Jump to content

myphone POLL: Αγορά smartphone από Κίνα. Θα το τολμούσατε;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Αγοράζετε κινητά/tablet/αξεσουάρ από Κίνα; Τα προτιμάτε;  

1.142 members have voted

  1. 1. Αγοράζετε κινητά/tablet/αξεσουάρ από Κίνα; Τα προτιμάτε;

    • Ναι, φυσικά και αγοράζω!
      627
    • Έχω αγοράσει, αλλά είμαι διστακτικός να το ξανακάνω
      61
    • Έχω αγοράσει και δεν θα αγοράσω ξανά
      37
    • Δεν έχω αγοράσει αλλά το σκέφτομαι
      234
    • Δεν έχω αγοράσει και δεν σκοπεύω να το κάνω
      173
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      10


Recommended Posts

Κίνα. Η πολυπληθέστερη χώρα στον κόσμο, την τέταρτη μεγαλύτερη γεωγραφική έκταση και την τρίτη μεγαλύτερη οικονομία πίσω από τις ΗΠΑ και ΕΕ. Μια χώρα με τεράστια γκάμα παραγωγής αγαθών, μεταξύ των οποίων είναι φυσικά και τα smartphones. Τα τελευταία χρόνια, οι εταιρείες κατασκευής κινητών συσκευών με έδρα την Κίνα έχουν κάνει τεράστια άλματα ανόδου και πολλές από αυτές είναι παγκοσμίως αναγνωρίσιμες στους περισσότερους από εμάς, με τις προβλέψεις να κάνουν λόγο για ακόμη μεγαλύτερη άνοδο τα προσεχή χρόνια. Τι έχει οδηγήσει όμως κάποιους από εμάς να στραφούν προς τη συγκεκριμένη αγορά για την επιλογή της επόμενης συσκευής τους;

 

Ξεκινώντας, ίσως ο σημαντικότερος παράγοντας αγοράς smartphone από την Κίνα είναι η εξαιρετική τιμολόγηση των συσκευών. Οι Κινέζοι έχουν αποφασίσει να «χτυπήσουν» τους γίγαντες του χώρου με όπλο τις χαμηλές τιμές τους, που προσφέρουν εξαιρετικό Value For Money. Xiaomi, Meizu, Oppo και άλλες, μικρότερες σε μέγεθος εταιρείες παράγουν δυνατές συσκευές που μπορούν να ικανοποιήσουν και τους πιο απαιτητικούς, με τις τιμές τους να κάνουν τον καθένα από εμάς να σκέφτεται σοβαρά την επιλογή κάποιας εξ αυτών. Συγχρόνως, ο πολύ καλός συνδυασμός hardware και software στα περισσότερα smartphone Κινέζων κατασκευαστών, προσφέρουν εξαιρετική εμπειρία χρήσης στους κατόχους τους, ενώ η παντελής, κατά κανόνα, έλλειψη bloatware επιτρέπει στις συσκευές να δείξουν την πραγματική δύναμή τους, χωρίς κολλήματα ή κομπιάσματα.

 

Βέβαια από την άλλη, υπάρχει κόσμος που αποστρέφεται τις αγορές από Κίνα και προτιμάει smartphones από την αγορά της Ελλάδας. Κάτι τέτοιο οφείλεται κατά κύριο λόγο στο ρίσκο που μπορεί να εμπεριέχει η αγορά μιας συσκευής από την άλλη άκρη του κόσμου. Με το πλήθος των υπηρεσιών που εμπλέκονται μέχρι να φτάσει το smartphone στα χέρια του αγοραστή του, υπάρχει πιθανότητα να χαθεί, να σταλεί αλλού ή μέχρι και να κλαπεί. Παράλληλα, ο χρόνος αναμονής είναι αρκετά μεγάλος. Πολλοί από εμάς δεν έχουν την δυνατότητα αναμονής 15 ή και παραπάνω ημερών μέχρι να λάβουν τη συσκευή που έχουν αγοράσει. Προτιμούν, λοιπόν, την αγορά από τη χώρα μας, αποφεύγοντας οποιοδήποτε ρίσκο.

 

Και τώρα φτάνει το μεγάλο ερώτημα του Poll μας. Είναι ένα ερώτημα που απασχολεί τεράστια μερίδα του καταναλωτικού κοινού, μεταξύ των οποίων και τον υποφαινόμενο. Εσείς θα αγοράζατε smartphone από την Κίνα ή από την Ελλάδα;

 

Απαντήστε στο poll και γράψτε στα σχόλια σας τη δική σας εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τρομερά δύσκολα θα το έκανα λόγω εγγύησης και χρόνου παράδοσης, επιπλέον σχεδόν πάντα υπάρχουν και αντίστοιχες συσκευές στην εγχώρια αγορά
Link to comment
Share on other sites

Τρομερά δύσκολα θα το έκανα λόγω εγγύησης και χρόνου παράδοσης, επιπλέον σχεδόν πάντα υπάρχουν και αντίστοιχες συσκευές στην εγχώρια αγορά

 

Για πες μια αντίστοιχη συσκευή με το OnePlus για παράδειγμα (μπορώ να σου παραθέσω και πολλά άλλα) στην εγχώρια αγορά με την ίδια τιμή. Η με τα Xiaomi Note, Meizu MX κλπ;

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί. Note rules και κάπου εκεί τελειώνει το θέμα.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα το τολμούσα. Εκτός από τους λόγους που αναφέρονται στην 3η παράγραφο, ενας άλλος είναι

και η έλλειψη αντιπροσωπειών εδω στην Ελλάδα. Αν π.χ πάρω ένα xiaomi ή oppo και μου βγάλει πρόβλημα τι γίνεται? Πού απευθύνομαι?

Μάλλον θα πρέπει να το βάψω μπλέ και να το πετάξω στη θάλασσα...

Link to comment
Share on other sites

Για πες μια αντίστοιχη συσκευή με το OnePlus για παράδειγμα (μπορώ να σου παραθέσω και πολλά άλλα) στην εγχώρια αγορά με την ίδια τιμή. Η με τα Xiaomi Note, Meizu MX κλπ;

 

Θεωρώ το G3 καλύτερη ή στην χειρότερη ισάξια συσκευή που πλέον την παίρνεις και πιο φθηνά. Αν κοστολογήσεις μάλιστα τον χρόνο αναμονής και τον 1 επιπλέον χρόνο εγγύηση τότε η διαφορά μεγαλώνει ακόμα παραπάνω. Υπάρχει και το Ζ2 επίσης

Link to comment
Share on other sites

"Θα αγοράζατε;"

χαχα όσο υπερβολικό και αν ακούγεται, έχω χασει το μέτρημα, τοσα που έχω παραγγηλει για μένα και για ολους τους φιλους και γνωστούς..

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια τιμη με τα καλα κινεζικα (Huawei, ZTE, Xiomi, O+O) ΔΕΝ βρισκεις αντιστοιχης ποιοτητας απο ελληνικη επιχειρηση.

Eγω με ενα ΖΤΕ V5 2 RAM/8

Snapdragon 400 quadcore, super GPS, 5', 13MP Sony camera,ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΑΤΟ κινητο

Στα 111 ευρω απλα ΔΕΝ υπαρχει εν ελλαδι ομοιο...Κοντα σε αυτο ειναι το ΜΟΤΟ G των 190-200 ευρω απο ελλαδα, με μερικα χειροτερα specs.....

 

Βεβαια τωρα που καταρρεει το ευρω.....Ισως να μην αξιζει να παραγγειλεις απο κινα....

Ειναι κ το ρισκο αν χαλασει τι κανεις....

Πως να το στειλεις πισω κτλ

Oποτε επιλεγεις πολυ δοκιμασμενη συσκευη, απο δοκιμασμενο κατασκευαστη και απο ΚΑΛΟ κινεζομαγαζο

.αυτα

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ το G3 καλύτερη ή στην χειρότερη ισάξια συσκευή που πλέον την παίρνεις και πιο φθηνά. Αν κοστολογήσεις μάλιστα τον χρόνο αναμονής και τον 1 επιπλέον χρόνο εγγύηση τότε η διαφορά μεγαλώνει ακόμα παραπάνω. Υπάρχει και το Ζ2 επίσης

 

Πλεον η one plus στέλνει επίσημα Ελλάδα και με 2 χρόνια εγγύηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω συμφερει απο κινα στα mid range κινητα και οχι στα high end......
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Πλεον η one plus στέλνει επίσημα Ελλάδα και με 2 χρόνια εγγύηση. :)

 

Ναι, αλλά ο χρόνος αναμονής και τα έξοδα αποστολής παραμένουν.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι πως σε mid range συσκευές υπάρχουν κάποιες ενδιαφέρουσες περιπτώσεις, αλλά κυρίως από άγνωστες μάρκες, που από όσο διάβαζα είναι λαχείο τις παραπάνω φορές. Αν σου κάτσει είσαι ευτυχισμένος αν όχι τραβάς τα μαλλιά σου. Προτιμώ να αγοράσω τον μπελά δίνοντας λίγα παραπάνω ειδικά όταν μιλάμε για high end συσκευές. Όταν βέβαια ήταν 350Ε το ΟΡΟ και 500+ το G3, εκεί λες πως μπορεί και να αξίζει το ρίσκο...

 

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, λέω απλά την άποψη μου

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα αγόραζα άλλωστε η εγγύηση σχεδόν ποτέ δεν μου χρειάστηκε σε ηλεκτρονικές συσκευές. Τάμπλετ από κίνα που πήρα αποδείχτηκε άψογο. Βέβαια με την ισοτιμία ευρώ-δολαρίου πλέον συσκευές από Κίνα αρχίζουν να χάνουν τον vfm χαρακτήρα τους...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οχι απλα θα αγοραζα αλλα εχω παρει οτι καλυτερο μπορουσα βαση του προυπολογισμο του καθενος για παραδειγμα tho w200s τουμπανο . lenovo k900 απιστευτο καθ φυσικα xiaomi redmi και note 4g αλλα και coolpad kingsing cubot το μονο που δεν ηταν ανταξιο ηταν ενας κλοβος του iPhone 5s αλλα το εστειλα πισω με την εγγυηση και το αλλαξανε .Τωρα για τον φοβο της εγγυησης μην αγχωσεστε γιατι το στενετε μετα απο μια μικρη ταλαιπωρια με mail και ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ο χρόνος αναμονής και τα έξοδα αποστολής παραμένουν.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι πως σε mid range συσκευές υπάρχουν κάποιες ενδιαφέρουσες περιπτώσεις, αλλά κυρίως από άγνωστες μάρκες, που από όσο διάβαζα είναι λαχείο τις παραπάνω φορές. Αν σου κάτσει είσαι ευτυχισμένος αν όχι τραβάς τα μαλλιά σου. Προτιμώ να αγοράσω τον μπελά δίνοντας λίγα παραπάνω ειδικά όταν μιλάμε για high end συσκευές. Όταν βέβαια ήταν 350Ε το ΟΡΟ και 500+ το G3, εκεί λες πως μπορεί και να αξίζει το ρίσκο...

 

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, λέω απλά την άποψη μου

 

Φυσικά, απλα συζήτηση κάνουμε.

Και το g3 όμως στις πρωτες παρτίδες ηταν λαχείο..

Link to comment
Share on other sites

το έχω κάνει πάρα πολλές φορές και πάντα όλοι είμαστε ικανοποιημένοι

συγκρίνοντας τις τιμές Κίνα-Ελλάδα δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην συνεχίσω

ο χρόνος αναμονής δεν με απασχολεί ιδιαίτερα όταν πρόκειται να παραλάβω

ένα κινητό που ισάξιο του από Ελλάδα θα το πλήρωνα πολύ περισσότερα

Επίσης να αναφέρω ότι μου έχει τύχει να μου χαλάσει κινητό στο τέλος της εγγύησης και το έστειλα πίσω για επισκευή και μου το αντικατέστησαν χωρίς να πληρώσω κάτι και ήταν και root(κάτι που έχω επίσης επιβεβαιώσει ότι δεν κάνουν στην Ελλάδα)

το κατάστημα ήταν το minideal για όσους ξέρουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, απλα συζήτηση κάνουμε.

Και το g3 όμως στις πρωτες παρτίδες ηταν λαχείο..

 

Το πήρα πριν 3 μήνες, και είμαι ερωτευμένος μαζί του. Με διαφορά η καλύτερη συσκευή που είχα ποτέ μου, και ξέρω πως ειδικά Κύπρο που ζω και δεν υπάρχουν σκρουτζομάγαζα θα μπορώ να το δώσω πανεύκολα στην τιμή κοντά που το αγόρασα...δείχνοντας ΟΡΟ θα μου πουν τι είναι αυτό; τρώγεται;

Link to comment
Share on other sites

Από πρόπερσι που έχω μυηθεί στην αγορά των smartphones , εχω πραγματοποιήσει 5-6 αγορές απο Κίνα και όλες με ικανοποίησαν πλήρως..

 

Η αχανής βιομηχανική αγορά της κίνας προσφέρει τεράστια ποικιλία σε προσιτές τιμές και πολύ καλά specs..

 

Το θέμα της εγγύησης το αντιπαρέρχομαι, πρώτον γιατι προβαίνω σε αγορές επώνυμων και αξιόπιστων κινέζικων και κατά δεύτερο γιατι η εγγύηση των λληνικών αντιπροσωπειών δεν θεωρεώ ότι είναι και η πλέον αξιόπιστη, καθώς όσες φορές χρειάστηκε να κάνω χρήση της, σκόνταψα στα ψιλά γράμματα των κουτοπόνηρων συμπατριωτών μας..

 

Επίσης, ούτε εμπόδιο αποτελεί η διάρκεια αποστολής με το ρίσκο που συνεπάγεται (τυχούσα απώλεια) καθώς 15-20 μέρες δεν θεωρώ ότι είναι τόσες πολλές μπροστά στα οφέλη που θα καρπωθεί ο αγοραστής (VFM κινητά), ενώ υπάρχει και το paypal που μπορεί να διασφαλίσει την ολοκλήρωση της αγοράς και την προστασία του καταναλωτή..

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, επί του παρόντος μοναδική τροχοπέδη (σικ!) αποτελεί η αποδυνάμωση του ευρώ, με την ισοτιμία να μην αποτελεί πλέον τόσο θέλγητρο για αγορές από Κίνα, αν και πάλι οι τιμές διατηρούνται ανταγωνιστικές μπορώ να πω...

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Λόγω ισοτιμίας πλέον δεν πολυαξίζει, αλλά όταν ήταν στο 0,70-0,75 άξιζε και παρα-άξιζε. Απλά θέλει ψάξιμο και διάβασμα πριν αποφασίσεις τι θα πάρεις και όχι μόνο από εμφάνιση ή χαρακτηριστικά. Επίσης τα μοντέλα που έχουν κινητικότητα μια χαρά υποστήριξη έχουν και σε θέμα custom roms ή στο xda. Πολύ μεγάλο συν επίσης ότι τα περισσότερα κινέζικα δεν τα μπρικάρεις με τίποτα και πάντα σχεδόν υπάρχει τρόπος επαναφοράς.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, απλα συζήτηση κάνουμε.

Και το g3 όμως στις πρωτες παρτίδες ηταν λαχείο..

 

Φυσικά και το G3 ήταν λαχείο στις πρώτες παρτίδες. Τις ίδιες πιθανότητες ελλατωματικού έχει και η επίσημη εισαγωγή αλλά και η παραγγελία απο Κίνα... Το θέμα είναι οτι για το G3 και για το κάθε G3 που εισηχθεί επίσημα στην χώρα παίρνεις την procordia και έρχεται και το παίρνει απο το σπίτι σου, στο φτιάχνει και στο γυρίζει πίσω με 0,00 cent.

 

Αυτό που λέει ο φίλος είναι οτι οι περισσότεροι που δεν αγοράζουμε και δεν σκοπεύουμε να αγοράσουμε απο Κίνα είναι λόγω της εγγύησης και της ενδεχόμενης ταλαιπωρίας σε περίπτωση που γίνει κάτι (που ποτέ να μην συμβεί) και οχι λόγω των κακών συσκευών... Σαφώς και οι συσκευές είναι πάρα πολύ καλές αλλά και εγχώρια υπάρχουν ισάξιες στα ίδια πάνω κάτω χρήματα και μιλάω ΠΑΝΤΑ για ναυαρχίδες.

 

Φιλικά!

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει ήδη αρκετές φορές και θα το ξανακάνω με ευκολία.

 

Και εγώ το ίδιο πήρα 7 φορες διάφορα πραγματα σε τιμή πολύ χαμηλή 21 μέρες έρχονται σε άψογη συσκευασία. Τώρα την δεύτερα περιμένω και άλλο πακετο . έχει μεγάλη διάφορα στην τιμή παράδειγμα μια μπαταρία που βρήκα εδώ με 24 ευρώ απο εκεί πήρα ακριβως την ίδια με 6 ευρώ και 78 λεπτα χωρίς έξοδα αποστολής και στην πόρτα μου με το ταχυδρομειο. Δεν νομιζω να υπάρχει καλύτερη τιμή αλλά και ο λογος της αναμονής είναι κάπως δυσκολος. Αλλά αξίζει .τώρα για κανένα λάπτοπ δεν ξέρω δεν έχω δοκιμάσει γιατί αν και πηγαίνουν όλα καλά σε τέτοια ποσά μπορεί να μπερδεύει η κατασταση .παρελκόμενα ναι γιατί στα στέλνουν ως δώρο .αν πάρεις κάτι που υπερβαίνει τα 120 ευρώ και πανω νομιζω πως το τελωνείο δεν το γλυτωνεις εκτός αν κανεις συννενόηση με τον πωλητή και στο στείλει ως δωρω. Αλλά δεν μπλεκομαι σε τετοια.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται σε αξεσουάρ που δεν στοιχίζουν ακριβά πχ. καμια θήκη , κανένα hands free παραγγέλνω κανονικά στα πολλά € το φοβάμαι...!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πει ξανά.

Να ναι καλά ο @Mythozz που μας άνοιξε τα μάτια όσο αφορά τα κινέζικα κινητά.

Αξεσουάρ, φυσικά από eBay.

Γενικά ήμουνα πολύ διστακτικός πριν αρχίσω τις αγορές αλλά σύντομα κατάλαβα ότι οι προτάσεις τους είναι πάρα πολύ αξιόλογες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...