Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και χτες δοκιμάζω, πιο πολύ για πείραμα, να βάλω όριο στο data usage, περιμένοντας να κρασάρει το app στο save, και το δέχτηκε κανονικά! Χωρίς κάποιο update απ' το store.

...

 

Για δοκίμασε να βάλεις τι θες να κάνει η συσκευή όταν φτάνεις στο όριο. Εκεί ειναι το πρόβλημα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Σας δουλευει το hot spot για μετάδοση δεδομένων? Έμενα αρνείται, κρασαρει συνέχεια!!!!!Με τα 8 δουλευε ρολοι

 

Σε μένα δουλεύει κανονικά με 10αρια .164

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να βάλεις τι θες να κάνει η συσκευή όταν φτάνεις στο όριο. Εκεί ειναι το πρόβλημα.

 

Σωστός.. Μόλις το δοκίμασα. Το κρασάρισμα παραμένει...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δουλεύει κανονικά με 10αρια .164

το εχω δοκιμάσει και σε 640 lte και σε 640xl και δεν δουλευει ,στο 640lte μετα απο soft reset δουλεψε για λιγο και μετα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό αφού έβαλα τα 10 μόλις βγήκαν (επίσημα 17 Μαρτίου) χωρίς επανεκκίνηση όλα λειτουργούν πολύ καλά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα,παρακολουθούσα όσα γράφουνε τα παιδιά για προβλήματα αλλά δεν αντιμετώπισα κάποιο στο τηλέφωνό μου και για την μπαταρία η διαφορά είναι πάρα πολύ μικρή με την ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό αφού έβαλα τα 10 μόλις βγήκαν (επίσημα 17 Μαρτίου) χωρίς επανεκκίνηση όλα λειτουργούν πολύ καλά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα,παρακολουθούσα όσα γράφουνε τα παιδιά για προβλήματα αλλά δεν αντιμετώπισα κάποιο στο τηλέφωνό μου και για την μπαταρία η διαφορά είναι πάρα πολύ μικρή με την ίδια.

 

 

 

Θα ήθελες να δοκιμάσεις αν μπορείς να κοινοποιήσεις κάτι που διαβάζεις στις ειδήσεις, πχ, μέσω της αλληλογραφίας ?? Εγώ ΔΕΝ μπορώ, κι αυτό είναι, για μένα, σοβαρό πρόβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να δοκιμάσεις αν μπορείς να κοινοποιήσεις κάτι που διαβάζεις στις ειδήσεις, πχ, μέσω της αλληλογραφίας ?? Εγώ ΔΕΝ μπορώ, κι αυτό είναι, για μένα, σοβαρό πρόβλημα ...

 

Αποκτήστε πρόσβαση σε σημειώσεις στο τηλέφωνο, το tablet και τον υπολογιστή σας.

 

 

Προβολή σε πρόγραμμα περιήγησης

 

 

 

 

Καλώς ορίσατε στο OneNote

 

Το OneNote είναι ένα ψηφιακό σημειωματάριο, για να θυμάστε και να οργανώνετε τα πάντα στην επαγγελματική και την προσωπική σας ζωή.

 

Μπορείτε να εγκαταστήσετε την εφαρμογή OneNote δωρεάν σε συσκευές σας με Windows, Apple ή Android και να έχετε πρόσβαση στο περιεχόμενό σας οπουδήποτε κι αν βρίσκεστε.

 

Εγκατάσταση του OneNote σε οποιαδήποτε συσκευή

 

 

 

 

 

Μια δοκιμή είναι αυτή απλός αντιγραφή και επικόλληση από ένα μήνυμα που είχα στο outlook

Edited by tasose
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να δοκιμάσεις αν μπορείς να κοινοποιήσεις κάτι που διαβάζεις στις ειδήσεις, πχ, μέσω της αλληλογραφίας ?? Εγώ ΔΕΝ μπορώ, κι αυτό είναι, για μένα, σοβαρό πρόβλημα ...

 

 

 

 

 

Μιας και όπως έχω αναφέρει σε παλαιότερο ποστ, ούτε εγώ αντιμετωπιζω κάποιο πρόβλημα με τα 10αρια, απαντάω στο ερώτημα σου, ότι μπορώ κανονικά να κάνω κοινοποιηση πχ ειδήσεων μέσω αλληλογραφίας. Δοκίμασα και μέσα από edge αλλα και από την εφαρμογή ειδήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα του myphone και ειδικά εδώ στο "Lumia 640" κομμάτι της!.. :)

Είμαι νέο μέλος και μπήκα κυρίως για να ρωτήσω για ένα θέμα σχετικά με το L640DS μου, για το οποίο δεν έχω βγάλει άκρη ακόμη...

(Έχω ψάξει 4-5 σελίδες πιο πριν στην παρούσα ενότητα αλλά δεν βρήκα κάτι, ζητώ συγγνώμη αλλά δεν έχω το χρόνο ώστε να ψάξω περισσότερο!..)

 

Λοιπόν, εν ολίγοις: πάνε ήδη 17 ημέρες από το επίσημο roll-out, αλλά σε μένα η αναβάθμιση σε W10M δεν έχει έρθει ακόμη!!...

Στο άλλο μου L532DS ήρθε από την 1η μέρα (δεν το χρησιμοποιώ όμως, αίσχος η οθόνη του, θα το δώσω μάλλον), αλλά στο 640 το ίδιο γνωστό μήνυμα στον Upgrade Advisor "Η συσκευή είναι κατάλληλη... Συνεργαζόμαστε με τον πάροχο..." κλπ κλπ..... Κατά τα άλλα είναι ενημερωμένη σε 8.1 Update 2, δεν εκκρεμεί κάτι, όλα οκ...

Η βασική μου υπόθεση ήταν (και είναι ακόμη) πως κάποια εμπλοκή πρέπει να υπάρχει με τον πάροχο, καθώς η συσκευή δείχνει πως έχει γερμανικές "ρίζες" (000-DE). Θεώρησα δλδ πως κάποια "συνεργασία" πρέπει να υπάρξει μεταξύ του "αγνώστου γερμανικού παρόχου" και του δικού μου Cosmote, και γι' αυτό ίσως καθυστερεί.

Εν τω μεταξύ βλέπω πως οι περισσότεροι εδώ - και μάλλον με ελληνικό πάροχο - έχετε αναβαθμίσει, δε μπορεί να είστε όλοι insiders...

 

Να σημειώσω πως έχω υποβάλλει ερώτημα (όπως κι ένα άλλο παιδί με το ίδιο θέμα) στην L640 ενότητα του Microsoft Community, αλλά δε διαφωτιστήκαμε ιδιαίτερα κι "επίσημα"... Κάποιοι insiders απάντησαν, τα γνωστά: είναι θέμα παρόχου, περιμένετε κλπ...

Ο ένας μάλιστα επέμενε πως εξαρτάται αποκλειστικά από τον γερμανικό πάροχο και θα μου έρθει όταν δοθεί στη Γερμανία!!..

Συζητήθηκαν κι άλλα, κάποιοι πίστευαν πως με hard-reset ή recovery μέσω WDRT μπορεί να γίνει δουλειά, το έκανα κι εγώ αλλά δεν...

Αυτή τη στιγμή δεν ξέρω καν αν θα μπορέσω να αναβαθμίσω OTA, κι ελπίζω έστω και μετά από μήνες να δώσουν τα W10M έστω από το WDRT!!.. Απορώ δλδ γιατί να ΜΗΝ το έχουν κάνει ήδη!!.. Να σου δίνει δλδ 2 επιλογές: 8.1 αν θέλεις να κάνεις roll-back, 10 έτσι ώστε και κόλλημα να έχεις φάει στη συσκευή να τα βάζεις απ' ευθείας - γιατί δλδ να πρέπει ξανά να περάσεις όλη τη φασαρία με το upgrade;;;..

 

Δεν ξέρω, αλλά η όλη φάση, ΚΑΙ με τους μήνες καθυστέρησης που προηγήθηκαν, με έχει ξενερώσει τόοοοσο πολύ που πραγματικά θα σταματήσω να ασχολούμαι κι ας κάνει και 3 μήνες να έρθει... ή ας μην έρθει και ποτέ, έχει κι αλλού.....

Σε συνδυασμό και με τα τελευταία νέα, ΝΑΙ όντως η Microsoft δε χάνει ευκαιρία να μας δείξει πόσο ΔΕΝ είναι προτεραιότητά της τα W10M... Σε καλό δρόμο είναι να με κάνει (πολύ) σύντομα να μην είναι ΟΥΤΕ δικιά μου... Δεν πειράζει όμως, θα πουλάει HoloLens... :lol:

 

Υπάρχει μια, δικαιολογημένη πιστεύω, απογοήτευση... Θα ήθελα ωστόσο, για όποιον μπει στον κόπο να μου γράψει, κάποιες γνώμες από σας: συμβαίνει το ίδιο και σε άλλους, γνωρίζετε μήπως κάτι παραπάνω, κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες πιθανές απαντήσεις!...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στην ίδια φάση με σένα. Γενικά, έχει αναφερθεί το θεμα αυτό σε άλλα θέματα που αφορούν τα wp 10.

 

Επειδη το κινητό με τα 8.1 έχει δέσει απίστευτα ακόμα και τώρα να μου δινοταν η αναβάθμιση δεν θα την έκανα. Για χρήστες όπως εσύ υπομονή χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά σου είπαν και στα fora της MSFT, η διάθεση της ενημέρωσης είναι καθαρά γερμανική υπόθεση και όταν ξεκινήσει το roll out για τις γερμανικές συσκευές, τότε θα το πάρεις. Ο πάροχος της συσκευής είναι όπως πολύ σωστά είπες η "καταγωγή" της συσκευής και πολλοί μπερδεύονται και νομίζουν (δεν το γράφω απαραίτητα για σένα) ότι επειδή έχουν ελληνική εταιρεία κινητής ότι η συσκευή τους είναι ελληνική και θα πάρουν την ενημέρωση μαζί με τις ελληνικές. Μέγα λάθος. Και στην Ακτή Ελεφαντοστού να είσαι, πάλι όταν διατεθεί στη Γερμανία θα σου δοθεί. Το ίδιο γίνεται και στις Android συσκευές όπου πχ το LG G3 έχει πάρει σε όλες τις χώρες την Marshmallow, και τα γαλλικά είναι ακόμα σε αναμονή, οπότε εκεί είναι γαλλική υπόθεση.

 

Τώρα, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι είτε υπομονή, είτε να περάσεις το Windows Insider και να επιλέξεις το Production κανάλι που θα σου δώσει την ίδια ακριβώς ενημέρωση με το Upgrade Advisor. Γνώμη μου είναι να περιμένεις όχι μόνο τη διάθεση της ενημέρωσης, αλλά κυρίως για το firmware update καθώς η συσκευή δεν θα έχει την smooth εμπειρία των 8.1. Την έχω περάσει σε 3 συσκευές (535/640/640XL) και σε όλες έχω χαμηλότερη απόδοση και αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας κυρίως σε standby.

 

Η επιλογή είναι δική σου.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και για τις δυο απαντήσεις σας!..

 

Ο πάροχος της συσκευής είναι όπως πολύ σωστά είπες η "καταγωγή" της συσκευής και πολλοί μπερδεύονται και νομίζουν (δεν το γράφω απαραίτητα για σένα) ότι επειδή έχουν ελληνική εταιρεία κινητής ότι η συσκευή τους είναι ελληνική και θα πάρουν την ενημέρωση μαζί με τις ελληνικές. Μέγα λάθος. Και στην Ακτή Ελεφαντοστού να είσαι, πάλι όταν διατεθεί στη Γερμανία θα σου δοθεί.

Στο παράδειγμά σου πάνω: παρά τη γερμανική "καταγωγή" (που είναι στο "DNA" της συσκευής και ΔΕΝ αλλάζει με τίποτα, όπως μου έχουν πει...) δε θα εξαρτάται πάλι η αναβάθμιση από τη διάθεση μέσω του εκεί Ιβοριανού παρόχου;;... Διότι όπως προείπα, θεωρώ πως στη "συνεργασία" μεταξύ τους είναι που γίνεται η καθυστέρηση. Δε γνωρίζω αλλά στη Γερμανία ίσως έχει γίνει η αναβάθμιση των L640... Διότι έχω ένα ενδιαφέρον app - ίσως το ξέρεις - ιταλικής προέλευσης, το Firmware Update, το οποίο στη βάση δεδομένων του δίνει τα γερμανικά L640 ήδη αναβαθμισμένα!.. Τώρα σωστό ή λάθος, δε γνωρίζω...

 

Γνώμη μου είναι να περιμένεις όχι μόνο τη διάθεση της ενημέρωσης, αλλά κυρίως για το firmware update καθώς η συσκευή δεν θα έχει την smooth εμπειρία των 8.1. Την έχω περάσει σε 3 συσκευές (535/640/640XL) και σε όλες έχω χαμηλότερη απόδοση και αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας κυρίως σε standby.

Θα συμφωνήσω με την παρατήρησή σου: στο L532DS που όπως είπα αναβάθμισα, η αίσθηση πως η μπαταρία καταναλώνεται αρκετά πιο γρήγορα είναι προφανής!.. Κι όχι μόνο σε αναμονή, αλλά και σε έντονη χρήση του WiFi, όπως πχ όταν κατεβάζει μαζικά ενημερώσεις εφαρμογών. Επίσης ένα άλλο bug που παρατήρησα είναι η πολύ προβληματική λειτουργία της μπροστινής κάμερας σε Skype βιντεοκλήση!!... Κολλάει, έχει διακοπές, πέφτει μαύρο κλπ... (ενώ σε λειτουργία "φωτογραφικής μηχανής" δεν έχει πρόβλημα, δουλεύει οκ...) Θεωρώ πως με αναβάθμιση του firmware - και μόνο - θα λυθούν όλα αυτά!..

Τι να κάνουμε, θα περιμένω, δε φαίνεται να υπάρχουν και άλλες επιλογές...

Εξάλλου, γνωστό το διαδικτυακό αστείο: MSFT = Soon Inc. :lol:

Kαλό βράδυ!...

Link to comment
Share on other sites

"Ξαφνικά το κινητο δε χτυπάει δυνατά. Εχει τύχει σε κανέναν σας; "

 

@iox79

η το εχεισ με το ηχειο πανω στο τραπεζι και μπουκωνει η του εβαλες ακουστικαhandsfree . Αυτό εχει αναφερθεί σε προηγουμανα ποσταρισματα πολλων.

Με την προϋπόθεση ότι εχεισ ολες τις ρυθμισεις σωστα kai vol+ max

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τον συγχρονισμό των email μου σε microsoft περιβάλλον . θέλω όταν μου στέλνουν τρεις συγκεκριμένες διευθύνσεις email αυτά να αποθηκεύονται αυτόματα σε κάθε φάκελο ξεχωριστά με το όνομα του αποστολέα . γίνεται κάτι τέτοιο;

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις καθώς σήμερα πήρα το τηλέφωνο.

 

Πρώτη φόρτιση πόση ώρα χρειάζεται?

Το κλείνω το συνδέω στον φορτιστή και αυτό ανοίγει μόνο του. Κανονικά δεν πρέπει να φορτίζει ενώ είναι κλειστό?

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις καθώς σήμερα πήρα το τηλέφωνο.

 

Πρώτη φόρτιση πόση ώρα χρειάζεται?

Το κλείνω το συνδέω στον φορτιστή και αυτό ανοίγει μόνο του. Κανονικά δεν πρέπει να φορτίζει ενώ είναι κλειστό?

 

Πρώτη φόρτιση μέχρι το 100%. Παραπάνω δε γίνεται, γιατί κόβει αυτόματα ο φορτιστής το ρεύμα. Μόνο, να προσέξεις να το βάλεις για φόρτιση, μόνο με 10% υπόλοιπο μπαταρίας. Αν μπορείς και στο 6%-7%, ακόμα καλύτερα (αυτό ισχύει για όλα τα κινητά, ανεξαρτήτως λειτουργικού). Μόνο για τις 3 πρώτες φορτίσεις.

 

Τα smartphones, με λειτουργικό WP (ή WM), φορτίζουν μόνο ανοιχτά.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση μέχρι το 100%. Παραπάνω δε γίνεται, γιατί κόβει αυτόματα ο φορτιστής το ρεύμα. Μόνο, να προσέξεις να το βάλεις για φόρτιση, μόνο με 10% υπόλοιπο μπαταρίας. Αν μπορείς και στο 6%-7%, ακόμα καλύτερα (αυτό ισχύει για όλα τα κινητά, ανεξαρτήτως λειτουργικού). Μόνο για τις 3 πρώτες φορτίσεις.

 

Τα smartphones, με λειτουργικό WP (ή WM), φορτίζουν μόνο ανοιχτά.

 

Eυχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...