Jump to content

myphone POLL: Προτιμάτε stock Android ή custom UI?


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Προτιμάτε stock Android ή custom UI για το smartphone σας;  

897 members have voted

  1. 1. Προτιμάτε stock Android ή custom UI για το smartphone σας;

    • Προτιμώ stock Android
      546
    • Προτιμώ custom UI (αναφέρατε ποιο)
      331
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      20


Recommended Posts

ο καινούριος touchwiz που μπήκε στη σειρά Α της samsung είναι πανάλαφρος και ομορφότερος απο ποτέ, αυτόν επιλέγω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Custom UI γιατι το προτιμω και γιατι ανα πασα στιγμη φλασαρω και το κανω και stock android ενω ενα defaulf android αμα το βαρεθεις μενεις εκει θες δεν θες.Προτιμω της samsung γιατι το ειναι οικειο χρονια τωρα που το δουλευω και για ενα πολυ σημαντικο λογο οτι δεν εχει κουμπια μεσα στην οθονη,οχι τοσο σχετικο αλλα ειναι και αυτο ενα μερος του software!
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ stock android γιατι οι κατασκευαστες 1) τα κανουν σαν τα μουτρα τους 2) το στοκ πλεον απο την Λολιποπ και μετα ειναι και οτι ποιο καλαισθητο υπαρχει.

 

Δεν ειχα ποτε στοκ... παντα ειχα να αντιμετωπίσω την βλακώδη ιδέα καποιου άσχετου για το πως θα επρεπε να ειναι το λειτουργικο... απλά για να διαφέρει απο τους υπολοιπους. Μερικές φορές βάζουν μερικά χρήσιμα πραγματακια... αλλα απο τα χρήσιμα πραγματάκια μέχρι το σημειο που φτάνουν αυτοι υπάρχει μεγάλη απόσταση. Σε αυτό το σημείο θα ηθελα να δώσω μια ειδική διάκριση απόλυτου σκουπιδαριου στο Touchwiz της Samsung.... congrats...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Συνδιαζω και τα δυο, εχοντας ταμπλετ με το ενα και Χperia UI στο αλλο.

Προτιμω ελαφρως το Xperia UI, πιο ομορφο, πιο πολλες λειτουργιες και το πολυ σημαντικο, με Μηδεν Lag οπως το stock UI.

Link to comment
Share on other sites

Stock ή miui αν και τοσο γρηγορο που εγινε το miui τον τελευταίο μήνα μαλλον miui και ξερο ψωμι

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα "Δεν ξέρω / δεν απαντώ". Είμαι κάπου ενδιάμεσα. Απο την μια θεωρώ το stock (ειδικά το 5αρι) πανέμορφο. Απο την άλλη το TW έχει εφαρμογές που χρησιμοποιώ. Περιμένω πως και πως να δω το νεο TW.
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ το UI των xperia που στην ουσία ένα Stock android με χρήσιμες προσθήκες εκεί που χρειάζονται χωρίς να είναι βαρύ όπως το touchviz. Κατά την γνώμη μου το Stock android χάνει την έννοια του απλού γιατί αναγκάζεσαι να το φορτώνεις με διάφορα μπιχλιμπίδια για να το κάνεις κάπως ολοκληρωμένο με συνέπεια να πηγαίνεις στο αντίθετο άκρο.

 

Συμ-φωνώ! :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το Android Lollipop μου αρέσει αρκετά από άποψη εμφάνισης, αλλά μου λείπει η out of the box παραμετροποίηση σε κάποια σημεία και έτσι προτιμώ κάποιο skin με μερικές δυνατότητες (πχ καθορισμός των συντομεύσεων γρήγορων ρυθμίσεων και ταξινόμηση αυτών όπως θέλω εγώ)

 

(το αστείο της υπόθεσης βέβαια είναι ότι αυτήν την περίοδο διαθέτω δύο συσκευές με καθαρό android :P )

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ Stock λόγω της απλότητας και ταχύτητας του. Σε εμφάνιση προτιμώ το MIUI με τα εντυπωσιακά εικονίδια και εφέ του.
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ Custom για τους εξής λόγους:

-Μεγαλύτερη ευκολία σε αρκετές επιλογές-ρυθμίσεις

-Πληρότητα (πιο όμορφες και πλήρεις εφαρμογές όπως gallery-σημειώσεις-ημερολόγιο-mail app κτλ)

-Σχεδιαστική γραμμή κάθε εταιρίας (χρωματισμοί, εικονίδια & ρυθμίσεων, toggles, widgets, status bar κτλ)

 

 

Ειναι εντυπωσιακο τι κανει το marketing. Πολλοι προτιμουν το touchwiz, το χειροτερο/ασχημοτερο UI που εχει υπαρξει στα χρονικα και ελαχιστοι προτιμουν το Sense, το καλυτερο custom UI που εχει υπαρξει στα χρονικα. Απιστευτο.

 

Αnyway, stock για μενα. Μου λειπουν 1-2 πραγματακια αλλα μολις το δουλεψεις δεν υπαρχει γυρισμος.

 

1) Που κολλάει το marketing?

2) Είναι δική σου άποψη-γούστο (υποκειμενική, όχι αντικειμενική) και δεν αντιπροσωπεύεις όλο τον πλανήτη.

3) Το Sense είναι ίσως από τα πιο γρήγορα και ελαφριά UI που υπάρχουν σε Custom αλλά το κατά πόσο είναι όμορφο-εύκολο-παραγωγικό είναι υποκειμενικό για τον καθένα. :)

Edited by menios
Link to comment
Share on other sites

Από τη μια η πληρότητα και από την άλλη η ομορφιά της απλότητας.

Θα πάρω την πληρότητα.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

SENSE το ομορφότερο όλων με διαφορά. Άν δεν έχω htc προτιμώ pure android.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ stock android γιατι οι κατασκευαστες 1) τα κανουν σαν τα μουτρα τους 2) το στοκ πλεον απο την Λολιποπ και μετα ειναι και οτι ποιο καλαισθητο υπαρχει.

 

Δεν ειχα ποτε στοκ... παντα ειχα να αντιμετωπίσω την βλακώδη ιδέα καποιου άσχετου για το πως θα επρεπε να ειναι το λειτουργικο... απλά για να διαφέρει απο τους υπολοιπους. Μερικές φορές βάζουν μερικά χρήσιμα πραγματακια... αλλα απο τα χρήσιμα πραγματάκια μέχρι το σημειο που φτάνουν αυτοι υπάρχει μεγάλη απόσταση. Σε αυτό το σημείο θα ηθελα να δώσω μια ειδική διάκριση απόλυτου σκουπιδαριου στο Touchwiz της Samsung.... congrats...

 

Χαχα, ουτε στο μυαλό μου να ησουνα!

Ακριβως αυτό. Stock ασυζητητί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ πολύ καλή συσκευή. Όσο για το περιβάλλον της, εάν δε μου κάνει, υπάρχουν οι launchersπου κάνουν μια χαρά δουλειά!
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Stock android και ξερό ψωμί. ...φτάνει πια με την κακογουστιά της κάθε εταιρίας που κάνει μια συσκευή να σέρνεται. ..φτάνει πια με το θέμα των αναβαθμίσεων...κούρασε. ..φτάνει. ..

οπότε stock android για να έχω τις αναβαθμίσεις όποτε βγαίνουν κι αν θέλω κάτι από samsung LG HTC e.t.c. το κατεβάζω ως εφαρμογή. ..Που είναι το κακό σε αυτό ???

ΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΕΤΥΧΑΝ... ΟΙ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΟΧΙ !!!

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...