτή τη στιγμή φαίνεται να τα έχει όλα,

κανονική ελληνική μετάφραση χωρίς καμία μα καμία κινεζιά πουθενά

το κινητό δε καίει και πλέον σιγουρεύτηκα σήμερα που του έβαλα gps για μια διαδρομή και δε ζεστάθηκε σχεδόν καθόλου ενώ με τη 1511 έκαιγε στην οθόνη ψηλά

Η κάμερα έχει βελτιωθεί και το φλας είναι απόλυτα συγχρονισμένο πλέον,

Δουλεύουν κανονικά όλα τα character settings (φωτο κάμερα με vol button, double tap για ξεκλείδωμα και με εφαρμογή και nova κλειδώνει και με τον ίδιο τρόπο

Το led ειδοποιήσεων παίζει για όλες τις προεγκατεστημενες εφαρμογές της rom (πχ για whatspp και messenger) δυστυχώς όχι για viber γιατί δε το χει προεγκατεστημένο μέσα, δε ξέρω αν το κάνω εφαρμογή συστήματος

Κανένα διαφημιστικό στο browser χωρίς εγκατάσταση κανενός προγράμματος έξτρα

Η μπαταρία δείχνει ένα κλικ + αλλά αυτό θα το πω σε λίγες μέρες απλά με μια ώρα οθόνη ανοιχτή και gps από το 100 στο 80% ενώ με τη 1511 έπεφτε πολύ γρηγορότερα το πρώτο 20%

Έχει και μια επιλογή smart switch στην επιλογή του 3G/4G που πλέον ανάλογα με το ποια κάρτα επιλέγεις να δίνει ιντερνετ γυρνάει αυτόματα σε αυτη τη καρτα το 3G/4G έτσι μπορεις να το αλλάξεις πλέον απευθείας απο τη μπάρα συντομεύσεων άμεσα

 

To γνωστό πρόβλημα με τα widget σε τριτο launcer παραμένει οπότε θέλει να γίνει εφαρμογή συστήματος ο nova για να παίξει

 

Αυτά σαν feedback θα επανέλθω με περισσότερες ενημερώσεις και ελπίζω χωρίς άσχημα νέα μετά από 2-3 μέρες χρήσης ακόμα

Αυτό που δεν έχω καταφέρει να βρω είναι το lock screen που είχε όταν άνοιξε που έβγαλε τις ειδοποιήσεις στη μέση της οθόνης όπως κανονικά η lollipop, πλέον με το που άλλαξα lock screen χάθηκε και αυτή η οθόνη ήταν έξτρα πριν δεν υπάρχει στα lock screens

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ξέρει κανείς πως γυρνάω την Lenovo Pc suite Σε αγγλικα;

http://i60.tinypic.com/pc41t.png

 

Πραγματικά έψαξα το ίδιο πράγμα στο internet και δεν μπορεσα να βρω κάτι. Μάλλον προορίζεται μόνο για κινέζους!

Οποιος βρει κάτι ας βοηθήσει μιας και ειναι σημαντικό...

Link to comment
Share on other sites

Η rom των Ιταλών αυτή τη στιγμή φαίνεται να τα έχει όλα,

κανονική ελληνική μετάφραση χωρίς καμία μα καμία κινεζιά πουθενά

το κινητό δε καίει και πλέον σιγουρεύτηκα σήμερα που του έβαλα gps για μια διαδρομή και δε ζεστάθηκε σχεδόν καθόλου ενώ με τη 1511 έκαιγε στην οθόνη ψηλά

Η κάμερα έχει βελτιωθεί και το φλας είναι απόλυτα συγχρονισμένο πλέον,

Δουλεύουν κανονικά όλα τα character settings (φωτο κάμερα με vol button, double tap για ξεκλείδωμα και με εφαρμογή και nova κλειδώνει και με τον ίδιο τρόπο

Το led ειδοποιήσεων παίζει για όλες τις προεγκατεστημενες εφαρμογές της rom (πχ για whatspp και messenger) δυστυχώς όχι για viber........

μπορείς να μας πει πια διαδικασία έκανες για να την περάσεις??

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μας πει πια διαδικασία έκανες για να την περάσεις??

 

Ναι κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό.Για Γράψε σε παρακαλώ αν μπορείς εναν αναλυτικό οδηγό για άσχετους γιατί δεν ξέρω τίποτα απο Ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, όσον αφορα το Lenovo Suite βρήκα πως να αλλάξεις την γλώσσα στα αγγλικά αλλα για μία έκδοση του 2011. Οταν παω σπίτι θα το δοκιμάσω και σε αυτήν την έκδοση και θα σας πώ.

 

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μας πει πια διαδικασία έκανες για να την περάσεις??

 

Ναι κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό.Για Γράψε σε παρακαλώ αν μπορείς εναν αναλυτικό οδηγό για άσχετους γιατί δεν ξέρω τίποτα απο Ρουτ.

 

H συγκεκριμένη ρομ είναι μέσω του CWM δε θέλει flash tool και είναι έτοιμη ρουταρισμένη και με gapps. Οπότε ακολουθείτε απλά τις οδηγίες στο αρχικό post που έγραψε ο Darth_Revan μόνο για να περάσετε μέσω flashtool το cwm recovery.

Mετά απλά πετάτε στη κάρτα μνήμης τη ρομ που θα κατεβασετε όπως είναι συμπιεσμένη στο zip κλείνετε το κινητό και το ανοίγετε (πατώντας ταυτόχρονα και τα τρια κουμπιά volume up+down+power) και εκεί αφού κάνετε πρώτα ένα wipe data και ένα wipe cache πάτε στο install zip from sd card και ψάχνετε το συγκεκριμένο αρχείο το επιλέγετε και περιμένετε λίγα λεπτά να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση. Στη συνέχεια επιλέγετε reboot και περιμένετε να ανοίξει, μην αγχωθείτε κάνει ώρα πάνω από 5 λεπτο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...