Jump to content

Samsung Galaxy A7


truckman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κριμαααα πολυ κριμαααα θα ηταν τελειοοο αχχχχχχχχ. αχχχχχχ οποτεεε θα το σκεφτωωωωω τοτεεε. να εισαι καλα φιλαρακιιι καλοριζικοοο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κριμαααα πολυ κριμαααα θα ηταν τελειοοο αχχχχχχχχ. αχχχχχχ οποτεεε θα το σκεφτωωωωω τοτεεε. να εισαι καλα φιλαρακιιι καλοριζικοοο

 

Σ' ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ! :)

 

Κάτοχός και εγώ πλέων του κινητού! ΑΠλά τα σπάει το μηχανάκι

Edited by hackertom
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι Γαλλικό και δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές επιλογές μια και έχει κυκλοφορήσει σε πολύ λίγες χώρες.

 

Πρώτες εντυπώσεις:

- Υπέροχη οθόνη που δύσκολα καταλαβαίνεις ότι είναι "μόνο" FHD.

- Ταχύτατο σε όλες τις λειτουργίες (Exynos 5430, Antutu: 49.000)

- Αδύναμο ηχείο.

- Λειτουργία τηλεφώνου-κλήσεων σαφώς πάνω από το μέσο όρο με δυνατό, καθαρό και ποιοτικό ήχο κλήσεων.

- Αυτονομία και μπαταρία υπό παρακολούθηση μια και είμαι ακόμη στην 2η φόρτιση.

- Κάμερα καλή, ωραίες φωτό και video μέχρι στιγμής. Τίποτα εξεζητημένο.

- Εξαιρετικό κράτημα στο χέρι λόγω του ελάχιστου πάχους και του σχετικά μικρού βάρους για τα δεδομένα της κατηγορίας (5,5'') που σου δίνει την εντύπωση ότι κρατάς 5-ίντσο.

- Αισθητική πέραν πάσης κριτικής. Το κινητό είναι πραγματικό κόσμημα με το περιμετρικό αλουμίνιο (Γιατί το πίσω μέρος τελικά ΔΕΝ είναι αλουμίνιο) και το απλό και διαχρονικό σχέδιο.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το Α7 είναι Note 4 killer υπό προϋποθέσεις...

 

 

Αφού είναι Γαλλικό δεν έχει εγγύηση? Αφού προορίζεται για Ευρωπαϊκή αγορά! Ή μήπως όχι?

 

Ρώτησα αν έρθει επισήμως στην Ελλάδα (σε αλυσίδες καταστημάτων), καθώς αν συμβεί κάτι τέτοιο, φαντάζομαι ότι θα πέσει κι 'άλλο η τιμή του στα skroutzομάγαζα! Αλλά και αυτή του Α5.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχός και εγώ πλέων του κινητού! ΑΠλά τα σπάει το μηχανάκι

 

Μεγειές και καλοδούλευτο! Γαλλικό και το δικό σου?

 

Αφού είναι Γαλλικό δεν έχει εγγύηση? Αφού προορίζεται για Ευρωπαϊκή αγορά! Ή μήπως όχι?

 

Κανονικά έχει εγγύηση 2 ετών από την Samsung Hellas...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση...

 

Κι' άλλος ένας "προβληματισμός": Αξίζει τον κόπο κάποιος να προτιμήσει το Α7 ή το S5 αν και θεωρητικά έχει αποσυρθεί?

 

Καταλαβαίνω ότι το ένα ήταν "ναυαρχίδα" και το άλλο ανήκει στη μεσαία κατηγορία, αλλά και τα 2 έχουν πάνω-κάτω την ίδια τιμή...:X

 

Ευχαριστώ!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές και καλοδούλευτο! Γαλλικό και το δικό σου?

 

 

 

Κανονικά έχει εγγύηση 2 ετών από την Samsung Hellas...

Δεν το έχω ψάξει φίλε καν ούτε θα μπω στην διαδικασία μιας και δεν έχει κανένα πρόβλημα σε τίποτα. .

 

Περιμένω απλά λίγες μέρες ακόμη και αν δεν βγάλει κάτι θα το κάνω root. .

 

Νομίζω έχει καλύτερα χρώματα από το Note 4! Πολύ όμορφη συσκευή!

 

Του έχεις βάλει κάποια καλή θήκη; Η τζαμάκι οθόνης;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τζαμάκι ή μεμβράνη δεν βάζω ποτέ. Θήκη πήρα μία μαύρη μάρκας Goospery που αγκαλιάζει όλο το πίσω μέρος του κινητού και φυσικά περιμετρικά και προσφέρει προστασία σε όλο το σώμα του πλην φυσικά της οθόνης του. Είναι τύπου TPU αλλά πραγματικά πολύ ποιοτική. Το μόνο κακό -που είναι φυσικά αναπόφευκτο από την στιγμή που χρησιμοποείς οποιαδήποτε θήκη-, είναι ότι χάνεις την υπέροχη αίσθηση που σου προσφέρει το κινητό στο χέρι λόγω του αλουμινίου και του πραγματικά ελάχιστου πάχους του.

 

https://bermerek.club/wp-content/uploads/2015/04/diskon-81-mercury-goospery-jelly-glittercase-for-samsung-galaxy-a7-case--ungu-image6041091zoom.jpg

 

Τα χρώματα της οθόνης είναι όντως λίγο πιο ζεστά από του Note 4 και πραγματικά δεν υπάρχει περίπτωση να διακρίνεις διαφορά στην ανάλυση βάζοντας τα κινητά δίπλα-δίπλα.

 

Για το root η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά μην το κάνεις καθώς το bloatware είναι ελάχιστο.

 

Όταν πρωτοάνοιξες το κινητό ποιά γλώσσα είχε πριν την αλλάξεις σε Ελληνικά?

Edited by JIMBOAthens
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τζαμάκι ή μεμβράνη δεν βάζω ποτέ. Θήκη πήρα μία μαύρη μάρκας Goospery που αγκαλιάζει όλο το πίσω μέρος του κινητού και φυσικά περιμετρικά και προσφέρει προστασία σε όλο το σώμα του πλην φυσικά της οθόνης του. Είναι τύπου TPU αλλά πραγματικά πολύ ποιοτική. Το μόνο κακό -που είναι φυσικά αναπόφευκτο από την στιγμή που χρησιμοποείς οποιαδήποτε θήκη-, είναι ότι χάνεις την υπέροχη αίσθηση που σου προσφέρει το κινητό στο χέρι λόγω του αλουμινίου και του πραγματικά ελάχιστου πάχους του.

 

https://bermerek.club/wp-content/uploads/2015/04/diskon-81-mercury-goospery-jelly-glittercase-for-samsung-galaxy-a7-case--ungu-image6041091zoom.jpg

 

Τα χρώματα της οθόνης είναι όντως λίγο πιο ζεστά από του Note 4 και πραγματικά δεν υπάρχει περίπτωση να διακρίνεις διαφορά στην ανάλυση βάζοντας τα κινητά δίπλα-δίπλα.

 

Για το root η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν το χρειάζεσαι πραγματικά μην το κάνεις καθώς το bloatware είναι ελάχιστο.

 

Όταν πρωτοάνοιξες το κινητό ποιά γλώσσα είχε πριν την αλλάξεις σε Ελληνικά?

Για γλώσσα δεν θυμάμαι φίλε. .

 

Θήκη εγώ κοιτάω : Verus Crystal Mixx Transparency πραγματικά πολύ όμορφη αλλά ακριβή. . Λογικό να χάνεις πράγματα με θήκες αλλά έστω και μια γρατζουνιά να δω στο κινητό ή ξενέρα είναι τεράστια!

Για τζαμάκι Nillkin 9H πολύ λεπτό. Τα περιμένω από ebay. .

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο σήμερα κλείνει 10 μέρες στην κατοχή μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Η μπαταρία κρατάει 2+ μέρες (χωρίς gaming). Η τιμή του έχει ήδη πέσει στα €390 (Skroutz)....
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο σήμερα κλείνει 10 μέρες στην κατοχή μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Η μπαταρία κρατάει 2+ μέρες (χωρίς gaming). Η τιμή του έχει ήδη πέσει στα €390 (Skroutz)....

Το μόνο φάουλ είναι ότι δεν δουλεύει κάρτα μνήμης με δύο κάρτες SIM μεγάλο λάθος και έβαλαν και ραδιόφωνο πήγαινε για πολύ ολοκληρωμένη πρόταση αλλά κλασικά Samsung

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο φάουλ είναι ότι δεν δουλεύει κάρτα μνήμης με δύο κάρτες SIM μεγάλο λάθος και έβαλαν και ραδιόφωνο πήγαινε για πολύ ολοκληρωμένη πρόταση αλλά κλασικά Samsung

 

Αυτό ισχύει για το μοντέλο 700FD (2 Sim version) που φοράει Snap 615 και είναι χρονισμένο χαμηλότερα από το 700F (Exynos). Το 700FD ΔΕΝ εισάγεται επίσημα στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

[...] το duos παντος επειδη βρηκα καποιο παλικαρι που το εδεινε σφραγισμενο και πηρα την samsyng με το imei μου ειπε οτι δεν προοριζεται για χωρα της ευρωπης οποτε ΔΕΝ ισχυει η εγγυηση
Πήρα το Duos από Bestprice-μάγαζο. Το skroutz δεν το είχε. Επειδή το κινητό ΔΕΝ προορίζεται για Ευρώπη, η εγγύηση που μου δόθηκε ήταν εγγύηση καταστήματος.

 

Όσο για τα σφραγισμένα κουτιά... κάποια κινητά απαιτούν να δουλευτούν λίγα λεπτά στην χώρα για την οποία προορίζονται, και μετά μπορούν να πάνε όπου θέλουμε. Αυτό είναι σημαντικό να το ξέρουμε, για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως όταν θα δούμε ένα κουτί μη-σφραγισμένο (Φυσικά δεν λέω ότι θα τα βλέπουμε ανοιχτά και θα λέμε "όλα καλά, το άνοιξαν για αυτό...").

 

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση...

Κι' άλλος ένας "προβληματισμός": Αξίζει τον κόπο κάποιος να προτιμήσει το Α7 ή το S5 αν και θεωρητικά έχει αποσυρθεί?

Καταλαβαίνω ότι το ένα ήταν "ναυαρχίδα" και το άλλο ανήκει στη μεσαία κατηγορία, αλλά και τα 2 έχουν πάνω-κάτω την ίδια τιμή...:X

Ευχαριστώ!

Το Α7 υστερεί σε πολλά σημεία σε σχέση με το S5. Πχ ΔΕΝ είναι αδιάβροχο, ΔΕΝ υποστηρίζει SD+2η SIM ταυτόχρονα (για τις Duos εκδόσεις), ΔΕΝ έχει δακτυλικό αποτύπωμα, ΔΕΝ έχει αποσπώμενη μπαταρία (που αγοράζεις άλλη μία και είσαι κύριος) κλπ. Από την άλλη, το Α7 έχει μεγαλύτερη οθόνη και πολύ μικρότερο πάχος.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Duos από Bestprice-μάγαζο. Το skroutz δεν το είχε. Επειδή το κινητό ΔΕΝ προορίζεται για Ευρώπη, η εγγύηση που μου δόθηκε ήταν εγγύηση καταστήματος.

 

Όσο για τα σφραγισμένα κουτιά... κάποια κινητά απαιτούν να δουλευτούν λίγα λεπτά στην χώρα για την οποία προορίζονται, και μετά μπορούν να πάνε όπου θέλουμε. Αυτό είναι σημαντικό να το ξέρουμε, για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως όταν θα δούμε ένα κουτί μη-σφραγισμένο (Φυσικά δεν λέω ότι θα τα βλέπουμε ανοιχτά και θα λέμε "όλα καλά, το άνοιξαν για αυτό...").

 

Αυτό που γράφεις σχετικά με τα "μη σφραγισμένα κουτιά" , δεν ισχύει. Όλες οι συσκευές διατίθενται στην αγορά σφραγισμένες με ταινίες ασφαλείας και μάλιστα, όσο αφορά ειδικά τα samsung, υπάρχει αυτοκόλλητο στο εξωτερικό μέρος της συσκευασίας, με σαφή οδηγία του κατασκευαστή προς τους καταναλωτές, για την μη παραλαβή του προϊόντος αν δουν παραβιασμένες τις ταινίες ασφαλείας (οπότε, καταλαβαίνεις...).

Μια συσκευασία μπορεί να έχει ανοιχθεί για διάφορους λόγους, από το να αλλάξει "κάποιος στο ενδιάμεσο" το λογισμικό της συσκευής, μέχρι και το να είναι επιστρεφόμενο προϊόν από προηγούμενο αγοραστή. Πάντως σίγουρα όχι για να γίνει έλεγχος από την εκάστοτε αντιπροσωπεία.

Ενημερωτικά αυτό και για αποφυγή λανθασμένων πληροφοριών προς τους υποψήφιους αγοραστές.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Το Α7 υστερεί σε πολλά σημεία σε σχέση με το S5. Πχ ΔΕΝ είναι αδιάβροχο, ΔΕΝ υποστηρίζει SD+2η SIM ταυτόχρονα (για τις Duos εκδόσεις), ΔΕΝ έχει δακτυλικό αποτύπωμα, ΔΕΝ έχει αποσπώμενη μπαταρία (που αγοράζεις άλλη μία και είσαι κύριος) κλπ. Από την άλλη, το Α7 έχει μεγαλύτερη οθόνη και πολύ μικρότερο πάχος.

 

ΔΕΝ υστερεί. Είναι καθαρά θέμα προτεραιοτήτων και αναγκών του χρήστη. Έχουν περάσει πάρα πολλά κινητά από τα χέρια μου και φυσικά και το S5 αλλά και το Note 4. Το δαχτυλικό και το heart rate sensor τα χρησιμοποίησα 2-3 φορές στην αρχή και μετά ποτέ ξανά. Για δοκίμασε να λειτουργήσεις 5,5 άρι κινητό σε καθημερινούς ρυθμούς, εργάσιμες ώρες που γίνεται πανικός και να έχεις ενεργοποιημένο το δαχτυλικό αποτύπωμα. Είναι υπόθεση ωρών για να το απενεργοποιήσεις. Για την μη αποσπώμενη μπαταρία θα συμφωνήσω, αλλά και πάλι θα πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 1-2 χρόνια για να δείξει σημάδια πτώσης. Για την SD και την 2η SIM τα ειπαμε λίγο πιο πάνω. Όσον αφορά ταχύτητες και εμπειρία χρήσης πιστέψτε με το A7 δεν υστερεί στο παραμικρό σε σχέση και με το S5 αλλά και με το Note 4 υπό προϋποθέσεις Τέλος για το θέμα των μη σφραγισμένων κουτιών ισχύουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που ανέφερε ο truckman...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εμενα με χαλαει που δεν εχει το led για τοις κλησεις και τα μυνηματα θα ηταν το τελιο κινητο παλι αλλα τη να κανουμε αυτα κανει η σαμυ να μην βγαλει καποιο κομπλε κινητο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έβαλε ξανά ραδιόφωνο αυτό πως το εξηγείς;

 

δεν με πολυ ενδιαφερει το ραδιο οσο το led που τουλαχιστον θα επρεπε να το ειχε βαλει ρε γαμοτο:(:(:(:(:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν με πολυ ενδιαφερει το ραδιο οσο το led που τουλαχιστον θα επρεπε να το ειχε βαλει ρε γαμοτο:(:(:(:(:(

 

+1 Ε, ναι. Βέβαια πολλοί είχαν παράπονο για την ελειψη ραδιοφώνου αε πολλές τελευταίες συσκευές της Samsung. Αυτό δείχνει για άλλη μία φορά πόσο σχετικό και υποκειμενικό είναι για τον κάθε χρήστη η ύπαρξη ή μη κάποιας δυνατότητας στην κάθε συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

βαλτε το noled και καθαρισατε οσον αφορα το τις ειδοποιησεις.το αλφα5 εχω και λειτουργει υποδειγμτικα...οσον αφορα τον αισθητηρα δακτυλικων,οσους ξερω τον εχουν απενεργοποησει.και για την μπαταρια,οι περισσοτερες αντεχουν 2 χρονια και μεχρι τοτε θα εχουμε αλλαξει κινητο....για την microsd δεν ηξερα οτι δεν παιρνει....στα τεχνικα χαρακτηριστικα δειχνει οτι παιρνει
Link to comment
Share on other sites

βαλτε το noled και καθαρισατε οσον αφορα το τις ειδοποιησεις.το αλφα5 εχω και λειτουργει υποδειγμτικα...οσον αφορα τον αισθητηρα δακτυλικων,οσους ξερω τον εχουν απενεργοποησει.και για την μπαταρια,οι περισσοτερες αντεχουν 2 χρονια και μεχρι τοτε θα εχουμε αλλαξει κινητο....για την microsd δεν ηξερα οτι δεν παιρνει....στα τεχνικα χαρακτηριστικα δειχνει οτι παιρνει

 

παιρνει καρτα μνημης φιλε μου κανονικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν αντεξα και το πηρα και εγωωω και μολις το καμαρωνωωωωωωωωωωω

 

Μεγειές και καλοδούλευτο! Χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές και καλοδούλευτο! Χρώμα?
αν και ημουνα μεταξυ μαυρου και λευκο το πηρα μαυρο αν και πιστευω και το λευκο θα ειναι ολα τα λεφτα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A7

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...