Jump to content

Samsung Galaxy A7


truckman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i62.tinypic.com/1z6gpcl.jpg

 

 

Samsung Galaxy A7

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

 

Οθόνη

  • 5.5" Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors 1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density)
  • Corning Gorilla Glass 4

 

Επεξεργαστής

  • Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 - A700FD
    Quad-core 1.8 Cortex-A15 GHz & quad-core 1.3 Cortex-A7 GHz - A700F
  • GPU Adreno 405 - A700FD
    Mali-T628 MP6 - A700F

 

Μνήμη

  • 2 GB RAM

 

Αποθηκευτικός χώρος

  • 16 GB
  • microSD, μέχρι και 64 GB (επίσημα)

 

Κάμερα

  • 13MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash
  • Εμπρόσθια κάμερα 5MP, 1080p

 

Συνδεσιμότητα

  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band,WIFI Direct, hotspot, Bluetooth 4.0, NFC (το LTE μοντέλο μόνο), Α-GPS/GLONASS, FM radio

 

  • SAR EU 0.41 W/kg (head) 0.55 W/kg (body)

 

Λειτουργικό σύστημα

  • Android OS, v4.4.4 (KitKat)

 

Μπαταρία

  • Li-Ion 2600 mAh - Μη αποσπώμενη

 

Διαστάσεις

  • 151 x 76,2 x 6.3 mm

 

Βάρος

  • 141 gr

 

Χρώματα

  • Pearl White, Midnight Black, Champagne Gold

 

 

Πηγή :

GSMArena

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξεκίνησε η διαθεσιμότητα του Α7 σε ορισμένα καταστήματα. http://www.bestprice.gr/item/2154533701/samsung-galaxy-a7.html?fromq=samsung+a7

 

Ενδιαφέρον κινητό με χαρακτηριστικά κατώτερα των High end μοντέλων, και τιμή τσιμπημένη για αρχή

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εξαιρετική συσκευή.

Λογικά θα πέσει η τιμη της αρκετά γρηγορα .

Γυρω στα 300€ θα ειναι αρκετά καλα.

 

Μέχρι να πάει στα 300 θα έχουν βγει αλλα καλύτερα. Δηλαδή αν πάει το Α7 στα 300 πρέπει το Α5 να πάει 200 και το Α3 στα 100 :lol: Και θα αναλύσω λίγο με βάση το ψάξιμο που κάνω αυτές τις μέρες γιατί ψήνω το Α5.

 

Στα ελληνικά μεγάλα καταστήματα έχουν το Α3 στα 299, το Α5 στα 399. Υποθέτω πως το Α7 θα έρθει στα 499.

Ήδη σε σκρουτζομαγαζα το Α3 παιζει στα ~200 και το Α5 λιγο κατω απο 300. Δηλαδή 100 ευρώ κάτω. Το Α7 υπάρχει ήδη σε σκρουτζ στα 499 αλλά μάλλον πρέπει να είναι τόσο ψηλά μέχρι να έρθει και στα μεγάλα καταστήματα. Μετά άντε να πέσει κι αυτό 100 ευρώ κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε η τιμή του στα 420€ το μαύρο χρώμα:

 

http://www.sellphone.gr/shop/samsung/samsung-a700-galaxy-a7-4g-nfc-16gb-midnight-black-eu/?ref=bestprice.gr

Edited by apostolidisathan
Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Kυκλοφορησε λοιπον και η ναυαρχιδα της σειρας Α.Συγκεκριμενα το 7 ιεναι και το λεπτοτερο smartphone της Κορεατικης εταιρειας.

Τα τεχνικα του χαρακτηριστικα ειναι ενδιαφεροντα και η συσκευη κυκλοφοραει με 2 διαφορετικα chipsets.

To ενα ειναι Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 - A700FD Snapdragon 615 64-bit και Quad-core 1.8 Cortex-A15 GHz & quad-core 1.3 Cortex-A7 GHz - A700F Exynos 5430 32-bit.Octa και οι 2 εκδοσεις.

Φοραει 2gb Μνημης ram και 16mb εσωτερικη μνημη που φυσικα μπορει να επεκταθει με χρηση micro sd.

 

H Οθονη του ειναι αναλυσης 1080 x 1920 pixels με 401 ppi,με 16Μ colours.

Οι διαστασεις της ειναι πλουσιες καθως φοραει 5,5 ιντσες οθονη.

 

Η βασικη του καμερα ειναι 13mp και η εμπροσθια 5mp καταλληλη για πολυ καλες selfies photos.

Τραβαει βιντεο 1080p 30fps.

To ιδιο και η μπροστινη καμερα.

 

Η Gpu του ειναι.Adreno 405 - A700FD για τον snapdragon και Mali-T628 MP6 - A700F για τον Exynos επεξεργαστη της συσκευης.

 

Η μπαταρια του ειναι μη αποσπωμενη 2600mah.

 

Οι διαστασεις του ειναι 151 x 76.2 x 6.3 mm και το βαρος του 141gr.

 

Υποσχομενη λοιπον η νεα προταση της Samsung Που κλεινει την τριλογια της νεας σειρας Α.Τα χαρακτηριστικα του δεν ειναι καθολου ασχημα και σιγουρα προκειται για μια midge range ενδιαφερουσα συσκευη.

Μενει να δουμε και στην πραξη τι λεει.

Τα χρωματα που κυκλοφορει ειναι σκούρο μπλε, χρυσό και λευκό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απ όσο έχω δει, δεν αναφέρεται να έχει ραδιόφωνο όπως στα A3, A5 σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απ όσο έχω δει, δεν αναφέρεται να έχει ραδιόφωνο όπως στα A3, A5 σωστά;

 

Έχει ραδιόφωνο το Α7.

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a7-6763.php

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.. να κάνω μία ερώτηση.. αν αγοράσω το Α7 duos εγγύηση απο samsung Hellas παίζει??

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως για ποια χώρα προοριζόταν η συσκευή που θα πάρεις. Αν είναι για την ευρωπαική αγορά τοτε δεν εχεις πρόβλημα με την εγγύηση. Ρώτα στο κατάστημα που θες για να δεις αν ειναι ευρωπαικό μοντέλο. Και αφού το πάρεις μπορείς να το επιβεβαιώσεις με ένα τηλέφωνο στην samsung ή σε κάποιο σέρβις τους (πχ smartec) δίνοντας το ΙΜΕΙ.
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως για ποια χώρα προοριζόταν η συσκευή που θα πάρεις. Αν είναι για την ευρωπαική αγορά τοτε δεν εχεις πρόβλημα με την εγγύηση. Ρώτα στο κατάστημα που θες για να δεις αν ειναι ευρωπαικό μοντέλο. Και αφού το πάρεις μπορείς να το επιβεβαιώσεις με ένα τηλέφωνο στην samsung ή σε κάποιο σέρβις τους (πχ smartec) δίνοντας το ΙΜΕΙ.

 

 

οκ θα το τσεκάρω! ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την duos έκδοση :

1) Δουλεύουν και οι δύο κάρτες με δεδομένα 4G και φωνή;

 

2) Κάρτα μνήμης μαζί με της δύο κάρτες SIM δουλεύουν μαζί η πρέπει να βγάλεις μια κάρτα SIM και να μπει η κάρτα μνήμης;

 

3) Στο περιβάλλον της Samsung μπορώ αντί για 4 εικονίδια ανά σειρά μπορώ να βάλω 5;

Link to comment
Share on other sites

1) Δουλεύουν και οι δύο κάρτες με δεδομένα 4G και φωνή;

 

2) Κάρτα μνήμης μαζί με της δύο κάρτες SIM δουλεύουν μαζί η πρέπει να βγάλεις μια κάρτα SIM και να μπει η κάρτα μνήμης;

 

3) Στο περιβάλλον της Samsung μπορώ αντί για 4 εικονίδια ανά σειρά μπορώ να βάλω 5;

 

1) Από το αναλυτικό review του GSMArena: "...You can select a preferred card for calls and which card is used for data, but only SIM1 has 4G and 3G connectivity. SIM2 is on 2G only..."

 

2) Μία κάρτα SIM και μία microSD ή 2 κάρτες SIM...

 

3) Αν εννοείς στο menu των εφαρμογών όχι...

Link to comment
Share on other sites

1) Από το αναλυτικό review του GSMArena: "...You can select a preferred card for calls and which card is used for data, but only SIM1 has 4G and 3G connectivity. SIM2 is on 2G only..."

 

2) Μία κάρτα SIM και μία microSD ή 2 κάρτες SIM...

 

3) Αν εννοείς στο menu των εφαρμογών όχι...

Ωραίος φίλε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Μήπως υπάρχει καμία πληροφορία πότε θα έρθει στις αλυσίδες καταστημάτων?

 

Ευχαριστώ. :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και καθόλου.

 

Προσωπικά το πήρα από Skroutzoμάγαζο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Ουσιαστικά στο μέγεθος του Note 4 αλλά αισθητά πιο ελαφρύ και πραγματικά γρήγορο (Antutu score: 49.000)...

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να το παρω και εγω αλλα με προβληματιζει εαν παρει συντομα την lolipop

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας παιδιά,

 

Μήπως υπάρχει καμία πληροφορία πότε θα έρθει στις αλυσίδες καταστημάτων?

 

Ευχαριστώ. :)

 

εχει ερθει στα σκρουτζομαγαζα φιλε μου με μια καρτα το duos παντος επειδη βρηκα καποιο παλικαρι που το εδεινε σφραγισμενο και πηρα την samsyng με το imei μου ειπε οτι δεν προοριζεται για χωρα της ευρωπης οποτε ΔΕΝ ισχυει η εγγυηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και καθόλου.

 

Προσωπικά το πήρα από Skroutzoμάγαζο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Ουσιαστικά στο μέγεθος του Note 4 αλλά αισθητά πιο ελαφρύ και πραγματικά γρήγορο (Antutu score: 49.000)...

 

πες μας εντυπώσεις φιλε μου.ευρωπαικο ποια χωρας ειναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πες μας εντυπώσεις φιλε μου.ευρωπαικο ποια χωρας ειναι?

 

Το τηλέφωνο είναι Γαλλικό και δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές επιλογές μια και έχει κυκλοφορήσει σε πολύ λίγες χώρες.

 

Πρώτες εντυπώσεις:

- Υπέροχη οθόνη που δύσκολα καταλαβαίνεις ότι είναι "μόνο" FHD.

- Ταχύτατο σε όλες τις λειτουργίες (Exynos 5430, Antutu: 49.000)

- Αδύναμο ηχείο.

- Λειτουργία τηλεφώνου-κλήσεων σαφώς πάνω από το μέσο όρο με δυνατό, καθαρό και ποιοτικό ήχο κλήσεων.

- Αυτονομία και μπαταρία υπό παρακολούθηση μια και είμαι ακόμη στην 2η φόρτιση.

- Κάμερα καλή, ωραίες φωτό και video μέχρι στιγμής. Τίποτα εξεζητημένο.

- Εξαιρετικό κράτημα στο χέρι λόγω του ελάχιστου πάχους και του σχετικά μικρού βάρους για τα δεδομένα της κατηγορίας (5,5'') που σου δίνει την εντύπωση ότι κρατάς 5-ίντσο.

- Αισθητική πέραν πάσης κριτικής. Το κινητό είναι πραγματικό κόσμημα με το περιμετρικό αλουμίνιο (Γιατί το πίσω μέρος τελικά ΔΕΝ είναι αλουμίνιο) και το απλό και διαχρονικό σχέδιο.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το Α7 είναι Note 4 killer υπό προϋποθέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι Γαλλικό και δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές επιλογές μια και έχει κυκλοφορήσει σε πολύ λίγες χώρες.

 

Πρώτες εντυπώσεις:

- Υπέροχη οθόνη που δύσκολα καταλαβαίνεις ότι είναι "μόνο" FHD.

- Ταχύτατο σε όλες τις λειτουργίες (Exynos 5430, Antutu: 49.000)

- Αδύναμο ηχείο.

- Λειτουργία τηλεφώνου-κλήσεων σαφώς πάνω από το μέσο όρο με δυνατό, καθαρό και ποιοτικό ήχο κλήσεων.

- Αυτονομία και μπαταρία υπό παρακολούθηση μια και είμαι ακόμη στην 2η φόρτιση.

- Κάμερα καλή, ωραίες φωτό και video μέχρι στιγμής. Τίποτα εξεζητημένο.

- Εξαιρετικό κράτημα στο χέρι λόγω του ελάχιστου πάχους και του σχετικά μικρού βάρους για τα δεδομένα της κατηγορίας (5,5'') που σου δίνει την εντύπωση ότι κρατάς 5-ίντσο.

- Αισθητική πέραν πάσης κριτικής. Το κινητό είναι πραγματικό κόσμημα με το περιμετρικό αλουμίνιο (Γιατί το πίσω μέρος τελικά ΔΕΝ είναι αλουμίνιο) και το απλό και διαχρονικό σχέδιο.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το Α7 είναι Note 4 killer υπό προϋποθέσεις...

τη χρωμματακι το πηρες φιλε μου? να σου πω εχω το note4 και το θελω για δευτερο και το σκεφτομαι. για lolipop ομωςς τη θα γινει αραγε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τη χρωματακι το πηρες φιλε μου? να σου πω εχω το note4 και το θελω για δευτερο και το σκεφτομαι. για lolipop ομωςς τη θα γινει αραγε?

 

Μαύρο αλλά θα προτιμούσα το ασημί των Α3, Α5 που δυστυχώς δεν υπάρχει στην σειρά Α7.

 

Τι εννοείς τι θα γίνει? Προφανώς και θα την πάρει αν και δεν βλέπω τον λόγο μια και στο συγκεκριμένο τηλέφωνο η KitKat πραγματικά πετάει και το bloatware είναι ίσως το μικρότερο που έχω δει μέχρι στιγμής από την Samsung...

Link to comment
Share on other sites

Μαύρο αλλά θα προτιμούσα το ασημί των Α3, Α5 που δυστυχώς δεν υπάρχει στην σειρά Α7.

 

Τι εννοείς τι θα γίνει? Προφανώς και θα την πάρει αν και δεν βλέπω τον λόγο μια και στο συγκεκριμένο τηλέφωνο η KitKat πραγματικά πετάει και το bloatware είναι ίσως το μικρότερο που έχω δει μέχρι στιγμής από την Samsung...

 

μαυρο ειναι και το πισω μερος η μπλεδιζει λιγο ? απο ποιο μαγαζι εαν επιτρεπειται? και το λευκο πιστευω ειναι πολυ ομορφοο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μαυρο ειναι και το πισω μερος η μπλεδιζει λιγο ? απο ποιο μαγαζι εαν επιτρεπειται? και το λευκο πιστευω ειναι πολυ ομορφοο

 

Ακριβώς. Το πίσω μέρος στο φώς μπλεδίζει. MyTel.gr

 

Το χρυσό αν το παρατηρήσεις είναι το πιο ιδιαίτερο και πραγματικά το πιο "κυριλέ". Αλλά ταιριάζει πιο καλά πιστεύω σε γυναικείο χέρι...

Link to comment
Share on other sites

ενδειχτικο led φιλε μου δεν εχει απο οτι βλεπω ε? κριμα κριμα κριμααααα. γιατι το εκανε αυτο η samsung ??????????:(
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενδειχτικο led φιλε μου δεν εχει απο οτι βλεπω ε? κριμα κριμα κριμααααα. γιατι το εκανε αυτο η samsung ?:(

 

Όχι δεν έχει led ειδοποιήσεων. Ε, κάτι έπρεπε να κόψει...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A7

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...