Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή το έψαξα στο δικό μου 640, το οποίο είναι παραεισαγωγής. Το δικό μου, λοιπόν, εμφανίζει ως mobile operator 000-ΙΤ. Αυτό σημαίνει ότι κατασκευάστηκε για να διατεθεί στην Ιταλία αλλά χωρίς να είναι για συγκεκριμένο πάροχο (κωδικός παρόχου 000). Τα μόνα "ελαττώματα" που φέρει εξ αυτού του γεγονότος είναι ότι μετά από hard reset ξεκινά στην Ιταλική γλώσσα (το οποίο αλλάζει), όταν πάω να βάλω λογαριασμούς στο outlook μου εμφανίζει μέσα σε όλα και 5-6 ιταλικούς οργανισμούς παροχής e-mail (το οποίο δεν αλλάζει), στις φωνητικές εντολές κατεβάζει αυτόματα και την ιταλική γλώσσα, την οποία δεν μπορώ να διαγράψω και μου εμφανίζει και ένα άσχετο logo της vodafone κατά την εκκίνηση. Εν ολίγοις το κινητό δουλεύει μια χαρά στην Ελλάδα απλώς "κουβαλάει" και μερικά άχρηστα λόγω ιταλικής "καταγωγής". Υπάρχει, βεβαίως, η επιλογή να βάλω άλλη rom (πχ ελληνική) αλλά τότε πάει περίπατο η εγγύηση και ουσιαστικά δεν αξίζει ο κόπος για τέτοια μικροπράγματα να την χάσω.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έψαξα στο δικό μου 640, το οποίο είναι παραεισαγωγής. Το δικό μου, λοιπόν, εμφανίζει ως mobile operator 000-ΙΤ. Αυτό σημαίνει ότι κατασκευάστηκε για να διατεθεί στην Ιταλία αλλά χωρίς να είναι για συγκεκριμένο πάροχο (κωδικός παρόχου 000). Τα μόνα "ελαττώματα" που φέρει εξ αυτού του γεγονότος είναι ότι μετά από hard reset ξεκινά στην Ιταλική γλώσσα (το οποίο αλλάζει), όταν πάω να βάλω λογαριασμούς στο outlook μου εμφανίζει μέσα σε όλα και 5-6 ιταλικούς οργανισμούς παροχής e-mail (το οποίο δεν αλλάζει), στις φωνητικές εντολές κατεβάζει αυτόματα και την ιταλική γλώσσα, την οποία δεν μπορώ να διαγράψω και μου εμφανίζει και ένα άσχετο logo της vodafone κατά την εκκίνηση. Εν ολίγοις το κινητό δουλεύει μια χαρά στην Ελλάδα απλώς "κουβαλάει" και μερικά άχρηστα λόγω ιταλικής "καταγωγής". Υπάρχει, βεβαίως, η επιλογή να βάλω άλλη rom (πχ ελληνική) αλλά τότε πάει περίπατο η εγγύηση και ουσιαστικά δεν αξίζει ο κόπος για τέτοια μικροπράγματα να την χάσω.

 

Στις φωνητικές εντολές, κατέβασε κάποια πιο generic, π.χ., Αγγλικά US. Και μετά προσπάθησε να διαγράψεις την Ιταλική.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχω κατεβάσει την Αγγλική. Στα 8.1 έσβηνε η Ιταλική, στην preview 10 δεν μου δίνει επιλογή να την σβήσω παρά μόνο να έχω την Αγγλική ως κύρια...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

1.ΣΤΟ 640 με 8.1 μαμα μπορω να καταργησω το Microsoft account (Hotmail) & πως? Τι χανω αν γινεται? Δεν είναι

αναγκη να μας παρακολουθεί και η MS.

2. στην αρχικη οθονη μετα που θα τραβηξω προς τα κατω την πανω οριζοντια μπαρα , ατα notifications, εχω Bluetooth-wifi-

airplanemode - camera. Όλα ανοιγοκλεινουν κατά βουληση δικη μου εκτος από το camera που είναι μονιμα μπλε

(ενεργοποιημενο). Αυτό μου τρωει μπαταρια? αν ναι, απενεργοποιείται? και πως?

 

πανω που νομιζα ότι το μαθαίνω, μου δημιουργούνται συνεχεια αποριες και καταφευγω σε σας...ΕΞ ΟΥ ΚΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή το έψαξα στο δικό μου 640, το οποίο είναι παραεισαγωγής. Το δικό μου, λοιπόν, εμφανίζει ως mobile operator 000-ΙΤ. .

ΕΙΧΑ το θεμα με 640 XL με γαλλικα. Δεν σκαμπάζω γρι γαλλικα αλλα ηταν ευκολο όταν εκανα σεταρισμα με την καρτα του ελληνα παροχου μεσα...δοκιμασε το δεν εχεισ να χασεις κατι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

. Τώρα, το τι θα έχει μέσα η κάθε συσκευή είναι στην ευχέρεια του κάθε παρόχου. Κάποιος μπορεί να βάλει και boot logo, κάποιος άλλος όχι. . :lol:

 

οκ τωρα καταλαβα τι εννοουσες.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχω κατεβάσει την Αγγλική. Στα 8.1 έσβηνε η Ιταλική, στην preview 10 δεν μου δίνει επιλογή να την σβήσω παρά μόνο να έχω την Αγγλική ως κύρια...

 

Α, δεν το ήξερα αυτό. Δε χρησιμοποιώ φωνητική καθοδήγηση, γιατί είναι πολύ "επίμονη"...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

1.ΣΤΟ 640 με 8.1 μαμα μπορω να καταργησω το Microsoft account (Hotmail) & πως? Τι χανω αν γινεται? Δεν είναι

αναγκη να μας παρακολουθεί και η MS.

2. στην αρχικη οθονη μετα που θα τραβηξω προς τα κατω την πανω οριζοντια μπαρα , ατα notifications, εχω Bluetooth-wifi-

airplanemode - camera. Όλα ανοιγοκλεινουν κατά βουληση δικη μου εκτος από το camera που είναι μονιμα μπλε

(ενεργοποιημενο). Αυτό μου τρωει μπαταρια? αν ναι, απενεργοποιείται? και πως?

 

πανω που νομιζα ότι το μαθαίνω, μου δημιουργούνται συνεχεια αποριες και καταφευγω σε σας...ΕΞ ΟΥ ΚΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ

 

1. Δεν μπορείς να καταργήσεις τον κύριο MS λογαριασμό σου, παρά μόνο αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

2. Δε σου τρώει μπαταρία. Για να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του Κέντρου ενεργειών πας Ρυθμίσεις> Σύστημα> Ειδοποιήσεις και ενέργειες νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

1.OK. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝ. ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΣΕ GOOGLE & MS

2. ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΩΣ ΕΧΕΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ ΣΩΣΤΑ.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by niotheros
Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε πραγματάκια απο αλλους παρόχους, παντε σε ενα νοκια να σας περασουν Ελληνική. Αφου ειναι στην εγγυηση θα το κανουν τζαμπα. Πειτε τους οτι κολλάει.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι λιγότερο από μία ώρα έμεινε για το τέλος του διαγωνισμού μας

 

Myphone Giveaway: Τρία κλειδιά για την εφαρμογή «Τσελεμεντές Χριστουγέννων»΅

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

1.OK. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝ. ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΣΕ GOOGLE & MS

 

Αυτό είναι το πρώτο και βασικότερο τίμημα. Το χρηματικό είναι το bonus...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

1.OK. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝ. ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΣΕ GOOGLE & MS

2. ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΩΣ ΕΧΕΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ ΣΩΣΤΑ.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

 

Glitch είναι, πολλές φορές γίνεται αυτό και με τα δεδομένα (είναι απενεργοποιημένα και κάποιες φορές τα δείχνει ενεργά), αλλά η κάμερα είναι μόνιμα μπλε.

Τώρα, για τον λογαριασμό σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, στα Windows 10 θα μπορείς να διαγράψεις ή να προσθέσεις λογαριασμούς αλλά θα έχεις μια άχρηστη συσκευή καθώς δεν θα έχεις πρόσβαση ούτε στο Store. Τουλάχιστον στο Android μπορείς να περνάς τα apk των εφαρμογών εξτρά, εδώ δεν υπάρχει λύση .

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το τσίμπησα κι εγώ σήμερα το κινητό και τώρα το σετάρω. Έχω όμως μια απορία: το ολιγοσέλιδο φυλλάδιο οδηγιών είναι στα γερμανικά (μόνο) και στις πληροφορίες της συσκευής λέει σαν πάροχο "o2 de" καθώς και αρχική σελίδα στον Ε είναι το site της O2. Να υποθέσω πως update στα 10 θα πάρω επίσημα όταν το δώσει η Ο2? δεν είναι λίγο τραγικό, αφού το ΙΜΕΙ είναι ελληνικό (ξεκινάει με 35xxx) να είναι από γερμανικό πάροχο; Να υποψιαστώ κάτι για το μαγαζί που το πήρα;

Καλημέρες! Τελικά δε βρίσκω εύκολη την μετάβαση από Android σε WP, μάλλον λόγω του οτί έχω πολλά apps που έχω βολευτεί στο Android και δεν τα βρίσκω στο WP Strore. Εξερετική συσκευή, αλλά άλλο οικοσύστημα και θέλω χρόνο (που δεν έχω δυστυχώς) για να το μάθω.

Edited by alex_gate_7
Έμμεση Αγγελία
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Glitch είναι, πολλές φορές γίνεται αυτό και με τα δεδομένα (είναι απενεργοποιημένα και κάποιες φορές τα δείχνει ενεργά), αλλά η κάμερα είναι μόνιμα μπλε.

Τώρα, για τον λογαριασμό σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, στα Windows 10 θα μπορείς να διαγράψεις ή να προσθέσεις λογαριασμούς αλλά θα έχεις μια άχρηστη συσκευή καθώς δεν θα έχεις πρόσβαση ούτε στο Store. Τουλάχιστον στο Android μπορείς να περνάς τα apk των εφαρμογών εξτρά, εδώ δεν υπάρχει λύση .

 

@ ΑDMIN Thanx & sorry / οκ το ηξερα για κεφαλαια αλλα ουτε οου προσεξα και νομιζα ότι ηταν πεζα και πατησα εντερ.

 

@ PANAFON GR Αυτό ακριβως, θελω να κανω λογσμο MS να κατεβασω ότι θελω από το "Μαγαζι" και μετα να σβησω τον λογ/σμο. Όταν ξαναθελησω εφαρμογή ξαναβαζω τον λογ/σμο μου και κανω δουλεια μου. Οποτε καταλαβα ότι με τα 10 γινονται μονο.Θα περιμενω.

 

Σε τι άλλο δεν θα εχω προσβαση, εκτος από το "μαγαζι", αν καταργηθεί ο λογ/σμος MS?...ευτο είναι που με ενδιαφερει κυριως. Τι άλλο χανω από λειτουργικοτητα?

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! Τελικά δε βρίσκω εύκολη την μετάβαση από Android σε WP, μάλλον λόγω του οτί έχω πολλά apps που έχω βολευτεί στο Android και δεν τα βρίσκω στο WP Strore. Εξερετική συσκευή, αλλά άλλο οικοσύστημα και θέλω χρόνο (που δεν έχω δυστυχώς) για να το μάθω.

 

Με τα 10 θα είχες περισσότερα, αλλά αφού δεν έχεις χρόνο....

Edited by alex_gate_7
Διόρθωση Quote

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

@ PANAFON GR Αυτό ακριβως, θελω να κανω λογσμο MS να κατεβασω ότι θελω από το "Μαγαζι" και μετα να σβησω τον λογ/σμο. Όταν ξαναθελησω εφαρμογή ξαναβαζω τον λογ/σμο μου και κανω δουλεια μου. Οποτε καταλαβα ότι με τα 10 γινονται μονο.Θα περιμενω.

 

Σε τι άλλο δεν θα εχω προσβαση, εκτος από το "μαγαζι", αν καταργηθεί ο λογ/σμος MS?...ευτο είναι που με ενδιαφερει κυριως. Τι άλλο χανω από λειτουργικοτητα?

 

Δεν νομίζω ότι γίνεται να λειτουργεί χωρίς MS Account... Μόλις το ανοίξεις το κινητό πρέπει να καταχωρήσεις υποχρεωτικά κάποιο MS Account... Αν κατεβάσεις τις εφαρμογές που θες και μετά κάνεις hard reset θα στις σβήσει άλλωστε...

 

Αλλά αυτό το κόλλημα με τις παρακολουθήσεις δεν το καταλαβα ποτέ... Δηλαδή σε ενοχλούν οι παρακολουθήσεις (και πολύ καλά κάνεις και σε ενοχλεί) αλλά έχεις βάλει το πραγματικό σου όνομα στο MS Account πχ?

 

Δηλαδή φτιάξε ένα MS account mitsaraspapadopoulos@hotmail.com και βάλε όνομα Λουκάς Βύντρα ξερωγώ :p

 

 

Μου θυμίζεις ένα φίλο μου που είχε απενεργοποιήσει το G Account του και νόμιζε ότι την έφερε στη Google και δεν γίνεται να τον παρακολουθήσει αν θέλει...

 

Φιλικά στα λέω αυτά εννοείται, απλά μιας και το ανέφερες το θέμα αν θέλει μια εταιρεία σαν την MS, Google, Apple κοκ να σε παρακολουθήσει πίστεψε με δεν κρέμεται με το αν θα βάλεις το Account σου στο κινητό ή όχι...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

@ ΑDMIN Thanx & sorry / οκ το ηξερα για κεφαλαια αλλα ουτε οου προσεξα και νομιζα ότι ηταν πεζα και πατησα εντερ.

 

@ PANAFON GR Αυτό ακριβως, θελω να κανω λογσμο MS να κατεβασω ότι θελω από το "Μαγαζι" και μετα να σβησω τον λογ/σμο. Όταν ξαναθελησω εφαρμογή ξαναβαζω τον λογ/σμο μου και κανω δουλεια μου. Οποτε καταλαβα ότι με τα 10 γινονται μονο.Θα περιμενω.

 

Σε τι άλλο δεν θα εχω προσβαση, εκτος από το "μαγαζι", αν καταργηθεί ο λογ/σμος MS?...ευτο είναι που με ενδιαφερει κυριως. Τι άλλο χανω από λειτουργικοτητα?

 

Στο Android έχεις τη δυνατότητα να περάσεις custom ROM χωρίς τα Gapps (τις εφαρμογές τις Google) και με αυτόν τον τρόπο να περνάς ό,τι apk (εφαρμογή). Στα Windows 10, απλά θα προστεθεί η δυνατότητα προσθαφαίρεσης λογαριασμών αλλά μόνο για συγχρονισμούς κτλ, θα θέλει οπωσδήποτε ένα βασικό λογαριασμό.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και χρονια πολλα.

εχω το 640 με περασμενα τα 10.

πολυ καλο τηλεφωνο αν και δεν εχω μετρο συγκρισης(πρωτη φορα σμαρτ φον).

εχω μια απορια και θα το εκτιμουσα αν καποιος με βοηθουσε.

Οταν λαβεις μια φωτογραφια μεσο outlook πως την αποθηκευεις¨?

μου δινει μια επιλογη (αντιγραφη)αλλα αντιγραφη που πως δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την πλοήγηση του gps. Παρότι δείχνει να κλειδώνει κατευθείαν όταν πατάω έναρξη στο here drive κολλάει για περίπου 1 λεπτό, δεν δείχνει τίποτα παρότι κινούμαι και ξαφνικά ξεκολλάει μόνο του. Το παθαίνει γενικά ή κάνω κάτι λάθος;

 

Και μια 2η ερώτηση: Χωρίς χρήση δεδομένων (wifi ή 3g) δεν κλειδώνει το gps στην επιλογή "εκτός σύνδεσης". Χρειάζεται οπωσδηποτε δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

 

Και μια 2η ερώτηση: Χωρίς χρήση δεδομένων (wifi ή 3g) δεν κλειδώνει το gps στην επιλογή "εκτός σύνδεσης". Χρειάζεται οπωσδηποτε δεδομένα;

 

Τι εννοείς, ότι χωρίς δεδομένα δεν σε βρίσκει ή χωρίς δεδομένα δεν μπορεί να κάνει κάτι πχ να σου δώσει οδηγίες ;

Έχεις κατεβάσει τον χάρτη της Ελλάδας για offline;

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δεδομένα ρωτάει αν ειναι να αναζητήσει " εκτός σύνδεσης " μα πάρατο ότι τι επιλέγω, δεν βρίσκει την τοποθεσία μου , προορισμό κλπ. ότι δηλαδή χρειάζεται ως gps πλοήγησης για να δουλέψει. Πάντα ανοίγω, πλέον, τα δεδομένα κι αφού βρει την διαδρομή και ξεκινήσει να με καθοδηγεί τα κλείνω.

 

Οι Ελληνικοί χάρτες είναι κατεβασμένοι και το έχω χρησιμοποιήσει (το here drive) 5-6 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και χρονια πολλα.

εχω το 640 με περασμενα τα 10.

πολυ καλο τηλεφωνο αν και δεν εχω μετρο συγκρισης(πρωτη φορα σμαρτ φον).

εχω μια απορια και θα το εκτιμουσα αν καποιος με βοηθουσε.

Οταν λαβεις μια φωτογραφια μεσο outlook πως την αποθηκευεις¨?

μου δινει μια επιλογη (αντιγραφη)αλλα αντιγραφη που πως δεν το ξερω.

 

Εγώ που το δοκίμασα στο email μέσα είχε ένα λινκ που έλεγε save all photos. Όταν το πάτησα το αποθήκευσε στο ακόλουθο path: sd card ->pictures. Αν θέλεις υπάρχει και ένας file explorer της Microsoft o File.

 

ΥΓ

Το email το έστειλα από το yahoo (για παράδειγμα) και τη φωτογραφία την έκανα attach . Δε ξέρω αν αυτό αλλάζει τη διαδικασία. Και επίσης δεν έχω windows 10 στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δεδομένα ρωτάει αν ειναι να αναζητήσει " εκτός σύνδεσης " μα πάρατο ότι τι επιλέγω, δεν βρίσκει την τοποθεσία μου , προορισμό κλπ. ότι δηλαδή χρειάζεται ως gps πλοήγησης για να δουλέψει. Πάντα ανοίγω, πλέον, τα δεδομένα κι αφού βρει την διαδρομή και ξεκινήσει να με καθοδηγεί τα κλείνω.

 

Οι Ελληνικοί χάρτες είναι κατεβασμένοι και το έχω χρησιμοποιήσει (το here drive) 5-6 φορές.

Αυτο που καταλαβα εγω με κανα δυο φορες που το χρησιμοποιησα ειναι οτι με ανοιχτα δεδομενα βρισκει πιο ευκολα την αναζητηση που κανεις ακομα κι αν εχεις ορθογραφικα ή λειπουν οι τονοι ενω με αναζητηση χωρις συνδεση θελει να ειναι πιο προσεκτικα γραμμενο.

Edited by ampalos95
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Eγγραφή ήχου πως κάνουμε ;

 

 

 

Free recorder

 

Mini recorder free

 

Perfect recorder

 

Toolkit pro που έχει πολλά τέτοια καλούδια

 

Όλα δωρεάν και χωρίς διαφημίσεις

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει το συγκεκριμένο κινητό μόλις πριν 4 μέρες!Ενώ από skype υπάρχει η δυνατότητα βιντεοκλήσης από viber και από messenger (facebook) όχι. Ξέρετε κάτι για αυτό?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...