Jump to content

Samsung Galaxy A7


truckman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 195
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως δεν βλεπω να το εχουν παρει πολλοι γιατι δεν βλεπω κινηση στο νημα.Περιεργο μου φαινεται γιατι το κινητακι ειναι εμπειρια ναυαρχιδας.οθονη,καμερα κτλ σουπερ.Και η τιμη τωρα λογικη....χωρια οτι η καθημερινη αισθηση μεταλλου και παχους φλοιδας ειναι το κατι αλλο....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα σε όλους! Παρήγγειλα το A7 duos 2016 (A710FD συγκεκριμένα λόγο Exynos) και το περιμένω μέσα στην εβδομάδα. Το έχει πάρει κάποιος να μας πει εντυπώσεις;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια ερωτηση κι απο μενα γιατι προκειται να το ανταλλαξω με NOTE 3.Εχει IR?Με βολευε πολυ που το ειχα και σαν τηλεχειριστηριο

Ευχαριστω

 

Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Παιδιά πλέον έχω το 2017 (δίκαρτο). Είναι νωρίς για να γράψω εντυπώσεις, αλλά το αναφέρω μήπως και κάποιος έχει κάποια συγκεκριμένη απορία.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Περιμενουμε πως και πως να μας αναφερεις εντυπωσεις.

Εχω μπει στη διαδικασια για καινουριο κινητο, και ειναι το μονο (μαζι με το Α9) που με ενθουσιαζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Περιμενουμε πως και πως να μας αναφερεις εντυπωσεις.

Εχω μπει στη διαδικασια για καινουριο κινητο, και ειναι το μονο (μαζι με το Α9) που με ενθουσιαζει.

Λοιπόν, να πω μερικά πράγματα:

- Η μπαταρία μου βγάζει κατά μέσο όρο 2 μέρες. (Το Α7 2015 πλέον μου έβγαζε λιγότερο από 1 ημέρα, και το αναφέρω σαν μέτρο αναφοράς της χρήσης μου)

- Η χρησιμοποιούμενη RAM συνήθως είναι η μισή.

- Γενικά τρέχει αρκετά καλά.

- Προσοχή σε όσους δεν το έχουν δει, έχει USB type C. Δίνει μέσα το κατάλληλο καλώδιο αλλά και 1 αντάπτορα, ώστε να μπορείς να χρησιμοποιείς και τα υπόλοιπα καλώδια. (Εγώ παρήγγειλα καμιά 10αριά ακόμα να κοτσάρω παντού!)

- Δεν μου διαβάζει κανένα φλασάκι, και δεν έχω βγάλει άκρη μέχρι στιγμής για το ζήτημα. Πράγμα που με πονάει πολύ.

- Πολύ βολική η νέα έκδοση του Android Που φοράει!

- Φορτίζει περίπου σε 1,5 ώρα, βέβαια ~60% έχει φορτίσει σε μισή ώρα.

- Επίσης είναι πολύ βολικό το ότι έβαλαν επιτέλους το ηχείο στο πλάι.

 

Κάποια επιπλέον πράγματα (για τα οποία είτε δεν φταίει ακριβώς η συσκευή, είτε δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το κινητό ή τα περιφερειακά, είτε σκόρπια θέματα):

- Κάποιες φορές με χρήση ακουστικών ο συνομιλητής μου παραπονιέται για αντίλαλο. Δοκιμάζω 2 διαφορετικά σετ, αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα πότε γίνεται και αν φταίνε τα ακουστικά (βέβαια αν έφταιγαν τα ακουστικά μόνο νομίζω ότι θα ήταν κάπως σταθερή η συμπεριφορά).

- Το αποτύπωμα καμιά φορά μουλαρώνει αλλά μπορεί να φταίει το σετάρισμα κλπ.

- Η SD μου κάνει κάτι αποσυνδέσεις πού και πού, ενώ δηλαδή τη βλέπει, δεν εντοπίζει περιεχόμενα. Δεν ξέρω όμως αν φταίει η SD μου.

- Επίσης το αποτύπωμα δεν παίζει όταν η οθόνη κλειδώνεται από widget, πράγμα που έχει να κάνει με την πολιτική ασφαλείας. Στο xda νομίζω έλεγαν για ένα πληρωτό widget το οποίο είναι συμβατό.

- Επίσης ένα πράγμα που με χαλάει και δεν είναι θέμα συσκευής νομίζω, είναι πως για εμένα που έχω μοτίβο, δεν το εμφανίζει στην πρώτη οθόνη ξεκλειδώματος, αλλά πρέπει πρώτα να κάνω slide και μετά να εμφανίζει αυτή την οθόνη. :(

- Κάτι ακόμα που δεν μου αρέσει είναι ότι οι αρχικές οθόνες δεν γυρνάνε ατέρμονα, δηλαδή άμα φτάσεις στην τελευταία δεν σε ξαναπηγαίνει στην πρώτη.

- Μια ακόμα χαζομαρούλα είναι το ξυπνητήρι, όπου είναι πιο εύκολο να το ακυρώσεις παρά να το αναβάλεις (πλέον το κάνω μόνο με το κεντρικό κουμπί για να είμαι σίγουρος.

 

Γενικά, είμαι ενθουσιαμένος με την όλη αλλαγή. Νομίζω ότι πρόκειται για μεγάλη αναβάθμιση...

 

Ήθελα καιρό να δώσω feedback αλλά... τέσπα, ότι θυμόμουν!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να πω μερικά πράγματα:

.

.

 

Ήθελα καιρό να δώσω feedback αλλά... τέσπα, ότι θυμόμουν!

 

Πολύ αναλυτική απάντηση!

Ευχαριστώ πολύ.

 

Το σκέφτηκα σοβαρα, και νομίζω πως ίσως αξίζει να δώσω μερικά λεφτά παραπάνω και να πάρω το s7 edge.

Μόνα μειονεκτήματα έλλειψη ραδιοφώνου και μικρότερη οθόνη. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αναλυτική απάντηση!

Ευχαριστώ πολύ.

 

Το σκέφτηκα σοβαρα, και νομίζω πως ίσως αξίζει να δώσω μερικά λεφτά παραπάνω και να πάρω το s7 edge.

Μόνα μειονεκτήματα έλλειψη ραδιοφώνου και μικρότερη οθόνη. Θα δούμε.

Φαντάζομαι να μην το θέλεις για δίκαρτο; Γιατί κατά το GSMarena το s7 με 2 κάρτες σου τρώει τη θύρα για την SD. Βέβαια έχουν κυκλοφορήσει βιντεάκια για το πώς να το υπερνικήσεις αυτό, αλλά ...

 

BTW, είχα προσπαθήσει τις μεθόδους για 2η sim και SD μαζί στο A7 2015 αλλά δεν έβλεπα να χωράνε.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι να μην το θέλεις για δίκαρτο; Γιατί κατά το GSMarena το s7 με 2 κάρτες σου τρώει τη θύρα για την SD. Βέβαια έχουν κυκλοφορήσει βιντεάκια για το πώς να το υπερνικήσεις αυτό, αλλά ...

 

BTW, είχα προσπαθήσει τις μεθόδους για 2η sim και SD μαζί στο A7 2015 αλλά δεν έβλεπα να χωράνε.

 

Όχι, σωστά, δε με ενδιαφέρει να είναι δίκαρτο.

Σε ευχαριστώ πολύ .

 

Το μόνο πραγματικά ενοχλητικό με το S7, είναι η επιμονή στο να μην βάζουν ραδιόφωνο στις ναυαρχίδες.

Το έψαξα λίγο και με τις εφαρμογές ραδιοφώνου, και όλες τρώνε πάρα πολλά δεδομένα.

Μάλλον θα πάρω μαζί με το κινητό και ένα μικρό ραδιοφωνάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 3 μηνες με το κινητακι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε ολα.Σημερα περασα απο τα μαγαζακια τις ομονοιας και μπηκα στο πειρασμο να κανω ανταλλαγη με ενα Lg g4 με μονο 50 ευρω διαφορα.Τα δοκιμασα σε δυο πραγματα που με ενδιαφερουν.Οθονη και καμερα,ημερα βεβαια.Ενα εχω να πω.....τριχες....το Α ηταν σαφως καλυτερο και απο οθονη και απο φωτο.Η ληψη ηταν στην πλατεία ομονοιας,νταλα μεσημερι.Το Α εβγαζε υπεροχα και σωστα χρωματα στο ζουμαρισμα το ιδιο ενω το Lg λογο μαλλον του μεγαλυτερου διαφραγματος εκαιγε τις φωτο.Ο τυπος επεμενε οτι το Lg εχει καλυτερο επξεργαστη (Λες και θα το διαπιστωσω αυτο σε καθημερινη χρηση)και χιλια δυο.ασχετα.Αν δεν τεσταρετε μονοι σας το κινητο μην ψαρωνετε με το μαρκετινγκ

 

Nταξει,μην τα σοπεδώνουμε ολα.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Feedback για το A7 2017:

- Δεν μου διαβάζει κανένα φλασάκι, και δεν έχω βγάλει άκρη μέχρι στιγμής για το ζήτημα. Πράγμα που με πονάει πολύ.
Δεν υποστηρίζει OTG. Έλεος....

 

- Κάποιες φορές με χρήση ακουστικών ο συνομιλητής μου παραπονιέται για αντίλαλο. Δοκιμάζω 2 διαφορετικά σετ, αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα πότε γίνεται και αν φταίνε τα ακουστικά (βέβαια αν έφταιγαν τα ακουστικά μόνο νομίζω ότι θα ήταν κάπως σταθερή η συμπεριφορά).
Έφταιγε συγκεκριμένο ζευγάρι ακουστικών.

 

- Η SD μου κάνει κάτι αποσυνδέσεις πού και πού, ενώ δηλαδή τη βλέπει, δεν εντοπίζει περιεχόμενα. Δεν ξέρω όμως αν φταίει η SD μου.
Έφταιγε η συγκεκριμένη κάρτα microSD.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το έχω στην κατοχή μου αλλά μια ερώτηση οποίος γνωρίζει μου απαντά;είναι δυνατόν το A3 και το A5 του 2016 ν έχουν volte και αυτό όχι....???? Τι γίνεται;;;
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Το έχω στην κατοχή μου αλλά μια ερώτηση οποίος γνωρίζει μου απαντά;είναι δυνατόν το A3 και το A5 του 2016 ν έχουν volte και αυτό όχι....???? Τι γίνεται;;;
Εισάγεται στην Ελλάδα από κάποιο παροχο;

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εισάγεται στην Ελλάδα από κάποιο παροχο;

 

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

 

Τι ν σ πω δε γνωρίζω....Από Σκρουτζ το αγόρασα...Από ελληνικό κατάστημα.Το πρόβλημα είναι πως δεν έχει ακόμα δυνατότητα για βόλτε.εβω τα παλιότερα έχουν ..αυτό με εκνευρίζει...κ ειδικά στη περιοχή μου που έχω θέμα με το σήμα μέσα στο σπίτι...Ας βγάλουν ένα upfate να ενσωματώσουν το ρημαδοβολτε ...Στο α3 και στο Α5 για ποιο λόγο ήδη δε το καταλαβαααα

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Γνωριζει κάποιος αν το τηλέφωνο αυτό θα αποκτήσει τη δυνατότητα volte????
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παίδες είμαι κάτοχος του αδερφού Α5 2017 που είμαι αρκετά ευχαριστημένος κ θέλω να πάρω κ το Α7 για τη γυναίκα μου... Θέλει πιο μεγάλη οθόνη βλέπεις....

Το τηλέφωνο φαντάζομαι κατα 95% είναι το ίδιο με το Α5. Τι τιμές το βρίσκετε εσείς αυτό ? Θεωρείτε ότι αξίζει ?

Αν κάποιος ξέρει τις όποιες διαφορές με το Α5, πραγματικά θα ήθελα να τις ξέρω. Ευχαριστώωω

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα σου είναι κυρίως η μεγάλη οθόνη, σκέψου και την φθηνή εκδοχή του J7.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μου ήρθε ενημέρωση για το Α7 2017. Πλέον έχω την Android 7.0. Βιαστικά θα πω ότι δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη αλλαγή, εκτός από την μπάρα των ειδοποιήσεων που κατεβαίνει, που την έχουν χαλάσει σε κάποιο βαθμό. Πχ έχουν σχεδόν εξαφανίσει χρώματα και εικονίδια εφαρμογών, οπότε διακρίνεις πιο δύσκολα ποιανης εφαρμογής είναι η ειδοποίηση. Επίσης, αν μια εφαρμογήν έχει "Χ" ομαδοποιημένες ειδοποιήσεις, σε αφήνει να δεις μόνο τις 8!!! Τραγικό!

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα σου είναι κυρίως η μεγάλη οθόνη, σκέψου και την φθηνή εκδοχή του J7.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μου ήρθε ενημέρωση για το Α7 2017. Πλέον έχω την Android 7.0. Βιαστικά θα πω ότι δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη αλλαγή, εκτός από την μπάρα των ειδοποιήσεων που κατεβαίνει, που την έχουν χαλάσει σε κάποιο βαθμό. Πχ έχουν σχεδόν εξαφανίσει χρώματα και εικονίδια εφαρμογών, οπότε διακρίνεις πιο δύσκολα ποιανης εφαρμογής είναι η ειδοποίηση. Επίσης, αν μια εφαρμογήν έχει "Χ" ομαδοποιημένες ειδοποιήσεις, σε αφήνει να δεις μόνο τις 8!!! Τραγικό!

 

J7 με 16mb εσωτερική μνήμη? Κ γενικώς πολλά μείον. Οχι δε θα πάρουμε.... :):)

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Feedback για το A7 2017:

Δεν υποστηρίζει OTG. Έλεος....

Επειδή παρά τα τεστ που είχα κάνει, είχα προσπαθήσει να λάβω επίσημη απάντηση από την Samsung αλλά η επικοινωνία ήταν πολύ προβληματική, μου είχαν δώσει να καταλάβω ότι ΔΕΝ υποστηρίζει OTG.

Παρόλαυτά, τώρα που ξαναέψαξα το θέμα (και μετά την αναβάθμιση σε έκδοση 7), είδα χοντρικά ότι κάπως γίνεται αλλά όχι με όλους τους αντάπτορες. Πχ, με τον αντάπτορα USB type C to microUSB που έδινε η Samsung μαζί με το κινητό μου δεν έπαιζε, ενώ με άλλες υπερφτηνιάρκες από eBay επιτέλους διάβασα φλασάκια, ποντίκια κλπ!

 

ΥΓ: Αυτό για το ότι η επικοινωνία με τη Samsung ήταν πολύ προβληματική μπορώ να το εξηγήσω αν χρειάζεται. Μην θεωρηθεί ότι απλά πετάω λάσπη.

Παιδιά μου ήρθε ενημέρωση για το Α7 2017. Πλέον έχω την Android 7.0. Βιαστικά θα πω ότι δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη αλλαγή, εκτός από την μπάρα των ειδοποιήσεων που κατεβαίνει, που την έχουν χαλάσει σε κάποιο βαθμό. Πχ έχουν σχεδόν εξαφανίσει χρώματα και εικονίδια εφαρμογών, οπότε διακρίνεις πιο δύσκολα ποιανης εφαρμογής είναι η ειδοποίηση. Επίσης, αν μια εφαρμογή έχει "Χ" ομαδοποιημένες ειδοποιήσεις, σε αφήνει να δεις μόνο τις 8!!! Τραγικό!

Δυστυχώς, ακόμη και μετά από 1-2 αναβαθμίσεις που μου ξαναέγιναν από τότε, δεν αλλάζει το γεγονός ότι η αλλαγή της μπάρας, μου έχει καταστρέψει πολλά πράγματα, όπως το ότι δεν μπορώ να ρυθμίσω ποιες εφαρμογές θα έχουν προτεραιότητα (ειδικά στην οθόνη κλειδώματος) αλλά και το ότι οι ειδοποιήσεις κάθε εφαρμογής περιορίζονται σε 8.

 

Ειδικά αυτό με την οθόνη κλειδώματος είναι τραγικό, αν σκεφτεί κανείς ότι μπορεί να μου έχει πάνω-πάνω ένα mail που ήρθε, ενώ όταν έρθει ειδοποίηση από το συναγερμό οτι μου κλέβουνε το σπίτι, αυτό μπορεί να είναι πλακωμένο κάτω-κάτω και να μην το δω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A7

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...