Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σεβαστοί μου φίλοι,

Ψάχνω τον τίτλο της ταινίας που πάνω- κάτω η υπόθεση είναι η παρακάτω.

….Σε κάποιο μοναστήρι αναρρώνει ένας πληγωμένος αξιωματικός με την φροντίδα κάποιας μονάχης. Στη συνέχεια ερωτεύονται η μονάχη κι ο αξιωματικός και φεύγουν μαζί από το μοναστήρι κρυφά. Από το μοναστήρι εξαφανίζεται το άγαλμα της παναγίας που μεταμορφώνεται στη μονάχη που έφυγε και παίρνει την θέση της. Μετά από αυτό το γεγονός αυτό, πέφτει μεγάλος λοιμός στην περιοχή…..

Πρόκειται για παλιά ξενόγλωσση, ασπρόμαυρη ταινία, αρκετά παλιά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

λολ μονο 30 λεπτα εργο; ενταξει 1912 ηταν αυτο.η χρονια που βυθιστηκε ο τιτανικος,αλλα πιο μεγαλη ταινια δε μπορουσαν να κανουν;
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα, ψάχνω να βρω μία σχετικά παλιά ταινία που περιέγραφε την προεργασία για την επίθεση στην Χιροσίμα το 1945, και πώς οργανώθηκε η επιχείρηση, πώς επιλέχθηκαν οι στόχοι. Είναι παραγωγή σίγουρο προ 1990, μάλλον έγχρωμη. Θυμάμαι μόνο μία χαρακτηριστική όπου ένας στρατηγός της αεροπορίας πρότεινε πριν ρίξουν ατομική βόμβα σε μία πόλη, να την ρίξουν κάπου ακατοίκητα, ως επίδειξη της δύναμής της για να τους δώσουν μία ευκαιρία να παραδοθούν. Και το μέρος που έριξε στο τραπέζι ήταν το ιερό βουνό Φούτζι, για να ακολουθήσει αντιπαράθεση με κάποιον πολιτικό που είπε κάτι σαν «I don't care. Fuji is a place of worship for the japanese and I don't approve it». Δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω. Έψαξα ήδη όσες ταινίες μπόρεσα μ' αυτό το θέμα, αλλά μ' αυτά που θυμάμαι δεν βγάζω άκρη...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ψαχνω να βρω μια ταινια παιδικη που ειχε να κανει με κατι ηρωες δασους οι οποιοι προσπαθουσαν να το σωσουν απο τον κακο χεξη(θυμαμαι εμοιαζε με ενα ειδος πετρελαιου/γλιτσας μαυρο που οσο πηγαινε μεγαλωνε και γινοταν πιο δυνατος οσο ερχοταν σε επαφη με εργαλεια) βασικοι χαρακτηρες ηταν μια κοπελα και ενα αγορι και αν δεν κανω λαθος ηταν και μια νυχτεριδα ο μπαντι!πιθανον να ειναι μεταξυ 1990-1999

Οποιος εχει καποια ιδεα παρακαλω να βοηθησει!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω μια ταινια παιδικη που ειχε να κανει με κατι ηρωες δασους οι οποιοι προσπαθουσαν να το σωσουν απο τον κακο χεξη(θυμαμαι εμοιαζε με ενα ειδος πετρελαιου/γλιτσας μαυρο που οσο πηγαινε μεγαλωνε και γινοταν πιο δυνατος οσο ερχοταν σε επαφη με εργαλεια) βασικοι χαρακτηρες ηταν μια κοπελα και ενα αγορι και αν δεν κανω λαθος ηταν και μια νυχτεριδα ο μπαντι!πιθανον να ειναι μεταξυ 1990-1999

Οποιος εχει καποια ιδεα παρακαλω να βοηθησει!

Ευχαριστω

 

http://www.imdb.com/title/tt0104254/ Αυτο εδω ειναι.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θελω να βρω μια ταινια προβολής μεταξυ 1977 εως 1983 που παιχθηκε στους αθηναικους κινηματογραφους με τιτλο << το Φαντασμα >> . Ειναι θριλερ - φαντασίας , θυμαμαι οτι ενας νεκροθαφτης επαιρνε τους ανθρωπους και τους μετεφερε σε εναν αλλο πλανητη οπου τους κανανε νανους και σκλαβους . Ενας πιτσιρικάς τους ανακαλυψε , θυμαμαι οτι οδηγουσε μία σπανια για την εποχη εκεινη μοτοσυκλετα μαρκας XODAKA (Εργοστασιο που τωρα εχει κλεισει ). Επισης η πυλη για τον αλλο πλανητη ηταν στο γραφειο κηδειων .

Ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σας που μου διαθέτετε .

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμη ταινία προβολής μεταξυ 1977 εως 1983 , θριλερ , οπου ο σερίφης μίας μικρής πολης ανακαλυπτει οτι πολυ κατοικοι της πόλης του ειναι ζωντανοι νεκροί και υποψιαζετε τον γιατρο της πολης . Στο τέλος οταν παει να τον συλαβει , ο γιατρός του δειχνει μία ταινια οπου φαινετε οτι και αυτός και η γυναίκα του ειναι νεκροί . και στη τελευταια σκηνή οπου τα χερια του σεριφη εχουν αρχισει να διαλυονται ο γιατρός του λεει στοργικά να πλησιασει για θεραπεία .

Ενα μεγαλο ευχαριστω για τίς απαντησεις σας .

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμη ταινία προβολής μεταξυ 1977 εως 1983 , θριλερ , οπου ο σερίφης μίας μικρής πολης ανακαλυπτει οτι πολυ κατοικοι της πόλης του ειναι ζωντανοι νεκροί και υποψιαζετε τον γιατρο της πολης . Στο τέλος οταν παει να τον συλαβει , ο γιατρός του δειχνει μία ταινια οπου φαινετε οτι και αυτός και η γυναίκα του ειναι νεκροί . και στη τελευταια σκηνή οπου τα χερια του σεριφη εχουν αρχισει να διαλυονται ο γιατρός του λεει στοργικά να πλησιασει για θεραπεία .

Ενα μεγαλο ευχαριστω για τίς απαντησεις σας .

 

Εδω εισαι

http://www.imdb.com/title/tt0082242/

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων στορυ φαίνεται. Νομίζω την εχω πετύχει και γω, φυσικά τυχαία, ισως στο σταρ. Μπορεί και αλτερ.

Μπήκε στη σειρά για προβολή πάντως

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων στορυ φαίνεται. Νομίζω την εχω πετύχει και γω, φυσικά τυχαία, ισως στο σταρ. Μπορεί και αλτερ.

Μπήκε στη σειρά για προβολή πάντως

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

 

Αυτες ειναι δευτεροτριτης κατηγοριας ταινιες που η τηλεοραση σε ολη σου την ζωη θα τις βαλει 3 φορες ολες και ολες:lol:

Εδω δεν βαζουν να δουμε καλες, κλασσικες και πρωτοκλασατες ταινιες και θα βαλουν τα ισπανικα και ιταλικα θριλερ και τρομου της δεκαετιας του 80?

Βεβαι η τελευταια ειναι αμερικανικη και παιζουν δυο τρεις γνωστοι ηθοποιοι. Οπως ο Englund που ειχε ενσαρκωσει τον παλιο Freddy Krueger.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, Θυμάμαι παλιά στο σταρ έβαζε πολλές ταινίες τρόμου, αλλά μία συγκεκριμένα μπορώ να πω ότι φοβόμουν να δω, πιτσηρικάς τότε. Θυμάμαμι ήταν με ένα τρελό-γιατρό ζόμπι , όπου κυνηγούσε ένα γκομενάκι να το σκοτώσει που ήταν σε μια ψυχο-κλινική, και θυμάμαι ότι έβλεπε εφιάλτες, ενώ υπήρχε μια σκηνή όπου πάει και τις χώνει μια βελόνα στο μάτι αν δε κάνω λάθος και το ονειρεύοταν κ αυτό. Γι'αυτό που είμαι 100% σίγουρος είναι ότι ήταν ο πατέρας της. Λολ. Έχω φάει τον κόσμο... όποιος το θυμάται ας μπει στο κόπο να το μοιραστεί μαζί μου. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

@dimitris1986_

Zombie Holocaust 1980

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά όχι δεν είναι αυτό. Αυτό που λέω εγώ δεν είχε να κάνει με ζούγκλες και τέτοια. Αν και δε θυμάμαι πολλά βέβαια.. Πάντως το τσέκαρα το δικό σου στο youtube, και δεν είχε τις σκηνές που θυμάμαι χαρακτηριστικά.

 

Όπως είπα και παραπάνω, το όλο σκηνικό λάμβανε μέρος σε μια ψυχιατρική κλινική , όπου για κάποιο λόγο ήταν μόνη της η τύπισσα κ την κυνηγούσε ο τρελο-γιατρός ζομπι. Και κάπου προς το τέλος λογικά, ανακάλυπτε ότι ήταν ο πατέρας της. ><

 

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

@dimitris1986_

Zombie Holocaust 1980

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά όχι δεν είναι αυτό. Αυτό που λέω εγώ δεν είχε να κάνει με ζούγκλες και τέτοια. Αν και δε θυμάμαι πολλά βέβαια.. Πάντως το τσέκαρα το δικό σου στο youtube, και δεν είχε τις σκηνές που θυμάμαι χαρακτηριστικά.

 

Όπως είπα και παραπάνω, το όλο σκηνικό λάμβανε μέρος σε μια ψυχιατρική κλινική , όπου για κάποιο λόγο ήταν μόνη της η τύπισσα κ την κυνηγούσε ο τρελο-γιατρός ζομπι. Και κάπου προς το τέλος λογικά, ανακάλυπτε ότι ήταν ο πατέρας της. ><

Επίσης ίσως βοηθούσε το γεγονός , ότι ο τρελογιατρός , ήταν ντυμένος με ρούχα χειρούργου και μάσκα. Ρε ****το, δε θυμάμαι πως τελείωνε. Αν δεν οργιάζει η φαντασία μου, νομίζω της ζήταγε και καλά να τον ακολουθήσει... και ... δε θυμάμαι... πάντως όσο άντεχα να βλέπω, κ απ'όσο θυμάμαι, λίγο πολύ μόνο αυτοί πρέπει να παίζανε...

 

Ευχαριστώ πάντως!

Edited by dimitris1986_
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά όχι δεν είναι αυτό. Αυτό που λέω εγώ δεν είχε να κάνει με ζούγκλες και τέτοια. Αν και δε θυμάμαι πολλά βέβαια.. Πάντως το τσέκαρα το δικό σου στο youtube, και δεν είχε τις σκηνές που θυμάμαι χαρακτηριστικά.

 

Όπως είπα και παραπάνω, το όλο σκηνικό λάμβανε μέρος σε μια ψυχιατρική κλινική , όπου για κάποιο λόγο ήταν μόνη της η τύπισσα κ την κυνηγούσε ο τρελο-γιατρός ζομπι. Και κάπου προς το τέλος λογικά, ανακάλυπτε ότι ήταν ο πατέρας της. ><

Επίσης ίσως βοηθούσε το γεγονός , ότι ο τρελογιατρός , ήταν ντυμένος με ρούχα χειρούργου και μάσκα. Ρε ****το, δε θυμάμαι πως τελείωνε. Αν δεν οργιάζει η φαντασία μου, νομίζω της ζήταγε και καλά να τον ακολουθήσει... και ... δε θυμάμαι... πάντως όσο άντεχα να βλέπω, κ απ'όσο θυμάμαι, λίγο πολύ μόνο αυτοί πρέπει να παίζανε...

 

Ευχαριστώ πάντως!

 

Για τσεκαρε και αυτο, αλαλ δεν νομιζω. Απλα σε καποιο σημειο εχει κατι παρομοιο με αυτο που περιεγραψες με την βελονα στο ματι, μονο που εδω δεν ειναι βελονα αλλα ενα μυτερο κομματι ξυλου.https://www.youtube.com/watch?v=mE3OOoTatus

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκαρε και αυτο, αλαλ δεν νομιζω. Απλα σε καποιο σημειο εχει κατι παρομοιο με αυτο που περιεγραψες με την βελονα στο ματι, μονο που εδω δεν ειναι βελονα αλλα ενα μυτερο κομματι ξυλου.https://www.youtube.com/watch?v=mE3OOoTatus

 

Μπα όχι, ούτε καν. Αυτό έχει πολυκοσμία, Καθόλου σκοτάδι και καθόλου ψυχική κλινική ! Και η χαρακτιριστική σκηνή με τη βελόνα στο μάτι είναι το πιο σίγουρο που μου έχει μείνει στη μνήμη! Σ'ευχαριστώ πάντως!!

 

Παρεπιπτόντως, λεπτομέρεια σχετικά με τις ταινίες στο σταρ πριν 15 χρόνια και.... Νομίζω όλα ήταν αμερικανικής παραγωγής και όχι ιταλικά, γαλλικά, κ.ο.κ. Όπως κάτι άλλα με κοράκια, ή ένα άλλο με σαύρες και υπονόμους... Θέλω να πω η εικόνα, οι άνθρωποι, όλα ήταν εμφανέστατα αμερικανικά....

Link to comment
Share on other sites

@dimitris1986_

 

Οχι ουτε αυτο ειναι. Επειδη το εχω δει το συγκεκριμενο, δεν εχει καμια σχεση η υποθεση.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ουτε αυτο ειναι. Επειδη το εχω δει το συγκεκριμενο, δεν εχει καμια σχεση η υποθεση.
http://www.imdb.com/title/tt0443435/?ref_=nm_flmg_act_56:)
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...