Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από μια εβδομάδα χρήσης του κινητού και μετάβαση 4ετιας από android ένα θα πω..εξαιρετικό!!!!ωραία οθόνη ταχύτατο λειτουργικό κάμερα ικανοποιητικοτατη και store που έχει όλες τις βασικές εφαρμογές. Πραγματικά το 95% των εφαρμογών που ήθελα το βρηκα.και ή τιμή σούπερ.εύγε microsoft!!!!
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κατι!επειδη ειμαι πολυ fan του clean install,τωρα που θα ερθουν τα 10αρια θα ηθελα να ρωτησω..back up εφαρμογες να κρατησω?δεν με νοιαζουν και πολυ η αληθεια ειναι μπορω και να τις ξανακατεβασω μονο 2-3 που ειναι paid και τις εχω κατεβασει οταν ηταν δωρεαν απο το store..αυτες θα τις χασω απο free?επισης οι here maps ειναι στα 10αρια γιατι καποια στιγμη τους ειχαν κατεβασει και ειναι πολυ μεγαλος παραγοντας για εμενα αν ειναι να παω σε 10.τελος θα κανω και format την sd,οποτε τα βηματα ειναι?

 

1)επαναφορα εργοστασιακον απο 8.1

2)επιλογη αναβαθμισης σε 10

3)επαναφορα εργοστασιακον απο 10

και μετα εισαγωγη φορμαρισμενης sd,ειναι σωστο αυτο?και μετα κατεβασμα εφαρμογων?σωστο?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κατι!επειδη ειμαι πολυ fan του clean install,τωρα που θα ερθουν τα 10αρια θα ηθελα να ρωτησω..back up εφαρμογες να κρατησω?δεν με νοιαζουν και πολυ η αληθεια ειναι μπορω και να τις ξανακατεβασω μονο 2-3 που ειναι paid και τις εχω κατεβασει οταν ηταν δωρεαν απο το store..αυτες θα τις χασω απο free?επισης οι here maps ειναι στα 10αρια γιατι καποια στιγμη τους ειχαν κατεβασει και ειναι πολυ μεγαλος παραγοντας για εμενα αν ειναι να παω σε 10.τελος θα κανω και format την sd,οποτε τα βηματα ειναι?

 

1)επαναφορα εργοστασιακον απο 8.1

2)επιλογη αναβαθμισης σε 10

3)επαναφορα εργοστασιακον απο 10

και μετα εισαγωγη φορμαρισμενης sd,ειναι σωστο αυτο?και μετα κατεβασμα εφαρμογων?σωστο?

 

Εγώ προσωπικά θα παρέλειπα το πρώτο βήμα. Αφού θα την κάνεις μετά την επαναφορά δεν βλέπω κάποιο όφελος να την κάνεις και πριν, μόνο και μόνο για την λήψη της αναβάθμισης.

 

@alex Καλορίζικο το εργαλείο!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα παρέλειπα το πρώτο βήμα. Αφού θα την κάνεις μετά την επαναφορά δεν βλέπω κάποιο όφελος να την κάνεις και πριν, μόνο και μόνο για την λήψη της αναβάθμισης.

 

@alex Καλορίζικο το εργαλείο!

 

για ολα τα υπολοιπα?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω κατι!επειδη ειμαι πολυ fan του clean install,τωρα που θα ερθουν τα 10αρια θα ηθελα να ρωτησω..back up εφαρμογες να κρατησω?δεν με νοιαζουν και πολυ η αληθεια ειναι μπορω και να τις ξανακατεβασω μονο 2-3 που ειναι paid και τις εχω κατεβασει οταν ηταν δωρεαν απο το store..αυτες θα τις χασω απο free?επισης οι here maps ειναι στα 10αρια γιατι καποια στιγμη τους ειχαν κατεβασει και ειναι πολυ μεγαλος παραγοντας για εμενα αν ειναι να παω σε 10.τελος θα κανω και format την sd,οποτε τα βηματα ειναι?

 

1)επαναφορα εργοστασιακον απο 8.1

2)επιλογη αναβαθμισης σε 10

3)επαναφορα εργοστασιακον απο 10

και μετα εισαγωγη φορμαρισμενης sd,ειναι σωστο αυτο?και μετα κατεβασμα εφαρμογων?σωστο?

 

1. Δεν χάνεις τις επί πληρωμή εφαρμογές, θα τις αναζητήσεις στο κατάστημα και θα τις κατεβάσεις δωρεάν.

2. Είπαν ότι οι Here θα βρίσκονται κανονικά στο κατάστημα των Windows 10, αλλά ακόμη και να μην υπάρχουν, οι χάρτες της Microsoft που είναι μια παραλλαγή τους, είναι πολύ καλοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα υπάρχει τρόπος να βάλω static ip dns κλπ. για internet?

 

Μπορεί να με βοηθήσει κανείς; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω από το πρωί στα χέρια μου και τώρα πέφτει σετάρισμα... To Dual Sim LTE μοντέλο σε μπλε :)

 

 

Εξαιρετικές εντυπώσεις μέχρι στιγμής (αν και έχω ξαναπαίξει με 640) κυρίως από οθόνη και ταχύτητα... Α και η κάμερα με εξέπληξε θετικά αφού δεν την περίμενα τόσο καλή με βάση τα χαρακτηριστικά της...

 

Από που το πήρες αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος περίπου 2 εβδομάδων και δηλώνω πάρα πολύ ικανοποιημένος, εκτός από κάτι που θα το πω παρακάτω: Πολύ ωραία οθόνη, τα wp συνηθίζονται εύκολα, πάνω-κάτω ότι είχα σε android το έχω κι εδώ και επιτέλους η μπαταρία με βγάζει άνετα 2 μέρες!

 

Λοιπόν, το μόνο πρόβλημα είναι το εξής: Μερικές φορές όταν ανοίγω το κινητό (είναι ανοιχτό δηλαδή και σύρω προς τα πάνω για να ξεκλειδώσει) η οθόνη έχει λάθος χρώματα σα να έχεις σπάσει την οθόνη και έχει ότι να ναι απόχρωση και ξεπλυμένα χρώματα. Όταν όμως κλειδώσεις την οθόνη και ξεκλειδώσεις διορθώνεται. Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

ΥΓ: Δεν μου έχει πέσει κάτω ούτε έχει πέσει κάπου με δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος περίπου 2 εβδομάδων και δηλώνω πάρα πολύ ικανοποιημένος, εκτός από κάτι που θα το πω παρακάτω: Πολύ ωραία οθόνη, τα wp συνηθίζονται εύκολα, πάνω-κάτω ότι είχα σε android το έχω κι εδώ και επιτέλους η μπαταρία με βγάζει άνετα 2 μέρες!

 

Λοιπόν, το μόνο πρόβλημα είναι το εξής: Μερικές φορές όταν ανοίγω το κινητό (είναι ανοιχτό δηλαδή και σύρω προς τα πάνω για να ξεκλειδώσει) η οθόνη έχει λάθος χρώματα σα να έχεις σπάσει την οθόνη και έχει ότι να ναι απόχρωση και ξεπλυμένα χρώματα. Όταν όμως κλειδώσεις την οθόνη και ξεκλειδώσεις διορθώνεται. Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

ΥΓ: Δεν μου έχει πέσει κάτω ούτε έχει πέσει κάπου με δύναμη.

 

Το ίδιο θέμα έχει και το 640 της αδελφής μου, δεν μας απασχόλησε όμως καθώς δεν είναι κάτι το ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ούτε εγώ το θεωρώ ενοχλητικό, μα ως νέος κάτοχος με προβλημάτισε.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ούτε εγώ το θεωρώ ενοχλητικό, μα ως νέος κάτοχος με προβλημάτισε.

 

Και εγώ περίπου 10 μέρες το έχω αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι παρόμοιο..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ακομα δεν γινεται.

Απο τα 10ρια και μετα

 

Άλλη ερώτηση πως μπορώ να στέλνω video μέσω viber/whatsapp/messenger προσπαθώ να στείλω αλλά δεν στέλνει μάλλον φταίει ότι είναι HD τα βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα έχει και το 640 της αδελφής μου, δεν μας απασχόλησε όμως καθώς δεν είναι κάτι το ενοχλητικό.

 

Και εμένα από τον Ιούνιο μου το έχει κάνει 3 φορές αυτό. Η οθόνη έδειχνε ξεθωριασμένη και με το που πάτησα το πλαινο κουμπί να κλειδώσει η οθόνη μετά έδειχνε σωστά.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Να είναι θέμα software; Είναι πολύ παράξενο πάντως.

 

Όταν βλέπατε τα ξεπλυμένα χρώματα, ήσασταν κάπου με πολύ φως/ήλιο;

 

Πηγαίνετε Ρυθμίσεις -> Έξτρα -> Προβολή (display) -> Αναγνωσιμότητα Ηλιακού Φωτός. Είμαι σίγουρος ότι ο διακόπτης είναι στο on. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπατε τα ξεπλυμένα χρώματα, ήσασταν κάπου με πολύ φως/ήλιο;

 

Πηγαίνετε Ρυθμίσεις -> Έξτρα -> Προβολή (display) -> Αναγνωσιμότητα Ηλιακού Φωτός. Είμαι σίγουρος ότι ο διακόπτης είναι στο on. :)

 

Aν και δεν βρίσκω την ρύθμιση αυτή , δεν νομίζω να ευθύνεται αυτό μιας και τα χρώματα ήταν αλλοιωμένα και σκούρα. Με λίγα λόγια ήταν παραμορφωμένα. Όλες τις φορές ήμουν μέσα στο σπίτι.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Aν και δεν βρίσκω την ρύθμιση αυτή , δεν νομίζω να ευθύνεται αυτό μιας και τα χρώματα ήταν αλλοιωμένα και σκούρα. Με λίγα λόγια ήταν παραμορφωμένα. Όλες τις φορές ήμουν μέσα στο σπίτι.

 

Α, λάθος κατάλαβα τότε. Μου θυμίζει κάτι που γινόταν σε πολύ παλιότερες συσκευές. Όταν έβλεπες αλλοιωμένα τα χρώματα, είχες ενεργοποιημένο το glance screen;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Α, λάθος κατάλαβα τότε. Μου θυμίζει κάτι που γινόταν σε πολύ παλιότερες συσκευές. Όταν έβλεπες αλλοιωμένα τα χρώματα, είχες ενεργοποιημένο το glance screen;

 

Ναι ενεργοποιημένο είναι το glance screen.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...