Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, ψαχνω χροοοοονια την ταινια με καθε τροπο (google, ερωτησεις σε ''ειδικους'' φιλους κτλ) τπτ. Λοιπον, τα στοιχεια που θυμαμαι, καθως ηταν καποια χρονια πισω και ημουν μικροτερος:

1) Ηταν σιγουρα κινουμε σχεδια, μαλλον anime.

2) Ηταν ταινια και το επαιξε σιγουρα μια φορα το Mega αργα το βραδυ

3) Η ταινια ειχε υποθεση -μες στις ακρες- δυο ανδρες (βαμπιρ, θεοι; δν θυμαμαι) οπου πολεμουσαν μεσα στον χρονο, σε διαφορετικες φασεις της ιστοριας και ο κακος (καθε φορα ως αναλογος κακος της εποχης) κερδιζε, ωσπου στο απωτερο μελλον, ο ηρωας τον κερδισε στην κορυφη ενος ουρανοξυστη ή σε ενα κολοσσεο.

Αυτα θυμαμαι, δεν εβγαλα ποτε ακρη..

Ελπιζω να με βοηθησετε, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για μια αμερικάνικη ταινία της δεκαετίας του 80.

Το θέμα αφορά δύο (ή τρείς) αμερικανούς στρατιώτες στο Βιετναμ οι οποίοι πιάνονται αιχμάλωτοι. Η Αμερικάνική κυβέρνηση οργανώνει ένα σχέδιο διάσωσης τους αλλά τελικά δεν το πραγματοποιεί. Τότε παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους τα παιδιά των στρατιωτών που οργανώνουν το σχέδιο διάσωσης των γονιών τους και στη συνέχεια το εκτελούν με επιτυχία.

 

Εδώ και πολύ καιρό σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για μια αμερικάνικη ταινία της δεκαετίας του 80.

Το θέμα αφορά δύο (ή τρείς) αμερικανούς στρατιώτες στο Βιετναμ οι οποίοι πιάνονται αιχμάλωτοι. Η Αμερικάνική κυβέρνηση οργανώνει ένα σχέδιο διάσωσης τους αλλά τελικά δεν το πραγματοποιεί. Τότε παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους τα παιδιά των στρατιωτών που οργανώνουν το σχέδιο διάσωσης των γονιών τους και στη συνέχεια το εκτελούν με επιτυχία.

 

Εδώ και πολύ καιρό σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο

μηπως αυτο;

http://www.imdb.com/title/tt0095981/

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!!!

sos sos sos!!!

εχω πολυ λιγες πληροφοριες ελπιζω ομως να την ξερει καποιος και να με βοηθησει γιατι την ψαχνω χρονια.

Μιλαμε για μινι σειρα 3 επισοδειων που ειχε δειξει το mega!

θυμαμαι οτι η σειρα ειναι με μια συναξη μαγισσων που ηθελε να κανει ενα μεγαλο τελετουργικο.

η δυνατοτερη μαγισσα (προταγωνιστρια) δεν συμφωνουσε και προσπαθησε να ξεφυγει ομως απειληθηκε με τη κορη τις,μαγισσακι και αυτο οτι αν δεν παει οικειωθελως θα απαγαγουν τη μικρη στη θεση τις,εκεινη πηγαινει κρυφα απο την οικογενεια τις και κρατειτε σε ενα καστρο απο τον μεγα μαγιστρο,ξεκιναει λοιπον αναζητηση για να βρεθει,απο τον αντρα ο οποιος γιατρος που δεν ειχε ιδεα τι ηταν οι γυναικα και κορη του και οτι καταγονται απο παναρχαια οικογενεια μαγισσων, κορη εποκοινωνη μαγικα με μητερα και βοηθαει τον πατερα τις ναβρεθει.

σχετικα φρεσκια 2004 και μετα......με οτι επιφυλαξη

αυτα λιγο πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παιδία και Καλή Χρονία Ψάχνω μια ταινιούλα οποιός μπορεί ας βοηθήσει Ευχαριστω.!!!!

 

Η ταινία είναι πριν του 2010 , κωμωδία και διαδραματίζεται στο Λος Αντζελες τ

Το έργο ξεκινάει με ενα νεαρό ζευγάρι με τον αντρα (συγγραφεας) να λεει, και να φανταστεις "οι περισοτεροι διασημοι φοβουνται να μην πεθάνουν στον ύπνο τους".. δηλωνοντας την ματαιοδοξια της ζωης των πλουσιων διασημων του χολυγουντ, στην συνεχεια απ οτι θυμαμε στην εξελιξη του εργου η υποθεση μεταφερεται στο σπιτι ενος πλουσιου ηλικιωμενου ζευγαριου που εχει σχεση με τους πρωταγωνιστες τους υποδεχεται ο αφροαμερικανος σωματοφυλακας που ανεβωκατεβενει τις σκαλες τις βιλας και τους προσφερει κοκτειλ, εδω γινεται ενας καυγας που διαρκει εως το τελος του εργου, το ηλικιωμενο ζευγαρι μαλωνει μεταξυ του ο η συζυγος λεει οτι την ελεγχει πολυ ενω ο αντρας της πως αυτη τον απαταει και την ενδιαφερουν μονο τα ακριβα γουστα και το mercedes της, στο μεταξυ υπαρχουν καποια παπαρατσι που εμφανιζονται. τελος ο αντρας σε καποια φαση κλειδωνεται στο μπανιο και καταλαθος τον πυροβολαει με ενα πιστολι καποιος απο το νεαρο ζευγαρι, ερχεται ασθενοφορο και το εργο τελειωνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω μια ταινία που είχα δει πριν απο 12 χρόνια (ίσως και περισσότερα). Αυτά που θυμάμαι είναι ότι είναι ένας τύπος ο οποίος παρακολουθεί από το σπίτι του μια κοπέλα απέναντι με κυάλια η με μονοκυαλο (νομίζω την σκοτώνουν και κάπως μπλέκεται και αυτός) το σπίτι του είναι πάνω σε έναν λόφο και αν δεν κάνω λάθος είναι σχεδόν όλο γυάλινο και στο τέλος θυμάμαι δυο σκηνές. Η μια είναι ο πρωταγωνιστής μέσα σε μια κάσα και δείχνει ότι ουσιαστικά όλο αυτό ήταν τα γυρίσματα μια ταινίας. Και η δεύτερη δείχνει να κάνει κάποιος ή κάποια ντους και να τον σκωτονουν. Δυστυχώς αυτά θυμάμαι μόνο γιατί όταν την είδα ήμουν γύρω στα 13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω μια ταινία που είχα δει πριν απο 12 χρόνια (ίσως και περισσότερα). Αυτά που θυμάμαι είναι ότι είναι ένας τύπος ο οποίος παρακολουθεί από το σπίτι του μια κοπέλα απέναντι με κυάλια η με μονοκυαλο (νομίζω την σκοτώνουν και κάπως μπλέκεται και αυτός) το σπίτι του είναι πάνω σε έναν λόφο και αν δεν κάνω λάθος είναι σχεδόν όλο γυάλινο και στο τέλος θυμάμαι δυο σκηνές. Η μια είναι ο πρωταγωνιστής μέσα σε μια κάσα και δείχνει ότι ουσιαστικά όλο αυτό ήταν τα γυρίσματα μια ταινίας. Και η δεύτερη δείχνει να κάνει κάποιος ή κάποια ντους και να τον σκωτονουν. Δυστυχώς αυτά θυμάμαι μόνο γιατί όταν την είδα ήμουν γύρω στα 13

 

Διχασμένο κορμί μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω μια ταινία που είχα δει πριν απο 12 χρόνια (ίσως και περισσότερα). Αυτά που θυμάμαι είναι ότι είναι ένας τύπος ο οποίος παρακολουθεί από το σπίτι του μια κοπέλα απέναντι με κυάλια η με μονοκυαλο (νομίζω την σκοτώνουν και κάπως μπλέκεται και αυτός) το σπίτι του είναι πάνω σε έναν λόφο και αν δεν κάνω λάθος είναι σχεδόν όλο γυάλινο και στο τέλος θυμάμαι δυο σκηνές. Η μια είναι ο πρωταγωνιστής μέσα σε μια κάσα και δείχνει ότι ουσιαστικά όλο αυτό ήταν τα γυρίσματα μια ταινίας. Και η δεύτερη δείχνει να κάνει κάποιος ή κάποια ντους και να τον σκωτονουν. Δυστυχώς αυτά θυμάμαι μόνο γιατί όταν την είδα ήμουν γύρω στα 13
Η μία είναι το Διχασμένο κορμί του De Palma, η άλλη είναι το Rear window του Hitchkock και η άλλη μια που βγήκε στα 90's με τον Christopher Reeve, τον πρώην Superman που ήταν παράλυτος. Παρόμοιες υποθέσεις, διαφορετικές πλοκές όμως.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μία ταινία που είχα δει πριν πολλά χρόνια όταν ήμουν μικρός. Ηταν ασπρόμαυρη την είχα δει σε κάποιο από τα 2 κρατικά κανάλια τότε. Πρέπει να την είδα τέλη δεκαετίας αρχές δεκαετίας '80 αλλά δε γνωρίζω χρονιά (μόνο ότι είναι ασπρόμαυρη θυμάμαι).

 

Η υπόθεση ήταν η εξής: ήταν κάποιος που ήθελε να "νικήσει" το θάνατο. Είχε ανακαλύψει λοιπόν ότι όταν πεθαίνουμε μία σκιά σαν το σώμα μας εγκαταλείπει το σώμα μας και όταν αν την παγιδεύσει αυτή τότε δεν πεθαίνει. Προσπαθούσε λοιπόν να την παγιδεύσει κάνοντας πειράματα με ετοιμοθάνατους ή εθελοντές δε θυμάμαι.

 

Δε θυμάμαι κάτι άλλο. Καμία ιδέα κανείς;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ψαχνω να βρω μια παλια ταινια που την ειχε δειξει παλια το αλτερ την ειχα πετυχει στην μεση βεβαια αλλα θα σας πω οσα θμαμαι ηταν τρεισ κοπελες τρεις φιλες οι οποιες δν ξερω πωε βρεθηκαν σε ενα δασος και ειχανε κλεψει ενα αμαξι νομιζω και μετα τις επιασε η στυνομια και τις βαλανε μεσα εκει στο απενανι κελι ηατν ενας κρτουμενος ενα βραδυ μπηκαν μεσα οι αστυνομικοι στο κελι των κοριτσιων και πηγαν τισ βιασουν οι κοπελς βαλανε τισ φωνες και ο καρταουμενος προσπαθουσε να βγει για να τισ σωσει δν θυμαμαι πως αλλα νομιζω οτι αυτος μεσα απ το κελι επιασε τον εναν αστυνομικο και πηγε νε τον πνιξει τον αφησε ομως και του πηρε το κλειδι βγηκε βοηθησε τις κοπελες και μετα φυγανε και μετα προσπαθουσαν με καθε τροπο για να φυγουν απ αυτο το μερος μεχρι εκει θυμαμαι γιατι ειναι πολλα χρονια πισω οποτε σν θυμαμαι αλλες λεπτομεριες αν την ξερει κανεις ας μου πει αν οχι δν πειραζει !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
προκειται για καρα b-movie τελη 60ς αρχες 70ς, την εβαζε ο αντεννα νυχτα. μετεωριτης πεφτει σε λιμνη και ξυπναει ενα creature που προκαλει ολεθρο στην αμερικανικη επαρχιακη πολη.κυριως εχει να κανει με τηνειτζερς. εχει κανεις καμια ιδεα; ευχαριστω

 

Δες μήπως

http://www.imdb.com/title/tt0075888/?ref_=ttls_li_tt

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μήπως εννοεις αυτη την ταινια: http://www.imdb.com/title/tt0082642/?ref_=ttpl_pl_tt

 

αυτη ειναι ευχαριστω πολυ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5033574#post5033574

Mετά απο 5!!!!;;;; χρόνια;;;;;;;;;;;;;;

 

ναι φιλε μου και ομως.

το ειχα ξεχασει.

ευχαριστω πολυ και παλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, ταινία με τον πατέρα και τους δυο γιους οι οποίοι και οι τρεις μαζί σκοτώνουν κόσμο, ο οποίος είχε κατά την κρίση του πατέρα "αμαρτήσει". Σαν εντολή του Θεού ήταν αυτό, σκοτώνετε αυτόν, μετά αυτον κ.λ.π. Το ένα παιδι συμμετείχε, το άλλο αρνιόταν... κάποια στιγμή ανακάλυψε και ο γιος οτι ο πατέρας του είχε δίκιο και ήταν σωστό που σκότωναν όλους αυτούς που είχαν διαπράξει εγκλήματα...

 

Ποιά είναι αυτή η ταινία παίδες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα Παιδιά!

 

Ψάχνω μία ταινία τρόμου με φαντάσματα που είχα πετύχει πριν καμιά εξαετία στο Star. Δεν θυμάμαι τον τίτλο αλλά θυμάμαι αρκετά από την πλοκή. Είναι μερικοί τύποι άσχετοι μεταξύ τους οι οποίοι πάνε να μείνουν σε ένα πολύ παλιό μεγάλο και εγκαταλειμμένο σπίτι (μπορεί να παίζει και χρηματικό έπαθλο για αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος). Οι πρωταγωνιστές σιγά-σιγά ανακαλύπτουν ότι το σπίτι είναι στοιχειωμένο και ότι παλιά ήταν ορφανοτροφείο στο οποίο μάλιστα έκαιγαν τα παιδιά σε ένα τεράστιο τζάκι. Μία κοπέλα από τους πρωταγωνιστές ανακαλύπτει ότι είναι μακρινή απόγονος ενός ένοικου του ορφανοτροφείου και πρέπει να θυσιαστεί για να εξιλεωθούν τα παιδάκια που κάηκαν ζωντανά. Υπάρχει περίπτωση να λέει και κάτι για καθαρτήριο μέσα η ταινία. Αυτό που χαρακτηριστικά θυμάμαι είναι το τζάκι το οποίο είναι τεράστιο και τα παιδάκια- φαντάσματα να δείχνουν στην κοπέλα το πως πέθαναν.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παιδιά!

 

Ψάχνω μία ταινία τρόμου με φαντάσματα που είχα πετύχει πριν καμιά εξαετία στο Star. Δεν θυμάμαι τον τίτλο αλλά θυμάμαι αρκετά από την πλοκή. Είναι μερικοί τύποι άσχετοι μεταξύ τους οι οποίοι πάνε να μείνουν σε ένα πολύ παλιό μεγάλο και εγκαταλειμμένο σπίτι (μπορεί να παίζει και χρηματικό έπαθλο για αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος). Οι πρωταγωνιστές σιγά-σιγά ανακαλύπτουν ότι το σπίτι είναι στοιχειωμένο και ότι παλιά ήταν ορφανοτροφείο στο οποίο μάλιστα έκαιγαν τα παιδιά σε ένα τεράστιο τζάκι. Μία κοπέλα από τους πρωταγωνιστές ανακαλύπτει ότι είναι μακρινή απόγονος ενός ένοικου του ορφανοτροφείου και πρέπει να θυσιαστεί για να εξιλεωθούν τα παιδάκια που κάηκαν ζωντανά. Υπάρχει περίπτωση να λέει και κάτι για καθαρτήριο μέσα η ταινία. Αυτό που χαρακτηριστικά θυμάμαι είναι το τζάκι το οποίο είναι τεράστιο και τα παιδάκια- φαντάσματα να δείχνουν στην κοπέλα το πως πέθαναν.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Μήπως πρωταγωνιστουσε η Κάθριν ζετα Τζόουνς; θυμάμαι την ταινία αλλά δεν θυμάμαι τον τίτλο, και ήταν με πολλούς γνωστούς πρωταγωνιστές...

To βρήκα, λέγεται The haunting(1999).

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by johnakis25
Link to comment
Share on other sites

ψάχνω τρεις ταινίες οι δυο κανονικές και η μια παιδική είναι πολύ δύσκολα να της βρω. Λοιπόν το πιο σημαντικό είναι το παιδικό. Δεν το θυμάμαι και πολύ κάλα το μονό που θυμάμαι είναι ότι ήταν ένας νέος ο οποίος έμενε με την μητέρα του άλλα έπρεπε να φυγή να πάει να δουλέψει νομίζω σε ένα εργοστάσιο το πιο σημαντικό σημείο ήταν ότι πριν φυγή είπε ένα τραγούδι στο πιάνο α και θυμάμαι το είχα δει σε βιντεοκασέτα και έλεγε μέρος α . το παιδικό ήταν μεταγλωττισμένο. Η ταινίες τώρα η μια νομίζω είναι πιο εύκολη να την θυμάται κάποιο την έδειχνε παλιά συχνά στην τηλεόραση ήταν ένας που έγινε λυκάνθρωπος και πήγε σκότωσε τον φίλο του και ο φίλο του έγινε η φάντασμα η ζόμπι κάτι τέτοιο και θυμάμαι ότι γνώρισε μια κοπέλα η οποία ήταν και αυτή λυκάνθρωπος θυμάμαι ότι ήταν κωμωδία. Η τελευταία ταινία είναι μπορεί όμως να ήταν και σειρά δεν τι θυμάμαι καθόλου το μονό που θυμάμαι είχε να κάνει με κάτι δακτυλίδια και μια σκηνή σε ένα αστυνομικό τμήμα ένας ένωσε δυο δακτυλίδια και αυτά τον πέταξα μακριά. Όποιος θυμάται κάτι θα ήταν τέλειο Για μένα το πιο σημαντικό είναι το παιδικό γιατί το τραγούδι θυμάμαι μου άραζε πολύ όταν ήμουν μικρός. Ευχαριστώ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...