Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαρίνο φίλε είσαι κοντά όσον αφορά τη χρονολογία , αν κρίνω σωστά από την ποιότητα της ταινίας, ενώ εσύ μανώλη ποστάρεις ταινία του 2008. Είμαι γενηθής το 86, και την ταινία σίγουρα την είχα δει πριν το 2000... πες μεταξύ 98-2001 να μαστε μέσα 10000%. Υπολογίζω να είναι δεκαετία του 80 ... αλλα θα μπορούσε και πολύ early 90s... όχι πιο πριν ή πιο μετά στανταρ. Δεν θυμάμαι να είχε πάντως μπλα μπλα ιδιαίτερο, κ όσες μου έχετε προτείνει, και να στε καλά για την προσπάθεια, φέροντε να έχουν φάει γλυστρίδα, και γενικά είναι πολύ φωτεινά... αυτό που λέω ήταν πολυ σκοτεινό... και με άλλες έννοιες :D Πραγματικά, αρχές τις εφηβίας και δε μπορούσα να φανταστώ ότι γίνετια να τρομάξεις έτσι από μια ταινία...

 

Πάντως ρε παιδιά , δεν υπάρχει στο γκοογκλ να βρώ ενδεχομένως παλιά ταινιοθήκη του σταρ, να τις έπιανα μια μια τις ταινίες... ή κάτι τέτοιο... πφφφ. Πέρα από τον τσάκι και την άλλη στο σαν φρασίσκο με τις κατσαρίδες σε ένα νοικάρη, γνωστή ταινία, ο κάτι του Σαν Φρασίσκο, τα worms 1,2,3 αλλά όχι το 4, το άλλλο με κάτι σαύρες στον και καλά παλιό υπόγειο της νέας υόρκης, μία με αράχνη που ξέφυγε μέσω μιας μετακόμισης από την Αυστραλία και αποίκησε αλλού, και μία άλλη με πουλια και κανά δυο άλλες αν σπάσω το κεφάλι μου, δε θυμαμαι.... και έπεζε αρκετα "cultουριάρικα" ταινιάκια. Απλά η μνήμη μου είναι άθλια.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για την προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο φίλε είσαι κοντά όσον αφορά τη χρονολογία , αν κρίνω σωστά από την ποιότητα της ταινίας, ενώ εσύ μανώλη ποστάρεις ταινία του 2008. Είμαι γενηθής το 86, και την ταινία σίγουρα την είχα δει πριν το 2000... πες μεταξύ 98-2001 να μαστε μέσα 10000%. Υπολογίζω να είναι δεκαετία του 80 ... αλλα θα μπορούσε και πολύ early 90s... όχι πιο πριν ή πιο μετά στανταρ. Δεν θυμάμαι να είχε πάντως μπλα μπλα ιδιαίτερο, κ όσες μου έχετε προτείνει, και να στε καλά για την προσπάθεια, φέροντε να έχουν φάει γλυστρίδα, και γενικά είναι πολύ φωτεινά... αυτό που λέω ήταν πολυ σκοτεινό... και με άλλες έννοιες :D Πραγματικά, αρχές τις εφηβίας και δε μπορούσα να φανταστώ ότι γίνετια να τρομάξεις έτσι από μια ταινία...

 

Αγαπητέ, το μυαλό είναι το πιο ύπουλο εργαλείο. Κάνει ό,τι θέλει με τις αναμνήσεις και μπορεί να σε εκθέσει ανεπανόρθωτα. Όταν έψαχνα την ταινία "Shatterbrain", είχα μια πολύ συγκεκριμένη εικόνα στο μυαλό μου. Όταν κατάφεραν να μου τη βρουν και την ξαναείδα, η εικόνα αυτή δεν είχε καμία σχέση με την πραγματικότητα. :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@dimitris1986_

 

Ουτε και αυτο πιστευω να ειναι. Ο Myers δεν ηταν ζομπι, ηταν ολοζωντανος με υπερφυσικες δυναμεις. Βεβαια μοιαζει η υποθεση στο περιπου μιας και η κοπελα (Jamie Lee Curtis) που κυνηγαει να σκοτωσει στο νοσοκομειo, ειναι η αδερφη του.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο φίλε είσαι κοντά όσον αφορά τη χρονολογία , αν κρίνω σωστά από την ποιότητα της ταινίας, ενώ εσύ μανώλη ποστάρεις ταινία του 2008. Είμαι γενηθής το 86, και την ταινία σίγουρα την είχα δει πριν το 2000... πες μεταξύ 98-2001 να μαστε μέσα 10000%. Υπολογίζω να είναι δεκαετία του 80 ... αλλα θα μπορούσε και πολύ early 90s... όχι πιο πριν ή πιο μετά στανταρ. Δεν θυμάμαι να είχε πάντως μπλα μπλα ιδιαίτερο, κ όσες μου έχετε προτείνει, και να στε καλά για την προσπάθεια, φέροντε να έχουν φάει γλυστρίδα, και γενικά είναι πολύ φωτεινά... αυτό που λέω ήταν πολυ σκοτεινό... και με άλλες έννοιες :D Πραγματικά, αρχές τις εφηβίας και δε μπορούσα να φανταστώ ότι γίνετια να τρομάξεις έτσι από μια ταινία...

 

Πάντως ρε παιδιά , δεν υπάρχει στο γκοογκλ να βρώ ενδεχομένως παλιά ταινιοθήκη του σταρ, να τις έπιανα μια μια τις ταινίες... ή κάτι τέτοιο... πφφφ. Πέρα από τον τσάκι και την άλλη στο σαν φρασίσκο με τις κατσαρίδες σε ένα νοικάρη, γνωστή ταινία, ο κάτι του Σαν Φρασίσκο, τα worms 1,2,3 αλλά όχι το 4, το άλλλο με κάτι σαύρες στον και καλά παλιό υπόγειο της νέας υόρκης, μία με αράχνη που ξέφυγε μέσω μιας μετακόμισης από την Αυστραλία και αποίκησε αλλού, και μία άλλη με πουλια και κανά δυο άλλες αν σπάσω το κεφάλι μου, δε θυμαμαι.... και έπεζε αρκετα "cultουριάρικα" ταινιάκια. Απλά η μνήμη μου είναι άθλια.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για την προσπάθεια

 

http://www.imdb.com/title/tt0092910/

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, έχεις δίκιο..... πάντως έτσι αμίλητος ήταν και ο "δικός" μου που έλεγα σε κείνη την ταινία. . . Και όχι το μυαλό μου δεν παίζει παιχνίδια αναρχάκι, όσον αφορά τα στοιχεία που έδωσα 100%. Δηλαδή το σκηνικό που θυμάμαι από το σημείο που βρίσκεται σε δωματιο ψυχιατρίου , κοιτάζει έξω από το παράθυρο, τον βλέπει, μετά ξανακοιτάει κλασσικά "δεν είναι" , κ.ο.κ. , μέχρι που έβγαινε κάπως, ενώ φώναζε βοήθεια, και δεν υπήρχε ψυχή γύρω, και έτρεχε μετά έκσω στο γρασίδι ενώ ο άλλος την κυνήγαγε.... Και τη σκηνή με τη βελόνα που φανταζόταν ότι της έμπειγε. Ε λοιπόν, από εκεί και πέρα μπορείες να πεις ότι το μυαλό μου παίζει παιχνίδια, διότι , είμαι αρκετα "σίγουορς" ότι έβρισκε ένα χαρτάκι που του πεφτε από τη ρόμπα τη χχειρουργική, που φορούσε, και έλεγε ότι είναι πατέρας της, και ένα άλλο γεγονός που μπορεί να έχει κάνει ο νους Mixed up, ότι και καλά υπήρχε ένας παπάς και τον νικούσαν με εξορκισμό; αγιασμό; εμ εκεί δεν παίρνω όρκο... Αλλά στα πρώτα στοιχεία είμαι 10000% σιγουρος... Πάντως αυτο με το Halloween πολύ κοντά ρε φίλε, έτσι σάικο ήταν, με τα χεριουργικά ρούχα και μάσκα, και μόνο τα μάτια του να φαίνονται.... xmmm.. Εκτός να μην ήταν ζόμπι ρε Βάιε; Δε θυμάμαι κάτι πιο πριν ή μετά.... γενικά τίποτα. άρα θα μπορούσε να μην ήταν ζόμπι... και απλά να παρέπεμπε σε κάποιον μανιακό που εγώ τότε να είχα κάνει το συνηρμό ότι ήταν ζομπι...επειδή τα χα "κάνει πάνω μου"..... ομιτζι.... Θα κάνω άλλη μια έρευνα στο γοογκλ, που να μην αφορά ζόμπις και θα σας πω. Ευχαριστώ πολύ!! Ακόμα κ αυτό θα μπορούσε να είναι ένα στοιχειο και να με βοηθήσατε να το ψάξω καλύτερα!!
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην πήρες στραβά αυτό που σου είπα. Είναι φακτ ότι ο εγκέφαλος, όσο προσπαθεί να ανακαλέσει μια αμυδρή μνήμη, τόσο την εμπλουτίζει με στοιχεία δικά του. Είναι, λένε οι επιστήμονες, η ανάγκη του να ικανοποιήσει τον χρήστη (εσένα δηλαδή) που τον κάνει να κάνει τέτοιες λαδιές. Γι' αυτό καλό είναι όταν ψάχνουμε μία ταινία να δίνουμε τις πιο βασικές πληροφορίες, τις σκηνές που πραγματικά έχουν αποτυπωθεί στο μυαλό μας.

Καλή τύχη στην εξεύρεση της ταινίας :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω ψαχνω εδω και πολλα χρονια μια ταινια την οποια την εβαζαν καποτε στα μεσα της δεκαετιας του 90, καναλια τυπου SevenX και ισως το Juniors που ειχαμε τοτε.Η ταινια ηταν μεταγλωτισμενη και κατα πασα πιθανοτητα ηταν του Σοβιετικου μπλοκ. Ισως Σερβικη, ισως Ρωσικη.

 

Ειχε να κανει με τρεις πιτσιρικαδες που ανακαλυψαν σε ενα βουνο, θαμμενο ενα εξωγηινο διαστημοπλοιο το οποιο μαλλον ηταν εκει για αιωνες. Μπηκαν μεσα σε αυτο για εξερευνηση και εκεινο αρχισε σιγα σιγα να ενεργοποιειται και να φευγει απο την Γη.

Στην διαρκεια του ταξιδιου των πιτσιρικαδων, σε μια οθονη ενας εξξωγηινος τους εξηγουσε οτι ο πλανητης τους ειχε καταστραφει σχεδον ολοκληρωτικα απο την μολυνση των εργοστασιων τους και της υψηλης τεχνολογιας τους και πως εψαχναν απεγνωσμενα βοηθεια απο επιστημονες ωστε να μπορεσουν να τον επαναφερουν και να ζησουν ξανα εκει. Ο εξωγηινος εδειχνε απογοητευμενος αρχικα γιατι ειχε να κανει μα απλα παιδια που δε θα μπορουσαν να βοηθησουν. Τελικα ομως φτανοντας στον προορισμο τους, στον αγονο πλέον πλανητη, καταφεραν με καποιο τροπο να δειξουν οτι υπαρχει ελπιδα και παρουσιαζονται σημεια ζωης. Ετσι στο τελος τους επεστρεψαν παλι πισω στην Γη.

 

Θυμαμαι πολυ χαρακτηριστικα δυο σκηνες. Η μια σκηνη ειχε να κανει με μια Ορθοδοξη θρησκευτικη τελετουργια κηδειας, με σταυρους και παπαδες οι οποιοι στο ιδιο βουνο, μετεφεραν εναν νεκρο εξωγηινο. Αυτο αν δεν κανω λαθος το εβλεπε σαν οραμα ο ενας απο τους τρεις πιτσιρικαδες.

Η αλλη σκηνη ηταν προς το τελος της ταινιας. Αφου οι πιτσιρικαδες γυρισαν στην Γη, το πρωτο πραγμα που αντικρυσαν και στεναχωρηθηκαν, ηταν οι καπνοι που εβγαιναν απο τις καμιναδες καποιων απομακρυσμενων εργοστασιων και η μολυνση που προκαλουσαν στο περιβαλλον. Προμηνυοντας δηλαδη, οτι και το μελλον του δικου μας πλανητη θα ειναι παρομοιο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

@baiosss

 

Οχι οχι. Οπως ανεφερα ηταν ξενογλωσση ταινια και πιθανοτατα Σοβιετικης προελευσης. Επισης ηταν μεταγλωτισμενο αν και αυτο δε σημαινει κατι, γιατι λογικα θα υπαρχει και με την μαμα γλωσσα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε μια αρχή ψάχνοντας σ' αυτή τη λίστα

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Soviet_science_fiction_films

Αλλά κι εδώ

https://sovietmoviesonline.com/fantastic/?do=cat&category=en/fantastic/

 

Υποψιάστηκα το Teens in the Universe αλλά δεν πρέπει να είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε μια αρχή ψάχνοντας σ' αυτή τη λίστα

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Soviet_science_fiction_films

Αλλά κι εδώ

https://sovietmoviesonline.com/fantastic/?do=cat&category=en/fantastic/

 

Υποψιάστηκα το Teens in the Universe αλλά δεν πρέπει να είναι αυτό.

 

Δυστυχως ουτε σε αυτα βρηκα κατι. Πολυ καλη προσπαθεια ομως. Ευχαριστω πολυ!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! σε μια ταινια απηγαγαν μια κοπελα και τις κανανε σε ενα δωματιο πειραματα για να δουν αν υπαρχει μεταθανατια ζωη... της ειχαν βγαλει το δερμα η το ειχαν καψει δεν θυμαμαι... σε καποια σιγμη πηγε την βρηκε η φιλη της και της χωρις δερμα .. η κοπελα πεθανε και πιασανε την φιλη της της κανανε τα ιδια και στο τελος πεθαινει αλλα επαναρχεται .. :cry:
Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! σε μια ταινια απηγαγαν μια κοπελα και τις κανανε σε ενα δωματιο πειραματα για να δουν αν υπαρχει μεταθανατια ζωη... της ειχαν βγαλει το δερμα η το ειχαν καψει δεν θυμαμαι... σε καποια σιγμη πηγε την βρηκε η φιλη της και της χωρις δερμα .. η κοπελα πεθανε και πιασανε την φιλη της της κανανε τα ιδια και στο τελος πεθαινει αλλα επαναρχεται .. :cry:

 

Πόπη αν και δίνεις πολλά στοιχεία για την ταινία (νέα ή παλιά ,γλώσσα παραγωγής, που την είδες,κάποιος γνωστός ηθοποιός) δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! σε μια ταινια απηγαγαν μια κοπελα και τις κανανε σε ενα δωματιο πειραματα για να δουν αν υπαρχει μεταθανατια ζωη... της ειχαν βγαλει το δερμα η το ειχαν καψει δεν θυμαμαι... σε καποια σιγμη πηγε την βρηκε η φιλη της και της χωρις δερμα .. η κοπελα πεθανε και πιασανε την φιλη της της κανανε τα ιδια και στο τελος πεθαινει αλλα επαναρχεται .. :cry:

 

το martyrs λες.

 

http://www.imdb.com/title/tt1029234/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα. ψαχνω ταινια με αποδραση παλια δεκαετια 70 μαλλον στο στυλ της αποδρασης των 11 οπου οι πρωταγωνιστες βρισκουν σε μια αποθηκη μαλλον ενα παλαιο αεροπλανο, το επισκευαζουν και αυτο απογειωνεται με την βοηθεια ενος αυτοκινητου στο οποιο το εχουν δεσει με σχοινια. μαλλον η ολη φαση διαδραματιζεται σε ερημο(δεν ειμαι σιγουρος). ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα, Θυμάμαι παλιά στο σταρ έβαζε πολλές ταινίες τρόμου, αλλά μία συγκεκριμένα μπορώ να πω ότι φοβόμουν να δω, πιτσηρικάς τότε. Θυμάμαμι ήταν με ένα τρελό-γιατρό ζόμπι , όπου κυνηγούσε ένα γκομενάκι να το σκοτώσει που ήταν σε μια ψυχο-κλινική, και θυμάμαι ότι έβλεπε εφιάλτες, ενώ υπήρχε μια σκηνή όπου πάει και τις χώνει μια βελόνα στο μάτι αν δε κάνω λάθος και το ονειρεύοταν κ αυτό. Γι'αυτό που είμαι 100% σίγουρος είναι ότι ήταν ο πατέρας της. Λολ. Έχω φάει τον κόσμο... όποιος το θυμάται ας μπει στο κόπο να το μοιραστεί μαζί μου. Ευχαριστώ

ναι ρε φιλε και γω τη θυμαμαι, την εβαζε πολυ αργα ο αντ1. η τυπισσα κοιταζε απο ενα παραθυρο και στο απεναντι παραθυρο εβλεπε στα σκοτεινα τον τυπο με την χειρουργικη μασκα και τα ματια γουρλωμενα. ειχε γνωρισει και εναν μουσατο τυπο, εγκλειστος στο ασυλο και αυτος, τον οποιο εμπιστευοταν

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι κυνηγαν τον πρωταγωνιστη (νομιζω ηταν ζευγαρι) και για να σωθουν βρηκαν καταφυγιο σε καποιον (δεν θυμαμαι αν ηταν φιλος ή καποιος ουφολογος,συνομοσιολογος) σε ενα σπιτι απομονωμενο γεματο ρανταρ ,παγιδες κτλ...ειχε το σπιτι του σαν οχυρο με τα παντα μεσα...και τους ανακαλυψαν και εκει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, Θυμάμαι παλιά στο σταρ έβαζε πολλές ταινίες τρόμου, αλλά μία συγκεκριμένα μπορώ να πω ότι φοβόμουν να δω, πιτσηρικάς τότε. Θυμάμαμι ήταν με ένα τρελό-γιατρό ζόμπι , όπου κυνηγούσε ένα γκομενάκι να το σκοτώσει που ήταν σε μια ψυχο-κλινική, και θυμάμαι ότι έβλεπε εφιάλτες, ενώ υπήρχε μια σκηνή όπου πάει και τις χώνει μια βελόνα στο μάτι αν δε κάνω λάθος και το ονειρεύοταν κ αυτό. Γι'αυτό που είμαι 100% σίγουρος είναι ότι ήταν ο πατέρας της. Λολ. Έχω φάει τον κόσμο... όποιος το θυμάται ας μπει στο κόπο να το μοιραστεί μαζί μου. Ευχαριστώ

http://www.imdb.com/title/tt0122037/plotsummary?ref_=tt_ov_pl

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πωωωωωωωωω, είσαι θεός! Εν τω μεταξύ κοίταξα και σε μια λίστα με horror movies του 80 στο imdb, και δεν μπορούσα να το βρω, γτ πήγαινα χρονολογικά και η λίστα είχε 757 τίτλους και αυτό ήταν στο 731 , κ γω ήδη μετά τα 650 είχα αποθαρυνθεί να ψάχνω.... παρεπιπτόντως να η λίστα (http://www.imdb.com/list/ls056518357/?start=1&view=detail&sort=listorian:desc&defaults=1) και ο τύπος έχει κάνει και για τα 60ς,70ς,90ς, για όποιον ενδιαφέρεται.... Λογικά έχει τα πάντα αφού είναι με εκατοντάδες τίτλους κάθε λίστα..... όρεξη να έχεις να ψάχνεις....

 

Φίλε σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Ελπίζω να τη δουν και οι υπόλοιποι φίλοι που προσπάθησαν να με βοηθήσουν στο να τι βρω, αλλά επειδή είπα ότι ήταν ζομπι μάλλον τους μπέρδεψα (αν κ από οτι διάβασα στην περιγραφή στο imdb, τελικά μάλλον πως ήταν ζομπι όντως :P Και πολύ σωστά μάντεψα από το τίποτα σχεδόν που θυμόμουν ότι ήταν τέλη 80ς αρχές 90ς :D).

 

Επίσης τσέκαρα και τα άλλα προτεινόμενα και φαίνονται αρκετά καλά!! 5αράκια +++ ...

 

Πωπω φιλάρα να σαι καλά!! Έχω και τσίρι και ποπ κορν με γεύση βουτύρου που κράταγα για το games of thrones... θα περάσω καλά απόψε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πωωωωωωωωω, είσαι θεός! Εν τω μεταξύ κοίταξα και σε μια λίστα με horror movies του 80 στο imdb, και δεν μπορούσα να το βρω, γτ πήγαινα χρονολογικά και η λίστα είχε 757 τίτλους και αυτό ήταν στο 731 , κ γω ήδη μετά τα 650 είχα αποθαρυνθεί να ψάχνω.... παρεπιπτόντως να η λίστα (http://www.imdb.com/list/ls056518357/?start=1&view=detail&sort=listorian:desc&defaults=1) και ο τύπος έχει κάνει και για τα 60ς,70ς,90ς, για όποιον ενδιαφέρεται.... Λογικά έχει τα πάντα αφού είναι με εκατοντάδες τίτλους κάθε λίστα..... όρεξη να έχεις να ψάχνεις....

 

Φίλε σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Ελπίζω να τη δουν και οι υπόλοιποι φίλοι που προσπάθησαν να με βοηθήσουν στο να τι βρω, αλλά επειδή είπα ότι ήταν ζομπι μάλλον τους μπέρδεψα (αν κ από οτι διάβασα στην περιγραφή στο imdb, τελικά μάλλον πως ήταν ζομπι όντως :P Και πολύ σωστά μάντεψα από το τίποτα σχεδόν που θυμόμουν ότι ήταν τέλη 80ς αρχές 90ς :D).

 

Επίσης τσέκαρα και τα άλλα προτεινόμενα και φαίνονται αρκετά καλά!! 5αράκια +++ ...

 

Πωπω φιλάρα να σαι καλά!! Έχω και τσίρι και ποπ κορν με γεύση βουτύρου που κράταγα για το games of thrones... θα περάσω καλά απόψε!!!!

ευχαριστω ρε φιλε για τα καλα σου λογια. εχω βασικα εναν φιλο κινητη εγκυκλοπαιδεια θριλερ. ειχα να τον δω καιρο, βρηκα το προφιλ του στο γνωστο μεσο κοινων. δικτυωσης και του στειλα μην με την περιγραφη της ταινιας. σε ενα λεπτο μου στειλε το link και στο στειλα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για μια ταινια θριλερ στο στυλ "ποιος ειναι ο δολοφονος" την οποια ειχε δειξει πριν καμια 20αρια χρονια μικρο καναλι, μαλλον το τοτε telecity και μαλιστα απογευματινη ωρα. ο ελληνικος τιτλος ηταν στο περιπου "ο δολοφονος βρισκεται αναμεσα μας". Δεν εχει καμια σχεση με μια ιταλικη με τιτλο "l assassino e ancora tra noi" του 1986 ουτε με κατι "killer among us" μετα το 90. H ταινια, πιθανοτατα βρετανικη, ειναι γυρισμενη τελη 60 αρχες 70 και ειναι εγχρωμη με τη χαρακτηριστικη αποχρωση της εποχης(σαν το εξωφυλλο του πρωτου sabbath αλμπουμ). Ο χωρος ειναι ενα σπιτι στην εξοχη οπου βρισκονται διαφοροι καλεσμενοι και αρχιζει το μακελεμα. Αναμεσα στους υποπτους ειναι και μια οικονομος στο στυλ πιο νεας Τασως Καββαδια. Ενα πολυ χαρακτηριστικο ειναι οτι προς το τελος σταματαει η ροη της ταινιας και δειχνει συνεντευξεις απο τους ηθοποιους με τα ονοματα και τους ρολους απο κατω, στις οποιες μαντευουν το δολοφονο.

Εχει κανεις καμια ιδεα για τον τιτλο; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για μια ταινια θριλερ στο στυλ "ποιος ειναι ο δολοφονος" την οποια ειχε δειξει πριν καμια 20αρια χρονια μικρο καναλι, μαλλον το τοτε telecity και μαλιστα απογευματινη ωρα. ο ελληνικος τιτλος ηταν στο περιπου "ο δολοφονος βρισκεται αναμεσα μας". Δεν εχει καμια σχεση με μια ιταλικη με τιτλο "l assassino e ancora tra noi" του 1986 ουτε με κατι "killer among us" μετα το 90. H ταινια, πιθανοτατα βρετανικη, ειναι γυρισμενη τελη 60 αρχες 70 και ειναι εγχρωμη με τη χαρακτηριστικη αποχρωση της εποχης(σαν το εξωφυλλο του πρωτου sabbath αλμπουμ). Ο χωρος ειναι ενα σπιτι στην εξοχη οπου βρισκονται διαφοροι καλεσμενοι και αρχιζει το μακελεμα. Αναμεσα στους υποπτους ειναι και μια οικονομος στο στυλ πιο νεας Τασως Καββαδια. Ενα πολυ χαρακτηριστικο ειναι οτι προς το τελος σταματαει η ροη της ταινιας και δειχνει συνεντευξεις απο τους ηθοποιους με τα ονοματα και τους ρολους απο κατω, στις οποιες μαντευουν το δολοφονο.

Εχει κανεις καμια ιδεα για τον τιτλο; Ευχαριστω.

 

Από την πολύ γενική περιγραφή που κάνεις, που ταιριάζει σε πλειάδα μη σου πω εκατοντάδες ταινιών, μια μου κάνει τους Δέκα Μικρούς Νέγρους και από την άλλη το εξαίρετο Έγκλημα στο Γκόσφορντ Παρκ λόγω της "παλιακής" αισθητικής της. Χρειάζονται περισσότερα στοιχεία απ' όσα θυμάσαι για την πλοκή. Το δεύτερο φιλμ που αναφέρω, λόγω περιγραφής "Τασώ Καββαδία", μου κολλάει με τον απίστευτο ρόλο της Χέλεν Μίρεν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε για την απαντηση αλλά "οι δεκα μικροι νεγροι" του 1965 ειναι ασπρομαυρη ταινια την οποια φυσικα γνωριζω. οσο για το "γκοσφορντ παρκ" ειναι συγχρονη ταινια (μετα το 2000) η οποια μου προκαλει το λιγοτερο χασμουρητο. η ταινια που ψαχνω ειναι b-movie και την ειχα δει μεσα 90ς.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, το μυαλό είναι το πιο ύπουλο εργαλείο. Κάνει ό,τι θέλει με τις αναμνήσεις και μπορεί να σε εκθέσει ανεπανόρθωτα. Όταν έψαχνα την ταινία "Shatterbrain", είχα μια πολύ συγκεκριμένη εικόνα στο μυαλό μου. Όταν κατάφεραν να μου τη βρουν και την ξαναείδα, η εικόνα αυτή δεν είχε καμία σχέση με την πραγματικότητα. :confused:

 

Aγαπητε, είδατε ότι τελικά το μυαλο μου οχι δε μου κανε παιχνίδια, αλλά θυμόταν και αυτά που εγώ αμφισβητούσα την εγκυρότητα τους και εν τελει ότι ανέφερα ήταν όλα μέσα από την ταινία. :D Αλλά άλλοτε πάλι είναι ύπουλο εργαλείο. :D

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα παιδικό που έπαιζε το 80-90 με ενα κοριτσάκι που ειχε χαθεί στο δάσος και το βοηθούσε κάποιο ζώο,νομίζω ελάφι ή καγκουρό, να βρει το σπίτι του. Στο παιδικό αυτό συνδιαζόταν το κινούμενο σχέδιο με την αληθινή κινουμενη εικόνα βίντεο. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...