Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Παιδια καλησπερα ψαχνω μια ταινια που την ειχε δειξει παλια το καναλι alter.Ητανε τρεις φιλες που ειχανε κλεψει ενα αμαξι και βρεθηκαν σε ενα δασος εκει τις συνελλαβε η αστυνομια και τις ειχανε κλεισει μεσα και στο απεναντι κελι ηταν ενας κρατουμενος ενα βραδυ μπηκαν στα κελια των κοριτσιων οι αστυνομικοι και αποπειραθηκαν να τις βιασουν ο κρατουμενος χτυπησε τον εναν απ τους αστυνομικους και καταφερε να παρει το κλειδι και ετσι εσωσε και τις αλλες κοπελες και μαζιμε αυτον προσπαθουσαν να ξεφυγουν απ αυτο το μερος. Νταξει ειναι ελαχιστες οι πληροφοριες που εχω γιατι την ειχα πετυχει στην μεση και ηταν πολλα χρονια πριν ελπιζω καπως να βοηθησα αν ξερει κανεις κατι παρακαλω ας μου πει ευχαρστω προκαταβολικα !!! Edited by zetitsa
ορθογραφικο λαθος σε μια λεξη
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα παιδια!! Χρονια πολλα! Λοιπον εχω κολλησει με μια ταινια που ειδα σινεμα ειναι λογικα του 2017 η 2018. Ειναι ενα μικρο κοριτσακι το οποιο εξαφανιζεται απο ενα μικροσκοπικο ορεινο χωριο κ οι υποψιες πεφτουν στον καινουριο δασκαλο ο οποιος δεν ειχε κ αλλοθι. Τον βαζουν φυλακη αλλα βγαινει κ παιρνει αποζημίωση γτ τον εκλεισαν αδικα καθως βγηκαν στοιχεια οτι το εκανε ταχα καποιος σιριαλ κιλερ (ενω οντως το εκανε αυτος).
:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!! Χρονια πολλα! Λοιπον εχω κολλησει με μια ταινια που ειδα σινεμα ειναι λογικα του 2017 η 2018. Ειναι ενα μικρο κοριτσακι το οποιο εξαφανιζεται απο ενα μικροσκοπικο ορεινο χωριο κ οι υποψιες πεφτουν στον καινουριο δασκαλο ο οποιος δεν ειχε κ αλλοθι. Τον βαζουν φυλακη αλλα βγαινει κ παιρνει αποζημίωση γτ τον εκλεισαν αδικα καθως βγηκαν στοιχεια οτι το εκανε ταχα καποιος σιριαλ κιλερ (ενω οντως το εκανε αυτος).
Μήπως ήταν ιταλική ταινία; Αν ναι είναι το κορίτσι στην ομίχλη. Η στα ιταλικά La ragazza nella nebbia.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν ιταλική ταινία; Αν ναι είναι το κορίτσι στην ομίχλη. Η στα ιταλικά La ragazza nella nebbia.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι! Ευχαριστω πολυ!! Δεν θυμομουν καθολου οτι ηταν Ιταλικη

:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να με βοηθήσετε να βρω τον τιτλο μιας παλιας ταινιας,προκειται για ταινια πριν πολλα χρονια.Πηγαινει ενας κλεφτης σε ένα σπιτι για να το διαρρηξει αλλα εκει βρισκει μια γυναικα η οποια ηταν μεσα στο σπιτι,την βιαζει,κλεβει και φευγει,φοραει μια μασκα την οποια στο τελος η γυναικα την σκιζει και βλεπει το προσωπο του.Στη συνεχεια η ιδια ψαχνει να τον βρει και τον ερωτευεται...είναι παλια μπορει και 20 χρονια πισω Edited by coachfou
Link to comment
Share on other sites

Δεκαετία 80 Δραματική σειρά εποχής Ισπανική παραγωγής :Η υπόθεση: Ένας γιατρός σε μία περιοχή χωριό της Ισπανίας προσφέρει της υπηρεσίες ως αγροτικός μέχρι που πολιορκημένος από πολλές χωριατοπούλες ενδίδει σε μια όμορφη χήρα ή της μεγάλης αδελφής από οικογένεια;...Δεν θυμάμαι τίποτε άλλο απλά έπαιζε το γιατρό γνωστός της Ισπανικής τηλεόρασης ηθοποιός ..."Σάρκα και αίμα" ίσως να λεγόταν λεγόταν μεταφρασμένη ελεύθερα η σειρά ή δεν θυμάμαι καλά;;Πάντως είχε καλή μουσική υπόκρουση και παίζανε καλοί ηθοποιοί της Ισπανικής Τv Edited by x+y=z
Link to comment
Share on other sites

Δεκαετία 80 Δραματική σειρά εποχής Ισπανική παραγωγής :Η υπόθεση: Ένας γιατρός σε μία περιοχή χωριό της Ισπανίας προσφέρει της υπηρεσίες ως αγροτικός μέχρι που πολιορκημένος από πολλές χωριατοπούλες ενδίδει σε μια όμορφη χήρα ή της μεγάλης αδελφής από οικογένεια;...Δεν θυμάμαι τίποτε άλλο απλά έπαιζε το γιατρό γνωστός της Ισπανικής τηλεόρασης ηθοποιός ..."Σάρκα και αίμα" ίσως να λεγόταν μεταφρασμένη ελεύθερα η σειρά ή δεν θυμάμαι καλά;;Πάντως είχε καλή μουσική υπόκρουση και παίζανε καλοί ηθοποιοί της Ισπανικής Τv

 

Tελικά έχοντας λίγο περισσότερο χρόνο με την άδεια των εορτών με μια αναζήτηση εμπεριστατωμένη στο imdb κατέληξα ότι λέγεται"Los Gozos y las sombras" βασισμένη σε βιβλίο του Torrente Ballester κι ήταν όντως του 1982 παραγωγή ...Απ'ότι βλέπω από κριτικές έχει πάρει πολύ καλές και στο imdb..:)

Edited by x+y=z
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα ψάχνω εδώ και χρόνια μια ταινία που την είχα δει μικρός και δεν μπορώ να τη βρω. Εινσι λοιπόν ένα θρίλερ που χρονικά είναι στην εποχή της αναγέννησης. Φοράνε δηλαδή τέτοια ρούχα. Σε αυτό δείχνει μια κοπέλα ξανθιά που παντρεύεται έναν βαρώνο. Και ζουν σε έναν πύργο. Όμως κατά τη διάρκεια της διαμονής συμβαίνουν περίεργα πράγματα. Καταρχήν υπάρχει ένα δωμάτιο που δεν πρέπει να μπει. Ξυπνάει ένα άγαλμα στον κήπο και προσπαθεί να τη σκοτώσει. Ενώ είναι ξανθιά ακούει ήχο βουρτσισματος μαλλιών και στη χτες βρίσκει μαύρες τρίχες. Στο τέλος ανακαλύπτει ότι η προηγούμενη γυναίκα του άντρα της είχε πεθάνει και την είχε στο κλειστό δωμάτιο. ΜηπωΣ κάποιος μπορεί να μου βρει τον τίτλο; ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,παιδιά. Μια μικρή βοήθεια για μία ή δύο ταινίες (δεν ξέρω αν είναι οι σκηνές που θυμάμαι από την ίδια,ή μία διαφορετική).

Μικρός,τότε,είχα δει σε βιντεοκασέτα μία ταινία που έχει ως εξής,από όσο μπορώ να θυμάμαι:

Ήταν ένας τύπος,ο οποίος είχε ένα παλιό όχημα,φορτηγό,αν θυμάμαι καλά,και τον κυνηγούσαν κάποιοι άλλοι,με μαύρα γρήγορα αυτοκίνητα. Σε μία φάση ο τύπος στο παλιό φορτηγό,κάτι πάτησε,κατέβηκε το κάθισμα,κι από κάτω από το φορτηγό,βγήκε ο τύπος με ένα κίτρινο αυτοκίνητο πολύ γρήγορο,το οποίο,πήγαινε ακόμα και στο νερό.

Η 2η ταινία,έχει ως εξής:

Δεν θυμάμαι και πολλά,απλά έναν τύπο,που να βάζει μηχανικά φτερά στην πλάτη,και να πετάει,και κάποια στιγμή,κάποιος του έσπασε το ένα. Δεν θυμάμαι άλλα,αλλά σας ευχαριστώ προκαταβολικά,όλους ανεξαιρέτως !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας.Θα σας πάω τώρα πολλά χρόνια πίσω.

Ψάχνω ξένη ταινία ασπρόμαυρη που είδα κάποτε στην ΕΙΡΤ ή ΥΕΝΕΔ θυμάστε ;

Πρέπει να ήταν δεκαετίας 60 ή 70 και λεγόταν ''ο δραπέτης'' ή ''ο καταδότης'' αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος γι αυτό.

Όπου και όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα αυτή που ήθελα αλλά κάποιες με αυτό τον τίτλο αλλά με άλλη υπόθεση.

Η υπόθεση εξελισσόταν στην ζούγκλα όπου είχε προσγειωθεί ανώμαλα ένα αεροπλάνο όπου οι επιβάτες προσπαθούσαν να το επισκευάσουν και να ξαναπετάξουν μιας και τους περίμεναν ιθαγενείς ανθρωποφάγοι με τα τύμπανα να χτυπούν για να τους φάνε.

Δύσκολη ταινία που για να τη θυμάται κάποιος πρέπει να είναι άνω των 50- 55

Σας ευχαριστώ :p

Είπα να κάτσω να σοβαρευτώ... αλλά δεν βρήκα που να καθίσω!!!
Link to comment
Share on other sites

 

Απίστευτο, δεν το περίμενα. Απορώ πως το βρήκες με τον λάθος τίτλο που έγραψα.

Ή θα την έχεις δει, ή θα έχεις πολλές γνώσεις του κινηματογράφου, ή να πω ότι μπορεί να είμαστε περίπου στην ίδια ηλικία ; τι να πω. όπως και να χει πολλές πολλές ευχαριστίες.

Αν ξέρεις κάποιο link με Ελλ. υπότιτλους να τη δω θα ήταν ευχής έργο.Θα το ψάξω κι εγώ βέβαια.

 

Χίλια ευχαριστώ και πάλι.:yahoo:

Είπα να κάτσω να σοβαρευτώ... αλλά δεν βρήκα που να καθίσω!!!
Link to comment
Share on other sites

@kritikaka

Απλά μετάφρασα κομμάτια από το σενάριο που είπες στα αγγλικά για λέξεις κλειδιά, να τη έβαλα σαν λέξεις κλειδιά

movie airplane crash in jungle try to fix

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@kritikaka

Απλά μετάφρασα κομμάτια από το σενάριο που είπες στα αγγλικά για λέξεις κλειδιά, να τη έβαλα σαν λέξεις κλειδιά

movie airplane crash in jungle try to fix

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

σοβαρά ; χα χα χα

εγώ δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ αυτό το κόλπο. δεν το έχω κάνει ποτέ έτσι. καλή ιδέα, μπράβο !!

Είπα να κάτσω να σοβαρευτώ... αλλά δεν βρήκα που να καθίσω!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ψάχνω τη σειρά κοινουμένων σχεδίων Rambo που παιζόταν κάποτε στο Star μήπως έχει κανείς στην κατοχή του τίποτα ή ξέρει που μπορώ να βρω επεισόδια μεταγλωττισμένα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα παιδιά.

ψάχνω μια ταινία εδω και καιρό...!!! το αστείο είναι οτι ένα διάστημα την είχα βρει κ νομίζω την είχε κ στo youtube ολόκληρη.

απ οσο θυμάμαι δεν ειναι καμία σοβαρή ταινία αλλά εχω κολλήσει να την βρω!!!

λοιπόν.... αν θυμάμαι καλά την είχα δει στη tv γύρω στο 2000 λίγο πάνω λίγο κάτω... κ μάλλον είναι κ του τότε... 90κατι με 2000κατι ταινια.

 

θυμάμαι πως ήταν μια ομάδα ανθρώπων κ ξέμειναν σε ενα νησί. (νομίζω οτι έπεσαν απο αεροπλάνο αλλά μπορεί κ απο ναυάγιο)

θυμάμαι πολύ έντονα πως ο πρωταγωνιστής που το ονομα του ηταν Τζακ ερωτεύτηκε μια Ασιάτισα έγκυο κοπέλα κ γενικά την πρόσεχε κ την προστάτευε ιδιαίτερα!

σε κάποια φάση λοιπόν ψάξε ψάξε στο νησί ανακαλύπτουν μια σπηλιά "Σαμουράι?" με θησαυρούς με σπαθιά... με με... κάτι σαν σπηλιά-ναό?!

κ ο "κακός" της παρέας θέλει να κλέψει το οτιδήποτε για πάρτη του! για κάποιο λόγο επίσης θυμάμαι οτι αυτό μέρος κ η ιστορία του κ η σπηλιά-ναός συνδέονται κάπως με την ασιάτισα έγκυο πρωταγωνίστρια... κ με την ιστορία της κ το παρελθόν της!

 

αυτα... θυμάμαι οτι στη tv όταν την είχα δει ο τίτλος της στα ελληνικά ηταν "οι επιζήσαντες" που μάλλον αυτη η μετάφραση δεν θα εχει καμια σχεση με τον κανονικο τίτλο!

δεν ξερω αν θα βοηθήσω ή οχι τωρα με αυτό... αλλά νόμιζα πως ο πρωταγωνιστής ήταν ο Antonio Sabato Jr. αλλα έχω ψάξει να δω τις ταινιες που εχει παίξει κ δεν την βρήκα!

 

όποιος παίζει να την ξερει... να την εχει δει... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, ψάχνω ένα παιδικό σίγουρα τέλος 80 αρχες 90 , δεν είμαι σίγουρη αν υπήρχε στην τηλεόραση εγώ το έβλεπα από κασέτες οι οποίες μπορεί να ήταν και από εφημερίδες. Το Στορι ήταν μια οικογένεια από γάτες οι οποίες μιλούσαν κανονικά. Ο μπαμπάς είχε δουλειά γραφείου και θυμάμαι κουβαλούσε και τσάντα για τη δουλεια με γραβάτα, και ήταν η μαμά και 2 παιδιά αγόρι κορίτσι. Η σειρά είχε ξεχωριστά επεισόδια τα οποία ανέλυαν πάντα από μια κοινωνική κατάσταση δλδ ήταν ψαγμενη σα σειρά . Και στην αρχή ξεκίναγε με ένα μπλε φόντο και ένα τρενάκι με την οικογένεια μέσα. Και σαν παιδικό ήταν αρκετά σοφιστικέ και οι χαρακτήρες πολύ πετυχημένοι και από θα γραφιστικής . Οποίος-α έχει κάποια πληροφορία ας με βοηθήσει.

 

Μήπως εννοείς το "the busy world of richard scarry" ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Καινούρια στο forum.

Ψάχνω για πολύ παλιά ταινία.

Σκηνή 1 είναι μια ομάδα 4-5 ατόμων να μπαίνουν σε άλλη διάσταση ή κρυμμένη πόλη που φωτίζεται από ένα πετράδι.

Σκηνή 2 σε κάποιο χώρο υπήρχαν αυγά. Σε κάποιον από τους νεοφερμένους εμπιστεύτηκαν ένα αυγό, να το προσέχει γιατί ολοκληρωνόταν η εκκόλαψή του.

Σκηνή 3 Το πετράδι χάνει σιγά - σιγά τη δύναμή του και αναβοσβήνει.

Σκηνή 4 Όταν το φως της πέτρας σβήνει κάτι τεράστια πουλιά είναι επιθετικά. Όταν και πάλι φωτίζει είναι ήρεμα.

Ίσως να πέταγαν χρησιμοποιώντας τα πουλιά.

Δεν θυμάμαι & πολύ καλά.

Μήπως τη γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα παιδιά.

Καινούρια στο forum. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!!!

ψαχνω για μια ταινια μαλλον 90 και μετα που ειναι ενα κοριτσι που προσποιείται πως ειναι κλινικα αρρωστη για να μενει σε μια κλινικη και ξερει εναν μυστικο κωδικο πο ειναι σε κατι σαν φερετρο και ερχεται ενας στην κλινικη γιατι χρειαζεται τον κωδικο για να σωσει την κορη του και την πειθει και την βγαζει απο την κλινικη

(τα ειπα μπερδεμενα το ξερω αλλα εχω να την δω χρονια)

την ψαχνω πολυ καιρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Καινούρια στο forum. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!!!

ψαχνω για μια ταινια μαλλον 90 και μετα που ειναι ενα κοριτσι που προσποιείται πως ειναι κλινικα αρρωστη για να μενει σε μια κλινικη και ξερει εναν μυστικο κωδικο πο ειναι σε κατι σαν φερετρο και ερχεται ενας στην κλινικη γιατι χρειαζεται τον κωδικο για να σωσει την κορη του και την πειθει και την βγαζει απο την κλινικη

(τα ειπα μπερδεμενα το ξερω αλλα εχω να την δω χρονια)

την ψαχνω πολυ καιρο

 

 

https://m.imdb.com/title/tt0260866/

Link to comment
Share on other sites

με την αδικοχαμενη μπριτανι μερφι σε μια απ τις καλυτερες της ταινιες εβερ.το χα δει στο σινεμα τοτε και απειρες φορες απο τοτε.το ειρωνικο;; στη πραματικοτητα ο θανατος της ηταν δολοφονια γιατι θα μαρτυρουσε για μια διαφθορα στο fbi
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους !!

Την βοήθειά σας θέλω ξανά.

Ταινία που είχε προβληθεί στους Ελληνικούς κινηματογράφους πριν κάμποσα χρόνια με τίτλο ''Αίμα στην κόλαση της Ινδοκίνας'' (πολεμική περιπέτεια)

Δεν έχει καμία σχέση με την ταινία ''Ινδοκίνα'' που πρωταγωνιστεί η Κατριν Ντενέβ

Ξέρει κανείς τον ξενόγλωσσο τίτλο της ;

Ευχαριστώ.

Είπα να κάτσω να σοβαρευτώ... αλλά δεν βρήκα που να καθίσω!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα ψαχνω 2 σειρες η μια ηταν μια σειρα που αφορουσε το ποδοσφαιρο(μαλλων για τον Λαουντρουπ) κ ηταν μεσα 1990 (ντελαντερο η καπος ετσι αλλα δεν θυμαμαι τιτλο) κ η αλλα ηταν μια ξενη σειρα που προβληθηκε στον ant1(πρωτα) k στο tv μακεδόνια κ ηταν ενδιαμεσα απο το 2004-2009(δεν θυμάμαι ακριβός) κ ηταν ενας που ειχε ξαναπαντρευτεί (επαιζε κ αυτος κ αυτη με αλλους ερωτικα) και ενα διαστημα ηθελε μαζι με την ανηψια της γυναικας του να σκοτωσουν την γυναικα του
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας

Ψάχνω μιά παλιά ταινία, νομίζω ασπρόμαυρη, γνωστού σκηνοθέτη του οποίου δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα αλλά ούτε και τον τίτλο της.

Θυμάμαι μιά σκηνή όμως που μου έκανε εντύπωση. Αναφέρεται στην Κρήτη που μόλις είχε απελευθερωθεί από τους τούρκους και σε κάποιον άνδρα πλούσιας οικογένειας. Συγγενείς μιας κοπέλας τον ήθελαν γαμπρό και για να τον αναγκάσουν να την παντρευτεί τον κάλεσαν σε γεύμα στο σπίτι της κοπέλας και τον μέθυσαν για να αναγκαστεί να κοιμηθεί εκεί. Όταν ξάπλωσε να κοιμηθεί συμβούλεψαν την κοπέλα να ξαπλώσει μαζί του ούτως ώστε την επαύριον να τον κατηγορήσουν ότι την ατίμωσε γιά να τον αναγκάσουν να την παντρευτεί.

Θυμάμαι επίσης ότι στο σπίτι της οικογένειασ της κοπέλας υπήρχε ένας υπηρέτης μάλλον καθυστερημένος που κοιμόταν με τα ζώα στον σταύλο.

Μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω τον τίτλο της ταινίας

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Μεστέσσο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Ψάχνω μια ξένη σειρα που είχε στο Mega δεν θυμάμαι πόσα χρόνια πριν. Αλλά χωρίς να'μαι σίγουρη πρέπει να ηταν πριν το 2011. Δεν θυμάμαι πολλά, αλλά πρέπει να ήταν με βασίλεια και βασιλιάδες κτλ, μεσαίωνας φάση. Αν μπορείται βοηθήστε! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...